MSPO po raz dwudziesty siódmy
Patronat medialny SPECIAL OPS

Fot. Źródło: Targi Kielce
Wrzesień w branży zbrojeniowej w Polsce już do wielu lat kojarzy się z Międzynarodowym Salonem Przemysłu Obronnego MSPO w Kielcach, który w tym roku odbędzie się już po raz 27. Wystawa cieszy się nie tylko uznaniem w kraju, ale również w Europie, gdzie uznawana jest za najważniejszą zaraz po targach w Paryżu i Londynie. MSPO w tym roku obędzie się w dniach 3-6 września.
Wystawa została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Salon organizowany jest we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej oraz Ministerstwami innych resortów, które mają swoich przedstawicieli w Komitecie Honorowym oraz Radzie Programowej MSPO.
Międzynarodowemu Salonowi Przemysłu Obronnego towarzyszą Międzynarodowe Targi Logistyki LOGISTYKA, które w 2019 roku obchodzić będą jubileusz 25-lecia.
Warto przypomnieć ubiegłoroczny sukces MSPO i LOGISTYKI. Salon Obronny w Targach Kielce zgromadził 624 firmy z 31 krajów świata, w tym 328 firmy polskie. MSPO i MTL zajęły łączną powierzchnię ponad 27 tysięcy metrów kwadratowych w 7 halach wystawienniczych kieleckiego ośrodka oraz na terenie zewnętrznym. Ekspozycja 2018 zgromadziła rekordową liczbę śmigłowców. Wystawę odwiedziły 53 delegacje z 46 państw. Po raz trzeci wizytował ją również Prezydent RP Andrzej Duda. MSPO odnotowało 34 106 gości z całego świata, w tym 16 000 osób zwiedziło Dni Otwarte z wystawą Polskich Sił Zbrojnych.
Przeczytaj koniecznie: MSPO 2018 - co warto będzie zobaczyć >>
Co zobaczymy na stoiskach polskich i światowych liderów branży obronnej? Oczywiście śmigłowce, sprzęt pancerny i rakietowy, materiały wybuchowe, sprzęt i materiały wojsk chemicznych. Firmy będą prezentować także uzbrojenie i sprzęt lotniczy oraz sprzęt obrony powietrznej, a także niezbędne uzbrojenie jednostek marynarek wojennych. Jak co roku, nie zabraknie kompleksowej i specjalistycznej propozycji dla służb mundurowych - Policji, Straży Granicznej i jednostek ratowniczych. Podczas MSPO 2019 zaprezentują się również firmy oferujące nowoczesną technikę łączności, sprzęt radioelektroniczny i optoelektroniczny. Na wystawie znaleźć będzie można również artykuły żywnościowe i urządzenia do przygotowywania posiłków oraz przechowywania i transportu żywności, różnego rodzaju mundury, sprzęt i materiały medyczne.
USA z Wystawą Narodową
Tradycją Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego od 2004 roku są Wystawy Narodowe. Dotychczas swój potencjał obronny prezentowało 13 państw: Niemcy, Norwegia, Francja, Izrael, USA, Szwecja, Państwa Grupy V4, Wielka Brytania, Włochy, Turcja, Izrael i Korea Południowa.
Krajem wiodącym tegorocznego MSPO zostały Stany Zjednoczone. Wystawa Narodowa USA zaplanowana jest na powierzchni 1.500 mkw, gdzie będzie również stanowisko Departamentu Obrony USA oraz firmy reprezentujące amerykański przemysł obronny.
20. jubileuszowa Wystawa Sił Zbrojnych z Dniem Otwartym
Co roku ponad 1000 żołnierzy przygotowuje i zabezpiecza Wystawę Sił Zbrojnych, która w 2019 roku obchodzi swój jubileusz 20-lecia. Wpisana jest na stałe w historię MSPO w Targach Kielce. Z okazji jubileuszu Wystawy Sił Zbrojnych, na 7 września zaplanowano Dzień Otwarty Targów. Dni Otwarte, które dwa lata temu dołączyły do programu MSPO, prezentując szerokiej publiczności potencjał polskiego wojska, również w tym roku służyć będą budowaniu tożsamości narodowej oraz wychowaniu w duchu patriotycznym.
Salon Obronny merytorycznie
W programie MSPO i targów LOGISTYKA, jak w latach poprzednich, będą organizowane liczne seminaria i konferencje. Zaplanowano również wizytę attache wojskowych akredytowanych w Polsce. Ważnym punktem MSPO jest kontynuacja spotkania firm branży przemysłu obronnego z Sekretarzami i Podsekretarzami Stanu MON, MSZ, Rozwoju, Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz NCBR.
W programie targów znajdą się też seminaria organizowane przez stronę amerykańską we współpracy z polskim Ministerstwem Obrony Narodowej.
Nagrody przyznawane podczas MSPO
Tradycją Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego jest przyznawanie prestiżowych nagród, w tym najważniejszej - Nagrody Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dla produktu najlepiej służącego podniesieniu poziomu bezpieczeństwa żołnierzy Sił RP. Wśród równie ważnych nagród znalazły się: Nagroda Specjalna Ministra Obrony Narodowej; Nagrody Ministrów innych resortów, Nagroda Defender, Nagroda Ministra Przedsiębiorczości i Technologii. Swoje wyróżnienia podczas gali Salonu Obronnego przyznają także: Komendant Główny Policji, Komendant Główny PSP, Komendant Główny Straży Granicznej – Laur Graniczny; Szef Inspektoratu WSZ; Dowódca Generalny RSZ, Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.
Partnerem strategicznym XXVII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego została ponownie Polska Grupa Zbrojeniowa.
Źródło: Targi Kielce