Jak zapewnić sobie „czysty strzał”? Skuteczne narzędzia pielęgnacji broni

 SpaceDog  /  SPECIAL OPS 2/2017  /  18-05-2017
Należy czyścić broń i jej elementy po to i w taki sposób, by nie dopuścić do awarii, zacięć oraz innych ciekawych przygód. Autor prezentuje przeznaczone do tego celu produkty serii Breakthrough<sup>®</sup>.
Należy czyścić broń i jej elementy po to i w taki sposób, by nie dopuścić do awarii, zacięć oraz innych ciekawych przygód. Autor prezentuje przeznaczone do tego celu produkty serii Breakthrough®. Fot. SpaceDog

Doświadczony strzelec wie, jak ważna jest nienaganna kondycja broni. Krótki wypad na strzelnicę w celu przystrzelania czy całodzienny trening lub zawody – każda okazja użycia sprzętu powinna zakończyć się czyszczeniem oraz konserwacją. Zarówno w lufie, jak i komorze nabojowej czy zamka gromadzą się zanieczyszczenia i szkodliwy nalot – pozostałości prochu, resztki miedzi, osad.

An experienced shooter knows how important it is to keep your weapon clean. A quick shooting session at the range, a whole day long training or a shooting competition - each of these should be finished with the cleaning and the proper maintenance of the gun. The barrel, the chamber or the slide - these are the places where the dirt gathers - the remains of the gunpowder, copper, residue. So having fired several dozens of rounds we decided to check the new solution provided by the American company Breakthrough® that includes both the tools and the cleaning agents for the maintenance of firearms. 

Pominięcie tego etapu będzie miało negatywny wpływ na broń, a w efekcie może sprawić, że sprzęt zostanie poważnie uszkodzony. Równie istotna jest pielęgnacja czyli zabezpieczanie części narażonych na korozję, oliwienie punktów styku ruchomych części. Oczywiście są to podstawy wiedzy o strzelectwie. Warto jednak o nich przypominać w kontekście bezpieczeństwa i higieny użycia broni.

Prawidłowo przeprowadzone czyszczenie powinno odbywać się w kilku etapach. Nie ma uniwersalnego przepisu. Wymaga czasu, cierpliwości i niewielkich umiejętności manualnych. Z pewnością każdy sobie z tym poradzi. Nie można zapomnieć o przedmiotach, które ten proces ułatwią – wyciorach, szczotkach, pakułach itp

Z obserwacji wynika, że każdy strzelec po czasie składa swój własny, indywidualny przybornik, gromadząc elementy, które ułatwią czyszczenie i pielęgnację broni określonego modelu czy kalibru.

Bez większego trudu można sprawić by usuwanie nagaru i konserwacja broni były skuteczne, szybkie i na najwyższym poziomie. Aby tego dokonać, warto zaopatrzyć się w środki chemiczne, których stosowanie nie tylko uprości cały proces, ale również zapewni doskonałą ochronę. Wybór środków jest ogromny – różnią się działaniem, konsystencją czy sposobem dozowania.

Breakthrough® - czyszczenie i konserwacja.

Breakthrough® raczkuje na polskim rynku strzeleckim. Oferta amerykańskiego producenta obejmuje zarówno środki, jak i narzędzia do czyszczenia i pielęgnacji broni. Czym się wyróżniają?

Firma zdecydowanie stawia na jakość i bezpieczeństwo – produkty są nietoksyczne, bezwonne, niebrudzące i całkowicie przyjazne dla środowiska.

Środki z serii Batlle Born nie posiadają w składzie alkoholu etylowego czy octanu amylu, które zostały uznane za elementy wysoce szkodliwe, niepozostające bez wpływu na zdrowie osób narażonych na bezpośredni kontakt. Zostały drobiazgowo przetestowane przez Departament Obrony USA i dopuszczone jako autoryzowany produkt do czyszczenia broni.
Na każdym kroku widać dbałość o szczegóły – zarówno na stronie producenta, jak i etykietach produktów.

Produkty dostosowano do potrzeb strzelca – wygodne pojemniki i aplikatory ułatwiają dozowanie środków, a konsystencja idealnie odpowiada poszczególnym etapom pielęgnacji.

Solventy (rozpuszczalniki) Breakthrough® zadowolą te osoby, którym zależy nie tylko na dokładnym usunięciu nagaru, ale również na całkowitym odparowaniu środka czyszczącego. Nie pozostawiają żadnych resztek, filmów czy zapachu. Co istotne - mają neutralne pH. Jest to ważne w przypadku gdy obudowa broni składa się z elementów drewnianych, tworzyw sztucznych lub jest pokryta cerakote. Użycie środka nie będzie miało wpływu na wygląd i strukturę sprzętu, nie doprowadzi do uszkodzeń czy odbarwień. Co ważne, solventy Breakthrough® są praktycznie niepalne. Czyni to proces czyszczenia znacznie bezpieczniejszym.

Oleje z serii Battle Born to jedna z najskuteczniejszych mieszanek olejów syntetycznych o szerokim zakresie temperatur - bezwonnych, odpornych na wodę i parę wodną. Zapewniają maksymalne smarowanie oraz ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Mają właściwości antykorozyjne i antyoksydacyjne. Redukują tarcie kluczowych elementów broni. Nie wykazują działania szkodliwego w stosunku do metalu, drewna czy tworzyw sztucznych. Są bezpieczne w stosowaniu zarówno dla użytkownika, jak i sprzętu.

Battle Born to również skuteczne smary – bezzapachowe, nietoksyczne i niebrudzące. Do ich wytworzenia wykorzystano zaawansowane technologie. To nowoczesne produkty stworzone z myślą o wymagających użytkownikach, którym zależy na czasie i jakości. Są w 100% syntetyczne, odporne na wilgoć i niepalne. Zagęszczacze użyte do nadania im charakterystycznej konsystencji, nie ulegają ścięciu. Wykazują skuteczność działania w dużym zakresie temperatur – od -24 do 265 stopni Celsjusza. Doskonale redukują tarcie oraz minimalizują zużycie ruchomych elementów broni.

Czytaj też: Fenix HP25R - Dwie w jednym >>>

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Produkty z serii Breakthrough® Battle Born

• Battle Born Grease

Produkt ten to syntetyczny smar z czystych olejów bazowych o bardzo wysokiej jakości. Stanowi o tym świetna konsystencja (przypominająca wazelinę), ułatwiająca nakładanie ale również fakt, że nie przechodzi w stan ciekły, nie rozwarstwia się gdy temperatura wzrośnie. Umożliwia to bezpieczne stosowanie w miejscach narażonych na tarcie i wymagających dodatkowej ochrony czy natłuszczenia.

Środek w swym składzie posiada submikronowe cząsteczki PTFE. Dlaczego jest to takie ważne?

PTFE jest polimerem z jedną z najmniejszych energii powierzchniowych. Oznacza to, że nie absorbuje wilgoci i ma niewielki współczynnik tarcia. Dzięki zawartości tych drobinek smar ma doskonały poślizg oraz daje odporność na wodę i parę wodną.

Zagęszczacze użyte do stworzenia produktu nie ulegają ścięciu – pomaga to zachować jednolitą formułę produktu. Środek działa w dużym zakresie temperatur – zapewni maksymalną ochronę w rozpiętości od -24 do 265 stopni Celsjusza. Dostępny jest w praktycznym słoiczku z plastiku.

Smar nie brudzi, nie ma zapachu i jest nieszkodliwy dla środowiska. Może być stosowany zarówno do konserwacji broni palnej, jak i noży, kołowrotków wędkarskich, łuków itp. Znajdzie również szerokie zastosowanie w gospodarstwie domowym czy warsztacie.

• Battle Born High Purity Oil

Produkt stosowany jest głównie w celu ochrony przed korozją oraz szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, oraz w celu zmniejszenia tarcia strategicznych elementów broni. Jest wysokiej czystości mieszanką nienagannych jakościowo olejów syntetycznych. Zawiera mnóstwo dodatków stanowiących o przydatności oleju – środki zapobiegające pienieniu, przeciwutleniające, inhibitory korozji. To połączenie sprawia, że BB HP jest na tyle uniwersalny, by zastąpić dwa, trzy standardowe produkty.

Stosowanie produktu jest całkowicie bezpieczne dla użytkownika, jak i sprzętu. Olej nie powoduje uszkodzeń, nie wpływa na barwę czy strukturę części metalowych, plastikowych czy polimerowych. Jest odporny na wilgoć, niepalny, nietoksyczny i nie brudzi. Ulega biodegradacji – jest zatem również przyjazny dla środowiska.
Działa w dużym zakresie temperatur – od -32 do 213 stopni Celsjusza.

Pojemnik z dyfuzorem ułatwia nakładanie produktu nawet na duże powierzchnie.

Stosowanie oleju nie musi dotyczyć jedynie broni palnej. Jego szerokie właściwości zachęcą również wielbicieli majsterkowania, wędkarzy czy posiadaczy noży.

• Breakthrough Military-Grade Solvent

 Należy do grupy solventów, czyli rozpuszczalników ułatwiających pozbycie się nagaru. Dzięki swojej efektywności znacznie skraca czas czyszczenia. Szybko rozpuszcza nagromadzone osady i ułatwia ich usunięcie. Jest całkowicie pozbawiony zapachu i nie brudzi.

Producent podkreśla, że dużą wartością środka jest to, że natychmiastowo i całkowicie odparowuje, nie pozostawiając żadnego osadu na miejscach aplikacji.

Produkt posiada neutralne pH. Nie ma absolutnie żadnego wpływu na strukturę materiałów, na których jest używany. Nie odbarwia i nie pozostawia śladów.

Stosowanie rozpuszczalnika jest całkowicie bezpieczne dla osób narażonych na bezpośredni kontakt. Środek pozbawiony jest bowiem szkodliwych substancji, zgodnie z normami amerykańskimi. Produkt uznawany jest za niepalny. W warunkach czyszczenia nie ulegnie zapaleniu.

Opakowanie zakończone jest wygodnym w użyciu dozownikiem, który pomaga w nałożeniu i rozprowadzeniu solventu.

• Batlle Born HP PRO Oil

Środek przeznaczony do użycia w przypadku konserwacji sprzętu wystawianego na skrajne warunki środowiskowe lub intensywnie używanego. Stanowi doskonałą ochronę i zabezpieczenie broni oraz przygotowanie jej do nienagannej pracy w zakresie temperatur od -18 do 263 stopni Celsjusza. Nawet mocne nagrzanie się sprzętu nie zmieni konsystencji oraz właściwości użytego środka konserwującego.

Produkt jest mieszanką świetnych jakościowo olejów syntetycznych. Ułatwia i przyspiesza czyszczenie. Ma właściwości antykorozyjne, przeciwutleniacze i środki zapobiegające powstawaniu piany. To swoisty multi serwis pielęgnacyjny. Doskonale zabezpiecza, ale również maksymalnie zwalnia proces zużycia elementów narażonych na tarcie.
Jest oczywiście odporny na wodę i parę wodną, bezpieczny dla użytkownika oraz środowiska. Nie posiada zapachu i nie brudzi. Nie stanowi zagrożenia dla polimerowych, drewnianych czy metalowych części sprzętu. Nie odbarwia.
Może być stosowany zarówno przez posiadaczy broni palnej, jak i wędkarzy czy majsterkowiczów.

Wrażenia z testów

Podczas kilku miesięcy używania tych preparatów mogę potwierdzić ich skuteczność. Pokrycie solventem np. tłoka AK czy zamka w AR zdecydowanie ułatwia usunięcie z nich nagaru powstałego podczas strzelania. Przyśpiesza to proces czyszczenia. Powierzchnia po odparowaniu i wytarciu środka pozostaje sucha – idealnie przygotowana do zabezpieczenia olejem.

Użycie oleju i smaru zgodnie z zaleceniami producentów broni (instrukcja) sprzyja przedłużeniu żywotności i sprawia, że nasze zabawki pracują hmm ,,jedwabiście”, eliminując niepotrzebne tarcie. Środki są bezpieczne w użyciu (całkowicie niepalne) oraz bezzapachowe. Nie zaobserwowałem też u siebie (pracując bez rękawiczek) żadnych reakcji alergicznych. Wygodne aplikatory pomagają w rozprowadzeniu środków zgodnie z ich przeznaczeniem.

Czyszczenie broni specjalistycznymi produktami ma również wpływ na jej funkcjonowanie  np. nie występują zacięcia.

Produkty Breakthrough mogę szczerze polecić.

Czytaj też: Fenix HP25R - Dwie w jednym >>>

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  5
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 2/2017

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Wybierz najlepszy pakiet ratunkowy dla czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Jakie buty na zimowe wyprawy »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Ćwiczenia sił specjalnych pk. Black Swan 2022

W czwartek 12 maja w bazie lotniczej Szolnok, położonej w środkowych Węgrzech zakończyły się międzynarodowe ćwiczenia sił specjalnych Black Swan 2022. W ćwiczeniach organizowanych przez NATO...

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl