Święto Żandarmerii Wojskowej!

Szkolenie żołnierzy Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej z Mińska Mazowieckiego. Foto. Żandarmeria Wojskowa
W dniu 13 czerwca swoje Święto obchodzi Żandarmeria Wojskowa. Święto nawiązuje do chlubnych tradycji z czasów powstania listopadowego i powołania 13 czerwca 1831 roku przez gen. Tomasza Łubieńskiego Straży Polowej, która w armii Królestwa Polskiego wykonywała zadania wojskowego organu bezpieczeństwa.
Zobacz także
Krzysztof Mątecki news Spotkanie z żołnierzami FORMOZY w Poznaniu

W dniu 20 grudnia 2023 roku na terenie Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu odbędzie się druga edycja spotkania cywilów z czynnymi zawodowo żołnierzami Jednostki Wojskowej FORMOZA. Organizatorem wydarzenia...
W dniu 20 grudnia 2023 roku na terenie Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu odbędzie się druga edycja spotkania cywilów z czynnymi zawodowo żołnierzami Jednostki Wojskowej FORMOZA. Organizatorem wydarzenia jest stowarzyszenie Centrum Rozwoju Obronności "Zielony Talizman".
Redakcja news Kontrterroryści z Rzeszowa w służbie św. Mikołaja

W mikołajki (6 grudnia 2023 roku) operatorzy rzeszowskiego Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji odwiedzili małych pacjentów na dziecięcych oddziałach Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego...
W mikołajki (6 grudnia 2023 roku) operatorzy rzeszowskiego Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji odwiedzili małych pacjentów na dziecięcych oddziałach Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 2 w Rzeszowie. Policjanci wręczali dzieciom prezenty w niecodzienny sposób.
Krzysztof Mątecki news Święto 1 Dywizjonu Lotniczego Ziemi Łęczyckiej

Corocznie w dniu 6 grudnia obchodzone jest święto 1 Dywizjonu Lotniczego Ziemi Łęczyckiej wchodzącego w strukturę 25. Brygady Kawalerii Powietrznej. Dywizjon przejął dziedzictwo i kontynuuje tradycje 37...
Corocznie w dniu 6 grudnia obchodzone jest święto 1 Dywizjonu Lotniczego Ziemi Łęczyckiej wchodzącego w strukturę 25. Brygady Kawalerii Powietrznej. Dywizjon przejął dziedzictwo i kontynuuje tradycje 37 Pułku Śmigłowców Transportowych.
Historia Żandarmerii Wojskowej
Zgodnie z Rozkazem Ministra Obrony Narodowej Nr Pf-42/Org. z 18 kwietnia 1990 roku i Zarządzeniem Szefa Sztabu Generalnego WP Nr 062/Org. z 15 czerwca tegoż roku, określono strukturę organizacyjną oraz skład ilościowy jednostek Żandarmerii Wojskowej. Oficjalnie oddziały żandarmerii reaktywowano 1 września 1990 roku.
Zgodnie z Zarządzeniem Szefa Sztabu Generalnego WP Nr 062/Org. z 15 czerwca 1990 roku utworzono Komendę Główną Żandarmerii Wojskowej w Warszawie i 3 Komendy Żandarmerii Wojskowej - Warszawskiego Okręgu Wojskowego, Pomorskiego Okręgu Wojskowego i śląskiego Okręgu Wojskowego.
Ponadto powołano Oddziały Żandarmerii Wojskowej: Warszawa, Kraków, Bydgoszcz, Szczecin, Wrocław, Poznań; 18 Wydziałów Żandarmerii Wojskowej; 47 Placówek Żandarmerii Wojskowej, a także Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim.
W kolejnych latach wychodząc naprzeciw nowym wyzwaniom, w ramach struktur ŻW sformowano wyspecjalizowane elitarne jednostki do działań specjalnych o charakterze policyjnym - oddziały specjalne w Mińsku Mazowieckim, Warszawie i Gliwicach (na bazie Oddziału Specjalnego ŻW w Gliwicach z dniem 1 lipca 2011 sformowano jednostkę wojsk specjalnych "Agat").
Żandarmeria Wojskowa
Dziś Żandarmeria Wojskowa działa na podstawie Ustawy o Żandarmerii Wojskowej i wojskowych organach porządkowych, w której szczegółowo określono między innymi właściwość, zadania oraz obowiązki i uprawnienia Żandarmerii Wojskowej w Siłach Zbrojnych RP.
Do zadań ŻW należy m.in. : zapewnienie przestrzegania dyscypliny wojskowej, ochranianie porządku publicznego na terenach i obiektach jednostek wojskowych oraz w miejscach publicznych a także ochranianie życia i zdrowia ludzi oraz mienia wojskowego przed zamachami naruszającymi te dobra.
Polska żandarmeria aktywnie uczestniczyła i uczestniczy w misjach pokojowych i stabilizacyjnych pod auspicjami NATO, ONZ, UE. Żandarmi pełnili służbę w Iraku, Syrii, Libanie, Demokratycznej Republice Konga, Czadzie i w Afganistanie. Żołnierze ŻW są obecni w Bośni i Hercegowinie oraz Kosowie.
Obecnie formacja tworzy trzon Wielonarodowego Batalionu Policji Wojskowej NATO, a zgłoszenia innych policji wojskowych do udziału w tej inicjatywie to wyraz aprobaty dla dotychczasowej międzynarodowej współpracy i uznanie przez zagranicznych partnerów wiodącej roli Żandarmerii Wojskowej. Obok ŻW w skład Batalionu wchodzą pododdziały policji wojskowych Chorwacji, Czech i Słowacji.
Przeczytaj także: 30 lat Żandarmerii Wojskowej [bezpłatny E-BOOK] >>
Żandarmeria Wojskowa wydziela także pododdziały do Grup Bojowych Unii Europejskiej oraz Sił Odpowiedzi NATO. Posiada ponadto status partnera Europejskich Sił Żandarmerii.
Współpraca z formacją jest doceniana również w kraju. ŻW trwale współdziała z instytucjami cywilnymi szczebla centralnego i lokalnego, a także między innymi z Policją, Strażą Graniczną, Państwową Strażą Pożarną, Generalnym Inspektorem Celnym, Głównym Inspektorem Kontroli Skarbowej, Biurem Ochrony Rządu i ABW.
Źródło i zdjęcia: Żandarmeria Wojskowa