Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Jaka jest przyszłość Wojsk Specjalnych?

Tomasz Łukaszewski | 2019-09-26
Gen. dyw. (w stanie spoczynku) Bogusław Pacek Fot. Źródło: Arch. Bogusława Packa

Gen. dyw. (w stanie spoczynku) Bogusław Pacek Fot. Źródło: Arch. Bogusława Packa

O historii, teraźniejszości i przyszłości Wojsk Specjalnych w Polsce rozmawiamy z gen. dyw. (w stanie spoczynku) prof. dr hab. Bogusławem Packiem, autorem książki „Wojska Specjalne Sił Zbrojnych RP”.

Zobacz także

Redakcja news 20 lat temu operatorzy JW GROM zdobyli terminal KAAOT!

20 lat temu operatorzy JW GROM zdobyli terminal KAAOT! 20 lat temu operatorzy JW GROM zdobyli terminal KAAOT!

Wiosną 2003 roku w Iraku, pierwszy raz od zakończenia II wojny światowej oddział Wojska Polskiego bojowo uczestniczył w wojnie! W nocy z 20 na 21 marca 2003 roku operatorzy Jednostki Wojskowej GROM i Navy...

Wiosną 2003 roku w Iraku, pierwszy raz od zakończenia II wojny światowej oddział Wojska Polskiego bojowo uczestniczył w wojnie! W nocy z 20 na 21 marca 2003 roku operatorzy Jednostki Wojskowej GROM i Navy SEAL’s opanowali terminale naftowe KAAOT i MABOT. Tak rozpoczęła się druga wojna w Zatoce Perskiej.

Krzysztof Mątecki news SIG Sauer przejmuje General Robotics

SIG Sauer przejmuje General Robotics SIG Sauer przejmuje General Robotics

W dniu 16 marca 2023 roku firma SIG Sauer będąca jednym z liderów produkcji broni palnej na świecie ogłosiła przejęcie firmy General Robotics, która jest jednym z wiodących producentów lekkich, zdalnych...

W dniu 16 marca 2023 roku firma SIG Sauer będąca jednym z liderów produkcji broni palnej na świecie ogłosiła przejęcie firmy General Robotics, która jest jednym z wiodących producentów lekkich, zdalnych stacji uzbrojenia i robotyki taktycznej dla platform załogowych i bezzałogowych oraz aplikacji do zwalczania dronów.

Redakcja news ABW rozbiła siatkę szpiegów!

ABW rozbiła siatkę szpiegów! ABW rozbiła siatkę szpiegów!

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała 9 osób podejrzanych o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi. Podejrzani prowadzili działania wywiadowcze przeciwko Polsce oraz przygotowywali akty...

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała 9 osób podejrzanych o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi. Podejrzani prowadzili działania wywiadowcze przeciwko Polsce oraz przygotowywali akty dywersji na zlecenie rosyjskiego wywiadu.

SPECIAL OPS: Dlaczego i w jakim celu powstała ta książka?

BOGUSŁAW PACEK: W pewnym sensie, ta książka, jest przesłaniem i powrotem pamięcią do mojego przyjaciela, który był dowódcą Wojsk Specjalnych - do gen. Włodzimierza Potasińskiego. To jemu poświęciłem moją publikację.  Miałem zaszczyt być kolegą generała oraz równolegle z nim pracować w czasach, kiedy on był dowódcą Wojsk Specjalnych, a ja asystentem Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego ds. Wojsk Lądowych i Wojsk Specjalnych. Wtedy zrodziła się idea przygotowania kompendium wiedzy o wojskach specjalnych. Obydwaj  uważaliśmy, że wojska specjalne są doskonałą formacją naszych sił zbrojnych, ale narosło też o nich wiele legend i śmiesznych opowieści, które nie zawsze były prawdziwe. Generał zainspirował mnie do napisania tej książki. Przez lata obracałem się wśród dowódców jednostek specjalnych, znam większość dowódców ostatnich 30 lat z różnych szczebli dowodzenia. To jest taki rodzaj sił zbrojnych, który poza Żandarmerią, którą dowodziłem, szczególnie leży mi na sercu. Dowodziłem na różnych szczeblach w Żandarmerii Wojskowej i  nie przypadkowo stworzyłem tam właśnie oddziały specjalne. Jak widać, jeżeli chodzi o Wojska Specjalne, to zawsze u mnie było coś w sercu na dnie związanego ze specjalsami.

SO: W Polsce zostało już napisanych kilka książek poruszających tematykę Wojsk.  Co na tle tamtych publikacji wyróżnia pana książkę?

BP: Moją ambicją było zebranie różnych informacji o Wojskach Specjalnych i ich uporządkowanie. To jest książka dla ludzi, którzy chcieliby wiedzieć  naprawdę coś więcej o powstaniu i funkcjonowaniu Wojsk Specjalnych. Publikacja mówi o historii Wojsk Specjalnych, które wcale nie powstały wraz z stworzeniem JW. GROM, ani w czasach PRL, one nawet nie powstały po wojnie. Wojska Specjalne, tutaj nie chce opowiadać książki, powstały dawno temu. Ci, co znają historię bliżej, potrafią powiązać Wojska Specjalne z Wielką Brytanią, z jednostkami Commando czy także z II Rzeczpospolitą. To jednak nie wszystko. O Wojskach Specjalnych trzeba wiedzieć o wiele więcej. Pokazuje to moja książka, która przybliża zarówno historię Wojsk Specjalnych, ich rozwój, losy formacji na różnych frontach w czasie II wojny światowej, czy w czasach kiedy na wzór rosyjski czy radziecki próbowano powołać w polskich jednostkach formacje specjalne. Wreszcie staram się opisywać historię powstania 1. Batalionu Szturmowego w Dziwnowie, o czym ze szczegółami piszę, a później powstanie jednostki w Lublińcu. Dzisiaj to Jednostka Wojskowa Komandosów, kiedyś był to 1. Pułk Specjalny, który powstał na bazie właśnie 1. Batalionu Szturmowego. W książce pokazuję także wielu bohaterów, nieznanych twórców tych jednostek. Współczesne Wojska Specjalne powstały w wyniku pewnego zamiaru stworzenia takiej formacji, po wielu analizach i pracach koncepcyjnych, także w wyniku  zobowiązania jakie ówczesny (w 2002 roku) nasz minister obrony Jerzy Szmajdziński złożył w NATO.  Ważną postacią historyczną, nieznaną szerzej, jest generał Jan Kempara, który w moim przekonaniu jest głównym, rzeczywistym twórcą Wojsk Specjalnych III RP. Później za nim poszli inni, od gen. Petelickiego, Polko, Patalonga, Olbrychta, Guta - aż po dzisiejszych dowódców. Wreszcie, co ważne, w książce ukazuję Wojska Specjalne w sposób komplementarny, wszystkie polskie jednostki: Grom, JWK w Lublińcu , Formozę, NIL czy Agat i 7. Eskadrę Działań Specjalnych, formalnie podległa pod Siły Powietrzne. Pokazuję także losy Dowództwa Wojsk Specjalnych. Każda z tych jednostek ma swoje miejsce, piszę o każdej z nich, o wszystkich, o ich osiągnięciach, o ich misjach, o ich bohaterach, o ich dowódcach. Dlatego moją książkę nazywam: kompendium wiedzy o Wojskach Specjalnych. 

SO: Wspomniał pan o JW. AGAT, która powstała przy pana udziale. Nim jednostka powstała w Polsce były już formacje specjalne, jak: GROM czy JWK. w Lublińcu. Wówczas padało pytanie: po co nam kolejna jednostka Wojsk Specjalnych? Dzisiaj również niektórzy pytają: po co w polskiej armii jednostki specjalne?

BP: To jest szerszy temat. Należałoby na początku zapytać: po co w ogóle są potrzebne Wojska Specjalne? Wszyscy je znają, jako świetnie wyszkolony szczególny rodzaj żołnierzy. Generalnie od zarania dziejów Wojska Specjalne to były formacje przeznaczone do walki na tyłach, do dywersji. Dzisiaj Wojska Specjalne nadal mają takie zadania, ale mają także i nowe. Podam przykład z JW. Formoza, która w przypadku konfliktu może unieszkodliwić okręt nieprzyjaciela, z wykorzystaniem działających na wodzie, albo pod wodą żołnierzy tej jednostki, którzy prawie jak kamikadze japońscy potrafią podpłynąć  do nieprzyjacielskiego okrętu i go zniszczyć. W związku z powyższym rozszerza się ta znana, klasyczna rola Wojsk Specjalnych także do działań na terenie kraju. Dlaczego powstał Agat? Wojska Specjalne w Polsce dokonały dużego przełomu kiedy nastąpiło ich przekierowanie z wcześniejszego przyporządkowania do jednostek  wewnętrznych i służb bezpieczeństwa. Na początku lat dwutysięcznych pojawiła się taka myśl w Sztabie Generalnym, aby stworzyć nowy Rodzaj Sił Zbrojnych - Wojska Specjalne. Ten Rodzaj Sił Zbrojnych trzeba było, pomimo istniejących kilku jednostek specjalnych, dopiero tworzyć. Brakowało nie tylko struktur dowodzenia - więc powstał NIL - wspaniała jednostka, która m.in. pełni szczególną rolę analityczną, przygotowania warunków do różnych akcji Wojsk Specjalnych, do skutecznego uderzenia w cel. Brakowało elementu powietrznego, więc jest 7. Eskadra Działań Specjalnych, brakowało też takiego elementu, jakim jest Agat, do działań bardziej kinetycznych, z cięższym uzbrojeniem. To był wynik rozmów m.in. z gen. Patalongiem. Stworzyłem wstępną koncepcję powstania w ramach Wojsk Specjalnych, takiej jednostki. Została wstępnie zaakceptowana w Dowództwie Wojsk Specjalnych, potem decyzje podjął po akceptacji Szefa Sztabu Generalnego - Minister Obrony Narodowej. Tak przeformował się Agat, z Oddziału Specjalnego Żandarmerii w typową jednostkę specjalną. Ale każdy żandarm, który przeszedł do nowej jednostki musiał przejść selekcję, tak jak wszyscy, którzy ubiegają się o przyjęcie do Wojsk Specjalnych. Kiedy tworzyłem trzy duże Oddziały Specjalne Żandarmerii - Polska uczestniczyła w misjach lżejszych w Libanie, Syrii, na Bałkanach. W międzyczasie, jako państwo, zrezygnowaliśmy z udziału w lekkich misjach pokojowych. To tam miały działać Oddziały Specjalne Żandarmerii Wojskowej zastępując komandosów m.in. z 6. Brygady Desantowo-Szturmowej.  To one weszły do Afganistanu zastępując GROM. Kiedy zmniejszyła się ilość misji pokojowych o lżejszym charakterze, nie było też zapotrzebowania na działania tych jednostek. Zaczęto rozważać likwidację jednego z Oddziałów Specjalnych ŻW. Lepiej więc było rozwijać, tak jak było w przypadku AGAT-u, niż rozwiązywać.

SO: W Polsce powstał oddzielny, ale niezbyt duży Rodzaj Sił Zbrojnych - Wojska Specjalne. Czy wymaga on dalszego poszerzania? Czy jest potrzeba tworzenie nowych jednostek przeznaczonych dla tych wojsk?

BP: Trzeba sobie zadać pytanie, czy Wojska Specjalne to duży czy mały Rodzaj Sił Zbrojnych? Oczywiście to mały Rodzaj Sił Zbrojnych, ale wszędzie na świecie Wojska Specjalne to mały, elitarny element do realizacji bardzo istotnych zadań. W Polsce Wojska Specjalne liczą etatowo do 3 proc. Sił Zbrojnych. To jest jedna z lepszych proporcji w Europie i NATO, jeżeli nie najlepsza. Najważniejsze dla rozwoju Wojsk Specjalnych jest jakość nie ilość. Specjals to ustawicznie szkolony żołnierz, świetnie wyposażony. A Wojska Specjalne to formacja, której działanie jednego żołnierza lub sekcji żołnierzy potrafi przynieść efekt czasami większy niż brygady. Brzmi to niewiarygodnie, ale jest prawdziwe szczególnie w kontekście wojen hybrydowych. Jako obserwator codziennego życia, choć teraz już nie z bliska co do armii, uważam że najważniejsze dla Wojsk Specjalnych jest uzupełnić Zespoły Bojowe  do ich pełnego stanu. To nie jest proste, bo bardzo ciężko spełnić wszystkie wymogi. W swojej książce opisuje selekcję, gdzie nie tylko elementy fizyczne, ale psychiczne odgrywają ważną rolę. Czy Wojska Specjalne powinny być rozwijane? Myślę, że tak, ze względu na nowe zadania, które Wojska Specjalne mogłyby realizować. Dzisiaj o Wojskach Specjalnych nie myśli się tylko w kategoriami działań na tyłach wroga. Współcześnie Wojska Specjalne działają także na terenie własnego kraju, dlatego jest jeszcze przestrzeń dla ich rozwoju. Jednak o zadaniach i rozwoju powinien wypowiadać się Dowódca Wojsk Specjalnych ,Dowódca Generalny, szef Sztabu Generalnego  - choć dużo spraw z tym związanych są to kwestie tajne, wiec i oni publicznie zbyt dużo powiedzieć nie mogą. 

SO: Jaka jest przyszłość Wojsk Specjalnych w Polsce?

BP: Przed Wojskami Specjalnymi widzę ogromną przyszłość. Gdybym miał wymienić wszystkie kierunki rozwoju, to powiedziałbym, że to przede wszystkim działania analityczne i wykorzystywanie nowych technologii. Tutaj rola NILu wzrośnie bardzo mocno. W tych działaniach analitycznych bardzo ważne będzie współgranie ze służbami specjalnymi oraz wykorzystanie technologii związanej z cyberprzestrzenią, z kosmosem, z namierzaniem nowoczesnymi urządzeniami osób poszukiwanych w połączeniu z umiejętnościami Wojsk Specjalnych. Dlatego od wielu lat ważniejsze od bicepsów staje się działanie samolotów bezzałogowych. Bardzo ważne stają się podsłuchy, podglądy - satelity. Wojska Specjalne będą się rozwijać i będą opierać się o nowoczesne technologie. Wzrośnie bardziej zapotrzebowanie na informatyków niż na umiejętności fizyczne.

SO: Na premierze książki płk Andrzeja Kruczyńskiego „Wodza” padło pytanie, które nie dotyczy tylko żołnierzy Wojsk Specjalnych, ale także żołnierzy innych formacji. Żołnierze, którzy odchodzą ze służby, w Polsce nie są zagospodarowani przez inne służby publiczne. Nikt się nimi nie interesuje, nie stara się wykorzystać ich wiedzy i doświadczenia. Dlaczego tak się dzieje?

BP: Tutaj mamy do czynienia z dwoma problemami. Część żołnierzy to osoby utajnione, chodzi o żołnierzy, którzy brali udział w zadaniach specjalnych - np. neutralizujących przeciwnika. Powoduje to, że po misji ich życie jest zagrożone, bo jakby się ktoś dowiedział, kto wykonywał dane zadanie to może próbować dokonać zemsty. Dlatego te osoby trzeba chronić i nie można ich zostawiać samych sobie. Drugi element to sprawa wykorzystania zdolności szkolonych za ogromne pieniądze przez dwadzieścia kilka lat ludzi, którzy po przejściu na emeryturę są zupełnie niewykorzystani, którzy muszą robić jakieś dziwne rzeczy w swoim życiu, aby nie „zgłupieć”. To są ludzie, którzy przechodzą ogromne obciążenia psychiczne w czasie swoich działań. W wielu państwach funkcjonuje system transformacji, obejmujący nie tylko żołnierzy Wojsk Specjalnych, ale także innych. Żołnierz, który odchodzi do cywila jest brany na rozmowę i pomaga mu się, aby był właściwie prowadzony dalej przez życie, aby dalej był wykorzystany w państwie zgodnie z kwalifikacjami. W Polsce takiej pomocy należałoby udzielać szczególnie żołnierzom Wojsk Specjalnych i służb specjalnych, których część wymaga ochrony. Z drugiej strony dobrze byłoby wykorzystywać umiejętności tych często młodych chłopaków, którzy czasami  odchodzą do cywila nawet w wieku trzydziestu paru lat. Niedobrze, że nie ma w Polsce takiego systemu. Nie dotyczy to tylko żołnierzy Wojsk Specjalnych ale także np. odchodzących generałów, czy pułkowników. Moi koledzy Francuzi, przed odejściem na emeryturę, są zapraszani na spotkanie i prezentują tam wszystkie swoje kompetencje, dokonania naukowe, umiejętności i to gdzie by się dalej widzieli w życiu. Specjalne biuro analizuje w państwie rynek i potrzeby, pilotując takich żołnierzy przez wiele kolejnych lat. Bardzo tego brakuje w stosunku do żołnierzy Wojska Polskiego. W Polsce specjalsi najczęściej trafiają do sektora prywatnego, bo na ich umiejętności i doświadczenie jest bardzo duże zapotrzebowanie. My jednak jako państwo nie mamy wiedzy na temat gdzie trafili, nie pilotujemy ich pracy. Najwyższy czas, aby w Polsce powstała taka instytucja, niekoniecznie przy MON. Ktoś powinien pomóc żołnierzom Wojsk Specjalnych, aby byli odpowiednio wykorzystani, a nie stali gdzieś na bramce w klubie nocnym. Obecnie nie mamy systemu, aby coś takiego poprawnie działało. W Polsce taki problem występuje  nie tylko w wojsku. Do kogoś, kto odchodzi z pracy, następnego dnia nikt już nie dzwoni, nikt o nim nie pamięta, następnego dnia przestaje być ważny. Doświadczamy tego także my żołnierze. Jeden potrafi sobie samodzielnie poradzić, inny nie. W państwie, które nie lubi tracić tego, w co już zainwestowało, potrzebne są rozwiązania systemowe.

SO: Pan jest nie tylko generałem, ale także profesorem. Kim jest łatwiej zarządzać? Żołnierzami, czy studentami?

BP: Zawsze łatwiej jest dowodzić niż kierować. Często oficerowie tego nie doceniają. Dowodzenie wynika z formalnych nakazów wykonywania tego, co jest w mojej głowie. Jeżeli krzyknąłbym w miejscu pracy padnij to część ludzi pewnie by zaczęła się śmiać, a część zapytała: dlaczego? Gdybym zrobił to samo wśród moich żołnierzy to zostałoby to wykonane bez pytania. To odruch żołnierski. Dowodzenie niesie z kolei za sobą większe ryzyko, większą odpowiedzialność związaną z życiem ludzkim. Łatwiej jednak jest kierować ludźmi w warunkach rozkazu niż w warunkach kiedy muszę spowodować, żeby oni chcieli to robić sami. Zawsze powtarzam, że łatwiej jest dowodzić żołnierskimi nogami niż ludzkimi sercami. 


Gen. dyw. prof. dr hab. Bogusław Pacek – był Komendant Żandarmerii Wojskowej oraz Asystent Szefa Sztabu Generalnego ds. Wojsk Specjalnych i Wojsk Lądowych, Zastępca Dowódcy operacji Unii Europejskiej w Czadzie, Rektor Akademii Obrony Narodowej. Inicjator i twórca koncepcji utworzenia w strukturach polskiej armii  jednostki specjalnej AGAT. Autor wielu książek i publikacji na temat wojsk specjalnych i o tematyce wojskowej np. „Oddziały Specjalne Żandarmerii Wojskowej” czy „Wojna Hybrydowa na Ukrainie”.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Roman Polko Roman Polko, 28.09.2019r., 09:44:44 "Myśl" w sztabie generalnym się pojawiła, a nawet częściowo zrealizowała - żandarmeria miała ochotę stworzyć własne siły specjalne i przejąć GROM. Na szczęście to drugie się nie udało. Dokładnie 20 lutego 2001 roku. do GROM-u przybył Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej, który przedstawił koncepcję przeniesienia GROM-u do struktur Żandarmerii. Został poinformowany, że to absurd i że przekracza swoje kompetencje domagając się współpracy w tym zakresie. Sprawa odbiła się echem w Sztabie Generalnym. Gdy kilka miesięcy później zaprosiłem gen. Franciszka Gągora do GROM-u, to zapytał czy na pewno może przyjechać - "bo już jednego generała z GROM-u wyprosiłeś" Dowództwo Wojsk Specjalnych powstało decyzją Prezydenta Kaczyńskiego i Ministra Sikorskiego , którzy nakazali opracowanie dwóch projektów tego dowództwa. Pierwszy powstał w GROM-ie i w lutym 2006r. przedstawiałem go ministrowi Sikorskiemu, drugi powstał w Sztabie Generalnym. Kolejne miesiące to dopracowywanie szczegółów - wspólnie. Jedno łączyło oba projekty - przyjecie standardów GROM-u (nawet nazewnictwo pododdziałów) jako ogólnie obowiązujące. Projekt opracowywał płk. Andrzej Kurkowicz - mój Zastępca w GROM-ie, a do współdziałania z Ministrem Szczygło w tym zakresie oddelegowany był płk. Karol Komisarczyk z GROM-u. W myśl zasady "kapitan myśli kapitalnie, a generał myśli generalnie" to oni i ich koledzy byli prawdziwymi twórcami wojsk specjalnych. Roman Polko
  • Bogusław Pacek Bogusław Pacek, 01.10.2019r., 21:40:14 Historia opisywana przez gen.R.Polkę dot. wizyty w GROM Komendanta Głównego ŻW jest mi znana z jego opowiadania,ale to okres wcześniejszy, nie dotyczy mojej osoby. Zaś co do samego stworzenia Dowództwa Wojsk Specjalnych-ojców sukcesu jest wielu,bo wiele jest osób,które się do tego przyczyniły..W swojej książce opierałem się przede wszystkim na dostępnych dokumentach,jako materiale źródłowym.
  • LT LT, 09.03.2021r., 10:26:14 O działaniach specjalnych powinni dyskutować fachowcy, a nie pozerzy ...

Powiązane

Redakcja CSWOT szkoli Służbę Więzienną

CSWOT szkoli Służbę Więzienną CSWOT szkoli Służbę Więzienną

W dniach 17-20 maja br. Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu zorganizowało pilotażowy kurs przysposobienia wojskowego funkcjonariuszy Służby Więziennej.

W dniach 17-20 maja br. Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu zorganizowało pilotażowy kurs przysposobienia wojskowego funkcjonariuszy Służby Więziennej.

Redakcja Formoza rekrutuje!

Formoza rekrutuje! Formoza rekrutuje!

Jednostka Wojskowa Formoza poszukuje kandydatów na stanowiska służbowe w grupach szturmowych wchodzących w skład zespołu bojowego oraz na stanowiska służbowe z wyłączeniem grup szturmowych.

Jednostka Wojskowa Formoza poszukuje kandydatów na stanowiska służbowe w grupach szturmowych wchodzących w skład zespołu bojowego oraz na stanowiska służbowe z wyłączeniem grup szturmowych.

Krzysztof Mątecki Święto Wojsk Specjalnych

Święto Wojsk Specjalnych Święto Wojsk Specjalnych

15 lat temu, 24 maja 2007 roku, decyzją Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego został powołany nowy rodzaj Sił Zbrojnych-Wojska Specjalne. Dla upamiętnienia tego wydarzenia, Decyzją Ministra Obrony Narodowej,...

15 lat temu, 24 maja 2007 roku, decyzją Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego został powołany nowy rodzaj Sił Zbrojnych-Wojska Specjalne. Dla upamiętnienia tego wydarzenia, Decyzją Ministra Obrony Narodowej, dzień ten został ustanowiony Świętem Wojsk Specjalnych.

Krzysztof Mątecki Szkolenie CWMD dla JW GROM

Szkolenie CWMD dla JW GROM Szkolenie CWMD dla JW GROM

W kwietniu (18-29) w Polsce Członkowie Agencji Redukcji Zagrożeń Obronnych (DTRA) wspierający Europejskie Dowództwo USA (EUCOM) przeprowadzili szkolenie w zakresie przeciwdziałania broni masowego rażenia...

W kwietniu (18-29) w Polsce Członkowie Agencji Redukcji Zagrożeń Obronnych (DTRA) wspierający Europejskie Dowództwo USA (EUCOM) przeprowadzili szkolenie w zakresie przeciwdziałania broni masowego rażenia (CWMD) z polskimi siłami specjalnymi.

Redakcja news Kongres Safe Place 2022

Kongres Safe Place 2022 Kongres Safe Place 2022

W dniach 17-19 października 2022 r. w Centrum Konferencyjnym Kuźnia Napoleońska w Paprotni k. Warszawy odbędzie się V Ogólnopolski Kongres Naukowo-Techniczny SAFE PLACE 2022.

W dniach 17-19 października 2022 r. w Centrum Konferencyjnym Kuźnia Napoleońska w Paprotni k. Warszawy odbędzie się V Ogólnopolski Kongres Naukowo-Techniczny SAFE PLACE 2022.

Redakcja news Amerykańscy Gwardziści zakończyli pierwszą edycję kursów dla polskich Terytorialsów

Amerykańscy Gwardziści zakończyli pierwszą edycję kursów dla polskich Terytorialsów Amerykańscy Gwardziści zakończyli pierwszą edycję kursów dla polskich Terytorialsów

Zakończyła się pierwsza edycja kursów operatorów przeciwpancernych pocisków kierowanych JAVELIN organizowanych przez instruktorów Gwardii Narodowej Stanu Illinois przy współpracy z instruktorami z Centrum...

Zakończyła się pierwsza edycja kursów operatorów przeciwpancernych pocisków kierowanych JAVELIN organizowanych przez instruktorów Gwardii Narodowej Stanu Illinois przy współpracy z instruktorami z Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej. W dotychczasowych czterech szkoleniach udział wzięło kilkuset Terytorialsów z różnych Brygad WOT z całego kraju.

Redakcja news 10 rocznica śmierci Generała brygady Sławomira Petelickiego

10 rocznica śmierci Generała brygady Sławomira Petelickiego 10 rocznica śmierci Generała brygady Sławomira Petelickiego

Dziś obchodzimy 10. rocznicę śmierci Generała brygady Sławomira Petelickiego – pomysłodawcy, twórcy i pierwszego Dowódcy Jednostki Wojskowej GROM, który sprawował tę funkcję dwukrotnie w latach 1990-1995...

Dziś obchodzimy 10. rocznicę śmierci Generała brygady Sławomira Petelickiego – pomysłodawcy, twórcy i pierwszego Dowódcy Jednostki Wojskowej GROM, który sprawował tę funkcję dwukrotnie w latach 1990-1995 i 1997-1999.

Krzysztof Mątecki news Instruktorzy JWK szkolili gruzińskich specjalsów

Instruktorzy JWK szkolili gruzińskich specjalsów Instruktorzy JWK szkolili gruzińskich specjalsów

Operatorzy Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca uczestniczyli w dwutygodniowym szkoleniu odbywającym się w bazie gruzińskich sił specjalnych w Vashlijvari. Wspólne szkolenia polskich i gruzińskich...

Operatorzy Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca uczestniczyli w dwutygodniowym szkoleniu odbywającym się w bazie gruzińskich sił specjalnych w Vashlijvari. Wspólne szkolenia polskich i gruzińskich komandosów odbywają się w ramach programu wymiany szkoleniowej Joint Joint Exchange Exercise (JCET).

Krzysztof Mątecki news Pierwsze Cougary już w Polsce

Pierwsze Cougary już w Polsce Pierwsze Cougary już w Polsce

20 czerwca 2022 Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak poinformował w mediach społecznościowych o pierwszej dostawie opancerzonych pojazdów minoodpornych MRAP Cougar 4x4 do Polski. Są to pierwsze...

20 czerwca 2022 Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak poinformował w mediach społecznościowych o pierwszej dostawie opancerzonych pojazdów minoodpornych MRAP Cougar 4x4 do Polski. Są to pierwsze z 300 zamówionych w grudniu 2021 r. pojazdów, które wcześniej były na wyposażeniu Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych.

Krzysztof Mątecki news Święto Służby Kontrwywiadu Wojskowego

Święto Służby Kontrwywiadu Wojskowego Święto Służby Kontrwywiadu Wojskowego

Służba Kontrwywiadu Wojskowego (SKW), powstała 102 lata temu z wyodrębnienia kontrwywiadu ze struktur wywiadu Oddziału II Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego. Służba Kontrwywiadu Wojskowego czerpie z...

Służba Kontrwywiadu Wojskowego (SKW), powstała 102 lata temu z wyodrębnienia kontrwywiadu ze struktur wywiadu Oddziału II Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego. Służba Kontrwywiadu Wojskowego czerpie z etosu, dorobku i tradycji kontrwywiadu wojskowego II Rzeczypospolitej i Polskiego Państwa Podziemnego. Symbolicznym nawiązaniem do ich dziejów jest Święto Służby Kontrwywiadu Wojskowego, obchodzone dnia 22 czerwca, by upamiętnić ustanowienie w 1920 r. samodzielnej Sekcji Defensywy Oddziału II Sztabu...

Krzysztof Mątecki news Nowy dowódca 6 BPD

Nowy dowódca 6 BPD Nowy dowódca 6 BPD

Z dniem 1 lipca br. wicepremier Mariusz Błaszczak wyznaczył pułkownika Michała Strzeleckiego na dowódcę 6 Brygady Powietrznodesantowej. Tego samego dnia wyznaczono również gen. bryg. Bogdana Rycerskiego...

Z dniem 1 lipca br. wicepremier Mariusz Błaszczak wyznaczył pułkownika Michała Strzeleckiego na dowódcę 6 Brygady Powietrznodesantowej. Tego samego dnia wyznaczono również gen. bryg. Bogdana Rycerskiego na stanowisko szefa Sztabu Wielonarodowego Korpusu Północny – Wschód.

Krzysztof Mątecki news Rocznica operacji „Red Wings”

Rocznica operacji „Red Wings” Rocznica operacji „Red Wings”

Mija 17 lat od rozpoczęcia operacji „Red Wings”, która po dziś dzień uważana jest za czarną kartę w historii operacji specjalnych przeprowadzanych przez U.S. Navy SEALs.

Mija 17 lat od rozpoczęcia operacji „Red Wings”, która po dziś dzień uważana jest za czarną kartę w historii operacji specjalnych przeprowadzanych przez U.S. Navy SEALs.

Krzysztof Mątecki news Kolejne Pioruny dla Wojska Polskiego

Kolejne Pioruny dla Wojska Polskiego Kolejne Pioruny dla Wojska Polskiego

W czwartek 23 czerwca 2022 roku w Warszawie wicepremier i minister obrony narodowej zatwierdził umowę, w ramach której do wojska polskiego trafią kolejne zestawy przeciwlotniczych zestawów rakietowych...

W czwartek 23 czerwca 2022 roku w Warszawie wicepremier i minister obrony narodowej zatwierdził umowę, w ramach której do wojska polskiego trafią kolejne zestawy przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun. Pierwsze zestawy rakiet mają trafić do żołnierzy jeszcze w tym roku.

Redakcja news Nowy numer kwartalnika SPECIAL OPS!

Nowy numer kwartalnika SPECIAL OPS! Nowy numer kwartalnika SPECIAL OPS!

W “dwójce” znajdziecie m.in obszerny artykuł o Wydziale V Antyterrorystycznym ABW i wywiad z jego naczelnikiem a także analizę przebiegu pierwszego miesiąca wojny w Ukrainie oraz testy sprzętu!

W “dwójce” znajdziecie m.in obszerny artykuł o Wydziale V Antyterrorystycznym ABW i wywiad z jego naczelnikiem a także analizę przebiegu pierwszego miesiąca wojny w Ukrainie oraz testy sprzętu!

Krzysztof Mątecki news 20 lat Agencji Wywiadu

20 lat Agencji Wywiadu 20 lat Agencji Wywiadu

29 czerwca 2022 roku obchodzimy 20. rocznicę powołania Agencji Wywiadu. Misją AW jest dostarczanie wywiadowczej, wyprzedzającej i ekskluzywnej informacji najważniejszym organom władzy państwowej Rzeczypospolitej...

29 czerwca 2022 roku obchodzimy 20. rocznicę powołania Agencji Wywiadu. Misją AW jest dostarczanie wywiadowczej, wyprzedzającej i ekskluzywnej informacji najważniejszym organom władzy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej, które podejmują optymalne decyzje dla interesów państwa i jego obywateli w ciągle zmieniających się uwarunkowaniach międzynarodowych.

Krzysztof Mątecki news Kormorany II dla Marynarki Wojennej

Kormorany II dla Marynarki Wojennej Kormorany II dla Marynarki Wojennej

W Porcie Wojennym w Świnoujściu 26 czerwca 2022 roku, wicepremier i szef resortu obrony narodowej Mariusz Błaszczak wziął udział  w uroczystościach z okazji Święta Marynarki Wojennej. Podczas obchodów...

W Porcie Wojennym w Świnoujściu 26 czerwca 2022 roku, wicepremier i szef resortu obrony narodowej Mariusz Błaszczak wziął udział  w uroczystościach z okazji Święta Marynarki Wojennej. Podczas obchodów święta morskiego Rodzaju Sił Zbrojnych RP wicepremier podpisał umowę na dostarczenie trzech kolejnych niszczycieli min typu Kormoran II.

Krzysztof Mątecki Święto JW AGAT

Święto JW AGAT Święto JW AGAT

30 czerwca to Święto i 11 rocznica sformowania Jednostki Wojskowej AGAT. Istniejąca od 2011 roku jednostka WS Decyzją 160/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 24 maja 2012r. przyjmuje imię gen. dyw. Stefana...

30 czerwca to Święto i 11 rocznica sformowania Jednostki Wojskowej AGAT. Istniejąca od 2011 roku jednostka WS Decyzją 160/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 24 maja 2012r. przyjmuje imię gen. dyw. Stefana ROWECKIEGO ,,GROTA’’ aresztowanego przez Gestapo właśnie 30 czerwca.

Krzysztof Mątecki news Szczyt NATO 2022

Szczyt NATO 2022 Szczyt NATO 2022

W dniach 28-30 czerwca 2022 roku w Madrycie odbył się szczyt NATO z udziałem szefów państw i rządów z państw członkowskich NATO oraz kluczowych partnerów. Tegoroczny szczyt wyznaczył strategiczny kierunek...

W dniach 28-30 czerwca 2022 roku w Madrycie odbył się szczyt NATO z udziałem szefów państw i rządów z państw członkowskich NATO oraz kluczowych partnerów. Tegoroczny szczyt wyznaczył strategiczny kierunek NATO na przyszłość, zapewniając, że Sojusz będzie nadal dostosowywał się do zmieniającego się świata i zapewni bezpieczeństwo miliardowi ludzi.

Krzysztof Mątecki news Śmigłowce  AW149 dla polskiej armii

Śmigłowce  AW149 dla polskiej armii Śmigłowce  AW149 dla polskiej armii

1 lipca 2022 roku w Świdniku została podpisana umowa na dostawę 32 wielozadaniowych śmigłowców Leonardo AW149 dla polskiego wojska.

1 lipca 2022 roku w Świdniku została podpisana umowa na dostawę 32 wielozadaniowych śmigłowców Leonardo AW149 dla polskiego wojska.

Krzysztof Mątecki news Śmierć dowódcy Specjalnej Jednostki Interwencyjnej (UEI)

Śmierć dowódcy Specjalnej Jednostki Interwencyjnej (UEI) Śmierć dowódcy Specjalnej Jednostki Interwencyjnej (UEI)

Podczas operacji antyterrorystycznej przeprowadzonej 1 lipca 2022 roku w hiszpańskim Valladolid ciężko ranny zotał dowódca Specjalnej Jednostki Interwencyjnej (UEI), podpułkownik Pedro Alfonso Casado....

Podczas operacji antyterrorystycznej przeprowadzonej 1 lipca 2022 roku w hiszpańskim Valladolid ciężko ranny zotał dowódca Specjalnej Jednostki Interwencyjnej (UEI), podpułkownik Pedro Alfonso Casado. Pomimo wysiłków lekarzy po pięciu dniach podpułkownik Casado zmarł w szpitalu.

Krzysztof Mątecki news W Ukrainie poległ Iwan „Brest” Marczuk

W Ukrainie poległ Iwan „Brest” Marczuk W Ukrainie poległ Iwan „Brest” Marczuk

26 czerwca 2022 r. pod Lisiczańskiem na wschodzie Ukrainy, zginął Iwan „Brest” (Brześć) Marczuk, jeden z założycieli białoruskiego ochotniczego pułku im. Kalinowskiego walczącego po stronie Kijowa w wojnie...

26 czerwca 2022 r. pod Lisiczańskiem na wschodzie Ukrainy, zginął Iwan „Brest” (Brześć) Marczuk, jeden z założycieli białoruskiego ochotniczego pułku im. Kalinowskiego walczącego po stronie Kijowa w wojnie z Rosją. Jak wynika z oświadczenia wydanego przez dowództwo pułku w czasie walk pod Lisiczańskiem grupa, w której był Iwan, powstrzymywała natarcie rosyjskich czołgów. Iwan Marczuk przed śmiercią miał zniszczyć co najmniej jeden czołg nieprzyjaciela.

Krzysztof Mątecki news Operacja SSO Ukrainy pk. “Wąż”

Operacja SSO Ukrainy pk. “Wąż” Operacja SSO Ukrainy pk. “Wąż”

W nocy 7 lipca nurkowie ukraińskiego 73 Centrum Morskich Operacji Specjalnych przy pomocy pojazdów podwodnych podpłynęli do Wyspy Węży. Ukraińscy komandosi przy pomocy specjalnego sprzętu przeprowadzili...

W nocy 7 lipca nurkowie ukraińskiego 73 Centrum Morskich Operacji Specjalnych przy pomocy pojazdów podwodnych podpłynęli do Wyspy Węży. Ukraińscy komandosi przy pomocy specjalnego sprzętu przeprowadzili inspekcję nabrzeża pod kątem obecności min przeciwpiechotnych i przeciwdesantowych. Po wyznaczeniu drogi dla łodzi motorowych głównej grupy uderzeniowej, nurkowie 73 Centrum dali sygnał do kontynuowania operacji specjalnej pk. „Wąż”.

Krzysztof Mątecki news Chorągiew Wojskowa dla 11 MBOT

Chorągiew Wojskowa dla 11 MBOT Chorągiew Wojskowa dla 11 MBOT

Żołnierzom 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Leopolda Okulickiego, ps. „Niedźwiadek ”została wręczona Chorągiew Wojskowa! Uroczystość miała miejsce 10 lipca 2022 roku w Myślenicach...

Żołnierzom 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Leopolda Okulickiego, ps. „Niedźwiadek ”została wręczona Chorągiew Wojskowa! Uroczystość miała miejsce 10 lipca 2022 roku w Myślenicach i połączona była z przysięgą 150 nowych żołnierzy 11 MBOT.

Krzysztof Mątecki news Funkcjonariusze SPKP usunęli niebezpieczny pocisk w centrum Warszawy

Funkcjonariusze SPKP usunęli niebezpieczny pocisk w centrum Warszawy Funkcjonariusze SPKP usunęli niebezpieczny pocisk w centrum Warszawy

Do groźnego incydentu doszło w poniedziałek 11 lipca 2022 roku na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, czasie marszu Pamięci Ofiar Ludobójstwa Ukraińskiego na Wołyniu w 1943 roku. Jeden z uczestników zgromadzenia,...

Do groźnego incydentu doszło w poniedziałek 11 lipca 2022 roku na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, czasie marszu Pamięci Ofiar Ludobójstwa Ukraińskiego na Wołyniu w 1943 roku. Jeden z uczestników zgromadzenia, 31 letni mieszkaniec Mazowsza wyjął z plecaka pocisk i podłożył go wśród uczestników marszu.

Wybrane dla Ciebie

Dobierz wyposażenie na misje specjalną »

Dobierz wyposażenie na misje specjalną » Dobierz wyposażenie na misje specjalną »

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach » Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać »

Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać » Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »  Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Poznaj sposób na ochronę słuchu podczas strzelań »

Poznaj sposób na ochronę słuchu podczas strzelań » Poznaj sposób na ochronę słuchu podczas strzelań »

W czym wychodzisz sukces w misji?

W czym wychodzisz sukces w misji? W czym wychodzisz sukces w misji?

Testujemy telefon do zadań specjalnych »

Testujemy telefon do zadań specjalnych » Testujemy telefon do zadań specjalnych »

Jak zostać licencjonowanym instruktorem strzelań »

Jak zostać licencjonowanym instruktorem strzelań » Jak zostać licencjonowanym instruktorem strzelań »

Dobierz buty do zimowej wyprawy »

Dobierz buty do zimowej wyprawy » Dobierz buty do zimowej wyprawy »

Ten sprzęt nie pozwoli ci zamarznąć »

Ten sprzęt nie pozwoli ci zamarznąć »  Ten sprzęt nie pozwoli ci zamarznąć »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w niskich temperaturach

Jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w niskich temperaturach Jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w niskich temperaturach

Jakie zalety powinny mieć buty na długą wyprawę?

Jakie zalety powinny mieć buty na długą wyprawę? Jakie zalety powinny mieć buty na długą wyprawę?

Czym najlepiej zwabić jelenia »

Czym najlepiej zwabić jelenia » Czym najlepiej zwabić jelenia »

Czym różni się dobra latarka wojskowa od policyjnej

Czym różni się dobra latarka wojskowa od policyjnej Czym różni się dobra latarka wojskowa od policyjnej

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji? Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie? Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji

Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji

Niezwodne latarki taktyczne - skąd je pozyskać

Niezwodne latarki taktyczne - skąd je pozyskać Niezwodne latarki taktyczne  - skąd je pozyskać

Najnowsze produkty i technologie

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

POLSYS EUROPE Sp. Z o.o Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Zintegrowana Kamizelka BULLFROG Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne...

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne ze strategicznego punktu widzenia, przede wszystkim należy chronić bez żadnych kompromisów ludzi, którzy bezpośrednio w walkach uczestniczą. Ten aspekt ochrony życia i zdrowia żołnierzy jest w centrum zainteresowania kanadyjskiej kompanii POLSYS INC. i jej siostrzanej firmy w Polsce - POLSYS EUROPE.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

DURABO® Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops