Special-Ops.pl

Mactronic T-Force HP i VR - profesjonalne latarki na broń długą

Ireneusz Chloupek | 2020-06-29
Latarki Mactronic T-Force HP i VR na broń długą; fot. Special Ops

Latarki Mactronic T-Force HP i VR na broń długą; fot. Special Ops

Spółka Mactronic z Wrocławia to najbardziej rozpoznawalny, czołowy producent oświetlenia bateryjnego oraz akumulatorowego i dostawca takiego sprzętu dla służb mundurowych w naszym kraju, z ofertą około 500 modeli: od kieszonkowych, po wysokiej jakości szperacze. Działa na rynku już ponad 30 lat, sprzedając 250 tys. latarek rocznie w kraju i za granicą.

Zobacz także

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

Najnowsza seria z jednej z trzech podstawowych linii produktowych tej marki Tactical Line, to profesjonalne latarki T-Force, wśród których znalazły się m.in. modele przygotowane do mocowania na broni – opisywane wcześniej oświetlenie taktyczne dedykowane do pistoletów (PSL i LSR) oraz HP i VR do broni długiej. Te drugie mają jednak charakter uniwersalny, ponieważ mogą być po zdemontowaniu wykorzystywane również jako klasyczne latarki ręczne. W komplecie znajdziemy przydatne przy takim stosowaniu stalowe klipsy sprężyste do unieruchomienia w kieszeni, na pasie, oporządzeniu czy plecaku oraz smycz-linkę do zabezpieczenia latarki na nadgarstku.

Ważne jest, aby pamiętać, że większość złych rzeczy dzieje się w nocy. To powiedziawszy, musisz mieć światło na swojej broni.”

Sgt Mjr (ret.) Kyle Lamb, 1st SFOD-Delta

Oświetlenie taktyczne

Oświetlenie taktyczne to obecnie już niemal obowiązkowy element wśród akcesoriów do broni bojowej, jeśli ma mieć ona status pełnowartościowej, czyli rzeczywiście skutecznej w każdych warunkach. Ponieważ większość informacji sensorycznej jest uzyskiwana przez wzrok strzelca, a nokto- i termowizja ze względu na cenę nie jest powszechnie dostępna, w godzinach nocnych czy warunkach choćby częściowego spadku widoczności - np. konieczności wchodzenia do niedoświetlonych pomieszczeń, penetrowania mocniej zacienionych miejsc itp. – latarka osadzona na broni staje się po prostu niezbędna. Bez niej strzelec może mieć w takich sytuacjach poważny kłopot z dostatecznie szybkim dostrzeżeniem zagrożenia, sprawnym zidentyfikowaniem napotkanych osób oraz ich zamiarów, a  także z oddawaniem strzałów równie precyzyjnie jak w normalnych warunkach. To zaś oznacza, że nie tylko sam jest mniej skuteczny i narażony na większe niebezpieczeństwo, ale w pewnych okolicznościach również niebezpieczny dla osób postronnych.

Taki osprzęt umożliwia nie tylko przeszukiwanie zaciemnionych rejonów, identyfikację napotkanych osób (swój-obcy, osoba postronna, konkretna osoba) i prowadzenie celnego ognia, ale także zdominowanie przeciwnika odkrytego i wystawionego na strzał w jasnym kręgu, ostrzeżenie go w ten sposób, iż jest namierzony, a nawet oślepienie zapewniające przewagę w starciu, jak również wskazywanie (celu, kierunku, drogi) współdziałającym, oświetlenie drogi sobie i innym, czy sygnalizację świetlną.

W przypadku broni długiej, trzymanej w położeniu bojowym oburącz, posługiwanie się równocześnie odrębną latarką ręczną może być jedynie mało wygodnym rozwiązaniem awaryjnym, nie do pogodzenia zresztą ze sprawną obsługą karabinka, strzelby czy pistoletu maszynowego. Stąd szybki rozwój od lat 70. w dziedzinie latarek montowanych na broni, który wzrósł skokowo po upowszechnieniu w jej konstrukcji uniwersalnych szyn Picatinny/Weaver. Dowiedz się więcej o latarkach na broń >>

Mactronic T-Force

Latarki HP i VR wrocławskiej firmy Mactronic oferowane są z montażem kątowym 45 st. typu offset. W świecie akcesoriów do broni nazwa ta kojarzona jest najczęściej właśnie z kątowym mocowaniem zapasowych celowników w stosunku do osi lufy i celownika głównego. Tu jednak chodzi przede wszystkim o znaczenie off-set jako odsadzenie, tj. oddalenie jednego obiektu od drugiego, czyli w tym przypadku latarki od broni (szyny montażowej na łożu obejmującym lufę).

Większość uniwersalnych szyn montażowych rozmieszczona jest na łożach broni długiej co 90 st., na godzinie 12, 3, 6 i 9 wokół lufy, co wymusza lokowanie akcesoriów z najprostszym montażem nad lufą, gdzie może kolidować z celownikami, pod nią, gdzie może nie sprawdzać się podczas przyjmowania niskich postaw za osłonami bez bocznego przechylania broni oraz po bokach lufy, z lewej lub prawej strony. Przydatnym uzupełnieniem/alternatywą są montaże, które pozwalają korzystać z takich szyn, ale w sposób lokujący latarkę między nimi (przesunięte o 45 st.). Takie osadzenie latarki między godzinami 1 a 2 lub 10 a 11 zapewnia lepszą zwartość z łożem i dogodną obsługę włącznika, ale może nieść pewne problemy. Jeśli latarka znajdzie się blisko wylotu lufy szkło może zostać po strzałach szybko zakopcone, co osłabi jasność strumienia świetlnego, a wysoka temperatura podmuchu gazów wylotowych czasem źle wpływa na wewnętrzne elementy oświetlenia taktycznego. Jeżeli natomiast latarka zamontowana jest niskoprofilowo na łożu, poza które wystaje dłuższy odcinek lufy (np. w typowym M4 z lufą dł. 14,5 cala i krótkim łożem karabinkowym), to część snopu światła jest zacieniana przez blisko biegnącą lufę. Z tych powodów pojawiły się montaże offsetowe lokujące oświetlenie taktyczne w sposób nieco odsadzający od broni - zazwyczaj w odległości jednego cala (2,54 cm) od środka szyny do środkowego punktu wzdłużnej osi korpusu latarki i w przypadku 45-stopniowego kąta montażu dołączanego do HP i VR Mactronica 2 cm w bok od tej linii. 

W zależności od wyboru szyny i miejsca względem niej z dowolnej strony broni: poniżej lub powyżej szyn bocznych albo na lewo lub prawo od górnej czy dolnej. Nie zapewnia to równie zwartego z bronią, niskoprofilowego umiejscowienia oświetlenia taktycznego jak np. montaże Arisaka Defense Offset czy Haley Strategic ThornTail2 SBR dla serii Surefire M300, ale zapobiega wyżej wymienionym minusom oraz oferuje wygodną obsługę tylnego włącznika latarki przy takich technikach ujęcia karabinka jak c-clamp, a gdy jest zamontowana na bocznych szynach w dół lub dolnej w bok, dogodną obsługę kciukiem dłoni na dodatkowym chwycie przednim.

Montaż wykonany jest z trwałego aluminium o niskiej masie. Składa się z obejmy na szyny standardu Picatinny/MIL-STD-1913/NATO Accessory Rail, zaciskanej przez dokręcenie śrubki unieruchamiającej ją w jednej z bramek szyny, ze sporą nakrętką oraz ramienia z obejmą na środkowy odcinek korpusu latarki, skręcanej czterema śrubkami nimbusowymi (prosty klucz typu L w komplecie). Nakrętka zacisku na szynie jest dość spora i moletowana dla wygodnej obsługi palcami (choć mogłaby być 1 cm niższa), ale ma dodatkowe nacięcie poprzeczne, które pozwala użyć do dokręcenia lub odkręcenia śrubokrętu czy improwizowanego zamiennika, np. monety lub tępego grzbietu głowni noża.

Same latarki HP i VR to klasyka firmy Mactronic i wśród podobnych, nowoczesnych latarek taktycznych o przeznaczeniu służbowym: z walcokształtnym korpusem oraz głowicą o średnicy 25,5 mm z lekkiego i wytrzymałego duraluminium o niskiej masie, anodowanych w celu nadania czarnego pokrycia, odpornego na utlenianie, ścieranie i rysowanie. Użyty materiał, kolor i nowoczesna stylistyka podkreślają charakter standardu militarnego. Wraz z zabezpieczeniem gwintów uszczelkami o-ring (zapasowy zestaw w komplecie) spełniają normę wodoodporności IPX8 (ochrona przed permamentnym zanurzeniem w wodzie w warunkach zdefiniowanych przez producenta), są także odporne na upadki z wysokości do 2 metrów. 

Latarka T-Force HP

Dłuższa (123 mm) i silniejsza Mactronic T-Force HP THH0111 ma masę tylko 76 g i 123-130 g ze źródłem zasilania. Ta kompaktowa latarka taktyczna typu akumulatorowego może być zasilana dodawanym do niej w komplecie akumulatorem 18650 Li-ion 3.7 V, 3200 mAh lub zamiennie dwoma popularnymi bateriami CR123A (nie jest kompatybilna z akumulatorami RCR123A i 16340).  O stanie naładowania akumulatora informuje wskaźnik w postaci diody umieszczonej w przycisku zmiany trybów pracy latarki, na boku jej tubusa, zaraz za głowicą. Gdy akumulator rozładuje się poniżej 30 procent pojemności dioda zacznie świecić się na czerwono, a poniżej 10 procent dodatkowo migać. Akumulator może być ładowany indukcyjnie bez wyjmowania z korpusu za pośrednictwem znajdującego się w zestawie kabla USB (z ładowarki sieciowej, komputera, power banka) z magnetyczną końcówką, którą wystarczy przyłożyć do portu po przeciwnej stronie tubusa niż przycisk zmiany trybów. Niebieski kolor podświetlenia końcówki kabla oznacza gotowość do ładowania, a zakończenie tego procesu sygnalizowane jest zmianą koloru diody wskaźnika z czerwonego na niebieski. Latarkę HP można opcjonalnie ładować za pośrednictwem standardowego wtyku Micro-USB, wprowadzanego w gniazdo ukryte pod uszczelką gniazda magnetycznego. Naładowanie akumulatora zajmuje 4 do 5.30 h, co jest dobrym wynikiem w tej klasie. Więcej o produkcie >>

Nowoczesna dioda LED Cree XHP 35 w głowicy z koroną zapewnia maksymalną jasność 1800 lumenów i zasięg skoncentrowanego strumienia światła do 320 metrów, podzielonego w typowy dla latarek sposób na dwa okręgi, to znaczy bardzo jasny środkowy rejon i trochę ciemniejszą otoczkę zewnętrzną, przydatną jako doświetlenie otoczenia celu lub kierunku. Latarka oferuje pięć trybów pracy na różnych poziomach jasności, pozwalające dostosować moc strumienia światła do warunków i potrzeb użytkownika: Turbo, dostępny tylko przy zasilaniu akumulatorem 18650 (1800 lm przez co najmniej 60 s), High 850 lm przez 2 h, Medium 214 lm przez 5.23-5.30 h, Low przez 17.24-17.30 h, nikły tryb świetlika (Firefly) 0,33 lm przez 45 doby oraz pulsacyjny/stroboskopowy (dezorientujące rozbłyski o wysokiej częstotliwości) 670 lm przez 4.30 h. W przypadku zasilania bateriami czas pracy w poszczególnych trybach za wyjątkiem Firefly będzie wg instrukcji nieco krótszy, odpowiednio: w wysokim 1.12 h, średnim 4 h, niskim 10.12 h, a w Strobo 4.12 h. Do wyboru trybów służy mały przycisk boczny, przełączający je kolejno od najniższego (Firefly) do najwyższego, a przy dłuższym przytrzymaniu uruchamiający tryb Strobo.

Zmiany można dokonać po aktywowaniu latarki dużym, ogumowanym włącznikiem taktycznym z osłonami bocznymi na spodzie korpusu. Przy używaniu latarki jako ręcznej występy korony osłony mogą służyć jako zbijak szyb. Latarka uruchamia się zawsze w ostatnio używanym trybie (co wymaga pamiętania o wcześniejszym wyborze, by w sytuacji konieczności szybkiego reagowania oświetlić przeciwnika z właściwą mocą, a nie zostać zaskoczonym włączeniem ledwie Świetlika, który zamiast pomóc jedynie zdradzi pozycję strzelca) – pełne wciśnięcie włącza lub wyłącza świecenie, natomiast lekki nacisk zapewnia świecenie typu chwilowego do czasu zwolnienia nacisku na włącznik. Zamów latarkę na stronie producenta >>

Latarka Mactronic T-Force VR

Model T-Force VR THH0112 to jeszcze mniejsza (dł. 90,5) latarka o masie 52 g bez baterii lub do 80 g ze źródłem zasilania, oferująca mniejszy zasięg do 200 m (wg instrukcji 173 m) i moc maksymalną 1000 lm, a więc mogąca sprawdzić się lepiej na bardziej kompaktowej broni i w działaniu na mniejszych dystansach, zwłaszcza w obiektach (CQB). We wnętrzach lepiej bowiem sprawdza się światło o średniej mocy wyjściowej i większym stożku rozproszenia światła niż bardzo silna wiązka światłą punktowego.

Niewielkie gabaryty i duża jak na nie moc czynią z VR równocześnie atrakcyjną propozycję podręcznej latarki EDC. Źródłem światła jest w tym modelu żywotna dioda LED Cree XM-L2 U3 o dużej jasności, zastosowana także w latarkach PSL i LSR firmy Mactronic do broni krótkiej. Do zasilania producent zapewnia ładowalne pojedyncze ogniwo RCR123 USB 700 mAh z wbudowanym gniazdem micro-USB, którego ładowanie trwa ok. 2,5 h  (rozpoczęcie ładowania sygnalizuje zapalenie czerwonej diody w obudowie akumulatora, a zakończenie zmiana jej koloru na zielony, kabel USB-microUSB w komplecie). Opcjonalnie można użyć popularnej baterii CR123A. Więcej o latarce >>

Ogólna budowa T-Force VR, pomijając port do ładowania indukcyjnego i zewnętrzny wskaźnik stanu naładowania, jest bardzo zbliżona do HP. Użyto takich samych materiałów, zapewniających identyczną odporność na uszkodzeniaupadki z do 2 m i wodoodporność. Taki sam, choć pozbawiony korony tylny włącznik w tym modelu również służy do natychmiastowej aktywacji latarki - ciągłej przez mocniejszy jednorazowy nacisk (i wyłączenie w ten sam sposób) lub w funkcji światła chwilowego, tj. zapewniając świecenie przez czas utrzymywania lekkiego nacisku na włącznik. Boczny przycisk na głowicy pozwala natomiast wybrać stopniowo, kolejnymi przyciśnięciami - gdy latarka jest już włączona -  jeden z pięciu trybów świecenia. Cztery ciągłe to: wysoki/High (1000 lm przez pół godziny), średni/Medium (165 lm przez 2.3 h), niski/Low (47 lm przez 9.1 h) i najbardziej oszczędnościowy Firefly (tylko 1 m, co przekłada się na wydłużenie czasu pracy do aż 15 dni), z  adekwatnym zmniejszaniem zasięgu i jasności świecenia (światłości). Do tego dochodzi - aktywowany dłuższym półsekundowym naciskiem bocznego włącznika świecącej latarki w dowolnym trybie - tryb stroboskopowy (430 lm przez 2.3 h). Przy zastosowaniu baterii CR123A zmniejsza się moc, ale zwiększa czas pracy: maksymalne osiągi to 442 lm w trybie High, ale przez aż 3.75 h, 130 lm przez 5.4 h w trybie Medium, 40 lm przez 16.9 h w Low, 0,75 lm przez 20 dni Firefly oraz 409 lm przez 7.08 h w trybie Strobo.

Aktywacja oświetlenia taktycznego zamontowanego na broni za pomocą dużego tylnego przycisku jest najprostszym i najpewniejszym sposobem, ale wymaga bardzo dogodnego umiejscowienia latarki. Latarki HP i VR do pełnienia takiej roli ukompletowane są dodatkowo wodoodpornym włącznikiem taktycznym opisywanym jako żelowy, choć de facto jest to ogumowana listwa z dwustrefowymi przyciskami, w której trudno wyczuć żel. Jest ona połączona sprężystym przewodem z nakrętką na tylne zakończenie korpusu latarki, którą zastępuje się nakrętkę ze standardowym włącznikiem. Dzięki temu włącznik taktyczny można umieścić w oddaleniu od samej latarki, w wybranym, najdogodniejszym miejscu na broni, np. po przeciwnej stronie łoża, w jego tylnej części czy na dodatkowym chwycie przednim. W przedniej części włącznika taktycznego, w pobliżu mocowania przewodu znajduje się bardziej wyczuwalny okrągły przycisk do aktywacji i wyłączania latarki, w obrębie środkowej i tylnej natomiast przyciski uruchamiające ją w trybie pracy chwilowej.

Rozbudowane zestawy latarek T-Force HP i VR obejmują oprócz tego filtry RGB w gumowych kapturkach na głowicę, dzięki którym można zmienić kolor emitowanego światła z białego (jasnożółtego) na czerwony, niebieski i zielony. Ten pierwszy zapewnia dyskretniejsze, nie oślepiające towarzyszy światło, wystarczające w wielu sytuacjach „przyświecania”, nawet do odczytu map w ciemności. Niebieskie światło pozwala z kolei łatwiej dostrzec ślady biologiczne, np. krwi podczas działań ratowniczych lub poszukiwania rannej osoby. Sprawdź i zamów latarkę u producenta >>

Obie opisane powyżej latarki to nowoczesne i dobrze wykonane produkty, o przyjaznej, kompaktowej formie i dobrych parametrach, a przy tym w atrakcyjnej cenie.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Ireneusz Chloupek Merrell Moab 2 Tactical

Merrell Moab 2 Tactical Merrell Moab 2 Tactical

Obuwie trekkingowe i sportowe marki Merrell należy do bardzo popularnych na całym świecie, w tym w Polsce. Sam „schodziłem” przez lata wiele par „merelków” – od lekkich Waterpro Maipo, przez Accentory,...

Obuwie trekkingowe i sportowe marki Merrell należy do bardzo popularnych na całym świecie, w tym w Polsce. Sam „schodziłem” przez lata wiele par „merelków” – od lekkich Waterpro Maipo, przez Accentory, Moab Ventilator, Vent i Vapor, po Concordia Mid Wtpf. Jakość i wygoda Merrelli sprawiły, że np. modele Sawtooth, Refuge Core Mid, czy Moab Polar były chętnie wykorzystywane podczas treningów i misji bojowych, obok przepisowych butów służbowych, przez US Navy SEALs, a ich śladem wybierane także przez...

Mateusz J. Multarzyński Mały wojownik - Olight M2R Warrior

Mały wojownik - Olight M2R Warrior Mały wojownik - Olight M2R Warrior

Dzięki uprzejmości firmy militaria.pl, dystrybutora latarek marki Olight, do naszej redakcji trafiła latarka Olight M2R Warrior. W modelu tym jako źródło światła zastosowano diodę Cree XHP35 Cool White,...

Dzięki uprzejmości firmy militaria.pl, dystrybutora latarek marki Olight, do naszej redakcji trafiła latarka Olight M2R Warrior. W modelu tym jako źródło światła zastosowano diodę Cree XHP35 Cool White, która zapewnia strumień światła na poziomie 1500 lumenów i zasięg do 208 m. I to wszystko w niewielkiej, mierzącej zaledwie 13 cm i ważącej 155 g (z akumulatorem) latarce. Zdjęcia: Mateusz J. Multarzyński

P.S. Krzyżowiec TG

Krzyżowiec TG Krzyżowiec TG

Jeżeli miałbym wskazać najbardziej intrygujące mnie rozwiązanie stosowane przez producentów oporządzenia taktycznego, to do niedawna bez wahania wskazałbym – nieosiągalne dla większości osób zaopatrujących...

Jeżeli miałbym wskazać najbardziej intrygujące mnie rozwiązanie stosowane przez producentów oporządzenia taktycznego, to do niedawna bez wahania wskazałbym – nieosiągalne dla większości osób zaopatrujących się w tego typu sprzęt we własnym zakresie (głównie ze względu na cenę i dostępność) kamizelki firmy FirstSpear oraz system THOR firmy NFM. Dlaczego? Ano, ze względu na ich z „tubkowe” zapięcia. Biorąc pod uwagę opinie (zarówno znalezione w internecie, jak i wyrażone przez znajomych, mających możliwość...

Michal M. Benchmade 535 Bogout

Benchmade 535 Bogout Benchmade 535 Bogout

Benchmade – amerykańska marka, której nie trzeba przedstawiać. Wymieniana wśród pierwszych, gdy mowa o uznanych producentach noży, zwłaszcza rozmaitych „folderów”, czyli tych ze składaną głownią. Ale nie...

Benchmade – amerykańska marka, której nie trzeba przedstawiać. Wymieniana wśród pierwszych, gdy mowa o uznanych producentach noży, zwłaszcza rozmaitych „folderów”, czyli tych ze składaną głownią. Ale nie tylko, bo do sztandarowych produktów z logo w postaci charakterystycznego motylka należy przecież też np. ceniony, zgrabny, taktyczny „fixed” Nimravus. Niektóre Benchmady przeszły testy wojskowe i otrzymały oficjalny numer standaryzacyjny NSN. W aktualnej ofercie tej firmy warto zwrócić uwagę na...

Globemaster Dobra guma to podstawa

Dobra guma to podstawa Dobra guma to podstawa

Jakiś czas temu „wpadł mi na warsztat” ciekawy produkt firmy MASTON®, której oficjalnym przedstawicielem jest firma KTJ kolor, dystrybutor dobrze znanych w środowisku strzeleckim produktów marki BRUNOX. Zdjęcia:...

Jakiś czas temu „wpadł mi na warsztat” ciekawy produkt firmy MASTON®, której oficjalnym przedstawicielem jest firma KTJ kolor, dystrybutor dobrze znanych w środowisku strzeleckim produktów marki BRUNOX. Zdjęcia: Globemaster

Michal M. FENIX PD35 V2.0

FENIX PD35 V2.0 FENIX PD35 V2.0

Latarki Fenix przebiły się w ostatnich latach do czołówki najpopularniejszych marek w tej grupie produktów outdoorowych na polskim rynku, skutecznie konkurując z oferowanymi przez inne znane firmy, dzięki...

Latarki Fenix przebiły się w ostatnich latach do czołówki najpopularniejszych marek w tej grupie produktów outdoorowych na polskim rynku, skutecznie konkurując z oferowanymi przez inne znane firmy, dzięki solidnej, nowoczesnej budowie, wykorzystaniu dobrych podzespołów i będącej tego wynikiem niezawodności. Wytwarzane przez funkcjonującą od 2004 r. spółkę Fenixlight Limited z graniczącego z Hongkongiem Shenzhen, pokazują wytrzymałością, dobrym spasowaniem i estetyką zupełnie nową jakość, niemającą...

Ireneusz Chloupek TACTIX 1-DAY PLUS

TACTIX 1-DAY PLUS TACTIX 1-DAY PLUS

1-Day Plus w nazwie nowego plecaka amerykańskiej firmy First Tactical z serii Tactix sugeruje, że został on sklasyfikowany jako wystarczający do spakowania się na dzień lub ponad dzień. Jego bardzo solidna...

1-Day Plus w nazwie nowego plecaka amerykańskiej firmy First Tactical z serii Tactix sugeruje, że został on sklasyfikowany jako wystarczający do spakowania się na dzień lub ponad dzień. Jego bardzo solidna konstrukcja, ok. 40-litrowa pojemność, mnóstwo kieszeni, organizerów i możliwość rozbudowy przez dopinanie w wielu miejscach dodatkowych sprawiają, że to chyba jednak nadmiar skromności.

Jerzy Bielecki Boker Plus

Boker Plus Boker Plus

Wybór noża to temat, który nieustannie przewija się przez wszystkie fora i grupy militarne, survivalowe, bushcraftowe, turystyczne, żeglarskie i wszystkie inne, które są związane jakkolwiek z działalnością...

Wybór noża to temat, który nieustannie przewija się przez wszystkie fora i grupy militarne, survivalowe, bushcraftowe, turystyczne, żeglarskie i wszystkie inne, które są związane jakkolwiek z działalnością outdoorową. Najczęstszą odpowiedzią, która pada, gdy pojawi się pytanie: „jaki nóż wybrać w teren?”, jest: „kup Morę”. Jest to poniekąd dobra odpowiedź, ale jednak nie do końca. Różne są potrzeby użytkowników, różne są noże i faktycznie trochę trudno się w tym zorientować. Polecanie więc Mory nie...

RTcom NoizeBarrier™ - wysokiej rozdzielczości elektroniczne zatyczki do uszu

NoizeBarrier™ - wysokiej rozdzielczości elektroniczne zatyczki do uszu NoizeBarrier™ - wysokiej rozdzielczości elektroniczne zatyczki do uszu

Działające w wysokiej rozdzielczości (HD) elektroniczne zatyczki do uszu NoizeBarrier™ zapewniają niezrównaną świadomość sytuacyjną oraz wyraźną komunikację. Te dwutrybowe zatyczki oferują aktywną ochronę...

Działające w wysokiej rozdzielczości (HD) elektroniczne zatyczki do uszu NoizeBarrier™ zapewniają niezrównaną świadomość sytuacyjną oraz wyraźną komunikację. Te dwutrybowe zatyczki oferują aktywną ochronę słuchu przed hałasem oraz jego wzmocnienie, zapewniając skuteczną lokalizację i wykrywanie dźwięku.

Redakcja DUOSCAN™- Detektor Materiałów Wybuchowych i Narkotyków

DUOSCAN™- Detektor Materiałów Wybuchowych i Narkotyków DUOSCAN™-  Detektor Materiałów Wybuchowych i Narkotyków

Każdy specjalista ds. bezpieczeństwa powinien posiadać skuteczny, poręczny, odporny detektor materiałów wybuchowych i narkotyków do wykrywania śladowych ilości substancji niebezpiecznych.

Każdy specjalista ds. bezpieczeństwa powinien posiadać skuteczny, poręczny, odporny detektor materiałów wybuchowych i narkotyków do wykrywania śladowych ilości substancji niebezpiecznych.

P.S. Koszule taktyczne i inne nowości

Koszule taktyczne i inne nowości Koszule taktyczne i inne nowości

Opisywane poniżej ubrania to nowe wersje sprawdzonych wzorów, stanowiące odpowiedź na zapotrzebowanie rynku i samych użytkowników. Odświeżenie podejścia do popularnych i lubianych przez wielu, sztandarowych...

Opisywane poniżej ubrania to nowe wersje sprawdzonych wzorów, stanowiące odpowiedź na zapotrzebowanie rynku i samych użytkowników. Odświeżenie podejścia do popularnych i lubianych przez wielu, sztandarowych wręcz produktów marki Helikon-Tex, czyli koszul Defender oraz spodni UTP (będących w pewnym momencie wręcz synonimem tej firmy) wydawało się czymś naturalnym i potrzebnym. Sprawdźmy zatem, jakich zmian doczekaliśmy się w nowej odsłonie tych ciuchów.

Ireneusz Chloupek Swiss+eye G-Tac

Swiss+eye G-Tac Swiss+eye G-Tac

Od czasu pojawienia się wersji ESS TurboFan z aktywnym systemem wentylacji mogło się wydawać, że w kategorii gogli taktycznych już  nic ciekawszego nie da się wymyślić. Tymczasem  w sprzedaży pojawił...

Od czasu pojawienia się wersji ESS TurboFan z aktywnym systemem wentylacji mogło się wydawać, że w kategorii gogli taktycznych już  nic ciekawszego nie da się wymyślić. Tymczasem  w sprzedaży pojawił się niedawno model G-TAC  firmy Swiss Eye International GmbH, który z powodzeniem łączy klasyczne, ale umiejętnie  dopracowane rozwiązania z unikalnym patentem  zmiany wizjerów. Zdjęcia: Ireneusz Chloupek, SwissEye, SpecBrands.pl

NEWMAX Sp. z o.o. Sp.k. Bates - obuwie taktyczne dla profesjonalistów

Bates - obuwie taktyczne dla profesjonalistów Bates - obuwie taktyczne dla profesjonalistów

Podstawą wyposażenia indywidualnego funkcjonariuszy każdej służby mundurowej są wygodne i dobrze dopasowane buty określane jako obuwie taktyczne. Od typowych wojskowych kamaszy odróżnia je waga oraz dostosowanie...

Podstawą wyposażenia indywidualnego funkcjonariuszy każdej służby mundurowej są wygodne i dobrze dopasowane buty określane jako obuwie taktyczne. Od typowych wojskowych kamaszy odróżnia je waga oraz dostosowanie do użytkowania w zróżnicowanym terenie, w tym szczególnie w terenie miejskim. Od lat wiodącym producentem obuwia taktycznego jest firma Bates, z której produktów korzystają zarówno służby mundurowe, jak i coraz częściej cywilni użytkownicy, którzy szukają obuwia wytrzymałego, skutecznego...

Jerzy Bielecki Nowe otwarcie

Nowe otwarcie Nowe otwarcie

Multitooli marki Leatherman chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest to właściwie ikona tego typu narzędzi. Kto jednak pomyślał, że Leatherman nie tworzy nowości i tylko przerabia istniejące modele,...

Multitooli marki Leatherman chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest to właściwie ikona tego typu narzędzi. Kto jednak pomyślał, że Leatherman nie tworzy nowości i tylko przerabia istniejące modele, jest w błędzie. W bieżącym roku pokazała się nowa seria narzędzi – FREE. Seria składa się z 8 modeli, z czego aktualnie w Polsce dostępne są dwa modele multitooli – P 4 i P 2. Szczegółowego opisu serii możecie spodziewać się niebawem, a póki co chciałem przedstawić kilka wrażeń na gorąco o modelu P...

Ireneusz Chloupek ESS CROWBAR

ESS CROWBAR ESS CROWBAR

Amerykańska marka ESS (Eye Safety Systems, Valley, Idaho), należąca do słynnej firmy Oakley inc. z One Icon Foothill Ranch w Kalifornii, której kilka sztandarowych produktów przedstawialiśmy już na naszych...

Amerykańska marka ESS (Eye Safety Systems, Valley, Idaho), należąca do słynnej firmy Oakley inc. z One Icon Foothill Ranch w Kalifornii, której kilka sztandarowych produktów przedstawialiśmy już na naszych łamach, jest tak rozpoznawalna i popularna w środowisku użytkowników profesjonalnych gogli oraz okularów balistycznych na całym świecie, że nie wymaga ponownego przedstawiania. Jej oferta, z której czerpią również żołnierze oraz funkcjonariusze polskich jednostek specjalnych, jest regularnie poszerzana...

MACTRONIC Spółka z o.o. Sp.k. Latarki dla profesjonalistów od Mactronic

Latarki dla profesjonalistów od Mactronic Latarki dla profesjonalistów od Mactronic

Stworzone z myślą o profesjonalistach, dla których światło jest niezbędne do wypełnienia obowiązków zawodowych, z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Latarki produkowane przez firmę...

Stworzone z myślą o profesjonalistach, dla których światło jest niezbędne do wypełnienia obowiązków zawodowych, z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Latarki produkowane przez firmę Mactronic spełnią oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników.

P.S. Husar Sarmatian

Husar Sarmatian Husar Sarmatian

Bielska firma Husar wchodząc przed kilkoma laty na rodzimy rynek oporządzenia taktycznego zaskoczyła swoją konkurencję bardzo nowatorskimi i (jak na ówczesne warunki) nowoczesnymi rozwiązaniami. Lata mijają,...

Bielska firma Husar wchodząc przed kilkoma laty na rodzimy rynek oporządzenia taktycznego zaskoczyła swoją konkurencję bardzo nowatorskimi i (jak na ówczesne warunki) nowoczesnymi rozwiązaniami. Lata mijają, a asortyment Husara sukcesywnie przechodzi kolejne modernizacje. Przyjrzyjmy się zatem bliżej ich najnowszemu dziełu – plate carrierowi SARMATIAN. Zdjęcia: P.S.

MILITARIA.PL sp. z o.o. sp. k. Co pokażą Militaria.pl na MSPO 2019?

Co pokażą Militaria.pl na MSPO 2019? Co pokażą Militaria.pl na MSPO 2019?

Na stoisku Militaria.pl na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego będzie można obejrzeć produkty wielu marek, które zapracowały już na dobre opinie najbardziej wymagających użytkowników. Wśród nich...

Na stoisku Militaria.pl na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego będzie można obejrzeć produkty wielu marek, które zapracowały już na dobre opinie najbardziej wymagających użytkowników. Wśród nich będą nowości prezentowane po raz pierwszy na targach. Nie zabraknie także klasyków z naszej stałej oferty. Przyjdź na stoisko nr 84 w hali D, aby obejrzeć je osobiście!

RTcom NoizeBarrier™ TAC Aktywne ochronniki słuchu z funkcją komunikacji

NoizeBarrier™ TAC Aktywne ochronniki słuchu z funkcją komunikacji NoizeBarrier™ TAC Aktywne ochronniki słuchu z funkcją komunikacji

Model NoizeBarrier™ TAC to pierwsze w pełni modularne słuchawki taktyczne z opcją komunikacji, wykorzystujące wiodące w branży rozwiązania z zakresu ochrony słuchu oraz zaawansowanej świadomości sytuacyjnej...

Model NoizeBarrier™ TAC to pierwsze w pełni modularne słuchawki taktyczne z opcją komunikacji, wykorzystujące wiodące w branży rozwiązania z zakresu ochrony słuchu oraz zaawansowanej świadomości sytuacyjnej 360° dla sprawniejszego podejmowania decyzji w środowisku taktycznym.

RTcom NoizeBarrier ™ Range SA - aktywne ochronniki słuchu

NoizeBarrier ™ Range SA - aktywne ochronniki słuchu NoizeBarrier ™  Range SA - aktywne ochronniki słuchu

Model NoizeBarrier™ Range SA zaprojektowany został z myślą o wykorzystaniu przez wojsko i strzelców specjalistów oraz stanowi topowe słuchawki dla wymagających zaawansowanej ochrony słuchu bez opcji komunikacji...

Model NoizeBarrier™ Range SA zaprojektowany został z myślą o wykorzystaniu przez wojsko i strzelców specjalistów oraz stanowi topowe słuchawki dla wymagających zaawansowanej ochrony słuchu bez opcji komunikacji radiowej.

UMO Sp. z o. o. 20% zniżki na zegarki Garmin od UMO podczas MSPO!

20% zniżki na zegarki Garmin od UMO podczas MSPO! 20% zniżki na zegarki Garmin od UMO podczas MSPO!

Zamów zegarki GARMIN z 20% zniżką i zobacz inne atrakcje, które firma UMO przygotowała na MSPO.

Zamów zegarki GARMIN z 20% zniżką i zobacz inne atrakcje, które firma UMO przygotowała na MSPO.

Ireneusz Chloupek Nowy poziom doświadczeń

Nowy poziom doświadczeń Nowy poziom doświadczeń

Nowy „Poszukiwacz” (ang. Seeker) marki Olight to kolejny przykład realizowania przez uznanego chińskiego producenta latarek strategii opartej na wykorzystywaniu innowacyjnych rozwiązań, najnowocześniejszych...

Nowy „Poszukiwacz” (ang. Seeker) marki Olight to kolejny przykład realizowania przez uznanego chińskiego producenta latarek strategii opartej na wykorzystywaniu innowacyjnych rozwiązań, najnowocześniejszych technologii, wysokiej jakości materiałów oraz najbardziej wydajnych i sprawdzonych emiterów LED. Powiedzieć, że Seeker 2 Pro to dobra doręczna latarka akumulatorowa, będąca bardzo interesującą propozycją zwłaszcza dla użytkowników ze służb policyjnych i ochrony – to jakby nie powiedzieć o niej...

Mieszko Zagańczyk Hammer Energy 18x9

Hammer Energy 18x9 Hammer Energy 18x9

Energy 18x9 to jeden z najciekawszych wzmocnionych smartfonów polskiej marki Hammer. Urządzenie sprawdzi się w ciężkim terenie, jako nawigacja czy po prostu narzędzie komunikacji, niestraszne mu trudy...

Energy 18x9 to jeden z najciekawszych wzmocnionych smartfonów polskiej marki Hammer. Urządzenie sprawdzi się w ciężkim terenie, jako nawigacja czy po prostu narzędzie komunikacji, niestraszne mu trudy pracy w warsztacie czy na budowie. Chociaż nie grzeszy wyśrubowanymi parametrami technicznymi, nie zawiedzie w ekstremalnych warunkach. Błoto, woda, wstrząsy i uderzenia nie pozostawią na nim najmniejszego śladu.

Globemaster Pro Tech - Proudly Made in Poland

Pro Tech - Proudly Made in Poland Pro Tech - Proudly Made in Poland

Poza zawodowymi użytkownikami broni, dla których kwestia dbania o nią, jako mienie powierzone i narzędzie pracy jest sprawą oczywistą, szybko rośnie w naszym kraju liczba prywatnych posiadaczy broni i...

Poza zawodowymi użytkownikami broni, dla których kwestia dbania o nią, jako mienie powierzone i narzędzie pracy jest sprawą oczywistą, szybko rośnie w naszym kraju liczba prywatnych posiadaczy broni i entuzjastów strzelania, których świadomość co do tego jest dość zróżnicowana. Wśród „strzelców dynamicznych”, drących papier i czochrających ołowiem blachy na zawodach typu IPSC, PiRO, 3Gun itp., rzeszy myśliwych i kolekcjonerów, strzelających rekreacyjnie ze swoich wymuskanych egzemplarzy kolekcjonerskich...

Najnowsze produkty i technologie

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

DURABO® Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

RAW Sp. z o.o. RAW Mobile BMS

RAW Mobile BMS RAW Mobile BMS

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania...

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania wiadomości tekstowych, nagrań głosowych, zdjęć, wideo, a nawet dokumentów i lokalizacji. Pandemia COVID-19 tylko przyspieszyła cyfrową ewolucję społeczeństw, pojawiło się wiele przydatnych narzędzi, które umożliwiają użytkownikom realizację pożądanych funkcjonalności i jednocześnie prezentują...

Combat.pl Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops