W uroczystości, która odbyła się wczoraj w Wojskowym Instytucie Technicznym Uzbrojenia w Zielonce uczestniczył Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz.
Ze strony PCO S.A. umowę podpisał Prezes Ryszard Kardasz oraz Członek Zarządu, Dyrektor Techniczny Stanisław Natkański, a ze strony Inspektoratu Uzbrojenia płk. Piotr Imański, I Zastępca Szefa Inspektoratu Uzbrojenia. Zamówione w spółce dla Sił Zbrojnych RP indywidualne wyposażenie optoelektroniczne ma być wykorzystywane między innymi przez Wojska Obrony Terytorialnej.
Zobacz także: Rosną szanse na aktywny rozwój fotoniki w Polsce
Podpisaniu umowy w Wojskowym Instytucie Technicznym Uzbrojenia towarzyszył pokaz sprzętu produkowanego przez spółki polskiej branży obronnej. PCO S.A. zaprezentowało wszystkie swoje najważniejsze wyroby, między innymi celownik termowizyjny SCT "RUBIN" oraz gogle noktowizyjne PNL-2ADM "SZPAK".
Zminiaturyzowane gogle noktowizyjne PNL-2ADM SZPAK są lekkim urządzeniem przeznaczonym do wykonywania zadań w warunkach nocnych, o dwóch niezależnych kanałach optycznych. Gogle umożliwiają wygodną obuoczną obserwację oraz pozwalają na zachowanie naturalnych kształtów i rozmiarów obserwowanej scenerii. Urządzeine jest kompatybilne z większością będących w użyciu hełmów. Pojemnik na baterie wykonany jest jako osobna część zamocowana w tylnej części hełmu, dzięki czemu ciężar jest równomiernie rozmieszczony przy jednoczesnym zachowaniu małej wagi konstrukcji. Gogle posiadają wbudowany oświetlacz IR.
Przeczytaj również: Kamera termowizyjna KLW-1R „ASTERIA” ze statuetką Defender
Strzelecki celownik termowizyjny SCT RUBIN jest przeznaczony do obserwacji oraz prowadzenia ognia z broni ręcznej. Umożliwia wykrycie i identyfikację celów bez względu na warunki oświetlenia oraz niekorzystne warunki atmosferyczne. Obraz termowizyjny jest wyświetlany we wbudowanym okularze, który wyłącza się automatycznie po odsunięciu oka przez strzelca. Mechanizm ten eliminuje efekt oświetlania twarzy. Celownik SCT jest dodatkowo wyposażony w zewnętrzny wyświetlacz nahełmowy dający strzelcowi dużą swobodę operowania celownikiem w pewnej odległości od oka (np.: możliwość prowadzenia obserwacji i tzw. strzelań „zza węgła”). Celownik posiada funkcje oszczędzania energii.
Źródło: materiały prasowe.