Święto Żandarmerii Wojskowej!
Szkolenie żołnierzy Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej z Mińska Mazowieckiego. Foto. Żandarmeria Wojskowa
W dniu 13 czerwca swoje Święto obchodzi Żandarmeria Wojskowa. Święto nawiązuje do chlubnych tradycji z czasów powstania listopadowego i powołania 13 czerwca 1831 roku przez gen. Tomasza Łubieńskiego Straży Polowej, która w armii Królestwa Polskiego wykonywała zadania wojskowego organu bezpieczeństwa.
Zobacz także
Redakcja news Spotkanie szefów obrony państw Grupy Wyszehradzkiej
W dniu 10 października 2024 odbyło się w Gdyni spotkanie szefów obrony Polski, Czech, Słowacji i Węgier, poświęcone omówieniu priorytetów Polski w czasie pełnionego obecnie przez nasz kraj przewodnictwa...
W dniu 10 października 2024 odbyło się w Gdyni spotkanie szefów obrony Polski, Czech, Słowacji i Węgier, poświęcone omówieniu priorytetów Polski w czasie pełnionego obecnie przez nasz kraj przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej oraz sytuacji bezpieczeństwa w regionie.
Redakcja news Ćwiczenie Northern Challenge zakończone!
Na Islandii zakończyło się międzynarodowe ćwiczenie pk. Northern Challenge 2024. Przez ostatnie dwa tygodnie Nurkowie Minerzy 8FOW, razem z 330 ekspertami z 17 krajów, doskonalili umiejętności i wymieniali...
Na Islandii zakończyło się międzynarodowe ćwiczenie pk. Northern Challenge 2024. Przez ostatnie dwa tygodnie Nurkowie Minerzy 8FOW, razem z 330 ekspertami z 17 krajów, doskonalili umiejętności i wymieniali doświadczenia w zakresie zwalczania improwizowanych urządzeń wybuchowych (IED) – zarówno w środowisku morskim, jak i na lądzie.
Redakcja news Polskie rakiety dla programu HOMAR-K
W Republice Korei została podpisana umowa pomiędzy polską firmą WB Electronics S.A. a koreańską Hanwha Aerospace. Podpisane porozumienie dotyczy produkcji pocisków rakietowych dla programu HOMAR-K.
W Republice Korei została podpisana umowa pomiędzy polską firmą WB Electronics S.A. a koreańską Hanwha Aerospace. Podpisane porozumienie dotyczy produkcji pocisków rakietowych dla programu HOMAR-K.
Historia Żandarmerii Wojskowej
Zgodnie z Rozkazem Ministra Obrony Narodowej Nr Pf-42/Org. z 18 kwietnia 1990 roku i Zarządzeniem Szefa Sztabu Generalnego WP Nr 062/Org. z 15 czerwca tegoż roku, określono strukturę organizacyjną oraz skład ilościowy jednostek Żandarmerii Wojskowej. Oficjalnie oddziały żandarmerii reaktywowano 1 września 1990 roku.
Zgodnie z Zarządzeniem Szefa Sztabu Generalnego WP Nr 062/Org. z 15 czerwca 1990 roku utworzono Komendę Główną Żandarmerii Wojskowej w Warszawie i 3 Komendy Żandarmerii Wojskowej - Warszawskiego Okręgu Wojskowego, Pomorskiego Okręgu Wojskowego i śląskiego Okręgu Wojskowego.
Ponadto powołano Oddziały Żandarmerii Wojskowej: Warszawa, Kraków, Bydgoszcz, Szczecin, Wrocław, Poznań; 18 Wydziałów Żandarmerii Wojskowej; 47 Placówek Żandarmerii Wojskowej, a także Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim.
W kolejnych latach wychodząc naprzeciw nowym wyzwaniom, w ramach struktur ŻW sformowano wyspecjalizowane elitarne jednostki do działań specjalnych o charakterze policyjnym - oddziały specjalne w Mińsku Mazowieckim, Warszawie i Gliwicach (na bazie Oddziału Specjalnego ŻW w Gliwicach z dniem 1 lipca 2011 sformowano jednostkę wojsk specjalnych "Agat").
Żandarmeria Wojskowa
Dziś Żandarmeria Wojskowa działa na podstawie Ustawy o Żandarmerii Wojskowej i wojskowych organach porządkowych, w której szczegółowo określono między innymi właściwość, zadania oraz obowiązki i uprawnienia Żandarmerii Wojskowej w Siłach Zbrojnych RP.
Do zadań ŻW należy m.in. : zapewnienie przestrzegania dyscypliny wojskowej, ochranianie porządku publicznego na terenach i obiektach jednostek wojskowych oraz w miejscach publicznych a także ochranianie życia i zdrowia ludzi oraz mienia wojskowego przed zamachami naruszającymi te dobra.
Polska żandarmeria aktywnie uczestniczyła i uczestniczy w misjach pokojowych i stabilizacyjnych pod auspicjami NATO, ONZ, UE. Żandarmi pełnili służbę w Iraku, Syrii, Libanie, Demokratycznej Republice Konga, Czadzie i w Afganistanie. Żołnierze ŻW są obecni w Bośni i Hercegowinie oraz Kosowie.
Obecnie formacja tworzy trzon Wielonarodowego Batalionu Policji Wojskowej NATO, a zgłoszenia innych policji wojskowych do udziału w tej inicjatywie to wyraz aprobaty dla dotychczasowej międzynarodowej współpracy i uznanie przez zagranicznych partnerów wiodącej roli Żandarmerii Wojskowej. Obok ŻW w skład Batalionu wchodzą pododdziały policji wojskowych Chorwacji, Czech i Słowacji.
Przeczytaj także: 30 lat Żandarmerii Wojskowej [bezpłatny E-BOOK] >>
Żandarmeria Wojskowa wydziela także pododdziały do Grup Bojowych Unii Europejskiej oraz Sił Odpowiedzi NATO. Posiada ponadto status partnera Europejskich Sił Żandarmerii.
Współpraca z formacją jest doceniana również w kraju. ŻW trwale współdziała z instytucjami cywilnymi szczebla centralnego i lokalnego, a także między innymi z Policją, Strażą Graniczną, Państwową Strażą Pożarną, Generalnym Inspektorem Celnym, Głównym Inspektorem Kontroli Skarbowej, Biurem Ochrony Rządu i ABW.
Źródło i zdjęcia: Żandarmeria Wojskowa