Kontrterroryści w akcji!
Ćwiczenia kontrterrorystyczne na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach

Uczestnicy szkolenia na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach. Fot. Policja Podkarpacka
W ostatnich dniach lutego 2023 roku na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach, odbyły się dwudniowe ćwiczenia z zakresu przeprowadzania kompleksowej operacji zakładniczej (Hostage Rescue Operation). W szkoleniu wzięli udział policjanci z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Rzeszowie, operatorzy JW AGAT oraz funkcjonariusze Straży Granicznej z Zespołu Interwencji Specjalnych Placówki Straży Granicznej Katowice-Pyrzowice i Wydziału Zabezpieczenia Działań Śląskiego Oddziału Straży Granicznej.
Zobacz także
Militaria.pl “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym odpowiednia optyka strzelecka...
Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym odpowiednia optyka strzelecka wspiera celność strzałów. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.
Krzysztof Miliński Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie!

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...
Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...
Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...
Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...
Port lotniczy jako cel dla terrorystów
Porty lotnicze należą do miejsc szczególnie narażonych na ewentualny atak terrorystyczny, ponieważ skupiają w jednym miejscu duże grupy ludzi będących łatwym celem dla terrorystów.
W sytuacjach zakładniczych liczy się czas z uwagi na fakt, że trudno jest przewidzieć zachowania terrorysty, któremu może chodzić po prostu o zabicie jak największej liczby ludzi.
W związku z tym do akcji w takiej sytuacji najczęściej wchodzi wyspecjalizowana w operacjach uwalniania zakładników jednostka będąca najbliżej miejsca zdarzenia.
Uwalnianie zakładników z rąk terrorystów stałym elementem szkolenia
W programach szkoleniowych jednostek uderzeniowych, specjalnych i kontrterrorystycznych szkolenie z zakresu uwalniania zakładników jest jednym ze stałych elementów. Wynika to z przeprowadzonych w ostatnich latach zamachów terrorystycznych na terenie Europy oraz z narastającego problemu, jakim jest globalny terroryzm.
Pomimo że Polska uważana jest za kraj mało atrakcyjny dla terrorystów, eksperci w dziedzinie bezpieczeństwa ostrzegają, że sytuacja ta może zmienić się w każdej chwili na naszą niekorzyść.
W związku z tym obserwujemy wzmożoną intensywność szkoleń prowadzonych w miejscach będących prawdopodobnymi celami dla terrorystów.
Mowa tutaj m.in. właśnie o lotniskach. Celem dwudniowego szkolenia na lotnisku w Katowicach było przećwiczenie wspólnej taktyki na wypadek wystąpienia zdarzenia przede wszystkim o charakterze terrorystycznym.
Dodatkowo wspólne zajęcia były sprawdzianem współdziałania służb w przypadku wystąpienia kryzysowej sytuacji, w której czas będzie miał kluczowe znaczenie.
Planowanie działań i szturm na samolot
Na początku szkolenia odbyły się warsztaty teoretyczne i planowanie wspólnych działań. Pozwoliło to wypracować wspólną taktykę przyjęcia wariantów, omówić funkcjonowanie systemów łączności oraz skoordynować wszystkie planowane przedsięwzięcia. Uczestnicy szkolenia poznali również budowę i specyfikę samolotu Boeing 737-800, który był głównym obiektem przeprowadzonych ćwiczeń.
Znajomość budowy i rozkładu pomieszczeń w samolocie z uwagi na liczne potencjalne kryjówki dla zamachowca miała kluczowe znaczenie w czasie szkolenia.
Drugi dzień szkolenia obejmował ćwiczenia praktyczne. Funkcjonariusze i żołnierze ćwiczyli bojowe podejście pod samolotem wraz z dynamicznym wejściem na jego pokład i zabezpieczeniem całego terenu wokół samolotu.
Przeczytaj także: Polowanie na terrorystę, które wymknęło się spod kontroli >>
Po szybkim wejściu na pokład samolotu grupa szturmowa szybko obezwładniła zamachowców oraz posegregowała pasażerów, sprawdzając, czy wśród nich nie ukrył się którychś z zamachowców. Praktyka ta jest stałym elementem tego typu sytuacji.
Wymiana doświadczeń między jednostkami kluczowa dla walki z terroryzmem
Ćwiczenia kontrterrorystyczne na lotnisku w Katowicach są kolejnymi warsztatami, w których udział biorą kontrterroryści z Rzeszowa i operatorzy gliwickiej JW AGAT. Wspólne szkolenia zapoczątkowane zostały w październiku 2022 roku na terenie obiektów należących do Stowarzyszenia Ludowego Klubu Jeździeckiego w Zabajce, gdzie operatorzy SPKP Rzeszów i JW AGAT wspólnie z funkcjonariuszami GISW Rzeszów doskonalili swoje umiejętności w zakresie ewakuacji osób objętych statusem VIP.
Kolejne wspólne szkolenie odbyło się w styczniu 2023 roku. W budynku w podrzeszowskiej Jasionce kontrterroryści i specjalsi ćwiczyli różne warianty powstrzymania zamachowca i uratowania zakładników.
Tego typu szkolenia są wartościowe dla wszystkich stron. Operatorzy JW AGAT, dzieląc się doświadczeniami wyniesionymi z międzynarodowych ćwiczeń i misji zagranicznych w Iraku i Afganistanie, zyskują od kontrterrorystów wiedzę z zakresu technik interwencji i rozwiązywania sytuacji kryzysowych w kraju.
Zdjęcia : Policja Podkarpacka