Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

UNITED STATES NAVY SEAL TEAMS (US NAVY SEALS)

| 2011-07-27

Amerykańska wojskowa, morska formacja specjalna utworzona 1 stycznia 1962 roku w strukturach marynarki wojennej, na podstawie doświadczeń zebranych podczas II Wojny Światowej i wojny koreańskiej przez jednostki płetwonurków bojowych UDT (Underwater Demolition Team).

Istotną rolę w powołaniu do życia nowej formacji odegrał nasilający się konflikt indochiński i wzrastające zapotrzebowanie na siły specjalne, zdolne do prowadzenia skutecznej walki z partyzantami. Początkowo sformowano dwie jednostki o wielkości kompanii każda: SEAL Team One we flocie Pacyfiku oraz SEAL Team Two w strukturach floty atlantyckiej. Obie jednostki zostały szybko zaangażowane do operacji w Wietnamie, początkowo jako doradcy i instruktorzy lokalnych sił specjalnych, a z czasem do samodzielnych działań rozpoznawczych i ofensywnych. Zasadniczą areną aktywności operacyjnej obu jednostek była Delta Mekongu, obszar podmokły i nasycony dużą ilością rzek i kanałów, w którym SEALs współpracowali z jednostkami floty rzecznej. Wraz z marynarką, jej lotnictwem i siłami wietnamskimi, komandosi prowadzili rozpoznanie, urządzali zasadzki na szlakach komunikacyjnych, prowadzili działania dywersyjne, rajdowe a także odbijali jeńców wojennych. Prowadzili także działania przeciwdywersyjne. Byli również angażowani do operacji w innych regionach, w tym w Kambodży oraz Wietnamie Północnym. Współpracowali także ze służbami wywiadowczymi.

Po roku 1973 operatorzy morskich sił specjalnych byli kierowani do innych zapalnych regionów, w szczególności biorąc udział w inwazji na Grenadę w roku 1983 i Panamę w 1989, wykonując tam typowe dla morskich sił specjalnych zadania, od dywersji podwodnej, poprzez rozpoznanie wybrzeża na korzyść desantu morskiego, po akcje bezpośrednie.  W końcu lat osiemdziesiątych, wraz ze 160 SOAR, brali udział w operacji „Prime Chance” - ochrony żeglugi w Zatoce Perskiej. W latach osiemdziesiątych rozwiązano jednostki UDT i  powołano do życia zespoły o numerach 3,4,5,8 oraz kontrterrorystyczny 6.  Uzupełniały je dwa pododdziały SEAL Delivery Vechicle Team (SDV 1 i 2), odpowiedzialne za działania z wykorzystaniem specjalnych pojazdów podwodnych.

Po roku 1990, SEALs brali udział w operacji „Pustynna Burza”, prowadząc działania rozpoznawcze, pozoracyjne oraz odbijając platformy wiertnicze i kontrolując żeglugę handlową. Po 11 września na szeroką skalę zostali zaangażowani w operacjach kontrterrorystycznych i przeciwpartyzanckich, zarówno na morzu (w tym wspólnie z GROM-em w pierwszych fazach operacji „Iraq Freedom” atakując terminale naftowe), jak i na lądzie, w tym na dużą skalę w Afganistanie. W związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem na siły specjalne, sformowano dwa kolejne zespoły o numerach 7 i 10 oraz istniejące wcześniej pododdziały rezerwy rozwinięto do dwóch kolejnych o numerach 17 i 18. Uzupełnia je jeden zespół SDV.

Całość sił podlega dowództwu morskich działań specjalnych (US Naval Special Warfare Command) oraz US SOCOM. Zespoły SEAL są podporządkowane wraz z innymi elementami, w tym pododdziałami łodzi specjalnych, Grupom Morskich  Działań Specjalnych (Naval Special Warfare Group). Pododdziały o numerach parzystych stacjonują w bazie Coronado w Kaliforni i podlegają NSWG 1, o numerach nieparzystych NSWG 2 i bazują w bazie Little Creek w stanie Virginia. Podczas działań poszczególne elementy często są wydzielane do zespołów zadaniowych, w zależności od aktualnych potrzeb operacyjnych.

Poszczególne zespoły dzielą się na plutony liczące szesnastu operatorów, które mogą dzielić się na mniejsze grupy.  Obecnie liczba plutonów w zespole jest stała i wynosi sześć, w latach wcześniejszych bywała większa, nawet dwukrotnie.   

Nabór do pododdziałów SEAL prowadzony jest w drodze rygorystycznej selekcji spośród marynarzy i oficerów marynarki wojennej (od niedawna bardzo ograniczona liczba kandydatów przyjmowana jest także z szeregów US Coast Guard). Kandydaci muszą przejść wymagający program selekcyjny, nazywany Basic Underwater Demolition/Seal (BUD/S), a następnie kilkuetapowe szkolenie indywidualne i w składzie pododdziału, ze szczególnym naciskiem położonym na działania w środowisku morskim. Oprócz tego operatorzy przechodzą szereg kursów, w tym spadochronowy, desantu śmigłowcowego, walki w górach, na pustyni, działań kontrterrorystycznych i snajperskich.

Uzbrojenie i wyposażenie SEAL-sów jest różnorodne i obejmuje szereg standardowych i niestandardowych typów broni w tym powstałych specjalnie dla tych jednostek. Podstawową bronią są pochodne karabinki M4A1,  subkarabinki Mk18, karabinki wyborowe Mk12,  kbk  Mk16 i karabiny Mk17 rodziny SCAR, karabiny i karabinki maszynowe rodziny Minimi (Mk46 i 48). Wykorzystywane są także karabiny wyborowe kilku typów w tym samopowtarzalne Mk11 kalibru 7,62 („Spec-Ops” 11-12/2009) i powtarzalne Mk 13 na nabój .300 Winchester Magnum („Special-Ops” 2/2011).

Komentarze

Powiązane

Redakcja Wspólna operacja CBA i Żandarmerii Wojskowej zakończona sukcesem

Wspólna operacja CBA i Żandarmerii Wojskowej zakończona sukcesem Wspólna operacja CBA i Żandarmerii Wojskowej zakończona sukcesem

Wspólna akcja CBA i Żandarmerii Wojskowej 9 lipca została zakończona zatrzymaniem 6 osób podejrzanych o wyłudzenie ponad 2 mln zł od Zakładów Chemicznych Police. Postępowanie dotyczy nieprawidłowości finansowych...

Wspólna akcja CBA i Żandarmerii Wojskowej 9 lipca została zakończona zatrzymaniem 6 osób podejrzanych o wyłudzenie ponad 2 mln zł od Zakładów Chemicznych Police. Postępowanie dotyczy nieprawidłowości finansowych Fundacji All Sports Promotion działającej w imieniu AZS Koszalin.

Redakcja Odbyły się uroczyste obchody święta Jednostki Wojskowej AGAT

Odbyły się uroczyste obchody święta Jednostki Wojskowej AGAT Odbyły się uroczyste obchody święta Jednostki Wojskowej AGAT

Pod koniec czerwca odbył się uroczysty apel z okazji Święta Jednostki Wojskowej AGAT. W tym roku mija ósma rocznica jej powstania i rozpoczęcia funkcjonowania w strukturach Wojsk Specjalnych.

Pod koniec czerwca odbył się uroczysty apel z okazji Święta Jednostki Wojskowej AGAT. W tym roku mija ósma rocznica jej powstania i rozpoczęcia funkcjonowania w strukturach Wojsk Specjalnych.

Redakcja Zakończyła się 21. Selekcja

Zakończyła się 21. Selekcja Zakończyła się 21. Selekcja

Zgłosiło się 261 chętnych, ale odwagę wzięcia udziału w Preselekcji wykazało tylko 47 (tylu zjawiło się na poligonie). Po Preselekcji organizatorzy zostawili 29, z których jedynie 7 ukończyło Selekcję.

Zgłosiło się 261 chętnych, ale odwagę wzięcia udziału w Preselekcji wykazało tylko 47 (tylu zjawiło się na poligonie). Po Preselekcji organizatorzy zostawili 29, z których jedynie 7 ukończyło Selekcję.

Redakcja Szkolenie TCCC Instructor Course & NATO SOF Combat Medic Simulation

Szkolenie TCCC Instructor Course & NATO SOF Combat Medic Simulation Szkolenie TCCC Instructor Course & NATO SOF Combat Medic Simulation

Odbył się certyfikowany kurs Combat Simulation & TCCC Instructor Course dedykowany medykom wojsk specjalnych armii NATO. Kurs realizowany był w dniach 17-26 czerwca na terenie Wojskowego Centrum Kształcenia...

Odbył się certyfikowany kurs Combat Simulation & TCCC Instructor Course dedykowany medykom wojsk specjalnych armii NATO. Kurs realizowany był w dniach 17-26 czerwca na terenie Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi we współpracy z Allied Center of Medical Education NSHQ w Belgii.

Redakcja Rocznica powstania JW AGAT

Rocznica powstania JW AGAT Rocznica powstania JW AGAT

Mija ósma rocznica powstania i rozpoczęcia funkcjonowania w strukturach Wojsk Specjalnych Jednostki Wojskowej AGAT, utworzonej 30 czerwca 2011 roku na bazie rozwiązanego Oddziału Specjalnego Żandarmerii...

Mija ósma rocznica powstania i rozpoczęcia funkcjonowania w strukturach Wojsk Specjalnych Jednostki Wojskowej AGAT, utworzonej 30 czerwca 2011 roku na bazie rozwiązanego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Gliwicach.

Ireneusz Chloupek Ćwiczenia brytyjskich „Nocnych łowców”

Ćwiczenia brytyjskich „Nocnych łowców” Ćwiczenia brytyjskich „Nocnych łowców”

W dniach 13–18 stycznia br. na poligonie Altcar Training Camp na zachodnim wybrzeżu północnej Anglii (gdzie, 10,5 mili na północ od Liverpoolu, oddziały regularne i rezerwiści wystrzeliwują średnio 2 mln...

W dniach 13–18 stycznia br. na poligonie Altcar Training Camp na zachodnim wybrzeżu północnej Anglii (gdzie, 10,5 mili na północ od Liverpoolu, oddziały regularne i rezerwiści wystrzeliwują średnio 2 mln pocisków rocznie) oraz na oddalonej o kilkadziesiąt km zatoce Morecambe odbyły się ćwiczenia pk. Faraday Field.

Redakcja Jackal Stone 2018

Jackal Stone 2018 Jackal Stone 2018

7 grudnia zakończyły się organizowane przez US Special Operations Command Europe (SOCEUR) ćwiczenia sił specjalnych pk. „Jackal Stone”, rozgrywane co roku w innej części Europy – w 2018 r. na terenie Grecji...

7 grudnia zakończyły się organizowane przez US Special Operations Command Europe (SOCEUR) ćwiczenia sił specjalnych pk. „Jackal Stone”, rozgrywane co roku w innej części Europy – w 2018 r. na terenie Grecji z udziałem także jednostek MSW tego kraju.

Redakcja NLD SOCOM

NLD SOCOM NLD SOCOM

8 grudnia 2018 r. w Gilze Rijen oficjalnie zainaugurowano działanie powołanego 5 grudnia holenderskiego Dowództwa Operacji Specjalnych (Netherlands Special Operations Command), na którego czele stanął...

8 grudnia 2018 r. w Gilze Rijen oficjalnie zainaugurowano działanie powołanego 5 grudnia holenderskiego Dowództwa Operacji Specjalnych (Netherlands Special Operations Command), na którego czele stanął gen.-mjr Theo ten Haaf. Podporządkowane bezpośrednio szefowi obrony Holandii NLD SOCOM ma umożliwić skuteczniejsze planowanie i wykonywanie operacji specjalnych oraz zwiększyć efektywność i weryfikować jakość szkolenia podległych jednostek: korpusu komandosów KCT (Korps Commandotroepen) i morskich sił...

Redakcja Belgia planuje tworzyć kobiece siły specjalne

Belgia planuje tworzyć kobiece siły specjalne Belgia planuje tworzyć kobiece siły specjalne

Pod koniec 2019 lub na początku 2020 w belgijskich siłach zbrojnych pojawi się jednostka sił specjalnych składająca się wyłącznie z kobiecego personelu wojskowego.

Pod koniec 2019 lub na początku 2020 w belgijskich siłach zbrojnych pojawi się jednostka sił specjalnych składająca się wyłącznie z kobiecego personelu wojskowego.

Redakcja Broń Troy Industries na wyłączność CENZIN

Broń Troy Industries na wyłączność CENZIN Broń Troy Industries na wyłączność CENZIN

CENZIN (Grupa PGZ) został wyłącznym dystrybutorem broni i akcesoriów strzeleckich amerykańskiego producenta TROY INDUSTRIES. Szeroki asortyment sprzętu dostępny jest w sklepie stacjonarnym i internetowym...

CENZIN (Grupa PGZ) został wyłącznym dystrybutorem broni i akcesoriów strzeleckich amerykańskiego producenta TROY INDUSTRIES. Szeroki asortyment sprzętu dostępny jest w sklepie stacjonarnym i internetowym CENZIN oraz w sklepach partnerskich.

Redakcja Ćwiczenia Kobra-17

Ćwiczenia Kobra-17 Ćwiczenia Kobra-17

Ćwiczenia jednostek sił specjalnych wybranych państw NATO pod kryptonimem "Kobra" to już tradycja. I w tym roku, we wrześniu, wykorzystując polskie poligony oraz tereny poza nimi -w Polsce i na Słowacji,...

Ćwiczenia jednostek sił specjalnych wybranych państw NATO pod kryptonimem "Kobra" to już tradycja. I w tym roku, we wrześniu, wykorzystując polskie poligony oraz tereny poza nimi -w Polsce i na Słowacji, zrealizowano kolejne manewry. Tegoroczna edycja była wyjątkowa dla naszych "specjalsów", którzy pierwszy raz znaleźli się w roli oceniających, sprawdzając natowskie procedury w wykonaniu gruzińskich sił specjalnych.

SPECIAL OPS 25 lat GROM

25 lat GROM 25 lat GROM

Czerwiec 2015 r. to dla nas czas szczególny. To miesiąc, w którym jedna z najlepszych światowych, a także polskich jednostek specjalnych obchodzi swoje święto – ćwierćwiecze istnienia. Z okazji 25. rocznicy...

Czerwiec 2015 r. to dla nas czas szczególny. To miesiąc, w którym jedna z najlepszych światowych, a także polskich jednostek specjalnych obchodzi swoje święto – ćwierćwiecze istnienia. Z okazji 25. rocznicy powstania Jednostki Wojskowej GROM redakcja SPECIAL OPS przygotowała wydanie specjalne SPECIAL OPS EXTRA, które premierę będzie miało w święto Jednostki, 13 czerwca, podczas pikniku "Tobie, Ojczyzno!” na warszawskim Bemowie (szczegóły tutaj link). Będziemy tam do waszej dyspozycji i już dzisiaj...

Ireneusz Chloupek Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji 1976–2014

Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji 1976–2014 Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji 1976–2014

Fakt, że mimo kolejnych znaczących jubileuszy służby policyjnych antyterrorystów w Polsce nie pojawiła się do tej pory żadna okolicznościowa, ani wspomnieniowa pozycja na temat ich, obecnie już prawie...

Fakt, że mimo kolejnych znaczących jubileuszy służby policyjnych antyterrorystów w Polsce nie pojawiła się do tej pory żadna okolicznościowa, ani wspomnieniowa pozycja na temat ich, obecnie już prawie czterdziestoletniej historii, to na tle licznych, nawet albumowych wydań o jednostkach do walki z terroryzmem z Niemiec, Austrii, Francji, Wielkiej Brytanii, Rosji, Czech, czy Słowenii, znacząca luka, od dawna zauważana przez pasjonatów tematyki sił specjalnych i samych zainteresowanych. W tym roku...

Redakcja Byli SEAL’s kręcą film o JW GROM

Byli SEAL’s kręcą film o JW GROM Byli SEAL’s kręcą film o JW GROM

Film o GROM-ie powstaje w ramach projektu realizowanego przez amerykański internetowy portal - sofrep.com (SOFREP - Special Operation Forces Situation Report), który jest poświęcony jednostkom i operacjom...

Film o GROM-ie powstaje w ramach projektu realizowanego przez amerykański internetowy portal - sofrep.com (SOFREP - Special Operation Forces Situation Report), który jest poświęcony jednostkom i operacjom specjalnym oraz tworzony przez byłych żołnierzy sił specjalnych.

Michał Piekarski Współpraca wojsk specjalnych Polski i Litwy

Współpraca wojsk specjalnych Polski i Litwy

W Wilnie podpisano umowę ministrów obrony dotyczącą współpracy szkoleniowej polskich i litewskich wojsk specjalnych.

W Wilnie podpisano umowę ministrów obrony dotyczącą współpracy szkoleniowej polskich i litewskich wojsk specjalnych.

Jacek Kulka USA: Odsłonięto pomnik konnego żołnierza sił specjalnych

USA: Odsłonięto pomnik konnego żołnierza sił specjalnych USA: Odsłonięto pomnik konnego żołnierza sił specjalnych

Pomnik o wysokości 16 metrów, przedstawiający konnego żołnierza, odsłonięto na ulicy Greenwich, tuż obok Ground Zero w Nowym Jorku. Upamiętnia członków zespołów amerykańskich sił specjalnych, którzy konno...

Pomnik o wysokości 16 metrów, przedstawiający konnego żołnierza, odsłonięto na ulicy Greenwich, tuż obok Ground Zero w Nowym Jorku. Upamiętnia członków zespołów amerykańskich sił specjalnych, którzy konno brali udział w amerykańskiej inwazji na Afganistan w roku 2001.

Sebastian Miernik Afganistan: Zmarł komandos 5 Grupy Sił Specjalnych USA

Afganistan: Zmarł komandos 5 Grupy Sił Specjalnych USA Afganistan: Zmarł komandos 5 Grupy Sił Specjalnych USA

2 października 2012 r. w wyniku odniesionych ran po wybuchu improwizowanego urządzenia wybuchowego zmarł komandos 5 Grupy Sił Specjalnych USA. Atak miał miejsce 30 września 2012 r. w prowincji Helmand.

2 października 2012 r. w wyniku odniesionych ran po wybuchu improwizowanego urządzenia wybuchowego zmarł komandos 5 Grupy Sił Specjalnych USA. Atak miał miejsce 30 września 2012 r. w prowincji Helmand.

Sebastian Miernik Chorwacja: Zakończyły się ćwiczenia Jackal Stone 2012

Chorwacja: Zakończyły się ćwiczenia Jackal Stone 2012 Chorwacja: Zakończyły się ćwiczenia Jackal Stone 2012

Już po raz drugi gospodarzem trwających w dniach 13-25 września 2012 r. międzynarodowych ćwiczeń sił specjalnych pod kryptonimem Jackal Stone 2012 była Republika Chorwacji. W ćwiczeniach brały udział jednostki...

Już po raz drugi gospodarzem trwających w dniach 13-25 września 2012 r. międzynarodowych ćwiczeń sił specjalnych pod kryptonimem Jackal Stone 2012 była Republika Chorwacji. W ćwiczeniach brały udział jednostki specjalne oraz instytucje cywilne z Chorwacji, Włoch, Łotwy, Litwy, Norwegi, Polski, Rumunii, Słowacji i Stanów Zjednoczonych. Przedstawiciele Finlandii i Francji, Danii, Wielkiej Brytanii, Kanady, Słowenii i Węgier uczestniczyli w ćwiczeniach w charakterze obserwatorów.

Sebastian Miernik USA: Siły Specjalne przyjęły w swoje szeregi nowych Zielonych Beretów

USA: Siły Specjalne przyjęły w swoje szeregi nowych Zielonych Beretów USA: Siły Specjalne przyjęły w swoje szeregi nowych Zielonych Beretów

Ponad 110 nowych komandosów uczestniczyło w ceremonii ukończenia Special Forces Qualification Course w Fort Bragg w USA.

Ponad 110 nowych komandosów uczestniczyło w ceremonii ukończenia Special Forces Qualification Course w Fort Bragg w USA.

Sebastian Miernik Czechy: 100 komandosów czeskich sił specjalnych z 601. skupiny speciálních sil wróciło do kraju

Czechy: 100 komandosów czeskich sił specjalnych z 601. skupiny speciálních sil wróciło do kraju Czechy: 100 komandosów czeskich sił specjalnych z 601. skupiny speciálních sil wróciło do kraju

Kolejna zmiana czeskich sił specjalnych rozpoczęła służbę w Afganistanie pod koniec czerwca 2012 r. Zastąpili oni kolegów, którzy stacjonowali w afgańskiej prowincji Nangarhar przez 6 miesięcy. Ich podstawowym...

Kolejna zmiana czeskich sił specjalnych rozpoczęła służbę w Afganistanie pod koniec czerwca 2012 r. Zastąpili oni kolegów, którzy stacjonowali w afgańskiej prowincji Nangarhar przez 6 miesięcy. Ich podstawowym zadaniem było szkolenia afgańskich sił, przeciwdziałanie handlem narkotykami, zbieranie informacji na rzecz najwyższego dowództwa ISAF, aresztowania niebezpiecznych przestępców. 601. skupina speciálních sil była podległa dowództwu ISAF.

Jakub Grodzki „Komandos” Richard Marcinko, John Weisman

„Komandos” Richard Marcinko, John Weisman „Komandos” Richard Marcinko, John Weisman

Kiedy rozpakowałem przesyłkę i wysupłałem z niej książkę, w pierwszym momencie trochę się przestraszyłem. Opasłe tomisko, w którym, jak się okazało, drobnym drukiem zapisane jest blisko pięćset stron,...

Kiedy rozpakowałem przesyłkę i wysupłałem z niej książkę, w pierwszym momencie trochę się przestraszyłem. Opasłe tomisko, w którym, jak się okazało, drobnym drukiem zapisane jest blisko pięćset stron, trochę deprymowało.

46, numer odznaki 93 Odszedł pierwszy dowódca GROM-u

Odszedł pierwszy dowódca GROM-u Odszedł pierwszy dowódca GROM-u

Odszedł współtwórca i pierwszy dowódca GROM-u generał brygady w stanie spoczynku Sławomir Petelicki. Niewątpliwie był dowódcą wyrazistym, którego nie da się zapomnieć, również ja, mimo upływu lat pamiętam...

Odszedł współtwórca i pierwszy dowódca GROM-u generał brygady w stanie spoczynku Sławomir Petelicki. Niewątpliwie był dowódcą wyrazistym, którego nie da się zapomnieć, również ja, mimo upływu lat pamiętam go doskonale.

Sebastian Miernik Polska: Mobilna strzelnica kontenerowa w DWS

Polska: Mobilna strzelnica kontenerowa w DWS

W koszarowym kompleksie Dowództwa Wojsk Specjalnych w Krakowie uruchomiono krytą mobilną strzelnicę kontenerową. Obiekt zdecydowanie ułatwi szkolenie strzeleckie żołnierzy Wojsk Specjalnych kadry DWS i...

W koszarowym kompleksie Dowództwa Wojsk Specjalnych w Krakowie uruchomiono krytą mobilną strzelnicę kontenerową. Obiekt zdecydowanie ułatwi szkolenie strzeleckie żołnierzy Wojsk Specjalnych kadry DWS i Jednostki Wojskowej NIL.

Sebastian Miernik Afganistan: Sukces żołnierzy z TF-50

Afganistan: Sukces żołnierzy z TF-50

Komandosi ze Zgrupowania Sił Specjalnych, dokładniej z TF-50 zatrzymali w Afganistanie jednego z najbardziej poszukiwanych terrorystów.

Komandosi ze Zgrupowania Sił Specjalnych, dokładniej z TF-50 zatrzymali w Afganistanie jednego z najbardziej poszukiwanych terrorystów.

Najnowsze produkty i technologie

pcphunters.com Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie? Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?

Helikon-Tex Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów...

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów Guardian wchodzi kamizelka oraz 16 elementów, które można dowolnie konfigurować. Kamizelka Guardian Plate Carrier umożliwia przenoszenie płyt w najbardziej popularnych standardach: E-Cut (SAPI/ESAPI), Swimmer Cut oraz Shooter Cut.

Krzysztof Miliński Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa

Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa

Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła...

Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła do różnych zadań służbowych, od montażu na broni po nocne kierowanie ruchem na drodze.

Militaria.pl Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić...

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić wydajność pracy i zapewnić bezpieczeństwo. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów profesjonalnych rękawic jest marka Mechanix-Wear. W artykule przyjrzymy się różnym modelom rękawic tej firmy, podpowiemy jakie technologie w nich zastosowano oraz do jakich celów warto się w nie wyposażyć.

Griffin Group Defence E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie...

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie NVD (Night Vision Device). Trwający konflikt w Ukrainie, a szczególnie spektakularne sukcesy ukraińskich sił specjalnych, potwierdziły wpływ tego rodzaju wyposażenia indywidualnego na uzyskiwanie przewagi nad przeciwnikiem i w konsekwencji skuteczność w zakresie wykonywanych zadań w porze nocnej.

Militaria.pl “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

“Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera...

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera jego celność. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze, jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.

Krzysztof Miliński Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie!

Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie! Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882  – pierwsze starcie!

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...

Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.