Najdłuższy Tydzień - David Reid

Jakub Grodzki  /  03-10-2012  /  1
Najdłuższy Tydzień - David Reid
Najdłuższy Tydzień - David Reid

Hell Week zaczęło 47 ludzi z grupy 283, do końca wytrwało 24. Wraz z końcem piekielnego tygodnia szczęśliwcy usłyszeli...

- Nie ma potrzeby, żebym wam opowiadał, chłopaki, o trudach, które znosiliście. Każdy z was mógłby opisać ból, niewygody, lodowate zimno i bezsenność. Ja też to przeżyłem, tak samo jak instruktorzy i tak samo jak każdy operator SEAL. Zaliczając ten tydzień, zrobiliście ogromny krok na drodze do urzeczywistnienia marzeń. Niewielu zrozumie, przez co przeszliście. Każdy SEALs pamięta swój hell week i każdy SEALs odwołuje się do udręki, którą zniósł podczas tych długich nocy, kiedy robi się naprawdę gorąco. Panowie, zostaliście zmienieni na zawsze. Już nigdy nie popatrzycie w taki sam sposób na gorący prysznic.

Zobacz także: Cel Snajpera - Chris Kyle

Hell Week - „Najdłuższy tydzień” autorstwa Davida Reida niewątpliwie zmienia postrzeganie oddziałów specjalnych, zwłaszcza NAVY SEALs. Tygodnia piekła, który otrzymują podczas swojego szkolenia nie można porównać z niczym innym. Żadne doświadczenie nie jest w stanie tego oddać i nie jest w stanie przygotować na to co czeka przyszłych operatorów SEALs. Można pokusić się o stwierdzenie, że nazwa Hell Week w pełni oddaje to, co przeżywają. Jednak w piekle nie jest tak zimno. A to właśnie uczucie wszechogarniającego zimna jest dominujące podczas morderczych 120 godzin męki.

Książkę "Najdłuższy tydzień" można kupić w Księgarni Militarnej >>

Można powiedzieć, że jest to piekło z dawnych skandynawskich sag. Piekło, w którym królują lodowi giganci i zyskują pełnie władztwa nad zdanymi na ich łaskę ludźmi rzucającymi im wyzwanie. Jest to również czas walki z samym sobą. Nie ma bowiem reguły, że przetrwa najsilniejszy i najbardziej wysportowany. Najdłuższy Tydzień przetrwa ten, który jest mocniejszy duchem i ma niezłomną psychikę. Tylko to pcha każdego z uczestników tego morderczego treningu na przód i pozwala przetrwać kolejny dzień udręki.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Książką Davida Reida nie jest arcydziełem literatury pięknej, nie wspina się na wyżyny wspaniałej prozy. Jest to zwięzłe i suche odzwierciedlenie stanu ludzi, którzy dotarli do kresu swoich możliwości i przekroczyli go by zmienić się na zawsze. W opisie wydarzeń, dominują proste, niemal atawistyczne odczucia i dążenia do zaspokojenia podstawowych potrzeb. Nie myśli się o tym co, za dzień, tydzień czy miesiąc. Jedyne, o czym można myśleć to następne 60 sekund zmagania się z samym sobą i swoimi słabościami. To kolejny krok, postawiony tak by, nie upaść, kolejne zanurzenie wiosła w wodzie, pompka, skłon i ruch ręką. Nie liczy się nic innego, tylko wola walki i wytrwania do końca. Ludzie, których postacie stanowią o tej książce to z jednej strony członkowie Teamu - nieugięty Grey, „poeta” Rogers, wielebny Jackson i prostaczek Jons z Tennessee.

Zobacz także: Komandos Richard Marcinko, John Weisman

Po drugiej stronie barykady są ich oprawcy - instruktorzy - między innymi znienawidzeni Redman i Furtado. Kreślony w książce obraz rzeczywistości można powiedzieć jest dwuwymiarowy. Dobro i zło, zimno i ciepło, zmęczenie i odpoczynek, sen i bezsenność. Wszystko to znakomicie oddaje to co zamierzył przekazać czytelnikom autor. Pozwala doświadczyć wszystkiego razem z opisywanymi ludźmi. Poczuć ból, zmęczenie, strach i poczucie beznadziejności całej sytuacji. Jednak bohaterowie, tak jak każdy czytelnik nieustannie mają prawo wyboru i mogą zrezygnować. Każdy może nie dokończyć czytania i odłożyć książkę. Każdy uczestnik szkolenia może podejść do dzwonu i uderzając w niego po trzykroć oznajmić wszem i wobec swoją rezygnację. Jednak warto razem z 24 członkami grupy 283 dotrwać do końca Hell Week i dowiedzieć się, czym to dla nich jest. Co im daje i jak wpływa na postrzeganie otoczenia, świata, ludzi oraz swoich braci z Teamów.

Komentarze

1
JFR / 18-11-2012, 14:38
Książka bardzo ciekawa i w moim przekonaniu rzeczywiście potrafi ukazać o co chodzi w tym sławnym piekielnym tygodniu kandydatów na SEALsów (oczywiście na ile taki laik jak ja może sobie to wyobrażać, bo nigdy nie doświadczyłem w życiu niczego, co choćby w minimalnym stopniu zbliżyłoby się do podobnej masakry duchowo-fizycznej). Odsiewanie plew od ziaren, ciągła presja psychiczna i fizyczna. Tak, to wszystko w tej książce jest bardzo wiarygodne i przy odrobinie wyobraźni można to poczuć na własnej skórze.
Mnie drażniła tylko jedna rzecz: o wiele lepiej czytało mi się książki Wasdina, Kyle'a czy Marcinko, dlatego że brakowało tam prób fabularyzowania historii. Tylko fakty z życia.

[UWAGA! MOŻLIWE SPOILERY!]
U Reida nie pasowały mi trochę melodramatyczne fragmenty z Vanessą (komandos chyba jednak nie powinien próbować pisać romansów) - nieco tandetne i na siłę, na szczęście nie ma tego wiele i słodycz nie zdąży zemdlić, chociaż zakończenie iście hollywoodzkie w granicach sceny na dziobie z "Titanica" Camerona. Po lekturze książek trzech wymienionych wcześniej panów wiem jednak, że Hollywood nie ma tu czego szukać.
Nie pasował mi również sztucznie wydłużający książkę wątek kryminalny z Murray'em, bo chociaż jakoś on się tam wplata w całość, ale nie wydaje mi się wiarygodny. Czterech kursantów szpera w bazie i poza bazą w poszukiwaniu informacji o możliwym szwindlu z wieloma morderstwami w tle. A do tego robią to z taką gracją, że budzi to raczej uśmiech politowania.
KONIEC SPOILERÓW

Natomiast nie wątpię, że wszystkie pozostałe fakty dotyczące osobistych przeżyć autora znajdują odzwierciedlenie w tym co mówi i myśli Grey, główny bohater książki, bo tchną autentycznością. Tym bardziej, że kto przeczytał wcześniej inne książki pisane przez byłych SEALsów to wiele informacji dotyczących Hell Weeku się zazębia i tworzy bardzo spójną całość.

Moja ocena książki: 4/6
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Gdy ciemność nie jest Twoim sprzymierzeńcem » Wypróbuj smar do ruchomej części broni »
zasilanie smar do pielęgnacji broni

 


Cieszą się popularnością na całym świecice! Dlaczego? »

 


Bluza taktyczna w roli głównej - obejrzyj film z jej udziałem » Czego nie wiesz o binokularze noktowizyjnym »
bluza taktyczna gogle balistyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Jaką broń wybierają strzelcy wyborowi » Nie strać celu mimo ciemności »
bron palna oświetlenie taktyczne

 


Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego  »
kurs strzelecki

 


Namierz cel w ciemoności » Wypatrz swojego wroga z odległości »
hydrauliczny wyważacz

Spodnie taktyczne - zachowaj swobodę w najtrudniejszej sytuacji »
spodnie taktyczne

 


Nie daj się zaskoczyć w ciemności » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa bluza taktyczna

 

Na czym polega specyfika komunikacji w wojsku »

 


Sprzęt do wspinaczki, który zapewni maksimum swobody i bezpieczeństwa » Dobierz wyposażenie na miarę czasów  »
latarki czołowe

 


05/07/2020







































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Wsparcie dla SAS

W związku z małą liczbą kandydatów spełniających wysokie wymagania rekrutacyjne brytyjskiego 22. Pułku Special Air Service oraz niemalejącym zaangażowaniem tej formacji w operacje na świecie...

Aktualny numer

2/2020
SPECIAL OPS 2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Ratownictwo taktyczne
  • - XX lat CBŚP
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl