GunClip Crye Precision

GunClip w zbliżeniach: widoczna śruba, za pomocą której ustala się żądany kąt nachylenia, szerokość „szczęk” mocujących oraz same „szczęki”. Andrzej Krugler
Firma Crye Precision słynie z innowacyjnych produktów, wyznaczających zupełnie nowe standardy w dziedzinie wyposażenia indywidualnego. Wystarczy choćby wspomnieć kamuflaż Multicam, umundurowanie z pierwszymi bluzami typu combat shirt czy hełm AirFrame. Jednym z najnowszych produktów wpisujących się w ten trend jest GunClip.
Crye Precision is famous for its innovative and outside-of-the-box thinking products setting up new standards in the individual equipment – the universal Multicam camouflage pattern, first combat shirts or the newest AirFrame ballistic helmet just to mention the few. One of the new and unique products is GunClip – a possible solution to solve problems with carrying a pistol with silencer and/or illumination systems or both those accessories. Most of available holsters is designed to fit a selected model of pistol and tactical light. GunClip which is something different than a simple holster fits multiple Glocks with a huge spectrum of additional tactical illumination systems. Its more like a IPSC sport weapon holder than a holster but is it better?
Zobacz także
Militaria.pl Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...
Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.
POLSYS EUROPE Sp. Z o.o Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne...
Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne ze strategicznego punktu widzenia, przede wszystkim należy chronić bez żadnych kompromisów ludzi, którzy bezpośrednio w walkach uczestniczą. Ten aspekt ochrony życia i zdrowia żołnierzy jest w centrum zainteresowania kanadyjskiej kompanii POLSYS INC. i jej siostrzanej firmy w Polsce - POLSYS EUROPE.
Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.
Czym jest GunClip? Być może potencjalnym rozwiązaniem problemu związanego z przenoszeniem broni krótkiej wyposażonej w oświetlenie taktyczne, tłumik dźwięku lub oba te akcesoria jednocześnie. Większość kabur, w szczególności tzw. „sztywne”, z tworzywa sztucznego, w rodzaju kydeksu, jest ograniczona do konkretnego modelu broni i latarki. Wykorzystanie ich do innego typu broni krótkiej najczęściej jest niemożliwe lub wymaga dokonania modyfikacji. Korzystanie z kabury przystosowanej do przenoszenia pistoletu z oświetleniem taktycznym, bez owego światła, również może być problematyczne – broń z reguły nie jest wówczas właściwie utrzymywana w kaburze, co może skutkować jej wypadnięciem.
Przenoszenie pistoletu z tłumikiem dźwięku stwarza kolejne komplikacje, głównie powodowane przez znaczną długość takiego zestawu i wynikającą z tego trudność z szybkim dobyciem z klasycznej kabury. Inną sprawą jest też konieczność korzystania z różnych typów kabur lub chociażby odpowiednich „przejściówek” czy adapterów, podczas operacji z użyciem pojazdów, gdy typowa kabura budowa lub na pasie nie będzie właściwie spełniać swoich funkcji. GunClip pozwala na przenoszenie broni z dowolnym modelem oświetlenia taktycznego, a także z tłumikiem oraz na montowanie go zarówno na pasach, jak i kamizelkach taktycznych.
Trzeba zaznaczyć, że nowy wynalazek z kuźni Crye Precision nie jest kaburą sensu stricte, choć na pierwszy rzut oka może przypominać proste Firma Crye Precision słynie z innowacyjnych produktów, wyznaczających zupełnie nowe standardy w dziedzinie wyposażenia indywidualnego. Wystarczy choćby wspomnieć kamuflaż Multicam, umundurowanie z pierwszymi bluzami typu combat shirt czy hełm AirFrame. Jednym z najnowszych produktów wpisujących się w ten trend jest GunClip. modele trzymające broń jedynie w rejonie części zamka i kabłąka spustowego. W rzeczywistości GunClipowi bliżej jest do „wieszaków” na pistolety używanych przez strzelców IPSC niż do klasycznej kabury. Można go więc określić mianem uchwytu na broń. Główna różnica w porównaniu z klasycznymi kaburami wynika z konstrukcji GunClipa powodującej, że broń dobywana jest nie w ruchu do góry, a od siebie.
Aktualnie oferowana jest wyłącznie wersja dla strzelców praworęcznych, przeznaczona do pistoletów Glock 17/19/22. Interesującą cechą jest możliwość mocowania w różnych miejscach na oporządzeniu – pasach, panelach udowych czy też kamizelkach, choć w rzeczywistości nie wszędzie GunClip sprawdzi się równie dobrze, ale o tym w dalszej części artykułu.
GunClip składa się z dwóch podstawowych elementów wykonanych z tworzywa sztucznego – regulowanej platformy montażowej składającej się z rozsuwanych „szczęk” umożliwiających mocowanie go na taśmach MOLLE lub na paskach o maksymalnej szerokości do 70 mm oraz właściwej części, dokręconej do tejże platformy za pomocą pojedynczej śruby, która pozwala na dowolne dobranie kąta nachylenia GunClipa, w zakresie 360o, w zależności od preferencji użytkownika. Śruba ta poza regulacją kąta ustawienia broni służy do blokowania „szczęk” po ich ustawieniu na żądaną szerokość. Zasadnicza część nośna uchwytu została wykonana z elastycznego polimeru i obejmuje pistolet tylko na odcinku od początku do końca kabłąka spustowego, dzięki czemu rodzaj latarki, jej wymiary i konstrukcja nie wpływają na możliwość mocowania pistoletu w GunClipie.
Broń mocuje się wewnątrz uchwytu, zaczynając od zamka, a następnie wciskając weń kabłąk spustowy, który blokuje się na występie ścianki do niego przylegającej, po czym całość zamyka się „klapką” zapinaną napem. Ze względu na dość ścisłe przyleganie „klapki”, jak można określić zewnętrzną, znajdującą się nie od strony montażu, część obejmy, GunClip może nie współpracować z powiększonymi przyciskami dźwigni zwalniania magazynka umieszczonymi po prawej stronie broni.
Przeczytaj także: Arc’teryx LEAF Alpha
JAK TO DZIAŁA?
Pierwszym krokiem przed rozpoczęciem pracy z GunClipem powinno być jego odpowiednie ułożenie oraz dopasowanie kąta jego nachylenia na oporządzeniu, a następnie trening, aby nauczyć się zupełnie nowego sposobu dobywania broni. Pierwszym etapem wyciągania pistoletu jest odpięcie napa, którą to czynność wykonuje się środkowym palcem dłoni. Kolejnym ruchem jest mocne szarpnięcie od siebie, z lekką rotacją broni w dół lub w górę, które po wyczuwalnym oporze uwalnia pistolet i umożliwia złożenie się do strzału. Wspomniany lekki skręt można wykonać w dowolną stronę, ale zauważyliśmy, że najłatwiejszą i bardziej naturalną metodą jest uwolnienie w pierwszej kolejności kabłąka spustowego, a następnie zamka.
Należy tu zaznaczyć, że GunClip służy raczej do szybkiego dobywania niż sprawnego umieszczania w nim pistoletu. Po krótkim treningu dobycie pistoletu można wykonać dość szybko, jednak włożenie go z powrotem do uchwytu zajmuje znacznie więcej czasu. Prawidłowe trafi enie odpowiednią częścią pistoletu w uchwyt, a następnie zapięcie klapki napem, przy użyciu jednej ręki, nie są zbyt proste i najczęściej wymagają przynajmniej zerknięcia. Tradycyjne kabury kydeksowe mają w tym zakresie znaczną przewagę. Niedogodnością jest również fakt, iż bardzo łatwo przy chowaniu broni można włączyć oświetlenie taktyczne, którego manipulatory mogą mieć tendencję do zahaczania o jedną ze ścianek GunClipa przy umieszczaniu w nim pistoletu.
Na czym zatem polega uniwersalność GunClipa? Jeżeli chodzi o możliwość stosowania do broni z różnymi typami oświetlenia taktycznego – sprawdza się on doskonale. W czasie testów dysponowaliśmy czterema modelami latarek i uchwyt współpracował z każdą z nich bez problemu. Z oczywistych powodów tłumik dźwięku zamontowany na pistolecie również nie będzie sprawiał żadnych kłopotów. W przypadku wykorzystania broni jedynie z oświetleniem taktycznym, bez tłumika, najlepszym miejscem na montowanie GunClipa będzie kamizelka taktyczna. Przede wszystkim zajmuje on bardzo mało miejsca w porównaniu do tradycyjnych kabur kydeksowych dostosowanych do broni z podwieszonym oświetleniem taktycznym. Aby go zamontować, nie potrzeba żadnych dodatkowych elementów (jak np. Molle Locking System firmy Safariland), jest też znacznie lżejszy oraz oferuje ustawienie broni pod dowolnym kątem.
Jednak wykorzystanie go w charakterze alternatywy dla kabury mocowanej tradycyjnie na pasku, do noszenia np. po cywilnemu, nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem, głównie ze względu na opisane wyżej problemy z wkładaniem pistoletu. Również odzież wierzchnia, jak koszule czy kurtki, może stanowić przeszkodę biorąc pod uwagę specyfi czny sposób dobywania broni. W tej roli tradycyjne kabury sprawdzą się znacznie lepiej. Jedynym celowym wykorzystaniem GunClipa na pasie wydaje się przypadek konieczności przenoszenia broni z tłumikiem dźwięku. Długość takiego zestawu może powodować, że jego umieszczenie na przedniej powierzchni kamizelki taktycznej będzie problematyczne. Pas lub boczna powierzchnia kamizelki wydają się znacznie lepszym rozwiązaniem. I co najważniejsze, pistolet dobywa się w identyczny sposób w przypadku broni z tłumikiem, jak i bez niego.
Podsumowując, GunClip może być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych kabur przy wykorzystywaniu go do przenoszenia pistoletu z zamontowanym oświetleniem na kamizelce taktycznej, a w przypadku broni z tłumikiem dźwięku wydaje się optymalnym rozwiązaniem. Wymaga jednak wytrenowania specyficznego sposobu dobywania broni i przyzwyczajenia do nieco trudniejszego wkładania jej z powrotem.