II edycja międzynarodowych konsultacji dla instruktorów wyszkolenia strzeleckiego

Wojciech Płoskonka  /  23-10-2015
archiwum KPP Racibórz

W dniu 23 października 2015 roku w Raciborzu odbyła się druga edycja międzynarodowych konsultacji dla instruktorów wyszkolenia strzeleckiego.

Na przedmiotowe konsultacje przybyli instruktorzy z JWK Lubliniec, jak i sekcji strzeleckiej Fundacji "SZTURMAN". Przyjechali oni na liczne  prośby uczestników pierwszej edycji konsultacji, którzy byli pod olbrzymim wrażeniem przekazywanej wiedzy i umiejętności. Wśród uczestników można było spotkać przedstawicieli takich formacji jak: SPAP Katowice, SAT Opole, CBŚP Katowice, policjanci z jednostek terenowych garnizonu śląskiego, instruktor z Centrum Szkolenia Policji Legionowo, funkcjonariusze Służby Więziennej, funkcjonariusze grup interwencyjnych Służby Ochrony Kolei oraz policjanci z Republiki Czeskiej.

Polecamy: Międzynarodowe konsultacje instruktorów wyszkolenia strzeleckiego

W trakcie zajęć uczestnicy mieli okazję zapoznać się z wyrobami firmy Mactronic specjalizującej się w produkcji i dystrybucji sprzętu oświetleniowego (taktycznego, survivalowego czy specjalistycznego). Na miejscu byli również obecni przedstawiciele firm SilSense i Yoshi, którzy testowali mający niedługo wejść do produkcji prototyp lekkiego bezzałogowego statku powietrznego (BSP), który z powietrza obserwował poczynania uczestników konsultacji.

Zajęcia zaczęły się o godz 10.00. Komendant Powiatowy Policji w Raciborzu - insp. dr Paweł Zając, który objął imprezę swoim patronatem, w kilku słowach przywitał uczestników. Następnie przypomniano podstawowe zasady bezpieczeństwa, wydano amunicję, podzielono uczestników na grupy i przystąpiono do zajęć. Zajęcia prowadzono, jak poprzednio, na dwóch osiach strzeleckich - 25 i 50 m. Na 25-ce prowadzono zajęcia z bronią krótką, natomiast na 50-ce: warsztaty z pistoletem maszynowym, plus z bronią krótką.

Przeczytaj również: Warsztaty snajperskie w Toruniu

Na początku instruktorzy odświeżyli uczestnikom tematy ćwiczone w trakcie pierwszej edycji. Następnie przystąpiono do właściwych zajęć. Instruktorzy zadbali o to, aby zajęcia nie były montonne. Ćwiczono i omawiano strzelania z różnych postaw, odległości i w określonych sytuacjach taktycznych. Uczestnicy strzelali z PM-u, a następnie przechodzili na broń zapasową. Musieli również doładowywać się taktycznie w trakcie prowadzenia ognia.

Symulowano atak na strzelca w wyniku którego znalazł on się na ziemi i musiał  prowadzić ogień w postawie leżącej do kilku celi. Po krótkiej przerwie rozpoczęto drugą część konsultacji. Odbywała się ona w zapadających ciemnościach, tak że uczestnicy mieli okazję przetestować wyroby wspomnianej już firmy Mactronic oraz własne umiejętności w sytuacji ograniczonej widoczności. Dodatkowymi utrudnieniami dla strzelających były lampy stroboskopowe, wybuchające petardy oraz komendy instruktorów, które przy ogólnej kanonadzie, zmęczeniu uczestników nie zawsze były dobrze słyszane.

Zobacz także: 30 godzin z życia snajpera, czyli zawody Sniper’s Mission w Wędrzynie

Na zakończenie każdy z uczestników musiał pokonać tor taktyczny, na którym musiał położyć "kilka" poperów, wymienić taktycznie magazynki, "zlikwidować" kilku papierowych wrogów. A wszystko przy pomocy dostępnej broni czyli PM-u oraz pistoletu. Cały tor pokonywany był przy akompaniamencie wybuchających petard, pracujących stroboskopów oraz palących się flar co skutecznie ograniczało widoczność i utrudniało wykonanie zadania.  Zajęcia zakończono około godz 21.00 i pomimo zmęczenia uczestnicy byli bardzo zadowoleni. Wszyscy zajęcia ukończyli cali i zdrowi.

Oranizatorzy dziękują Florkowi, FIlipowi i Kiemolowi z JWK Lubliniec oraz Łukaszowi i Marcinowi z Sekcji Strzeleckiej Fundacji "Szturman".

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  22

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

oulary taktyczne

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Czy masz odpowiednie obuwie na wiosenne wojaże? Sprawdź »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Święto OSŻW Warszawa

18 maja swoje święto obchodził Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie. OSŻW Warszawa jest jednym z dwóch oddziałów specjalnych działających w strukturze Żandarmerii Wojskowej. W skład...

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl