Warsztaty "Pokonywanie przeszkód technicznych z wykorzystaniem materiałów wybuchowych", Fot. Andrzej Krugler
Wydział Zabezpieczenia Działań Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, wspólnie z firmą Works 11, zorganizował w dniach 30-31 sierpnia warsztaty na temat „Pokonywania przeszkód technicznych z wykorzystaniem materiałów wybuchowych”. Metody wybuchowe w czasie wejść do budynków stosuje się, gdy wykorzystanie innych rozwiązań taktycznych oraz technicznych nie jest możliwe lub nie zapewniają one odpowiedniej szybkości szturmu.
W czasie pikniku wojskowego w Iławie 13 sierpnia 2022 roku, minister obrony narodowej poinformował, że w Ostródzie stacjonować będzie batalion czołgów, jako część 20 Brygady Zmechanizowanej działającej...
W czasie pikniku wojskowego w Iławie 13 sierpnia 2022 roku, minister obrony narodowej poinformował, że w Ostródzie stacjonować będzie batalion czołgów, jako część 20 Brygady Zmechanizowanej działającej w ramach 16. Dywizji Zmechanizowanej. Ponadto w Ostródzie znajdą się również koreańskie czołgi K2.
W dniu Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia 2022 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda wręczył jedenastu oficerom akty awansowania ich na stopnie generalskie. Wśród awansowanych znalazł...
W dniu Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia 2022 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda wręczył jedenastu oficerom akty awansowania ich na stopnie generalskie. Wśród awansowanych znalazł się były dowódca Jednostki Wojskowej GROM płk Mariusz Pawluk, który dowodzi obecnie 25 Brygadą Kawalerii Powietrznej im. księcia Józefa Poniatowskiego.
Uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczęły się 13 sierpnia 2022 roku w całym kraju pod hasłem „Weekend z wojskiem”. Na czas trwania obchodów Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Wojsko Polskie...
Uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczęły się 13 sierpnia 2022 roku w całym kraju pod hasłem „Weekend z wojskiem”. Na czas trwania obchodów Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Wojsko Polskie zaplanowało wydarzenia o charakterze państwowym, patriotyczno-religijnym, kulturalnym i rozrywkowym, w tym m.in. pokazy sprzętu Wojska Polskiego, kina frontowe, koncerty orkiestr wojskowych, mobilne punkty rekrutacyjne. Święto Wojska Polskiego obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy...
W warsztatach poza gospodarzami udział wzięli przedstawiciele Wydziałów Zabezpieczenia Działań z Nadwiślańskiego i Morskiego Oddziału Straży Granicznej, Sztabu Komendanta Głównego Straży Granicznej, Wydziału Realizacyjnego Ministerstwa Finansów oraz policjanci z Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji z Białegostoku.
Warsztaty rozpoczęły się od prezentacji firmy Works 11, która oferuje sprzęt różnorodnego zastosowania. W zakresie wyposażenia pirotechnicznego można było zapoznać się z kilkoma rodzajami materiałów wybuchowych, zapalników oraz lontów.
Sprzęt ochronny, jaki pokazano, stanowiły tarcze możliwe do wykorzystaniaprzy neutralizacji ładunków wybuchowych oraz lekki kombinezon podchodzeniowy, charakteryzujący się mniejszą ochroną przeciwodłamkową niż najbardziej rozpowszechnione kombinezony z serii EOD, lżejszy i mniej krępujący ruchy.
Dodatkowo przedstawiono hydrauliczny sprzęt wyważeniowy oraz kilka rodzajów hełmów.
Dużym zainteresowaniem cieszył się dwulufowy granatnik Deuce kalibru 40 mm firmy Sage Control Ordnance. Dwie lufy ułożone w pionie pozwalają na jednoczesne stosowanie dwóch rodzajów amunicji, a prosta konstrukcja gwarantuje dużą niezawodność. Można było przekonać się o tym osobiście, gdyż Works 11 przywiózł ze sobą kilka rodzajów amunicji, m.in. z gazem łzawiącym, oraz dwa rodzaje obezwładniających pocisków gumowych: twardy do strzelania na odległości 20-30 metrów i miękki na dystanse do 10 metrów.
Część szkoleniowa warsztatów nie ograniczała się wyłącznie do pracy z materiałami wybuchowymi, ale miała również na celu praktyczne przećwiczenie współdziałania przedstawicieli kilku jednostek podczas prowadzenia wspólnych działań oraz doskonalenie technik zatrzymywania osób w różnych warunkach oraz miejscach.
Część praktyczną rozpoczęto od zapoznania uczestników z rodzajami ładunków wybuchowych, np. ładunkami liniowymi czy wodnymi, sposobami ich odpalania, zasadami ich użycia i zakładania, a także zasadami ustawiania się zespołu przy punkcie wejścia, na którym mają zostać użyte, oraz zachowania w czasie eksplozji.
Pierwszego dnia realizowano scenariusze, w których wejść metodą wybuchową dokonywano przez drzwi. Sprawdzano w praktyce działanie różnych ładunków, o różnej sile, przy kilku wariantach ustawień zespołu szturmowego.
Drugiego dnia doskonalono umiejętności z zakresu wejść do pomieszczeń za pomocą technik wysokościowych z dachu i przy użyciu drabiny z ziemi, po sforsowaniu okna metodą wybuchową. Szczególny nacisk kładziono na naukę bezpiecznego ustawiania się zespołu szturmowego na dachu w trakcie wysadzania okna oraz szybkiego i bezpiecznego pokonywania sforsowanego okna za pomocą technik linowych.
W czasie obu dni wejścia wybuchowe były tylko początkiem scenariuszy taktycznych. Po sforsowaniu punktów wejścia z wykorzystaniem MW, zespoły musiały opanować budynek i zatrzymać znajdujące się w nim osoby. Budynek wykorzystywany do ćwiczeń składał się z trzech kondygnacji i wielu pomieszczeń. W części z nich znajdowały się zamknięte drzwi, co zmuszało szturmujących do pokonywania ich za pomocą pocisków proszkowych wystrzeliwanych ze strzelb gładkolufowych oraz sprzętu wyważeniowego.
Zarówno pozoranci, jak i szturmujący wyposażeni byli w broń na amunicję FX, co miało na celu maksymalne urealnienie wykonywanych scenariuszy. Dodatkowo przećwiczono również wykorzystanie ładunków wybuchowych do pokonywania przeszkód technicznych wewnątrz budynków. Podczas tego etapu ćwiczeń szczególną uwagę zwracano na specyfikę zastosowania MW w obiektach zamkniętych oraz warunki bezpieczeństwa w małych przestrzeniach.
Kulminacją dwudniowej części praktycznej były scenariusze zakładające równoczesny szturm wejść do budynku za pomocą ładunków wybuchowych, realizowany przez dwa zespoły, z których jeden forsował drzwi, a drugi okno z wykorzystaniem technik wysokościowych. Następnie oba zespoły dokonywały przeszukań przydzielonych im części budynku. Dzięki temu, poza synchronizacją momentu wejścia, możliwe było również ćwiczenie komunikacji i współdziałania dwóch zespołów operujących w tym samym budynku.
Na szczególną uwagę zasługuje fakt świetnego przygotowania warsztatów przez gospodarzy z WZD POSG. Poza znalezieniem doskonałego obiektu, umożliwiającego wykorzystanie materiałów wybuchowych, zgromadzili oni pokaźną liczbę drzwi i okien, dzięki czemu ćwiczenia miały intensywny przebieg i niczego nie wykonywano „metodą aplikacyjną”. Kiedy trzeba było sforsować drzwi czy okno, to robiono to, a po ich zniszczeniu wstawiano kolejne. Dzięki temu każdy z ćwiczących miał okazję intensywnie ćwiczyć metody wyłomowe na prawdziwych przeszkodach technicznych.
I chociaż obecnie nie jest łatwo o zgodę na zastosowanie MW podczas zatrzymywania osób w obiektach, w niczym nie umniejsza to wartości warsztatów w Białymstoku, dzięki którym przedstawiciele jednostek taktycznych trzech formacji mogli zapoznać się ze sposobami, zasadami, skutkami ich użycia – bo nigdy nie wiadomo, czy w przyszłości nie będą jednak zmuszeni skorzystać i z takiej metody.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski od początku wojny przeżył już kilka zamachów na swoje życie. Jak podała ukraińska SBU kolejny zamachowiec chciał odebrać życie prezydentowi Ukrainy.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski od początku wojny przeżył już kilka zamachów na swoje życie. Jak podała ukraińska SBU kolejny zamachowiec chciał odebrać życie prezydentowi Ukrainy.
Ministerstwo Obrony Ukrainy zamówiło bezpośrednio od niemieckiej firmy zbrojeniowej Dynamit Nobel Defense nowe niemieckie granatniki przeciwpancerne MATADOR (Man-portable Anti-Tank, Anti-DooR) RGW90 HH.
Ministerstwo Obrony Ukrainy zamówiło bezpośrednio od niemieckiej firmy zbrojeniowej Dynamit Nobel Defense nowe niemieckie granatniki przeciwpancerne MATADOR (Man-portable Anti-Tank, Anti-DooR) RGW90 HH.
W dniach 21-25 marca 2022 roku Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej zorganizowało kurs SERE B, w ramach którego kilkunastu Terytorialsów z pięciu Brygad Obrony Terytorialnej uczyło się sztuki...
W dniach 21-25 marca 2022 roku Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej zorganizowało kurs SERE B, w ramach którego kilkunastu Terytorialsów z pięciu Brygad Obrony Terytorialnej uczyło się sztuki przetrwania, unikania oraz ucieczki zarówno w terenie leśnym jak i w mieście.
Żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej biorą udział w trwających w Norwegii ćwiczeniach pk. Cold Response 22. Ćwiczenia te odbywają się co dwa lata w Norwegii w warunkach zimowych i uczestniczy w nich około...
Żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej biorą udział w trwających w Norwegii ćwiczeniach pk. Cold Response 22. Ćwiczenia te odbywają się co dwa lata w Norwegii w warunkach zimowych i uczestniczy w nich około 30 000 żołnierzy z 27 państw NATO i krajów partnerskich (takich jak Szwecja i Finlandia).
W niedzielę 3 kwietnia 2022 roku ambasador RP w Iraku Marcin Kubiak odwiedził generała porucznika Abdula-Wahhab Al-Saaediego w siedzibie Irackiej Służby Antyterrorystycznej (ICTS).
W niedzielę 3 kwietnia 2022 roku ambasador RP w Iraku Marcin Kubiak odwiedził generała porucznika Abdula-Wahhab Al-Saaediego w siedzibie Irackiej Służby Antyterrorystycznej (ICTS).
Rosyjskie wojska wycofują się z północnej części obwodu kijowskiego w kierunku granicy z Białorusią by odzyskać pełną sprawność bojową i następnie powrócić do walk w Donbasie, na wschodzie Ukrainy.
Rosyjskie wojska wycofują się z północnej części obwodu kijowskiego w kierunku granicy z Białorusią by odzyskać pełną sprawność bojową i następnie powrócić do walk w Donbasie, na wschodzie Ukrainy.
W dniach od 21 marca do 1 kwietnia 2022 r., Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej zrealizowało pilotażowy kurs działań na obszarze czasowo zajętym przez przeciwnika. W dwutygodniowym szkoleniu udział...
W dniach od 21 marca do 1 kwietnia 2022 r., Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej zrealizowało pilotażowy kurs działań na obszarze czasowo zajętym przez przeciwnika. W dwutygodniowym szkoleniu udział wzięło kilkunastu żołnierzy z ośmiu Brygad Obrony Terytorialnej.
Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podpisał umowę na dostawę 250 czołgów M1A2 Abrams dla polskiego wojska. Pierwsze 26 czołgów w najnowszej wersji SEPv3 trafi do Polski jeszcze w tym roku, a cała...
Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podpisał umowę na dostawę 250 czołgów M1A2 Abrams dla polskiego wojska. Pierwsze 26 czołgów w najnowszej wersji SEPv3 trafi do Polski jeszcze w tym roku, a cała dostawa zostanie zrealizowana do 2026 roku.
Niezależna rosyjska gazeta "Pskowskaja Gubernija" powołując się na swoje źródła twierdzi, że około 60 żołnierzy elitarnej 76 Gwardyjskiej Dywizji Powietrzno-Szturmowej z Pskowa odmówiło walki w Ukrainie.
Niezależna rosyjska gazeta "Pskowskaja Gubernija" powołując się na swoje źródła twierdzi, że około 60 żołnierzy elitarnej 76 Gwardyjskiej Dywizji Powietrzno-Szturmowej z Pskowa odmówiło walki w Ukrainie.
Lekarstwa zawierające substancje psychotropowe w hurtowych ilościach były wysyłane z Polski do USA i Wielkiej Brytanii. W ten sposób rozbity gang mógł przemycić 250 tys. tabletek, wartych około 20 mln...
Lekarstwa zawierające substancje psychotropowe w hurtowych ilościach były wysyłane z Polski do USA i Wielkiej Brytanii. W ten sposób rozbity gang mógł przemycić 250 tys. tabletek, wartych około 20 mln zł. Proceder przerwali policjanci CBŚP i prokuratorzy z lubelskiej Prokuratury Krajowej, przy współpracy z amerykańską służbą Homeland Security Investigations (HSI). Podczas akcji funkcjonariusze zatrzymali 9 podejrzanych oraz przejęli ponad 12,5 tys. tabletek, w tym medykamenty zapakowane i przygotowane...
10 kwietnia minęło 12 lat od katastrofy rządowego samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka oraz m.in. przedstawiciele władz państwowych...
10 kwietnia minęło 12 lat od katastrofy rządowego samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka oraz m.in. przedstawiciele władz państwowych i dowódcy Wojska Polskiego. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
W dniach 29-31 marca odbył się jeden z cyklicznych kursów darmowych szkoleń z zakresu TCCC dla ochotników wyjeżdżających walczyć w Ukrainie. Celem szkoleń jest przekazanie jego uczestnikom podstaw TC3...
W dniach 29-31 marca odbył się jeden z cyklicznych kursów darmowych szkoleń z zakresu TCCC dla ochotników wyjeżdżających walczyć w Ukrainie. Celem szkoleń jest przekazanie jego uczestnikom podstaw TC3 oraz zapoznanie ich realiami pola walki
W piątek, 8 kwietnia, w Nowej Dębie odbyło się ćwiczenie sojusznicze sprawdzające współdziałanie pododdziałów ogólnowojskowych i aeromobilnych wpartych poddziałami artylerii. Jednym z elementów było strzelanie...
W piątek, 8 kwietnia, w Nowej Dębie odbyło się ćwiczenie sojusznicze sprawdzające współdziałanie pododdziałów ogólnowojskowych i aeromobilnych wpartych poddziałami artylerii. Jednym z elementów było strzelanie ze - znanych ze skuteczności w zwalczaniu wojsk rosyjskich na Ukrainie - Javelinów (przeciwpancernych pocisków kierowanych).
Na stronie SPECIAL OPS pisaliśmy o rozpoczętym w ubiegłym roku cyklu szkoleń pod hasłem „Skuteczni razem – SPKP Z PSP przeciwko zagrożeniom terrorystycznym”. Chociaż ostatnia edycja szkolenia odbyła się...
Na stronie SPECIAL OPS pisaliśmy o rozpoczętym w ubiegłym roku cyklu szkoleń pod hasłem „Skuteczni razem – SPKP Z PSP przeciwko zagrożeniom terrorystycznym”. Chociaż ostatnia edycja szkolenia odbyła się na początku tego roku (12-17 stycznia), to warto jeszcze raz przypomnieć o projekcie i dokonać jego całościowego podsumowania.
79 lat temu, 19 kwietnia 1943 r., w getcie warszawskim wybuchło powstanie. Był to największy zbrojny zryw Żydów podczas II wojny światowej, a także pierwsze powstanie wielkomiejskie w okupowanej Europie.
79 lat temu, 19 kwietnia 1943 r., w getcie warszawskim wybuchło powstanie. Był to największy zbrojny zryw Żydów podczas II wojny światowej, a także pierwsze powstanie wielkomiejskie w okupowanej Europie.
Funkcjonariusze CPT ABW uczestniczyli w warsztatach pt. „Przeciwdziałanie dezinformacji, odporni obywatele” które odbyły się w dniu 8 kwietnia 2022 roku w sali sesyjnej Rady Miejskiej we Wrocławiu.
Funkcjonariusze CPT ABW uczestniczyli w warsztatach pt. „Przeciwdziałanie dezinformacji, odporni obywatele” które odbyły się w dniu 8 kwietnia 2022 roku w sali sesyjnej Rady Miejskiej we Wrocławiu.
W dniach 16-22 kwietnia 2022 r., w Holandii, odbywają się zawody Invictus Games The Hague, w których udział biorą zawodnicy drużyny Team Invictus Poland, w tym reprezentanci Dowództwa Operacyjnego Rodzajów...
W dniach 16-22 kwietnia 2022 r., w Holandii, odbywają się zawody Invictus Games The Hague, w których udział biorą zawodnicy drużyny Team Invictus Poland, w tym reprezentanci Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych im. generała Bronisława Kwiatkowskiego.
Kanadyjskie Siły Zbrojne od 20 lat trenują wraz z sojusznikami NATO działanie w warunkach zimowych. W tym roku w rejonie Bathurst żołnierze 25 Brygady Kawalerii Powietrznej kontynuowali współpracę i wymieniali...
Kanadyjskie Siły Zbrojne od 20 lat trenują wraz z sojusznikami NATO działanie w warunkach zimowych. W tym roku w rejonie Bathurst żołnierze 25 Brygady Kawalerii Powietrznej kontynuowali współpracę i wymieniali się umiejętnościami z kanadyjskimi żołnierzami w trakcie ćwiczeń "Ex Northern Sojourn".
21 kwietnia 2022 r., Nurkowie Minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców (8. Flotylla Obrony Wybrzeża) przeprowadzili na Zatoce Gdańskiej neutralizację niebezpiecznej pozostałości po II wojnie światowej.
21 kwietnia 2022 r., Nurkowie Minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców (8. Flotylla Obrony Wybrzeża) przeprowadzili na Zatoce Gdańskiej neutralizację niebezpiecznej pozostałości po II wojnie światowej.
25 kwietnia 2022 roku w Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa kształcili się oficerowie i podoficerowie biorący udział w kursie doskonalącym „Historia i tradycja oręża polskiego” organizowanym...
25 kwietnia 2022 roku w Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa kształcili się oficerowie i podoficerowie biorący udział w kursie doskonalącym „Historia i tradycja oręża polskiego” organizowanym przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Uroczyste otwarcie, prezentacje najnowszego sprzętu i wyposażenia dla służb mundurowych, wykłady konferencyjne, pokazy i branżowi zwiedzający – tak w skrócie można podsumować pierwszy dzień Międzynarodowych...
Uroczyste otwarcie, prezentacje najnowszego sprzętu i wyposażenia dla służb mundurowych, wykłady konferencyjne, pokazy i branżowi zwiedzający – tak w skrócie można podsumować pierwszy dzień Międzynarodowych Targów Policji i Bezpieczeństwa Publicznego POLSECURE, które zadebiutowały w Targach Kielce.