Special-Ops.pl

Latarka z „bajerem”

Latarki Inforce, od góry: 6 V White LED, Inforce White, Inforce Color. Andrzej Krugler

Latarki Inforce, od góry: 6 V White LED, Inforce White, Inforce Color. Andrzej Krugler

W poprzednim numerze SPECIAL OPS zostały opisane latarki taktyczne z niższej półki cenowej, dostępne w zasadzie dla każdej kieszeni. Teraz przyszła kolej na latarki z nieco wyższej półki, na zakup których nie każdy może sobie pozwolić. Choć i tak do najdroższych latarek taktycznych trochę im brakuje.

Zobacz także

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

TVprzemyslowa sp. z o.o. sp.k. System Reconeyez - inteligentny monitoring mobilny dla wojska, służb i pracowników ochrony

System Reconeyez - inteligentny monitoring mobilny dla wojska, służb i pracowników ochrony System Reconeyez - inteligentny monitoring mobilny dla wojska, służb i pracowników ochrony

System Reconeyez to mobilny monitoring ze sztuczną inteligencją, pozwalającą na inteligentne wykrycie wtargnięcia, zapewniając brak fałszywych alarmów. Rozwiązanie zakorzenione jest w przemyśle obronnym...

System Reconeyez to mobilny monitoring ze sztuczną inteligencją, pozwalającą na inteligentne wykrycie wtargnięcia, zapewniając brak fałszywych alarmów. Rozwiązanie zakorzenione jest w przemyśle obronnym - jego odpowiednik dla celów wojskowych działa aktualnie w 38 krajach.

Przedmiotem artykułu jest seria latarek taktycznych Inforce, wyprodukowana przez firmę Emissive Energy Corp. Składa się ona z 4 zasadniczych modeli: 6V/6VX (9V/9VX), Inforce White i Inforce Color. Latarki z tej serii trudno jest pomylić z innymi – mają charakterystyczny wygląd z głębokimi podłużnymi przetłoczeniami i użebrowaniem głowicy oraz równie charakterystyczne pudełka, przypominające pomniejszone wersje antywstrząsowych skrzyń transportowych.

Inforce 6 V White LED

To najmniejsza i najprostsza latarka z całej serii. To swojego rodzaju koń roboczy – prosty, pozbawiony dodatkowych funkcji, ale jednocześnie bardzo uniwersalny i o stosunkowo niewielkich rozmiarach, jakby stworzony do EDC. Występuje w dwóch wersjach – 6 V, z diodą dającą światło o natężeniu 115 lumenów, oraz 6 VX, z diodą dającą światło o natężeniu 200 lumenów. Ta latarka posiada tylko dwa tryby  świecenia – chwilowy,uruchamiany wyłącznikiem umieszczonym na nakrętce zamykającej pojemnik na baterie, oraz stały, włączany przez dokręcenie jej do oporu. Aby zabezpieczyć latarkę przed przypadkowym włączeniem, nakrętkę odkręca się nieco tak, by wewnętrzne styki nie kontaktowały, co jednak nie powoduje rozszczelnienia latarki.

Przełącznik jest tak umieszczony, że bezproblemowo możemy go włączać ręką trzymającą latarkę, a przekręcenie nakrętki też jest możliwe, choć nieco trudniejsze. Obudowę latarki wykonano z włókna węglowego – ma ona regularny kształt walca, a głowica jest wkomponowana w obudowę. Jedynym zakłóceniem kształtu jest mocowanie klipsa, które tworzą dwa występy rozdzielone szczeliną. Sam klips, wykonany z pomalowanej na czarno stali, mocujemy do latarki dwoma wkrętami imbusowymi, do których klucz jest dołączony w komplecie (jednak odkręcenie śrub z jego pomocą jest niewykonalne).

Po dokręceniu klipsa, który (według producenta) ma umożliwiać współpracę latarki z taśmami oporządzenia modułowego MOLLE, przykryte nim występy obudowy tworzą oczko, przez które możemy przepleść smycz. Jej maksymalna średnica to 5 mm, więc możemy użyć w tym celu na przykład linki spadochronowej. Sam klips jest dość wąski, ma 6 mm szerokości, a jego długość jest dobrana tak, że faktycznie dobrze pasuje do taśm MOLLE. Jednak jego niewielka szerokość powoduje, że nie jest on sztywno zapięty, można powiedzieć, że nie trzyma ani specjalnie lepiej, ani gorzej, niż klipsy „niedostosowane” do standardu MOLLE.

Głowica latarki zakończona jest koroną, choć trudno w tym przypadku mówić o przeznaczeniu jej do walki wręcz, producent twierdzi, że takie ukształtowanie głowicy ma umożliwić przedostawanie się światła na zewnątrz w przypadku, gdy postawimy latarkę na głowicy. Uzyskujemy wtedy namiastkę ustawienia latarki w „pozycji świeczki” (w takiej pozycji Inforce 6 V/6 VX ustawić się nie da), świecącą jednak znacznie słabiej. Należy to raczej traktować jako znacznik ułatwiający nam znalezienie włączonej latarki stojącej na głowicy, niż alternatywny tryb użycia latarki.Korpus latarki wykonano z włókna węglowego, dzięki czemu jest lekki i wytrzymały, a koronkę głowicy z tworzywa sztucznego, które przypomina w dotyku twardą gumę. Zabezpiecza to głowicę przed uderzeniami, a w przypadku, gdy latarkę postawimy na głowicy, zapobiega jej przesuwaniu. Wszystkie połączenia elementów są uszczelnione o-ringami, więc nie ma powodu do obaw o odporność latarki na wodę, wilgoć, kurz i pył. Według producenta Inforce 6 V można zanurzyć na głębokość około 20 metrów bez szkody dla niej. Przycisk włączający pokryty jest gumą, którą połączono z nakrętką za pomocą zgrzewania ultradźwiękowego, co zapewnia dobrą szczelność połączenia. Głowicę latarki zamyka wytrzymałe i odporne na uderzenia oraz zarysowania szkiełko mineralne.

Pod nim zamontowano odbłyśnik z soczewką wykonaną w technologii TIROS®, zapewniający dobrze ukształtowany snop światła z jasnym punktem centralnym i zbalansowanym, rozproszonym światłem wokół niego. Źródłem światła jest dioda LED Cree XP-E, zasilana przez dwie baterie CR123. System styków, umieszczonych na sprężynach, gwarantuje pewne działanie latarki, niezależnie od pozycji czy warunków pracy (wstrząsy). Głowica latarki posiada charakterystyczne użebrowanie, widoczne przez wycięte w obudowie otwory. Ma to poprawić chłodzenie głowicy i zwiększyć wydajność oraz trwałość diody. Wzdłuż obudowy wykonane są rowki, które współpracują z fabrycznymi uchwytami do latarek.Podstawowe dane Inforce 6 V to: długość 12,4 cm, średnica 2,5 cm, masa ok. 95 g (bez baterii – 73 g). Na jednym komplecie baterii latarka będzie działać przez ponad 10 godzin. Dostępne kolory to czarny i piaskowy, cena waha się w granicach 275 zł. Do latarki można podłączyć wyłącznik żelowy oraz uchwyt do mocowania na szynie standardu MIL-STD-1913.

Inforce White

To nieco większa i bardziej skomplikowana latarka z serii Inforce, zapewniająca też nam nieco większe możliwości. Na pierwszy rzut oka od poprzedniej odróżnia się innym kształtem – jest dłuższa i ma wyraźnie zaznaczoną głowicę z większą „chłodnicą”. Wygląd ma zbliżony do latarki 6 V, identyczny jest też klips i oczko na smycz oraz zastosowane materiały (korpus, szkło, korona, uszczelnienia, odbłyśnik, styki), zastosowano jednak silniejszą diodę Cree. Poza kształtem White różni się od 6 V trybami świecenia i nakrętką zamykającą pojemnik na baterie. Nakrętka ta stanowi bowiem pokrętło wybierania trybów świecenia i ma 5 położeń. Gdy występ na niej ustawimy w pozycji zgodnej z klipsem do paska, latarka jest „zabezpieczona” i nie możemy jej włączyć. Po przekręceniu jej o jeden skok w prawouzyskujemy „chwilowy” tryb świecenia – latarka świeci tak długo, jak długo trzymamy wciśnięty przycisk na końcu nakrętki. Jeśli chcemy uzyskać stały tryb świecenia, musimy przekręcić nakrętkę jeszcze bardziej w prawo. Wówczas po naciśnięciu wyłącznika latarka świeci w trybie ciągłym z pełną mocą (225 lumenów). Ponowne naciśnięcie wyłącznika powoduje jej wyłączenie, jednak jeśli zaraz po pierwszym wciśnięciu wciśniemy przełącznik ponownie, uzyskamy moc średnią (80 lumenów), a ponowne szybkie naciśnięcie spowoduje przejście mocy słabej (11,5 lumena). Jeśli wybierzemy tryb świecenia i nie naciśniemy przycisku w ciągu 1 sekundy, ponowne jego wciśnięcie spowoduje wyłączenie latarki. Pokrętło jest tak skonstruowane, że możliwa jest jego wygodna obsługa ręką trzymającą latarkę.

Przekręcając nakrętkę w lewo od klipsa w pierwszym położeniu uzyskujemy tryb pulsacyjny (beacon/pulse) – latarka będzie wysyłać błysk z pełną mocą co 1 sekundę. Można jej wtedy używać jako markera ratunkowego do oznaczania pozycji. Kolejny ruch nakrętką w lewo ustawia tryb stroboskopowy – po włączeniu przycisku latarka wysyła krótkie, szybkie błyski z maksymalnym natężeniem światła. Ten tryb przydać się może szczególnie podczas działań CQB do zdezorientowania ewentualnego przeciwnika.

Wymiary latarki Inforce White to: długość 15,2 cm, średnica maks. 3,2 cm (min. 2,5 cm), masa 135 g (bez baterii 113 g). Na jednym komplecie baterii latarka pracuje: 2,5 h – maksymalna moc, ponad 6 h – średnia moc, ponad 40 h – niska moc, ponad 72 h – tryb beacon/pulse, ponad 6 h – tryb stroboskopowy. Za latarkę trzeba zapłacić około 350 zł, można wybrać pomiędzy kolorem czarnym i piaskowym.

Podobnie jak 6 V, również Inforce White współpracuje z wyłącznikiem żelowym oraz uchwytem do mocowania na szynie montażowej.

Inforce Color

To najbardziej skomplikowana latarka z serii Inforce. Zewnętrznie niemal identyczna, jak Inforce White, jedyną różnicą są wbudowane w koronę 4 diody. Możemy wybrać pomiędzy latarką posiadającą diody: czerwoną, zieloną, niebieską i białą a latarką posiadającą diody: czerwoną, zieloną, niebieską i IR. Dioda czerwona przeznaczona jest do współpracy z urządzeniami noktowizyjnymi, zielona do czytania map, niebieska do wykrywania płynów ustrojowych (np. krwi), biała stanowi słabszą alternatywę dla diody podstawowej (identycznej, jak w Inforce White), a dioda IR służy jako reflektor/oświetlacz dla urządzeń noktowizyjnych pracujących w podczerwieni.

Tryby świecenia przełączamy podobnie jak w przypadku White, ale w Color po przekręceniu pokrętła w lewo o jedno „kliknięcie” przechodzimy do trybu chwilowego (uzależnionego od tego, jak długo trzymamy wyłącznik) świecenia jednej z czterech diod, kolejne przekręcenie w lewo powoduje włączenie trybu ciągłego świecenia wybranej diody z możliwością wyboru natężenia światła spośród trzech dostępnych poziomów – maksymalny, średni, minimalny. Wyboru dokonujemy podobnie jak w przypadku światła podstawowego w latarce White. W Color przekręcenie nakrętki w prawo powoduje przejście do trybów użycia diody głównej, identycznie jak w White. Wyboru koloru diody dokonujemy przy pokrętle ustawionym w pozycji „wyłączony” – każdorazowe naciśnięcie wyłącznika powoduje świecenie kolejnej diody z 4 dostępnych – ta sama zaświeci, gdy przesuniemy pokrętło w tryb świecenia diody w koronie. Moce diod to (maks./średnia/min. lumenów): czerwona – 12/5/1, zielona 35/10/1,5, niebieska – 5/1/0,5, biała 30/9/1,5. Dioda IR świeci z mocą 75/25/5 mW.

Wymiary latarki Inforce White to: długość 15,2 cm, średnica maks. 3,2 cm (min. 2,5 cm), masa 135 g (bez baterii 113 g). Na jednym komplecie baterii latarka pracuje: 2,5 h – maksymalna moc, ponad 6 h – średnia moc, ponad 40 h – niska moc, na wszystkich diodach: 5 h – maksymalna moc, 18 h – średnia moc, ponad 108 h – minimalna moc.

Latarka kosztuje około 900 zł, dostępna jest w kolorze czarnym i piaskowym, współpracuje z akcesoriami podobnymi, jak Inforce White.

Akcesoria

Do latarek można dokupić montaż zgodny ze standardem MILSTD- 1913. Wykonano go ze stopu aluminium, w przeciwieństwie do uchwytu produkowanego jeszcze pod szyldem Inova. Nowy uchwyt trzyma również znacznie pewniej – posiada ruchomą listwę blokującą się we wgłębieniu w obudowie latarki, którą dodatkowo dociskamy zaciskiem. W starym uchwycie latarka trzymała się tylko „na wcisk”. Montaż jest wsuwany na szynę, co oznacza, że jeśli na szynie mamy zainstalowany inny osprzęt, to musimy go zdjąć, by wsunąć montaż latarki. Montaż blokowany jest śrubą wkręcaną od góry, prostopadle do płaszczyzny poprzecznej szyny. Latarka mocowana jest poniżej samej szyny, co poprawia możliwości jej obsługi bez wyłącznika żelowego, ale w przypadku jego zastosowania niepotrzebnie zwiększa wysokość broni w okolicy szyn.Sam wyłącznik żelowy produkowany jest w dwóch wersjach – pasujący do latarek 6 V/6 VX oraz do White/Color. Umieszczony jest na dość długim, stosunkowo miękkim przewodzie, co pozwala montować go zarówno na dodatkowym chwycie przednim, jak i na samej broni, za pomocą rzepa przyklejanego na dwustronną taśmę samoprzylepną.

Latarki serii Inforce stanowią ciekawą propozycję dla osób potrzebujących sprzętu uniwersalnego, o szerokim spektrum zastosowań. Dla przeciętnego użytkownika, który chce mieć latarkę „taktyczną” do EDC, również będą dobre, bo nie odbiegają wielkością od innych latarek o podobnych parametrach, ale tutaj czynnikiem decydującym może być cena.

Latarki udostępniła firma Cushima.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Globemaster Wyciory RamRodz

Wyciory RamRodz Wyciory RamRodz

Na wciąż dynamicznym polskim rynku strzeleckim co jakiś czas pojawiają się nowości. Zarówno w dziedzinie dodatków do różnego rodzaju broni, jak również w prężnie rozwijającej się działce akcesoriów wspomagających...

Na wciąż dynamicznym polskim rynku strzeleckim co jakiś czas pojawiają się nowości. Zarówno w dziedzinie dodatków do różnego rodzaju broni, jak również w prężnie rozwijającej się działce akcesoriów wspomagających proces jej czyszczenia i konserwacji.

Mateusz J. Multarzyński Wisport Zipper FOX25 Władca suwaków

Wisport Zipper FOX25 Władca suwaków Wisport Zipper FOX25 Władca suwaków

Plecak towarzyszy nam od najmłodszych lat. Jest świadkiem naszych edukacyjnych „bojów”, wakacyjnych wypadów, wypraw na koniec świata oraz niezbędnym „narzędziem” w pracy (np. medyka). Są więc plecaki miejskie,...

Plecak towarzyszy nam od najmłodszych lat. Jest świadkiem naszych edukacyjnych „bojów”, wakacyjnych wypadów, wypraw na koniec świata oraz niezbędnym „narzędziem” w pracy (np. medyka). Są więc plecaki miejskie, turystyczne, survivalowe, medyczne a także te tzw. „militarne”. Do koloru, do wyboru, istny plecakowy zawrót głowy.

Błażej Bierczyński Czołem, ciemności, ma stara przyjaciółko...

Czołem, ciemności, ma stara przyjaciółko... Czołem, ciemności, ma stara przyjaciółko...

Ciemność potrafi zaskoczyć. Mowa tu nie tylko o okresie zimowym, kiedy zmrok zapada bardzo szybko, czy typowych działaniach nocnych w terenie, ale również o funkcjonowaniu we wnętrzach bez oświetlenia...

Ciemność potrafi zaskoczyć. Mowa tu nie tylko o okresie zimowym, kiedy zmrok zapada bardzo szybko, czy typowych działaniach nocnych w terenie, ale również o funkcjonowaniu we wnętrzach bez oświetlenia lub z oświetleniem (sztucznym czy też dostępem światła słonecznego) mocno ograniczonym. Ciemność staje się jeszcze bardziej nieprzyjazna, kiedy sytuacja wymaga od nas używania obu rąk, a fizycznie nie ma możliwości trzymania typowej latarki. Z pomocą przychodzą więc latarki czołowe, które pozwalają...

Błażej Bierczyński OPUS (MID by) MAGNUM

OPUS (MID by) MAGNUM OPUS (MID by) MAGNUM

Marki obuwia dla służb Magnum przedstawiać Czytelnikom SPECIAL OPS nie trzeba, bo też wielu z miłośników taktyczności swoją przygodę z dobieraniem wyposażenia zaczynało właśnie od tego brandu. Ja osobiście,...

Marki obuwia dla służb Magnum przedstawiać Czytelnikom SPECIAL OPS nie trzeba, bo też wielu z miłośników taktyczności swoją przygodę z dobieraniem wyposażenia zaczynało właśnie od tego brandu. Ja osobiście, choć nigdy nie powiedziałem, że moja noga w ich butach nie postanie, przez dłuższy czas nie miałem osobistego kontaktu z kolejnymi modelami. Aż do momentu, jak do naszej redakcji, a wkrótce także i na moje stopy, trafiły buty Magnum Opus MID, które zwróciły na siebie uwagę ciekawym wykończeniem...

Globemaster Oślepiający Fenix TK 20R

Oślepiający Fenix TK 20R Oślepiający Fenix TK 20R

Testy latarek to dość wdzięczna sprawa, a zarazem niebywale subiektywna, jeżeli chodzi np. o określenie, czy dana latarka świeci wystarczająco jasno i czy jest to faktycznie ileś tam lumenów, jak podaje...

Testy latarek to dość wdzięczna sprawa, a zarazem niebywale subiektywna, jeżeli chodzi np. o określenie, czy dana latarka świeci wystarczająco jasno i czy jest to faktycznie ileś tam lumenów, jak podaje producent w ulotce informacyjnej, lub czy dystans, do jakiego dociera snop światła, to faktycznie podany przez producenta odcinek.

Jerzy Bielecki Ostrzałka Work Sharp Ken Onion Edition

Ostrzałka Work Sharp Ken Onion Edition Ostrzałka Work Sharp Ken Onion Edition

W życiu każdego noża jest tak, że prędzej czy później ulegnie on stępieniu. Niektórzy jakby nie zauważają tego momentu i używają noży dalej, aż będzie obojętne, którą stroną noża będą ciąć. Obie będą jednakowo...

W życiu każdego noża jest tak, że prędzej czy później ulegnie on stępieniu. Niektórzy jakby nie zauważają tego momentu i używają noży dalej, aż będzie obojętne, którą stroną noża będą ciąć. Obie będą jednakowo tępe. Co ciekawe, osoby tego pokroju uważają niekiedy, że taki nóż jest nawet całkiem bezpieczny i nie da się nim zaciąć. Zapominają przy tym, że im bardziej tępy nóż, tym większą musimy przyłożyć siłę i może się zdarzyć, że uraz będzie poważniejszy, niż płytka rana wywołana cięciem ostrym...

INCORSA Sp. z o.o. Konserwacja broni – na co zwrócić szczególną uwagę?

Konserwacja broni – na co zwrócić szczególną uwagę? Konserwacja broni – na co zwrócić szczególną uwagę?

Sezon strzelecki trwa w najlepsze, dlatego broń jest w ciągłym ruchu. Intensywnie eksploatowana, zazwyczaj przechodzi wiele w trudnych warunkach odciskających na niej swoje „piętno”. Dlatego, aby broń...

Sezon strzelecki trwa w najlepsze, dlatego broń jest w ciągłym ruchu. Intensywnie eksploatowana, zazwyczaj przechodzi wiele w trudnych warunkach odciskających na niej swoje „piętno”. Dlatego, aby broń służyła przez długi czas, należy przeprowadzać jej dokładny przegląd i konserwację. Oto kilka zaleceń, które sprawią że nasza broń będzie w doskonałym stanie w ciągu całego roku oraz gotowa na kolejne sezony.

Jerzy Bielecki Noże znad rzeki Kolumbia

Noże znad rzeki Kolumbia Noże znad rzeki Kolumbia

Noże marki CRKT (Columbia River Knife & Tool) nie zagościły chyba jeszcze na łamach „SPECIAL OPS” i właściwie trudno mi wytłumaczyć, jak to się stało. Być może pojawiły się w relacjach z targów, jednak...

Noże marki CRKT (Columbia River Knife & Tool) nie zagościły chyba jeszcze na łamach „SPECIAL OPS” i właściwie trudno mi wytłumaczyć, jak to się stało. Być może pojawiły się w relacjach z targów, jednak szerszego opisu chyba się nie doczekały. Tak czy inaczej warto to zmienić, co czynię niniejszym artykułem.

MACTRONIC Spółka z o.o. Sp.k. STREAMLIGHT TLR-7 i TLR-8 - nowe, kompaktowe latarki na broń

STREAMLIGHT TLR-7 i TLR-8 - nowe, kompaktowe latarki na broń STREAMLIGHT TLR-7  i TLR-8 - nowe, kompaktowe latarki na broń

Seria dobrze wszystkim znanych TLRek, czyli linii Tactical Light Rail-mounted marki Streamlight powiększyła się w tym roku o dwa kolejne modele: TLR-7 Tactical Weapon Light i TLR-8 Tactical Light with...

Seria dobrze wszystkim znanych TLRek, czyli linii Tactical Light Rail-mounted marki Streamlight powiększyła się w tym roku o dwa kolejne modele: TLR-7 Tactical Weapon Light i TLR-8 Tactical Light with Red Laser.

Globemaster Nowe szkiełko od Vortex Optics - Strike Eagle naciera

Nowe szkiełko od Vortex Optics - Strike Eagle naciera Nowe szkiełko od Vortex Optics - Strike Eagle naciera

Lunety celownicze to temat obszerny, szczególnie w przypadku lunet z tak zwanego segmentu budżetowego, bo do takiej kategorii można zaliczyć lunetę Strike Eagle 3-18x44 wyprodukowaną przez znanego producenta...

Lunety celownicze to temat obszerny, szczególnie w przypadku lunet z tak zwanego segmentu budżetowego, bo do takiej kategorii można zaliczyć lunetę Strike Eagle 3-18x44 wyprodukowaną przez znanego producenta optyki, firmę Vortex Optics. W naszym nadwiślańskim kraju dystrybutorem produktów tej amerykańskiej firmy jest sklep Kolba.pl, który również dostarczył nam do testów jej nowy model celownika optycznego.

Gadget Cover Jak zabezpieczyć smartfon przed awariami w czasie wakacji?

Jak zabezpieczyć smartfon przed awariami w czasie wakacji? Jak zabezpieczyć smartfon przed awariami w czasie wakacji?

Wakacje to okres, w którym dochodzi do częstych zalań i uszkodzeń smartfonów. Beztroska, a czasem i alkohol wypijany w plażowych barach, sprawiają, że Polacy zgłaszają się z telefonami do serwisów częściej...

Wakacje to okres, w którym dochodzi do częstych zalań i uszkodzeń smartfonów. Beztroska, a czasem i alkohol wypijany w plażowych barach, sprawiają, że Polacy zgłaszają się z telefonami do serwisów częściej niż wiosną, jesienią i zimą. Jak zabezpieczyć smartfon przez uszkodzeniem w czasie wakacyjnego wyjazdu?

Ireneusz Chloupek Merrell Moab 2 Tactical

Merrell Moab 2 Tactical Merrell Moab 2 Tactical

Obuwie trekkingowe i sportowe marki Merrell należy do bardzo popularnych na całym świecie, w tym w Polsce. Sam „schodziłem” przez lata wiele par „merelków” – od lekkich Waterpro Maipo, przez Accentory,...

Obuwie trekkingowe i sportowe marki Merrell należy do bardzo popularnych na całym świecie, w tym w Polsce. Sam „schodziłem” przez lata wiele par „merelków” – od lekkich Waterpro Maipo, przez Accentory, Moab Ventilator, Vent i Vapor, po Concordia Mid Wtpf. Jakość i wygoda Merrelli sprawiły, że np. modele Sawtooth, Refuge Core Mid, czy Moab Polar były chętnie wykorzystywane podczas treningów i misji bojowych, obok przepisowych butów służbowych, przez US Navy SEALs, a ich śladem wybierane także przez...

Mateusz J. Multarzyński Mały wojownik - Olight M2R Warrior

Mały wojownik - Olight M2R Warrior Mały wojownik - Olight M2R Warrior

Dzięki uprzejmości firmy militaria.pl, dystrybutora latarek marki Olight, do naszej redakcji trafiła latarka Olight M2R Warrior. W modelu tym jako źródło światła zastosowano diodę Cree XHP35 Cool White,...

Dzięki uprzejmości firmy militaria.pl, dystrybutora latarek marki Olight, do naszej redakcji trafiła latarka Olight M2R Warrior. W modelu tym jako źródło światła zastosowano diodę Cree XHP35 Cool White, która zapewnia strumień światła na poziomie 1500 lumenów i zasięg do 208 m. I to wszystko w niewielkiej, mierzącej zaledwie 13 cm i ważącej 155 g (z akumulatorem) latarce. Zdjęcia: Mateusz J. Multarzyński

P.S. Krzyżowiec TG

Krzyżowiec TG Krzyżowiec TG

Jeżeli miałbym wskazać najbardziej intrygujące mnie rozwiązanie stosowane przez producentów oporządzenia taktycznego, to do niedawna bez wahania wskazałbym – nieosiągalne dla większości osób zaopatrujących...

Jeżeli miałbym wskazać najbardziej intrygujące mnie rozwiązanie stosowane przez producentów oporządzenia taktycznego, to do niedawna bez wahania wskazałbym – nieosiągalne dla większości osób zaopatrujących się w tego typu sprzęt we własnym zakresie (głównie ze względu na cenę i dostępność) kamizelki firmy FirstSpear oraz system THOR firmy NFM. Dlaczego? Ano, ze względu na ich z „tubkowe” zapięcia. Biorąc pod uwagę opinie (zarówno znalezione w internecie, jak i wyrażone przez znajomych, mających możliwość...

Michal M. Benchmade 535 Bogout

Benchmade 535 Bogout Benchmade 535 Bogout

Benchmade – amerykańska marka, której nie trzeba przedstawiać. Wymieniana wśród pierwszych, gdy mowa o uznanych producentach noży, zwłaszcza rozmaitych „folderów”, czyli tych ze składaną głownią. Ale nie...

Benchmade – amerykańska marka, której nie trzeba przedstawiać. Wymieniana wśród pierwszych, gdy mowa o uznanych producentach noży, zwłaszcza rozmaitych „folderów”, czyli tych ze składaną głownią. Ale nie tylko, bo do sztandarowych produktów z logo w postaci charakterystycznego motylka należy przecież też np. ceniony, zgrabny, taktyczny „fixed” Nimravus. Niektóre Benchmady przeszły testy wojskowe i otrzymały oficjalny numer standaryzacyjny NSN. W aktualnej ofercie tej firmy warto zwrócić uwagę na...

Globemaster Dobra guma to podstawa

Dobra guma to podstawa Dobra guma to podstawa

Jakiś czas temu „wpadł mi na warsztat” ciekawy produkt firmy MASTON®, której oficjalnym przedstawicielem jest firma KTJ kolor, dystrybutor dobrze znanych w środowisku strzeleckim produktów marki BRUNOX. Zdjęcia:...

Jakiś czas temu „wpadł mi na warsztat” ciekawy produkt firmy MASTON®, której oficjalnym przedstawicielem jest firma KTJ kolor, dystrybutor dobrze znanych w środowisku strzeleckim produktów marki BRUNOX. Zdjęcia: Globemaster

Michal M. FENIX PD35 V2.0

FENIX PD35 V2.0 FENIX PD35 V2.0

Latarki Fenix przebiły się w ostatnich latach do czołówki najpopularniejszych marek w tej grupie produktów outdoorowych na polskim rynku, skutecznie konkurując z oferowanymi przez inne znane firmy, dzięki...

Latarki Fenix przebiły się w ostatnich latach do czołówki najpopularniejszych marek w tej grupie produktów outdoorowych na polskim rynku, skutecznie konkurując z oferowanymi przez inne znane firmy, dzięki solidnej, nowoczesnej budowie, wykorzystaniu dobrych podzespołów i będącej tego wynikiem niezawodności. Wytwarzane przez funkcjonującą od 2004 r. spółkę Fenixlight Limited z graniczącego z Hongkongiem Shenzhen, pokazują wytrzymałością, dobrym spasowaniem i estetyką zupełnie nową jakość, niemającą...

Ireneusz Chloupek TACTIX 1-DAY PLUS

TACTIX 1-DAY PLUS TACTIX 1-DAY PLUS

1-Day Plus w nazwie nowego plecaka amerykańskiej firmy First Tactical z serii Tactix sugeruje, że został on sklasyfikowany jako wystarczający do spakowania się na dzień lub ponad dzień. Jego bardzo solidna...

1-Day Plus w nazwie nowego plecaka amerykańskiej firmy First Tactical z serii Tactix sugeruje, że został on sklasyfikowany jako wystarczający do spakowania się na dzień lub ponad dzień. Jego bardzo solidna konstrukcja, ok. 40-litrowa pojemność, mnóstwo kieszeni, organizerów i możliwość rozbudowy przez dopinanie w wielu miejscach dodatkowych sprawiają, że to chyba jednak nadmiar skromności.

Jerzy Bielecki Boker Plus

Boker Plus Boker Plus

Wybór noża to temat, który nieustannie przewija się przez wszystkie fora i grupy militarne, survivalowe, bushcraftowe, turystyczne, żeglarskie i wszystkie inne, które są związane jakkolwiek z działalnością...

Wybór noża to temat, który nieustannie przewija się przez wszystkie fora i grupy militarne, survivalowe, bushcraftowe, turystyczne, żeglarskie i wszystkie inne, które są związane jakkolwiek z działalnością outdoorową. Najczęstszą odpowiedzią, która pada, gdy pojawi się pytanie: „jaki nóż wybrać w teren?”, jest: „kup Morę”. Jest to poniekąd dobra odpowiedź, ale jednak nie do końca. Różne są potrzeby użytkowników, różne są noże i faktycznie trochę trudno się w tym zorientować. Polecanie więc Mory nie...

RTcom NoizeBarrier™ - wysokiej rozdzielczości elektroniczne zatyczki do uszu

NoizeBarrier™ - wysokiej rozdzielczości elektroniczne zatyczki do uszu NoizeBarrier™ - wysokiej rozdzielczości elektroniczne zatyczki do uszu

Działające w wysokiej rozdzielczości (HD) elektroniczne zatyczki do uszu NoizeBarrier™ zapewniają niezrównaną świadomość sytuacyjną oraz wyraźną komunikację. Te dwutrybowe zatyczki oferują aktywną ochronę...

Działające w wysokiej rozdzielczości (HD) elektroniczne zatyczki do uszu NoizeBarrier™ zapewniają niezrównaną świadomość sytuacyjną oraz wyraźną komunikację. Te dwutrybowe zatyczki oferują aktywną ochronę słuchu przed hałasem oraz jego wzmocnienie, zapewniając skuteczną lokalizację i wykrywanie dźwięku.

P.S. Koszule taktyczne i inne nowości

Koszule taktyczne i inne nowości Koszule taktyczne i inne nowości

Opisywane poniżej ubrania to nowe wersje sprawdzonych wzorów, stanowiące odpowiedź na zapotrzebowanie rynku i samych użytkowników. Odświeżenie podejścia do popularnych i lubianych przez wielu, sztandarowych...

Opisywane poniżej ubrania to nowe wersje sprawdzonych wzorów, stanowiące odpowiedź na zapotrzebowanie rynku i samych użytkowników. Odświeżenie podejścia do popularnych i lubianych przez wielu, sztandarowych wręcz produktów marki Helikon-Tex, czyli koszul Defender oraz spodni UTP (będących w pewnym momencie wręcz synonimem tej firmy) wydawało się czymś naturalnym i potrzebnym. Sprawdźmy zatem, jakich zmian doczekaliśmy się w nowej odsłonie tych ciuchów.

Ireneusz Chloupek Swiss+eye G-Tac

Swiss+eye G-Tac Swiss+eye G-Tac

Od czasu pojawienia się wersji ESS TurboFan z aktywnym systemem wentylacji mogło się wydawać, że w kategorii gogli taktycznych już  nic ciekawszego nie da się wymyślić. Tymczasem  w sprzedaży pojawił...

Od czasu pojawienia się wersji ESS TurboFan z aktywnym systemem wentylacji mogło się wydawać, że w kategorii gogli taktycznych już  nic ciekawszego nie da się wymyślić. Tymczasem  w sprzedaży pojawił się niedawno model G-TAC  firmy Swiss Eye International GmbH, który z powodzeniem łączy klasyczne, ale umiejętnie  dopracowane rozwiązania z unikalnym patentem  zmiany wizjerów. Zdjęcia: Ireneusz Chloupek, SwissEye, SpecBrands.pl

TARMAX Bates - obuwie taktyczne dla profesjonalistów

Bates - obuwie taktyczne dla profesjonalistów Bates - obuwie taktyczne dla profesjonalistów

Podstawą wyposażenia indywidualnego funkcjonariuszy każdej służby mundurowej są wygodne i dobrze dopasowane buty określane jako obuwie taktyczne. Od typowych wojskowych kamaszy odróżnia je waga oraz dostosowanie...

Podstawą wyposażenia indywidualnego funkcjonariuszy każdej służby mundurowej są wygodne i dobrze dopasowane buty określane jako obuwie taktyczne. Od typowych wojskowych kamaszy odróżnia je waga oraz dostosowanie do użytkowania w zróżnicowanym terenie, w tym szczególnie w terenie miejskim. Od lat wiodącym producentem obuwia taktycznego jest firma Bates, z której produktów korzystają zarówno służby mundurowe, jak i coraz częściej cywilni użytkownicy, którzy szukają obuwia wytrzymałego, skutecznego...

Jerzy Bielecki Nowe otwarcie

Nowe otwarcie Nowe otwarcie

Multitooli marki Leatherman chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest to właściwie ikona tego typu narzędzi. Kto jednak pomyślał, że Leatherman nie tworzy nowości i tylko przerabia istniejące modele,...

Multitooli marki Leatherman chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest to właściwie ikona tego typu narzędzi. Kto jednak pomyślał, że Leatherman nie tworzy nowości i tylko przerabia istniejące modele, jest w błędzie. W bieżącym roku pokazała się nowa seria narzędzi – FREE. Seria składa się z 8 modeli, z czego aktualnie w Polsce dostępne są dwa modele multitooli – P 4 i P 2. Szczegółowego opisu serii możecie spodziewać się niebawem, a póki co chciałem przedstawić kilka wrażeń na gorąco o modelu P...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops