Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Święto Legii Cudzoziemskiej Camerone okiem legionisty

Sebastian Cybulski | 2014-05-06

Witam wszystkich. Jak każdego roku, zbliża się się święto Legii Cudzoziemskiej, zwane Camerone. Święto zaczyna się trzydziestego kwietnia uroczystą defiladą i trwa przez następne dwa dni, kończąc się wieczornymi wyborami Miss „Kepi Blanc”.

Zobacz także

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Święto to upamiętnia jedna z wielu bitew podczas kampanii w Meksyku, gdzie trzydziestego kwietnia tysiąc osiemset sześćdziesiątego trzeciego roku, jedna z kompanii Legii Cudzoziemskiej stawiła czoła nacierającym dwóm tysiącom Meksykanów. Jak już zaznaczyłem wcześniej, nie będę rozpisywał się na tematy ścisłe wojskowe, ponieważ można wszędzie o nich przeczytać. Skupie się natomiast na samym święcie i jego przebiegu w poszczególnych pułkach Legii. Upamiętniając ten dzień, każdego roku według tradycji, pobudkę i śniadanie przygotowują podoficerowie i oficerowie, stawiając na stoły duże garnki z gorąca kawa wymieszaną z dużą ilością rumu . Na talerzach natomiast podawana jest biała kiełbasa, zwana budin blanc, którą to wszyscy wspólnie pałaszują . Jednocześnie w tym jedynym dniu dyżury sprzątania korytarzy, łazienek, toalet i biur otrzymują wyżej wymienieni oficerowie i podoficerowie. Dzień wcześniej wieczorem, legioniści robią wszędzie totalny bałagan, aby kadra miała rano bardzo dużo roboty. Niestety nowe pokolenia francuskich oficerów bardzo wrażliwe i delikatne, robią wszystko, aby tę tradycję wymazać, niesłusznie czując się upokorzonymi . Powoduje to, iż wcześniej istniejąca jeszcze, silna wieź między kadrą i legionistami, teraz zanika powodując, że wiele wspaniałych chwil, jakie mimo naszej służby mogliśmy przeżyć, większość młodych legionistów będzie znała tylko z opowiadań.

Święto samo w sobie jest najważniejszym świętem w Legii, dlatego więc same przygotowania zaczynają się około dwóch tygodni wcześniej, kiedy poszczególne kompanie lub eskadrony, w wyznaczonej wcześniej przez sztab pułku strefie , rozpoczynają budowę rożnego rodzaju atrakcji dla przyszłych gości i odwiedzających w tym czasie koszary zwykłych ludzi. Tak w ogóle to z początku byłem zdumiony tym, że obcy ludzie mogą wchodzić na teren koszar zapoznając się z bronią w jaką wyposażone były poszczególne kompanie. Dowiedziałem się też przy okazji, że tak się dzieje dwa razy do roku . Na Święta Bożego Narodzenia i właśnie na święto Camerone. Będąc jeszcze młodym legionistą musiałem uczestniczyć w wielu różnego rodzaju pracach, to przy stawianiu stanowisk gdzie inni legioniści konstruowali coś w rodzaju małych placów zabaw dla licznie odwiedzających nas dzieci, to przy konstrukcji prowizorycznych barów, w których sprzedawano potem tak zwane lokalne dania zakrapiane winem bądź piwem. Gościliśmy też często u siebie odwiedzających, jak co roku byłych Legionistów, stawiając im duże ilości alkoholu, słuchając ciekawych opowieści. Ludzie ci opowiadając nam swoje historie na krotki czas żegnali się z rzeczywistością , uciekając w sam środek własnych wspomnień, które na zawsze pozostały w ich pamięci. Niektórzy z nich kończyli często pod stołami i tak jak za dawnych swoich czasów, dopasowywali się do otaczającego ich środowiska naturalnego, gdzie nie męczeni przez nikogo, usypiali ze szczęśliwym uśmiechem mając świadomość bycia legionistami. Naszymi gośćmi były też delegacje armii rożnych państw i z rożnych stron świata, ciekawi spotkania z legendarnymi legionistami, o których opinia znana była na całym świecie. Wśród delegacji pojawiały się tez kobiety służące w wojsku, które z wielka doza ciekawości patrzyły na nasze mundury i choć nie używaliśmy wspólnego języka mówionego, zastępowaliśmy go szybko językiem wyobraźni, który był bardziej wymowny i bogatszy dzięki czemu kobiety te pamiętały spotkania z legionistami latami, pisząc do nich nieraz listy i przyjeżdżając ponownie za rok, wierząc ze iskra ognistej dyskusji rozgrzeje je na nowo. Byli też i Legioniści, którzy po kryjomu zakładali rodziny i choć przez pierwsze piec lat służby nie mając żadnego prawa do jakiejkolwiek prywatności, ulegali uczuciom miłości i prowadząc podwójne życie, w koszarach za wszelka cenę musieli ukrywać fakt życia z kobieta w związku , gdyż nie dość ze groziła za to kara więzienia, to i przełożeni robili później wszystko, aby człowiek ten nie mógł za często opuszczać koszar. Tak więc tego jednego dnia ryzykując byciem zdemaskowanym zapraszali swoje kobiety często już z dziećmi swoimi bądź kogoś innego, bo trzeba dodać że w Legii często zdarzało się ze głodni miłości i życiowej stabilizacji legioniści, ulegali w swojej słabości kobietom często po przejściach i z dziećmi często po innym legioniście, w ten sposób jak to mówią wszystko pozostaje w rodzinie.

Gdy nadchodził wieczór w koszarach rozbrzmiewała muzyka, w barach siedzieli, broniący strategicznych pozycji, nie dobici jeszcze alkoholem legioniści gotowi stoczyć jeszcze jedna bitwę z użyciem pełnych szklanek, wpuszczając powoli do przepitych gardeł ich mocną zawartość i stawiając je na stole patrząc nieprzytomnym zawadiackim wzrokiem przed siebie. Jednak przed totalna porażką ratował ich gwizdek dyżurnego uświadamiający że ciężki dzień poświecenia się gościom w imię legendy już właśnie się miał ku końcowi. Gdzieniegdzie słychać było tylko przyspieszone oddechy, oddających się fizycznym wyznaniom par które w ten sposób okazywały sobie uwielbienie spotęgowane zawartością alkoholu, płynącego w ich żyłach. Następnego dnia pobudka nie dla wszystkich oznaczała początek długiego dnia, gdyż wielu jeszcze było pod wpływem zmęczenia i po nieprzespanej nocy chętni położyć się spać, jednak zdyscyplinowani wracali do wyznaczonych przez dowódców zadań. Podobnie jak poprzedniego dnia, trzeba było sprostać coraz bardziej namolnym byłym legionistom, którzy na nowo rozpoczynali swoje historie i choć obdarzaliśmy ich wielkim szacunkiem to dla niektórych zbierały się nad głowami ciemne chmury i w każdej chwili huragan w postaci zmęczonego i wkurzonego legionisty, mógł szybko zatrzymać dalszą opowieść. Więc aby unikać podobnych sytuacji często przenosiliśmy się z baru do baru, spoglądając wciąż czy nie ma obok jakiegoś weterana gotowego zamęczyć nas swoja historyjka.

Tak o to, raz pracując w barze kompanii , raz spacerując po koszarach , bądź odsypiając zmęczenie i alkohol, doczekaliśmy się wreszcie najważniejszego wydarzenia, czyli wieczornych wyborów Miss Kepi Blanc.Na usprawiedliwienie zaznaczę tylko ze przeważnie jest już ciemno no i wino podawane tez jest często mocne, tak więc nie obrażając nikogo przyznam że mimo iż większość z biorących w tym przedstawieniu kobiet za pięknych nie było to, cechy żeńskie jednak posiadały i komisja chyba tylko na tym opierała swoje decyzje, gdyż często wybierano, jakby to ująć po omacku, jakby ktoś miał dotykać tylko biustu a reszta była schowana . Tak więc choć piękne one nie były, to dzięki atrybutom wielkich piersi, często wygrywały a cale zebrane towarzystwo w duchu szczęścia i jednocześnie smutku ze wszystko już się kończy, rozchodziło się do siebie już z niecierpliwością czekając do przyszłego święta Legii Cudzoziemskiej zwanego Camerone.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Radosław Tyślewicz MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych...

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2015, wprowadzał go w ostatnich latach na wyposażenie kolejnych armii świata. MOSKITO TI to produkt szwajcarskiej spółki Safran Vectronix AG, producenta specjalistycznego sprzętu optoelektronicznego – między innymi dalmierzy Vector (IV, 21, 23,...

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Militaria.pl Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak...

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak i początkujący entuzjaści survivalu i bushcraftu docenią znaczenie starannie dobranego zestawu niezbędnych przedmiotów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.