Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

II KRS Formoza Ultramaraton Kaszubski oczami (i nogami) uczestnika

Trofea autora z II KRS FORMOZA Ultramaratonu Kaszubskiego. Fot. Filip "Fides" Rzechowski
 

Trofea autora z II KRS FORMOZA Ultramaratonu Kaszubskiego. Fot. Filip "Fides" Rzechowski


 

W czwarty weekend kwietnia, tydzień po świętach odbyła się druga odsłona imprezy biegowej KRS Formoza Ultramaraton Kaszubski, organizowanej przez Stowarzyszenie KRS Formoza oraz Centrum Sportu i Rekreacji "Zielona Brama" w Przywidzu. Patronat nad biegiem objął Inspektor Wojsk Specjalnych oraz były reprezentant Polski w piłkę ręczną Artur Siódmiak.

Zobacz także

Radosław Tyślewicz 10-lecie Centrum Weterana działań poza granicami kraju

10-lecie Centrum Weterana działań poza granicami kraju 10-lecie Centrum Weterana działań poza granicami kraju

Konsekwencją Ustawy o weteranach z 2011 roku było powołanie do życia Centrum, które rozpoczęło swoją działalność już w roku 2014 i od tego czasu prowadzi działania wspierające uczestników misji zagranicznych,...

Konsekwencją Ustawy o weteranach z 2011 roku było powołanie do życia Centrum, które rozpoczęło swoją działalność już w roku 2014 i od tego czasu prowadzi działania wspierające uczestników misji zagranicznych, ze szczególnym uwzględnieniem osób poszkodowanych. Z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu jego istnienia odbyły się oficjalne uroczystości z udziałem przedstawicieli weteranów, władz państwowych oraz wojska. Była to również sposobność do poczynienia pewnych refleksji …

Krzysztof Mątecki XI edycja Biegu Cichociemnych

XI edycja Biegu Cichociemnych XI edycja Biegu Cichociemnych

W dniu 22 czerwca 2024 roku w Sochaczewie odbędzie się XI edycja Biegu Cichociemnych, który dedykowany jest Cichociemnym Spadochroniarzom Armii Krajowej. Jednym z celów imprezy jest umożliwienie zawodnikom...

W dniu 22 czerwca 2024 roku w Sochaczewie odbędzie się XI edycja Biegu Cichociemnych, który dedykowany jest Cichociemnym Spadochroniarzom Armii Krajowej. Jednym z celów imprezy jest umożliwienie zawodnikom uczestnictwa w imprezie biegowej z elementami szkolenia wojsk specjalnych. Wydarzenie odbędzie się pod patronatem medialnym redakcji SPECIAL OPS.

Krzysztof Mątecki 10-lecie Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa

10-lecie Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa 10-lecie Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa

W dniach od 25 do 26 kwietnia 2024 roku Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa organizuje międzynarodową konferencję „Weterani są wśród nas – systemy wsparcia w Polsce i na świecie”. Konferencja...

W dniach od 25 do 26 kwietnia 2024 roku Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa organizuje międzynarodową konferencję „Weterani są wśród nas – systemy wsparcia w Polsce i na świecie”. Konferencja odbędzie się z okazji jubileuszu 10-lecia działalności Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa.

Zawody te składały się z rywalizacji na trzech dystansach do wyboru: 25Mn, 50Mn oraz 100Mn. Odległość do pokonania była podana w milach, ale jak przystało na morską jednostkę specjalną, nie w milach lądowych, a morskich. Przeliczając to na kilometry, uczestnicy mieli do pokonania odpowiednio 46,3km, 92,6km lub 185,2km (w limicie czasu 6h, 13h, 30h). Trasą biegu była pętla o długości 46,3km, z przewyższeniem rzędu 500-600 m, która prowadziła głównie po terenach leśnych, wokół jezior i przez okoliczne wioski, po utwardzonych drogach.

Adekwatnie do dystansu, w celu ukończenia biegu trzeba było pokonać wielokrotność trasy. Na pętli znajdowały się dwa punkty nawadniające (ok. 12 i 25 km) oraz główny przepak w miejscu start/meta. Na punktach nawadniających/kontrolnych można było zostawić swoje wcześniej przygotowane rzeczy oraz otrzymać wodę (czasami herbatę) jednak nie było nic do jedzenia (co było podane wcześniej w regulaminie biegu). W jedzenie każdy z uczestników musiał zaopatrzyć się samemu.

Zobacz także: ULTRAMARATON KASZUBSKI 2016 już za nami!

Tyle z teorii, a teraz: jak to wyglądało z mojej perspektywy. O tej imprezie słyszałem juz przy okazji pierwszej edycji. Jestem z Gdyni, dlatego Jednostka Wojskowa FORMOZA siłą rzeczy jest mi bliska, zwłaszcza, że już uczestniczyłem w imprezach z nią związanych (Bieg Morskiego Komandosa oraz Formoza Challenge). Rok temu, gdy zobaczyłem, że taka impreza jest organizowana, chciałem w niej wystartować, jednak nie potrafiłem sobie wyobrazić tak długiego dystansu jakim jest 100 mil morskich (działa mocno na wyobraźnię!).

Odpuściłem zupełnie, jednak w głowie zostało, że super byłoby taką imprezę kiedyś ukończyć. W tym roku też nie brałem jej pod uwagę, jednak pod wpływem chwili (i dzięki przedłużeniu o kilka dni zapisów) zdecydowałem się zaryzykować. Zapisałem się na początku kwietnia (raptem dwa tygodnie po ukończeniu swojego pierwszego biegu na dystansie 100km jakim była Setka Komandosa w Lublińcu). Jak to mówią: do odważnych świat należy, czas zacząć kolejną przygodę!

Na start przyjechałem z zapasem półtorej godziny. Odbiór pakietu w biurze zawodów poszedł bardzo sprawnie. Dodatkowo, każdy uczestnik dostał wydrukowaną mapę trasy (na wszelki wypadek) oraz worki na depozyty. Na każdym punkcie można było zostawić swoje rzeczy, jednak ja zdałem się na inną strategię. Zostawiłem sobie odrobinę pomarańczy i czekoladę na 25km (tak na wszelki wypadek), a całą resztę jedzenia na przepaku w punkcie start/meta. Każdy zapewne przygotował sobie to, co mu najbardziej pasuje (ja miałem m.in. banany, pomarańcze, makaron, rosół, ryż). Dodatkowo, zostawiłem też na starcie odzież na przebranie. Przed startem odbyła się krótka odprawa: przywitanie, informacje na temat trasy i zasad bezpieczeństwa, a następnie każdy dostał light stick’a z poleceniem przyczepienie go po zmroku do plecaka. Minuta startu była coraz bliżej. Jednak przy takim dystansie ten moment nie jest niczym wielkim. Tutaj nikt nie ściga się od początku, jak na dystansie np. 10km. Tutaj można próbować walczyć z innymi, jednak największa walka przebiega ze swoim organizmem i w głowie. Prędzej czy później kryzys dopadnie każdego.

W sobotę równo w południe, na głównym dystansie (100Mn), wystartowało około 30 uczestników (w tym trzy kobiety). Początkowo trasa prowadziła brukowaną drogą mocno pod górę ok. 1-2km, następnie przechodząc w utwardzone polne drogi oraz leśne dukty. Cała stawka rozciągała się bardzo powoli. Nikt nie kwapił się, żeby mocniej przyspieszyć - zapewne perspektywa ponad 180 km skutecznie powstrzymywała te zapędy. Mimo wszystko udało mi się nie myśleć o całym dystansie i podzieliłem sobie trasę w głowie na krótkie odcinki. Z reguły od jednego punktu z wodą do kolejnego. Pierwsze okrążenie biegło mi się perfekcyjnie (szkoda, że ta świeżość nie trwa wiecznie). Jedynym lekkim minusem była pogoda, bardzo silny wiatr, który próbował przeszyć uczestników do szpiku kości i  zabrać im część sił. Poza tym było idealnie. Trasa super oznakowana, w miejscach gdzie należało skręcić zawsze były tabliczki. Wiedziałem, że pierwszą pętlę przebiegnę całą w świetle dziennym, więc skupiłem się, żeby zapamiętać każde newralgiczne miejsce i dobrze poznać trasę, aby nie zrobić błędu nocą. Ciekawsze dla mnie były trzy miejsca na trasie: długi zbieg i niepełny obieg wokół Jeziora Głebokiego; największe podejście na trasie i zbieg z drugiej strony po stoku narciarskim oraz ostatnie ok. 10km czyli pętla wokół Jeziora Przywidzkiego.
   
Po pierwszej 46km pętli skorzystałem z przepaku. Nie spiesząc się zbytnio, zjadłem część wcześniej przygotowanego jedzenia. Nogi lekko czuły dystans jednak był to dopiero początek i było naprawdę dobrze. Dodatkowo, makaron i ciepły rosół, a także pomarańcze dały sporo nowych pokładów energii. Bez problemu ruszyłem na drugą pętle i zabrałem ze sobą czołówkę ponieważ prawdopodobnie pod koniec okrążenia zastać miał mnie zmrok. Ta sama trasa, z jednej strony fajnie, wiadomo, co cię spotka, z drugiej lekka monotonia. Nie mam z tym jakiś większych problemów, ale pewnie zależy jakie kto ma do tego podejście. Dla niektórych może to być dużym problemem.

W drugiej części drugiej pętli na niebie zaczęły się zbierać ciemne chmury. Prognozy nie mówiły o deszczu, jednak pogoda po raz kolejny postanowiła dorzucić do imprezy swoje trzy grosze. Po chwili zaczął padać gęsty grad i taka pogoda utrzymała się przez godzinę. Nic przyjemnego, ale z drugiej strony było to na pewno lepsze od typowego deszczu. Zawsze trzeba szukać pozytywów, bo negatywne myśli po odpowiednim dystansie same przychodzą.

Pod koniec drugiego okrążenia zaczynałem czuć zmęczenie, w końcu w nogach było już 90km. Dodatkowym demotywatorem była podmokła mała łąka, którą trzeba było pokonać dwukrotnie na każdym okrążeniu (przed i po pętli wokół Jeziora Przywidzkiego), a której nie dało się przejść suchą nogą. Z jednej strony nie było to nic przyjemnego, zwłaszcza przy minusowej temperaturze, z drugiej strony było to mocno pobudzające na ostatnich pętlach biegu. 

Drugi przepak po 92,6km i dużo większe zmęczenie. Dodatkowo, cała następna pętla miała być pokonana w nocy. Znów bez zbytniego pośpiechu zjadłem swoje posiłki, wziąłem nowe żele, dodatkowo przebrałem część ubrań, zastępujac mokre świeżymi i suchymi, po czym ruszyłem w dalszą drogę. Noc zaczynała być naprawdę chłodna. Temperatura oscylowała wokół -1-2 stopni. Po wyjściu z pomieszczenia musiała minąć dłuższa chwila nim organizm na nowo się rozgrzał i robiło się względnie ciepło. W świetle czołówki trasa wygląda zupełnie inaczej, a co więcej trzeba było bardziej uważać, by nie potknąć się na nierównej drodze. Choć większość trasy była utwardzona, to zdarzały się krótkie odcinki bardzo błotniste.

Przeczytaj również: Finał Warriors Run - relacja SGO Gdańsk

Na trzecim okrążeniu górki zaczynają stwarzać problemy, nogi czują każde wzniesienie. Wzwyż coraz częściej podchodzę, a następnie wysilam się, żeby skusić się na dalszy bieg (na szczęście, niska temperatura jest sprzymierzeńcem, wymusza ten bieg, bo gdy podchodzę pod wzniesienia momentalnie chłód zaczyna przeszywać). Zmęczenie jest coraz większe i czuję, że momentami zamykam oczy i jestem blisko tego, żeby zasnąć. Dodatkowo, żołądek nie pracuje jak należy. Mimo, że zjadam żele, nie czuje żebym dostawał z nich energię. Ta pętla i te kilometry były moim największym wyzwaniem tej imprezy. Zdecydowałem się skorzystać z przepaku w połowie pętli. Posiliłem się pomarańczami, moment posiedziałem i ruszyłem dalej. Z jednej strony potrzebowałem takiego chwilowego wytchnienia, z drugiej zrobiło mi się ponownie bardzo zimno. Jak ciało nie pracuje na wyższych obrotach, to bardzo szybko zaczyna odczuwać chłód, zwłaszcza, gdy ma się na sobie mocno przesiąknięte potem ubrania. Wiedziałem, że im szybciej się ruszę tym szybciej odzyskam równowagę.

Na tej pętli pojawiły się też kolejne zwątpienia. Jeszcze ponad 60km przede mną, a czuje się, jakbym nie miał przebiec nawet kilometra. Przy takim dystansie "ściany" pojawiają się kilkukrotnie. Próbuję nie myśleć o tym i robić swoje - tyle, ile jestem w stanie na dany moment. Powoli, do przodu, w końcu dobiegam do pętli wokół Jeziora Przywidzkiego. Taka fajna trasa, a stała się dla mnie wielką katorgą. Droga w jedną stronę dłuży się niemiłosiernie. Podtrzymuje mnie jedna myśl (prawie jak marzenie), że na głównym przepaku napije się mocnej kawy. Jak już wszystko odmawia, trzeba sobie znaleźć kij i marchewkę. Udało mi się i dobiegłem. Wypiłem mega dobrą słodką kawę i usiadłem na chwilę. Wiedziałem, że muszę coś zjeść jednak miałem tak dosyć wszystkiego, że wyjąłem tylko kilka pomarańczy. Po ponad 130km ciężko się je - nie dość, że organizm w ogóle niczego nie chce, to do tego nie zawsze żołądek pracuje, jak należy. Chwila w ciepłym pomieszczeniu, bez potrzeby ruszania się strasznie mocno mnie zdemotywowała. Bardzo kusząca była perspektywa zostania. Jednak wiedziałem, że przede mną ostatnie okrążenie. Tyle juz przeszedłem, więc nie mogę teraz siebie zawieść. Dałem sobie kilka minut i na ostatnią pętle wyszedłem równo 16h po rozpoczęciu. Ruszyłem dalej, by pożegnać się z trasą.


Z początku, naładowany dodatkową energią, odżyłem. Na pewno pomagała też myśl, że to już ostatnia pętla. Większe wzniesienia/górki podchodziłem, resztę dalej biegłem. Ostatnie 46km i jedynym celem było ukończyć ten bieg. Po kilkunastu kilometrach w końcu skończyła się noc i wzeszło słońce. Promienie dały odrobinę dodatkowej nadziei, jednak droga zaczęła się niemiłosiernie wydłużać. Nogi były zmęczone do granic możliwości, każde wzniesienie wydawało się wielkim szczytem, a po podejściu, zmuszenie się do biegu, było wielkim wyzwaniem. Dobrnąłem do drugiego punktu nawadniającego, gdzie moment odsapnąłem i zamieniłem kilka słów z osobami ubezpieczającymi go. Pomału ruszyłem do mety z lekkimi obawami, by na koniec nie przytrafiła się jakaś kontuzja, naciągnięcie czy skurcze. Ból w nogach towarzyszył już przy każdym kroku i nie trudno w tym stanie o jakieś pechowe zdarzenie. Na szczęście obyło się bez tego.

Dotarłem do Jeziora Przywidzkiego. Ostatni raz pokonanie tej pętli to była istna katorga. Na szczęście myśl o końcu, który był tak blisko, wykrzesała ostatki sił. Zacząłem odliczać w dół ostatnie 10 km, nie dowierzając, że już tyle trasy jest za mną. Wbiegłem na metę po niecałych 22 godzinach ciężkiej walki. Medal, gratulacje i usiadłem. Nareszcie, to już koniec. Nie miałem ochoty nawet na kilka metrów więcej. Udało mi się ukończyć ten ultramaraton na 3 miejscu. Cieszę się z podium naprawdę mocno jednak i bez niego satysfakcja była by równie ogromna. Każdy, kto ukończył tak długi bieg jest zwycięzcą i tylko oni wiedzą, ile tak naprawdę  trzeba w to włożyć walki i serca. W tym roku udało się to zrobić 16 uczestnikom (100Mn).

Podsumowując, II KRS Formoza Ultramaraton Kaszubski jest świetnie zorganizowanym biegiem. Naprawdę, nie mam się do czego przyczepić. Trasa super oznakowana i trudno było się zgubić. Osoby na punktach kontrolnych bardzo pomocne. Bogate pakiety startowe, wspaniała atmosfera i piękny medal. Organizatorzy wykonali kawał porządnej roboty. Dodatkowo, na zakończenie, oprócz dekoracji zwycięzców, odbyło się losowanie ciekawych nagród wśród wszystkich uczestników. Nie jest to górski ultramaraton, ale żeby się sprawdzić, zmęczyć i poczuć wielką satysfakcję to 100 mil morskich po lądzie w zupełności wystarczy.

Autor relacji prowadzi również bloga http://przegonicmarzenia.pl/ oraz fanpage #PrzegonićMarzenia, do których odwiedzenia i śledzenia zapraszamy!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Redakcja On Duty – III Konferencja praktyków ratownictwa wodnego

On Duty – III Konferencja praktyków ratownictwa wodnego On Duty – III Konferencja praktyków ratownictwa wodnego

W dniach 16-17.10.2020 r. w murach Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni odbędzie się III konferencja środowiska praktyków ratownictwa wodnego pt. On Duty. Jest to największa tego typu impreza wymiany dobrych...

W dniach 16-17.10.2020 r. w murach Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni odbędzie się III konferencja środowiska praktyków ratownictwa wodnego pt. On Duty. Jest to największa tego typu impreza wymiany dobrych praktyk, pokazów i testów sprzęt u oraz technik ratunkowych organizowana przez Life Guard Gdynia, AMW i Polską Federację Ratownictwa Wodnego oraz Morską Bazę Mechelinki.

Redakcja Ekstremalna strzelnica Navala

Ekstremalna strzelnica Navala Ekstremalna strzelnica Navala

12 listopada ukaże się nowa książka napisana przez dwóch byłych operatorów JW Grom: Navala i Tyluta. Będzie to poradnik strzelecki pt. "Ekstremalna strzelnica Navala".

12 listopada ukaże się nowa książka napisana przez dwóch byłych operatorów JW Grom: Navala i Tyluta. Będzie to poradnik strzelecki pt. "Ekstremalna strzelnica Navala".

Redakcja 11 listopada - Święto Niepodległości

11 listopada - Święto Niepodległości 11 listopada - Święto Niepodległości

„Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Naczelnego...

„Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Naczelnego w walkach o wolność Ojczyzny – jest uroczystym Świętem Niepodległości” – głosiła ustawa z 23 kwietnia 1937 roku.

Redakcja 102. rocznica utworzenia Marynarki Wojennej

102. rocznica utworzenia Marynarki Wojennej 102. rocznica utworzenia Marynarki Wojennej

W sobotę, 28 listopada br., mięły 102 lata odkąd marszałek Józef Piłsudski wydał dekret, w którym rozkazał utworzyć Marynarkę Wojenną. Od tego czasu, nieprzerwanie, Marynarka Wojenna wykonuje zadania na...

W sobotę, 28 listopada br., mięły 102 lata odkąd marszałek Józef Piłsudski wydał dekret, w którym rozkazał utworzyć Marynarkę Wojenną. Od tego czasu, nieprzerwanie, Marynarka Wojenna wykonuje zadania na rzecz polskiej, morskiej racji stanu.

Redakcja Dzień Podchorążego na pamiątkę powstania

Dzień Podchorążego na pamiątkę powstania Dzień Podchorążego na pamiątkę powstania

Dzień Podchorążego to święto ustanowione na pamiątkę wydarzeń z 29 na 30 listopada 1830 roku, kiedy grupa słuchaczy Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie pod wodzą ppor. Piotra Wysockiego zaatakowała...

Dzień Podchorążego to święto ustanowione na pamiątkę wydarzeń z 29 na 30 listopada 1830 roku, kiedy grupa słuchaczy Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie pod wodzą ppor. Piotra Wysockiego zaatakowała Belweder, rezydencję wielkiego księcia Konstantego, rosyjskiego dowódcy polskiej armii W ten sposób rozpoczęło się Powstanie Listopadowe.

Redakcja Ogólnopolskie Warsztaty z reagowania na zamachy

Ogólnopolskie Warsztaty z reagowania na zamachy Ogólnopolskie Warsztaty z reagowania na zamachy

Kongres Safe Place został przełożony na kolejny rok. Jednak organizatorzy nie poddają się pandemii i przygotowali Ogólnopolskie Warsztaty z reagowania na zamachy i przygotowania obiektów na różnorodne...

Kongres Safe Place został przełożony na kolejny rok. Jednak organizatorzy nie poddają się pandemii i przygotowali Ogólnopolskie Warsztaty z reagowania na zamachy i przygotowania obiektów na różnorodne zagrożenia. Wydarzenie odbędzie się 17 grudnia w godz. 9.00-15.00 na platformie ZOOM w dostępie całkowicie bezpłatnym.

Redakcja Charytatywna Gala Sztuk Walki "Weteran"

Charytatywna Gala Sztuk Walki "Weteran" Charytatywna Gala Sztuk Walki "Weteran"

Wraz z GRW GROM - Fundajca Bracia, Fight Club Radzymin i Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa zapraszamy 19 grudnia 2020 r. do Rokis Radzymin na Charytatywną Galę Sztuk Walki "Weteran". Wydarzenie...

Wraz z GRW GROM - Fundajca Bracia, Fight Club Radzymin i Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa zapraszamy 19 grudnia 2020 r. do Rokis Radzymin na Charytatywną Galę Sztuk Walki "Weteran". Wydarzenie poświęcone jest polskim weteranom o raz rodzinom poległych polskich weteranów.

Redakcja Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa

Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa

Burzliwa historia naszego narodu udowodniła, że powinniśmy być dumni z polskich żołnierzy, którzy zawsze stawali w obronie Ojczyzny oraz umacniali bezpieczeństwo i pokój w krajach, gdzie wartości te były...

Burzliwa historia naszego narodu udowodniła, że powinniśmy być dumni z polskich żołnierzy, którzy zawsze stawali w obronie Ojczyzny oraz umacniali bezpieczeństwo i pokój w krajach, gdzie wartości te były niszczone – często bardzo daleko od polskiej ziemi, w warunkach realnej wojny i zagrożenia.

Redakcja Uczcili pamięć Generała NILa

Uczcili pamięć Generała NILa Uczcili pamięć Generała NILa

Jednostka Wojskowa NIL z krakowskim oddziałem IPN oraz Zespołem Szkół Mechanicznych nr 4 w Krakowie uczcili 68. rocznicę śmierci gen. bryg. Augusta Emila Fieldorfa "Nila".

Jednostka Wojskowa NIL z krakowskim oddziałem IPN oraz Zespołem Szkół Mechanicznych nr 4 w Krakowie uczcili 68. rocznicę śmierci gen. bryg. Augusta Emila Fieldorfa "Nila".

Redakcja Magdalenka. Pamiętamy!

Magdalenka. Pamiętamy! Magdalenka. Pamiętamy!

Mija 18 lat od tragicznych wydarzeń, do jakich doszło w w Magdalence pod Warszawą. Podczas próby zatrzymania niebezpiecznych przestępców poległo dwóch policyjnych antyterrorystów a siedemnastu zostało...

Mija 18 lat od tragicznych wydarzeń, do jakich doszło w w Magdalence pod Warszawą. Podczas próby zatrzymania niebezpiecznych przestępców poległo dwóch policyjnych antyterrorystów a siedemnastu zostało rannych.

Redakcja news 11 marca – Europejski Dzień Pamięci o Ofiarach Terroryzmu

11 marca – Europejski Dzień Pamięci o Ofiarach Terroryzmu 11 marca – Europejski Dzień Pamięci o Ofiarach Terroryzmu

W Polsce z terroryzmem jest jak z COVID-em – nikt nie widział, ale z jego powodu umierają ludzie. Teza jest mocna, ale i rzeczywistość bywa brutalna. Terroryzm był, jest i będzie. Dlatego dzisiaj – ku...

W Polsce z terroryzmem jest jak z COVID-em – nikt nie widział, ale z jego powodu umierają ludzie. Teza jest mocna, ale i rzeczywistość bywa brutalna. Terroryzm był, jest i będzie. Dlatego dzisiaj – ku pamięci ofiar terroryzmu – kilka instrukcji na temat tego jak się przygotować do zagrożenia tego typu.

Redakcja 22 lata w NATO

22 lata w NATO 22 lata w NATO

22 lata temu otrzymaliśmy oficjalne zaproszenie do członkostwa w Sojuszu. W mieście Independence, 12 marca 1999 r., w amerykańskim stanie Missouri, minister spraw zagranicznych RP Bronisław Geremek przekazał...

22 lata temu otrzymaliśmy oficjalne zaproszenie do członkostwa w Sojuszu. W mieście Independence, 12 marca 1999 r., w amerykańskim stanie Missouri, minister spraw zagranicznych RP Bronisław Geremek przekazał na ręce sekretarza stanu USA akt przystąpienia Polski do Traktatu Północnoatlantyckiego. Tego dnia Polska zakończyła swoją wędrówkę do NATO stając się formalnie stroną Traktatu waszyngtońskiego i członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Redakcja 78 Rocznica "Akcji pod Arsenałem"

78 Rocznica "Akcji pod Arsenałem" 78 Rocznica "Akcji pod Arsenałem"

26 marca 1943 roku harcerze z Grup Szturmowych Szarych Szeregów przeprowadzili akcję uwolnienia Jana Bytnara "Rudego". Operację Meksyk II, znaną jako "Akcja pod Arsenałem", przeprowadziło 28 członków Oddziału...

26 marca 1943 roku harcerze z Grup Szturmowych Szarych Szeregów przeprowadzili akcję uwolnienia Jana Bytnara "Rudego". Operację Meksyk II, znaną jako "Akcja pod Arsenałem", przeprowadziło 28 członków Oddziału Specjalnego „Jerzy”, z którego wywodzą się bataliony Zośka i Parasol.

Redakcja news Stulecie Sako

Stulecie Sako Stulecie Sako

W ciągu ostatnich 100 lat jakość stała się prawdziwym znakiem firmowym Sako. Firma przeszła długą drogę od początków rzemiosła do dzisiejszego wspomaganego komputerowo projektowania i produkcji, ale nigdy...

W ciągu ostatnich 100 lat jakość stała się prawdziwym znakiem firmowym Sako. Firma przeszła długą drogę od początków rzemiosła do dzisiejszego wspomaganego komputerowo projektowania i produkcji, ale nigdy nie zapomnieli o podstawach. Korzystają z najlepszej technologii i najnowszych innowacji, ale niektóre detale i części nadal wykonują ręcznie. Firma Sako wymaga doskonałości - zwłaszcza od siebie.

Redakcja news 11 rocznica katastrofy samolotu TU-154M pod Smoleńskiem

11 rocznica katastrofy samolotu TU-154M pod Smoleńskiem 11 rocznica katastrofy samolotu TU-154M pod Smoleńskiem

W Krakowie na Cmentarzu Rakowickim na grobach tragicznie zmarłych w katastrofie z 10 kwietnia 2010 roku, wiązanki kwiatów złożył Dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych gen. bryg. Sławomir Drumowicz.

W Krakowie na Cmentarzu Rakowickim na grobach tragicznie zmarłych w katastrofie z 10 kwietnia 2010 roku, wiązanki kwiatów złożył Dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych gen. bryg. Sławomir Drumowicz.

Redakcja 25 lat temu zginął Piotr Molak

25 lat temu zginął Piotr Molak 25 lat temu zginął Piotr Molak

Ćwierć wieku temu od wybuchu ładunku, podłożonego na stacji benzynowej w Warszawie zginął policyjny antyterrorysta. W 25. rocznicę śmierci podkom. Piotra Molaka w siedzibie CPKP „BOA” odbyła się uroczystość...

Ćwierć wieku temu od wybuchu ładunku, podłożonego na stacji benzynowej w Warszawie zginął policyjny antyterrorysta. W 25. rocznicę śmierci podkom. Piotra Molaka w siedzibie CPKP „BOA” odbyła się uroczystość poświęcona stołecznemu pirotechnikowi.

Radosław Tyślewicz SOF Delta CUP po raz VII

SOF Delta CUP po raz VII SOF Delta CUP po raz VII

W dniach 12-13 maja br. odbyły się już po raz siódmy zawody o Puchar Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych SOF Delta CUP 2021, które udało się przeprowadzić pomimo trudnego czasu pandemii COVID-19.

W dniach 12-13 maja br. odbyły się już po raz siódmy zawody o Puchar Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych SOF Delta CUP 2021, które udało się przeprowadzić pomimo trudnego czasu pandemii COVID-19.

Redakcja Inauguracyjne posiedzenie Zespołu ds. Rekonwersji Żołnierzy Wojsk Specjalnych oraz Funkcjonariuszy Służb Specjalnych

Inauguracyjne posiedzenie Zespołu ds. Rekonwersji Żołnierzy Wojsk Specjalnych oraz Funkcjonariuszy Służb Specjalnych Inauguracyjne posiedzenie Zespołu ds. Rekonwersji Żołnierzy Wojsk Specjalnych oraz Funkcjonariuszy Służb Specjalnych

„Powinienem stanąć na baczność przed wami, polskimi bohaterami. Wykonywaliście pracę, z racji jej charakteru, często nieznaną szerokiej opinii publicznej. Dzięki niej Polska jest bezpieczniejsza, my czujemy...

„Powinienem stanąć na baczność przed wami, polskimi bohaterami. Wykonywaliście pracę, z racji jej charakteru, często nieznaną szerokiej opinii publicznej. Dzięki niej Polska jest bezpieczniejsza, my czujemy się bezpieczniejsi” – powiedział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki, otwierając 14 maja 2021 r. w Senacie inauguracyjne posiedzenie Zespołu ds. Rekonwersji Żołnierzy Wojsk Specjalnych oraz Funkcjonariuszy Służb Specjalnych.

Redakcja Święto OSŻW w Warszawie

Święto OSŻW w Warszawie Święto OSŻW w Warszawie

Dziś swoje święto (ustanowione Decyzją Nr 159/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 29 kwietnia 2014 r) obchodzi Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie.

Dziś swoje święto (ustanowione Decyzją Nr 159/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 29 kwietnia 2014 r) obchodzi Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie.

Redakcja Seminarium eksperckie "Z cywila do Wojsk Specjalnych"

Seminarium eksperckie "Z cywila do Wojsk Specjalnych" Seminarium eksperckie "Z cywila do Wojsk Specjalnych"

Już jutro odbędzie się seminarium pt. "Z cywila do Wojsk Specjalnych" realizowane wspólnie przez Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych oraz Uniwersytet Wrocławski.

Już jutro odbędzie się seminarium pt. "Z cywila do Wojsk Specjalnych" realizowane wspólnie przez Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych oraz Uniwersytet Wrocławski.

Redakcja Święto Wojsk Specjalnych

Święto Wojsk Specjalnych Święto Wojsk Specjalnych

Dziś obchodzimy święto Wojska Specjalne, ustanowione w celu upamiętnienia podpisania przez Prezydenta RP śp. prof. Lecha Kaczyńskiego Ustawy z dnia 24 maja 2007 roku powołującej nowy rodzaj Sił Zbrojnych...

Dziś obchodzimy święto Wojska Specjalne, ustanowione w celu upamiętnienia podpisania przez Prezydenta RP śp. prof. Lecha Kaczyńskiego Ustawy z dnia 24 maja 2007 roku powołującej nowy rodzaj Sił Zbrojnych – Wojska Specjalne.

Redakcja The Murph Challenge Poland 2021

The Murph Challenge Poland 2021 The Murph Challenge Poland 2021

Przed nami druga edycja organizowana w Polsce bardzo ważnego w świecie sportu i militarnym wydarzenia jakim będzie „The Murph Challenge Poland 2021". W tym roku szykuje się wiele nowości! Za organizację...

Przed nami druga edycja organizowana w Polsce bardzo ważnego w świecie sportu i militarnym wydarzenia jakim będzie „The Murph Challenge Poland 2021". W tym roku szykuje się wiele nowości! Za organizację wydarzenia odpowiada były operator Jednostki Wojskowej AGAT - mjr rez. Wojciech "Zachar" Zacharków.

Redakcja news VIII Bieg Cichociemnych

VIII Bieg Cichociemnych VIII Bieg Cichociemnych

Już 19 czerwca 2021 r. w Sochaczewie odbędzie się po raz ósmy Bieg Cichociemnych. Jak co roku na uczestników czekać będzie trasa wytyczona korytem i dorzeczem naszej pięknej rzeki Bzury.

Już 19 czerwca 2021 r. w Sochaczewie odbędzie się po raz ósmy Bieg Cichociemnych. Jak co roku na uczestników czekać będzie trasa wytyczona korytem i dorzeczem naszej pięknej rzeki Bzury.

Redakcja news SAFE PLACE 2021

SAFE PLACE 2021 SAFE PLACE 2021

IV edycja największego kongresu antyterrorystycznego w Polsce SAFE PLACE 2021 już 20-22 października w Klubie Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Wydarzenie otrzymało prestiżowe patronaty RCB,...

IV edycja największego kongresu antyterrorystycznego w Polsce SAFE PLACE 2021 już 20-22 października w Klubie Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Wydarzenie otrzymało prestiżowe patronaty RCB, KNF, CEPOL-u oraz wielu profesjonalnych współorganizatorów.

Wybrane dla Ciebie

Gdzie przygotujesz się na najgorsze »

Gdzie przygotujesz się na najgorsze » Gdzie przygotujesz się na najgorsze »

Jak przeprowadzić skuteczna obronę »

Jak przeprowadzić skuteczna obronę » Jak przeprowadzić skuteczna obronę »

Podstawowe elementy do usprawnienia komunikacji w wojsku »

Podstawowe elementy do usprawnienia komunikacji w wojsku » Podstawowe elementy do usprawnienia komunikacji w wojsku »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »  Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Buty taktyczne co je odróżnia od zwykłych butów »

Buty taktyczne co je odróżnia od zwykłych butów » Buty taktyczne co je odróżnia od zwykłych butów »

Gdzie doposażysz się taktycznie »

Gdzie doposażysz się taktycznie » Gdzie doposażysz się taktycznie »

Kompletna ochrona balistyczna »

Kompletna ochrona balistyczna » Kompletna ochrona balistyczna »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach » Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych » Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą »

Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą » Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą »

Buty odporne na wszystko »

Buty odporne na wszystko » Buty odporne na wszystko »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego » Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki

Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki

Funkcjonalne doposażenie , które zapewni komfort w ekstramalnych sytuacjach?

Funkcjonalne doposażenie , które zapewni komfort w ekstramalnych sytuacjach? Funkcjonalne doposażenie , które zapewni komfort w ekstramalnych sytuacjach?

Które apteczki przyjdą Ci z pomocą »

Które apteczki przyjdą Ci z pomocą » Które apteczki przyjdą Ci z pomocą »

Najnowsze produkty i technologie

Radosław Tyślewicz MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych...

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2015, wprowadzał go w ostatnich latach na wyposażenie kolejnych armii świata. MOSKITO TI to produkt szwajcarskiej spółki Safran Vectronix AG, producenta specjalistycznego sprzętu optoelektronicznego – między innymi dalmierzy Vector (IV, 21, 23,...

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Radosław Tyślewicz Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie...

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie zimnym i wilgotnym, jaki panuje w Europie Środkowej i Północnej. Sprawdziły się przy zadaniach linowych oraz na portowych nabrzeżach i pokładach łodzi typu RIB. Nadszedł czas na weryfikację tego modelu w bardziej typowych dla Polski i całej niziny europejskiej warunkach, czyli w lesie i na niskich pagórkach.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.