Warsztaty medyczne dla służb mundurowych

nagłe zdarzenia w trakcie wykonywania zadań służbowych cz. II
Narcyz Sadłoń  /  SPECIAL OPS 3/2012  /  26-06-2012  /  1
Warsztaty medyczne dla służb mundurowych
Warsztaty medyczne dla służb mundurowych Fot. Archiwum Fundacji Sprzymierzeni

Biuro Operacji Antyterrorystycznych, JW GROM, Wydział Realizacyjny Komendy Stołecznej Policji, CBA, Żandarmeria Wojskowa, Straż Graniczna, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Państwowa Straż Pożarna oraz przedstawiciele wielu innych służb mundurowych zaangażowani są w działania prewencyjne i ochronne oraz realizują inne zadania przy  EURO 2012. Każda ze służb ma swoje obowiązki i własne procedury.

Każda kształci swoich ratowników medycznych i paramedyków oraz zaopatruje ich we własny sprzęt. Każda czyni to na własną rękę, zgodnie z obowiązującymi ją przepisami. Pojawia się zatem pytanie, czy służby te w przypadku współdziałania przy tym samym wydarzeniu będą ze sobą kompatybilne? Czy wykreowane w odrębnych jednostkach i oddziałach standardy będą pozwalały na skuteczną współpracę, gdy zajdzie taka potrzeba?

Zobacz także: Paramedyk 2011

Tak sformułowany problem był podstawową inspiracją dla organizatorów warsztatów medycznych dla służb mundurowych - nagłe zdarzenia w trakcie wykonywania zadań służbowych. Część druga warsztatów, praktyczna, odbyła się 29 maja na lotnisku na Bemowie w Warszawie. Zgromadzeni na zajęciach paramedycy, ratownicy medyczni sekcji bojowych oraz zabezpieczenia działań różnych jednostek i oddziałów podległych kilku ministerstwom, podejmowali wspólne działania oraz wymieniali doświadczenia i wiedzę. Zajęcia zostały tak skonstruowane, że nie było instruktorów, a jedynie moderatorzy. Trudno proponować grupie fachowców najwyższej klasy z najlepszych polskich oddziałów specjalnych, aby byli uczeni swojego fachu. Idea wymiany doświadczeń i ewentualnego doszkalania we współdziałaniu została wprowadzona do zakresu warsztatów.

Pierwszym elementem w harmonogramie zajęć była prezentacja własnego wyposażenia indywidualnego w wybranych oddziałach i jednostkach, demonstracja plecaków medycznych oraz wyposażenia dodatkowego. Standaryzacja w zakresie podejmowania działań ratowniczych została określona wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji i opisana właściwymi algorytmami. Wyposażanie indywidualne oraz skład plecaka ratownika pozostają w zakresie swobodnej decyzji. Mimo to okazało się, że większość zespołów używa tych samych środków, a różnica polega głównie na zasadach planowania i ewentualnego korzystania ze wsparcia instytucji Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. Zasady współpracy z pogotowiem determinują zasady korzystania z własnych zasobów i środków medycznych. W przypadku zdarzenia nagłego istotą skuteczności jest czas, posiadany sprzęt i umiejętności - te przyczyny determinują stałą potrzebę doskonalenia i wyposażania paramedyków i ratowników.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Zespoły ratownicze dotarły na zajęcia swoimi ambulansami, w celu przeprowadzenia prezentacji oraz wykonania praktycznych elementów szkolenia. Doskonalenie umiejętności korzystania z posiadanego sprzętu oraz udoskonalanie jego funkcjonalności należy do podstawowych zasad skutecznego działania w przypadku nagłego zdarzenia. Podstawowym celem tej części zajęć było przygotowanie zespołów do współdziałania w ewakuacji poszkodowanych z miejsca zdarzenia. Elementem istotnym dla szybkiej i skutecznej ewakuacji, szczególnie w okolicznościach ograniczonego transportu kołowego w zatłoczonym podczas EURO mieście, jest wykorzystanie dostępnych środków transportu lotniczego. Dotychczasowe procedury w normalnych warunkach nie pozwalają na wykorzystanie śmigłowców niebędących ambulansami, jednak przeprowadzenie symulacji zdarzenia, podczas którego działanie w wyższej konieczności może wymusić takie postępowanie, zostało uznane przez organizatorów za uzasadnione.

Zobacz także: Przygotowania do EURO 2012 w WZD MOSG

Podsumowanie warsztatów odbyło się w formie wspólnej gry symulacyjnej. Przypominanie zasad triage oraz podstawowych czynności resuscytacyjnych jest elementem stałego doskonalenia i podtrzymywania właściwych umiejętności. Połączenie elementów praktycznych i teoretycznych we wspólne ćwiczenie oraz współdziałanie członków zespołów z różnych jednostek wprowadziło wiele dynamizmu do zajęć.

Elementem kończącym warsztaty, ale niepozbawionym wartości edukacyjnych, była prezentacja sprzętu ratowniczego Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Zastępca dyrektora ds. medycznych osobiście przedstawił kulisy organizowania się służby oraz wskazał na niezwykłą wartość własnych doświadczeń i wykorzystywanie ich do tworzenia nowych, skuteczniejszych standardów. Budowanie procedur stwarzających maksymalne bezpieczeństwo pełnienia służby na rzecz Ojczyzny w sposób niepodważalny ułatwia podejmowanie nawet najtrudniejszych zadań.

Zobacz także: Medyczne zestawy taktyczne

Cykl warsztatów medycznych dla służb mundurowych – nagłe zdarzenia w trakcie wykonywania zadań służbowych miał już dwie odsłony. Współorganizatorami części prak-tycznej odbywającej się na obiekcie Wydziału Lotniczego Policji w Warszawie oraz na terenie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego były: Fundacja Sprzymierzeni, Wojskowy Instytut Medyczny oraz Komenda Stołeczna Policji w Warszawie. Duża liczba uczestników reprezentujących różne instytucje jednoznacznie podkreśla wartość prowadzenia działań pozwalających na wymianę doświadczeń w tym zamkniętym gronie oraz stawia przed organizatorami kolejne wyzwanie kontynuowania tak rozpoczętej pracy.

Dziękując wszystkim współorganizatorom, moderatorom, instruktorom, sponsorom i wszystkim zaangażowanym w organizację, oraz przede wszystkim uczestnikom, których obecność była najważniejszym elementem podejmowanych działań, zapraszamy do dalszej współpracy i współtworzenia skutecznego sytemu wymiany wiedzy, umiejętności i doświadczeń w świecie służb mundurowych.

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  2
Aktualność pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 3/2012

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych, które Cię nie zawiodą »
latarka mactronic

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »


latarka taktyczna

 


Rajd po trudnym terenie?  Dobierz pojazd »
pojazdy wojskowe

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »


ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Wybierz sprzęt bushcraft  »

noktowizja

sprzet bushcraft
Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »


sprzet logistyczny

 


5 kluczowych zalet butów taktycznych »
buty wojskowe

 Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz buty do swojego hobby »
buty taktyczne

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmocnienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen policja ulica
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Pozycja opracowana dla snajperów, strzelców wyborowych, sportowych strzelców długodystansowych oraz myśliwych (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

SAFE PLACE 2021

IV edycja największego kongresu antyterrorystycznego w Polsce SAFE PLACE 2021 już 20-22 października w Klubie Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Wydarzenie otrzymało prestiżowe patronaty...

Aktualny numer

2/2021
SPECIAL OPS 2/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 60 lat JW4101
  • - Morska ochrona statków - robota dla komandosa
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl