Special-Ops.pl

Plan B czyli go-bag od Hazard4

The plan B: a go-bag from Hazard4

Plan B czyli go-bag od Hazard4 Andrzej Krugler, Hazard4
 

Plan B czyli go-bag od Hazard4 Andrzej Krugler, Hazard4


 

Każdy żołnierz czy funkcjonariusz tak komponuje swoje oporządzenie, aby najbardziej niezbędne rzeczy (amunicja, pakiet medyczny, granaty, łączność, woda, itd.) mieć „pod ręką” i przy sobie. Dodatkowe wyposażenie przenoszone jest z reguły w plecaku i składać się na nie może zapas amunicji, żywność, woda, dodatkowe medykamenty, odzież, itp.
Every soldier or operator set up his load bearing equipment to have the most necessary items such as ammunition, individual first aid kit, grenades, communication systems, water, etc. easily accessible and on hand. Additional equipment is commonly carried in the backpack – additional rounds, food rations, water, clothing. The problem appears when using the vehicles – in tight spaces of armored vehicles there is always a lack of place for packs so they are transported on the outside. In the situation of immediate attack (ambush or IED) it might be difficult to leave the interior with pack. That is why so-called go-bags or BOB's (from bail out bag) were developed they are emergency survival bags with such necessary equipment as ammo, grenades, additional MRE and water. One of the sample is Hazard4 Plan B go-bag – a high quality bag with some distinctive features making it one of the best ones.

Zobacz także

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Jednym z problemów, z jakimi można się zetknąć podczas przejazdu samochodem czy transporterem opancerzonym, jest fakt, że plecak jest niedostępny dla żołnierza, bo – ze względu na swoje rozmiary i szczupłość miejsca w pojeździe – na ogół jest przewożony w bagażniku albo na zewnątrz pojazdu, solidnie przymocowany. W momencie nagłego ataku (zasadzka, eksplozja IED) i konieczności szybkiego opuszczenia pojazdu nie ma czasu ani na szukanie plecaka, ani tym bardziej na jego wyjmowanie z bagażnika lub odpinanie od pancerza. Jeżeli zaatakowano jeden pojazd z konwoju, a pozostałe mają możliwość podjęcia jego załogi, to sytuację można łatwo opanować. Jeśli jednak zaatakowano samotny pojazd lub kolumna poszła w rozsypkę, to żołnierze z rozbitego wozu pozostają z tym, co mają przy sobie, a to czasem może nie wystarczać w przypadku dłuższej walki.

W takiej sytuacji pomocny okazuje się tzw. go-bag, czyli niewielka torba, którą da się umieścić we wnętrzu pojazdu w zasięgu rąk, i w którym spakowane są dodatkowe ilości niezbędnego wyposażenia, które może pomóc przetrwać do czasu nadejścia pomocy lub przebicia się do własnych sił. Na ogół go-bagi są wykonywane w formie podłużnej torby, o prostokątnym przekroju, wyposażonej w kilka różnej wielkości kieszeni, czasem obszyte taśmami PALS, z miejscem na system hydracyjny, i z reguły wyposażone w tylko jedną szelkę.

Taka konstrukcja systemu nośnego nie została zastosowana przypadkiem – jedną szelkę można znacznie szybciej przerzucić przez ramię, bez konieczności plątania się z dwiema szelkami plecaka. Torba noszona w ten sposób jest też łatwiejsza do ułożenia na kamizelce zintegrowanej z dopiętymi modułami i mniej koliduje z oporządzeniem, choć z całą pewnością nie będzie podczas biegu tak stabilna i wygodna, jak klasyczny plecak. Pamiętajmy jednak, że zasadniczym jej przeznaczeniem jest zapewnienie rzeczy niezbędnych do ucieczki i przetrwania.

Go-bagi są różne – od bardzo prostych do mocno rozbudowanych. Poniżej przedstawiamy przedstawiciela tej drugiej grupy, torbę firmy Hazard4, o bardzo adekwatnej nazwie Plan B.

Plan B ma formę prostopadłościanu o wymiarach 50×22×16 cm i jest wykonany w całości z Cordury 1000D. Na zewnątrz, na bokach posiada po 9 rzędów taśm PALS, po 3 sekcje każdy. Trzy dolne rzędy po obu stronach naszyte są na warstwie materiału, która tworzy kieszonkę, w której można przenosić płaskie, długie przedmioty. Na przedzie torby naszyte są dwie kieszenie: górna – mniejsza i dolna – większa. Górna kieszeń ma formę zbliżoną do kieszeni medycznej z oporządzenia MOLLE II. Zamykana jest dwubiegowym żyłkowym zamkiem błyskawicznym, zakrytym listwą. Wewnątrz nie ma żadnych przegródek, a do środka bardzo dobrze wchodzi kilka sztuk opatrunków osobistych. Jest też łatwo dostępna, co sprzyja wykorzystaniu jej jako kieszeni na dodatkowe medykamenty. Na klapce tej kieszeni naszyty jest rzep, który odpowiada wielkością przeciętnemu Morale Patch.

Poniżej znajduje się większa (mniej więcej dwukrotnie) kieszeń, zamykana identycznie jak opisana wcześniej. Kieszeń ta posiada wewnątrz organizer, który pozwala na przenoszenie długopisów, latarki lub podobnych wymiarowo rzeczy. Jest też specjalny uchwyt, zamykany dwoma klapkami z rzepem, który może posłużyć nam do przenoszenia PDA lub GPS-u. Na klapce tej kieszeni naszyto pięć rzędów taśm PALS, po trzy sekcje każdy.

Główna komora Planu B jest jedną, dużą kieszenią. Na jej tylnej ściance, w pobliżu dna, naszyto siatkową kieszonkę na płaskie przedmioty, sięgającą do połowy wysokości komory głównej. Druga kieszeń z siatki, tym razem zamykana suwakiem, znajduje się na szczycie klapy, od jej wewnętrznej strony. Powierzchnie górna, dolna i boczne wnętrza komory głównej obszyte są miękką dzianiną, do której dobrze przyczepia się ostry rzep.

Zastosowanie takiego materiału nie jest przypadkowe, gdyż na wyposażeniu torby znajduje się przegródka wypełniona pianką, do której „skrzydełek” przyszyto właśnie ostre części rzepa. To daje nam możliwość w zasadzie dowolnego podzielenia wnętrza torby na dwie sekcje. We wnętrzu komory głównej możemy przenosić na przykład racje MRE, amunicję w pudełkach, dodatkową odzież, czyli rzeczy, które uznamy za niezbędne w przypadku konieczności pozostawienia zasadniczego plecaka w pojeździe. Po lewej stronie komory głównej, w jej górnej ściance, wykonano otwór zamykany żyłkowym suwakiem. Możemy przez niego wyprowadzić na zewnątrz na przykład antenę radiostacji, przewód zestawu słuchawkowego, itp.

Pomiędzy główną komorą a wykładziną „plecową” znajduje się kieszeń na system hydracyjny. W przeciwieństwie do większości plecaków przeznaczonych do przenoszenia pęcherzy z wodą, kieszeń Planu B nie posiada wykładziny z pianki, która izolowałaby przenoszony płyn od temperatury zewnętrznej. Pamiętać jednak należy, że to torba „ucieczkowa”, zatem nie można od niej wymagać wszelkich udogodnień, które znamy z plecaków czy toreb do noszenia „na co dzień”. Wężyk systemu hydracyjnego wyprowadzany jest przez otwór do wnętrza komory głównej, a stamtąd na zewnątrz przez otwór wycięty w górnej ściance torby, zakrywanej klapką z rzepem (od strony naszych pleców klapka nie ma rzepa, co ułatwia wyprowadzenie wężyka).

Przegroda pomiędzy kieszenią główną i kieszenią na bukłak posiada zaszewki, które powodują zwiększenie jej objętości, przez co pomimo że przewidziana jest ona na bukłak o pojemności 2 litrów bez problemu mieści się w niej pęcherz 3-litrowy (np. Omega 3). Kieszeń na system hydracyjny zamykana jest dwubiegowym żyłkowym zamkiem błyskawicznym, wszytym z lewej strony, od dolnej krawędzi aż do szczytu prawego boku. W kieszeni na system hydracyjny, podobnie jak w komorze głównej, nie ma żadnych otworków drenażowych.

System nośny go-baga bazuje na pojedynczej szelce, która jest na stałe przyszyta do jego górnej części. Dociągnięcie plecaka do szelki regulowane jest pojedynczą taśmą, która współpracuje z drabinką przyszytą pośrodku górnej ścianki plecaka. Na szelce naszytych jest 6 taśm, z czego pierwsza od góry stanowi szlufkę dla taśmy dociągającej, kolejna ma utrzymywać wężyk od systemu hydracyjnego, zaś następne cztery tworzą podwójne sekcje taśm PALS, przy czym druga od góry umożliwia również stabilne mocowanie ekwipunku w systemie ALICE. Kolejna jest przedłużona na boki i doszyto do niej D-ringi.

Poniżej taśm PALS wszyta jest żeńska część 50-milimetrowej klamry Fastex z blokadą (uniemożliwia przypadkowe wypięcie klamry), do której dołącza się część męską z taśmą regulacyjną. Taśmę tę mocuje się do dolnego rogu plecaka (według uznania – prawego lub lewego, w zależności od tego, na którym ramieniu chcemy nosić go-baga), gdzie znajdują się drabinki do jej przeplecenia. Taśma posiada dwie plastikowe przelotki, które służą do zamocowania jej wolnego końca. Na krańcu taśmy regulacyjnej znajduje się duży D-ring. Szelka podszyta jest od spodu siatką dystansową, zaś pomiędzy nią i Cordurą znajduje się gruba warstwa pianki, która poprawia komfort noszenia.

Plecak dodatkowo stabilizowany jest wąską, pojedynczą szelką, którą mocujemy do „wolnej” drabinki w rogu plecaka (do przeciwległej wczepia się taśmę szelki), a następnie dołączamy karabińczykiem (który mocowany jest do szelki regulacyjnej klamrą Fastex) do małego D-ringa wszytego w przedłużenie taśmy PALS na szelce. Oprócz tego plecak możemy przenosić za pomocą dwóch uchwytów z taśmy – jednego na dole, drugiego na górze. Od strony pleców plecak wyłożony jest formowanym termicznie tworzywem, które w dotyku przypomina piankę. Posiada ono odpowiednie przetłoczenia, które poprawiają wentylację pleców i ograniczają pocenie.

Plan B możemy kompresować za pomocą 5 taśm. Cztery z nich mają szerokość 1 cala i są umieszczone parami po bokach plecaka, zaś piąta ma szerokość 2 cali i jest umieszczona od spodu. Daje to możliwość takiego ściśnięcia ładunku, że nie będzie on przemieszczał się podczas biegu, co w przypadku plecaka na jednej szelce ma niebagatelne znaczenie.

Oczywiście możemy używać go-baga Plan B nie tylko jako torby ucieczkowej, którą będziemy wozić ze sobą w Afganistanie na pokładzie Rosomaka czy MaxxPro. Całkiem dobrze sprawuje się także w użytkowaniu codziennym, zwłaszcza kiedy potrzebujemy szybkiego dostępu do przenoszonych przedmiotów. Tutaj objawia się zaleta plecaka na jednej szelce – żeby dostać się do jego zawartości nie musimy zdejmować go z pleców, wystarczy tylko przesunąć go do przodu.

Rzecz jasna – pod względem pojemności Plan B nie ma się co równać z plecakami „klasycznymi”, wejdą do niego przedmioty znacznie mniejsze, co wynika z jego konstrukcji. Jednak dobrze sprawdzi się przy transporcie wyposażenia na strzelnicę czy do transportu aparatu i akcesoriów fotografi cznych, choć dedykowany, fotografi czny go-bag również znajduje się w ofercie Hazard4. Przenoszenie plecaka na jednej szelce będzie wymagać przyzwyczajenia, zwłaszcza gdy dotąd nosiliśmy tylko plecaki „klasyczne”. Jednak nawet wtedy komfort jego użytkowania będzie mimo wszystko niższy, niż plecaków z dwiema szelkami. Co nie oznacza, że będzie to niewygodne. Po prostu go-baga nosi się inaczej.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Globemaster Oślepiający Fenix TK 20R

Oślepiający Fenix TK 20R Oślepiający Fenix TK 20R

Testy latarek to dość wdzięczna sprawa, a zarazem niebywale subiektywna, jeżeli chodzi np. o określenie, czy dana latarka świeci wystarczająco jasno i czy jest to faktycznie ileś tam lumenów, jak podaje...

Testy latarek to dość wdzięczna sprawa, a zarazem niebywale subiektywna, jeżeli chodzi np. o określenie, czy dana latarka świeci wystarczająco jasno i czy jest to faktycznie ileś tam lumenów, jak podaje producent w ulotce informacyjnej, lub czy dystans, do jakiego dociera snop światła, to faktycznie podany przez producenta odcinek.

Jerzy Bielecki Ostrzałka Work Sharp Ken Onion Edition

Ostrzałka Work Sharp Ken Onion Edition Ostrzałka Work Sharp Ken Onion Edition

W życiu każdego noża jest tak, że prędzej czy później ulegnie on stępieniu. Niektórzy jakby nie zauważają tego momentu i używają noży dalej, aż będzie obojętne, którą stroną noża będą ciąć. Obie będą jednakowo...

W życiu każdego noża jest tak, że prędzej czy później ulegnie on stępieniu. Niektórzy jakby nie zauważają tego momentu i używają noży dalej, aż będzie obojętne, którą stroną noża będą ciąć. Obie będą jednakowo tępe. Co ciekawe, osoby tego pokroju uważają niekiedy, że taki nóż jest nawet całkiem bezpieczny i nie da się nim zaciąć. Zapominają przy tym, że im bardziej tępy nóż, tym większą musimy przyłożyć siłę i może się zdarzyć, że uraz będzie poważniejszy, niż płytka rana wywołana cięciem ostrym...

INCORSA Sp. z o.o. Konserwacja broni – na co zwrócić szczególną uwagę?

Konserwacja broni – na co zwrócić szczególną uwagę? Konserwacja broni – na co zwrócić szczególną uwagę?

Sezon strzelecki trwa w najlepsze, dlatego broń jest w ciągłym ruchu. Intensywnie eksploatowana, zazwyczaj przechodzi wiele w trudnych warunkach odciskających na niej swoje „piętno”. Dlatego, aby broń...

Sezon strzelecki trwa w najlepsze, dlatego broń jest w ciągłym ruchu. Intensywnie eksploatowana, zazwyczaj przechodzi wiele w trudnych warunkach odciskających na niej swoje „piętno”. Dlatego, aby broń służyła przez długi czas, należy przeprowadzać jej dokładny przegląd i konserwację. Oto kilka zaleceń, które sprawią że nasza broń będzie w doskonałym stanie w ciągu całego roku oraz gotowa na kolejne sezony.

Jerzy Bielecki Noże znad rzeki Kolumbia

Noże znad rzeki Kolumbia Noże znad rzeki Kolumbia

Noże marki CRKT (Columbia River Knife & Tool) nie zagościły chyba jeszcze na łamach „SPECIAL OPS” i właściwie trudno mi wytłumaczyć, jak to się stało. Być może pojawiły się w relacjach z targów, jednak...

Noże marki CRKT (Columbia River Knife & Tool) nie zagościły chyba jeszcze na łamach „SPECIAL OPS” i właściwie trudno mi wytłumaczyć, jak to się stało. Być może pojawiły się w relacjach z targów, jednak szerszego opisu chyba się nie doczekały. Tak czy inaczej warto to zmienić, co czynię niniejszym artykułem.

MACTRONIC Spółka z o.o. Sp.k. STREAMLIGHT TLR-7 i TLR-8 - nowe, kompaktowe latarki na broń

STREAMLIGHT TLR-7 i TLR-8 - nowe, kompaktowe latarki na broń STREAMLIGHT TLR-7  i TLR-8 - nowe, kompaktowe latarki na broń

Seria dobrze wszystkim znanych TLRek, czyli linii Tactical Light Rail-mounted marki Streamlight powiększyła się w tym roku o dwa kolejne modele: TLR-7 Tactical Weapon Light i TLR-8 Tactical Light with...

Seria dobrze wszystkim znanych TLRek, czyli linii Tactical Light Rail-mounted marki Streamlight powiększyła się w tym roku o dwa kolejne modele: TLR-7 Tactical Weapon Light i TLR-8 Tactical Light with Red Laser.

Globemaster Nowe szkiełko od Vortex Optics - Strike Eagle naciera

Nowe szkiełko od Vortex Optics - Strike Eagle naciera Nowe szkiełko od Vortex Optics - Strike Eagle naciera

Lunety celownicze to temat obszerny, szczególnie w przypadku lunet z tak zwanego segmentu budżetowego, bo do takiej kategorii można zaliczyć lunetę Strike Eagle 3-18x44 wyprodukowaną przez znanego producenta...

Lunety celownicze to temat obszerny, szczególnie w przypadku lunet z tak zwanego segmentu budżetowego, bo do takiej kategorii można zaliczyć lunetę Strike Eagle 3-18x44 wyprodukowaną przez znanego producenta optyki, firmę Vortex Optics. W naszym nadwiślańskim kraju dystrybutorem produktów tej amerykańskiej firmy jest sklep Kolba.pl, który również dostarczył nam do testów jej nowy model celownika optycznego.

Gadget Cover Jak zabezpieczyć smartfon przed awariami w czasie wakacji?

Jak zabezpieczyć smartfon przed awariami w czasie wakacji? Jak zabezpieczyć smartfon przed awariami w czasie wakacji?

Wakacje to okres, w którym dochodzi do częstych zalań i uszkodzeń smartfonów. Beztroska, a czasem i alkohol wypijany w plażowych barach, sprawiają, że Polacy zgłaszają się z telefonami do serwisów częściej...

Wakacje to okres, w którym dochodzi do częstych zalań i uszkodzeń smartfonów. Beztroska, a czasem i alkohol wypijany w plażowych barach, sprawiają, że Polacy zgłaszają się z telefonami do serwisów częściej niż wiosną, jesienią i zimą. Jak zabezpieczyć smartfon przez uszkodzeniem w czasie wakacyjnego wyjazdu?

Ireneusz Chloupek Merrell Moab 2 Tactical

Merrell Moab 2 Tactical Merrell Moab 2 Tactical

Obuwie trekkingowe i sportowe marki Merrell należy do bardzo popularnych na całym świecie, w tym w Polsce. Sam „schodziłem” przez lata wiele par „merelków” – od lekkich Waterpro Maipo, przez Accentory,...

Obuwie trekkingowe i sportowe marki Merrell należy do bardzo popularnych na całym świecie, w tym w Polsce. Sam „schodziłem” przez lata wiele par „merelków” – od lekkich Waterpro Maipo, przez Accentory, Moab Ventilator, Vent i Vapor, po Concordia Mid Wtpf. Jakość i wygoda Merrelli sprawiły, że np. modele Sawtooth, Refuge Core Mid, czy Moab Polar były chętnie wykorzystywane podczas treningów i misji bojowych, obok przepisowych butów służbowych, przez US Navy SEALs, a ich śladem wybierane także przez...

Mateusz J. Multarzyński Mały wojownik - Olight M2R Warrior

Mały wojownik - Olight M2R Warrior Mały wojownik - Olight M2R Warrior

Dzięki uprzejmości firmy militaria.pl, dystrybutora latarek marki Olight, do naszej redakcji trafiła latarka Olight M2R Warrior. W modelu tym jako źródło światła zastosowano diodę Cree XHP35 Cool White,...

Dzięki uprzejmości firmy militaria.pl, dystrybutora latarek marki Olight, do naszej redakcji trafiła latarka Olight M2R Warrior. W modelu tym jako źródło światła zastosowano diodę Cree XHP35 Cool White, która zapewnia strumień światła na poziomie 1500 lumenów i zasięg do 208 m. I to wszystko w niewielkiej, mierzącej zaledwie 13 cm i ważącej 155 g (z akumulatorem) latarce. Zdjęcia: Mateusz J. Multarzyński

P.S. Krzyżowiec TG

Krzyżowiec TG Krzyżowiec TG

Jeżeli miałbym wskazać najbardziej intrygujące mnie rozwiązanie stosowane przez producentów oporządzenia taktycznego, to do niedawna bez wahania wskazałbym – nieosiągalne dla większości osób zaopatrujących...

Jeżeli miałbym wskazać najbardziej intrygujące mnie rozwiązanie stosowane przez producentów oporządzenia taktycznego, to do niedawna bez wahania wskazałbym – nieosiągalne dla większości osób zaopatrujących się w tego typu sprzęt we własnym zakresie (głównie ze względu na cenę i dostępność) kamizelki firmy FirstSpear oraz system THOR firmy NFM. Dlaczego? Ano, ze względu na ich z „tubkowe” zapięcia. Biorąc pod uwagę opinie (zarówno znalezione w internecie, jak i wyrażone przez znajomych, mających możliwość...

Michal M. Benchmade 535 Bogout

Benchmade 535 Bogout Benchmade 535 Bogout

Benchmade – amerykańska marka, której nie trzeba przedstawiać. Wymieniana wśród pierwszych, gdy mowa o uznanych producentach noży, zwłaszcza rozmaitych „folderów”, czyli tych ze składaną głownią. Ale nie...

Benchmade – amerykańska marka, której nie trzeba przedstawiać. Wymieniana wśród pierwszych, gdy mowa o uznanych producentach noży, zwłaszcza rozmaitych „folderów”, czyli tych ze składaną głownią. Ale nie tylko, bo do sztandarowych produktów z logo w postaci charakterystycznego motylka należy przecież też np. ceniony, zgrabny, taktyczny „fixed” Nimravus. Niektóre Benchmady przeszły testy wojskowe i otrzymały oficjalny numer standaryzacyjny NSN. W aktualnej ofercie tej firmy warto zwrócić uwagę na...

Globemaster Dobra guma to podstawa

Dobra guma to podstawa Dobra guma to podstawa

Jakiś czas temu „wpadł mi na warsztat” ciekawy produkt firmy MASTON®, której oficjalnym przedstawicielem jest firma KTJ kolor, dystrybutor dobrze znanych w środowisku strzeleckim produktów marki BRUNOX. Zdjęcia:...

Jakiś czas temu „wpadł mi na warsztat” ciekawy produkt firmy MASTON®, której oficjalnym przedstawicielem jest firma KTJ kolor, dystrybutor dobrze znanych w środowisku strzeleckim produktów marki BRUNOX. Zdjęcia: Globemaster

Michal M. FENIX PD35 V2.0

FENIX PD35 V2.0 FENIX PD35 V2.0

Latarki Fenix przebiły się w ostatnich latach do czołówki najpopularniejszych marek w tej grupie produktów outdoorowych na polskim rynku, skutecznie konkurując z oferowanymi przez inne znane firmy, dzięki...

Latarki Fenix przebiły się w ostatnich latach do czołówki najpopularniejszych marek w tej grupie produktów outdoorowych na polskim rynku, skutecznie konkurując z oferowanymi przez inne znane firmy, dzięki solidnej, nowoczesnej budowie, wykorzystaniu dobrych podzespołów i będącej tego wynikiem niezawodności. Wytwarzane przez funkcjonującą od 2004 r. spółkę Fenixlight Limited z graniczącego z Hongkongiem Shenzhen, pokazują wytrzymałością, dobrym spasowaniem i estetyką zupełnie nową jakość, niemającą...

Ireneusz Chloupek TACTIX 1-DAY PLUS

TACTIX 1-DAY PLUS TACTIX 1-DAY PLUS

1-Day Plus w nazwie nowego plecaka amerykańskiej firmy First Tactical z serii Tactix sugeruje, że został on sklasyfikowany jako wystarczający do spakowania się na dzień lub ponad dzień. Jego bardzo solidna...

1-Day Plus w nazwie nowego plecaka amerykańskiej firmy First Tactical z serii Tactix sugeruje, że został on sklasyfikowany jako wystarczający do spakowania się na dzień lub ponad dzień. Jego bardzo solidna konstrukcja, ok. 40-litrowa pojemność, mnóstwo kieszeni, organizerów i możliwość rozbudowy przez dopinanie w wielu miejscach dodatkowych sprawiają, że to chyba jednak nadmiar skromności.

Jerzy Bielecki Boker Plus

Boker Plus Boker Plus

Wybór noża to temat, który nieustannie przewija się przez wszystkie fora i grupy militarne, survivalowe, bushcraftowe, turystyczne, żeglarskie i wszystkie inne, które są związane jakkolwiek z działalnością...

Wybór noża to temat, który nieustannie przewija się przez wszystkie fora i grupy militarne, survivalowe, bushcraftowe, turystyczne, żeglarskie i wszystkie inne, które są związane jakkolwiek z działalnością outdoorową. Najczęstszą odpowiedzią, która pada, gdy pojawi się pytanie: „jaki nóż wybrać w teren?”, jest: „kup Morę”. Jest to poniekąd dobra odpowiedź, ale jednak nie do końca. Różne są potrzeby użytkowników, różne są noże i faktycznie trochę trudno się w tym zorientować. Polecanie więc Mory nie...

RTcom NoizeBarrier™ - wysokiej rozdzielczości elektroniczne zatyczki do uszu

NoizeBarrier™ - wysokiej rozdzielczości elektroniczne zatyczki do uszu NoizeBarrier™ - wysokiej rozdzielczości elektroniczne zatyczki do uszu

Działające w wysokiej rozdzielczości (HD) elektroniczne zatyczki do uszu NoizeBarrier™ zapewniają niezrównaną świadomość sytuacyjną oraz wyraźną komunikację. Te dwutrybowe zatyczki oferują aktywną ochronę...

Działające w wysokiej rozdzielczości (HD) elektroniczne zatyczki do uszu NoizeBarrier™ zapewniają niezrównaną świadomość sytuacyjną oraz wyraźną komunikację. Te dwutrybowe zatyczki oferują aktywną ochronę słuchu przed hałasem oraz jego wzmocnienie, zapewniając skuteczną lokalizację i wykrywanie dźwięku.

Redakcja DUOSCAN™- Detektor Materiałów Wybuchowych i Narkotyków

DUOSCAN™- Detektor Materiałów Wybuchowych i Narkotyków DUOSCAN™-  Detektor Materiałów Wybuchowych i Narkotyków

Każdy specjalista ds. bezpieczeństwa powinien posiadać skuteczny, poręczny, odporny detektor materiałów wybuchowych i narkotyków do wykrywania śladowych ilości substancji niebezpiecznych.

Każdy specjalista ds. bezpieczeństwa powinien posiadać skuteczny, poręczny, odporny detektor materiałów wybuchowych i narkotyków do wykrywania śladowych ilości substancji niebezpiecznych.

P.S. Koszule taktyczne i inne nowości

Koszule taktyczne i inne nowości Koszule taktyczne i inne nowości

Opisywane poniżej ubrania to nowe wersje sprawdzonych wzorów, stanowiące odpowiedź na zapotrzebowanie rynku i samych użytkowników. Odświeżenie podejścia do popularnych i lubianych przez wielu, sztandarowych...

Opisywane poniżej ubrania to nowe wersje sprawdzonych wzorów, stanowiące odpowiedź na zapotrzebowanie rynku i samych użytkowników. Odświeżenie podejścia do popularnych i lubianych przez wielu, sztandarowych wręcz produktów marki Helikon-Tex, czyli koszul Defender oraz spodni UTP (będących w pewnym momencie wręcz synonimem tej firmy) wydawało się czymś naturalnym i potrzebnym. Sprawdźmy zatem, jakich zmian doczekaliśmy się w nowej odsłonie tych ciuchów.

Ireneusz Chloupek Swiss+eye G-Tac

Swiss+eye G-Tac Swiss+eye G-Tac

Od czasu pojawienia się wersji ESS TurboFan z aktywnym systemem wentylacji mogło się wydawać, że w kategorii gogli taktycznych już  nic ciekawszego nie da się wymyślić. Tymczasem  w sprzedaży pojawił...

Od czasu pojawienia się wersji ESS TurboFan z aktywnym systemem wentylacji mogło się wydawać, że w kategorii gogli taktycznych już  nic ciekawszego nie da się wymyślić. Tymczasem  w sprzedaży pojawił się niedawno model G-TAC  firmy Swiss Eye International GmbH, który z powodzeniem łączy klasyczne, ale umiejętnie  dopracowane rozwiązania z unikalnym patentem  zmiany wizjerów. Zdjęcia: Ireneusz Chloupek, SwissEye, SpecBrands.pl

TARMAX Bates - obuwie taktyczne dla profesjonalistów

Bates - obuwie taktyczne dla profesjonalistów Bates - obuwie taktyczne dla profesjonalistów

Podstawą wyposażenia indywidualnego funkcjonariuszy każdej służby mundurowej są wygodne i dobrze dopasowane buty określane jako obuwie taktyczne. Od typowych wojskowych kamaszy odróżnia je waga oraz dostosowanie...

Podstawą wyposażenia indywidualnego funkcjonariuszy każdej służby mundurowej są wygodne i dobrze dopasowane buty określane jako obuwie taktyczne. Od typowych wojskowych kamaszy odróżnia je waga oraz dostosowanie do użytkowania w zróżnicowanym terenie, w tym szczególnie w terenie miejskim. Od lat wiodącym producentem obuwia taktycznego jest firma Bates, z której produktów korzystają zarówno służby mundurowe, jak i coraz częściej cywilni użytkownicy, którzy szukają obuwia wytrzymałego, skutecznego...

Jerzy Bielecki Nowe otwarcie

Nowe otwarcie Nowe otwarcie

Multitooli marki Leatherman chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest to właściwie ikona tego typu narzędzi. Kto jednak pomyślał, że Leatherman nie tworzy nowości i tylko przerabia istniejące modele,...

Multitooli marki Leatherman chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest to właściwie ikona tego typu narzędzi. Kto jednak pomyślał, że Leatherman nie tworzy nowości i tylko przerabia istniejące modele, jest w błędzie. W bieżącym roku pokazała się nowa seria narzędzi – FREE. Seria składa się z 8 modeli, z czego aktualnie w Polsce dostępne są dwa modele multitooli – P 4 i P 2. Szczegółowego opisu serii możecie spodziewać się niebawem, a póki co chciałem przedstawić kilka wrażeń na gorąco o modelu P...

Ireneusz Chloupek ESS CROWBAR

ESS CROWBAR ESS CROWBAR

Amerykańska marka ESS (Eye Safety Systems, Valley, Idaho), należąca do słynnej firmy Oakley inc. z One Icon Foothill Ranch w Kalifornii, której kilka sztandarowych produktów przedstawialiśmy już na naszych...

Amerykańska marka ESS (Eye Safety Systems, Valley, Idaho), należąca do słynnej firmy Oakley inc. z One Icon Foothill Ranch w Kalifornii, której kilka sztandarowych produktów przedstawialiśmy już na naszych łamach, jest tak rozpoznawalna i popularna w środowisku użytkowników profesjonalnych gogli oraz okularów balistycznych na całym świecie, że nie wymaga ponownego przedstawiania. Jej oferta, z której czerpią również żołnierze oraz funkcjonariusze polskich jednostek specjalnych, jest regularnie poszerzana...

MACTRONIC Spółka z o.o. Sp.k. Latarki dla profesjonalistów od Mactronic

Latarki dla profesjonalistów od Mactronic Latarki dla profesjonalistów od Mactronic

Stworzone z myślą o profesjonalistach, dla których światło jest niezbędne do wypełnienia obowiązków zawodowych, z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Latarki produkowane przez firmę...

Stworzone z myślą o profesjonalistach, dla których światło jest niezbędne do wypełnienia obowiązków zawodowych, z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Latarki produkowane przez firmę Mactronic spełnią oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników.

P.S. Husar Sarmatian

Husar Sarmatian Husar Sarmatian

Bielska firma Husar wchodząc przed kilkoma laty na rodzimy rynek oporządzenia taktycznego zaskoczyła swoją konkurencję bardzo nowatorskimi i (jak na ówczesne warunki) nowoczesnymi rozwiązaniami. Lata mijają,...

Bielska firma Husar wchodząc przed kilkoma laty na rodzimy rynek oporządzenia taktycznego zaskoczyła swoją konkurencję bardzo nowatorskimi i (jak na ówczesne warunki) nowoczesnymi rozwiązaniami. Lata mijają, a asortyment Husara sukcesywnie przechodzi kolejne modernizacje. Przyjrzyjmy się zatem bliżej ich najnowszemu dziełu – plate carrierowi SARMATIAN. Zdjęcia: P.S.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops