Weller 7 - rekonstrukcja zrzutu cichociemnych

Sebastian Miernik  /  SPECIAL OPS 3/2012  /  27-06-2012  /  1
Weller 7 - rekonstrukcja zrzutu cichociemnych
Weller 7 - rekonstrukcja zrzutu cichociemnych Sebastian Miernik

„Gdy się ściemniło, do lasu w pobliżu gajówki Paprotnia zaczęli ściągać ludzie. (...) Nie pamiętam, ile było zaprzęgów konnych, ale sądząc po liczbie pojemników i paczek ze zrzutu, musiały być co najmniej cztery. W odbiorze zrzutu brało udział około 80 żołnierzy. Mniej więcej 50 z nich ubezpieczało teren, a pozostali wykonywali różne zadania na zrzutowisku (...). Godziny nam się dłużyły, aż wreszcie około północy usłyszeliśmy warkot silnika. Po kilku minutach odgłos samolotu ucichł, ale zaraz potem stał się wyraźniejszy. Nadlatywał od północnego wschodu. Wreszcie ujrzeliśmy duży, kilkusilnikowy samolot, który zbliżając się nad miejsce zrzutu włączył na moment sygnalizację świetlną...”

Rys historyczny

Zorganizowanie lotu cichociemnych do kraju, skok, odbiór, opieka nad zrzutkami w pierwszych tygodniach w okupowanym przez nieprzyjaciela kraju, tak aby bezpiecznie przeżyli ten czas, poznali specyfikę życia, zapoznali się z łapankami, zagrożeniami i wreszcie mogli zostać przydzieleni do odpowiednich oddziałów, było zadaniem niezwykle trudnym, nieustannie doskonalonym na podstawie instrukcji przesyłanych z Londynu oraz doświadczeń zbieranych przede wszystkim w Polsce i Anglii. Podczas zrzutów nie obyło się bez ofiar, zarówno po stronie skoczków, jak i po stronie zaangażowanych w odbiór żołnierzy placówek odbiorczych. Niektórym ze skoczków nie było dane dolecieć do Polski, inni wskutek błędów załóg lotniczych lub innych niesprzyjających okoliczności skakali na dziko, przez co mieli niezwykle trudne zadanie dostać się na melinę lub zapasowy adres kontaktowy. Również wielu placówkom odbiorczym nie było dane odebrać zrzutu mimo wielotygodniowego oczekiwania w gotowości i zbiórek na planowanym miejscu zrzutu.

Zobacz także: Operacja Weller 7 - zdjęcia z rekonstrukcji

Paprotnia - niewielka miejscowość w powiecie kozienickim - już po raz czwarty była miejscem rekonstrukcji zrzutu cichociemnych do okupowanej Polski. 29 kwietnia 2012 r. odbyły się uroczystości z okazji 68. rocznicy zrzutu w ramach operacji lotniczej „Weller 7”, która miała miejsce pomiędzy Paprotnią a Łękawicą, w nocy z 8 na 9 kwietnia 1944 r. Podczas wojny zrzut odebrała placówka Jodła 1, a ekipę skoczków stanowili: mjr dypl. Jan Kamieński, ps. „Cozaś”, ppor. Tadeusz Kobyliński, ps. „Hiena”, por. Tadeusz Starzyński, ps. „Ślepowron”, oraz kurier Delegatury Rządu ppor. Wiktor Karamać, ps. „Kabel”. Załogę samolotu, który wystartował ze skoczkami z lotniska Campo Cassale, koło Brindisi - dokąd po opanowaniu Półwyspu Apenińskiego przeniesiono bazę, z której startowali cichociemni - stanowili kpt. Kazimierz Wünsche - nawigator-dowódca oraz kapitan Zbigniew Szostak - pierwszy pilot, podporucznik Jacek Błocki - drugi pilot, chorąży Stanisław Malczyk - strzelec, starszy sierżant Józef Witek - radiooperator, starszy sierżant Stanisław Jarecki - strzelec, sierżant Stanisław Wileniec - mechanik. Zrzutu dokonano z samolotu Consolidated Liberator B-24J CF, numer fabryczny 42-64062, oznaczenie RAF BZ965” S”.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Była to XXXVII ekipa cichociemnych, jaka wystartowała do okupowanego kraju. Ta sama załoga samolotu dokonała dzień wcześniej zrzutu na placówkę „Imbryk” w Kołakowie, w ramach której skoczył jeden z ostatnich żyjących cichociemnych gen. bryg. w st. spocz. Stefan „Starba” Bałuk. Podczas okupacji na terenie powiatu kozienickiego żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego przejęli kilka alianckich zrzutów materiałowych i jeden zrzut ludzi.

Przebieg rekonstrukcji

Celem uroczystości w Paprotni było oddanie hołdu cichociemnym spadochroniarzom AK i wszystkim, często bezimiennym bohaterom, którzy odbierali zrzuty, oraz edukacja dzieci i młodzieży. - Pokazanie cichociemnych jako ludzi, którzy mogą, a nawet powinni być wzorem męstwa, przyjaźni, na której można polegać, siły, wytrwałości w dążeniu do celu, odwagi, ale także uczenia się i doskonalenia, bo wiedza i umiejętności dają prawdziwą wolność - powiedziała Anna Rowińska, pomysłodawca i koordynator zrzutu.

Zobacz także: W hołdzie „Cichociemnym”

O godz. 11 uczniowie z Zespołu Szkół w Grabowie przygotowali wystąpienie na temat cichociemnych, na podstawie tekstów i wyboru pieśni przygotowanych przez Annę Rowińską. Uczniom towarzyszyły zespoły „Pipes and Drums” z Częstochowy oraz „Cantabile” z Warki. Obecni w lesie podczas tych występów widzowie płakali ze wzruszenia, szczególnie ci starsi... Następnie o godz. 12 odbyła się msza święta polowa w intencji Ojczyzny.

Szczególnymi gośćmi byli żołnierze z Kozienickiego Oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (ŚZŻAK) - Andrzej Skórnicki z ŚZŻAK Oddział w Pionkach - były żołnierz pułku „Baszta” oraz przedstawiciele Szarych Szeregów z Mateuszem Duchowskim, pseudonim „Motek”. Głos zabrał także Jan Czachowski, nadleśniczy z Nadleśnictwa Dobieszyn, wnuk powstańca styczniowego - Dionizego Czachowskiego, bohatera tych ziem.

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  7
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 3/2012

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


Dostosuj mundur patrolowy do terenu »

Nowe kamizelki taktyczne poznaj ich zastosowanie »

linia taktyczna
kamizelka taktyczna

 


Jak postępować, gdy niebezpieczeństwo czai się na oceanie »
buty taktyczne

 


100% byczej skóry »

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Czeka Cię wyprawa po Tajdze? Czy wiesz, jakie ubranie wybrać »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »

Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »


 


Niezbędnik żołnierza - co powinno się w nim znaleźć »
ubranie taktyczne

 Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja

 


Nie czekaj aż ktoś będzie lepszy zapisz się na trenig strzelecki »
kursy strzeleń

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca Służby specjalne.Słownik


Chiny - zrozumieć imperium. Pulsujący matecznik cywilizacji Zielona droga 1990-2020. 30 lat doświadczenia byłego operatora JW GROM Sztuka wojny. Filozofia i praktyka oddziaływania na bieg zdarzeń
Książka Chiny – zrozumieć imperium Piotra Plebaniak, współautora i redaktora najnowszego przekładu Sztuki wojny wzbogaconego komentarzami ekspertów, to nieszablonowe połączenie poezji oraz historycznej, kulturowej i geopolitycznej wiedzy o Chinach. (...)
zobacz więcej »
Obchodzone 13 czerwca 2020 roku 30-lecie Specjalnej Jednostki Wojskowej GROM to doskonały moment, aby Andrzej Kruczyński pseudonim „Wódz” zabrał swoich czytelników w fascynującą drogę, którą najlepiej oddaje treść jego najnowszej książki (...)
zobacz więcej »
Traktat "Sztuka wojny" to w powszechnej percepcji najważniejszy traktat militarny kiedykolwiek napisany. O jego ponadczasowości decyduje wiele czynników, przede wszystkim okres historii Chin, w którym powstał. (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Uderzenie w stołeczny gang

Ustalenie 10 osób podejrzanych o wprowadzanie do obrotu narkotyków, głównie na terenie Warszawy, to efekt kilku tygodni pracy policjantów z Zarządu w Białymstoku CBŚP i Prokuratury Okręgowej...

17. promocji na 17. urodziny Kolby

Już od siedemnastu lat jesteśmy z Wami, wspierając Was wszystkich w realizowaniu hobby związanego z outdoorem, strzelectwem oraz myślistwem. Bez względu na to, czy jesteś strzelcem, turystą,...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl