Recon Nav Spc został zaprojektowany przy udziale Andrea Micheli, cenionego w Europie Zachodniej instruktora strzeleckiego i dziennikarza. Wchodzi w skład serii zegarków Recon, powstałych w odpowiedzi na zapotrzebowanie wojskowych na analogowy zegarek, który może być wykorzystywany jako prosty, ale skuteczny przyrząd do nawigacji lądowej.
Przeczytaj także: Światło (w) nocy
LUMINOX LIGHT TECHNOLOGY®
Zegarek Recon Nav Spc, jak wszystkie pozostałe zegarki Luminox, wyposażony jest w system oświetlenia Luminox Light Technology®. Jest on niezależny od źródła zasilania zegarka, nie wymaga użycia drugiej ręki do włączenia, ani wcześniejszego „doładowania” innym źródłem światła – bazuje na kapsułkach wypełnionych trytem, umieszczonych w odpowiednich miejscach na tarczy, i wskazówkach (Zobacz więcej zegarków survivalowych). Pozwala on na odczytanie wskazań zegarka bez względu na poziom oświetlenia. Luminox gwarantuje stały poziom świecenia trytu do 25 lat.
Przeczytaj także: Zestawienie zegarków ekspedycyjnych
W przypadku Recon Nav Spc godziny od 9 do 12 i od 21 do 24 zaznaczone są kolorem zielonym, a kapsułki trytu świecą kolorem żółtym. Również na wskazówce sekundnika i w punkcie zero na bezelu znajduje się kapsułka trytu świecąca na żółto. Pozostałe godziny oraz wskazówka minutowa i godzinowa mają kapsułki świecące w kolorze niebieskim. Osoby mające problemy z rozróżnianiem kolorów mogą kierować się ułożeniem kapsułek – godziny od 9 do 12 i od 21 do 24 ułożone są pionowo, pozostałe – poziomo. Ponadto skala do mierzenia tempa marszu pokryta jest zieloną farbą luminescencyjną. Świeci ona jednak dopiero po „naładowaniu” światłem zewnętrznym.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |
W założeniu kapsułki z trytem i farbą luminescencyjną mają umożliwić odczyty wskazań cyferblatu w złych warunkach oświetleniowych. Niestety, ostatecznie cyferblat mieni się różnymi kolorami niczym światła dyskoteki i potrzeba chwili, by go odczytać. Należy przy tym pamiętać, że kapsułki trytu świecą ustawicznie i aby uniknąć przypadkowego ujawnienia swojej pozycji, należy zegarek nosić wraz ochraniaczem maskującym.
Wisport Crafter do wielu zastosowań >> |
|
---|---|
![]() |
Szukasz plecaka, który sprawdzi się w każdej sytuacji? Wisport Crafter to godna uwagi propozycja.
Zobacz jak Crafter wypadł w naszym teście. |
TECHNIKALIA
Koperta zegarka wykonana jest ze stali węglowej, a bezel z kompozytu. Dekiel koperty jest zakręcany na cztery śrubki ze wzmocnionego włókna węglowego. Szkiełko jest szafirowe, teoretycznie pokryte powłoką antyrefleksyjną. Średnica koperty wynosi 46 mm, zegarek ma masę 72 g, a wodoszczelność gwarantowana przez producenta to 200 m/20 bar.
Sercem zegarka jest mechanizm kwarcowy Ronda 515 HH 6 – z centralnym sekundnikiem i kalendarzem. Deklarowany przez producenta czas pracy na jednej baterii typu 395 1,55 V to 60 miesięcy.
Pasek wykonany jest z poliuretanu, z metalowym zapięciem. Na pasku są dwie gumowe szlufki zapobiegające odstawaniu paska i zaczepianiu o ekwipunek – trzeba przyznać, że bardzo dobrze sprawdzają się w tej roli. O ile jednak zapięcie zegarka jest czynnością niemal intuicyjną od pierwszego założenia, o tyle jego zdjęcie wymaga niewielkiej „gimnastyki”. Wydaje się to jednak być atutem, gdyż zapobiega samoczynnemu rozpięciu się zegarka, co jest istotne na przykład podczas pokonywania przeszkód wodnych, nie ułatwi też „pracy” potencjalnemu złodziejowi działającemu w zatłoczonych miejscach.
Zegarek otrzymujemy w gustownym etui wraz z dwiema instrukcjami oraz kartą rejestracyjno-gwarancyjną. Etui jest na tyle duże, że może służyć do transportu okularów, telefonu czy niewielkiego sprzętu elektronicznego. W tej wersji etui istnieje możliwość jego przymocowania na oporządzeniu w systemie MOLLE/PALS.