Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Samolot klasy MRTT – ekstrawagancja czy pożyteczny element sił zbrojnych?

Łukasz Pacholski | 2013-07-24
KC-130 Hercules są eksploatowane od lat, jak pokazuje fotografia mogą zaopatrywać w paliwo najnowocześniejsze wielozadaniowe samoloty bojowe US Navy

KC-130 Hercules są eksploatowane od lat, jak pokazuje fotografia mogą zaopatrywać w paliwo najnowocześniejsze wielozadaniowe samoloty bojowe US Navy

Wyspecjalizowane maszyny tankowania powietrznego, a także coraz popularniejsze transportowo-tankujące, stanowią wyposażenie sił powietrznych coraz większej grupy państw. Nie jest to wynikiem militarnych potrzeb strategicznych czy też ekstrawagancji, lecz zmian zachodzącym we współczesnym świecie.
Poniższy artykuł ma na celu prezentację historii samolotów tej klasy oraz współczesnych uwarunkowań powodujących ich rosnącą popularność na całym świecie.

Zobacz także

RTcom NoizeBarrier™ TAC Aktywne ochronniki słuchu z funkcją komunikacji

NoizeBarrier™ TAC Aktywne ochronniki słuchu z funkcją komunikacji NoizeBarrier™ TAC Aktywne ochronniki słuchu z funkcją komunikacji

Model NoizeBarrier™ TAC to pierwsze w pełni modularne słuchawki taktyczne z opcją komunikacji, wykorzystujące wiodące w branży rozwiązania z zakresu ochrony słuchu oraz zaawansowanej świadomości sytuacyjnej...

Model NoizeBarrier™ TAC to pierwsze w pełni modularne słuchawki taktyczne z opcją komunikacji, wykorzystujące wiodące w branży rozwiązania z zakresu ochrony słuchu oraz zaawansowanej świadomości sytuacyjnej 360° dla sprawniejszego podejmowania decyzji w środowisku taktycznym.

pcphunters.com Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie? Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?

Helikon-Tex Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów...

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów Guardian wchodzi kamizelka oraz 16 elementów, które można dowolnie konfigurować. Kamizelka Guardian Plate Carrier umożliwia przenoszenie płyt w najbardziej popularnych standardach: E-Cut (SAPI/ESAPI), Swimmer Cut oraz Shooter Cut.

Trochę historii

Pierwsze prace nad zagadnieniem były prowadzone w latach 1917-21, głównie w Stanach Zjednoczonych. Wśród pionierów można wymienić Aleksandra Seversky’ego, który pracował jako inżynier w Departamencie Wojny i opatentował pierwsze rozwiązania w czerwcu 1921 roku.

Pierwsza operacja tankowania samolotu w locie miała miejsce 12 listopada 1921 roku, kiedy kaskader Wesley May (ze zbiornikiem paliwa na plecach) przeszedł po skrzydle z samolotu Lincoln Standard do Curtiss JN-4 i dopełnił zbiornik paliwa. Pierwsze tankowanie z wykorzystaniem dwóch samolotów i giętkiego przewodu do przekazywania paliwa miało miejsce 20 kwietnia 1923 roku – w tej operacji wzięły udział dwa samoloty de Havilland DH.4B, jedna z tych maszyn utrzymała się w powietrzu przez 6 godzin i 38 minut – w tym czasie dwukrotnie uzupełniała paliwo w locie.

Prace w okresie międzywojennym stanowiły podstawę teoretycznego planowania wykorzystania możliwości tankowania w powietrzu bombowców strategicznych w okresie II wojny światowej. Największa ich intensywność miała miejsce  w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, prowadzono je w latach 1942-43 (głównie na potrzeby wojny z Japonią), jednak wydarzenia na froncie oraz wprowadzenie nowych samolotów bombowych doprowadziło do zaniechania prac.

Dopiero zakończenie II wojny światowej i początek zimnej wojny spowodowały wzrost zainteresowania tankowaniem w powietrzu przez Stany Zjednoczone, które doprowadziło do przejścia teorii w praktykę. Powołanie, 26 marca 1946 roku, Strategic Air Command (SAC) – formacji, której trzonem były bombowce strategiczne i która z założenia miała osiągać każdy cel na planecie – było początkiem prac.  

26 lutego 1948 roku SAC zlecił pierwsze prace analityczne związane z możliwością adaptacji i wykorzystania systemu przez bombowce strategiczne. Wykazały, że dzięki tej możliwości zasięg maszyn uderzeniowych wzrósłby do nieograniczonych rozmiarów – to zaś miało dać przewagę SAC, która dzięki administracji amerykańskiej miała stanowić pierwszą linię obrony przez ZSRR (dzięki monopolowi na ciężkie samoloty uderzeniowe uzbrojone w broń atomową).

W teorii, bombowce w pełnej gotowości do ataku mogłyby pozostawiać w powietrzu, w dowolnym punkcie globu, oczekując na sygnał. Priorytetowa potrzeba spowodowała, że Boeing otrzymał intratne zadanie przystosowania do nowej roli bombowca B-29 – demonstrator miał być gotowy w ciągu 72 godzin od przekazania zlecenia 25 marca 1948 roku.

Ekspresowe tempo prac spowodowało, że konstruktorzy zwrócili się do Brytyjczyków, którzy opracowali w czasie wojny zaawansowany (jak na owe czasy) system opierający się na elastycznych przewodach wciąganych i wyciąganych z samolotu tankującego za pomocą silników elektrycznych, były one zakończone większą końcówką (tzw. koszem), którą należało zaczepić o stałą sondę umieszczoną w samolocie oczekującym na tankowanie.

Całość wymagała od pilota maszyny tankowanej wielkiej precyzji oraz umiejętności – „celowanie” w końcówkę węża wymagało nieraz intensywnego manewrowania całym samolotem i było niewykonalne przy gorszej pogodzie.

28 marca 1948 roku Boeing był gotowy z demonstratorem, pierwszy lot był dużym sukcesem i doprowadził do zlecenia przez SAC przebudowy 92 samolotów B-29 (nowe oznaczenie KB-29M) do roli samolotów tankowania powietrznego oraz dalszych 175 sztuk (74 B-29MR, 57 B-50A i 44 RB-50B) do możliwości pobierania paliwa.

Pierwsze KB-29M zostały dostarczone 19 lipca 1948 roku, działalność operacyjną rozpoczęły w grudniu 1948 roku, kiedy w czasie ćwiczeń B-50A utrzymał się w powietrzu przez 41 godzin i 40 minut, dzięki trzykrotnemu tankowaniu w powietrzu.

Wkrótce po sukcesie przewodu giętkiego Boeing rozpoczął prace nad lepszym systemem – mającym mieć możliwość szybszego oraz wygodniejszego tankowania dla ciężkich maszyn bombowych. Propozycja ta zakładała wykorzystanie stałej, sztywnej rury, która miała być umieszczona pod ogonem samolotu tankowania powietrznego, sterowanej przez operatora – w celu zwiększenia bezpieczeństwa miałaby ona być także rozkładana teleskopowo w powietrzu (dzięki czemu zwiększona zostałaby odległość między samolotami).

Propozycja ta spotkała się z zainteresowaniem USAF – pierwsze testy z wykorzystaniem dwóch przebudowanych RB-29J zostały przeprowadzone w październiku 1948 roku. Po kolejnych próbach, w 1949 roku, podjęto decyzje o wprowadzenie tego systemu – Boeing otrzymał kontrakt na przebudowę 116 B-29 na samoloty tankowania powietrznego wyposażonych w sztywne łącze - otrzymały one oznaczenie KB-29P, pierwsze z nich dostarczono 1 września 1950 roku. Poza tym przebudowano także bombowce B-50D, które miały być jako pierwsze zaopatrywane w paliwo przy pomocy KB-29P.

Wzrastająca ilość odrzutowych samolotów myśliwskich wyposażonych w instalację pozwalającą na pobieranie paliwa w powietrzu oraz zamówienie przez SAC bombowców odrzutowych (produkowane przez Boeinga B-47 i B-52) doprowadziło do swoistego boomu na samoloty tankownia powietrznego nowej generacji – musiały mieć prędkość przelotową zbliżoną do B-47 oraz zbiorniki paliwa o większej objętości.

Jak się okazało następcą maszyn o napędzie tłokowym, zarówno w SAC oraz TAC (Tactical Air Command), została konstrukcja Boeinga – KC-135, który otrzymał sztywne łącze, w latach 50. już standardowy system Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Poza tą formacją, szeroko rozprzestrzenił się tańszy system – giętkiego przewodu – który zyskał uznanie w amerykańskim lotnictwie morskim (US Navy oraz USMC) oraz innych państwach świata.

Dość szybko okazało się, że strategiczny potencjał maszyn tej klasy można przenieść na wymiar taktyczny, wsparcie samolotów myśliwskich oraz szturmowych w warunkach konfliktów o niskiej intensywności pozwalało na zwiększenie możliwości ofensywnych.

Po raz pierwszy na szerszą skalę wykorzystano to w czasie wojny w Wietnamie, a później korzystano z nich przy wielu okazjach. Także współcześnie trudno wyobrazić sobie działalność lotnictwa taktycznego bez tej możliwości w konfliktach w Iraku (tylko w czasie Operacji Pustynna Burza KC-135 oraz KC-10 przeprowadziły blisko 52 tys. operacji uzupełniania paliwa w locie), Libii, Mali czy Afganistanie, biorąc pod uwagę jedynie bieżący wiek.

Co więcej, możliwość uzupełniania paliwa w powietrzu pojawiła się także w eksploatacji wojskowych samolotów transportowych oraz śmigłowców transportowych. Rozwój technologiczny spowodował także, że w roli maszyn tankowania powietrznego można wykorzystywać wielozadaniowe maszyny transportowe (o czym dalej).

MRTT dziś

W tym miejscu zatrzymać się na chwilę i odpowiedzieć na pytanie, co to jest MRTT? Otóż, w dosłownym rozwinięciu skrótu, jest to Multi Role Tanker-Transport (wielozadaniowy tankowiec-transportowiec), czyli maszyna zdolna do przewozu ładunków (pasażerów bądź spaletyzowanych towarów) oraz umożliwiająca uzupełnianie paliwa w locie przy pomocy giętkich bądź sztywnych przewodów tankujących. Z tego też względu flota klasy MRTT jest spora, gdyż nie ogranicza się do kilku wybranych konstrukcji.

W 2013 roku lista państw, które eksploatują samoloty klasy MRTT liczy ponad 20 pozycji. W grupie można wskazać trzy podgrupy – użytkownicy maszyn transportowo-tankujących, opartych na wyspecjalizowaynch, wojskowych, samolotach transportowych (wyspecjalizowane wersje rodziny Lockheed Martin C-130 Hercules, a wkrótce także Airbus A400M oraz Embraer C-390); posiadacze starych maszyn tankujących oraz wdrażający nową generację wielozadaniowych samolotów transportowo-tankujących.

Pierwsza i największa z nich wykorzystuje fabrycznie modyfikowane „klasyczne” maszyny transportowe – w ich konstrukcji zastosowano pompy umożliwiające przetaczanie paliwa do innych statków powietrznych przy pomocy giętkich przewodów tankujących (umieszczonych w podskrzydłowych zasobnikach). Dzięki temu można swobodnie tankować śmigłowce bądź samoloty różnych typów, w tym wielozadaniowe samoloty bojowe.

Minusem tego rozwiązania są niewielkie możliwości, gdyż rzadko montuje się w kabinie ładunkowej dodatkowe zbiorniki paliwa, a tym samym podstawą są własne zbiorniki, jednak w skali taktycznej maszyny te mogą stanowić uzupełnienie lotniczych grup uderzeniowych. Być może z tego właśnie powodu, zakup maszyn tej podgrupy rozważają Czesi (para samolotów Embraer C-390), a obecnie posiadają je neutralni Szwedzi (KC-130 Hercules).

Druga podgrupa jest obecnie na etapie wycofywania – w większości są to pochodne samolotów tankowania powietrznego Boeing KC-135 oraz cywilnego modelu 707. Oczywiście, nie jest to wyłączna baza, gdyż w eksploatacji znajdują się jeszcze takie konstrukcje jak Boeing 747 (eksploatowane w Iranie), McDonnell-Douglas DC-10 (w Stanach Zjednoczonych oraz Holandii), Iliuszyn Ił-78 oraz Lockheed L1011 i Vickers VC-10 (dwa ostanie w Wielkiej Brytanii).

W większości przypadków są to już maszyny wyeksploatowane, których służba ma się ku końcowi i są sukcesywnie zastępowane przez nową generację samolotów charakteryzujących się większymi możliwościami transportowymi. Trzecia podgrupa wchodzi obecnie do linii coraz szerszym strumieniem. Początkiem trendu są lata 90. XX wieku, jednak prawdziwy rozkwit to okres XXI wieku – w tym czasie odnotowano już dziesięć kontraktów na zakup maszyn tej klasy, a kolejne to tylko kwestia miesięcy. Są to następcy dla podgrupy drugiej, która ze względu na wyeksploatowanie odchodzi do lamusa.

O ile przedstawiciele pierwszej podgrupy bazują na wojskowych (taktycznych) samolotach transportowych, tak kolejne dwa już nie. Miało to związek z faktem, że ówczesne maszyny pasażerskie dysponowały optymalnymi osiągami związanymi z zasięgiem oraz możliwościami transportowymi. Do tego, co było ważne także w czasach zimnej wojny, nie do przecenienia był czynnik ekonomiczny – znacznie tańszym rozwiązaniem był zakup sprawdzonej konstrukcji i jedynie dostosowane jej do wymagań wojska.

Poza tym takie rozwiązanie umożliwiało późniejsze przebudowy, których nie musi realizować producent, a wyspecjalizowane zakłady lotnicze w dowolnym zakątku świata. O ile symbolem tankowca XX wieku był Boeing 707/KC-135, tak w XXI wieku (najprawdopodobniej) będą to Boeing 767 oraz Airbus A330.

Początkiem zmian był koniec lat 90. XX wieku – wówczas pierwsze zakupy zrealizowały cztery państwa: Kanada, Niemcy, Włochy oraz Japonia. Spośród nich dwa pierwsze zdecydowały się na europejskie samoloty Airbus A310. W obu przypadkach zakupiono maszyny, które pochodziły z tzw. rynku wtórnego – Kanadyjczycy od linii lotniczych Canadian Airlines (dwa), a Niemcy od Lufthansy (cztery).

Ze względu na wielozadaniowe samoloty bojowe, które znajdują się w linii, w obu przypadkach zdecydowano się wyłącznie na giętkie przewody tankujące. Druga para państw była pierwszymi, które zakupiły fabrycznie nowe maszyny (po cztery) klasy MRTT następnego pokolenia – opracowywany Boeing KC-767, który bazuje konstrukcyjnie na cywilnym modelu samolotu pasażerskiego 767-200ER. Sukces amerykańskiego koncernu spowodował reakcję jego głównego konkurenta (na rynku cywilnym), firmy Airbus. Odpowiedzią został Airbus A330MRTT, będący zmilitaryzowaną wersją popularnego szerokokadłubowego samolotu pasażerskiego Airbus A330-200.

Droższy i dysponujący większymi możliwościami transportowymi (szczegóły w tabeli) produkt z Tuluzy zdominował rynek – w ciągu lat Airbusowi udało się zdobyć zamówienia w Arabii Saudyjskiej (6), Australii (5), Wielkiej Brytanii (14) oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich (3). W najbliższych miesiącach powinno dojść do podpisania umów w Indiach (przetarg na 6 maszyn został rozstrzygnięty, obecnie prowadzone są negocjacje) oraz we Francji (14).

Spośród nich ciekawe rozwiązanie zastosowano w Wielkiej Brytanii – ze względu na brak funduszy oraz chęć ograniczania wydatków na wojsko, władze wykorzystały umowę o partnerstwie publiczno-prywatnym. Przetarg na pozyskanie samolotów klasy MRTT zakładał, że Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii wybierze jedynie usługodawcę na okres 24 lat. Koszty państwowe będą obejmować jedynie usługi zamawiane przez wojsko, a więc loty na uzupełnienie paliwa czy transport sprzętu i personelu.

Ostatecznie umowę z konsorcjum AirTanker podpisano w marcu 2008 roku – w jego skład wchodzi pięć firm, z dostawcą samolotów A330MRTT (znanych w Wielkiej Brytanii jako Voyager), koncernem EADS, na czele. Bazą operacyjną jest wojskowe lotnisko Brize Norton, gdzie stacjonuje już sześć maszyn nowego typu.

Pojawienie się na rynku A330MRTT spowodowało spadek notowań KC-767. Ostatecznie Boeing może się pochwalić tylko jednym kontraktem (poza Włochami i Japończykami) – na 179 samolotów dla Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. O ten gigantyczny kontrakt, znany także jako KC-X, walczyli obydwaj producenci – ostatecznie, po dwukrotnym anulowaniu rozstrzygnięć, zwycięstwo w lutym 2011 roku podpisano umowę z Boeingiem. KC-767, pod oznaczeniem KC-46A, będzie zastępować najstarsze KC-135R Stratotanker.

W chwili obecnej rozpoczęła się już budowa pierwszego z nich. Po roku 2020 Amerykanie rozpoczną kolejną fazę odmłodzenia floty samolotów tankowania powietrznego, program KC-Y będzie (ponownie) pojedynkiem amerykańsko-europejskim (z tymi samymi rywalami). O ile fabryczne nowe KC-767 nie zdobywają zleceń, tak używane (pasażerskie) 767 stają się interesującym elementem – z tego też względu są oferowane, choćby przez izraelski koncern IAI.

Na taką ofertę zdecydowały się już dwa państwa: Kolumbia (jeden egzemplarz 767-200ER już dostarczony) oraz Brazylia (dwa 767-300ER, których dostawy przewidziano na lata 2016-18). 

Porównanie parametrów samolotów KC-767 i A330MRTT

 

Airbus A330MRTT

Boeing KC-767

Masa własna [kg]

119600

82400

Maksymalna masa startowa [kg]

230000

180000

Maksymalna masa paliwa [kg]

110000

+ 92000

Zasięg [km]

12500

12200

Ładowność – ładunek na paletach

32 palety 463L

19 palet 463L

Ładowność – pasażerowie

226-280

190

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Ewelina Grzesik, Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. Light boot for hard work

Light boot for hard work Light boot for hard work

Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało...

Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało przy użyciu najnowszych i sprawdzonych w praktyce technologii.

Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...

Krzysztof Miliński Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie!

Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie! Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882  – pierwsze starcie!

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...

Militaria.pl “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

“Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera...

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera jego celność. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze, jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.

Griffin Group Defence E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie...

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie NVD (Night Vision Device). Trwający konflikt w Ukrainie, a szczególnie spektakularne sukcesy ukraińskich sił specjalnych, potwierdziły wpływ tego rodzaju wyposażenia indywidualnego na uzyskiwanie przewagi nad przeciwnikiem i w konsekwencji skuteczność w zakresie wykonywanych zadań w porze nocnej.

Militaria.pl Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić...

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić wydajność pracy i zapewnić bezpieczeństwo. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów profesjonalnych rękawic jest marka Mechanix-Wear. W artykule przyjrzymy się różnym modelom rękawic tej firmy, podpowiemy jakie technologie w nich zastosowano oraz do jakich celów warto się w nie wyposażyć.

Krzysztof Miliński Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa

Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa

Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła...

Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła do różnych zadań służbowych, od montażu na broni po nocne kierowanie ruchem na drodze.

Helikon-Tex Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów...

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów Guardian wchodzi kamizelka oraz 16 elementów, które można dowolnie konfigurować. Kamizelka Guardian Plate Carrier umożliwia przenoszenie płyt w najbardziej popularnych standardach: E-Cut (SAPI/ESAPI), Swimmer Cut oraz Shooter Cut.

pcphunters.com Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie? Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?

Redakcja Z misją na ramieniu

Z misją na ramieniu Z misją na ramieniu

Centrum Weterana zaprasza na nową wystawę czasową poświęconą naramiennikom i opaskom rozpoznawczym noszonym przez polskich żołnierzy podczas misji i operacji poza granicami państwa.

Centrum Weterana zaprasza na nową wystawę czasową poświęconą naramiennikom i opaskom rozpoznawczym noszonym przez polskich żołnierzy podczas misji i operacji poza granicami państwa.

Błażej Bierczyński Blask GROM-u w błysku flesza

Blask GROM-u w błysku flesza Blask GROM-u w błysku flesza

Tegorocznym obchodom 25-lecia GROM-u towarzyszą liczne wydarzenia ukazujące historię JW 2305. Jedną z nich jest wystawa zdjęć Piotra Andrewsa, fotoreportera wojennego, którego prace można oglądać w warszawskim...

Tegorocznym obchodom 25-lecia GROM-u towarzyszą liczne wydarzenia ukazujące historię JW 2305. Jedną z nich jest wystawa zdjęć Piotra Andrewsa, fotoreportera wojennego, którego prace można oglądać w warszawskim Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa.

Ireneusz Chloupek, Tomasz Łukaszewski MSPO 2019 (cz.1)

MSPO 2019 (cz.1) MSPO 2019 (cz.1)

Po raz dwudziesty siódmy w Kielcach odbył się Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego MSPO, pod honorowym patronatem Prezydenta RP. Impreza targowa miała miejsce w dniach 3-6 września 2019 r. Podczas...

Po raz dwudziesty siódmy w Kielcach odbył się Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego MSPO, pod honorowym patronatem Prezydenta RP. Impreza targowa miała miejsce w dniach 3-6 września 2019 r. Podczas tegorocznych targów zaprezentowało się 621 wystawców z 31 krajów (w tym „SPECIAL OPS”), wśród których po raz pierwszy swoje produkty pokazały firmy z Australii. Pierwszy raz także w historii MSPO wystawcy zagraniczni stanowili aż 51 procent wszystkich.

Błażej Bierczyński Oblicza polskich specjalsów - wystawa pamiątek i fotografii „Polskie Wojska Specjalne”

Oblicza polskich specjalsów - wystawa pamiątek i fotografii „Polskie Wojska Specjalne” Oblicza polskich specjalsów - wystawa pamiątek i fotografii „Polskie Wojska Specjalne”

Bohaterowie, elita, twardziele, autorytety w zakresie umiejętności, ale i reprezentowanych wartości, spadkobiercy szlachetnych tradycji, synowie, mężowie, ojcowie i bracia. Koledzy i towarzysze broni....

Bohaterowie, elita, twardziele, autorytety w zakresie umiejętności, ale i reprezentowanych wartości, spadkobiercy szlachetnych tradycji, synowie, mężowie, ojcowie i bracia. Koledzy i towarzysze broni. Zwykli-niezwykli ludzie. Te określenia to tylko część z „twarzy” żołnierzy Polskich Wojsk Specjalnych. Przedstawienia bliżej owianych aurą tajemniczości (także ze względu na wojskowe operacyjne bezpieczeństwo) wojowników podjęła się Agata Ring z Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, która...

Michał Sitarski Kolejny dzień salonu MSPO w Kielcach

Kolejny dzień salonu MSPO w Kielcach Kolejny dzień salonu MSPO w Kielcach

W poniedziałek 2 września w Targach Kielce rozpoczął się XXI Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Na targach prezentowane są najnowocześniejsze technologie i produkty w zakresie uzbrojenia i techniki...

W poniedziałek 2 września w Targach Kielce rozpoczął się XXI Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Na targach prezentowane są najnowocześniejsze technologie i produkty w zakresie uzbrojenia i techniki wojskowej.

Michał Sitarski MSPO 2012

MSPO 2012 MSPO 2012

Tegoroczny XXI Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach odbywać się będzie w dniach 2-5 września.

Tegoroczny XXI Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach odbywać się będzie w dniach 2-5 września.

Andrzej Krugler Zanim uderzył GROM

Zanim uderzył GROM Zanim uderzył GROM

„Rzeczą żołnierza jest stworzyć dla Ojczyzny piorun co błyska, a gdy trzeba – uderzy”. Słowa marszałka Józefa Piłsudskiego doskonale oddają charakter sił specjalnych i stanowią wyjątkowo trafne motto najnowszej...

„Rzeczą żołnierza jest stworzyć dla Ojczyzny piorun co błyska, a gdy trzeba – uderzy”. Słowa marszałka Józefa Piłsudskiego doskonale oddają charakter sił specjalnych i stanowią wyjątkowo trafne motto najnowszej wystawy, otwartej w listopadzie, w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Mateusz Kurmanow Future Soldier

Future Soldier Future Soldier

Wystawa „Żołnierz Przyszłości” i połączona z nią natowska konferencja organizowane są w cyklu dwuletnim i już na dobre zagościły w stolicy Republiki Czeskiej. O ile jednak w 2008 roku rzeczywiście głównymi...

Wystawa „Żołnierz Przyszłości” i połączona z nią natowska konferencja organizowane są w cyklu dwuletnim i już na dobre zagościły w stolicy Republiki Czeskiej. O ile jednak w 2008 roku rzeczywiście głównymi eksponatami były prezentacje poszczególnych krajowych programów rozwojowych, to podczas tegorocznej edycji dominowały raczej nowe technologie i poszczególne rozwiązania przeznaczone do bieżącego zastosowania – zupełnie jakby pod wpływem kryzysu ekonomicznego wszyscy ochłonęli, uznając, że jednak...

Jacek Kulka MSPO: Małe jest piękne…

MSPO: Małe jest piękne… MSPO: Małe jest piękne…

…a na pewno - pożyteczne. Na wrześniowych targach przez przypadek znalazłem warszawską firmę Etronika. Będąca częścią nagrodzonego Defenderem stoiska Cenzinu, niczym się nie wyróżniała. Pozory jednak mylą.

…a na pewno - pożyteczne. Na wrześniowych targach przez przypadek znalazłem warszawską firmę Etronika. Będąca częścią nagrodzonego Defenderem stoiska Cenzinu, niczym się nie wyróżniała. Pozory jednak mylą.

Redakcja Mocny debiut Bella 407 GXi podczas MSPO 2020

Mocny debiut Bella 407 GXi podczas MSPO 2020 Mocny debiut Bella 407 GXi podczas MSPO 2020

Dzisiaj, 8 września w kieleckim ośrodku wystawienniczym rozpoczął się Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, który potrwa do czwartku, 10 września. Podczas militarnego wydarzenia nie zabraknie podniebnego...

Dzisiaj, 8 września w kieleckim ośrodku wystawienniczym rozpoczął się Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, który potrwa do czwartku, 10 września. Podczas militarnego wydarzenia nie zabraknie podniebnego debiutu, gdzie w głównej roli wystąpi Bell 407 GXi. Partnerem Strategicznym targów jest Polska Grupa Zbrojeniowa. Po raz kolejny Salon został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Redakcja Wódz na MSPO 2020

Wódz na MSPO 2020 Wódz na MSPO 2020

Podczas tegorocznego MSPO na stoisku SPECIAL OPS będzie można spotkać wyjątkowego gościa. 9 września w godz. 12-15 swoją książkę "Zielona droga" podpisywać będzie Andrzej Kruczyński.

Podczas tegorocznego MSPO na stoisku SPECIAL OPS będzie można spotkać wyjątkowego gościa. 9 września w godz. 12-15 swoją książkę "Zielona droga" podpisywać będzie Andrzej Kruczyński.

Redakcja Patriot po raz pierwszy na MSPO

Patriot po raz pierwszy na MSPO Patriot po raz pierwszy na MSPO

Podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego wojsko amerykańskie zaprezentuje system rakietowy Patriot. Chociaż wystawa w roku pandemii może być mniej okazała niż zazwyczaj nie zabraknie...

Podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego wojsko amerykańskie zaprezentuje system rakietowy Patriot. Chociaż wystawa w roku pandemii może być mniej okazała niż zazwyczaj nie zabraknie ciekawych eksponatów czy biznesowych rozmów na najwyższym szczeblu. Integralną częścią MSPO 2020 będzie Brytyjska Wystawa Narodowa. Partnerem Strategicznym targów jest Polska Grupa Zbrojeniowa. Po raz kolejny Salon został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja...

Redakcja Prezydent RP Andrzej Duda objął MSPO 2020 Honorowym Patronatem

Prezydent RP Andrzej Duda objął MSPO 2020 Honorowym Patronatem Prezydent RP Andrzej Duda objął MSPO 2020 Honorowym Patronatem

Po raz kolejny Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Targach Kielce uzyskał wsparcie wyjątkowego patrona.

Po raz kolejny Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Targach Kielce uzyskał wsparcie wyjątkowego patrona.

Redakcja MSPO 2020 w gotowości, ruszyła rejestracja online

MSPO 2020 w gotowości, ruszyła rejestracja online MSPO 2020 w gotowości, ruszyła rejestracja online

Przygotowania do tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego wkraczają na ostatnią prostą. Targi Kielce staną się centrum światowego przemysłu obronnego od 8 do 10 września. Ruszyła rejestracja...

Przygotowania do tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego wkraczają na ostatnią prostą. Targi Kielce staną się centrum światowego przemysłu obronnego od 8 do 10 września. Ruszyła rejestracja zwiedzających.

Wybrane dla Ciebie

Kompaktowy statyw taktyczny mniejszy niż jakikolwiek »

Kompaktowy statyw taktyczny mniejszy niż jakikolwiek »  Kompaktowy statyw taktyczny mniejszy niż jakikolwiek »

Poznaj tajną broń letnich butów taktycznych

Poznaj tajną broń letnich butów taktycznych Poznaj tajną broń letnich butów taktycznych

Szukasz sprawdzonego sprzętu do prac na wysokości? Zajrzyj tu

Szukasz sprawdzonego sprzętu do prac na wysokości? Zajrzyj tu Szukasz sprawdzonego sprzętu do prac na wysokości? Zajrzyj tu

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »  Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Jakie są zasady noszenia naszywek garnizonowych »

Jakie są zasady noszenia naszywek garnizonowych » Jakie są zasady noszenia naszywek garnizonowych  »

W czym wychodzisz sukces w misji?

W czym wychodzisz sukces w misji? W czym wychodzisz sukces w misji?

Kompletna ochrona balistyczna

Kompletna ochrona balistyczna Kompletna ochrona balistyczna

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach » Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych » Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Zima, to dobry czas na wyprawy. Zobacz jakie buty Cię nie zawiodą

Zima, to dobry czas na wyprawy. Zobacz jakie buty Cię nie zawiodą Zima, to dobry czas na wyprawy. Zobacz jakie buty Cię nie zawiodą

Jakim preparatem skutecznie wyczyścisz każdą broń

Jakim preparatem skutecznie wyczyścisz każdą broń Jakim preparatem  skutecznie wyczyścisz każdą broń

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji? Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie? Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego

Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż

Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż

Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik

Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik

Co zrobisz z tego poncho

Co zrobisz z tego poncho Co zrobisz z tego poncho

Dobierz wyposażanie do sytuacji zagrożenia

Dobierz wyposażanie do sytuacji zagrożenia Dobierz wyposażanie do sytuacji zagrożenia

Jak poprawić celność strzału

Jak poprawić celność strzału Jak poprawić celność strzału

Wybierz plecaki z dożywotnim serwisem pogwarancyjnym

Wybierz plecaki z dożywotnim serwisem pogwarancyjnym Wybierz plecaki z dożywotnim serwisem pogwarancyjnym

Najnowsze produkty i technologie

pcphunters.com Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie? Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?

Helikon-Tex Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów...

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów Guardian wchodzi kamizelka oraz 16 elementów, które można dowolnie konfigurować. Kamizelka Guardian Plate Carrier umożliwia przenoszenie płyt w najbardziej popularnych standardach: E-Cut (SAPI/ESAPI), Swimmer Cut oraz Shooter Cut.

Krzysztof Miliński Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa

Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa

Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła...

Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła do różnych zadań służbowych, od montażu na broni po nocne kierowanie ruchem na drodze.

Militaria.pl Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić...

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić wydajność pracy i zapewnić bezpieczeństwo. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów profesjonalnych rękawic jest marka Mechanix-Wear. W artykule przyjrzymy się różnym modelom rękawic tej firmy, podpowiemy jakie technologie w nich zastosowano oraz do jakich celów warto się w nie wyposażyć.

Griffin Group Defence E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie...

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie NVD (Night Vision Device). Trwający konflikt w Ukrainie, a szczególnie spektakularne sukcesy ukraińskich sił specjalnych, potwierdziły wpływ tego rodzaju wyposażenia indywidualnego na uzyskiwanie przewagi nad przeciwnikiem i w konsekwencji skuteczność w zakresie wykonywanych zadań w porze nocnej.

Militaria.pl “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

“Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera...

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera jego celność. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze, jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.

Krzysztof Miliński Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie!

Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie! Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882  – pierwsze starcie!

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...

Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.