Future Soldier 2012

Future Soldier 2012 Michał Sitarski, Bartosz Szołucha
Wystawa Future Soldier odbywa się co dwa lata w Pradze. Dotąd towarzyszyła jej także konferencja NATO, ale w tym roku została ona przeniesiona do Madrytu. Niestety, w bardzo widoczny sposób odbiło się to na samej wystawie – o ile poprzednie dwie edycje, na których byliśmy, przyciągnęły liczbę wystawców wystarczającą do zajęcia dwóch hal wystawienniczych, o tyle podczas tej ostatniej z trudem udało się zapełnić jedną...
Zobacz także
Helikon-Tex Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów...
Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów Guardian wchodzi kamizelka oraz 16 elementów, które można dowolnie konfigurować. Kamizelka Guardian Plate Carrier umożliwia przenoszenie płyt w najbardziej popularnych standardach: E-Cut (SAPI/ESAPI), Swimmer Cut oraz Shooter Cut.
Krzysztof Miliński Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa

Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła...
Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła do różnych zadań służbowych, od montażu na broni po nocne kierowanie ruchem na drodze.
Militaria.pl Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić...
Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić wydajność pracy i zapewnić bezpieczeństwo. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów profesjonalnych rękawic jest marka Mechanix-Wear. W artykule przyjrzymy się różnym modelom rękawic tej firmy, podpowiemy jakie technologie w nich zastosowano oraz do jakich celów warto się w nie wyposażyć.
CAMELBAK
Amerykański producent przenośnych zbiorników na płyny pokazał rozwijane od ubiegłego roku zbiorniki Mil-Spec Antidote o pojemności 3 litrów. Oprócz krótkiego modelu Antidote Short, zaprezentowanego po raz pierwszy w trakcie ubiegłorocznych targów MILIPOL i charakteryzującego się znacznie skróconym (w stosunku do poprzednich zbiorników Omega) i poszerzonym kształtem z wewnętrzną przegrodą utrzymującą płaski profil zbiornika, nie zwiększając obrysu kamizelki czy plecaka, oraz nowym szerszym wlewem, do którego zamknięcia wystarczy przekręcenie korka o 1 obrotu, pokazany został również Antidote Long o długości tej samej co Omega Long Neck – lepiej współpracujący ze starszymi modelami plecaków, takich jak Motherlode czy BFM, gdzie pojemnik na wodę przenoszony jest w rozpinanej kieszeni w panelu plecowym (krótki Antidote jest w nich niestabilny i nieco pogrubia plecak, przez co ten bardziej odstaje od pleców użytkownika i robi się mniej wygodny).
Nowe zbiorniki nie są kompatybilne ze starszymi modelami pokrowców, takimi jak Thermobak, Ambush czy Armorbak, gdzie zbiornik utrzymywany był poprzez włożenie wlewu do wyciętego otworu - nowy wlew jest znacznie szerszy. Aby używać zbiorników Antidote, należy zaopatrzyć się w nowy pokrowiec transportowy lub odesłać stary do zaprzyjaźnionego krawca, który dokona odpowiednich przeróbek. Mil-Spec Antidote Short i Long trafią do sprzedaży detalicznej w 2013 roku, natomiast recenzję z testowania opublikujemy w jednym z kolejnych numerów SPECIAL OPS.
Česka Zbrojovka
Oczywiście nie mogło na tego typu imprezie, organizowanej w stolicy Republiki Czeskiej, zabraknąć wystawy krajowych sił zbrojnych oraz najbardziej chyba znanego czeskiego producenta z branży zbrojeniowej, Českiej Zbrojovki. Armáda České republiky zajęła największą część hali targowej i pokazała swój najnowocześniejszy sprzęt, poczynając od wyposażenia osobistego, na transporterze opancerzonym Pandur w wersji rozpoznania kończąc. Większość pokazanego wyposażenia należała do żołnierzy czeskich sił specjalnych i obejmowała sprzęt przeznaczony dla bardzo wyspecjalizowanych funkcji, jak choćby koordynator lotnictwa - JTAC. Znamienną cechą było duże nasycenie wyposażenia drogimi plecakami Mystery Ranch w kilku wersjach, wśród których dominowały modele NICE COMM oraz znane 3 Day Assault Pack.
Česka Zbrojovka zaprezentowała sporą część swojej militarnej oferty, od pistoletów poczynając, a na karabinkach ČZ 805 BREN A1/A2 kończąc. Z oferty czeskiego producenta najciekawszym produktem wydaje się granatnik do karabinka ČZ 805, nazwany ČZ 805 G1, który może być używany jako broń podwieszana pod karabinek lub samodzielna.
CARINTHIA
Niemiecka Carinthia specjalizuje się w dostarczaniu śpiworów oraz ciepłych kurtek, głównie dla klientów z europejskich jednostek specjalnych - jej kurtka MIG 2.0 z ociepliną syntetyczną G-Loft została opisana w SPECIAL OPS 5/2012. W trakcie Future Soldier prezentowano lekkie i ciężkie warianty odzieży puchowej, czyli LIG i HIG, oraz kilka ich wersji kolorystycznych, np. we włoskim kamuflażu zimowym opartym na uproszczonym wzorze Mimetica Vegetata oraz w kamuflażu Crye Precision Multicam.
TILAK
Marka Tilak nie jest bardzo znana w Polsce, choć produkowana przez nią bardzo dobrej jakości odzież turystyczna jest od kilku lat dostępna w sklepach outdoorowych w naszym kraju. Pochodzi ona z sąsiedniego kraju - Republiki Czeskiej, gdzie powstają wszystkie projekty i zlokalizowana jest produkcja. Współpracując z żołnierzami jednostek specjalnych zdecydowano się na wyodrębnienie TILAK MIG - Military Gear. Pierwszym produktem z zapowiadanej kolekcji jest lekki komplet umundurowana na trudne warunki atmosferyczne, składający się ze kurtki oraz spodni z bezmembranowego, elastycznego materiału typu soft shell, o składzie 90% poliamidu i 10% spandeksu, znanego już z cywilnych produktów Tilaka, lecz o bardziej zmilitaryzowanych kolorach. Prezentowany na zdjęciach egzemplarz jest jednym z ostatnich prototypów, którego ostateczny kształt ulegnie jeszcze kilku zmianom sugerowanym przez testerów.
Od 2013 roku ma ruszyć produkcja seryjna - początkowo będą dostępne dwa kolory kompletów: szaro-zielony oraz ciemnoszary, prawie czarny, nazwany Carbon. Przewidywana cena za komplet to 7000 koron czeskich, czyli w przybliżeniu 1200 zł - może być więc ciekawą alternatywą dla innych rozwiązań obecnie dostępnych na rynku.
HELIKON
W trakcie Future Soldier 2012 swoją premierę miała kurtka puchowa Helikon-Tex Level 7 z wysokiej jakości ociepliną syntetyczną Climashield Apex, której polskim dystrybutorem jest firma Green Side. Climashield Apex to „sztuczny puch” skonstruowany z ciągłych mikrowłókien pokrytych cienką warstwą silikonu, o konstrukcji zbliżonej do rurek, charakteryzujący się wysokimi parametrami retencji cieplnej oraz zapewnianiem izolacji termicznej nawet po namoczeniu. Włókna o konstrukcji ciągłej, a nie ciętej, mają spójną budowę i zachowują ją w stanie rozciągniętym, niezależnie od ich skręcania i rozciągania - są wytrzymalsze, a przy tym równomiernie wypełniają wnętrze kurtki czy śpiwora, nie zbijając się w jednym miejscu. W odróżnieniu od G-Loft z produktów Carinthii, Climashield nie wymaga stosowania dodatkowego ekranu z folii aluminiowej.
Kurtka Helikon Level 7 to kompilacja rozwiązań znanych wcześniej z ECWCS 3G czy Happy Suit amerykańskiej Piechoty Morskiej - jest obszerna, dzięki czemu można założyć ją na inne warstwy odzieży. L7 ma pięć kieszeni: dwie na wysokości klatki piersiowej wyłożone cienką dzianiną polarową, jedną kieszeń wewnętrzną po lewej stronie na wysokości klatki piersiowej oraz dwie wewnętrzne dolne kieszenie wykonane z siatki. Duży kaptur, pozwalający założyć go na hełm, jest w pełni regulowany, a w razie potrzeby może zostać schowany w kołnierzu. Podobnie jak kieszenie, wyłożony został dzianiną polarową.
Polartec LLC
Najbardziej znany producent dzianin zaprezentował w Pradze sporą część kolekcji odzieży ocieplającej pochodzącej z kilku systemów umundurowania: łotewskiego, hiszpańskiego, amerykańskiego oraz norweskiego. Można było zatem zapoznać się np. z nowymi wersjami warstw ocieplających Level 2 z systemu odzieży na ekstremalne warunki pogodowe amerykańskich sił specjalnych PCU, a także niepalnymi wariantami ocieplaczy stosowanych przez USMC, wchodzących w skład systemu FROG. Niewątpliwym hitem była pierwsza wojskowa kurtka z membraną Polartec NeoShell, wyprodukowana przez NFM - wzbudza ona duże zainteresowanie z uwagi na fakt, że zastosowana membrana łączy w sobie cechy odzieży typu hardshell i softshell zapewniając dobrą wodo- i wiatroodporność przy bardzo dobrej paroprzepuszczalności.
Zabrakło w Pradze najnowszego produktu Polartec LLC, czyli ociepliny Polartec Alpha, która ma mieć oficjalną premierę na początku przyszłego roku, a obecnie już jest zaimplementowana w kolejnej odmianie systemu PCU, oznaczonej jako Block 2, w rozbudowanej warstwie termicznej Level 3A. Udało nam się jednak pozyskać kamizelkę wykonaną z tego materiału, a wrażenia z jej użytkowania postaramy się opisać w najbliższym czasie.
INVISIO
W trakcie Future Soldier 2012 swoją skromną europejską premierę miał nowy system łączności-aktywnej ochrony słuchu Invisio V60 - światowa premiera miała miejsce na wystawie AUSA, która rozpoczęła się tydzień później w USA. Kontroler V60 charakteryzuje się kompaktowymi rozmiarami, mniejszymi niż Nacre QuitePro+, używany m.in. w JW GROM, a także możliwością pracy jednocześnie na maksymalnie czterech kanałach - można również decydować o kierowaniu głosu na prawą lub lewą słuchawkę. Obsługuje się go za pomocą pięciu przycisków - cztery są odpowiedzialne za poszczególne kanały łączności, natomiast jeden za głośność oraz pracę w trybie Hear-Thru. System ten może współpracować z bezprzewodowym PTT M80 i niemal dowolnym zestawem słuchawkowym, od czaszowych ochronników słuchu MSA Sordin czy 3M/Peltor, aż do dousznych słuchawek Invisio X5 i X6, z których to pobiera zasilanie - sam kontroler nie ma wbudowanej baterii. Zgodnie z normami IP68, kontroler zachowuje szczelność do 20 metrów pod wodą - co ciekawe, jest niezatapialny. V60 będzie dostępny od marca 2013 roku.
NFM/NORMANS
Na wspólnym, narodowym stoisku wystawiona była ekspozycja firmy NFM i norweskiego systemu „żołnierza przyszłości” NORMANS. Na prezentacji NFM można było obejrzeć praktycznie całą kolekcję odzieży norweskiej firmy, włącznie z tegorocznymi nowościami, czyli trudnopalny softshell, kurtkę AWJ z membraną Polartec NeoShell oraz trudnopalny combat shirt przeznaczony na trudniejsze warunki atmosferyczne. Oprócz tego NFM pokazał sporą część kamizelek balistycznych ze swojej oferty oraz twardych wkładów balistycznych SKJOLAD do nich. Na stoisku najbardziej rzucały się w oczy manekiny ubrane w kompletne mundury i wyposażenie taktyczne zintegrowane z elementami systemu „żołnierza przyszłości” NORMANS.
NORMANS jest jedynym systemem, znanym nam od Future Soldier 2008, którego zmiany w tym okresie można określić ewolucją, a nie rewolucją, jak miało to miejsce w przypadku innych zestawów. Wydaje się być jednym z najlepszych systemów „żołnierza przyszłości”, jaki jest obecnie rozwijany. Rozdzielono w nim funkcje dowódcy i strzelca, przewidując dla każdej z nich odrębne wyposażenie. Panel dowódcy jest zbliżony do tych, które spotykane są w innych systemach – ma duży, kolorowy wyświetlacz o wielu funkcjach, zaś panel strzelca jest bardzo uproszczony i ma możliwość prezentowania podstawowych, niezbędnych temu żołnierzowi informacji, dając użytkownikowi możliwość komunikowania się z pozostałymi członkami pododdziału za pomocą zaimplementowanych w urządzeniu przedefiniowanych wiadomości tekstowych. Cały moduł strzelca jest niewielkich rozmiarów i przypomina elektroniczny naręczny GPS w rodzaju Garmin Foretrex.