Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

V Międzynarodowe Sympozjum TBI&PTSD

Globemaster | 2023-10-12
V Międzynarodowe Sympozjum TBI&PTSD. Foto. Fundacja SPRZYMIERZENI z GROM

V Międzynarodowe Sympozjum TBI&PTSD. Foto. Fundacja SPRZYMIERZENI z GROM

W dniach 22-24 września br. w Centrum Konferencyjnym Ministerstwa Obrony Narodowej w Warszawie odbyło się międzynarodowe sympozjum TBI oraz PTSD. Organizatorem seminarium, jak co roku, była Fundacja SPRZYMIERZENI z GROM. Tu należy podkreślić, że działalność Fundacji kierowana jest do weteranów i żołnierzy sił specjalnych oraz funkcjonariuszy innych służb mundurowych w służbie czynnej i w stanie spoczynku oraz członków ich najbliższych rodzin, którzy z przyczyn związanych z wykonywaną służbą lub życiowych znaleźli się w trudnej sytuacji zdrowotnej, materialnej czy zawodowej. Fundacja zrzesza wokół siebie pokaźną grupę wolontariuszy, bezinteresownie pomagających wypełniać cele statutowe fundacji, zgodnie z jej motto „W ŻYCIU NIE MA STOP KLATKI”, pozostając w cieniu.

Zobacz także

Krzysztof Mątecki XI edycja Biegu Cichociemnych

XI edycja Biegu Cichociemnych XI edycja Biegu Cichociemnych

W dniu 22 czerwca 2024 roku w Sochaczewie odbędzie się XI edycja Biegu Cichociemnych, który dedykowany jest Cichociemnym Spadochroniarzom Armii Krajowej. Jednym z celów imprezy jest umożliwienie zawodnikom...

W dniu 22 czerwca 2024 roku w Sochaczewie odbędzie się XI edycja Biegu Cichociemnych, który dedykowany jest Cichociemnym Spadochroniarzom Armii Krajowej. Jednym z celów imprezy jest umożliwienie zawodnikom uczestnictwa w imprezie biegowej z elementami szkolenia wojsk specjalnych. Wydarzenie odbędzie się pod patronatem medialnym redakcji SPECIAL OPS.

Krzysztof Mątecki 10-lecie Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa

10-lecie Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa 10-lecie Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa

W dniach od 25 do 26 kwietnia 2024 roku Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa organizuje międzynarodową konferencję „Weterani są wśród nas – systemy wsparcia w Polsce i na świecie”. Konferencja...

W dniach od 25 do 26 kwietnia 2024 roku Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa organizuje międzynarodową konferencję „Weterani są wśród nas – systemy wsparcia w Polsce i na świecie”. Konferencja odbędzie się z okazji jubileuszu 10-lecia działalności Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa.

Anna Grabowska-Siwiec W Warszawie odbył się II Kongres AT

W Warszawie odbył się II Kongres AT W Warszawie odbył się II Kongres AT

II Międzynarodowy Kongres Antyterrorystyczny, który odbył się w dniach 9-10 kwietnia 2024 r. w przestrzeniach Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, jest dowodem na to, że o zagrożeniach...

II Międzynarodowy Kongres Antyterrorystyczny, który odbył się w dniach 9-10 kwietnia 2024 r. w przestrzeniach Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, jest dowodem na to, że o zagrożeniach terrorystycznych warto i trzeba rozmawiać. Kongres zgromadził przedstawicieli wielu ośrodków naukowych, jak na przykład: Akademia Policji w Szczytnie, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Rzeszowski, Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, Uniwersytet Warszawski, Akademia Pożarnicza,...

Czym są TBI oraz PTSD?

Zanim przedstawię przebieg seminarium chciałbym rozwinąć dwa skróty, które znalazły się w tytule artykułu. Jest to TBI oraz PTSD

Zespół stresu pourazowego (ang. Post Traumatic Stress Disorder, PTSD) przyczynia się do zaburzeń emocjonalnych, behawioralnych, izolacji społecznej, wzrostu ryzyka zachowań ryzykownych w tym uzależnień od alkoholu czy substancji psychoaktywnych.

Edukacja osób narażonych na PTSD, np. funkcjonariuszy służb mundurowych, ratowników medycznych czy całości społeczeństwa może pomóc we wcześniejszym wykryciu nieprawidłowości i wdrożeniu stosownej terapii psychologicznej i psychiatrycznej. 

Urazowe uszkodzenie mózgu (ang. Traumatic Brain Injury, TBI) jest jednym z najczęstszych powodów śmierci oraz niepełnosprawności na świecie. Szacuje się, że w Europie rocznie TBI ulega około 2,5 miliona osób.

W USA każdego roku około 2 milionów poszkodowanych z powodu TBI trafia na oddziały ratunkowe. Do głównych przyczyn TBI należą: wypadki komunikacyjne i w pracy, upadki, urazy sportowe oraz skutki przemocy.

Dotyczy to również żołnierzy, którzy zostali ranni np. podczas wybuchu improwizowanego ładunku wybuchowego. Uraz może zaburzyć pracę mózgu, dlatego podjęcie rehabilitacji jest kluczowe w celu wczesnego zminimalizowania skutków uszkodzenia tkanki mózgowej.

Często w wyniku niepełnosprawności chorzy są niezdolni do pracy zawodowej i ich aktywność społeczna ulega znacznemu zahamowaniu. 

Sympozjum TBI&PTSD 

Podczas trzydniowych wykładów swoim doświadczeniem podzielili się specjaliści z zakresu neurochirurgii, dietetyki i suplementacji, fizjoterapii, optometrii, psychologii i rehabilitacji pourazowej.

Ponadto głos zabierali również naukowcy i inżynierowie prowadzący prace nad nowymi rozwiązaniami z zakresu ochrony żołnierza na polu walki, dzięki której zmniejsza się ryzyko utraty przez niego życia i zdrowia. 

Tegoroczne sympozjum kontynuuje misję poprzednich edycji, których celem jest pogłębianie wiedzy na temat TBI i PTSD w Polsce oraz rozwijanie współpracy wśród specjalistów zajmujących się tą problematyką i ułatwienie im wymiany doświadczeń i realizacji wspólnych projektów.

Sympozjum TBI & PTSD ma na celu również podniesienie wiedzy zarówno specjalistów służby zdrowia, służb mundurowych, jak i środowiska cywilnego na szereg tematów związanych z tymi zaburzeniami, w szczególności ich diagnostyką, leczeniem i znaczeniem kompleksowego podejścia do pacjentów.

Rada naukowa seminarium zgromadziła zacne grono naukowców. W jej skład weszły następujące osoby: prof. dr hab. n. med. Wojciech Witkiewicz, prof. dr hab. n. med. Małgorzata Paprocka-Borowicz, prof. AP, dr hab. Marcin Lasoń, prof. KAAFM dr hab. Robert Borkowski, prof. dr hab. Grzegorz Żurek, prof. PWR dr hab. inż. Krzysztof Jamroziak, dr Katarzyna Dubas, dr n. med. Adam Domanasiewicz, dr inż. Edyta Krzystała, dr Roman Olejniczak, dr n. med. Andrzej Michalski.

Trzy dni wykładów podzielone były na sesje przedzielone przerwami. To bardzo ważny czas podczas tego typu wydarzeń, ponieważ to właśnie często podczas rozmów kuluarowych prowadzonych przy aromacie świeżo zaparzonej kawy inicjowane są nowe projekty badawcze, nawiązywane są nowe kontakty.

Niejednokrotnie, o czym miałem okazję przekonać się osobiście, organizowana jest pomoc poszkodowanym żołnierzom. Ci również brali udział w seminarium, co samo w sobie było wartością dodaną.

W trakcie rozmów dzielili się swoimi doświadczeniami w radzeniu sobie z życiem w cywilu, niejednokrotnie mając na karku PTSD.

Należy podkreślić, że forma seminarium przypadła wszystkim do gustu, szczególnie w zakresie przestrzegania czasu przeznaczonego na prezentację tematu. A prawdę mówiąc nieprzestrzegania tego czasu.

To pozwalało niejednokrotnie na prowadzenie bardzo ożywionych dyskusji i wymiany poglądów po zakończonym wykładzie pomiędzy panelistami. Rzadko to się zdarza na seminariach, a jest ogromną wartością. 

Jako pierwszy głos zabrał Prezes Zarządu Fundacji SPRZYMIERZENI z GROM, Grzegorz Wydrowski.

Były żołnierz JW GROM, uczestnik misji poza granicami kraju. Serdecznie przywitał wszystkich uczestników seminarium, podziękował za przybycie i życzył owocnych rozmów.

Wśród prelegentów weterani NAVY SEALs

W załączeniu znajduje się pełna rozpiska tematów poruszanych podczas tegorocznej edycji seminarium, wraz z prelegentami, którzy przygotowali swoje wystąpienia.

Ramy objętościowe artykułu nie pozwalają mi opisać każdej prelekcji, zatem skupię się na tych najbardziej w mojej ocenie interesujących i swoją treścią jak również osiągnięciami dokonanymi na danym polu eksploracji wciskającymi w fotel.

Piątkowe sesje były interesujące ze względu na fakt obecności w roli prelegentów, dwóch żołnierzy US NAVY SEAL’s, którzy współdziałali z żołnierzami JW GROM podczas działań wojennych w Iraku. 

Pierwszym, który miał wystąpienie, był Tomasz „DRAGO” Dzieran, uczestnik ponad 100 misji typu Direct Action, podczas których był breacherem. Co ciekawe, jak wielu polskich specjalsów, swoją karierę również rozpoczął jako „chrupek”.

Zanim trafił do jednostki specjalnej NAVY SEAL’s, odsiedział swoje w Hrubieszowie. Niestety, nie jako żołnierz 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego, a jako więzień polityczny osadzony w więzieniu w Hrubieszowie w czasach PRL-u. 

Niezwykle barwna i doświadczona życiowo postać. Swoje wystąpienie zatytułował Doświadczenia własne w leczeniu TBI. Tak, TBI, a nie PTSD. Praca w zespole szturmowym jako breacher naraża tego członka zespołu bardzo mocno na oddziaływanie fali ciśnienia, jakie rozchodzi się po odpaleniu ładunków wybuchowych torujących drogę szturmanom.

Ciało ludzkie zbudowane jest w około 60% z wody. Ta, jak wiadomo, doskonale przenosi tego typu powstające nagłe zmiany ciśnienia. Wykład był bardzo ciekawy, momentami bardzo osobisty. Tym bardziej że na auli przebywali również żołnierze, z którymi DRAGO był w sekcji bojowej w czasie jego misji w Iraku.

Kolejnym, niezwykle interesującym, prelegentem był Kevin Lacz, również były żołnierz NAVY SEAL’s. Po atakach terrorystycznych z 11 września 2001 roku, postanowił przerwać naukę i zaciągnąć się do US NAVY.

Podczas drugiej tury w Iraku blisko współpracował z Chrisem Kylem, który został upamiętniony w filmie American Sniper w reżyserii Clinta Eastwooda. 

Początkowo Kevin był oficjalnym doradcą i konsultantem przy kręceniu filmu, ze względu na bliską współpracę i przyjacielskie więzi z Chrisem Kylem.

Po kilku rozmowach ostatecznie Kevin wystąpił w filmie obok aktora Bradleya Coopera, gdzie zagrał samego siebie. Obecnie prowadzi prywatną klinikę medyczną.

Swój wykład zatytułowany Operator Syndrome poświęcił ogólnym zagadnieniom dotyczącym służby w siłach specjalnych. O fakcie wystawienia żołnierzy w czasie działań bojowych na wysoki poziom stresu.

Opisywał też, nierzadko podając swoje osobiste doświadczenia, w jaki sposób żołnierz zmaga się z PTSD po przejściu do cywila. Jego drugi wykład zatytułowany był Terapia hormonalna w zespole zaburzeń po wstrząśnieniu mózgu.

Fenomenalne wystąpienie miał dr. n. med. Adam Domanasiewicz, poza olbrzymimi dokonaniami w zakresie medycyny człowiek tysiąca pasji, czynny alpinista, grotołaz, płetwonurek, strzelec, jeździec, uczestnik rekonstrukcji historycznych. Od lat współpracujący medycznie w zakresie leczenia żołnierzy, funkcjonariuszy oraz weteranów Wojska Polskiego z Fundacją SPRZYMIERZENI z GROM.

Operował ofiary wojny Iran-Irak, w Sierra Leone, ze Strefy Gazy, Libii, Euro Majdanu, wojny na Ukrainie 2022-2023. Kawaler Honorowej Odznaki JW GROM, wyróżniony w 2023 nagrodą Orła JW AGAT. Temat jego wykładu „Urazowe uszkodzenia nerwów”, okraszony zdjęciami, dosłownie wciskał w fotel. 

Spora część konferencji poświęcona została, co ciekawe, narządowi wzroku człowieka. W tym temacie uwagę zwrócono zarówno na urazy mechaniczne, diagnozowanie oraz przedstawiono zaburzenia widzenia, które występują podczas PTSD. 

Temat narządu wzroku w bardzo ciekawy, profesjonalny, a do tego przyjazny dla odbiorcy sposób rozpoczął Bartosz Szeleżyński, prowadzący prywatną praktykę optometryczną, wykładem zatytułowanym Wprowadzenie do pourazowych zaburzeń widzenia. Temat uzupełnił prof. dr. Hannu Laukannen, optometrysta z USA, wykładem zatytułowanym Treating the visual needs of wounded warriors with TBI.

Ciekawym dodatkiem był kolejny wykład, dr. Tracie Kaip, psycholog z USA, która na co dzień pracuje z weteranami sił zbrojnych USA. Wykład Cognitive Therapy/Cognitive Rehabilitation for TBI/PTSD przedstawiał holistyczne podejście do osób zmagających się z problemem TBI/PTSD.

Swoje wystąpienia miał również gen. bryg. dr inż. Mariusz Chmielewski, Zastępca Dowódcy Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni ds. IT.

Omówił bardzo ciekawą kwestię, mianowicie Metody diagnostyki i nadzoru terapii PTSD z wykorzystaniem analizy emocji i technik uczenia maszynowego.

To oznacza powolne wkraczanie sztucznej inteligencji w proces wspomagający diagnostykę pacjentów, w tym przypadku zmagających się z problemem PTSD. 

Niesamowite były wystąpienia prof. dr. hab. Grzegorza Żurka z wykładem Zastosowanie technologii śledzenia ruchu gałek ocznych do oceny funkcji poznawczych pacjentów w stanie obniżonej świadomości oraz dr. Romana Olejniczka z wykładem Neuroplastyczność w aspekcie komunikacji niewerbalnej pacjentów z uszkodzeniem OUN.

Po każdym dniu sesji wykładów panowie prowadzili również warsztaty „C-Eye” – komunikacja z pacjentem przy użyciu technologii eyetrackingu.

Platforma do wymiany doświadczeń

Seminarium było niesamowitą platformą do wymiany dotychczasowych osiągnięć w kontekście zmagania się z TBI/PTSD oraz ich leczeniu. Nie tylko na polskim gruncie, ale także w USA i Kanadzie.

Do tego wszystkiego było idealnym miejscem do wymiany informacji na temat warsztatu, jaki jest używany przez specjalistów zajmujących się tymi kwestiami. Ta edycja pokazała również, jak olbrzymie znaczenie w leczeniu TBI i PTSD ma holistyczne podejście do pacjenta. Nie tylko lekarze i rehabilitanci są odpowiedzialni za leczenie.

Przeczytaj także: X Warsaw Security Forum >>

Rodzina i najbliżsi pacjenta również mają zadania do wykonania, nie mogą odpuszczać, jeżeli zależy im na celu, jakim jest zdrowie członka rodziny. To wszystko musi być jeszcze zgrane z odpowiednim żywieniem, zapewniającym wszystkie mikro- i makroelementy wspierające proces powrotu do zdrowia.

Tak samo jak ewentualne włączanie terapii hormonalnych w przebieg leczenia. Cały proces przypomina w pewnym sensie działanie sił specjalnych. Dobrze zaplanowane, skoordynowane przeprowadzone przez ludzi znających swoje miejsce, rolę i odpowiedzialność w trakcie wykonywania zadania bojowego.

Te czynniki prowadzą do zwycięstwa zgodnie z drugim wiodącym hasłem Fundacji SPRZYMIERZENI z GROM: „SPRZYMIERZ SIĘ Z NAMI W WALCE O POMOC”.

Zdjęcia: Fundacja SPRZYMIERZENI z GROM

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Redakcja VIII edycja GROM CHALLENGE- Siła i Honor - podsumowanie

VIII edycja GROM CHALLENGE- Siła i Honor - podsumowanie VIII edycja GROM CHALLENGE- Siła i Honor - podsumowanie

12 września br., już po raz ósmy Ośrodek Szkolenia Poligonowego GROM w Czerwonym Borze był miejsce realizacji najtrudniejszego biegu terenowego z przeszkodami - GROM Challenge – Siła i Honor.

12 września br., już po raz ósmy Ośrodek Szkolenia Poligonowego GROM w Czerwonym Borze był miejsce realizacji najtrudniejszego biegu terenowego z przeszkodami - GROM Challenge – Siła i Honor.

Redakcja Święto Wojsk Obrony Terytorialnej

Święto Wojsk Obrony Terytorialnej Święto Wojsk Obrony Terytorialnej

Wczoraj w Radomiu na Placu Corazziego odbyła się uroczysta zbiórka z okazji obchody 81. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, Święta Wojsk Obrony Terytorialnej oraz wręczenia sztandaru wojskowego...

Wczoraj w Radomiu na Placu Corazziego odbyła się uroczysta zbiórka z okazji obchody 81. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, Święta Wojsk Obrony Terytorialnej oraz wręczenia sztandaru wojskowego 6. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego. W uroczystości wzięli udział Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesław Kukuła, Dowódcy Brygad OT, kombatanci, parlamentarzyści, samorządowcy oraz żołnierze.

Redakcja On Duty – III Konferencja praktyków ratownictwa wodnego

On Duty – III Konferencja praktyków ratownictwa wodnego On Duty – III Konferencja praktyków ratownictwa wodnego

W dniach 16-17.10.2020 r. w murach Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni odbędzie się III konferencja środowiska praktyków ratownictwa wodnego pt. On Duty. Jest to największa tego typu impreza wymiany dobrych...

W dniach 16-17.10.2020 r. w murach Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni odbędzie się III konferencja środowiska praktyków ratownictwa wodnego pt. On Duty. Jest to największa tego typu impreza wymiany dobrych praktyk, pokazów i testów sprzęt u oraz technik ratunkowych organizowana przez Life Guard Gdynia, AMW i Polską Federację Ratownictwa Wodnego oraz Morską Bazę Mechelinki.

Redakcja Ekstremalna strzelnica Navala

Ekstremalna strzelnica Navala Ekstremalna strzelnica Navala

12 listopada ukaże się nowa książka napisana przez dwóch byłych operatorów JW Grom: Navala i Tyluta. Będzie to poradnik strzelecki pt. "Ekstremalna strzelnica Navala".

12 listopada ukaże się nowa książka napisana przez dwóch byłych operatorów JW Grom: Navala i Tyluta. Będzie to poradnik strzelecki pt. "Ekstremalna strzelnica Navala".

Redakcja 11 listopada - Święto Niepodległości

11 listopada - Święto Niepodległości 11 listopada - Święto Niepodległości

„Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Naczelnego...

„Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Naczelnego w walkach o wolność Ojczyzny – jest uroczystym Świętem Niepodległości” – głosiła ustawa z 23 kwietnia 1937 roku.

Redakcja 102. rocznica utworzenia Marynarki Wojennej

102. rocznica utworzenia Marynarki Wojennej 102. rocznica utworzenia Marynarki Wojennej

W sobotę, 28 listopada br., mięły 102 lata odkąd marszałek Józef Piłsudski wydał dekret, w którym rozkazał utworzyć Marynarkę Wojenną. Od tego czasu, nieprzerwanie, Marynarka Wojenna wykonuje zadania na...

W sobotę, 28 listopada br., mięły 102 lata odkąd marszałek Józef Piłsudski wydał dekret, w którym rozkazał utworzyć Marynarkę Wojenną. Od tego czasu, nieprzerwanie, Marynarka Wojenna wykonuje zadania na rzecz polskiej, morskiej racji stanu.

Redakcja Dzień Podchorążego na pamiątkę powstania

Dzień Podchorążego na pamiątkę powstania Dzień Podchorążego na pamiątkę powstania

Dzień Podchorążego to święto ustanowione na pamiątkę wydarzeń z 29 na 30 listopada 1830 roku, kiedy grupa słuchaczy Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie pod wodzą ppor. Piotra Wysockiego zaatakowała...

Dzień Podchorążego to święto ustanowione na pamiątkę wydarzeń z 29 na 30 listopada 1830 roku, kiedy grupa słuchaczy Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie pod wodzą ppor. Piotra Wysockiego zaatakowała Belweder, rezydencję wielkiego księcia Konstantego, rosyjskiego dowódcy polskiej armii W ten sposób rozpoczęło się Powstanie Listopadowe.

Redakcja Ogólnopolskie Warsztaty z reagowania na zamachy

Ogólnopolskie Warsztaty z reagowania na zamachy Ogólnopolskie Warsztaty z reagowania na zamachy

Kongres Safe Place został przełożony na kolejny rok. Jednak organizatorzy nie poddają się pandemii i przygotowali Ogólnopolskie Warsztaty z reagowania na zamachy i przygotowania obiektów na różnorodne...

Kongres Safe Place został przełożony na kolejny rok. Jednak organizatorzy nie poddają się pandemii i przygotowali Ogólnopolskie Warsztaty z reagowania na zamachy i przygotowania obiektów na różnorodne zagrożenia. Wydarzenie odbędzie się 17 grudnia w godz. 9.00-15.00 na platformie ZOOM w dostępie całkowicie bezpłatnym.

Redakcja Charytatywna Gala Sztuk Walki "Weteran"

Charytatywna Gala Sztuk Walki "Weteran" Charytatywna Gala Sztuk Walki "Weteran"

Wraz z GRW GROM - Fundajca Bracia, Fight Club Radzymin i Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa zapraszamy 19 grudnia 2020 r. do Rokis Radzymin na Charytatywną Galę Sztuk Walki "Weteran". Wydarzenie...

Wraz z GRW GROM - Fundajca Bracia, Fight Club Radzymin i Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa zapraszamy 19 grudnia 2020 r. do Rokis Radzymin na Charytatywną Galę Sztuk Walki "Weteran". Wydarzenie poświęcone jest polskim weteranom o raz rodzinom poległych polskich weteranów.

Redakcja Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa

Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa

Burzliwa historia naszego narodu udowodniła, że powinniśmy być dumni z polskich żołnierzy, którzy zawsze stawali w obronie Ojczyzny oraz umacniali bezpieczeństwo i pokój w krajach, gdzie wartości te były...

Burzliwa historia naszego narodu udowodniła, że powinniśmy być dumni z polskich żołnierzy, którzy zawsze stawali w obronie Ojczyzny oraz umacniali bezpieczeństwo i pokój w krajach, gdzie wartości te były niszczone – często bardzo daleko od polskiej ziemi, w warunkach realnej wojny i zagrożenia.

Redakcja Uczcili pamięć Generała NILa

Uczcili pamięć Generała NILa Uczcili pamięć Generała NILa

Jednostka Wojskowa NIL z krakowskim oddziałem IPN oraz Zespołem Szkół Mechanicznych nr 4 w Krakowie uczcili 68. rocznicę śmierci gen. bryg. Augusta Emila Fieldorfa "Nila".

Jednostka Wojskowa NIL z krakowskim oddziałem IPN oraz Zespołem Szkół Mechanicznych nr 4 w Krakowie uczcili 68. rocznicę śmierci gen. bryg. Augusta Emila Fieldorfa "Nila".

Redakcja Magdalenka. Pamiętamy!

Magdalenka. Pamiętamy! Magdalenka. Pamiętamy!

Mija 18 lat od tragicznych wydarzeń, do jakich doszło w w Magdalence pod Warszawą. Podczas próby zatrzymania niebezpiecznych przestępców poległo dwóch policyjnych antyterrorystów a siedemnastu zostało...

Mija 18 lat od tragicznych wydarzeń, do jakich doszło w w Magdalence pod Warszawą. Podczas próby zatrzymania niebezpiecznych przestępców poległo dwóch policyjnych antyterrorystów a siedemnastu zostało rannych.

Redakcja news 11 marca – Europejski Dzień Pamięci o Ofiarach Terroryzmu

11 marca – Europejski Dzień Pamięci o Ofiarach Terroryzmu 11 marca – Europejski Dzień Pamięci o Ofiarach Terroryzmu

W Polsce z terroryzmem jest jak z COVID-em – nikt nie widział, ale z jego powodu umierają ludzie. Teza jest mocna, ale i rzeczywistość bywa brutalna. Terroryzm był, jest i będzie. Dlatego dzisiaj – ku...

W Polsce z terroryzmem jest jak z COVID-em – nikt nie widział, ale z jego powodu umierają ludzie. Teza jest mocna, ale i rzeczywistość bywa brutalna. Terroryzm był, jest i będzie. Dlatego dzisiaj – ku pamięci ofiar terroryzmu – kilka instrukcji na temat tego jak się przygotować do zagrożenia tego typu.

Redakcja 22 lata w NATO

22 lata w NATO 22 lata w NATO

22 lata temu otrzymaliśmy oficjalne zaproszenie do członkostwa w Sojuszu. W mieście Independence, 12 marca 1999 r., w amerykańskim stanie Missouri, minister spraw zagranicznych RP Bronisław Geremek przekazał...

22 lata temu otrzymaliśmy oficjalne zaproszenie do członkostwa w Sojuszu. W mieście Independence, 12 marca 1999 r., w amerykańskim stanie Missouri, minister spraw zagranicznych RP Bronisław Geremek przekazał na ręce sekretarza stanu USA akt przystąpienia Polski do Traktatu Północnoatlantyckiego. Tego dnia Polska zakończyła swoją wędrówkę do NATO stając się formalnie stroną Traktatu waszyngtońskiego i członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Redakcja 78 Rocznica "Akcji pod Arsenałem"

78 Rocznica "Akcji pod Arsenałem" 78 Rocznica "Akcji pod Arsenałem"

26 marca 1943 roku harcerze z Grup Szturmowych Szarych Szeregów przeprowadzili akcję uwolnienia Jana Bytnara "Rudego". Operację Meksyk II, znaną jako "Akcja pod Arsenałem", przeprowadziło 28 członków Oddziału...

26 marca 1943 roku harcerze z Grup Szturmowych Szarych Szeregów przeprowadzili akcję uwolnienia Jana Bytnara "Rudego". Operację Meksyk II, znaną jako "Akcja pod Arsenałem", przeprowadziło 28 członków Oddziału Specjalnego „Jerzy”, z którego wywodzą się bataliony Zośka i Parasol.

Redakcja news Stulecie Sako

Stulecie Sako Stulecie Sako

W ciągu ostatnich 100 lat jakość stała się prawdziwym znakiem firmowym Sako. Firma przeszła długą drogę od początków rzemiosła do dzisiejszego wspomaganego komputerowo projektowania i produkcji, ale nigdy...

W ciągu ostatnich 100 lat jakość stała się prawdziwym znakiem firmowym Sako. Firma przeszła długą drogę od początków rzemiosła do dzisiejszego wspomaganego komputerowo projektowania i produkcji, ale nigdy nie zapomnieli o podstawach. Korzystają z najlepszej technologii i najnowszych innowacji, ale niektóre detale i części nadal wykonują ręcznie. Firma Sako wymaga doskonałości - zwłaszcza od siebie.

Redakcja news 11 rocznica katastrofy samolotu TU-154M pod Smoleńskiem

11 rocznica katastrofy samolotu TU-154M pod Smoleńskiem 11 rocznica katastrofy samolotu TU-154M pod Smoleńskiem

W Krakowie na Cmentarzu Rakowickim na grobach tragicznie zmarłych w katastrofie z 10 kwietnia 2010 roku, wiązanki kwiatów złożył Dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych gen. bryg. Sławomir Drumowicz.

W Krakowie na Cmentarzu Rakowickim na grobach tragicznie zmarłych w katastrofie z 10 kwietnia 2010 roku, wiązanki kwiatów złożył Dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych gen. bryg. Sławomir Drumowicz.

Redakcja 25 lat temu zginął Piotr Molak

25 lat temu zginął Piotr Molak 25 lat temu zginął Piotr Molak

Ćwierć wieku temu od wybuchu ładunku, podłożonego na stacji benzynowej w Warszawie zginął policyjny antyterrorysta. W 25. rocznicę śmierci podkom. Piotra Molaka w siedzibie CPKP „BOA” odbyła się uroczystość...

Ćwierć wieku temu od wybuchu ładunku, podłożonego na stacji benzynowej w Warszawie zginął policyjny antyterrorysta. W 25. rocznicę śmierci podkom. Piotra Molaka w siedzibie CPKP „BOA” odbyła się uroczystość poświęcona stołecznemu pirotechnikowi.

Radosław Tyślewicz SOF Delta CUP po raz VII

SOF Delta CUP po raz VII SOF Delta CUP po raz VII

W dniach 12-13 maja br. odbyły się już po raz siódmy zawody o Puchar Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych SOF Delta CUP 2021, które udało się przeprowadzić pomimo trudnego czasu pandemii COVID-19.

W dniach 12-13 maja br. odbyły się już po raz siódmy zawody o Puchar Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych SOF Delta CUP 2021, które udało się przeprowadzić pomimo trudnego czasu pandemii COVID-19.

Redakcja Inauguracyjne posiedzenie Zespołu ds. Rekonwersji Żołnierzy Wojsk Specjalnych oraz Funkcjonariuszy Służb Specjalnych

Inauguracyjne posiedzenie Zespołu ds. Rekonwersji Żołnierzy Wojsk Specjalnych oraz Funkcjonariuszy Służb Specjalnych Inauguracyjne posiedzenie Zespołu ds. Rekonwersji Żołnierzy Wojsk Specjalnych oraz Funkcjonariuszy Służb Specjalnych

„Powinienem stanąć na baczność przed wami, polskimi bohaterami. Wykonywaliście pracę, z racji jej charakteru, często nieznaną szerokiej opinii publicznej. Dzięki niej Polska jest bezpieczniejsza, my czujemy...

„Powinienem stanąć na baczność przed wami, polskimi bohaterami. Wykonywaliście pracę, z racji jej charakteru, często nieznaną szerokiej opinii publicznej. Dzięki niej Polska jest bezpieczniejsza, my czujemy się bezpieczniejsi” – powiedział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki, otwierając 14 maja 2021 r. w Senacie inauguracyjne posiedzenie Zespołu ds. Rekonwersji Żołnierzy Wojsk Specjalnych oraz Funkcjonariuszy Służb Specjalnych.

Redakcja Święto OSŻW w Warszawie

Święto OSŻW w Warszawie Święto OSŻW w Warszawie

Dziś swoje święto (ustanowione Decyzją Nr 159/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 29 kwietnia 2014 r) obchodzi Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie.

Dziś swoje święto (ustanowione Decyzją Nr 159/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 29 kwietnia 2014 r) obchodzi Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie.

Redakcja Seminarium eksperckie "Z cywila do Wojsk Specjalnych"

Seminarium eksperckie "Z cywila do Wojsk Specjalnych" Seminarium eksperckie "Z cywila do Wojsk Specjalnych"

Już jutro odbędzie się seminarium pt. "Z cywila do Wojsk Specjalnych" realizowane wspólnie przez Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych oraz Uniwersytet Wrocławski.

Już jutro odbędzie się seminarium pt. "Z cywila do Wojsk Specjalnych" realizowane wspólnie przez Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych oraz Uniwersytet Wrocławski.

Redakcja Święto Wojsk Specjalnych

Święto Wojsk Specjalnych Święto Wojsk Specjalnych

Dziś obchodzimy święto Wojska Specjalne, ustanowione w celu upamiętnienia podpisania przez Prezydenta RP śp. prof. Lecha Kaczyńskiego Ustawy z dnia 24 maja 2007 roku powołującej nowy rodzaj Sił Zbrojnych...

Dziś obchodzimy święto Wojska Specjalne, ustanowione w celu upamiętnienia podpisania przez Prezydenta RP śp. prof. Lecha Kaczyńskiego Ustawy z dnia 24 maja 2007 roku powołującej nowy rodzaj Sił Zbrojnych – Wojska Specjalne.

Redakcja The Murph Challenge Poland 2021

The Murph Challenge Poland 2021 The Murph Challenge Poland 2021

Przed nami druga edycja organizowana w Polsce bardzo ważnego w świecie sportu i militarnym wydarzenia jakim będzie „The Murph Challenge Poland 2021". W tym roku szykuje się wiele nowości! Za organizację...

Przed nami druga edycja organizowana w Polsce bardzo ważnego w świecie sportu i militarnym wydarzenia jakim będzie „The Murph Challenge Poland 2021". W tym roku szykuje się wiele nowości! Za organizację wydarzenia odpowiada były operator Jednostki Wojskowej AGAT - mjr rez. Wojciech "Zachar" Zacharków.

Wybrane dla Ciebie

Gdzie przygotujesz się na najgorsze »

Gdzie przygotujesz się na najgorsze » Gdzie przygotujesz się na najgorsze »

Jak przeprowadzić skuteczna obronę »

Jak przeprowadzić skuteczna obronę » Jak przeprowadzić skuteczna obronę »

Podstawowe elementy do usprawnienia komunikacji w wojsku »

Podstawowe elementy do usprawnienia komunikacji w wojsku » Podstawowe elementy do usprawnienia komunikacji w wojsku »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »  Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Jak ochronić dłonie i poprawić trzymanie »

Jak ochronić dłonie i poprawić trzymanie »  Jak ochronić dłonie i poprawić trzymanie »

Gdzie doposażysz się taktycznie »

Gdzie doposażysz się taktycznie » Gdzie doposażysz się taktycznie »

Kompletna ochrona balistyczna »

Kompletna ochrona balistyczna » Kompletna ochrona balistyczna »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach » Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych » Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą »

Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą » Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą »

Buty odporne na wszystko »

Buty odporne na wszystko » Buty odporne na wszystko »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego » Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki

Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki

Funkcjonalne doposażenie , które zapewni komfort w ekstramalnych sytuacjach?

Funkcjonalne doposażenie , które zapewni komfort w ekstramalnych sytuacjach? Funkcjonalne doposażenie , które zapewni komfort w ekstramalnych sytuacjach?

Które apteczki przyjdą Ci z pomocą »

Które apteczki przyjdą Ci z pomocą » Które apteczki przyjdą Ci z pomocą »

Najnowsze produkty i technologie

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

Radosław Tyślewicz MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych...

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2015, wprowadzał go w ostatnich latach na wyposażenie kolejnych armii świata. MOSKITO TI to produkt szwajcarskiej spółki Safran Vectronix AG, producenta specjalistycznego sprzętu optoelektronicznego – między innymi dalmierzy Vector (IV, 21, 23,...

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Militaria.pl Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak...

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak i początkujący entuzjaści survivalu i bushcraftu docenią znaczenie starannie dobranego zestawu niezbędnych przedmiotów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.