Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Hydration Wars (część 2)

Nowa generacja plecaków Camelbaka, od lewej: Motherlode 500 w kolorze Foliage Green, TriZip stworzony wraz z Mystery Ranch oraz największy z rodziny, ponad 50-litrowy - BFM 500. Paweł Gawryś, Canadian Forces Combat Camera
 

Nowa generacja plecaków Camelbaka, od lewej: Motherlode 500 w kolorze Foliage Green, TriZip stworzony wraz z Mystery Ranch oraz największy z rodziny, ponad 50-litrowy - BFM 500. Paweł Gawryś, Canadian Forces Combat Camera


 

Zgodnie z zapowiedzią w poprzednim numerze, w drugiej części cyklu poświęconego plecakom hydracyjnym skoncentrujemy się na propozycjach niekwestionowanego „króla” systemów hydracyjnych, czyli amerykańskiej firmy Camelbak.
Nie będziemy jednak skupiali się na samych bukłakach i detalach ich konstrukcji, bo najważniejsze kwestie poruszono w pierwszej części – tym razem zwrócimy uwagę na to, co wyróżniło i do dziś wyróżnia Camelbaka – czyli na plecakowe systemy przenoszenia zbiorników na wodę.

Zobacz także

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Militaria.pl Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak...

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak i początkujący entuzjaści survivalu i bushcraftu docenią znaczenie starannie dobranego zestawu niezbędnych przedmiotów.

Rurka, kroplówka i skarpeta

Prawie dokładnie 5 lat temu na łamach prestiżowego „Wall Street Journal” ukazał się artykuł omawiający, jak powstały w 1989 roku Camelbak ze stosunkowo niszowej firmy produkującej sprzęt dla miłośników ekstremalnego kolarstwa i maratonów stał się potentatem na rynku wojskowych systemów hydracyjnych. Prototypowy pomysł teksańczyka Michaela Eidsona był wykonany z odcinka gumowej rurki i worka po kroplówce umieszczonego w… skarpecie, pełniącej funkcję izolującego pokrowca, podczas gdy całość przyszyta była do pleców zwykłej koszulki.

W ciągu następnych lat ciągle udoskonalany pomysł zdobywał sobie coraz większą popularność – bo akurat rosła popularność sportów ekstremalnych, a wśród ich entuzjastów niemało było żołnierzy sił specjalnych, którzy na własną rękę kupowali proste rowerowe bukłaki, pozwalające zastąpić uciążliwe manierki.

W 1995 roku firmę przejął producent zabawek i akcesoriów z tworzyw sztucznych – koncern Kransco i w ofercie Camelbaka pojawiły się pierwsze modele „militarnych” bukłaków i plecaków do ich przenoszenia. Prawdziwy przełom nastąpił jednak w następnych latach i znacząco przyczyniły się do tego operacje w Afganistanie i Iraku.

W tym czasie podstawowy Camelbak przeszedł już sporą ewolucję – materiałową i użytkową – ulepszono rozciągliwy poliuretan, z którego wykonywane są zbiorniki, wprowadzono zabezpieczenia zapobiegające rozwojowi bakterii itp. A popularność „worka na wodę” rosła – dość przytoczyć za „WSJ” fakt, że firma kupiona w 1995 roku za 4 mln dolarów w 2003 roku ponownie zmieniła właściciela – tym razem za przeszło 200 mln dolarów! I patrząc na rozszerzające się inwestycje firmy (m.in. linię rękawiczek taktycznych, po przejęciu firmy South West Motorsports), wygląda na to, że kapitał ciągle rośnie.

Warto przy tym zauważyć, że Camelbak ma odmienną filozofię niż konkurujące z nim firmy z sektora cywilnego lub wojskowego. Na przykładzie izraelskiego Source opisanego w poprzedniej części widzieliśmy sposób działania, w którym firma opracowuje określony produkt, który następnie „użycza” innym – np. producentom oporządzenia taktycznego.

Camelbak z tego punktu widzenia jest trudniejszym partnerem – jego produkty są na tyle dopracowane i konkurencyjne, że ciężko innym firmom zaproponować lepsze rozwiązania danego problemu, a nawet często posuwają się one do zwyczajnego kopiowania rozwiązań amerykańskiej firmy. Przyjrzyjmy się więc bliżej wojskowej ofercie „wielbłądziej” firmy.

Fundamenty sukcesu

Obecnie w ofercie militarnej Camelbaka znajduje się przeszło 30 wzorów różnych plecaków i pokrowców hydracyjnych, nie licząc dublujących je rozwiązań bukłaków zabezpieczonych przed bronią chemiczną, biologiczną i promieniowaniem (CBR), przeznaczonych głównie do współpracy z maskami przeciwgazowymi w skażonym otoczeniu.

W tym gąszczu kształtów, pojemności i zastosowań można by się zagubić, ale wbrew pozorom pierwotną popularność wojskowych systemów hydracyjnych Camelbak zawdzięcza dwóm podstawowym modelom, które otworzyły drogę do sukcesu. Są to modele Storm i Thermobak – proste nylonowe, izolowane pianką pokrowce, mieszczące w zależności od wersji, 2- lub 3-litrowy pęcherz.

Obecnie przeszły one pewną ewolucję – Storm jest pokrowcem pozbawionym własnego systemu nośnego (pierwotnie miał proste, taśmowe szelki) i chociaż możemy go przypiąć za pomocą D-ringów i opasek zaciskowych w dowolnym miejscu, jego głównym zadaniem jest pozostawanie w kieszeni lub pod klapą plecaka, ewentualnie w zewnętrznym pokrowcu na system hydracyjny np. na plecach kamizelki taktycznej.

Thermobak, dobrze znany także naszym żołnierzom chociażby z misji w Iraku, jest w pełni samodzielnym pokrowcem na pęcherz, z własnymi szelkami, pasem piersiowym, ale pozostawioną możliwością ich zwinięcia i schowania oraz przyczepienia całości w sposób improwizowany do oporządzenia.

Thermobak był też jednym z pierwszych wzorów Camelbaka produkowanych w wielu wariantach kamuflażowych – oczywiście w pierwszej kolejności były to kamuflaże używane przez docelowego klienta firmy, czyli SZ USA – pojawiły się więc pokrowce z cordury w leśnym wzorze woodland i pustynnym desert tri-color.

Warto zauważyć, że Camelbak od początku przyłożył dużą wagę do jakości materiałów, z których wykonywane były pokrowce i standardów ich szycia – oryginalna cordura, wysokiej jakości taśmy, wytrzymałe acetalowe klamry, markowe zatrzaski i kultura wykonania mogły z miejsca rzucić wyzwanie dosyć siermiężnym przydziałowym elementom oporządzenia.

Wkrótce okazało się, że istnieje popyt na konstrukcje będące rozwinięciem bazowego pokrowca – zwykle w postaci dodatkowych kieszeni naszytych na właściwy pokrowiec, a mogących pomieścić np. indywidualny pakiet medyczny, dodatkową rację żywnościową, albo wyposażenie nawigacyjne. W ten sposób pojawiły się nowe warianty zbiorników – takie jak modele AmbushM.U.L.E. i miniplecak H.A.W.G., a wraz z nimi także pierwsze elementy systemu mocowania dodatkowych kieszeni na zewnątrz zbiorników, później ujednolicone w postaci systemu PALS/MOLLE.

Motherlode i BFM - najpopularniejsi

Biorąc pod uwagę brak przystosowania klasycznych plecaków wojskowych (np. ALICE) do przenoszenia nowego systemu hydracyjnego, kolejnym logicznym krokiem było stworzenie przez Camelbaka plecaków, które spełniałyby swoje zadanie transportowe, jednocześnie pozwalając na picie ze zbiornika w marszu.

Za optymalną pojemność dla takiego podstawowego plecaka w zastosowaniach taktycznych uważa się ok. 30-35 litrów i taką też pojemność uzyskał najpopularniejszy chyba plecak Camelbaka  o nazwie Motherlode. Pierwotna wersja tego plecaka była niecomniejsza od tych dostępnych obecnie i liczyła ok. 30 litrów łącznej pojemności – nowsze warianty z 2003 i 2009 roku mają już odpowiednio po ok. 35 i aż 42 litry.

Co ciekawe – w projekcie tym widać, że uwzględniono uwagi co do większości mankamentów klasycznych plecaków zwanych z angielska „Three Day Pack” – choć oczywiście „trzydniowość” pojemności takiego plecaka jest rzeczą umowną.

Motherlode posiada więc dobrze usztywnione plecy – gruba pianka, anatomiczne przeszycia i duży arkusz sztywnego polipropylenu w wewnętrznej kieszeni spełniają funkcję wewnętrznego stelaża. Plecak ma grube, ale dosyć miękkie szelki na niezależnym zawieszeniu (dużo lepiej niż klasyczne współpracujące z kamizelkami ochronnymi), z klamrami pozwalającymi na ich szybkie rozpięcie i zrzucenie całości, oraz szeroki i miękki profi lowany pas biodrowy – luksus zwykle nieznany przy plecakach tej wielkości.

Oczywiście całości modernizacji nowego plecaka patrolowego dopełniał oddzielny, izolowany przedział na bukłak, dostępny od zewnątrz, bez konieczności otwierania głównej komory, oraz bardzo dobrze rozplanowany „organizer” w dużej kieszeni zewnętrznej, mieszczący przybory do pisania, notatniki, środki łączności itp.

Większy brat Motherlode – plecak BFM – ma w swojej podstawowej wersji pojemność przekraczającą 40, a w zmodernizowanej – sięgającą 50 litrów. Konstrukcja w założeniu jest dosyć podobna, ale przystosowana do przenoszenia większych obciążeń – wewnętrzny stelaż oprócz tworzywowego sztywnika posiada aluminiowe szyny usztywniające plecy.

Główna komora plecaka otwiera się jak małż – więc mamy pełny i natychmiastowy dostęp do zawartości plecaka – stąd też do modelu BFM przystosowano właśnie tzw. „Medbaka”, czyli wyspecjalizowaną wkładkę na instrumenty ratownicze i medykamenty, czyniącą z BFM plecak medyczny. Dodatkowe kieszenie zewnętrzne – boczne i wierzchnie – pozwalają na posegregowanie przenoszonego sprzętu, tym bardziej że większość z nich posiada dodatkowe wewnętrzne organizery.

Zarówno Motherlode, jak i BFM pozwalają na przenoszenie jednocześnie nawet 2 trzylitrowych pęcherzy w zewnętrznej i wewnętrznej kieszeni.

Wspomniałem już, że oba klasyczne plecaki Camelbaka mają za sobą kilka „liftingów” – i to także wyraźny sygnał wskazujący na uwagę, jaką firma przykłada do swoich produktów, zwłaszcza że zwykle utrzymuje także swoje dotychczasowe „bestsellery” w ofercie, pozwalając wybierać pomiędzy klasyką a nowościami.

Nowe warianty BFM i Motherlode są wykonane z lżejszej cordury 500 (starsze wersje z Cordury 1000), powiększono nieco ich pojemność, zmieniono linię samych plecaków przenosząc środek ciężkości, dodano dodatkowe zewnętrzne, wyściełane kieszenie na gogle i okulary itp.

Trudno byłoby w tym miejscu wymienić i opisać wszystkie plecaki hydracyjne z oferty Camelbaka – jak już wspomniano, jest ich w sumie przeszło trzydzieści – wspomnimy więc jedynie o takich rozwiązaniach jak Talon – występujący w wersji desantowej, konfigurowalny przez użytkownika Transformer, niskoprofilowa seria Urban Assault/Transport czy duży Squadbak – 25-litrowy, plecakowy zbiornik–matka – pozwalający na podpięcie i napełnianie wodą indywidualnych camelbaków.

 

Nowi w rodzinie – Armorbak, TriZip i Linchpin

Osobne słowo komentarza należy się jednak z pewnością kilku nowym pomysłom zaprezentowanym przez Camelbaka w ostatnich latach – pierwszy z nich jest w gruncie rzeczy banalnie prosty i prezentuje się pod postacią zbiornika o nazwie Armorbak.

Otóż w momencie, w którym na polu walki zaczęły dominować kamizelki zintegrowane, a obecnie dołączyły do nich mniejsze Plate Carriery, klasyczne zbiorniki hydracyjne wraz z pokrowcami zaczęły stwarzać pewne problemy – należały bowiem jeszcze do epoki kamizelek oporządzeniowych – same zbiorniki były wąskie i długie, wystając poza dolną krawędź kamizelki zintegrowanej utrudniały siadanie.

Szelki pokrowców z kolei utrudniały zakładanie kamizelki i poprawne działanie systemu QR. W tej sytuacji należało zaproponować zbiornik o innym profilu – szerszy i mniej pęczniejący po napełnieniu, ale o zachowanej optymalnej pojemności.

Nie mniej ważne było zmodyfikowanie sposobu jego mocowania do pleców kamizelki, przy zachowaniu możliwości szybkiego odpięcia zbiornika, mocowanego za pośrednictwem 4 klamer, tzw. naprawczych, które wplatamy bezpośrednio w taśmy PALS. Bazując na doraźnych testach Armorbaka, jakie mieliśmy okazję przeprowadzić z nowymi kamizelkami zintegrowanymi, można dodać, że system wydaje się działać i rzeczywiście jest rozwiązaniem lepiej dobranym do współczesnej „zbroi”.

Największą jednak rewolucją, na jaką pozwolił sobie Camelbak, było zaproszenie do współpracy Dany’ego Gleasona, właściciela i projektanta uznanej „plecakowej” firmy Mystery Ranch, której oryginalne projekty zdobyły uznanie wśród użytkowników z amerykańskiego SOCOMu.

Wyróżnikiem najnowszych projektów MR jest między innymi zastosowanie systemu „TriZip”, czyli trzech mocnych suwaków żyłkowych w układzie Y pozwalających na pełne otwarcie komory plecaka – jest to rozwiązanie pośrednie pomiędzy klasycznymi plecakami z górną klapą (tzw. toploaderami) oraz plecakami z otwieranym panelem przednim (tzw. panelloaderami, których klasycznym przykładem jest chociażby BFM).

Camelbak we współpracy z Mystery Ranch wprowadził do oferty model TriZip, na pierwszy rzut oka wyróżniający się właśnie ze względu na kształt i sposób otwierania, przywodzący na myśl pancerz żuka.

Ten ponad 37-litrowy plecak wyróżnia się bardzo dobrym dostępem do przenoszonej zawartości, zaawansowaną ergonomią – wszystkie kieszenie dodatkowe, organizacyjne i wkład hydracyjny są ukryte w bryle TriZipa, przez co całość ma opływową, nieodstającą od pleców linię. Innym bardzo ważnym wyróżnikiem tego plecaka, który stawia go o klasę wyżej nad właściwie wszystkimi innymi wzorami dostępnymi na rynku, jest regulowany system nośny – nazwany przez Gleasona „Futura Harness”, w którym uprząż szelek i półsztywny stelaż są elementem oddzielnym od korpusu plecaka – możemy ich wysokość dopasować do naszej sylwetki i preferencji rozkładu obciążenia, a wreszcie do noszonego wraz z plecakiem oporządzenia.

Mając okazję dosyć gruntownie przetestować TriZipa wraz z innymi plecakami Camelbaka, tudzież innych firm, możemy go uznać za najbardziej zaawansowany i najwygodniejszy plecak patrolowy dostępny obecnie na rynku, choć oczywiście niektórzy będą preferować klasyczne konstrukcje w stylu BFM – choćby dlatego, że TriZip mimo bardzo dobrej pakowności ma ograniczoną pojemność, nieduże możliwości mocowania zewnętrznych kieszeni w systemie modułowym oraz zewnętrznej kompresji.

Dla bardziej konserwatywnych użytkowników, którzy zachwycą się możliwościami Futura Harness, powstał ostatni z nowych plecaków Camelbaka – Linchpin. Ma on ten sam w pełni regulowany system nośny wyściełany siatką dystansową co TriZip, ale układ jego komór jest dużo bardziej klasyczny. Wielkością (ok. 30 l) i układem kieszeni przypomina wczesne modele Motherlode z lat 90.

Zrezygnowano w nim z systemu modułowego na rzecz naszytych zewnętrznych kieszeni i dużej liczby kieszeni wewnętrznych – plecak w założeniu ma służyć jako odmiana tzw. „Go-baga”, czyli torby bądź plecaka ucieczkowego, z którego korzystamy np. w przypadku uszkodzenia i konieczności opuszczenia pojazdu.

Tego typu niewielkie plecaki i torby mają zwykle mieścić podstawowe wyposażenie survivalowe w warunkach bojowych, a więc zapas amunicji, wodę, żywność, medykamenty i środki łączności.

Linchpin ma spore szanse stać się nowym bestsellerem, ponieważ popularność tego typu plecaków ze względu na sposób działania w obecnie toczonych konfliktach ciągle rośnie.

Dokąd popłynie woda?

Jak widać z powyższego opisu, Camelbak przez ostatnie 20 lat nie spoczywał na laurach – firma osiągnęła sukces, wprowadzając na rynek nowatorski system przenoszenia płynów, pozwalający na swobodne picie w marszu – zawojowała za pomocą swojego pomysłu rynek militarny, wprowadzając na niego także niezwykle popularne wzory zbiorników i plecaków, z powodzeniem konkurujące ze sprzętem przydziałowym na całym świecie – co więcej, często systemy hydracyjne i plecaki Camelbaka stają się właśnie sprzętem przydziałowym dla żołnierzy różnych armii.

Zerkając na dane dostarczone nam przez Camelbaka – dla samej US Army w latach 2007-2009 dostarczono przeszło 230 tys. systemów hydracyjnych, w tym 70 tys. plecaków Motherlode i BFM, Brytyjczycy używają ponad 140 tys. Thermobaków w wojsku i kolejnych 40 tys. zbiorników zabezpieczonych przeciwchemicznie w siłach policyjnych.

Na liście użytkowników znajdziemy też Australię (50 000), Niemcy (12 000), Kanadę (50 000) i wiele innych krajów, w tym… Polskę, która w latach 2006-2009 zakupiła w sumie 7000 Thermobaków na potrzeby PKW. Warto przy tym dodać, że systemy hydracyjne Camelbaka są jedynymi posiadającymi odpowiednie certyfikaty higieniczne dopuszczające ich oficjalne użycie w Polskich Siłach Zbrojnych.

Na zakończenie – spekulując na temat kierunku rozwoju systemów hydracyjnych Camelbaka i towarzyszących im akcesoriów – można się zastanawiać, czy wykorzystane zostaną pomysły z cywilnej linii firmy, takie jak maratoński RaceBak czy zimowy PowderBak, a więc zbiorniki hydracyjne „wbudowane” w odzież – bieliznę termoaktywną dla biegaczy czy specjalne polary dla narciarzy. Być może ujrzymy jakieś połączenie indywidualnego systemu chłodzącego z hydracyjnym, niczym jakaś wariacja pustynnych kombinezonów z „Diuny” Franka Herberta.

Camelbak na razie rozszerza swoją ofertę o coraz to nowe elementy – od kilku lat oferuje poliwęglanowe i stalowe butelki do picia z ustnikiem wzorowanym na stosowanym w bukłakach. Przejęto także firmę SW Motorsports specjalizującą się w produkcji rękawiczek i pod nowym logo z płonącą czaszką kolejne wzory rękawic taktycznych zdobywają sobie coraz większą popularność na rynku… ale to już temat na całkiem osobny artykuł.

W trzeciej i ostatniej części Hydration Wars przyjrzymy się ostatniemu z nowych trendów, czyli poliwęglanowym butelkom Nalgene i ich konkurencji.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Globemaster ASE UTRA RADIEN - nowy tłumik z krainy Św. Mikołaja

ASE UTRA RADIEN - nowy tłumik z krainy Św. Mikołaja ASE UTRA RADIEN - nowy tłumik z krainy Św. Mikołaja

ASE UTRA Oy to fińska firma bardzo dobrze znana z produkcji wszelkiego rodzaju urządzeń wylotowych montowanych na broni strzeleckiej. Od kompensatorów odrzutu zaczynając, a na tłumikach kończąc. Doskonale...

ASE UTRA Oy to fińska firma bardzo dobrze znana z produkcji wszelkiego rodzaju urządzeń wylotowych montowanych na broni strzeleckiej. Od kompensatorów odrzutu zaczynając, a na tłumikach kończąc. Doskonale znana i ceniona przez użytkowników instytucji państwowych, które wyposażają swoich pracowników w urządzenia wylotowe typu tłumik, zapewniając jednocześnie komfortowe warunki pracy i bezpieczeństwo dla aparatu słuchu użytkownika.

Radosław Tyślewicz Wisport Crafter cz. 2

Wisport Crafter cz. 2 Wisport Crafter cz. 2

Obiecałem kolejny, tym razem długodystansowy test najnowszego plecaka firmy Wisport. Co prawda ze względów zawodowo-organizacyjnych udało się odbyć tylko część zaplanowanej trasy od Żywca przez „Westerplatte...

Obiecałem kolejny, tym razem długodystansowy test najnowszego plecaka firmy Wisport. Co prawda ze względów zawodowo-organizacyjnych udało się odbyć tylko część zaplanowanej trasy od Żywca przez „Westerplatte południa” z września 1939 r. na Węgierskiej Górce po Rysy w Tatrach i całość zakończyła się na przełęczy Głuchaczki, ale tych kilka dni marszu pozwoliło zweryfikować pierwsze obserwacje opisane wcześniej. Niestety, „korki” na szlakach oraz limit czasu nie pozwoliły na osiągnięcie najwyższego...

Konrad Brodewicz, Radosław Tyślewicz Nowe wcielenie noża od Benchmade z USA

Nowe wcielenie noża od Benchmade z USA Nowe wcielenie noża od Benchmade z USA

Firma Benchmade rozpoczęła swoją przygodę z produkcją różnego rodzaju noży już w latach 80., czyli nie mniej niż 30 lat temu. Początki były skromne. Pierwsze egzemplarze wykonywane były na używanych urządzeniach...

Firma Benchmade rozpoczęła swoją przygodę z produkcją różnego rodzaju noży już w latach 80., czyli nie mniej niż 30 lat temu. Początki były skromne. Pierwsze egzemplarze wykonywane były na używanych urządzeniach kupionych okazyjnie od przechodzącego na emeryturę producenta innego rodzaju ostrzy, który nie znalazł godnego następcy i kontynuatora swojej działalności. Obecnie po 30 latach firma zatrudnia kilkaset osób i produkuje różnego rodzaju wysoko cenione noże myśliwskie, ratownicze, outdoorowe,...

Wojciech Jagielski Defender RGB i IR - test nowych latarek Mactronic

Defender RGB i IR - test nowych latarek Mactronic Defender RGB i IR - test nowych latarek Mactronic

Wrocławska firma Mactronic wprowadziła w tym roku na rynek kolejne nowe latarki – Defender RGB i Defender +IR. Dzięki uprzejmości producenta mieliśmy możliwość przetestowania nowych produktów, sprawdzenia...

Wrocławska firma Mactronic wprowadziła w tym roku na rynek kolejne nowe latarki – Defender RGB i Defender +IR. Dzięki uprzejmości producenta mieliśmy możliwość przetestowania nowych produktów, sprawdzenia czym się różnią oraz przyjrzenia się ich mocnym i słabszym stronom.

Globemaster ASE Utra SL5i– stalowa puszka z Finlandii

ASE Utra SL5i– stalowa puszka z Finlandii ASE Utra SL5i– stalowa puszka z Finlandii

Fińska firma ASE UTRA, znany i ceniony producent akcesoriów do broni palnej, posiada w swojej ofercie bardzo ciekawe tłumiki serii SL. Tłumiki te są przeznaczone na rynek cywilny, dedykowane myśliwym i...

Fińska firma ASE UTRA, znany i ceniony producent akcesoriów do broni palnej, posiada w swojej ofercie bardzo ciekawe tłumiki serii SL. Tłumiki te są przeznaczone na rynek cywilny, dedykowane myśliwym i strzelcom sportowym. Dzięki polskiemu dystrybutorowi, firmie INCORSA, otrzymałem do testów tłumik SL5i do kalibru .223 (5.56 mm x 45). Tłumik dostępny jest z gwintami do montowania na karabinach wyposażonych w gwinty: M14 x1; M15 x1; M17 x1; M18 x1, 1/2” x20 i 5/8” x24.

Globemaster Czyszczenie tłumików - warto czy nie warto? Oto jest pytanie

Czyszczenie tłumików - warto czy nie warto? Oto jest pytanie Czyszczenie tłumików - warto czy nie warto? Oto jest pytanie

Każdy z nas, strzelających rekreacyjnie czy sportowo zna strzelców, którzy regularnie po każdej sesji na strzelnicy czyszczą z niebywałym pietyzmem swą broń. Podobnie zna również strzelca, który wygłasza...

Każdy z nas, strzelających rekreacyjnie czy sportowo zna strzelców, którzy regularnie po każdej sesji na strzelnicy czyszczą z niebywałym pietyzmem swą broń. Podobnie zna również strzelca, który wygłasza heretyczne wręcz stwierdzenia, że broni czyścić i smarować nie trzeba. Temat czyszczenia broni pozostawię jednak na inne rozważania, a dziś zajmę się niemniej ważną kwestią czyszczenia tłumików. I tu od razu przytoczę znane powiedzenie: „jak dbasz to masz”.

Redakcja Legginsy HOYDEN Range Tight od Helikon-Tex

Legginsy HOYDEN Range Tight od Helikon-Tex Legginsy HOYDEN Range Tight od Helikon-Tex

Legginsy HOYDEN Range Tight mają uniwersalne zastosowanie. Sprawdzają się zarówno na szlaku, strzelnicy czy podczas ćwiczeń fizycznych. Polski producent systematycznie wzbogaca swój asortyment o ten skierowany...

Legginsy HOYDEN Range Tight mają uniwersalne zastosowanie. Sprawdzają się zarówno na szlaku, strzelnicy czy podczas ćwiczeń fizycznych. Polski producent systematycznie wzbogaca swój asortyment o ten skierowany do pań, produkując odzież dla tych kobiet, które także korzystają z broni, są aktywne i wysportowane.

Wojciech Jagielski Test latarki Olight Odin

Test latarki Olight Odin Test latarki Olight Odin

Olight w 2020 roku zaproponował kilka nowych latarek, na szczególną uwagę zasługuje jednak nowa linia nazwana na cześć boga skandynawskich wojowników. Odyn to najważniejszy z bogów nordyckich, bóg wojny...

Olight w 2020 roku zaproponował kilka nowych latarek, na szczególną uwagę zasługuje jednak nowa linia nazwana na cześć boga skandynawskich wojowników. Odyn to najważniejszy z bogów nordyckich, bóg wojny i wojowników. Czy Olight Odin stanie się „świetlistym bogiem” żołnierzy? Przekonajmy się, ile Odin ma z Odyna.

Radosław Tyślewicz, HAIX Group „Heroes wear Haix”

„Heroes wear Haix” „Heroes wear Haix”

Tytułowy slogan reklamowy producenta zachęcił mnie do dość intensywnego testu tego modelu butów. Postanowiłem być herosem i w zaledwie cztery i pół dnia pokonać w nich od razu 100 km, sprawdzając jednocześnie,...

Tytułowy slogan reklamowy producenta zachęcił mnie do dość intensywnego testu tego modelu butów. Postanowiłem być herosem i w zaledwie cztery i pół dnia pokonać w nich od razu 100 km, sprawdzając jednocześnie, na ile model ten sprawdzi się podczas taktycznego pokonywania terenów leśnych oraz jako but miejski codziennego użytku.

Radosław Tyślewicz Drugi test butów Bates Delta 9 i Delta 8 Gore-Tex

Drugi test butów Bates Delta 9 i Delta 8 Gore-Tex Drugi test butów Bates Delta 9 i Delta 8 Gore-Tex

Buty Bates Delta 9 Gore-Tex w trakcie trwania testów zostały spakowane do plecaka jednego z uczestników jesiennej selekcji do Jednostki Specjalnej przeprowadzonej w Bieszczadach w 2020 roku. Zostały zabrane...

Buty Bates Delta 9 Gore-Tex w trakcie trwania testów zostały spakowane do plecaka jednego z uczestników jesiennej selekcji do Jednostki Specjalnej przeprowadzonej w Bieszczadach w 2020 roku. Zostały zabrane jako drugie buty na trudne warunki panujące w tym okresie w górach, zgodnie z listą rzeczy obowiązkowych dla uczestnika selekcji do oddziałów bojowych wojsk specjalnych. Błoto, śnieg, tereny podmokłe, ciągły deficyt ciepła i wszechobecna wilgoć – wszystkie te czynniki przy tak ekstremalnej próbie...

Wojciech Jagielski Sygnalizator taktyczny Olight Freyr

Sygnalizator taktyczny Olight Freyr Sygnalizator taktyczny Olight Freyr

Olight postanowił kontynuować sagę nordyckich bogów i kolejną latarkę nazwał imieniem fallicznego (cokolwiek miałoby to znaczyć) bóstwa Freyra – boga roślinności, pokoju, bogactwa i… płodności. Jak Freyr...

Olight postanowił kontynuować sagę nordyckich bogów i kolejną latarkę nazwał imieniem fallicznego (cokolwiek miałoby to znaczyć) bóstwa Freyra – boga roślinności, pokoju, bogactwa i… płodności. Jak Freyr sprawdzi się w świeceniu, zaraz sprawdzimy.

Kamil Słoma, Izabela Stanke TRACER UV – nie tylko dla specjalistów

TRACER UV – nie tylko dla specjalistów TRACER UV – nie tylko dla specjalistów

Mactronic zaoferował swoim klientom kolejną solidną latarkę. Nie jest to jednak sprzęt, który lekką ręką można wtłoczyć pomiędzy tabuny innych ultra pancernych latarek z bajerami. Model TRACER UV jest...

Mactronic zaoferował swoim klientom kolejną solidną latarkę. Nie jest to jednak sprzęt, który lekką ręką można wtłoczyć pomiędzy tabuny innych ultra pancernych latarek z bajerami. Model TRACER UV jest wyważoną i przemyślaną konstrukcją, która jednak nie jest adresowana do przeciętnych posiadaczy „taktycznego kałduna” i na pierwszy rzut oka może nie mieć szerokiego grona entuzjastów.

Tomasz Łukaszewski Miejski test butów Bates Delta 8 Gore-Tex i Bates Delta 9 Gore-Tex

Miejski test butów Bates Delta 8 Gore-Tex i Bates Delta 9 Gore-Tex Miejski test butów Bates Delta 8 Gore-Tex i Bates Delta 9 Gore-Tex

W poprzednich numerach „SPECIAL OPS” mogłeś zapoznać się z dwuetapowym testem butów Bates Delta 8 Gore-Tex 2368 i Bates Delta 9 Gore-Tex 2900, przeprowadzonym przez czynnych żołnierzy z WOT i Wojsk Specjalnych,...

W poprzednich numerach „SPECIAL OPS” mogłeś zapoznać się z dwuetapowym testem butów Bates Delta 8 Gore-Tex 2368 i Bates Delta 9 Gore-Tex 2900, przeprowadzonym przez czynnych żołnierzy z WOT i Wojsk Specjalnych, zrealizowanym w trudnym terenie i podczas sprawowania codziennej służby. Trzeci test, ostatni z serii, przeprowadzony przez użytkownika cywilnego, to sprawdzian użyteczność obuwia w warunkach „miejskiej dżungli”.

Izabela Stanke Night Hunter 03 - Nocny Łowca od Mactronic

Night Hunter 03 - Nocny Łowca od Mactronic Night Hunter 03 - Nocny Łowca od Mactronic

Od lat 80. XX wieku Mactronic oferuje sprzęt oświetleniowy najwyższej jakości. Obecnie firma z Wrocławia przedstawia kolejną ciekawą propozycję. Każdy, kto korzystał kiedyś z jej produktów, wie doskonale,...

Od lat 80. XX wieku Mactronic oferuje sprzęt oświetleniowy najwyższej jakości. Obecnie firma z Wrocławia przedstawia kolejną ciekawą propozycję. Każdy, kto korzystał kiedyś z jej produktów, wie doskonale, że to nie jest sprzęt, który ot tak można wrzucić pomiędzy inne latarki.

Izabela Stanke MIAŁAM WIZJĘ... Termowizja HIKMICRO Lynx Pro LH19

MIAŁAM WIZJĘ... Termowizja HIKMICRO Lynx Pro LH19 MIAŁAM WIZJĘ... Termowizja HIKMICRO Lynx Pro LH19

HIKVISION to wiodący na świecie dostawca, produkujący pełen zestaw kompleksowych, nowoczesnych technologii i rozwiązań bezpieczeństwa, oraz producent kamer przemysłowych, który poszerza ofertę o podręczne...

HIKVISION to wiodący na świecie dostawca, produkujący pełen zestaw kompleksowych, nowoczesnych technologii i rozwiązań bezpieczeństwa, oraz producent kamer przemysłowych, który poszerza ofertę o podręczne kamery termowizyjne, tworząc tym samym HIKMICRO. Jednym ze sztandarowych produktów jest seria kamer termowizyjnych Lynx Pro LH. Tym samym przełamuje monopol wielu firm wprowadzając na rynek niestandardową specyfikację w niespotykanej cenie i rozmiarach. Zdjęcia: Izabela Stanke

Piotr Górski Test lornetki Bushnell Legacy WP 10 x 50 mm

Test lornetki Bushnell Legacy WP 10 x 50 mm Test lornetki Bushnell Legacy WP 10 x 50 mm

Bushnell to znana, prestiżowa marka produkująca optykę, tj. lornetki, lunety, lunety celownicze, teleskopy, kolimatory, noktowizory, dalmierze, kompasy, statywy oraz przeróżne okulary i gogle. W USA Bushnell...

Bushnell to znana, prestiżowa marka produkująca optykę, tj. lornetki, lunety, lunety celownicze, teleskopy, kolimatory, noktowizory, dalmierze, kompasy, statywy oraz przeróżne okulary i gogle. W USA Bushnell w swojej dziedzinie jest rynkowym liderem, co zdaje się być wystarczającą rekomendacją dla jego produktów, choć istnieje oczywiście wielu rynkowych i godnych konkurentów Bushnella. Od 1948 roku ta firma z południowej Pensylwanii, założona przez Dave’a Bushnella, specjalizuje się w produkcji akcesoriów...

Krzysztof Kozicki Petzl Tactikka Core 450 – bohater leśnych ostępów i nie tylko

Petzl Tactikka Core 450 – bohater leśnych ostępów i nie tylko Petzl Tactikka Core 450 – bohater leśnych ostępów i nie tylko

Pewnie każdy z Was zna to uczucie, jak po dłuższej nieobecności, np. po powrocie z urlopu, wracacie do domu i w końcu jesteście u siebie, w miejscu znanym i bezpiecznym. Ja mam tak za każdym razem, gdy...

Pewnie każdy z Was zna to uczucie, jak po dłuższej nieobecności, np. po powrocie z urlopu, wracacie do domu i w końcu jesteście u siebie, w miejscu znanym i bezpiecznym. Ja mam tak za każdym razem, gdy pojawiam się w lesie. Ogarnia mnie wtedy spokój i przeświadczenie, że jestem we właściwym miejscu, w ekosystemie, którego jestem częścią. Dlatego, gdy tylko mam wolną chwilę od pracy, zabieram namiot lub hamak i idę spać „do siebie”. Na takie nawet najkrótsze wyprawy trzeba zabrać kilka podstawowych...

Globemaster Tłumik ECO .22LR 1/2"x28 UNEF

Tłumik ECO .22LR 1/2"x28 UNEF Tłumik ECO .22LR 1/2"x28 UNEF

Broń w kalibrze .22LR ostatnimi czasy staje się w Polsce coraz bardziej popularna. Szczególnie jeżeli mowa o broni długiej. Wielu strzelców sportowych strzelających w zawodach typu PRS (strzelectwo praktyczne),...

Broń w kalibrze .22LR ostatnimi czasy staje się w Polsce coraz bardziej popularna. Szczególnie jeżeli mowa o broni długiej. Wielu strzelców sportowych strzelających w zawodach typu PRS (strzelectwo praktyczne), „buduje” karabiny w kalibrze .22LR w celu prowadzenia treningów. Treningów, które po podsumowaniu kosztów amunicji są znacznie tańsze w porównaniu do strzelania z broni w kalibrach .308, 6.5 Creedmoore czy innych. Co więcej, przy wykorzystaniu tego typu karabinków sportowych, można prowadzić...

Monika Dziuba SAWFLY® R3 MAX - niezawodna ochrona od Revision

SAWFLY® R3 MAX - niezawodna ochrona od Revision SAWFLY® R3 MAX - niezawodna ochrona od Revision

Ochrona oczu oraz słuchu w trakcie strzelania jest kluczowa i nie trzeba do niej przekonywać użytkowników broni palnej. Bez względu czy ochrona oczu będzie używana w warunkach bojowych, cywilnych – myśliwskich,...

Ochrona oczu oraz słuchu w trakcie strzelania jest kluczowa i nie trzeba do niej przekonywać użytkowników broni palnej. Bez względu czy ochrona oczu będzie używana w warunkach bojowych, cywilnych – myśliwskich, sportowych, rekreacyjnych, czy np. w trakcie strzelanek z replik ASG, użytkownik powinien mieć pewność co do wytrzymałości sprzętu i komfortu wielogodzinnego użytkowania.

Piotr Górski Luneta Bushnell Legend 10 x 42 mm – test

Luneta Bushnell Legend 10 x 42 mm – test Luneta Bushnell Legend 10 x 42 mm – test

Luneta… czy może lornetka? Które z tych narzędzi pracy lub rozrywki wydaje się być lepsze? Tu należałoby dościślić, że będziemy rozważać odpowiedź na powyższe pytanie w ramach tych samych parametrów, czyli...

Luneta… czy może lornetka? Które z tych narzędzi pracy lub rozrywki wydaje się być lepsze? Tu należałoby dościślić, że będziemy rozważać odpowiedź na powyższe pytanie w ramach tych samych parametrów, czyli powiększenie i średnica obiektywu dla obu ewentualnych sprzętów. Zdjęcia: Piotr Górski

Radosław Tyślewicz, HAIX Group Buty Haix Combat GTX Coyote - test w warunkach górskich

Buty Haix Combat GTX Coyote - test w warunkach górskich Buty Haix Combat GTX Coyote - test w warunkach górskich

Nowy model butów firmy Haix – Combat GTX poddaliśmy testowi użytkowania zarówno w upalnym okresie letnim, jak i wystawiając je na długotrwałe oddziaływanie wilgotnego i zimnego środowiska podczas jesiennego...

Nowy model butów firmy Haix – Combat GTX poddaliśmy testowi użytkowania zarówno w upalnym okresie letnim, jak i wystawiając je na długotrwałe oddziaływanie wilgotnego i zimnego środowiska podczas jesiennego wejścia błotnistym szlakiem na szczyt Turbacz w Gorcach. Całą prawdę o najnowszym modelu przeznaczonym dla żołnierzy, militarystów i myśliwych prezentujemy poniżej.

Mariusz Hrycyna Rękawice Mechanix Wear

Rękawice Mechanix Wear Rękawice Mechanix Wear

Mechanix Wear to amerykański producent funkcjonalnych rękawic ochronnych o wszechstronnym zastosowaniu, estetycznym wyglądzie i bogatym wzornictwie. Firma znana jest z produkcji rękawiczek przeznaczonych...

Mechanix Wear to amerykański producent funkcjonalnych rękawic ochronnych o wszechstronnym zastosowaniu, estetycznym wyglądzie i bogatym wzornictwie. Firma znana jest z produkcji rękawiczek przeznaczonych dla wojska i służb mundurowych. Zdjęcia: Mariusz Hrycyna

Izabela Stanke Latarka diodowa Fenix TK11 TAC - mała, ale wariatka

Latarka diodowa Fenix TK11 TAC - mała, ale wariatka Latarka diodowa Fenix TK11 TAC - mała, ale wariatka

Firmy Fenix, a właściwie „Fenixlight Limited”, nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Gdyby jednak ktoś miał wątpliwości, skąd wzięła się na rynku, podpowiadam: młody dynamiczny zespół, niezadowolony z...

Firmy Fenix, a właściwie „Fenixlight Limited”, nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Gdyby jednak ktoś miał wątpliwości, skąd wzięła się na rynku, podpowiadam: młody dynamiczny zespół, niezadowolony z jakości innych produktów, które nie zaspakajały ich potrzeb, postanowił stworzyć coś, czego jeszcze nie było. I tak w 2004 roku powstał on – Fenixlight Limited.

Radosław Tyślewicz Krzesiwo – wybierz dobrze swoje narzędzie do wzniecania ognia

Krzesiwo – wybierz dobrze swoje narzędzie do wzniecania ognia Krzesiwo – wybierz dobrze swoje narzędzie do wzniecania ognia

Jedną z podstawowych umiejętności wyróżniających człowieka cywilizowanego jest umiejętność rozpalania ognia. Obok noszenia butów, uprawy roli i wynalezienia elektryczności to chyba podstawowa oznaka rozwoju....

Jedną z podstawowych umiejętności wyróżniających człowieka cywilizowanego jest umiejętność rozpalania ognia. Obok noszenia butów, uprawy roli i wynalezienia elektryczności to chyba podstawowa oznaka rozwoju. Ogień pozwala na obróbkę termiczną pożywienia, dzięki czemu nie musimy jeść surowego mięsa i żyjemy dłużej. Służy również do wytwarzania ciepła, co z kolei pozwala człowiekowi funkcjonować w wielu strefach klimatycznych i przyczyniło się do rozwoju technicznego.

Najnowsze produkty i technologie

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Militaria.pl Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak...

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak i początkujący entuzjaści survivalu i bushcraftu docenią znaczenie starannie dobranego zestawu niezbędnych przedmiotów.

Griffin Group Defence Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji,...

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji, pozwalają one na wykrycie nawet mało widocznych celów - w kamuflażu lub w otoczeniu, które utrudnia rozpoznanie.

Patryk Kościński Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego...

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego i ciepłego obuwia na zimę. Polecane są dla żołnierzy, pracowników leśnych, służb mundurowych oraz osób, które lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu w zimie. Wykonane są ze skóry i materiału izolacyjnego Gore-Tex THERMIUM, który zapewnia dobrą izolację termiczną. Dzięki temu w butach można...

Militaria.pl Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym...

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym możliwości dostosowywania kąta padania strumienia światła przy zachowaniu swobody ruchów. Wszystkie te udogodnienia zapewniają latarki czołowe i kątowe.

Instytut Nowych Technologii Sp. z o.o. Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu

Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu

Predator Eye to nowatorskie rozwiązanie w zakresie obrazowania termicznego. Predator Eye jest to nahełmowy zestaw zbudowany z kamery termowizyjnej przekazującej obraz na mikrowyświetlacz dooczny wraz z...

Predator Eye to nowatorskie rozwiązanie w zakresie obrazowania termicznego. Predator Eye jest to nahełmowy zestaw zbudowany z kamery termowizyjnej przekazującej obraz na mikrowyświetlacz dooczny wraz z modułem zasilającym i transmitującym obraz w czasie rzeczywistym do zdalnej lokalizacji. Ten polski produkt to przełom w działaniach poszukiwawczych, operacyjno-śledczych oraz ratowniczych. Jego unikalna konstrukcja umożliwia użytkownikom pełną swobodę ruchów, jednocześnie zapewniając dostęp do zaawansowanej...

pcphunters.com Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie? Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.