Szokowa metoda dla mięśni – ekstremalna liczba serii w tylko jednym ćwiczeniu na daną grupę mięśniową (część 3)

Paweł Piotrowski  /  28-02-2016
Zaletą metody "Multisets One Exercise Training" jest fakt, że pobudzane są zarówno włókna szybko- i wolnokurczliwe.
Zaletą metody "Multisets One Exercise Training" jest fakt, że pobudzane są zarówno włókna szybko- i wolnokurczliwe. Paweł Piotrowski

„Multisets one exercise training” niewątpliwie jest ciekawą alternatywą do klasycznych form treningu kulturystycznego. Ma drobne wady, ale rekompensuje je cały szereg zalet. Oczywiście, nie jest to metoda na „całe życie” i podobnie, jak inne metody, powinna być stosowana czasowo na zmianę z innymi metodami stosowanymi w kulturystyce.

Zalety metody

Podstawowa zaleta to odczuwalny wzrost intensywności w porównaniu do takiej samej liczby serii wykonanej z zastosowaniem kilku ćwiczeń, a nie tylko jednego ćwiczenia, jak w opisywanej metodzie [2,3]. Wynika to z faktu silnej kumulacji zmęczenia mięśni wykonujących jedno ćwiczenie – zaangażowane są cały czas te same struktury włókien mięśniowych (Przygotuj się odpowiednio na wysiłek fizyczny). W przypadku zastosowania kilku różnych ćwiczeń, ten efekt kumulacji zmęczenia nie występuje tak silnie, ponieważ w kilku ćwiczeniach  mięsień pobudzany jest pod różnymi „kątami” czyli mogą być pobudzane nieco inne fragmenty mięśnia, co nie daje tak silnego efektu kumulacji zmęczenia, jak w przypadku wielu serii z wykorzystaniem tylko jednego ćwiczenia.  

Nie bez znaczenia jest również prostota metody – tylko jedno ćwiczenie to oszczędność czasu ponieważ nie musimy zmieniać stanowiska treningowego. Czas treningu ulega skróceniu także w efekcie dość krótkich przerw pomiędzy seriami. Z moich osobistych doświadczeń wynika, że czas treningu tą metodą (bez zmiany całkowitej liczby serii) skraca się np. z 90 minut (w stosunku do klasycznego treningu z wykorzystaniem kilku ćwiczeń na daną grupę mięśniową) do około 75-80 minut [2]. Poziom zmęczenia jest również odczuwalnie większy, co wynika z większej intensywności treningu omawianą metodą.

Zobacz również: IX Seminarium Drewniak - fotogaleria

Bardzo ważną zaletą metody jest fakt, że pobudzane są zarówno włókna szybkokurczliwe (serie z małą liczbą powtórzeń) jak i wolnokurczliwe (serie z dużą liczbą powtórzeń). Ostatnia „pompująca” seria dodatkowo sprzyja lepszemu ukrwieniu i rozbudowie naczyń włosowatych. Z faktów tych wynika ponadto, że rozwijamy zarówno rzeczywistą siłę mięśniową (serie z 4-5 powtórzeniami) jak również masę mięśniową (serie z 6-12 powtórzeniami) oraz wytrzymałość (serie z 15-20 powtórzeniami).

Wydłuża się również okres adaptacji mięśni. Pozornie, z racji wykonywania jednego ćwiczenia, nie powinno to mieć miejsca. Zauważyć jednak należy, że niemal każda seria ma inną liczbę powtórzeń, a same ćwiczenia oraz schematy (zmienność liczby powtórzeń w kolejnych seriach) są zmieniane na każdym treningu. Wydłużony okres adaptacji to dłuższy okres rozwoju mięśni bowiem mięśni reagują rozwojem na bodźce tylko do momentu zaadoptowania się do nich. Adaptacja to niestety wróg numer jeden trenujących kulturystykę i należy bezwzględnie starać się unikać tego zjawiska lub maksymalnie je opóźniać. Na koniec warto zwrócić uwagę na stosunkowo małe ryzyko kontuzji. Serie z największym obciążeniem są wykonywane w momencie, gdy mięśnie są już mocno rozgrzane ograniczając istotnie ryzyko kontuzji, co również nie jest bez znaczenia.

Zobacz także: Błotne przeprawy na V Biegu Tygrysa

Ostatnia „pompująca” seria z dużą liczbą powtórzeń i małym obciążeniem stanowi również bardzo bezpieczne zakończenie danego ćwiczenia. Seria pierwsza to równocześnie rozgrzewka, co również jest elementem skracającym czas trwania treningu.

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  2

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

KURS INSTRUKTOR SPORTU STRZELECKIEGO PZSS »
kurs strzelectwa

100% byczej skóry »

Dopasuj latarkę do rodzaju broni »


latarka na broń

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »


latarka taktyczna

 


Wyprawa po trudnym terenie?  Dobierz sprzęt »
biwak

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »


ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

5 kluczowych zalet butów taktycznych »


 


 


Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz buty do swojego hobby »
buty taktyczne

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmocnienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Raz w roku taki skok

27 lipca nad Jeziorem Żywieckim ponad 100 spadochroniarzy 6 Brygady Powietrznodesantowej wykonało desant do wody. Jak co roku skoki prowadzono ze śmigłowca W-3W Sokół z 25 Brygady Kawalerii...

17. promocji na 17. urodziny Kolby

Już od siedemnastu lat jesteśmy z Wami, wspierając Was wszystkich w realizowaniu hobby związanego z outdoorem, strzelectwem oraz myślistwem. Bez względu na to, czy jesteś strzelcem, turystą,...

Aktualny numer

3/2021
SPECIAL OPS 3/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 15 lat CBA
  • - Filipińscy Strzelcy śmierci
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl