Jednostka Wojskowa AGAT powstała 1 lipca 2011 roku w miejsce Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Gliwicach. Uzupełni ona możliwości bojowe pozostałych oddziałów sił specjalnych – będzie w stanie zwiększyć ich potencjał własnymi sekcjami (następnie grupami) operatorów tak, aby w przyszłości wystawić samodzielny zespół szturmowy oraz wykonać zadania właściwe dla lekkiej piechoty o zdolnościach spadochronowych i górskich – jak działania wsparcia i zabezpieczenia w dziedzinie broni przeciwpancernej oraz przeciwlotniczej oddziałów i pododdziałów stricte specjalnych, ochrona zgrupowań operatorów w czasie operacji długotrwałej oraz wsparcie działań kontrterrorystycznych.
W dniach 20-21 maja 2022 roku odbyła się po raz czwarty konferencja ratownictwa wodnego. Patronatem honorowym wydarzenie objęli m.in. Komendant Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej oraz rektor-Komendant...
W dniach 20-21 maja 2022 roku odbyła się po raz czwarty konferencja ratownictwa wodnego. Patronatem honorowym wydarzenie objęli m.in. Komendant Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej oraz rektor-Komendant AMW.
W minioną sobotę, 28 czerwca 2022 r., na Stadionie Śląskim w Chorzowie odbyły się Centralne Obchody Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa organizowane przez MON.
W minioną sobotę, 28 czerwca 2022 r., na Stadionie Śląskim w Chorzowie odbyły się Centralne Obchody Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa organizowane przez MON.
2 czerwca w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych upamiętniono 15 lecie powołania Wojsk Specjalnych jako Rodzaju Sił Zbrojnych. Obchody zainicjowała polowa Msza Św. w intencji żołnierzy Wojsk Specjalnych...
2 czerwca w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych upamiętniono 15 lecie powołania Wojsk Specjalnych jako Rodzaju Sił Zbrojnych. Obchody zainicjowała polowa Msza Św. w intencji żołnierzy Wojsk Specjalnych pod przewodnictwem Biskupa Polowego Wojska Polskiego Wiesława Lechowicza.
Jednostka będzie miała organizację tożsamą z innymi oddziałami sił specjalnych (sekcja, grupa, zespół szturmowy). Dowódcą AGATU został pułkownik Sławomir Berdychowski, który wcześniej dowodził zespołem bojowym w GROM-ie, kierował komponentem polskich sił specjalnych w Afganistanie, szefował oddziałowi operacyjnemu w Dowództwie Wojsk Specjalnych. On też przeprowadził pierwszą selekcję. Szczególną z tego powodu, że jej uczestnikami byli żołnierze, którzy obejmą w jednostce kluczowe stanowiska dowódcze, zostaną między innymi szefami pionów czy szkolenia.
Wszyscy będą stanowić dowództwo jednostki i zostaną bezpośrednimi współpracownikami dowódcy. Do selekcji stanęli wyłącznie oficerowie i chorąży. Większość z nich skończyła 30, a nawet 40 lat, a prawie wszyscy wywodzili się z dawnego OSŻW. Jedynym instruktorem i sędzią selekcji był dowódca JW AGAT – płk Sławomir Berdychowski – tylko on w jednostce odbył na początku lat dziewięćdziesiątych selekcję do sił specjalnych – w tym wypadku do jednostki GROM. Selekcja odbywała się w mało odwiedzanych przez turystów rejonach Baligrodu, Bystrego, Rabe i Cisnej w Bieszczadach – ulubionego przez polskie siły specjalne rejonu Polski. Nie możemy podać dokładnej liczby uczestników – ale zaznaczmy, że kwalifikację przeszło 90 procent kandydatów. To wynik bardzo dobry, tym bardziej że selekcja swoim charakterem nie odbiegała od tej, jaką przechodzą kandydaci do GROMU – obecny dowódca AGATU przygotował jej scenariusz zgodnie z własnymi doświadczeniami – przez wiele lat był instruktorem, a następnie kierownikiem kolejnych selekcji do GROMU.
Selekcja odbywała się od 13 do 17 września w cyklu całodobowym. Przed kandydatami stało szereg zadań, od marszów zespołowych na czas, pracy zespołowej, marszów kondycyjnych dziennych i nocnych, testu topograficznego z mapą, nocnego maratonu wytrzymałościowego (42 km) oraz krótszych testów sprawnościowych. W ramach zadań zespołowych każdy z uczestników selekcji dowodził i prowadził pozostałych zgodnie z wytycznymi (po trasie, na azymut, do punktu z dowolnym doborem drogi). Jednym z elementów była też ewakuacja rannego zespołu bojowego wycofującego się po wykonaniu zadania. Każdy z uczestników był rannym oraz miał za zadanie przenieść rannego.
W czasie selekcji zadaniem kandydatów było nie tylko wytrzymać trudy fizyczne i psychiczne testów, ale także zrozumienie istoty selekcji jako kwalifikacji żołnierzy do działań specjalnych. Kolejne selekcje do AGATU, co najmniej jeszcze trzy w 2011 roku, będą już prowadzić członkowie zespołu dowodzenia pierwszej selekcji. Płk Berdychowski musiał więc skorygować zachowania, uczulić na niuanse, skupić uwagę żołnierzy na szczegółach. W krótkim czasie przeszli więc oni poza selekcją kurs dydaktyczny. Wiele etapów testów dowódca JW AGAT przeszedł ze swoimi żołnierzami – czasami ich prowadząc, ale najczęściej obserwując i wyjaśniając, dlaczego jakieś zadanie jest ważne, jak je należy prawidłowo wykonać, co jest istotne z punktu widzenia oceny.
Nadawał tempo marszowi – w dłuższej trasie rzędu 5–7 km na godzinę, czasami zmuszał do dodatkowego wysiłku i dodawał następne odcinki – gdy kandydatom udało się przyjść na punkt wcześniej, niż zakładał – ale też demonstrował prawidłową technikę niesienia rannego, sposoby wykorzystania natury do niesienia oporządzenia rannego, suszenia mokrej odzieży itp. Zadania były tak skorygowane, że czasu na sen kandydaci mieli od 2 do 4 godzin na dobę. Do tego niedługi, dodatkowy czas na posiłek (wyłącznie trzy przepisowe suche racje wojskowe S-1 na dobę), krótki odpoczynek pomiędzy zadaniami, uzupełnienie wody (poza przydziałowym 3 litrami wody na dobę kandydaci mogli uzupełniać zapasy w strumieniach korzystając z chemicznych środków do uzdatniania wody).
Pogoda w trakcie selekcji dopisywała – jedynie drugiego dnia spadł krótki deszcz o intensywności oberwania chmury. Poza tym temperatury w południe oscylowały w granicach 15–20 stopni, w nocy zaś spadały do około 7 stopni. Jednak jak powiedział płk Berdychowski, to pozorny element sprzyjający kandydatom. Im lepsza pogoda, tym do przejścia jest większy dystans, gdyż średnia pokonywania wyznaczonych tras jest większa. Trudno więc jednoznacznie ocenić ten aspekt sprawy – z jednej strony lepiej, bo można wysuszyć odzież i buty, jest cieplej, wiec wydatek energetyczny organizmu na utrzymanie ciepłoty jest mniejszy (co w obliczu ciągłego stanu głodu ma niebagatelne znaczenie). Ale jednocześnie w nogach może być nawet 30 procent kilometrów więcej, co wiąże się z otarciami, przeciążeniami stawów, otarciami pleców od bagażu, czy nawet oparzeniami słonecznymi na odsłoniętych częściach ciała.
W sobotę, ostatniego dnia selekcji, płk Sławomir Berdychowski ocenił wyniki. Można w dużym skrócie powiedzieć, że była to chyba jedna z najlepszych grup, jakie miał okazję testować w ramach selekcji do sił specjalnych. To chyba wielkie wyróżnienie dla jej uczestników, tym bardziej że najstarszy skończył już 45 lat! Wyniki na poszczególnych etapach wydolnościowych również należały do grupy najlepszych w dziejach doświadczeń płka Berdychowskiego. Nie wszyscy osiągnęli czasy rekordowe, to oczywiste, ale czołówka AGATU należy do najsilniejszych i najbardziej wytrwałych w polskich siłach specjalnych.
Drugi raz w tym roku 3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego zrealizowało Akcję Serce. 30 stycznia br. „lot po życie” wykonała załoga z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego z Krakowa.
Drugi raz w tym roku 3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego zrealizowało Akcję Serce. 30 stycznia br. „lot po życie” wykonała załoga z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego z Krakowa.
Wczoraj (5 lutego br.) w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej w Zegrzu szefowie służb - Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk i dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła oraz Komendant Główny...
Wczoraj (5 lutego br.) w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej w Zegrzu szefowie służb - Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk i dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła oraz Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Andrzej Bartkowiak - podpisali porozumienie o współpracy w zakresie zarządzania kryzysowego, ratowania życia ludzkiego i poszukiwania osób zaginionych oraz w zakresie działalności szkoleniowej. Podpisanie dokumentów odbyło się w obecności szefa resortu obrony...
We wtorek, 11 lutego br. w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie z udziałem Andrzeja Dudy, prezydenta RP, Elżbiety Witek, marszałek sejmu i Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej miało miejsce spotkanie...
We wtorek, 11 lutego br. w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie z udziałem Andrzeja Dudy, prezydenta RP, Elżbiety Witek, marszałek sejmu i Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej miało miejsce spotkanie z najstarszym żyjącym uczestnikiem Powstania Warszawskiego, który w sobotę skończy 106 lat.
Siedemdziesiąt osiem lat temu, 14 lutego 1942 r, na mocy rozkazu gen. Władysława Sikorskiego Związek Walki Zbrojnej (ZWZ) został przekształcony w Armię Krajową. Na jej czele stanął komendant ZWZ gen. Stefan...
Siedemdziesiąt osiem lat temu, 14 lutego 1942 r, na mocy rozkazu gen. Władysława Sikorskiego Związek Walki Zbrojnej (ZWZ) został przekształcony w Armię Krajową. Na jej czele stanął komendant ZWZ gen. Stefan Rowecki "Grot".
Na terytorium Mauretanii i Senegalu w dniach 17-28 lutego 2020 r. odbyły się ćwiczenia sił specjalnych o kryptonimie Flintlock 2020. Wzięło w nich udział około 1600 żołnierzy z ponad 30 państw, w tym polscy...
Na terytorium Mauretanii i Senegalu w dniach 17-28 lutego 2020 r. odbyły się ćwiczenia sił specjalnych o kryptonimie Flintlock 2020. Wzięło w nich udział około 1600 żołnierzy z ponad 30 państw, w tym polscy specjalsi.
W piątek, 28 lutego br., Klub Strzelecki z Krasocina, Starostwo Powiatowe we Włoszczowie i włoszczowski Dom Kultury organizują spotkanie pt. "Jednostka Wojskowa GROM jako spadkobiercy tradycji cichociemnych"....
W piątek, 28 lutego br., Klub Strzelecki z Krasocina, Starostwo Powiatowe we Włoszczowie i włoszczowski Dom Kultury organizują spotkanie pt. "Jednostka Wojskowa GROM jako spadkobiercy tradycji cichociemnych". Prelegentem będzie były szef JW GROM płk Piotr Gąstał. Spotkanie rozpocznie się o godz. 11.
Dzisiaj (28 lutego) dwie pierwsze kolumny żołnierzy i sprzętu z USA wjadą na teren Polski przez przejście graniczne w Kołbaskowie. To oficjalny początek ćwiczenia DEFENDER-Europe 20 w naszym kraju.
Dzisiaj (28 lutego) dwie pierwsze kolumny żołnierzy i sprzętu z USA wjadą na teren Polski przez przejście graniczne w Kołbaskowie. To oficjalny początek ćwiczenia DEFENDER-Europe 20 w naszym kraju.
Mija 69 lat odkąd, w więzieniu mokotowskim w Warszawie władze komunistyczne wykonały wyroki śmierci na siedmiu żołnierzach powojennego podziemia niepodległościowego. Straceni zostali: ppłk Łukasz Ciepliński,...
Mija 69 lat odkąd, w więzieniu mokotowskim w Warszawie władze komunistyczne wykonały wyroki śmierci na siedmiu żołnierzach powojennego podziemia niepodległościowego. Straceni zostali: ppłk Łukasz Ciepliński, mjr Adam Lazarowicz, mjr Mieczysław Kawalec, kpt. Franciszek Błażej, kpt. Józef Rzepka, por. Karol Chmiel i por. Józef Batory. W rocznicę tej komunistycznej zbrodni obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
25 – 27 lutego 2020 roku w Bydgoszczy odbyła się roczna odprawa rozliczeniowo-zadaniowa kierowniczej kadry Żandarmerii Wojskowej, podczas której komendant główny Żandarmerii Wojskowej gen. bryg. Tomasz...
25 – 27 lutego 2020 roku w Bydgoszczy odbyła się roczna odprawa rozliczeniowo-zadaniowa kierowniczej kadry Żandarmerii Wojskowej, podczas której komendant główny Żandarmerii Wojskowej gen. bryg. Tomasz Połuch wyróżnił i nadał tytuły honorowe najlepszym żołnierzom, oddziałom i komórkom wewnętrznym Żandarmerii Wojskowej.
Miniony weekend obfitował w świetne występy żołnierzy sportowców w Mistrzostwach Europy w strzelaniu pneumatycznym oraz z Halowych Mistrzostwach Polski w lekkiej atletyce.
Miniony weekend obfitował w świetne występy żołnierzy sportowców w Mistrzostwach Europy w strzelaniu pneumatycznym oraz z Halowych Mistrzostwach Polski w lekkiej atletyce.
W nocy z 5 na 6 marca 2003 r. w podwarszawskiej Magdalence podczas próby zatrzymania niebezpiecznych przestępców poległo dwóch policyjnych antyterrorystów, a siedemnastu zostało rannych. Jak co roku ich...
W nocy z 5 na 6 marca 2003 r. w podwarszawskiej Magdalence podczas próby zatrzymania niebezpiecznych przestępców poległo dwóch policyjnych antyterrorystów, a siedemnastu zostało rannych. Jak co roku ich koledzy, kierownictwo Policji i resortu oddało im hołd.
W środę 11 marca br. Prezydent RP - Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda oraz minister obrony narodowej spotkali się z polskimi i amerykańskimi żołnierzami biorącymi udział w ćwiczeniu DEFENDER-Europe...
W środę 11 marca br. Prezydent RP - Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda oraz minister obrony narodowej spotkali się z polskimi i amerykańskimi żołnierzami biorącymi udział w ćwiczeniu DEFENDER-Europe 20. Pierwsze kolumny żołnierzy i sprzętu z USA wjechały na teren Polski 28 lutego br. przez przejście graniczne w Kołbaskowie. Wówczas oficjalnie rozpoczęło się w naszym kraju to największe amerykańskie ćwiczenie związane z przerzutem wojsk Sił Lądowych USA do Europy.
Komenda Główna Policji podpisała porozumienie z Targami Kielce w sprawie organizacji Międzynarodowych Targów Policji i Bezpieczeństwa Publicznego. Centralnym punktem wydarzenia będzie konferencja poświęcona...
Komenda Główna Policji podpisała porozumienie z Targami Kielce w sprawie organizacji Międzynarodowych Targów Policji i Bezpieczeństwa Publicznego. Centralnym punktem wydarzenia będzie konferencja poświęcona bezpieczeństwu.
Macedonia Północna stała się nowym 30 członkiem NATO po złożeniu 27 marca 2020 r. dokumentu przystąpienia do Traktatu Północnoatlantyckiego w Departamencie Stanu USA w Waszyngtonie. Sojusznicy NATO podpisali...
Macedonia Północna stała się nowym 30 członkiem NATO po złożeniu 27 marca 2020 r. dokumentu przystąpienia do Traktatu Północnoatlantyckiego w Departamencie Stanu USA w Waszyngtonie. Sojusznicy NATO podpisali protokół przystąpienia Macedonii Północnej w lutym 2019 r. Wszystkie 29 krajów członkowskich głosowało za ratyfikowaniem członkostwa tego kraju.
1 lutego 2020 r. podczas wykonywania zadań specjalnych w Syryjskiej Republice Arabskiej” w zasadzce na obrzeżach Latakii zginęło czterech oficerów kontrterrorystycznego Centrum Specjalnego Przeznaczenia...
1 lutego 2020 r. podczas wykonywania zadań specjalnych w Syryjskiej Republice Arabskiej” w zasadzce na obrzeżach Latakii zginęło czterech oficerów kontrterrorystycznego Centrum Specjalnego Przeznaczenia Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej: 33-letni major Bułat Achmatianow i 36-letni por. Wsiewołod Trofimow z 5. grupy 1. wydziału Zarządu S („Smiercz”) w Moskwie oraz 42-letni mjr Rusłan Gimadijew i 35-letni kpt Dimitrij Minow z Zarządu K („Kaukaz”) w Jessentuki w kraju Stawropolskim.
2/3 lutego 2020 r. w nocy zmarł w Durbanie, półtora miesiąca przed ukończeniem 101. roku życia, najsłynniejszy żołnierz najemny XX wieku „Mad Mike” Thomas Michael Hoare. Zgodnie ze słowami jego syna Chrisa:...
2/3 lutego 2020 r. w nocy zmarł w Durbanie, półtora miesiąca przed ukończeniem 101. roku życia, najsłynniejszy żołnierz najemny XX wieku „Mad Mike” Thomas Michael Hoare. Zgodnie ze słowami jego syna Chrisa: „żył zgodnie z filozofią, że można z życia wyciągnąć więcej, gdy żyje się niebezpiecznie, więc to tym bardziej niezwykłe, że przeżył 100 lat i zmarł spokojnie we śnie, we własnym łóżku”.
8 lutego 2020 r. podczas operacji bojowej w prowincji Nangarhar na wschodzie Afganistanu zginęli w wyniku odniesionych ran dwaj sierżanci z 7th Special Forces Group (Airborne), z Eglin AFB na Florydzie.
8 lutego 2020 r. podczas operacji bojowej w prowincji Nangarhar na wschodzie Afganistanu zginęli w wyniku odniesionych ran dwaj sierżanci z 7th Special Forces Group (Airborne), z Eglin AFB na Florydzie.
Na początku 2020 r. firma Ułan-Udenskij awiacionnyj zawod [Улан-Удэнский авиационный завод (У-УАЗ)], należąca do holdingu „Śmigłowce Rosji” (АО „Вертолёты России”), zakupiła zestawy wyposażenia, które...
Na początku 2020 r. firma Ułan-Udenskij awiacionnyj zawod [Улан-Удэнский авиационный завод (У-УАЗ)], należąca do holdingu „Śmigłowce Rosji” (АО „Вертолёты России”), zakupiła zestawy wyposażenia, które posłużą do zmodernizowania – w oparciu o doświadczenia z działań bojowych specnazu w Syrii – 10 maszyn Mi-8AMT (wykorzystywanych przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej od 2009 r.) do nowej wersji Mi-8 AMTSz-WN „Terminator”, łączącej cechy szturmowe i transportowe. Mają one jeszcze w tym roku trafić...
Kolejni żołnierze amerykańscy polegli w Iraku 8 marca 2020 r.: 34-letni kpt. Moises A. Navas „Mo” i Gunnery Sgt. Diego D. Pongo, obaj z MARSOC (United States Marine Corps Forces Special Operations Command).
Kolejni żołnierze amerykańscy polegli w Iraku 8 marca 2020 r.: 34-letni kpt. Moises A. Navas „Mo” i Gunnery Sgt. Diego D. Pongo, obaj z MARSOC (United States Marine Corps Forces Special Operations Command).
Zespół Aresztowań i Wsparcia AOT (Arrestatie- en Ondersteuningsteam) z brygady specjalnej BSB Królewskiej Żandarmerii Holandii (Koninklijke Marechaussee Brigade Speciale Beveiligingsopdrachten) trenował...
Zespół Aresztowań i Wsparcia AOT (Arrestatie- en Ondersteuningsteam) z brygady specjalnej BSB Królewskiej Żandarmerii Holandii (Koninklijke Marechaussee Brigade Speciale Beveiligingsopdrachten) trenował na początku lutego 2020 r. w ośrodku European Security Academy we Włościejówkach pod Książem Wielkopolskim.
5 marca 2020 r. dwa śmigłowce RAF Chinook z zespołem ratowniczym brytyjskich sił specjalnych i medykami przeniknęły do południowej Syrii, aby uratować żołnierza Special Air Service poszkodowanego w wyniku...
5 marca 2020 r. dwa śmigłowce RAF Chinook z zespołem ratowniczym brytyjskich sił specjalnych i medykami przeniknęły do południowej Syrii, aby uratować żołnierza Special Air Service poszkodowanego w wyniku eksplozji IED w bliżej nieokreślonej strefie walk.
Posłanie Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych do żołnierzy i pracowników resortu Obrony Narodowej Komponentu Wojsk Specjalnych w 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej.
Posłanie Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych do żołnierzy i pracowników resortu Obrony Narodowej Komponentu Wojsk Specjalnych w 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej.
W środę, 15 kwietnia, w szeregi 3. Flotylli Okrętów weszła nowa jednostka. W Porcie Wojennym w Gdyni odbyła się ceremonia pierwszego podniesienia bandery jednostek pomocniczych Marynarki Wojennej na holowniku...
W środę, 15 kwietnia, w szeregi 3. Flotylli Okrętów weszła nowa jednostka. W Porcie Wojennym w Gdyni odbyła się ceremonia pierwszego podniesienia bandery jednostek pomocniczych Marynarki Wojennej na holowniku H-1 Gniewko.