Special-Ops.pl

Nevada z Niemiec po tasmańsku

Tasmanian Tiger Adam Dubiel

Tasmanian Tiger Adam Dubiel

Scenerią działań prowadzonych przez wojsko, policję i innego rodzaju służby i formacje uzbrojone stojące na straży szeroko rozumianego bezpieczeństwa są niejednokrotnie warunki, jakim nie sprosta podstawowe umundurowanie polowe. Na mróz, siąpiący deszcz, wychładzający wiatr i opady śniegu najlepsza jest odzież wywodząca się z wyposażenia turystycznego i alpinistycznego. Bodaj najbardziej wszechstronne i często stosowane są zwłaszcza ocieplające kurtki z dzianiny polarowej. Na rynku są obecne ich rozmaite odmiany różniące się konstrukcją, materiałami i właściwościami. Ciekawą reprezentacją wielu praktycznych rozwiązań w tej materii jest kurtka Nevada niemieckiej spółki Tasmanian Tiger.

Zobacz także

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Wiele z ubiorów przewidzianych do użytku mniej lub bardziej militarnego, które wykorzystują nowoczesne technologie tekstylne zaadaptowane z kolekcji turystycznych i sportowych, nie dorównuje swoim cywilnym pierwowzorom funkcjonalnością. Dotyczy to zwłaszcza pierwszych wzorów tego typu, jakie pojawiły się w wyposażeniu wojska i policji. Proste, skromnej budowy, niekiedy siermiężne, nazbyt obszerne i workowate, prezentują niejednokrotnie minimalistyczne podejście do kwestii ergonomii kroju.

Od tego rodzaju odzieży można jednak wymagać zdecydowanie więcej. Ergonomicznej konstrukcji pełnej udogodnień, które będą uwzględniać specyfikę użytkowania ubiorów w formacjach uzbrojonych. Propozycje idące w tym kierunku pojawiają się coraz częściej w ofercie firm obecnych na rynku wyposażenia dla formacji mundurowych. Kurtka Nevada niemieckiego Tasmanian Tiger, wyspecjalizowanego w produkcji elementów odzieży, oporządzenia i plecaków militarnych, jest właśnie najlepszym tego przykładem.

Dwa laminaty

Nevada należy do kurtek polarowych, które poza funkcją ocieplacza mają chronić przed wiatrem i wodą. Produkt Tasmanian Tiger realizuje te idee za sprawą materiałów Tecnopile No- Wind i Schoeller WB 400. Ten pierwszy pochodzi z włoskiego Pontertoto, wytwórcy dzianin polarowych, które są odpowiednikiem konkurencyjnej produkcji amerykańskiego Polartec (dawniej Malden Mills). Wykorzystuje poliuretanową membranę paroprzepuszczalną No Wind, umieszczoną między dwiema zlaminowanymi z nią warstwami poliestrowej dzianiny polarowej Tecnopile. Laminat ten jest więc zbliżony konstrukcją do materiału Polarteca WindBlock i Gore Windstopper. Pokrywa większą powierzchnię kurtki. Jego właściwości termoizolacyjne sprawiają wrażenie dorównujących dzianinie Polartec serii 200.

Drugi z użytych w kurtce materiałów to znany z odzieży typu softshell Schoeller WB 400, również trójlaminat. Z zewnątrz pokrywa go powłoka poliamidowa o apreturze hydrofobowej, co sprawia, że krople wody nie wnikają w nią tak łatwo i perlą się na jej powierzchni. Środkowa makroporowa warstwa jest z poliuretanu, a wewnętrzna – z dzianiny polarowej. Materiał ten jest odporny na uszkodzenia i elastyczny, rozciągliwy w czterech kierunkach. Wszyty w karczku i w rękawach wzmacnia konstrukcję kurtki Nevada w miejscach najbardziej narażonych na przetarcie.

Oba materiały, jeden z membraną i drugi typu softshell, zapewniły kurtce niewrażliwość na wiatr i lekkie opady atmosferyczne, przy oddychalności pozwalającej na aktywność fizyczną użytkownika bez ryzyka obfitego zapocenia. Niemniej jednak trzeba się liczyć z tym, że transfer wilgoci na zewnątrz od ciała nie jest tak swobodny jak w klasycznej bezmembranowej kurtce polarowej. Z tego względu Nevada to przede wszystkim okrycie wierzchnie, a nie wewnętrzna warstwa ocieplająca. Temu właśnie przeznaczeniu podporządkowano jej konstrukcję.

Krój

Zwarty krój kurtki, tzw. techniczny, wywodzi się z podobnych konstrukcji spotykanych w odzieży do turystyki górskiej. Nie sposób nie docenić wielu detali służących komfortowi użytkownika. Przykładem są karczek i brak szwu na barkach, który mógłby w nie uwierać przyciśnięty plecakiem i oporządzeniem. Nevada zapinana jest spiralnym zamkiem dwukierunkowym firmy YKK z dwoma suwakami. Dlatego można rozpiąć ją zarówno od góry, jak i od dołu. Suwaki są wzbogacone o uchwyty ułatwiające ich szybką bezwzrokową obsługę w rękawiczkach, co ma niebagatelne znaczenie w militarnym lub policyjnym użytkowaniu kurtki. Dla szczelności zamknięcia zamek jest od spodu uzupełniony listwą i zastosowano jego wariant odwrócony z materiałem na zewnątrz, dla zabezpieczenia jego spiralnej struktury przed wnikaniem w nią zanieczyszczeń, piasku, pyłu. Wszystkie zamki użyte w kurtce, zapinające jej kieszenie, są tej konstrukcji.

Dużym plusem kurtki jest kołnierz. Wysoki, gdy postawiony, osłoni przed wiatrem nie tylko szyję, ale i dolne obszary twarzy, do której przylegać będzie miękka wyściółka kołnierza z mikrofibry. Szczelność tej osłony poprawia regulacja obwodu kołnierza gumową linką z zaciskiem. Podobnie za pomocą dwóch zacisków i gumki w dolnej krawędzi kurtki rozwiązano elastyczny ściągacz zabezpieczający przed podwiewaniem kurtki od dołu. Regulatory te można obsługiwać jedną ręką. Przy tym znacznie wygodniej i skuteczniej jest ciągnąć dłonią bezpośrednio za pętelkę z linki, niż posługiwać się małym uchwytem.

Ważną cechą porządnie zaprojektowanej odzieży tego typu jest krój niekrępujący ruchów, zgodny z budową ciała ludzkiego. Temu w kurtce Tasmanian Tiger służy między innymi wyprofilowanie rękawów na wysokości łokci. Ponadto kurtka nie uniesie się na ciele użytkownika przy podniesieniu rąk na boki do wysokości ramion. Natomiast sięgnięcie ręką wyżej ponad głowę spowoduje już podciągnięcie w górę kurtki. Ciekawym detalem budowy każdego rękawa jest umieszczony przy jego elastycznej krawędzi otwór na kciuk. Zapobiega zsuwaniu się rękawa na ręce przy jej unoszeniu. Ten szczegół zdradza inspirację ubraniami dla wspinaczy.

Użytkownik kurtki ocieplającej wyposażonej w membranę musi mieć obowiązkowo możliwość wentylacji ciała wspomagającej oddychające właściwości membrany. Nevada jest wyposażona w otwory pod pachami, rozpinane zamkami z dwoma suwakami, które w pozycji zapiętej są rozłożone w dwóch skrajnych położeniach. Zamek można więc rozpiąć zarówno od dołu, jak i od góry, bezwzrokowo i szybko.

Kieszenie

W kurtce znalazło się sześć kieszeni. Wszystkie racjonalnie rozmieszczone i niebanalnie rozwiązane. Na przedniej powierzchni kurtki są ich dwie pary. Na wysokości klatki piersiowej znalazły się dwie kieszenie zamykane każda pionowo zamkiem skrytym w delikatnym mieszku przy zamku zapinającym bluzę. Są wyścielone mikrofibrą i obszerne, co osiągnięto stosując nieznaczne fałdy nadające kieszeniom lekką wypukłość. Znakomicie nadają się do schowania drobiazgów, np. telefonu komórkowego. Poniżej są dwie kolejne kieszenie z zapięciem na niemal pionowe zamki. Otwory dostępowe są na tyle długie, że wyposażono je w dwa suwaki. Zamknięcie kieszeni daje się więc rozsunąć od góry i od dołu.

Od góry można sięgnąć do kieszeni ponad zapiętym pasem biodrowym niesionego plecaka (nosząc plecak warto mieć na uwadze, że jego pas przyciśnie dolną część kieszeni). Rozpięcie od dołu pozwoli wygodnie włożyć w kieszenie nisko dłonie i np. trzymać je opuszczone swobodnie na dnie kieszeni. Dla ogrzania tak umieszczonych dłoni dolna część worka kieszeni jest wykonana z mikrofibry. Pozostała, wyżej położona powierzchnia podszycia kieszeni jest wykonana z siatki, która pozwala na swobodny transport wilgoci na zewnątrz na tym obszarze.

Praktyczną lokalizacją ostatniej pary kieszeni są rękawy. Zamykane pionowymi zamkami są zawsze dostępne, nawet, gdyby ubrany w Nevadę człowiek nosił oporządzenie. Małe fałdy nadają kieszeniom wypukłość i pojemność, która pozwala mieścić w nich dobytek praktycznie tych samych gabarytów, do jakich są przygotowane podobne kieszenie większości mundurów polowych.

Naszyte na tych kieszeniach samoszczepne panele przeznaczone do mocowania emblematów jednostek i oznak rozpoznawczych podkreślają przygotowanie kurtki do wykorzystania przez żołnierzy i użytkowników z innych formacji mundurowych.

Funkcjonalność

Przyglądając się konstrukcji kurtki Nevada można odnieść wrażenie, że pod względem wykonania i rozwiązań konstrukcyjnych trudno znaleźć detal, który można byłoby wskazać jako ewidentny błąd konstrukcji i rażącą niedogodność. Jeśli się wie, czego można wymagaćod tego typu wiatroszczelnego ubioru polarowego, jakie rozwiązania są w nim potrzebne, żeby funkcjonował zgodnie z przeznaczeniem, to wydaje się, że kurtka Tasmanian Tiger spełnia te wymagania. Jest wygodna, dobrze leży na ciele. Kieszeni jest pod dostatkiem, a ich ergonomiczne zapięcia i rozmieszczenie – w tym na rękawach – raczej nie budzi zastrzeżeń. Zamki pod pachami są spore i łatwe w obsłudze. Kurtka w pełni zapięta szczelnie zamyka wiatrowi dostęp do ciała użytkownika.

Można jedynie zastanawiać się nad tym, na ile jej walorów nie poprawiłyby dodatki, takie jak dopinany kaptur, regulowane mankiety, albo inne rozwiązanie kieszeni oraz kieszenie wewnętrzne. Użytkowników z formacji policyjnych zadowoliłyby zapewne rozpięcia na bokach kurtki otwierające dostęp do broni noszonej w kaburze na pasie spodni. Realizacją wizji zbudowanej z tego typu postulatów byłaby już jednak nie tyle lepsza kurtka, co po prostu nieco inna. A kurtce Nevada w jej obecnej postaci nie trzeba zmian, żeby uznać, że pod względem funkcjonalności jest ubiorem wybijającym się ponad przeciętność na tle podobnych jej konstrukcji obecnych na rynku. Dostępna jest kolorze khaki, zielonym i czarnym, a więc palecie barw pasującej do większości możliwych zastosowań jej jako elementu wyposażenia służb mundurowych.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • M.K. M.K., 04.07.2011r., 23:42:49 Użytkownik kurtki ocieplającej wyposażonej w membranę musi mieć obowiązkowo możliwość wentylacji ciała wspomagającej oddychające właściwości membrany. Nevada jest wyposażona w otwory pod pachami, rozpinane zamkami z dwoma suwakami, które w pozycji zapiętej są rozłożone w dwóch skrajnych położeniach. Zamek można więc rozpiąć zarówno od dołu, jak i od góry, bezwzrokowo i szybko.

Powiązane

INCORSA Sp. z o.o. Konserwacja broni – na co zwrócić szczególną uwagę?

Konserwacja broni – na co zwrócić szczególną uwagę? Konserwacja broni – na co zwrócić szczególną uwagę?

Sezon strzelecki trwa w najlepsze, dlatego broń jest w ciągłym ruchu. Intensywnie eksploatowana, zazwyczaj przechodzi wiele w trudnych warunkach odciskających na niej swoje „piętno”. Dlatego, aby broń...

Sezon strzelecki trwa w najlepsze, dlatego broń jest w ciągłym ruchu. Intensywnie eksploatowana, zazwyczaj przechodzi wiele w trudnych warunkach odciskających na niej swoje „piętno”. Dlatego, aby broń służyła przez długi czas, należy przeprowadzać jej dokładny przegląd i konserwację. Oto kilka zaleceń, które sprawią że nasza broń będzie w doskonałym stanie w ciągu całego roku oraz gotowa na kolejne sezony.

Jerzy Bielecki Noże znad rzeki Kolumbia

Noże znad rzeki Kolumbia Noże znad rzeki Kolumbia

Noże marki CRKT (Columbia River Knife & Tool) nie zagościły chyba jeszcze na łamach „SPECIAL OPS” i właściwie trudno mi wytłumaczyć, jak to się stało. Być może pojawiły się w relacjach z targów, jednak...

Noże marki CRKT (Columbia River Knife & Tool) nie zagościły chyba jeszcze na łamach „SPECIAL OPS” i właściwie trudno mi wytłumaczyć, jak to się stało. Być może pojawiły się w relacjach z targów, jednak szerszego opisu chyba się nie doczekały. Tak czy inaczej warto to zmienić, co czynię niniejszym artykułem.

MACTRONIC Spółka z o.o. Sp.k. STREAMLIGHT TLR-7 i TLR-8 - nowe, kompaktowe latarki na broń

STREAMLIGHT TLR-7 i TLR-8 - nowe, kompaktowe latarki na broń STREAMLIGHT TLR-7  i TLR-8 - nowe, kompaktowe latarki na broń

Seria dobrze wszystkim znanych TLRek, czyli linii Tactical Light Rail-mounted marki Streamlight powiększyła się w tym roku o dwa kolejne modele: TLR-7 Tactical Weapon Light i TLR-8 Tactical Light with...

Seria dobrze wszystkim znanych TLRek, czyli linii Tactical Light Rail-mounted marki Streamlight powiększyła się w tym roku o dwa kolejne modele: TLR-7 Tactical Weapon Light i TLR-8 Tactical Light with Red Laser.

Globemaster Nowe szkiełko od Vortex Optics - Strike Eagle naciera

Nowe szkiełko od Vortex Optics - Strike Eagle naciera Nowe szkiełko od Vortex Optics - Strike Eagle naciera

Lunety celownicze to temat obszerny, szczególnie w przypadku lunet z tak zwanego segmentu budżetowego, bo do takiej kategorii można zaliczyć lunetę Strike Eagle 3-18x44 wyprodukowaną przez znanego producenta...

Lunety celownicze to temat obszerny, szczególnie w przypadku lunet z tak zwanego segmentu budżetowego, bo do takiej kategorii można zaliczyć lunetę Strike Eagle 3-18x44 wyprodukowaną przez znanego producenta optyki, firmę Vortex Optics. W naszym nadwiślańskim kraju dystrybutorem produktów tej amerykańskiej firmy jest sklep Kolba.pl, który również dostarczył nam do testów jej nowy model celownika optycznego.

Gadget Cover Jak zabezpieczyć smartfon przed awariami w czasie wakacji?

Jak zabezpieczyć smartfon przed awariami w czasie wakacji? Jak zabezpieczyć smartfon przed awariami w czasie wakacji?

Wakacje to okres, w którym dochodzi do częstych zalań i uszkodzeń smartfonów. Beztroska, a czasem i alkohol wypijany w plażowych barach, sprawiają, że Polacy zgłaszają się z telefonami do serwisów częściej...

Wakacje to okres, w którym dochodzi do częstych zalań i uszkodzeń smartfonów. Beztroska, a czasem i alkohol wypijany w plażowych barach, sprawiają, że Polacy zgłaszają się z telefonami do serwisów częściej niż wiosną, jesienią i zimą. Jak zabezpieczyć smartfon przez uszkodzeniem w czasie wakacyjnego wyjazdu?

Ireneusz Chloupek Merrell Moab 2 Tactical

Merrell Moab 2 Tactical Merrell Moab 2 Tactical

Obuwie trekkingowe i sportowe marki Merrell należy do bardzo popularnych na całym świecie, w tym w Polsce. Sam „schodziłem” przez lata wiele par „merelków” – od lekkich Waterpro Maipo, przez Accentory,...

Obuwie trekkingowe i sportowe marki Merrell należy do bardzo popularnych na całym świecie, w tym w Polsce. Sam „schodziłem” przez lata wiele par „merelków” – od lekkich Waterpro Maipo, przez Accentory, Moab Ventilator, Vent i Vapor, po Concordia Mid Wtpf. Jakość i wygoda Merrelli sprawiły, że np. modele Sawtooth, Refuge Core Mid, czy Moab Polar były chętnie wykorzystywane podczas treningów i misji bojowych, obok przepisowych butów służbowych, przez US Navy SEALs, a ich śladem wybierane także przez...

Mateusz J. Multarzyński Mały wojownik - Olight M2R Warrior

Mały wojownik - Olight M2R Warrior Mały wojownik - Olight M2R Warrior

Dzięki uprzejmości firmy militaria.pl, dystrybutora latarek marki Olight, do naszej redakcji trafiła latarka Olight M2R Warrior. W modelu tym jako źródło światła zastosowano diodę Cree XHP35 Cool White,...

Dzięki uprzejmości firmy militaria.pl, dystrybutora latarek marki Olight, do naszej redakcji trafiła latarka Olight M2R Warrior. W modelu tym jako źródło światła zastosowano diodę Cree XHP35 Cool White, która zapewnia strumień światła na poziomie 1500 lumenów i zasięg do 208 m. I to wszystko w niewielkiej, mierzącej zaledwie 13 cm i ważącej 155 g (z akumulatorem) latarce. Zdjęcia: Mateusz J. Multarzyński

P.S. Krzyżowiec TG

Krzyżowiec TG Krzyżowiec TG

Jeżeli miałbym wskazać najbardziej intrygujące mnie rozwiązanie stosowane przez producentów oporządzenia taktycznego, to do niedawna bez wahania wskazałbym – nieosiągalne dla większości osób zaopatrujących...

Jeżeli miałbym wskazać najbardziej intrygujące mnie rozwiązanie stosowane przez producentów oporządzenia taktycznego, to do niedawna bez wahania wskazałbym – nieosiągalne dla większości osób zaopatrujących się w tego typu sprzęt we własnym zakresie (głównie ze względu na cenę i dostępność) kamizelki firmy FirstSpear oraz system THOR firmy NFM. Dlaczego? Ano, ze względu na ich z „tubkowe” zapięcia. Biorąc pod uwagę opinie (zarówno znalezione w internecie, jak i wyrażone przez znajomych, mających możliwość...

Michal M. Benchmade 535 Bogout

Benchmade 535 Bogout Benchmade 535 Bogout

Benchmade – amerykańska marka, której nie trzeba przedstawiać. Wymieniana wśród pierwszych, gdy mowa o uznanych producentach noży, zwłaszcza rozmaitych „folderów”, czyli tych ze składaną głownią. Ale nie...

Benchmade – amerykańska marka, której nie trzeba przedstawiać. Wymieniana wśród pierwszych, gdy mowa o uznanych producentach noży, zwłaszcza rozmaitych „folderów”, czyli tych ze składaną głownią. Ale nie tylko, bo do sztandarowych produktów z logo w postaci charakterystycznego motylka należy przecież też np. ceniony, zgrabny, taktyczny „fixed” Nimravus. Niektóre Benchmady przeszły testy wojskowe i otrzymały oficjalny numer standaryzacyjny NSN. W aktualnej ofercie tej firmy warto zwrócić uwagę na...

Globemaster Dobra guma to podstawa

Dobra guma to podstawa Dobra guma to podstawa

Jakiś czas temu „wpadł mi na warsztat” ciekawy produkt firmy MASTON®, której oficjalnym przedstawicielem jest firma KTJ kolor, dystrybutor dobrze znanych w środowisku strzeleckim produktów marki BRUNOX. Zdjęcia:...

Jakiś czas temu „wpadł mi na warsztat” ciekawy produkt firmy MASTON®, której oficjalnym przedstawicielem jest firma KTJ kolor, dystrybutor dobrze znanych w środowisku strzeleckim produktów marki BRUNOX. Zdjęcia: Globemaster

Michal M. FENIX PD35 V2.0

FENIX PD35 V2.0 FENIX PD35 V2.0

Latarki Fenix przebiły się w ostatnich latach do czołówki najpopularniejszych marek w tej grupie produktów outdoorowych na polskim rynku, skutecznie konkurując z oferowanymi przez inne znane firmy, dzięki...

Latarki Fenix przebiły się w ostatnich latach do czołówki najpopularniejszych marek w tej grupie produktów outdoorowych na polskim rynku, skutecznie konkurując z oferowanymi przez inne znane firmy, dzięki solidnej, nowoczesnej budowie, wykorzystaniu dobrych podzespołów i będącej tego wynikiem niezawodności. Wytwarzane przez funkcjonującą od 2004 r. spółkę Fenixlight Limited z graniczącego z Hongkongiem Shenzhen, pokazują wytrzymałością, dobrym spasowaniem i estetyką zupełnie nową jakość, niemającą...

Ireneusz Chloupek TACTIX 1-DAY PLUS

TACTIX 1-DAY PLUS TACTIX 1-DAY PLUS

1-Day Plus w nazwie nowego plecaka amerykańskiej firmy First Tactical z serii Tactix sugeruje, że został on sklasyfikowany jako wystarczający do spakowania się na dzień lub ponad dzień. Jego bardzo solidna...

1-Day Plus w nazwie nowego plecaka amerykańskiej firmy First Tactical z serii Tactix sugeruje, że został on sklasyfikowany jako wystarczający do spakowania się na dzień lub ponad dzień. Jego bardzo solidna konstrukcja, ok. 40-litrowa pojemność, mnóstwo kieszeni, organizerów i możliwość rozbudowy przez dopinanie w wielu miejscach dodatkowych sprawiają, że to chyba jednak nadmiar skromności.

Jerzy Bielecki Boker Plus

Boker Plus Boker Plus

Wybór noża to temat, który nieustannie przewija się przez wszystkie fora i grupy militarne, survivalowe, bushcraftowe, turystyczne, żeglarskie i wszystkie inne, które są związane jakkolwiek z działalnością...

Wybór noża to temat, który nieustannie przewija się przez wszystkie fora i grupy militarne, survivalowe, bushcraftowe, turystyczne, żeglarskie i wszystkie inne, które są związane jakkolwiek z działalnością outdoorową. Najczęstszą odpowiedzią, która pada, gdy pojawi się pytanie: „jaki nóż wybrać w teren?”, jest: „kup Morę”. Jest to poniekąd dobra odpowiedź, ale jednak nie do końca. Różne są potrzeby użytkowników, różne są noże i faktycznie trochę trudno się w tym zorientować. Polecanie więc Mory nie...

RTcom NoizeBarrier™ - wysokiej rozdzielczości elektroniczne zatyczki do uszu

NoizeBarrier™ - wysokiej rozdzielczości elektroniczne zatyczki do uszu NoizeBarrier™ - wysokiej rozdzielczości elektroniczne zatyczki do uszu

Działające w wysokiej rozdzielczości (HD) elektroniczne zatyczki do uszu NoizeBarrier™ zapewniają niezrównaną świadomość sytuacyjną oraz wyraźną komunikację. Te dwutrybowe zatyczki oferują aktywną ochronę...

Działające w wysokiej rozdzielczości (HD) elektroniczne zatyczki do uszu NoizeBarrier™ zapewniają niezrównaną świadomość sytuacyjną oraz wyraźną komunikację. Te dwutrybowe zatyczki oferują aktywną ochronę słuchu przed hałasem oraz jego wzmocnienie, zapewniając skuteczną lokalizację i wykrywanie dźwięku.

Redakcja DUOSCAN™- Detektor Materiałów Wybuchowych i Narkotyków

DUOSCAN™- Detektor Materiałów Wybuchowych i Narkotyków DUOSCAN™-  Detektor Materiałów Wybuchowych i Narkotyków

Każdy specjalista ds. bezpieczeństwa powinien posiadać skuteczny, poręczny, odporny detektor materiałów wybuchowych i narkotyków do wykrywania śladowych ilości substancji niebezpiecznych.

Każdy specjalista ds. bezpieczeństwa powinien posiadać skuteczny, poręczny, odporny detektor materiałów wybuchowych i narkotyków do wykrywania śladowych ilości substancji niebezpiecznych.

P.S. Koszule taktyczne i inne nowości

Koszule taktyczne i inne nowości Koszule taktyczne i inne nowości

Opisywane poniżej ubrania to nowe wersje sprawdzonych wzorów, stanowiące odpowiedź na zapotrzebowanie rynku i samych użytkowników. Odświeżenie podejścia do popularnych i lubianych przez wielu, sztandarowych...

Opisywane poniżej ubrania to nowe wersje sprawdzonych wzorów, stanowiące odpowiedź na zapotrzebowanie rynku i samych użytkowników. Odświeżenie podejścia do popularnych i lubianych przez wielu, sztandarowych wręcz produktów marki Helikon-Tex, czyli koszul Defender oraz spodni UTP (będących w pewnym momencie wręcz synonimem tej firmy) wydawało się czymś naturalnym i potrzebnym. Sprawdźmy zatem, jakich zmian doczekaliśmy się w nowej odsłonie tych ciuchów.

Ireneusz Chloupek Swiss+eye G-Tac

Swiss+eye G-Tac Swiss+eye G-Tac

Od czasu pojawienia się wersji ESS TurboFan z aktywnym systemem wentylacji mogło się wydawać, że w kategorii gogli taktycznych już  nic ciekawszego nie da się wymyślić. Tymczasem  w sprzedaży pojawił...

Od czasu pojawienia się wersji ESS TurboFan z aktywnym systemem wentylacji mogło się wydawać, że w kategorii gogli taktycznych już  nic ciekawszego nie da się wymyślić. Tymczasem  w sprzedaży pojawił się niedawno model G-TAC  firmy Swiss Eye International GmbH, który z powodzeniem łączy klasyczne, ale umiejętnie  dopracowane rozwiązania z unikalnym patentem  zmiany wizjerów. Zdjęcia: Ireneusz Chloupek, SwissEye, SpecBrands.pl

TARMAX Bates - obuwie taktyczne dla profesjonalistów

Bates - obuwie taktyczne dla profesjonalistów Bates - obuwie taktyczne dla profesjonalistów

Podstawą wyposażenia indywidualnego funkcjonariuszy każdej służby mundurowej są wygodne i dobrze dopasowane buty określane jako obuwie taktyczne. Od typowych wojskowych kamaszy odróżnia je waga oraz dostosowanie...

Podstawą wyposażenia indywidualnego funkcjonariuszy każdej służby mundurowej są wygodne i dobrze dopasowane buty określane jako obuwie taktyczne. Od typowych wojskowych kamaszy odróżnia je waga oraz dostosowanie do użytkowania w zróżnicowanym terenie, w tym szczególnie w terenie miejskim. Od lat wiodącym producentem obuwia taktycznego jest firma Bates, z której produktów korzystają zarówno służby mundurowe, jak i coraz częściej cywilni użytkownicy, którzy szukają obuwia wytrzymałego, skutecznego...

Jerzy Bielecki Nowe otwarcie

Nowe otwarcie Nowe otwarcie

Multitooli marki Leatherman chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest to właściwie ikona tego typu narzędzi. Kto jednak pomyślał, że Leatherman nie tworzy nowości i tylko przerabia istniejące modele,...

Multitooli marki Leatherman chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest to właściwie ikona tego typu narzędzi. Kto jednak pomyślał, że Leatherman nie tworzy nowości i tylko przerabia istniejące modele, jest w błędzie. W bieżącym roku pokazała się nowa seria narzędzi – FREE. Seria składa się z 8 modeli, z czego aktualnie w Polsce dostępne są dwa modele multitooli – P 4 i P 2. Szczegółowego opisu serii możecie spodziewać się niebawem, a póki co chciałem przedstawić kilka wrażeń na gorąco o modelu P...

Ireneusz Chloupek ESS CROWBAR

ESS CROWBAR ESS CROWBAR

Amerykańska marka ESS (Eye Safety Systems, Valley, Idaho), należąca do słynnej firmy Oakley inc. z One Icon Foothill Ranch w Kalifornii, której kilka sztandarowych produktów przedstawialiśmy już na naszych...

Amerykańska marka ESS (Eye Safety Systems, Valley, Idaho), należąca do słynnej firmy Oakley inc. z One Icon Foothill Ranch w Kalifornii, której kilka sztandarowych produktów przedstawialiśmy już na naszych łamach, jest tak rozpoznawalna i popularna w środowisku użytkowników profesjonalnych gogli oraz okularów balistycznych na całym świecie, że nie wymaga ponownego przedstawiania. Jej oferta, z której czerpią również żołnierze oraz funkcjonariusze polskich jednostek specjalnych, jest regularnie poszerzana...

MACTRONIC Spółka z o.o. Sp.k. Latarki dla profesjonalistów od Mactronic

Latarki dla profesjonalistów od Mactronic Latarki dla profesjonalistów od Mactronic

Stworzone z myślą o profesjonalistach, dla których światło jest niezbędne do wypełnienia obowiązków zawodowych, z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Latarki produkowane przez firmę...

Stworzone z myślą o profesjonalistach, dla których światło jest niezbędne do wypełnienia obowiązków zawodowych, z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Latarki produkowane przez firmę Mactronic spełnią oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników.

P.S. Husar Sarmatian

Husar Sarmatian Husar Sarmatian

Bielska firma Husar wchodząc przed kilkoma laty na rodzimy rynek oporządzenia taktycznego zaskoczyła swoją konkurencję bardzo nowatorskimi i (jak na ówczesne warunki) nowoczesnymi rozwiązaniami. Lata mijają,...

Bielska firma Husar wchodząc przed kilkoma laty na rodzimy rynek oporządzenia taktycznego zaskoczyła swoją konkurencję bardzo nowatorskimi i (jak na ówczesne warunki) nowoczesnymi rozwiązaniami. Lata mijają, a asortyment Husara sukcesywnie przechodzi kolejne modernizacje. Przyjrzyjmy się zatem bliżej ich najnowszemu dziełu – plate carrierowi SARMATIAN. Zdjęcia: P.S.

MILITARIA.PL sp. z o.o. sp. k. Co pokażą Militaria.pl na MSPO 2019?

Co pokażą Militaria.pl na MSPO 2019? Co pokażą Militaria.pl na MSPO 2019?

Na stoisku Militaria.pl na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego będzie można obejrzeć produkty wielu marek, które zapracowały już na dobre opinie najbardziej wymagających użytkowników. Wśród nich...

Na stoisku Militaria.pl na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego będzie można obejrzeć produkty wielu marek, które zapracowały już na dobre opinie najbardziej wymagających użytkowników. Wśród nich będą nowości prezentowane po raz pierwszy na targach. Nie zabraknie także klasyków z naszej stałej oferty. Przyjdź na stoisko nr 84 w hali D, aby obejrzeć je osobiście!

RTcom NoizeBarrier™ TAC Aktywne ochronniki słuchu z funkcją komunikacji

NoizeBarrier™ TAC Aktywne ochronniki słuchu z funkcją komunikacji NoizeBarrier™ TAC Aktywne ochronniki słuchu z funkcją komunikacji

Model NoizeBarrier™ TAC to pierwsze w pełni modularne słuchawki taktyczne z opcją komunikacji, wykorzystujące wiodące w branży rozwiązania z zakresu ochrony słuchu oraz zaawansowanej świadomości sytuacyjnej...

Model NoizeBarrier™ TAC to pierwsze w pełni modularne słuchawki taktyczne z opcją komunikacji, wykorzystujące wiodące w branży rozwiązania z zakresu ochrony słuchu oraz zaawansowanej świadomości sytuacyjnej 360° dla sprawniejszego podejmowania decyzji w środowisku taktycznym.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops