Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Fot. Źródło: Kancelaria Prezydenta RP
W najbliższą niedzielę (1. września) będziemy obchodzili 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, która rozpoczęła się od ataku hitlerowskich Niemiec na Polskę. Główne obchody rocznicowe odbędą się w Wieluniu, na Westerplatte i Warszawie. Uczestniczyć w nich będą poza najwyższymi polskimi władzami także delegacje państw z całego świata oraz przedstawiciele miast, które najbardziej zostały dotknięte podczas II wojny światowej.
Zobacz także
Arkadiusz Kups Spotkanie rocznicowe 56 ks

55 lat temu powstała 56 Kompania Specjalna z wydzielonych struktur 1 Batalionu Szturmowego. Miejscem dyslokacji jednostki - JW 1379 były koszary w Bydgoszczy przy Sztabie Pomorskiego Okręgu Wojskowego.
55 lat temu powstała 56 Kompania Specjalna z wydzielonych struktur 1 Batalionu Szturmowego. Miejscem dyslokacji jednostki - JW 1379 były koszary w Bydgoszczy przy Sztabie Pomorskiego Okręgu Wojskowego.
Redakcja Za nami V Kongres Safe Place

W dniach 17-19 października 2022 r. odbyła się piąta, jubileuszowa edycja Ogólnopolskiego Kongresu Naukowo-Technicznego Safe Place 2022. W ciągu trzech dni wydarzenie odwiedziło łącznie prawie 400 uczestników...
W dniach 17-19 października 2022 r. odbyła się piąta, jubileuszowa edycja Ogólnopolskiego Kongresu Naukowo-Technicznego Safe Place 2022. W ciągu trzech dni wydarzenie odwiedziło łącznie prawie 400 uczestników reprezentujących ośrodki naukowe, eksperckie, instytucje bezpieczeństwa narodowego, sektor ochrony i zabezpieczeń technicznych oraz obiektów użyteczności publicznej i infrastruktury krytycznej. Szeroki przekrój grup uczestniczących w Kongresie pozwolił na wzbogacenie wiedzy i nawiązanie owocnych...
TIAS POLAND-KOREA Business Forum 2022 – podsumowanie misji gospodarczej w Seulu

Sukcesem zakończyła się misja gospodarcza w Seulu, której zwieńczeniem było Polsko-Koreańskie Forum Biznesowe, zorganizowane 23 września przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu. Spotkanie 150 przedsiębiorców...
Sukcesem zakończyła się misja gospodarcza w Seulu, której zwieńczeniem było Polsko-Koreańskie Forum Biznesowe, zorganizowane 23 września przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu. Spotkanie 150 przedsiębiorców z obu krajów pokazało jak dynamicznie rozwija się polsko-koreańska współpraca.
WIELUŃ
Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczną się w niedzielę o godz. 4.30 w Wieluniu (woj. łódzkie) z udziałem Prezydentów Polski i Niemiec. Wieluń nazywany jest „polską Guernicą”. To jedno z pierwszych polskich miast zbombardowanych 1 września 1939 r., choć nie było tu przemysłu, jednostek wojskowych, ani innych obiektów o strategicznym znaczeniu. Pierwsze bomby spadły na szpital, mimo widocznych na budynku symboli Czerwonego Krzyża. Pod gruzami zniknęła większość miasteczka. Według IPN, niemiecki atak był zbrodnią wojenną.
W Wieluniu planowane są wystąpienia Andrzeja Dudy i Franka-Waltera Steinmeiera. Następnie Prezydenci złożą kwiaty przy kamieniu upamiętniającym zbombardowanie Kościoła Farnego. Później, wspólnie z młodzieżą polską i niemiecką, przejdą po trasie niszczonych w trakcie bombardowania obiektów, zapalą też znicze przy pomniku upamiętniającym zbombardowaną synagogę oraz złożą kwiaty przy tablicy upamiętniającej ofiary zbombardowanego szpitala Wszystkich Świętych.
Ponadto, Prezydenci Polski i Niemiec odwiedzą Muzeum Ziemi Wieluńskiej, gdzie spotkają się z uczestnikami wydarzeń z 1 września 1939 r.
WESTERPLATTE
Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej nie mogły ominąć także tak ważnego historycznie miejsca, jak Westerplatte, gdzie o godzinie 4.45 odbędą się uroczystości u stóp Pomnika Obrońców Wybrzeża. W apelu mają wziąć udział premier Mateusz Morawiecki, przedstawiciele Komisji Europejskiej, między innymi Frans Timmermans oraz przedstawieciele 24 miast pamięci dotkniętych II wojną światową, m.in. burmistrzowie: Londynu, włoskiego Cassino, norweskiego Narwiku, holenderskiej Bredy, izraelskiej Hajfy, japońskiej Osaki.
WARSZAWA
Na uroczystościach w Warszawie spodziewanych jest ok. 40 delegacji zagranicznych, tj. około 250 gości z całego świata (m.in. prezydentów, premierów, przewodniczących parlamentów, ministrów spraw zagranicznych, ministrów obrony narodowej, a także specjalnych wysłanników rodzin królewskich z Europy).
Główne uroczystości z ich udziałem rozpoczną się w południe na placu Piłsudskiego w Warszawie, gdzie obok przemówień zaproszonych gości, defilady pododdziałów Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, szefowie delegacji złożą kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Jak zapowiedział Minister Krzysztof Szczerski, na białej szarfie dołączonej do wieńca znajdą się słowa „Pamięć i przestroga”, które są motywem przewodnim uroczystości.
Przeczytaj także: 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Słowa „Pamięć i przestroga” znajdą się także na ufundowanym przez Prezydenta RP dzwonie, który zabrzmi na pl. Piłsudskiego. Symbolicznie uderzą w niego obecni na uroczystościach przywódcy.
Dzwon odlany został w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Dodatkowo opatrzony inskrypcją „Wieluń 1 IX 1939”. Po uroczystościach w Warszawie dzwon trafi do Wielunia i zawiśnie w miejscu zniszczonej w czasie bombardowania dzwonnicy.
O godz. 17.00 na Zamku Królewskim Prezydent Andrzej Duda podejmie obiadem szefów zaproszonych delegacji. A wieczorem w Teatrze Wielkim goście wysłuchają koncertu „Polskie Requiem” Krzysztofa Pendereckiego. To, jedno z najważniejszych i najdłużej pisanych dzieł wybitnego polskiego kompozytora – na cztery głosy solowe, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną – wspólnie wykonają polscy i niemieccy artyści.
Największa wojna w historii
II wojna światowa była, jak do tej pory, największą wojną w historii naszej planety. Trwająca od 1 września 1939 do 2 września 1945 (w Europie do 8/9 maja 1945) pochłonęla według różnych szacunków od 50 do 78 mln ofiar. Swoim zasięgiem objęła prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Wzięło w niej udział większość państwa świata.Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi (Niemcy, Włochy, Japonia i państwa sprzymierzone, jak: Rumunia czy Słowacja) oraz państwa koalicji antyhitlerowskiej (Alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln ludzi z bronią.
Źródło: prezydent.pl, tvn24.pl