Reebok Rapid Response
Nowoczesne obuwie marki Reebok.
W trakcie tegorocznego, XXIII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego po raz pierwszy w Kielcach firma Am-Pol spod warszawskich Ząbek zaprezentowała ofertę obuwia wojskowego oraz taktycznego marki Reebok. Historia butów Reebok sięga 1903 roku i większości z nas marka ta kojarzy się przede wszystkim z obuwiem sportowym, cenionym zarówno przez amatorów, jak i zawodowców. Jednak Reebok to również buty robocze, w tym także wojskowe oraz taktyczne, przeznaczone dla służb
mundurowych, przy projektowaniu których wykorzystano doświadczenie i technologie stosowane w produkcji obuwia sportowego.
Zobacz także
Dorota K. Bates Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard 03582
Firma Bates rozpoczęła swoją działalność od produkcji butów dla wojska. Obuwie szybko zyskało popularność i firma poszerzyła produkcję o kolejne modele przeznaczone dla innych służb mundurowych oraz służb...
Firma Bates rozpoczęła swoją działalność od produkcji butów dla wojska. Obuwie szybko zyskało popularność i firma poszerzyła produkcję o kolejne modele przeznaczone dla innych służb mundurowych oraz służb cywilnych. Obecnie Bates to jeden z największych i najbardziej rozpoznawalnych w kraju i na świecie producentów obuwia dla służb mundurowych. Przez to, że buty są solidne i sprawdzają się m.in. w jednostkach specjalnych, zdobyły popularność wśród wszelkich służb cywilnych, organizacji paramilitarnych,...
Kuba Wesołowski Split Skis - narta składana przeznaczona do zadań specjalnych
Już od wielu lat ludzie próbowali stworzyć narty składane. Pierwsze patenty pojawiły się w Stanach Zjednoczonych jeszcze w latach 50. Jednak technologia nie była w stanie sprostać projektom. Polski...
Już od wielu lat ludzie próbowali stworzyć narty składane. Pierwsze patenty pojawiły się w Stanach Zjednoczonych jeszcze w latach 50. Jednak technologia nie była w stanie sprostać projektom. Polski produkt SPLIT SKIS w ciągu zaledwie kilku lat rozwoju otrzymał dwie międzynarodowe nagrody innowacyjności. W Niemczech, na zimowych targach sprzętu sportowego ISPO w Monachium, oraz w USA – na targach OR SNOW SHOW w Salt Lake City, zdobywając Innovation Award 2023.
Radosław Tyślewicz Buty HAIX CONNEXIS GO GTX LTR LOW
Niemiecki producent obuwia taktycznego wprowadził na rynek nowy model butów o niskim profilu Haix CONNEXIS Go GTX LTR Low. Wpisuje się on w potrzeby codziennej aktywności funkcjonariuszy realizujących...
Niemiecki producent obuwia taktycznego wprowadził na rynek nowy model butów o niskim profilu Haix CONNEXIS Go GTX LTR Low. Wpisuje się on w potrzeby codziennej aktywności funkcjonariuszy realizujących działania w ramach tzw. low profile – czyli w ukryciu. Na ile ten sportowy z wyglądu model spełnia taktyczne wymagania operacji w terenie zurbanizowanym, sprawdziliśmy w naszym teście.
Sportowa część marki Reebok należy do potentata na tym rynku, czyli Adidas Group. Za segment obuwia roboczego odpowiada oficjalny licencjobiorca Reebok International – Warson Brands (dawniej Warson Group Inc.), działający od 1989 roku światowy producent i dostawca butów wojskowych, taktycznych oraz BHP (m.in. dla USMail). W portfolio firmy znajdują się marki takie jak Reebok, Rockport Works, Florsheim, Iron Age, Grabbers oraz Knapp.
Duża część wojskowych i taktycznych Reeboków to sprawdzone i popularne modele produkowane do 2012 roku pod marką Convers, jak np. Dauntless, Hyper Velocity, czy Rapid Response. Niezależnie od logo są to wygodne i wytrzymałe buty, które poza wysokim poziomem komfortu dla stóp również chronią je przed urazami. Dodatkowo doświadczenie oraz technologie Reeboka wykorzystywane w produkcji obuwia sportowego są implementowane również do butów militarnych i taktycznych.
Dla potencjalnych użytkowników na największym, z punktu widzenia producenta, rynku istotnym elementem, decydującym często o wyborze danego modelu, jest jego zgodność z obowiązującym w US Army regulaminem mundurowym AR 670-1(Army Uniform Regulation – AR 670-1) a zwłaszcza z aktualizacją z marca 2014 r.
Regulamin rzecz święta
We wspomnianym dokumencie zapisane zostały m.in. wymagania, jakie muszą spełniać buty, zarówno te wydawane przez armię, jak i kupowane prywatnie przez żołnierzy, a używane w trakcie służby. Zgodnie z tym regulaminem muszą one być wykonane z naturalnej skóry (bydlęcej), która może zostać połączona z materiałowymi (nylon, cordura) wstawkami. Wysokość butów musi wynosić pomiędzy 8 a 10 cali.
Wykluczone jest zastosowanie w konstrukcji buta syntetycznej skóry oraz siatkowych (mesh) materiałów. Zabronione jest również wykorzystanie zamków błyskawicznych oraz rzepów.
Podeszwa buta musi być wykonana z gumy (część zewnętrzna) oraz poliuretanu (warstwa wewnętrzna), a jej wysokość, poza piętą oraz noskiem, nie może przekroczyć dwóch cali. Jedyny obowiązujący kolor dla całego buta – włącznie z podeszwą oraz systemem wiązania – piaskowy (Tan).
Zatem obuwie spełniające wymagania regulaminu AR 670-1 powinno być trwałe, nowoczesne, dobrze dopasowane, chroniące stopę przed urazami oraz wstrząsami oddziaływującymi negatywnie również na kręgosłup „piechura”.
Można uznać, że podana przez producenta informacja „AR 670-1 Compliant” jest swego rodzaju gwarancją jakości oferowanego obuwia, jak ma to miejsce w przypadku Reebok Rapid Response.
But jaki jest, każdy widzi
Model Rapid Response (RB8896) to wysokie, ośmiocalowe, bezmembranowe buty wojskowe (wg klasyfikacji producenta) wykonane z zamszowej skóry (a więc ze spodu skóry – mizdry) połączonej ze wstawkami z odpornego na ścieranie i uszkodzenia nylonu balistycznego 1000D.
Jasny, piaskowy kolor (Desert Tan) całego buta (zgodnie z AR 670-1) zmniejsza nagrzewanie Reeboków od promieni słonecznych, choć przyśpiesza ich brudzenie się w trakcie użytkowania.
Podeszwa podwójnej gęstości: zewnętrzna z olejoodpornej gumy z bieżnikiem idealnym w nierówny, górski teren (Mountain Trail Rubber Bottom) oraz lekka, środkowa część wykonana z pianki EVA (EVA Cushion Midsole) zapewniająca odpowiednią amortyzację oraz ochronę przed wstrząsami. Taka konstrukcja z jednej strony gwarantuje dobrą przyczepność na różnych podłożach, od kamienistego poprzez mokrą trawę oraz błoto, a na podłogach biurowych i ciągach komunikacyjnych kończąc. Z drugiej zaś zapewnia odpowiedni komfort w trakcie użytkowania Rapid Response, izolację od podłoża, a jednocześnie dobre wyczucie tego, po czym stąpamy. Podeszwa chroni użytkownika również przed porażeniem prądem, choć nie można tych butów uznać za obuwie elektroizolacyjne.
W przedniej części protektor nachodzi lekko na noski butów, chroniąc je częściowo. Podobne rozwiązanie zastosowano na piętach.
W butach zastosowano dodatkowo wewnętrzną, ukształtowaną anatomicznie, wyjmowaną wkładkę F2A (Foot Force Athletic Insole), absorbującą wstrząsy i uderzenia oraz zlokalizowaną pod pietą poduszkę/amortyzator (Shock Eliminator Heel Cushion).
Język wykonany w całości z nylonu (jedynie na górze przyszyto kawałek skóry z wszytym gumowym logiem Reebok) ze stosunkowo grubą wyściółką, skutecznie osłania wierzch stopy oraz staw przed uciskiem ze strony zaciśniętych sznurowadeł. Jest on wszyty do czwartego od dołu zaczepu sznurówek, co ułatwia zakładanie wysokich butów z usztywnioną cholewką.
Wnętrze obszyte jest odprowadzającą wilgoć tkaniną (Tailex) o strukturze siatki, podbitą gąbką. Na wysokości pięty, w miejscu najbardziej podatnym na przetarcia, dodane zostało wzmocnienie w postaci materiałowej wstawki.
System sznurowania Rapid Response składa się z dziewięciu par przelotek wykonanych z tworzywa sztucznego w kolorze piaskowym. Sznurówki, również w kolorze desert tan, można prócz tego przepleść przez pętlę naszytą w 1/3 wysokości języka.
Testowany model wykonany był w wersji Soft Toe, a więc nie miał wkładki z tworzywa chroniącej palce (Composit Toe).
W konstrukcji Rapid Response nie użyto metalowych elementów, dlatego buty te są „niewidzialne” dla wykrywaczy metalu, np. bramek na lotniskach, a zarazem są antystatyczne. Może to mieć znaczenie dla wielu użytkowników, choćby takich, którzy muszą poruszać się w strefach zagrożenia wybuchami, czy przechodzić często przez urządzenia wykrywające metale.
Para w rozmiarze 9W waży około 1300 g, a więc na poziomie zbliżonym do niższych sześciocalowych modeli obuwia taktycznego innych firm.
Rapid Response to model cieszący się dużą popularnością w USA, co nie wynika wyłącznie z faktu zgodności z regulaminem mundurowym AR 670-1 obowiązującym w US Army, ale przede wszystkim z komfortu ich użytkowania oraz ochrony przed urazami stóp oraz stawów skokowych.
Dla tych, co nie lubią sznurować butów, dostępna jest również wersja z bocznym suwakiem – Rapid Response RB8894, zarówno z, jak i bez wkładki z tworzywa sztucznego chroniącej palce (Composite Toe/Soft Toe).
Reeboki „w boju”
Rapid Response nie są butami uniwersalnymi, bo takich w zasadzie nie ma, choć wielu producentów stara się stworzyć taką konstrukcję, z różnym zresztą efektem.
Pierwszym wrażeniem, po wzięciu do ręki Rapid Response, jest ich lekkość całkowicie niekorelująca z wielkością, bo nie są to małe buty. Po ich założeniu, które wymaga porządnego rozsznurowania, nie ma się wrażenia, że właśnie założyliśmy ciężkie, wojskowe „trepy”. Chodząc w nich w ogóle nie odczuwa się masy buta, a charakterystyka ich „pracy” bliższa jest obuwiu sportowemu. W zasadzie można zacząć użytkować je intensywnie zaraz po wyjęciu z pudełka, bez tzw. rozchodzenia.
Można w nich chodzić cały dzień, niezależnie od tego, czy akurat trenujemy taktykę zieloną, czy ćwiczymy na strzelnicy, czy też musimy zajmować się „papierologią stosowaną”.
Oczywiście żywiołem Rapid Response jest teren, który będziemy pokonywać przede wszystkim pieszo. Można również w tych butach prowadzić różne pojazdy, choć w przypadku samochodów, szczególnie osobowych, dłuższa jazda wymaga częściowego rozsznurowania zwłaszcza prawego buta. Wynika to z ich konstrukcji, a przede wszystkim wysokiej i sztywnej cholewki, która ma skutecznie chronić staw skokowy podczas chodzenia po nierównym podłożu.
W przypadku Rapid Response na pewno priorytetem jest porządna stabilizacja stopy, a nie wygoda podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Oczywiście podczas codziennego noszenia w niewymagających warunkach terenowych (np. w mieście, koszarach itp.) odpuszczenie przy sznurowaniu ostatniej, najwyższej pary przelotek i mniej ścisłe ściągnięcie sznurówek zwiększa swobodę ruchu w stawie skokowym, również w przód. Buty są na tyle ścisłe, że nawet zasznurowane do wysokości 4–5 pary przelotek, bardzo dobrze trzymają się na nodze.
Nie są to buty wodoodporne, ale też nie przemakają od razu na przykład w trakcie mżawki czy chodzenia po mokrej trawie. Ich odporność na wilgoć można zwiększyć stosując dostępne na rynku impregnaty, które będą też chroniły w pewnym stopniu przed zabrudzeniami, co w przypadku obuwia w jasnym kolorze i wykonanego z zamszu/nubuku jest utrapieniem dla taktycznych estetów.
Podeszwa o agresywnym bieżniku zapewnia dobrą przyczepność, choć w trakcie chodzenia po mokrej ziemi czy błocie protektor nie ma tendencji do samooczyszczania. Jednak nadal w takich warunkach zapewnia on całkiem dobre podparcie, nawet w trakcie podchodzenia pod wzniesienie (kąt nachylenia ok. 45°) porośnięte mokrą trawą.
Jakość wykonania Rapid Response generalnie nie budzi zastrzeżeń, choć ocena ich trwałości wymagałaby dłuższego lub bardzo intensywnego użytkowania. Jedyną „wadą” wykrytą w trakcie dotychczasowej eksploatacji, jest wszyte na wysokości pięty wzmocnienie w postaci materiałowej wstawki. Zastosowany tam materiał ma tendencję do mechacenia się i nie sprawia wrażenia trwałego rozwiązania.
Rapid Response to wygodne i chroniące tak istotny „organ”, jakim są stopy, buty wojskowe, czy też taktyczne (są również oferowane w wersji wykonanej z licowanej skóry, w kolorze czarnym), które może nie są szczególnie „designerskie” i nie podkreślają przynależności do „drużyny pierścienia”, ale spełniają podstawowe funkcje, jakie powinno spełniać dobre obuwie „robocze”.