„Heroes wear Haix”

100 km test butów Mid sage Black Eagle Athletic 2.0 V GTX
Radosław  Tyślewicz  /  SPECIAL OPS 6/2020  /  11-01-2021
Opisujemy 24 godzinny test obuwia Mid sage Black Eagle Athletic 2.0 V GTX użytkowanego w warunkach miejskich i terenowych w marszobiegach, w samochodzie, na rowerze, w kontakcie z wodą, a nawet w połączeniu z płetwami nurków bojowych.
Opisujemy 24 godzinny test obuwia Mid sage Black Eagle Athletic 2.0 V GTX użytkowanego w warunkach miejskich i terenowych w marszobiegach, w samochodzie, na rowerze, w kontakcie z wodą, a nawet w połączeniu z płetwami nurków bojowych. Zdjęcie: Radosław Tyślewicz

Tytułowy slogan reklamowy producenta zachęcił mnie do dość intensywnego testu tego modelu butów. Postanowiłem być herosem i w zaledwie cztery i pół dnia pokonać w nich od razu 100 km, sprawdzając jednocześnie, na ile model ten sprawdzi się podczas taktycznego pokonywania terenów leśnych oraz jako but miejski codziennego użytku.

Zdjęcia: Radosław Tyślewicz

Testując obuwie poza zwyczajowym maszerowaniem po bezdrożach sprawdziłem je również na dystansie rowerowym, biegowym oraz pływackim, a konkretnie, na ile te buty sprawdzają się w połączeniu z płetwami nurków bojowych. Uzupełnieniem było prowadzenie auta oraz całodzienne użytkowanie butów w pracy i w mieście, non stop przez 24 godziny.

Według informacji producenta, niemieckiej firmy Haix z siedzibą w Mainburgu (Bawaria) i 72-letnią tradycją produkcji obuwia specjalnego, w tym wojskowego i ochronnego, najnowszy model Black Eagle Athletic 2.0 V GTX mid to model z linii wyrobów sportowych. Świadczy o tym już sam wygląd butów, które są wykonane w większej części z materiału tekstylnego oraz skóry i mają trekkingowy fason. Jednak wspomniany sportowy charakter tak naprawdę determinowany jest bardzo niską masą własną tego modelu.

 Test butów Mid sage Black Eagle Athletic 2.0 V GTX

Black Eagle Athletic 2.0 V GTX mid - informacje wstępne

Testowana przeze mnie para butów w rozmiarze 14 UK według mojego pomiaru ważyła zaledwie 1492 g, co daje po 746 g na pojedynczy but (o 10 g więcej niż tej samej klasy but konkurencyjnej firmy dostępny na rynku). Faktycznie, po wyciągnięciu butów z pudełka pierwsze, co zwraca uwagę przyszłego użytkownika, to lekkość tego obuwia. W moim przypadku potwierdził to również eksperyment z wagą. Przy pierwszej próbie na wadze przeznaczonej dla ludzi, po postawieniu obu butów, cyfrowy wskaźnik w dalszym ciągu wskazywał zero kg! Dopiero zastosowanie wagi kuchennej o większej dokładności pozwoliło ustalić faktyczną masę butów.

Haix Black Eagle Athletic 2.0 V GTX mają certyfikat DIN EN 20347 (buty pozwalają na ochronę przed urazami, które mogą wystąpić w czasie wypadku w miejscach pracy; przeznaczone są do codziennego użytkowania tam, gdzie nie jest wymagana ochrona palców stopy za pomocą podnosków; obuwie takie często jest określane jako obuwie robocze) do użytku profesjonalnego i zapewniają najlepszą ochronę podczas służby wojskowej. Co więcej, buty są niemetalowe i antystatyczne. Dowiedz się więcej >>

Ten model buta ma również wariant z wyższą cholewką (oznaczony dopiskiem „High” o wysokości cholewki 18,5 cm), w testach używałem jednak modelu „mid” – czyli wysokości 3/4 (za kostkę, wysokość cholewki: 15 cm), pozwalającej na usztywnienie stawu skokowego i ochronę kostki.

Jedną z cech tego modelu jest bardzo dobre i mocne trzymanie stopy, szczególnie na odcinku stawu skokowego i więzadeł mięśni strzałkowych oraz skokowo-strzałkowych, czyli na odcinku sznurowanym.

Model Athletic 2.0 V GTX wyposażony jest w system szybkiego sznurowania, na który składają się przelotki ze sztucznego tworzywa na całej długości i znany z obuwia biegowego stoper/ściągacz, zastępujący klasyczne wiązanie kokardki.

Uzupełnieniem jest język wszyty na ¾ wysokości buta z wywijanym zakończeniem na zewnątrz, w którym znajduje się zamaskowana kieszeń na sznurowadła zapobiegająca ich plątaniu się.

Gumowa nasadka na przedzie nad palcami zapobiega szybkiemu zużyciu i rozdarciu oraz przyjmuje na siebie większą część wilgoci i wody, np. w postaci porannej rosy. Buty nie mają wszytego ochronnego noska przeciwko miażdzeniu palców, ale wspomniana nasadka zewnętrzna jest dość obszerna i w pewnym stopniu pełni również taką funkcję, przynajmniej w zakresie przypadkowych uderzeń palcami o przeszkody terenowe lub podczas potknięć.

Podeszwa zewnętrzna ma głęboki bieżnik, dzięki czemu zapewnia dobrą przyczepność do podłoża. Wykonana jest z wytrzymałej, specjalnej mieszanki gumy, dodatkowo w kolorze takim samym jak cała cholewka butów.

Podeszwa została zaprojektowana z uwzględnieniem wysokiego współczynnika tłumienia i amortyzacji uderzeń podczas marszu oddziałujących na ludzki układ mięśniowo-szkieletowy. Poszczególne warstwy oraz kształt mają amortyzować energię uderzeń od podłoża oraz odciążać stawy i dyski kręgowe.

Buty są wodoodporne i przystosowane do trudnych warunków klimatu zimnego i wilgotnego występującego w Europie. A wszystko po to, aby użytkownik mógł dać z siebie wszystko, nawet przy wietrze i złej pogodzie. Za wodoodporność Black Eagle Athletic 2.0 V GTX mid sage odpowiada trójwarstwowa membrana GORE-TEX® w wewnętrznej wyściółce cholewki, zapewniając jednocześnie najwyższy komfort wewnątrz butów – przy każdym kroku wilgoć i nadmiar ciepła są wyprowadzane na zewnątrz buta, zapewniając stopie wymagany komfort termiczny oraz pozostawiając ją suchą. Sprawdź >>

Wewnętrzna podszewka wykonana w technologii bezszwowej (gładki szew bez zgrubień) jest przyjemna w dotyku i odpowiednio śliska, dzięki czemu łatwo wkłada się stopę do środka.
Uzupełnieniem jest miękka i elastyczna, dość cienka, ale wygodna wkładka, która wchłania wilgoć (np. pot) i kieruje ją w dół izolując od stopy. Jest wyjmowana i ma właściwości antybakteryjne oraz zapobiega nieprzyjemnym zapachom. Autorskim rozwiązaniem firmy Haix jest miseczka na piętę, wszyta w konstrukcję buta w tylnej części, której zadaniem jest stabilizacja stopy i ochrona pięty.

Opakowanie i pierwsze wrażenie

Tyle informacji od producenta, w części potwierdzonych zaraz po rozpakowaniu kartonu z butami. Czy jednak faktycznie buty dostosowują się do stopy i wszystkie te opisane rozwiązania pozwoliły na stworzenie buta taktycznego o typowej dla obuwia sportowego lekkości i komforcie użytkowania? Temu właśnie miał posłużyć mój test na dystansie 100 km! Zacznijmy jednak od tzw. „pierwszego wrażenia”.

Już samo opakowanie butów utwierdza nas w przekonaniu, że dokonaliśmy właściwego wyboru, decydując się na ich zakup. Estetyczny karton z dużym nadrukowanym hasłem reklamowym „Heroes wear Haix” („Herosi noszą Haixy”) pozwala poczuć się dowartościowanym i zmotywowanym do dokonania w najbliższej przyszłości wielkich czynów. Sam sposób pakowania butów jest klasyczny, buty są wypchane papierem oraz przedzielone arkuszem cienkiego, granatowego papieru. Wewnątrz opakowania znajdziemy również instrukcję dotyczącą butów oraz informacje o zastosowanej w nich technicznej wersji membrany Gore-tex.

Test butów Haix

Black Eagle Athletic 2.0 V GTX mid - materiał i wykonanie

Same buty są wykonane z dużą precyzją i dbałością o szczegóły. Szwy są podwójne, gumowany czubek zachodzi dość obszernie na górną przednią część buta. Elementy skórzane są wulkanizowane w podeszwę z dużą dokładnością, bez żadnych zacieków czy widocznych resztek gumy na krawędziach. Dodatkowo producent zadbał o elementy estetyczne w postaci dwóch małych znaków na nosku oraz pięcie butów. Kolor zastosowanej gumy idealne pokrywa się z kolorem skóry i materiału tekstylnego całego buta.

Zewnętrzna część butów na całej wysokości cholewki zawiera w sobie wzmocnienia przebiegające od podeszwy do listwy sznurowadeł, usztywniające trzymanie stopy w bucie. Coś na kształt egzoszkieletu. Dodatkowo te naszyte fragmenty skóry układają się w litery „H” i „X”, oznaczające nazwę producenta.

Materiał tekstylny jest w 100% syntetyczny i ma fakturę materiału przypominającą tkaninę rip-stop z charakterystycznymi kwadracikami zapobiegającymi rozdarciom. Nie jest to więc typowa cordura, a raczej tkanina znana z modeli butów sportowych.

Język jest wszyty do wysokości kostki, co stanowi ok. ¾ wysokości całego buta. Wszycie również jest wykonane bardzo dokładnie i estetycznie. Uzupełnieniem jest system szybkiego sznurowania z 10 przelotkami (po 5 na każdej stronie) ze sztucznego tworzywa oraz znajdującą się na przedzie pojedynczą szlufką z taśmy materiałowej.

Grube sznurowadła z suwakiem pozwalają na płynną regulację zaciśnięcia buta na stopie na całej długości listwy sznurowania. Suwak można łatwo zdemontować i przejść na standardowy system wiązania. Pozostające po założeniu buta i zawiązaniu/zaciśnięciu sznurowadeł końcówki można schować w specjalnej kieszeni na szczycie języka, co uchroni nas przed przypadkowymi zaczepieniami sznurowadeł podczas przechodzenia przez krzaki czy podczas jazdy rowerem. Nie musimy ich chować od cholewki buta jak w modelach innych producentów. Ponadto standardowo z tyłu buta znajduje się pętla z taśmy, ułatwiająca zakładanie butów lub ich zawieszenie.

Test butów w różnych warunkach

Wear it and GO! Model Haix Black Eagle Athletic 2.0 V GTX to kolejne buty, które nie wymagają „rozchodzenia” i długotrwałego układania się do stopy użytkownika, jak ma to miejsce w przypadku typowych butów wojskowych. Po prostu „wkładasz i idziesz” – to cecha butów sportowych, która u kolejnych producentów wysokiej jakości lekkich butów taktycznych wchodzi jako standard w kolejnych seriach oferowanych wyrobów.

Podobnie jest i w tym przypadku. Założyłem buty i od razu udałem się na 10-kilometrowy marsz, aby kolejnego dnia pokonać następne 35 km i mieć je na nogach non stop przez 12 godzin i sukcesywnie pokonywać kolejne dystanse w kolejnych dniach.

W moim odczuciu krytyczne są pierwsze cztery kilometry, następnie buty są już ułożone do stopy. Dlatego najlepiej jest zaczynać „ujeżdżanie” tego modelu od rana, kiedy stopa jest wypoczęta i wolna od „pamięci mięśniowej” związanej z używanymi wcześniej butami.

Buty optycznie robią wrażenie smukłych (wąskich). W Polsce ich premiera miała miejsce podczas targów MSPO we wrześniu 2020 r., gdzie wzbudzały powszechne zainteresowanie znajdując się na froncie ekspozycji firmy.

W ciągu pierwszych trzech dni pokonałem marszem w testowanym modelu 60 km. Podczas pierwszych 4 km nie byłem przekonany, czy właściwie dobrałem rozmiar, ponieważ z jednej strony, odczuwałem wyjątkowo dobre trzymanie stopy w środkowej części buta, przy jednoczesnym uczuciu ucisku w rejonie przyśrodkowej kości klinowatej i poczucia luzu w rejonie palców. Musiałem również się przyzwyczaić do sznurowania butów z wykorzystaniem suwaka. Jednak po wspomnianym dystansie ok. 4 km było dla mnie jasne, że rozmiar buta został dobrany właściwe, cechą tego modelu jest właśnie bardzo dobre stabilizowanie i trzymanie stopy na odcinku śródstopia, a wspominany ucisk ustępuje z każdym kolejnym krokiem i co najważniejsze, nie spowodował obtarć czy bólu stopy odczuwalnego w tym miejscu następnego dnia.

Buty są bardzo lekkie i dodatkowo wyprofilowane w sposób ułatwiający chodzenie z piętą lekko ściętą i palcami lekko wyprofilowanymi ku górze. Podeszwa jest miękka i elastyczna w miejscu zginania na wysokości przedstopia. Taka konstrukcja podeszwy sprawdza się zarówno w terenie (miękkim), jak i w betonowej miejskiej dżungli, ale może być uciążliwa na kamienistym podłożu. Bieżnik dobrze sprawuje się zarówno przy podchodzeniu pod górę, jak i przy zejściach po zboczach, na których zalegają już nadgniłe liście. Co ciekawe, test biegania na dystansie 6,5 km, na mojej standardowej trasie, wypadł również pozytywne. Dla porównania podam, że masa mojego buta biegowego o bieżniku trekkingowym i wysokości ¾ wynosi 615 g, czyli niewiele mniej niż testowanych Haixów. Niska masa butów oraz konstrukcja stabilizująca stopę w środkowej części buta i tym samym pozostawienie górnej części cholewki w miarę luźnej pozwalają na normalny bieg typowy dla obuwia trailowego. Dowiedz się więcej >>

To jednak nie był koniec testów! Jak na buty dla operatorów jednostek specjalnych przystało, powinny być wielofunkcyjne. Sprawdziły się lesie, w mieście, w biegu i podczas prowadzenia samochodu. Postanowiłem jednak zaryzykować i kolejne 20 km pokonać w nich rowerem.

Jazda rowerem w butach Haix

W każdym dużym mieście rower jest obecnie w sezonie wiosna-lato szybkim i często wybieranym środkiem transportu, w tym również przez żołnierzy dojeżdżających do swoich jednostek i jednocześnie realizujących swój plan treningowy. W moim teście do jazdy wykorzystałem rower górski oraz typowy „turystyk” ze standardowymi, otwartymi pedałami (ze względów oczywistych wyścigowe modele szosowe odrzuciłem). Podczas tej próby doceniłem kieszenie na sznurowadła – bardzo praktyczne rozwiązanie! Siadasz i jedziesz, i nie trzeba się martwić o sznurówki wplątujące się w łańcuch i koła zębate głównej przekładni. Elastyczna podeszwa tego modelu, dobre trzymanie stopy w bucie nie w górnej, ale w środkowej części oraz wytrzymały bieżnik podeszwy sprawiają, że to model stworzony dla takich zurbanizowanych rowerzystów.

Odpornosć na wodę

Pozostało sprawdzić, jak buty faktycznie sprawdzają się w deszczu. Tu aura okazała się łaskawa i kolejne dni maszerowania odbyły się już „na mokro”. Nie omijałem również kałuż i błotnistych wyrobisk, które napotykałem na moim leśnym szlaku. Co ciekawe, buty praktycznie nie przyjmują brudu do elementów tekstylnych jak i skórzanych cholewki. Błotnista woda spływa momentalnie po wyjściu z kałuży nie pozostawiając śladu zabrudzenia. Jedynie w miejscach zagięć materiału u nasady palców pozostaje widoczny ślad zabrudzenia.

Jedynym elementem butów wchłaniającym wodę i brud są sznurowadła. Nie udało mi się doprowadzić testowanego modelu do przemoczenia, uszkodzenia albo trwałego zabrudzenia w wyniku marszów leśnymi drogami oraz pokonywania odcinków przełajowych. Śmiało można w nich iść w szkockie deszczowe Highlandy, co zresztą zamierzam uczynić w 2021 roku.

Tu warto wspomnieć o oddychalności Black Eagle Athletic 2.0 V GTX. Zarówno po pierwszych 12 godzinach, jak i drugiej próbie polegającej na nieściąganiu butów przez 24 godziny (tak, spałem w tych butach), nie doszło do nadmiernego spocenia stóp i odkładania się wilgoci w skarpecie. Minimalne ślady wilgoci były zauważalne zaraz po wyciągnięciu stopy z buta po takiej próbie jedynie w rejonie górnym skarpety (nad palcami u ich nasady). Potwierdza to, że producent tak zaprojektował buty, aby wilgoć była odprowadzana ku górze i dalej przez warstwę podszewki z membraną Gore-tex i tkaninę na zewnątrz buta. Nie stwierdziłem zawilgotnienia oraz symptomów nieprzyjemnych zapachów w przypadku wkładek (oczywiście po każdym zakończeniu noszenia butów wkładki były wyciągane na zewnątrz).

Test z płetwami militarnymi

Czując jednak pewien niedosyt z przeprowadzonych sprawdzianów, postanowiłem jeszcze przetestować Athletic 2.0 V GTX na okoliczność pracy z płetwami militarnymi. Co prawda ten model butów nie został stworzony z myślą o nurkach bojowych Formozy czy US Marine Corps, ale warto wiedzieć, czy w nagłej sytuacji będą mogły posłużyć do zapewnienia napędu w wodzie. Tu warto wspomnieć, że typowa militarna płetwa sięga do połowy długości podeszwy buta i z tego względu wymagana jest odpowiednia sztywność podeszwy. Wyjątek stanowi składana płetwa Exofin, która swoją konstrukcją obejmuje całą długość podeszwy buta.

Ten test wypadł pół na pół. To znaczy, buty dzięki zabezpieczonej i usztywnionej pięcie, specjalnemu rozwiązaniu firmy Haix oraz profilowi (wyżłobieniu) w tylnej i bocznej części podeszwy nadają się do poprawnego trzymania paska mocującego płetwę na bucie w rejonie pięty. Natomiast elastyczna podeszwa jest za miękka w przypadku typowych ciężkich płetw nurkowych typu Jet Fin.

Lepiej wypadł test tego modelu butów z płetwami składanymi, gdzie przełożenie obciążenia siły nośnej płetwy było przekładane na tylną część podeszwy buta. Łącznie pokonałem w tych butach z płetwami dystans 1 km – no ale te buty nie są stworzone z myślą o nurkach.

Black Eagle Athletic 2.0 V GTX mid - podsumowanie

Podsumowując test przejścia 100 km w butach mid sage Black Eagle Athletic 2.0 V GTX nie sposób nie odnieść się do hasła reklamowego z opakowania „Heroes wear Haix”. Na pewno nie trzeba być herosem, aby chodzić w tych butach, a z pewnością łatwiej nim zostać mając Haix Athletic 2.0 V GTX na swoich stopach.

Czytaj też: HAIX buty dla bohaterów >>>

Lekkie, estetyczne, nowocześnie sznurowane i funkcjonalne buty o dużej odporności na wilgoć, z doskonałym bieżnikiem i bardzo dobrym trzymaniem oraz stabilizacją i wentylacją stopy, to główne wyróżniki użytkowe tego modelu. Do tego należy dodać nowoczesny wygląd i kolorystykę (sage, czarny, brązowy) oraz konstrukcję zapewniającą zmniejszenie obciążenia stawów oraz zabezpieczenie pięty i przeciwdziałanie skręcaniu się stopy wewnątrz buta.

Wysoka precyzja i estetyka wykończenia oraz zastosowanych materiałów stawia ten model w czołówce aktualnie dostępnych butów taktycznych na rynku. Doskonale sprawdzą się w roli turystycznych lekkich butów trekkingowych oraz butów na co dzień do miasta dla ludzi aktywnych, chcących podkreślić swój charakter, ale jednocześnie stawiających na komfort i wygodę. Kwestia ceny również wypada korzystnie dla butów. W Polsce kształtuje się ona w przedziale 629–650 zł, a to o ok. 20–100 zł mniej niż wyroby konkurencyjnych firm dostępne na naszym rynku. Zobacz dostępne modele butów HAIX >>

Haix
HAIX-Schuhe Produktions- und Vertriebs GmbH

Auhofstrasse 10
84048 Mainburg Deutschland
T. +49 (0) 8751/86 25-0

[obuwie,buty,wyposażenie indywidualne,haix,testowanie obuwia,testowanie butów,buty haix,,Mid sage Black Eagle Athletic 2.0 V GTX]

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  11
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 6/2020

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


 Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » 

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Wspólne szkolenie JWK z GOPR

W ostatnich dniach odbyło się wspólne szkolenie naszych żołnierzy z K9 wraz z Podkomisją Psów Ratowniczych GOPR, w miejscach idealnym do ćwiczeń – w kopalni węgla kamiennego, kopalni uranu oraz...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl