Ćwiczenia odbyły się w dniach 14-15 września, a przeprowadziła je dla przewodników psów i ich podopiecznych doświadczona w pracy z psami funkcjonariusza PSG Warszawa-Modlin sierż. szt. Monika Banaś. Posiada ona uprawnienia ratownika weterynaryjnego. Całość koordynował kynolog Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej - Mariusz Jeż. W szkoleniu uczestniczyli przewodnicy psów służbowych z psami z lotniczych przejść granicznych NwOSG oraz żołnierze 2. Mazowieckiego Pułku Saperów w Kazuniu, z którymi PSG Warszawa-Modlin na co dzień współpracuje.
Zobacz także:
- „Wykorzystanie psów służbowych w trakcie realizacji zadań na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego” - warsztaty
- Bezpieczeństwo w portach lotniczych - polsko-czeskie warsztaty szkoleniowe SG
Tematyka szkolenia obejmowała zagadnienia teoretyczne oraz praktykę, a ćwiczenia podzielono na dwie części. Najpierw skupiono się na pierwszej pomocy przedweterynaryjnej – technice opatrywania i unieruchamiania urazów oraz czynnościach ratowniczych podtrzymujących i zabezpieczających funkcje życiowe u psów służbowych w środowisku ich pracy oraz warsztatach z pracy węchowej - doskonaleniu metod pracy przewodnika i psa służbowego. Dzięki temu funkcjonariusze mieli okazję utrwalić swoją wiedzę w zakresie udzielania pierwszej pomocy psom służbowym, a także udoskonalili zdolności użytkowe czworonożnych partnerów, przy czym należy zaznaczyć, że ci drudzy w trakcie ćwiczeń praktycznych wykazali się sporą cierpliwością i dyscypliną.
Dowiedz się więcej: Kompania Braci Mniejszych - znajdź swojego towarzysza!
W drugiej części szkolenia nacisk położono praktyczną pracę węchową. Zadaniem zespołów przewodnik - pies było sprawdzenie pomieszczeń, pojazdów i bagaży pod kątem obecności materiałów wybuchowych.
Sprawdź szczegóły: Czworonożni funkcjonariusze z nowym sprzętem
Celem szkolenia było nie tylko doskonalenie umiejętności, ale - poprzez praktyczne ćwiczenia, sprawdzenie się "mundurowych duetów" w ich naturalnym środowisku pracy (w tym przypadku - na lotnisku) i w obliczu zagrożenia - od momentu udzielenia pierwszej pomocy przedweterynaryjnej psu, przeprowadzenia czynności ratunkowych do czasu przejęcia psa przez
lekarza weterynarii.
Źródło: Nadwiślański Oddział Straży Granicznej (autor: Piotr Niemiec).