Przed Grobem Nieznanego Żołnierza stanęło ponad 700 żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych. Były wśród nich pododdziały reprezentacyjne wszystkich rodzajów sił zbrojnych, a także Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Krajowej Administracji Skarbowej, Straży Marszałkowskiej i Straży Granicznej. Kompanię honorową Żandarmerii Wojskowej wystawił Mazowiecki Oddział Żandarmerii Wojskowej.
Uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku Prezydentowi RP przez szefa Sztabu Generalnego WP gen. broni Rajmunda T. Andrzejczaka. Następnie Zwierzchnik Sił Zbrojnych dokonał przeglądu pododdziałów. Po podniesieniu na maszt prezydenckiego proporca i flagi państwowej oraz odśpiewaniu hymnu państwowego, dla uczczenia rodaków, którzy walczyli o niepodległość Polski, odczytano Niepodległościowy Apel Pamięci i oddano Salut Narodowy. Następnie z szyku wystąpili dowódcy wart i nastąpiła uroczysta zmiana posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza, po której głos zabrał Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
Przeczytaj także: Pikniki „Służmy Niepodległej” >>
- Gdy stoimy 11 listopada tu, na placu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie - placu świadku tylu niezwykłych historycznych wydarzeń, wielkiej, czasem trudnej, ale niesamowitej, radosnej historii naszego kraju; gdy patrzymy na stojących tu pięknych polskich żołnierzy; gdy patrzymy, jak lśni polska broń - jak złotych kłosów łan w listopadowym słońcu; gdy nad nimi łopoczą biało-czerwone sztandary przyniesione tu przez szczęśliwych i uśmiechniętych rodaków; gdy patrzymy, jak spogląda na to ze swego postumentu Marszałek Józef Piłsudski, patrząc z zasumowaną miną na plac dziś swego imienia, na Grób Nieznanego Żołnierza, na symboliczny grób jego chłopców, legionistów, ochotników, którzy oddali życie za niepodległą, wolną, suwerenną Polskę; gdy patrzymy na te 101 lat od czasu uzyskania niepodległości, a wcześniej na te ponad 123 lata zaborów i walkę kolejnych pokoleń o odzyskanie Polski, niepodległej ojczyzny, wolności; gdy patrzymy na II Rzeczpospolitą; gdy patrzymy na jej upadek; gdy potem patrzymy na zdradę i sowieckie zniewolenie, i na zwycięstwo – to bezkrwawe sprzed 30 lat; gdy wreszcie patrzymy na tę naszą dzisiejszą Polskę w tamtej, tej ponad dwuwiekowej od 1772 roku perspektywie - to chce się powiedzieć, bo na usta cisną się słowa piosenki: „Ja to mam szczęście, że w tym momencie żyć mi przyszło w kraju nad Wisłą. Ja to mam szczęście” - powiedział Zwierzchnik Sił Zbrojnych.
Po okolicznościowym wystąpieniu prezydenta delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Ministrowi obrony narodowej towarzyszyli sekretarze stanu w MON oraz najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego. Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza zakończyła defilada pododdziałów oraz Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.
Źródło: Żandarmeria Wojskowa, red.
[Dzień Niepodległości, obchody dnia niepodległości, wojsko polskie, prezydent RP, Warszawa, Plac Piłsudskiego, 101. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę, żandarmeria wojskowa]