Mactronic T-Force HP i VR - profesjonalne latarki na broń długą
Latarki Mactronic T-Force HP i VR na broń długą; fot. Agnieszka Szwed
Spółka Mactronic z Wrocławia to najbardziej rozpoznawalny, czołowy producent oświetlenia bateryjnego oraz akumulatorowego i dostawca takiego sprzętu dla służb mundurowych w naszym kraju, z ofertą około 500 modeli: od kieszonkowych, po wysokiej jakości szperacze. Działa na rynku już ponad 30 lat, sprzedając 250 tys. latarek rocznie w kraju i za granicą.
Zobacz także
Kuba Wesołowski Split Skis - narta składana przeznaczona do zadań specjalnych
Już od wielu lat ludzie próbowali stworzyć narty składane. Pierwsze patenty pojawiły się w Stanach Zjednoczonych jeszcze w latach 50. Jednak technologia nie była w stanie sprostać projektom. Polski...
Już od wielu lat ludzie próbowali stworzyć narty składane. Pierwsze patenty pojawiły się w Stanach Zjednoczonych jeszcze w latach 50. Jednak technologia nie była w stanie sprostać projektom. Polski produkt SPLIT SKIS w ciągu zaledwie kilku lat rozwoju otrzymał dwie międzynarodowe nagrody innowacyjności. W Niemczech, na zimowych targach sprzętu sportowego ISPO w Monachium, oraz w USA – na targach OR SNOW SHOW w Salt Lake City, zdobywając Innovation Award 2023.
Radosław Tyślewicz Buty HAIX CONNEXIS GO GTX LTR LOW
Niemiecki producent obuwia taktycznego wprowadził na rynek nowy model butów o niskim profilu Haix CONNEXIS Go GTX LTR Low. Wpisuje się on w potrzeby codziennej aktywności funkcjonariuszy realizujących...
Niemiecki producent obuwia taktycznego wprowadził na rynek nowy model butów o niskim profilu Haix CONNEXIS Go GTX LTR Low. Wpisuje się on w potrzeby codziennej aktywności funkcjonariuszy realizujących działania w ramach tzw. low profile – czyli w ukryciu. Na ile ten sportowy z wyglądu model spełnia taktyczne wymagania operacji w terenie zurbanizowanym, sprawdziliśmy w naszym teście.
Mariusz H. BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard
Solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej, stopa to pierwszy amortyzator...
Solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej, stopa to pierwszy amortyzator w układzie ruchu człowieka, Odpowiednie wyprofilowanie podeszwy oraz wkładki stanowi podstawę wzmacniającą utrzymanie sklepienia stopy i ochronę przed urazami.
Najnowsza seria z jednej z trzech podstawowych linii produktowych tej marki Tactical Line, to profesjonalne latarki T-Force, wśród których znalazły się m.in. modele przygotowane do mocowania na broni – opisywane wcześniej oświetlenie taktyczne dedykowane do pistoletów (PSL i LSR) oraz HP i VR do broni długiej. Te drugie mają jednak charakter uniwersalny, ponieważ mogą być po zdemontowaniu wykorzystywane również jako klasyczne latarki ręczne. W komplecie znajdziemy przydatne przy takim stosowaniu stalowe klipsy sprężyste do unieruchomienia w kieszeni, na pasie, oporządzeniu czy plecaku oraz smycz-linkę do zabezpieczenia latarki na nadgarstku.
„Ważne jest, aby pamiętać, że większość złych rzeczy dzieje się w nocy. To powiedziawszy, musisz mieć światło na swojej broni.”
Sgt Mjr (ret.) Kyle Lamb, 1st SFOD-Delta
Oświetlenie taktyczne
Oświetlenie taktyczne to obecnie już niemal obowiązkowy element wśród akcesoriów do broni bojowej, jeśli ma mieć ona status pełnowartościowej, czyli rzeczywiście skutecznej w każdych warunkach. Ponieważ większość informacji sensorycznej jest uzyskiwana przez wzrok strzelca, a nokto- i termowizja ze względu na cenę nie jest powszechnie dostępna, w godzinach nocnych czy warunkach choćby częściowego spadku widoczności - np. konieczności wchodzenia do niedoświetlonych pomieszczeń, penetrowania mocniej zacienionych miejsc itp. – latarka osadzona na broni staje się po prostu niezbędna. Bez niej strzelec może mieć w takich sytuacjach poważny kłopot z dostatecznie szybkim dostrzeżeniem zagrożenia, sprawnym zidentyfikowaniem napotkanych osób oraz ich zamiarów, a także z oddawaniem strzałów równie precyzyjnie jak w normalnych warunkach. To zaś oznacza, że nie tylko sam jest mniej skuteczny i narażony na większe niebezpieczeństwo, ale w pewnych okolicznościach również niebezpieczny dla osób postronnych.
Taki osprzęt umożliwia nie tylko przeszukiwanie zaciemnionych rejonów, identyfikację napotkanych osób (swój-obcy, osoba postronna, konkretna osoba) i prowadzenie celnego ognia, ale także zdominowanie przeciwnika odkrytego i wystawionego na strzał w jasnym kręgu, ostrzeżenie go w ten sposób, iż jest namierzony, a nawet oślepienie zapewniające przewagę w starciu, jak również wskazywanie (celu, kierunku, drogi) współdziałającym, oświetlenie drogi sobie i innym, czy sygnalizację świetlną.
W przypadku broni długiej, trzymanej w położeniu bojowym oburącz, posługiwanie się równocześnie odrębną latarką ręczną może być jedynie mało wygodnym rozwiązaniem awaryjnym, nie do pogodzenia zresztą ze sprawną obsługą karabinka, strzelby czy pistoletu maszynowego. Stąd szybki rozwój od lat 70. w dziedzinie latarek montowanych na broni, który wzrósł skokowo po upowszechnieniu w jej konstrukcji uniwersalnych szyn Picatinny/Weaver. Dowiedz się więcej o latarkach na broń >>
Mactronic T-Force
Latarki HP i VR wrocławskiej firmy Mactronic oferowane są z montażem kątowym 45 st. typu offset. W świecie akcesoriów do broni nazwa ta kojarzona jest najczęściej właśnie z kątowym mocowaniem zapasowych celowników w stosunku do osi lufy i celownika głównego. Tu jednak chodzi przede wszystkim o znaczenie off-set jako odsadzenie, tj. oddalenie jednego obiektu od drugiego, czyli w tym przypadku latarki od broni (szyny montażowej na łożu obejmującym lufę).
Większość uniwersalnych szyn montażowych rozmieszczona jest na łożach broni długiej co 90 st., na godzinie 12, 3, 6 i 9 wokół lufy, co wymusza lokowanie akcesoriów z najprostszym montażem nad lufą, gdzie może kolidować z celownikami, pod nią, gdzie może nie sprawdzać się podczas przyjmowania niskich postaw za osłonami bez bocznego przechylania broni oraz po bokach lufy, z lewej lub prawej strony. Przydatnym uzupełnieniem/alternatywą są montaże, które pozwalają korzystać z takich szyn, ale w sposób lokujący latarkę między nimi (przesunięte o 45 st.). Takie osadzenie latarki między godzinami 1 a 2 lub 10 a 11 zapewnia lepszą zwartość z łożem i dogodną obsługę włącznika, ale może nieść pewne problemy. Jeśli latarka znajdzie się blisko wylotu lufy szkło może zostać po strzałach szybko zakopcone, co osłabi jasność strumienia świetlnego, a wysoka temperatura podmuchu gazów wylotowych czasem źle wpływa na wewnętrzne elementy oświetlenia taktycznego. Jeżeli natomiast latarka zamontowana jest niskoprofilowo na łożu, poza które wystaje dłuższy odcinek lufy (np. w typowym M4 z lufą dł. 14,5 cala i krótkim łożem karabinkowym), to część snopu światła jest zacieniana przez blisko biegnącą lufę. Z tych powodów pojawiły się montaże offsetowe lokujące oświetlenie taktyczne w sposób nieco odsadzający od broni - zazwyczaj w odległości jednego cala (2,54 cm) od środka szyny do środkowego punktu wzdłużnej osi korpusu latarki i w przypadku 45-stopniowego kąta montażu dołączanego do HP i VR Mactronica 2 cm w bok od tej linii.
W zależności od wyboru szyny i miejsca względem niej z dowolnej strony broni: poniżej lub powyżej szyn bocznych albo na lewo lub prawo od górnej czy dolnej. Nie zapewnia to równie zwartego z bronią, niskoprofilowego umiejscowienia oświetlenia taktycznego jak np. montaże Arisaka Defense Offset czy Haley Strategic ThornTail2 SBR dla serii Surefire M300, ale zapobiega wyżej wymienionym minusom oraz oferuje wygodną obsługę tylnego włącznika latarki przy takich technikach ujęcia karabinka jak c-clamp, a gdy jest zamontowana na bocznych szynach w dół lub dolnej w bok, dogodną obsługę kciukiem dłoni na dodatkowym chwycie przednim.
Montaż wykonany jest z trwałego aluminium o niskiej masie. Składa się z obejmy na szyny standardu Picatinny/MIL-STD-1913/NATO Accessory Rail, zaciskanej przez dokręcenie śrubki unieruchamiającej ją w jednej z bramek szyny, ze sporą nakrętką oraz ramienia z obejmą na środkowy odcinek korpusu latarki, skręcanej czterema śrubkami nimbusowymi (prosty klucz typu L w komplecie). Nakrętka zacisku na szynie jest dość spora i moletowana dla wygodnej obsługi palcami (choć mogłaby być 1 cm niższa), ale ma dodatkowe nacięcie poprzeczne, które pozwala użyć do dokręcenia lub odkręcenia śrubokrętu czy improwizowanego zamiennika, np. monety lub tępego grzbietu głowni noża.
Same latarki HP i VR to klasyka firmy Mactronic i wśród podobnych, nowoczesnych latarek taktycznych o przeznaczeniu służbowym: z walcokształtnym korpusem oraz głowicą o średnicy 25,5 mm z lekkiego i wytrzymałego duraluminium o niskiej masie, anodowanych w celu nadania czarnego pokrycia, odpornego na utlenianie, ścieranie i rysowanie. Użyty materiał, kolor i nowoczesna stylistyka podkreślają charakter standardu militarnego. Wraz z zabezpieczeniem gwintów uszczelkami o-ring (zapasowy zestaw w komplecie) spełniają normę wodoodporności IPX8 (ochrona przed permamentnym zanurzeniem w wodzie w warunkach zdefiniowanych przez producenta), są także odporne na upadki z wysokości do 2 metrów.
Latarka T-Force HP
Dłuższa (123 mm) i silniejsza Mactronic T-Force HP THH0111 ma masę tylko 76 g i 123-130 g ze źródłem zasilania. Ta kompaktowa latarka taktyczna typu akumulatorowego może być zasilana dodawanym do niej w komplecie akumulatorem 18650 Li-ion 3.7 V, 3200 mAh lub zamiennie dwoma popularnymi bateriami CR123A (nie jest kompatybilna z akumulatorami RCR123A i 16340). O stanie naładowania akumulatora informuje wskaźnik w postaci diody umieszczonej w przycisku zmiany trybów pracy latarki, na boku jej tubusa, zaraz za głowicą. Gdy akumulator rozładuje się poniżej 30 procent pojemności dioda zacznie świecić się na czerwono, a poniżej 10 procent dodatkowo migać. Akumulator może być ładowany indukcyjnie bez wyjmowania z korpusu za pośrednictwem znajdującego się w zestawie kabla USB (z ładowarki sieciowej, komputera, power banka) z magnetyczną końcówką, którą wystarczy przyłożyć do portu po przeciwnej stronie tubusa niż przycisk zmiany trybów. Niebieski kolor podświetlenia końcówki kabla oznacza gotowość do ładowania, a zakończenie tego procesu sygnalizowane jest zmianą koloru diody wskaźnika z czerwonego na niebieski. Latarkę HP można opcjonalnie ładować za pośrednictwem standardowego wtyku Micro-USB, wprowadzanego w gniazdo ukryte pod uszczelką gniazda magnetycznego. Naładowanie akumulatora zajmuje 4 do 5.30 h, co jest dobrym wynikiem w tej klasie. Więcej o produkcie >>
Nowoczesna dioda LED Cree XHP 35 w głowicy z koroną zapewnia maksymalną jasność 1800 lumenów i zasięg skoncentrowanego strumienia światła do 320 metrów, podzielonego w typowy dla latarek sposób na dwa okręgi, to znaczy bardzo jasny środkowy rejon i trochę ciemniejszą otoczkę zewnętrzną, przydatną jako doświetlenie otoczenia celu lub kierunku. Latarka oferuje pięć trybów pracy na różnych poziomach jasności, pozwalające dostosować moc strumienia światła do warunków i potrzeb użytkownika: Turbo, dostępny tylko przy zasilaniu akumulatorem 18650 (1800 lm przez co najmniej 60 s), High 850 lm przez 2 h, Medium 214 lm przez 5.23-5.30 h, Low przez 17.24-17.30 h, nikły tryb świetlika (Firefly) 0,33 lm przez 45 doby oraz pulsacyjny/stroboskopowy (dezorientujące rozbłyski o wysokiej częstotliwości) 670 lm przez 4.30 h. W przypadku zasilania bateriami czas pracy w poszczególnych trybach za wyjątkiem Firefly będzie wg instrukcji nieco krótszy, odpowiednio: w wysokim 1.12 h, średnim 4 h, niskim 10.12 h, a w Strobo 4.12 h. Do wyboru trybów służy mały przycisk boczny, przełączający je kolejno od najniższego (Firefly) do najwyższego, a przy dłuższym przytrzymaniu uruchamiający tryb Strobo.
Zmiany można dokonać po aktywowaniu latarki dużym, ogumowanym włącznikiem taktycznym z osłonami bocznymi na spodzie korpusu. Przy używaniu latarki jako ręcznej występy korony osłony mogą służyć jako zbijak szyb. Latarka uruchamia się zawsze w ostatnio używanym trybie (co wymaga pamiętania o wcześniejszym wyborze, by w sytuacji konieczności szybkiego reagowania oświetlić przeciwnika z właściwą mocą, a nie zostać zaskoczonym włączeniem ledwie Świetlika, który zamiast pomóc jedynie zdradzi pozycję strzelca) – pełne wciśnięcie włącza lub wyłącza świecenie, natomiast lekki nacisk zapewnia świecenie typu chwilowego do czasu zwolnienia nacisku na włącznik. Zamów latarkę na stronie producenta >>
Latarka Mactronic T-Force VR
Model T-Force VR THH0112 to jeszcze mniejsza (dł. 90,5) latarka o masie 52 g bez baterii lub do 80 g ze źródłem zasilania, oferująca mniejszy zasięg do 200 m (wg instrukcji 173 m) i moc maksymalną 1000 lm, a więc mogąca sprawdzić się lepiej na bardziej kompaktowej broni i w działaniu na mniejszych dystansach, zwłaszcza w obiektach (CQB). We wnętrzach lepiej bowiem sprawdza się światło o średniej mocy wyjściowej i większym stożku rozproszenia światła niż bardzo silna wiązka światłą punktowego.
Niewielkie gabaryty i duża jak na nie moc czynią z VR równocześnie atrakcyjną propozycję podręcznej latarki EDC. Źródłem światła jest w tym modelu żywotna dioda LED Cree XM-L2 U3 o dużej jasności, zastosowana także w latarkach PSL i LSR firmy Mactronic do broni krótkiej. Do zasilania producent zapewnia ładowalne pojedyncze ogniwo RCR123 USB 700 mAh z wbudowanym gniazdem micro-USB, którego ładowanie trwa ok. 2,5 h (rozpoczęcie ładowania sygnalizuje zapalenie czerwonej diody w obudowie akumulatora, a zakończenie zmiana jej koloru na zielony, kabel USB-microUSB w komplecie). Opcjonalnie można użyć popularnej baterii CR123A. Więcej o latarce >>
Ogólna budowa T-Force VR, pomijając port do ładowania indukcyjnego i zewnętrzny wskaźnik stanu naładowania, jest bardzo zbliżona do HP. Użyto takich samych materiałów, zapewniających identyczną odporność na uszkodzenia, upadki z do 2 m i wodoodporność. Taki sam, choć pozbawiony korony tylny włącznik w tym modelu również służy do natychmiastowej aktywacji latarki - ciągłej przez mocniejszy jednorazowy nacisk (i wyłączenie w ten sam sposób) lub w funkcji światła chwilowego, tj. zapewniając świecenie przez czas utrzymywania lekkiego nacisku na włącznik. Boczny przycisk na głowicy pozwala natomiast wybrać stopniowo, kolejnymi przyciśnięciami - gdy latarka jest już włączona - jeden z pięciu trybów świecenia. Cztery ciągłe to: wysoki/High (1000 lm przez pół godziny), średni/Medium (165 lm przez 2.3 h), niski/Low (47 lm przez 9.1 h) i najbardziej oszczędnościowy Firefly (tylko 1 m, co przekłada się na wydłużenie czasu pracy do aż 15 dni), z adekwatnym zmniejszaniem zasięgu i jasności świecenia (światłości). Do tego dochodzi - aktywowany dłuższym półsekundowym naciskiem bocznego włącznika świecącej latarki w dowolnym trybie - tryb stroboskopowy (430 lm przez 2.3 h). Przy zastosowaniu baterii CR123A zmniejsza się moc, ale zwiększa czas pracy: maksymalne osiągi to 442 lm w trybie High, ale przez aż 3.75 h, 130 lm przez 5.4 h w trybie Medium, 40 lm przez 16.9 h w Low, 0,75 lm przez 20 dni Firefly oraz 409 lm przez 7.08 h w trybie Strobo.
Aktywacja oświetlenia taktycznego zamontowanego na broni za pomocą dużego tylnego przycisku jest najprostszym i najpewniejszym sposobem, ale wymaga bardzo dogodnego umiejscowienia latarki. Latarki HP i VR do pełnienia takiej roli ukompletowane są dodatkowo wodoodpornym włącznikiem taktycznym opisywanym jako żelowy, choć de facto jest to ogumowana listwa z dwustrefowymi przyciskami, w której trudno wyczuć żel. Jest ona połączona sprężystym przewodem z nakrętką na tylne zakończenie korpusu latarki, którą zastępuje się nakrętkę ze standardowym włącznikiem. Dzięki temu włącznik taktyczny można umieścić w oddaleniu od samej latarki, w wybranym, najdogodniejszym miejscu na broni, np. po przeciwnej stronie łoża, w jego tylnej części czy na dodatkowym chwycie przednim. W przedniej części włącznika taktycznego, w pobliżu mocowania przewodu znajduje się bardziej wyczuwalny okrągły przycisk do aktywacji i wyłączania latarki, w obrębie środkowej i tylnej natomiast przyciski uruchamiające ją w trybie pracy chwilowej.
Rozbudowane zestawy latarek T-Force HP i VR obejmują oprócz tego filtry RGB w gumowych kapturkach na głowicę, dzięki którym można zmienić kolor emitowanego światła z białego (jasnożółtego) na czerwony, niebieski i zielony. Ten pierwszy zapewnia dyskretniejsze, nie oślepiające towarzyszy światło, wystarczające w wielu sytuacjach „przyświecania”, nawet do odczytu map w ciemności. Niebieskie światło pozwala z kolei łatwiej dostrzec ślady biologiczne, np. krwi podczas działań ratowniczych lub poszukiwania rannej osoby. Sprawdź i zamów latarkę u producenta >>
Obie opisane powyżej latarki to nowoczesne i dobrze wykonane produkty, o przyjaznej, kompaktowej formie i dobrych parametrach, a przy tym w atrakcyjnej cenie.