Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Mactronic T-Force HP i VR - profesjonalne latarki na broń długą

Ireneusz Chloupek | 2020-06-29
Latarki Mactronic T-Force HP i VR na broń długą; fot. Agnieszka Szwed

Latarki Mactronic T-Force HP i VR na broń długą; fot. Agnieszka Szwed

Spółka Mactronic z Wrocławia to najbardziej rozpoznawalny, czołowy producent oświetlenia bateryjnego oraz akumulatorowego i dostawca takiego sprzętu dla służb mundurowych w naszym kraju, z ofertą około 500 modeli: od kieszonkowych, po wysokiej jakości szperacze. Działa na rynku już ponad 30 lat, sprzedając 250 tys. latarek rocznie w kraju i za granicą.

Zobacz także

Krzysztof Miliński Bates GX X2 Tall Side ZIP – pierwsze starcie!

Bates GX X2 Tall Side ZIP – pierwsze starcie! Bates GX X2 Tall Side ZIP  – pierwsze starcie!

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...

Ewelina Grzesik, Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. Light boot for hard work

Light boot for hard work Light boot for hard work

Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało...

Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało przy użyciu najnowszych i sprawdzonych w praktyce technologii.

Militaria.pl Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.

Najnowsza seria z jednej z trzech podstawowych linii produktowych tej marki Tactical Line, to profesjonalne latarki T-Force, wśród których znalazły się m.in. modele przygotowane do mocowania na broni – opisywane wcześniej oświetlenie taktyczne dedykowane do pistoletów (PSL i LSR) oraz HP i VR do broni długiej. Te drugie mają jednak charakter uniwersalny, ponieważ mogą być po zdemontowaniu wykorzystywane również jako klasyczne latarki ręczne. W komplecie znajdziemy przydatne przy takim stosowaniu stalowe klipsy sprężyste do unieruchomienia w kieszeni, na pasie, oporządzeniu czy plecaku oraz smycz-linkę do zabezpieczenia latarki na nadgarstku.

Ważne jest, aby pamiętać, że większość złych rzeczy dzieje się w nocy. To powiedziawszy, musisz mieć światło na swojej broni.”

Sgt Mjr (ret.) Kyle Lamb, 1st SFOD-Delta

Oświetlenie taktyczne

Oświetlenie taktyczne to obecnie już niemal obowiązkowy element wśród akcesoriów do broni bojowej, jeśli ma mieć ona status pełnowartościowej, czyli rzeczywiście skutecznej w każdych warunkach. Ponieważ większość informacji sensorycznej jest uzyskiwana przez wzrok strzelca, a nokto- i termowizja ze względu na cenę nie jest powszechnie dostępna, w godzinach nocnych czy warunkach choćby częściowego spadku widoczności - np. konieczności wchodzenia do niedoświetlonych pomieszczeń, penetrowania mocniej zacienionych miejsc itp. – latarka osadzona na broni staje się po prostu niezbędna. Bez niej strzelec może mieć w takich sytuacjach poważny kłopot z dostatecznie szybkim dostrzeżeniem zagrożenia, sprawnym zidentyfikowaniem napotkanych osób oraz ich zamiarów, a  także z oddawaniem strzałów równie precyzyjnie jak w normalnych warunkach. To zaś oznacza, że nie tylko sam jest mniej skuteczny i narażony na większe niebezpieczeństwo, ale w pewnych okolicznościach również niebezpieczny dla osób postronnych.

Taki osprzęt umożliwia nie tylko przeszukiwanie zaciemnionych rejonów, identyfikację napotkanych osób (swój-obcy, osoba postronna, konkretna osoba) i prowadzenie celnego ognia, ale także zdominowanie przeciwnika odkrytego i wystawionego na strzał w jasnym kręgu, ostrzeżenie go w ten sposób, iż jest namierzony, a nawet oślepienie zapewniające przewagę w starciu, jak również wskazywanie (celu, kierunku, drogi) współdziałającym, oświetlenie drogi sobie i innym, czy sygnalizację świetlną.

W przypadku broni długiej, trzymanej w położeniu bojowym oburącz, posługiwanie się równocześnie odrębną latarką ręczną może być jedynie mało wygodnym rozwiązaniem awaryjnym, nie do pogodzenia zresztą ze sprawną obsługą karabinka, strzelby czy pistoletu maszynowego. Stąd szybki rozwój od lat 70. w dziedzinie latarek montowanych na broni, który wzrósł skokowo po upowszechnieniu w jej konstrukcji uniwersalnych szyn Picatinny/Weaver. Dowiedz się więcej o latarkach na broń >>

Mactronic T-Force

Latarki HP i VR wrocławskiej firmy Mactronic oferowane są z montażem kątowym 45 st. typu offset. W świecie akcesoriów do broni nazwa ta kojarzona jest najczęściej właśnie z kątowym mocowaniem zapasowych celowników w stosunku do osi lufy i celownika głównego. Tu jednak chodzi przede wszystkim o znaczenie off-set jako odsadzenie, tj. oddalenie jednego obiektu od drugiego, czyli w tym przypadku latarki od broni (szyny montażowej na łożu obejmującym lufę).

Większość uniwersalnych szyn montażowych rozmieszczona jest na łożach broni długiej co 90 st., na godzinie 12, 3, 6 i 9 wokół lufy, co wymusza lokowanie akcesoriów z najprostszym montażem nad lufą, gdzie może kolidować z celownikami, pod nią, gdzie może nie sprawdzać się podczas przyjmowania niskich postaw za osłonami bez bocznego przechylania broni oraz po bokach lufy, z lewej lub prawej strony. Przydatnym uzupełnieniem/alternatywą są montaże, które pozwalają korzystać z takich szyn, ale w sposób lokujący latarkę między nimi (przesunięte o 45 st.). Takie osadzenie latarki między godzinami 1 a 2 lub 10 a 11 zapewnia lepszą zwartość z łożem i dogodną obsługę włącznika, ale może nieść pewne problemy. Jeśli latarka znajdzie się blisko wylotu lufy szkło może zostać po strzałach szybko zakopcone, co osłabi jasność strumienia świetlnego, a wysoka temperatura podmuchu gazów wylotowych czasem źle wpływa na wewnętrzne elementy oświetlenia taktycznego. Jeżeli natomiast latarka zamontowana jest niskoprofilowo na łożu, poza które wystaje dłuższy odcinek lufy (np. w typowym M4 z lufą dł. 14,5 cala i krótkim łożem karabinkowym), to część snopu światła jest zacieniana przez blisko biegnącą lufę. Z tych powodów pojawiły się montaże offsetowe lokujące oświetlenie taktyczne w sposób nieco odsadzający od broni - zazwyczaj w odległości jednego cala (2,54 cm) od środka szyny do środkowego punktu wzdłużnej osi korpusu latarki i w przypadku 45-stopniowego kąta montażu dołączanego do HP i VR Mactronica 2 cm w bok od tej linii. 

W zależności od wyboru szyny i miejsca względem niej z dowolnej strony broni: poniżej lub powyżej szyn bocznych albo na lewo lub prawo od górnej czy dolnej. Nie zapewnia to równie zwartego z bronią, niskoprofilowego umiejscowienia oświetlenia taktycznego jak np. montaże Arisaka Defense Offset czy Haley Strategic ThornTail2 SBR dla serii Surefire M300, ale zapobiega wyżej wymienionym minusom oraz oferuje wygodną obsługę tylnego włącznika latarki przy takich technikach ujęcia karabinka jak c-clamp, a gdy jest zamontowana na bocznych szynach w dół lub dolnej w bok, dogodną obsługę kciukiem dłoni na dodatkowym chwycie przednim.

Montaż wykonany jest z trwałego aluminium o niskiej masie. Składa się z obejmy na szyny standardu Picatinny/MIL-STD-1913/NATO Accessory Rail, zaciskanej przez dokręcenie śrubki unieruchamiającej ją w jednej z bramek szyny, ze sporą nakrętką oraz ramienia z obejmą na środkowy odcinek korpusu latarki, skręcanej czterema śrubkami nimbusowymi (prosty klucz typu L w komplecie). Nakrętka zacisku na szynie jest dość spora i moletowana dla wygodnej obsługi palcami (choć mogłaby być 1 cm niższa), ale ma dodatkowe nacięcie poprzeczne, które pozwala użyć do dokręcenia lub odkręcenia śrubokrętu czy improwizowanego zamiennika, np. monety lub tępego grzbietu głowni noża.

Same latarki HP i VR to klasyka firmy Mactronic i wśród podobnych, nowoczesnych latarek taktycznych o przeznaczeniu służbowym: z walcokształtnym korpusem oraz głowicą o średnicy 25,5 mm z lekkiego i wytrzymałego duraluminium o niskiej masie, anodowanych w celu nadania czarnego pokrycia, odpornego na utlenianie, ścieranie i rysowanie. Użyty materiał, kolor i nowoczesna stylistyka podkreślają charakter standardu militarnego. Wraz z zabezpieczeniem gwintów uszczelkami o-ring (zapasowy zestaw w komplecie) spełniają normę wodoodporności IPX8 (ochrona przed permamentnym zanurzeniem w wodzie w warunkach zdefiniowanych przez producenta), są także odporne na upadki z wysokości do 2 metrów. 

Latarka T-Force HP

Dłuższa (123 mm) i silniejsza Mactronic T-Force HP THH0111 ma masę tylko 76 g i 123-130 g ze źródłem zasilania. Ta kompaktowa latarka taktyczna typu akumulatorowego może być zasilana dodawanym do niej w komplecie akumulatorem 18650 Li-ion 3.7 V, 3200 mAh lub zamiennie dwoma popularnymi bateriami CR123A (nie jest kompatybilna z akumulatorami RCR123A i 16340).  O stanie naładowania akumulatora informuje wskaźnik w postaci diody umieszczonej w przycisku zmiany trybów pracy latarki, na boku jej tubusa, zaraz za głowicą. Gdy akumulator rozładuje się poniżej 30 procent pojemności dioda zacznie świecić się na czerwono, a poniżej 10 procent dodatkowo migać. Akumulator może być ładowany indukcyjnie bez wyjmowania z korpusu za pośrednictwem znajdującego się w zestawie kabla USB (z ładowarki sieciowej, komputera, power banka) z magnetyczną końcówką, którą wystarczy przyłożyć do portu po przeciwnej stronie tubusa niż przycisk zmiany trybów. Niebieski kolor podświetlenia końcówki kabla oznacza gotowość do ładowania, a zakończenie tego procesu sygnalizowane jest zmianą koloru diody wskaźnika z czerwonego na niebieski. Latarkę HP można opcjonalnie ładować za pośrednictwem standardowego wtyku Micro-USB, wprowadzanego w gniazdo ukryte pod uszczelką gniazda magnetycznego. Naładowanie akumulatora zajmuje 4 do 5.30 h, co jest dobrym wynikiem w tej klasie. Więcej o produkcie >>

Nowoczesna dioda LED Cree XHP 35 w głowicy z koroną zapewnia maksymalną jasność 1800 lumenów i zasięg skoncentrowanego strumienia światła do 320 metrów, podzielonego w typowy dla latarek sposób na dwa okręgi, to znaczy bardzo jasny środkowy rejon i trochę ciemniejszą otoczkę zewnętrzną, przydatną jako doświetlenie otoczenia celu lub kierunku. Latarka oferuje pięć trybów pracy na różnych poziomach jasności, pozwalające dostosować moc strumienia światła do warunków i potrzeb użytkownika: Turbo, dostępny tylko przy zasilaniu akumulatorem 18650 (1800 lm przez co najmniej 60 s), High 850 lm przez 2 h, Medium 214 lm przez 5.23-5.30 h, Low przez 17.24-17.30 h, nikły tryb świetlika (Firefly) 0,33 lm przez 45 doby oraz pulsacyjny/stroboskopowy (dezorientujące rozbłyski o wysokiej częstotliwości) 670 lm przez 4.30 h. W przypadku zasilania bateriami czas pracy w poszczególnych trybach za wyjątkiem Firefly będzie wg instrukcji nieco krótszy, odpowiednio: w wysokim 1.12 h, średnim 4 h, niskim 10.12 h, a w Strobo 4.12 h. Do wyboru trybów służy mały przycisk boczny, przełączający je kolejno od najniższego (Firefly) do najwyższego, a przy dłuższym przytrzymaniu uruchamiający tryb Strobo.

Zmiany można dokonać po aktywowaniu latarki dużym, ogumowanym włącznikiem taktycznym z osłonami bocznymi na spodzie korpusu. Przy używaniu latarki jako ręcznej występy korony osłony mogą służyć jako zbijak szyb. Latarka uruchamia się zawsze w ostatnio używanym trybie (co wymaga pamiętania o wcześniejszym wyborze, by w sytuacji konieczności szybkiego reagowania oświetlić przeciwnika z właściwą mocą, a nie zostać zaskoczonym włączeniem ledwie Świetlika, który zamiast pomóc jedynie zdradzi pozycję strzelca) – pełne wciśnięcie włącza lub wyłącza świecenie, natomiast lekki nacisk zapewnia świecenie typu chwilowego do czasu zwolnienia nacisku na włącznik. Zamów latarkę na stronie producenta >>

Latarka Mactronic T-Force VR

Model T-Force VR THH0112 to jeszcze mniejsza (dł. 90,5) latarka o masie 52 g bez baterii lub do 80 g ze źródłem zasilania, oferująca mniejszy zasięg do 200 m (wg instrukcji 173 m) i moc maksymalną 1000 lm, a więc mogąca sprawdzić się lepiej na bardziej kompaktowej broni i w działaniu na mniejszych dystansach, zwłaszcza w obiektach (CQB). We wnętrzach lepiej bowiem sprawdza się światło o średniej mocy wyjściowej i większym stożku rozproszenia światła niż bardzo silna wiązka światłą punktowego.

Niewielkie gabaryty i duża jak na nie moc czynią z VR równocześnie atrakcyjną propozycję podręcznej latarki EDC. Źródłem światła jest w tym modelu żywotna dioda LED Cree XM-L2 U3 o dużej jasności, zastosowana także w latarkach PSL i LSR firmy Mactronic do broni krótkiej. Do zasilania producent zapewnia ładowalne pojedyncze ogniwo RCR123 USB 700 mAh z wbudowanym gniazdem micro-USB, którego ładowanie trwa ok. 2,5 h  (rozpoczęcie ładowania sygnalizuje zapalenie czerwonej diody w obudowie akumulatora, a zakończenie zmiana jej koloru na zielony, kabel USB-microUSB w komplecie). Opcjonalnie można użyć popularnej baterii CR123A. Więcej o latarce >>

Ogólna budowa T-Force VR, pomijając port do ładowania indukcyjnego i zewnętrzny wskaźnik stanu naładowania, jest bardzo zbliżona do HP. Użyto takich samych materiałów, zapewniających identyczną odporność na uszkodzeniaupadki z do 2 m i wodoodporność. Taki sam, choć pozbawiony korony tylny włącznik w tym modelu również służy do natychmiastowej aktywacji latarki - ciągłej przez mocniejszy jednorazowy nacisk (i wyłączenie w ten sam sposób) lub w funkcji światła chwilowego, tj. zapewniając świecenie przez czas utrzymywania lekkiego nacisku na włącznik. Boczny przycisk na głowicy pozwala natomiast wybrać stopniowo, kolejnymi przyciśnięciami - gdy latarka jest już włączona -  jeden z pięciu trybów świecenia. Cztery ciągłe to: wysoki/High (1000 lm przez pół godziny), średni/Medium (165 lm przez 2.3 h), niski/Low (47 lm przez 9.1 h) i najbardziej oszczędnościowy Firefly (tylko 1 m, co przekłada się na wydłużenie czasu pracy do aż 15 dni), z  adekwatnym zmniejszaniem zasięgu i jasności świecenia (światłości). Do tego dochodzi - aktywowany dłuższym półsekundowym naciskiem bocznego włącznika świecącej latarki w dowolnym trybie - tryb stroboskopowy (430 lm przez 2.3 h). Przy zastosowaniu baterii CR123A zmniejsza się moc, ale zwiększa czas pracy: maksymalne osiągi to 442 lm w trybie High, ale przez aż 3.75 h, 130 lm przez 5.4 h w trybie Medium, 40 lm przez 16.9 h w Low, 0,75 lm przez 20 dni Firefly oraz 409 lm przez 7.08 h w trybie Strobo.

Aktywacja oświetlenia taktycznego zamontowanego na broni za pomocą dużego tylnego przycisku jest najprostszym i najpewniejszym sposobem, ale wymaga bardzo dogodnego umiejscowienia latarki. Latarki HP i VR do pełnienia takiej roli ukompletowane są dodatkowo wodoodpornym włącznikiem taktycznym opisywanym jako żelowy, choć de facto jest to ogumowana listwa z dwustrefowymi przyciskami, w której trudno wyczuć żel. Jest ona połączona sprężystym przewodem z nakrętką na tylne zakończenie korpusu latarki, którą zastępuje się nakrętkę ze standardowym włącznikiem. Dzięki temu włącznik taktyczny można umieścić w oddaleniu od samej latarki, w wybranym, najdogodniejszym miejscu na broni, np. po przeciwnej stronie łoża, w jego tylnej części czy na dodatkowym chwycie przednim. W przedniej części włącznika taktycznego, w pobliżu mocowania przewodu znajduje się bardziej wyczuwalny okrągły przycisk do aktywacji i wyłączania latarki, w obrębie środkowej i tylnej natomiast przyciski uruchamiające ją w trybie pracy chwilowej.

Rozbudowane zestawy latarek T-Force HP i VR obejmują oprócz tego filtry RGB w gumowych kapturkach na głowicę, dzięki którym można zmienić kolor emitowanego światła z białego (jasnożółtego) na czerwony, niebieski i zielony. Ten pierwszy zapewnia dyskretniejsze, nie oślepiające towarzyszy światło, wystarczające w wielu sytuacjach „przyświecania”, nawet do odczytu map w ciemności. Niebieskie światło pozwala z kolei łatwiej dostrzec ślady biologiczne, np. krwi podczas działań ratowniczych lub poszukiwania rannej osoby. Sprawdź i zamów latarkę u producenta >>

Obie opisane powyżej latarki to nowoczesne i dobrze wykonane produkty, o przyjaznej, kompaktowej formie i dobrych parametrach, a przy tym w atrakcyjnej cenie.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Ireneusz Chloupek Steiner M830r LRF 1535 nm

Steiner M830r LRF 1535 nm Steiner M830r LRF 1535 nm

Niemiecka marka Steiner to obecnie synonim najwyższej jakości przyrządów obserwacyjnych i celowniczych, a zwłaszcza nowoczesnych lornetek. Ich najnowsza linia M o przeznaczeniu militarnym obejmuje m.in....

Niemiecka marka Steiner to obecnie synonim najwyższej jakości przyrządów obserwacyjnych i celowniczych, a zwłaszcza nowoczesnych lornetek. Ich najnowsza linia M o przeznaczeniu militarnym obejmuje m.in. modele LRF wyposażone w dalmierze laserowe (Laser RangeFinder), których sztandarowym reprezentantem jest kompaktowa lornetka M830r LRF 1535 nm.

Michał M. Mini-Max

Mini-Max Mini-Max

Jakiś czas temu miałem przyjemność przedstawić na łamach „SPECIAL OPS” latarkę PD-35 popularnej marki Fenix, zaliczanej do klasy kompaktowych latarek EDC (ang. Everyday carry), tj. do codziennego noszenia...

Jakiś czas temu miałem przyjemność przedstawić na łamach „SPECIAL OPS” latarkę PD-35 popularnej marki Fenix, zaliczanej do klasy kompaktowych latarek EDC (ang. Everyday carry), tj. do codziennego noszenia przy sobie (więcej: FENIX PD35 V2.0). Jako osoba przywykła do akceptowania wytycznych, co do przeznaczenia sprzętu i sposobu jego użytkowania, przyjąłem to do wiadomości i tak też traktowałem ten model... dopóki nie trafiła do mnie E18R tego samego producenta. O tak, o niej naprawdę można powiedzieć,...

Ireneusz Chloupek Bates DELTA-8 2348 ICS

Bates DELTA-8 2348 ICS Bates DELTA-8 2348 ICS

Początki marki BATES sięgają 1885 roku – utworzona wówczas mała kompania obuwnicza rozrosła się w drugiej połowie XX w. w Bates Uniform Footwear rozwijającą się przede wszystkim jako dostawca różnych typów...

Początki marki BATES sięgają 1885 roku – utworzona wówczas mała kompania obuwnicza rozrosła się w drugiej połowie XX w. w Bates Uniform Footwear rozwijającą się przede wszystkim jako dostawca różnych typów butów dla formacji mundurowych. Dziś to jedna z największych i najpopularniejszych firm o zasięgu ogólnoświatowym, produkująca półtora miliona par butów rocznie i zaopatrująca jednostki wojskowe oraz służby ochrony porządku w ponad 50 krajach świata, na czterech kontynentach, w tym policje w 30...

P.S. Rękawiczki RANGEMAN od Helikon-Tex

Rękawiczki RANGEMAN od Helikon-Tex Rękawiczki RANGEMAN od Helikon-Tex

Firma Helikon-Tex słynie przede wszystkim z produkcji umundurowania, ubrań „taktycznych” oraz z oporządzenia (cechującego się przede wszystkim dobrą jakością za niewygórowaną cenę) w postaci m.in. chest-rigów,...

Firma Helikon-Tex słynie przede wszystkim z produkcji umundurowania, ubrań „taktycznych” oraz z oporządzenia (cechującego się przede wszystkim dobrą jakością za niewygórowaną cenę) w postaci m.in. chest-rigów, plecaków, nerek itd. Na peryferiach tej bogatej oferty produktów jest także całkiem spora ilość taktycznej galanterii - w związku z tym, że samego producenta najpewniej przedstawiać nikomu nie trzeba, skupię się na opisie jednego z nowszych modeli rękawiczek taktycznych, pochodzących wprost...

Ireneusz Chloupek HUEY czyli „brzytwa”

HUEY czyli „brzytwa” HUEY czyli „brzytwa”

Od lat 70., gdy na amerykańskiej broni zaczęto montować pierwsze celowniki kolimatorowe „red dot” (Weaver Qwik-Point, Armson OEG, Normark Corp. Single Point), tego rodzaju akcesoria celownicze, ułatwiające...

Od lat 70., gdy na amerykańskiej broni zaczęto montować pierwsze celowniki kolimatorowe „red dot” (Weaver Qwik-Point, Armson OEG, Normark Corp. Single Point), tego rodzaju akcesoria celownicze, ułatwiające szybkie mierzenie, stały się standardem w nowoczesnych jednostkach specjalnych i nie tylko. Pojawienie się w 1996 r. holograficznego Bushnell HoloSight przyniosło nową jakość na tym polu i szybko zapewniło dominację jego następcom, czyli HWS EOTech. W tej klasie nowoczesnych celowników optoelektronicznych...

Ireneusz Chloupek Steiner M750rc

Steiner M750rc Steiner M750rc

Linia M profesjonalnych lornetek renomowanej niemieckiej marki Steiner o przeznaczeniu militarnym obejmuje modele o powiększeniu od 7 do 20x, w tym nowe wersje cenionej serii Commander Military. Wśród...

Linia M profesjonalnych lornetek renomowanej niemieckiej marki Steiner o przeznaczeniu militarnym obejmuje modele o powiększeniu od 7 do 20x, w tym nowe wersje cenionej serii Commander Military. Wśród nich są m.in. dwa modele wyposażone w podświetlany, stabilizowany kompas, który wraz ze specjalistyczną siatką daje możliwość dokładnej identyfikacji celów oraz określania namiarów i odległości do nich, a także innych pomiarów.

Jerzy Bielecki Na ostrzu

Na ostrzu Na ostrzu

O tym, że tępy nóż jest bezużytecznym narzędziem, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Naturalne jest, że tematyka ta znajduje swoje miejsce na łamach „SPECIAL OPS”. W tekście „Ostry jak brzytwa” (SPECIAL...

O tym, że tępy nóż jest bezużytecznym narzędziem, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Naturalne jest, że tematyka ta znajduje swoje miejsce na łamach „SPECIAL OPS”. W tekście „Ostry jak brzytwa” (SPECIAL OPS nr 1/2014) opisywałem kilka ostrzałek, a w SPECIAL OPS 1/2018 przedstawiłem istny kombajn do ostrzenia – ostrzałkę mechaniczną Work Sharp Ken Onion Edition. Pomimo wielu zalet, ostrzałka ta ma jednak spore gabaryty, wymaga zasilania oraz ma dość wysoką cenę. Jeśli ktoś ostrzy wiele noży lub...

Redakcja MECHANIX Tactical

MECHANIX Tactical MECHANIX Tactical

Rękawiczki taktyczne to pozornie drugorzędny asortyment, ale w rzeczywistości bardzo istotny element profesjonalnego wyposażenia funkcjonariuszy i żołnierzy, skomplikowany konstrukcyjnie oraz wymagający...

Rękawiczki taktyczne to pozornie drugorzędny asortyment, ale w rzeczywistości bardzo istotny element profesjonalnego wyposażenia funkcjonariuszy i żołnierzy, skomplikowany konstrukcyjnie oraz wymagający pieczołowitego doboru materiałów i wykonania, by osiągnąć właściwe cechy użytkowe. Wiodącym producentem jest amerykański Mechanix Wear z bogatą ofertą modeli o różnym przeznaczeniu w przystępnych cenach, a wśród nich linią Tactical i Tactical Specialty.

Ireneusz Chloupek Latarki na broń Mactronic - T-FORCE PSL i LSR

Latarki na broń Mactronic - T-FORCE PSL i LSR Latarki na broń Mactronic - T-FORCE PSL i LSR

Spółka Mactronic z Wrocławia to najbardziej rozpoznawalny, czołowy producent oświetlenia bateryjnego oraz akumulatorowego i dostawca takiego sprzętu dla służb mundurowych w naszym kraju, z ofertą około...

Spółka Mactronic z Wrocławia to najbardziej rozpoznawalny, czołowy producent oświetlenia bateryjnego oraz akumulatorowego i dostawca takiego sprzętu dla służb mundurowych w naszym kraju, z ofertą około 500 modeli: od kieszonkowych, po wysokiej jakości szperacze. Działa na rynku już ponad 30 lat, sprzedając sprzedając 250 tys. latarek rocznie w kraju i za granicą.

P.S. Jak powstały spodnie taktyczne SFU NEXT PANTS Mk2

Jak powstały spodnie taktyczne SFU NEXT PANTS Mk2 Jak powstały spodnie taktyczne SFU NEXT PANTS Mk2

Sięganie do starych i sprawdzonych klasyków to jeden ze sposobów, by trafić w oczekiwania użytkowników, którzy mają już swoje ulubione modele odzieży. Jednak by nie były one nudne i trafiły w oczekiwania...

Sięganie do starych i sprawdzonych klasyków to jeden ze sposobów, by trafić w oczekiwania użytkowników, którzy mają już swoje ulubione modele odzieży. Jednak by nie były one nudne i trafiły w oczekiwania coraz szerszego i zróżnicowanego grona klientów, producenci dokonują przy tym znaczących korekt, by wyjść naprzeciw obecnie panującym oczekiwaniom i zaproponować użytkownikom rozwiązania, dzięki którym będą one lubiane jeszcze bardziej. Przykładem takiego działania jest modernizacja spodni taktycznych...

Radosław Tyślewicz Bojowo i wygodnie? Test użytkownika nowego Combat Shirt MCDU Helikon-Tex

Bojowo i wygodnie? Test użytkownika nowego Combat Shirt MCDU Helikon-Tex Bojowo i wygodnie? Test użytkownika nowego Combat Shirt MCDU Helikon-Tex

Skrzyżowanie bluzy mundurowej z bielizną termoaktywną podbiło rynek na początku XXI wieku. Sam pamiętam, jak podczas operacji w Iraku do obiegu wchodziły pierwsze tego typu modele, często z tzw. drugiego...

Skrzyżowanie bluzy mundurowej z bielizną termoaktywną podbiło rynek na początku XXI wieku. Sam pamiętam, jak podczas operacji w Iraku do obiegu wchodziły pierwsze tego typu modele, często z tzw. drugiego obiegu, zanim logistyka wojskowa przekonała się do innowacyjnych rozwiązań stosowanych już przecież przez Amerykanów czy Brytyjczyków. To zawsze był odwieczny dylemat żołnierza, ale i miłośnika Bushmakingu, survivalu czy gier typu ASG – jak dobrać odzież zapewniającą komfort i swobodę ruchów i...

Wojciech Jagielski Nowy miniszperacz TK22UE

Nowy miniszperacz TK22UE Nowy miniszperacz TK22UE

W 2020 roku Fenix powiększył swoją ofertę o nowego miniszperacza - TK22 Ultimate Edition. Poprzednik wersji UE TK22 V2 dostał w zestawie wydajny akumulator litowo-jonowy 21700 oraz zmieniony nieco wygląd...

W 2020 roku Fenix powiększył swoją ofertę o nowego miniszperacza - TK22 Ultimate Edition. Poprzednik wersji UE TK22 V2 dostał w zestawie wydajny akumulator litowo-jonowy 21700 oraz zmieniony nieco wygląd korony. Tak powstała wersja UE popularnego Feniksa.

Globemaster Liqui Moly. Środki do pielęgnacji broni najwyższej jakości

Liqui Moly. Środki do pielęgnacji broni najwyższej jakości Liqui Moly. Środki do pielęgnacji broni najwyższej jakości

Niemiecka chemia jest najlepsza. Proszki, płyny do zmywania, mydła itp. Powszechnie wiadomo. Ciężko się z tym nie zgodzić i polemizować. Na warsztat testowy wjechały kolejne produkty do konserwacji i czyszczenia...

Niemiecka chemia jest najlepsza. Proszki, płyny do zmywania, mydła itp. Powszechnie wiadomo. Ciężko się z tym nie zgodzić i polemizować. Na warsztat testowy wjechały kolejne produkty do konserwacji i czyszczenia broni palnej, tym razem marki Liqui Moly GmbH, od 1 stycznia 2018 r. będącej częścią grupy Würth. To niemiecka firma specjalizująca się w olejach, smarach i dodatkach do obsługi maszyn pracujących. W skrócie samochodów i motocykli. Użytkownicy broni palnej, którzy interesują się motoryzacją,...

Radosław Tyślewicz Pierwsza jazda testowa nowy plecak Wisport Crafter

Pierwsza jazda testowa nowy plecak Wisport Crafter Pierwsza jazda testowa nowy plecak Wisport Crafter

Ponoć wypowiedziane życzenia mają moc sprawczą i czasami się spełniają, dlatego trzeba uważać, o co prosimy los. Ja pomyślałem ostatnio o nowym plecaku na letni rajd w góry i… oto testuję nowość krajowej...

Ponoć wypowiedziane życzenia mają moc sprawczą i czasami się spełniają, dlatego trzeba uważać, o co prosimy los. Ja pomyślałem ostatnio o nowym plecaku na letni rajd w góry i… oto testuję nowość krajowej firmy Wisport, model Crafter z linii produktów militarnych o pojemności 55 l i przeznaczeniu dla użytkowania militarnego, survivalu, scoutingu, turystycznym i ASG. Prawdziwy test długodystansowy na górskim szlaku jeszcze przed nami, ale dziś czas na tzw. „first look” i próbę 12 x 12 (12 km z obciążeniem...

Globemaster Wikiński tłumik - Featherweight 269

Wikiński tłumik - Featherweight 269 Wikiński tłumik - Featherweight 269

Huk wystrzału, który towarzyszy strzelaniu z broni palnej, jest nieodłącznym zjawiskiem sprawiającym dyskomfort niektórym strzelcom. Ludzki narząd słuchu może doznać trwałego mechanicznego uszczerbku w...

Huk wystrzału, który towarzyszy strzelaniu z broni palnej, jest nieodłącznym zjawiskiem sprawiającym dyskomfort niektórym strzelcom. Ludzki narząd słuchu może doznać trwałego mechanicznego uszczerbku w wyniku narażenia go na dźwięki przekraczające 120 dB. Dźwięk wystrzału waha się w przedziale 134 – 165 dB, przy czym przedział 157 – 160 dB jest tak silnie odczuwany, iż może kojarzyć sie z intensywnym bólem. Oczywiście wartości natężenia dźwięku są różne dla poszczególnych kalibrów oraz warunków,...

Globemaster ASE UTRA RADIEN - nowy tłumik z krainy Św. Mikołaja

ASE UTRA RADIEN - nowy tłumik z krainy Św. Mikołaja ASE UTRA RADIEN - nowy tłumik z krainy Św. Mikołaja

ASE UTRA Oy to fińska firma bardzo dobrze znana z produkcji wszelkiego rodzaju urządzeń wylotowych montowanych na broni strzeleckiej. Od kompensatorów odrzutu zaczynając, a na tłumikach kończąc. Doskonale...

ASE UTRA Oy to fińska firma bardzo dobrze znana z produkcji wszelkiego rodzaju urządzeń wylotowych montowanych na broni strzeleckiej. Od kompensatorów odrzutu zaczynając, a na tłumikach kończąc. Doskonale znana i ceniona przez użytkowników instytucji państwowych, które wyposażają swoich pracowników w urządzenia wylotowe typu tłumik, zapewniając jednocześnie komfortowe warunki pracy i bezpieczeństwo dla aparatu słuchu użytkownika.

Radosław Tyślewicz Wisport Crafter cz. 2

Wisport Crafter cz. 2 Wisport Crafter cz. 2

Obiecałem kolejny, tym razem długodystansowy test najnowszego plecaka firmy Wisport. Co prawda ze względów zawodowo-organizacyjnych udało się odbyć tylko część zaplanowanej trasy od Żywca przez „Westerplatte...

Obiecałem kolejny, tym razem długodystansowy test najnowszego plecaka firmy Wisport. Co prawda ze względów zawodowo-organizacyjnych udało się odbyć tylko część zaplanowanej trasy od Żywca przez „Westerplatte południa” z września 1939 r. na Węgierskiej Górce po Rysy w Tatrach i całość zakończyła się na przełęczy Głuchaczki, ale tych kilka dni marszu pozwoliło zweryfikować pierwsze obserwacje opisane wcześniej. Niestety, „korki” na szlakach oraz limit czasu nie pozwoliły na osiągnięcie najwyższego...

Konrad Brodewicz, Radosław Tyślewicz Nowe wcielenie noża od Benchmade z USA

Nowe wcielenie noża od Benchmade z USA Nowe wcielenie noża od Benchmade z USA

Firma Benchmade rozpoczęła swoją przygodę z produkcją różnego rodzaju noży już w latach 80., czyli nie mniej niż 30 lat temu. Początki były skromne. Pierwsze egzemplarze wykonywane były na używanych urządzeniach...

Firma Benchmade rozpoczęła swoją przygodę z produkcją różnego rodzaju noży już w latach 80., czyli nie mniej niż 30 lat temu. Początki były skromne. Pierwsze egzemplarze wykonywane były na używanych urządzeniach kupionych okazyjnie od przechodzącego na emeryturę producenta innego rodzaju ostrzy, który nie znalazł godnego następcy i kontynuatora swojej działalności. Obecnie po 30 latach firma zatrudnia kilkaset osób i produkuje różnego rodzaju wysoko cenione noże myśliwskie, ratownicze, outdoorowe,...

Wojciech Jagielski Defender RGB i IR - test nowych latarek Mactronic

Defender RGB i IR - test nowych latarek Mactronic Defender RGB i IR - test nowych latarek Mactronic

Wrocławska firma Mactronic wprowadziła w tym roku na rynek kolejne nowe latarki – Defender RGB i Defender +IR. Dzięki uprzejmości producenta mieliśmy możliwość przetestowania nowych produktów, sprawdzenia...

Wrocławska firma Mactronic wprowadziła w tym roku na rynek kolejne nowe latarki – Defender RGB i Defender +IR. Dzięki uprzejmości producenta mieliśmy możliwość przetestowania nowych produktów, sprawdzenia czym się różnią oraz przyjrzenia się ich mocnym i słabszym stronom.

Globemaster ASE Utra SL5i– stalowa puszka z Finlandii

ASE Utra SL5i– stalowa puszka z Finlandii ASE Utra SL5i– stalowa puszka z Finlandii

Fińska firma ASE UTRA, znany i ceniony producent akcesoriów do broni palnej, posiada w swojej ofercie bardzo ciekawe tłumiki serii SL. Tłumiki te są przeznaczone na rynek cywilny, dedykowane myśliwym i...

Fińska firma ASE UTRA, znany i ceniony producent akcesoriów do broni palnej, posiada w swojej ofercie bardzo ciekawe tłumiki serii SL. Tłumiki te są przeznaczone na rynek cywilny, dedykowane myśliwym i strzelcom sportowym. Dzięki polskiemu dystrybutorowi, firmie INCORSA, otrzymałem do testów tłumik SL5i do kalibru .223 (5.56 mm x 45). Tłumik dostępny jest z gwintami do montowania na karabinach wyposażonych w gwinty: M14 x1; M15 x1; M17 x1; M18 x1, 1/2” x20 i 5/8” x24.

Globemaster Czyszczenie tłumików - warto czy nie warto? Oto jest pytanie

Czyszczenie tłumików - warto czy nie warto? Oto jest pytanie Czyszczenie tłumików - warto czy nie warto? Oto jest pytanie

Każdy z nas, strzelających rekreacyjnie czy sportowo zna strzelców, którzy regularnie po każdej sesji na strzelnicy czyszczą z niebywałym pietyzmem swą broń. Podobnie zna również strzelca, który wygłasza...

Każdy z nas, strzelających rekreacyjnie czy sportowo zna strzelców, którzy regularnie po każdej sesji na strzelnicy czyszczą z niebywałym pietyzmem swą broń. Podobnie zna również strzelca, który wygłasza heretyczne wręcz stwierdzenia, że broni czyścić i smarować nie trzeba. Temat czyszczenia broni pozostawię jednak na inne rozważania, a dziś zajmę się niemniej ważną kwestią czyszczenia tłumików. I tu od razu przytoczę znane powiedzenie: „jak dbasz to masz”.

Redakcja Legginsy HOYDEN Range Tight od Helikon-Tex

Legginsy HOYDEN Range Tight od Helikon-Tex Legginsy HOYDEN Range Tight od Helikon-Tex

Legginsy HOYDEN Range Tight mają uniwersalne zastosowanie. Sprawdzają się zarówno na szlaku, strzelnicy czy podczas ćwiczeń fizycznych. Polski producent systematycznie wzbogaca swój asortyment o ten skierowany...

Legginsy HOYDEN Range Tight mają uniwersalne zastosowanie. Sprawdzają się zarówno na szlaku, strzelnicy czy podczas ćwiczeń fizycznych. Polski producent systematycznie wzbogaca swój asortyment o ten skierowany do pań, produkując odzież dla tych kobiet, które także korzystają z broni, są aktywne i wysportowane.

Wojciech Jagielski Test latarki Olight Odin

Test latarki Olight Odin Test latarki Olight Odin

Olight w 2020 roku zaproponował kilka nowych latarek, na szczególną uwagę zasługuje jednak nowa linia nazwana na cześć boga skandynawskich wojowników. Odyn to najważniejszy z bogów nordyckich, bóg wojny...

Olight w 2020 roku zaproponował kilka nowych latarek, na szczególną uwagę zasługuje jednak nowa linia nazwana na cześć boga skandynawskich wojowników. Odyn to najważniejszy z bogów nordyckich, bóg wojny i wojowników. Czy Olight Odin stanie się „świetlistym bogiem” żołnierzy? Przekonajmy się, ile Odin ma z Odyna.

Radosław Tyślewicz, HAIX Group „Heroes wear Haix”

„Heroes wear Haix” „Heroes wear Haix”

Tytułowy slogan reklamowy producenta zachęcił mnie do dość intensywnego testu tego modelu butów. Postanowiłem być herosem i w zaledwie cztery i pół dnia pokonać w nich od razu 100 km, sprawdzając jednocześnie,...

Tytułowy slogan reklamowy producenta zachęcił mnie do dość intensywnego testu tego modelu butów. Postanowiłem być herosem i w zaledwie cztery i pół dnia pokonać w nich od razu 100 km, sprawdzając jednocześnie, na ile model ten sprawdzi się podczas taktycznego pokonywania terenów leśnych oraz jako but miejski codziennego użytku.

Najnowsze produkty i technologie

Militaria.pl “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

“Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym odpowiednia optyka strzelecka...

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym odpowiednia optyka strzelecka wspiera celność strzałów. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.

Krzysztof Miliński Bates GX X2 Tall Side ZIP – pierwsze starcie!

Bates GX X2 Tall Side ZIP – pierwsze starcie! Bates GX X2 Tall Side ZIP  – pierwsze starcie!

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...

Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.

Ewelina Grzesik, Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. Light boot for hard work

Light boot for hard work Light boot for hard work

Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało...

Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało przy użyciu najnowszych i sprawdzonych w praktyce technologii.

Militaria.pl Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.