Weller 7 - rekonstrukcja zrzutu cichociemnych

Sebastian Miernik  /  SPECIAL OPS 3/2012  /  27-06-2012  /  1
Weller 7 - rekonstrukcja zrzutu cichociemnych
Weller 7 - rekonstrukcja zrzutu cichociemnych Sebastian Miernik

„Gdy się ściemniło, do lasu w pobliżu gajówki Paprotnia zaczęli ściągać ludzie. (...) Nie pamiętam, ile było zaprzęgów konnych, ale sądząc po liczbie pojemników i paczek ze zrzutu, musiały być co najmniej cztery. W odbiorze zrzutu brało udział około 80 żołnierzy. Mniej więcej 50 z nich ubezpieczało teren, a pozostali wykonywali różne zadania na zrzutowisku (...). Godziny nam się dłużyły, aż wreszcie około północy usłyszeliśmy warkot silnika. Po kilku minutach odgłos samolotu ucichł, ale zaraz potem stał się wyraźniejszy. Nadlatywał od północnego wschodu. Wreszcie ujrzeliśmy duży, kilkusilnikowy samolot, który zbliżając się nad miejsce zrzutu włączył na moment sygnalizację świetlną...”

Rys historyczny

Zorganizowanie lotu cichociemnych do kraju, skok, odbiór, opieka nad zrzutkami w pierwszych tygodniach w okupowanym przez nieprzyjaciela kraju, tak aby bezpiecznie przeżyli ten czas, poznali specyfikę życia, zapoznali się z łapankami, zagrożeniami i wreszcie mogli zostać przydzieleni do odpowiednich oddziałów, było zadaniem niezwykle trudnym, nieustannie doskonalonym na podstawie instrukcji przesyłanych z Londynu oraz doświadczeń zbieranych przede wszystkim w Polsce i Anglii. Podczas zrzutów nie obyło się bez ofiar, zarówno po stronie skoczków, jak i po stronie zaangażowanych w odbiór żołnierzy placówek odbiorczych. Niektórym ze skoczków nie było dane dolecieć do Polski, inni wskutek błędów załóg lotniczych lub innych niesprzyjających okoliczności skakali na dziko, przez co mieli niezwykle trudne zadanie dostać się na melinę lub zapasowy adres kontaktowy. Również wielu placówkom odbiorczym nie było dane odebrać zrzutu mimo wielotygodniowego oczekiwania w gotowości i zbiórek na planowanym miejscu zrzutu.

Zobacz także: Operacja Weller 7 - zdjęcia z rekonstrukcji

Paprotnia - niewielka miejscowość w powiecie kozienickim - już po raz czwarty była miejscem rekonstrukcji zrzutu cichociemnych do okupowanej Polski. 29 kwietnia 2012 r. odbyły się uroczystości z okazji 68. rocznicy zrzutu w ramach operacji lotniczej „Weller 7”, która miała miejsce pomiędzy Paprotnią a Łękawicą, w nocy z 8 na 9 kwietnia 1944 r. Podczas wojny zrzut odebrała placówka Jodła 1, a ekipę skoczków stanowili: mjr dypl. Jan Kamieński, ps. „Cozaś”, ppor. Tadeusz Kobyliński, ps. „Hiena”, por. Tadeusz Starzyński, ps. „Ślepowron”, oraz kurier Delegatury Rządu ppor. Wiktor Karamać, ps. „Kabel”. Załogę samolotu, który wystartował ze skoczkami z lotniska Campo Cassale, koło Brindisi - dokąd po opanowaniu Półwyspu Apenińskiego przeniesiono bazę, z której startowali cichociemni - stanowili kpt. Kazimierz Wünsche - nawigator-dowódca oraz kapitan Zbigniew Szostak - pierwszy pilot, podporucznik Jacek Błocki - drugi pilot, chorąży Stanisław Malczyk - strzelec, starszy sierżant Józef Witek - radiooperator, starszy sierżant Stanisław Jarecki - strzelec, sierżant Stanisław Wileniec - mechanik. Zrzutu dokonano z samolotu Consolidated Liberator B-24J CF, numer fabryczny 42-64062, oznaczenie RAF BZ965” S”.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Była to XXXVII ekipa cichociemnych, jaka wystartowała do okupowanego kraju. Ta sama załoga samolotu dokonała dzień wcześniej zrzutu na placówkę „Imbryk” w Kołakowie, w ramach której skoczył jeden z ostatnich żyjących cichociemnych gen. bryg. w st. spocz. Stefan „Starba” Bałuk. Podczas okupacji na terenie powiatu kozienickiego żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego przejęli kilka alianckich zrzutów materiałowych i jeden zrzut ludzi.

Przebieg rekonstrukcji

Celem uroczystości w Paprotni było oddanie hołdu cichociemnym spadochroniarzom AK i wszystkim, często bezimiennym bohaterom, którzy odbierali zrzuty, oraz edukacja dzieci i młodzieży. - Pokazanie cichociemnych jako ludzi, którzy mogą, a nawet powinni być wzorem męstwa, przyjaźni, na której można polegać, siły, wytrwałości w dążeniu do celu, odwagi, ale także uczenia się i doskonalenia, bo wiedza i umiejętności dają prawdziwą wolność - powiedziała Anna Rowińska, pomysłodawca i koordynator zrzutu.

Zobacz także: W hołdzie „Cichociemnym”

O godz. 11 uczniowie z Zespołu Szkół w Grabowie przygotowali wystąpienie na temat cichociemnych, na podstawie tekstów i wyboru pieśni przygotowanych przez Annę Rowińską. Uczniom towarzyszyły zespoły „Pipes and Drums” z Częstochowy oraz „Cantabile” z Warki. Obecni w lesie podczas tych występów widzowie płakali ze wzruszenia, szczególnie ci starsi... Następnie o godz. 12 odbyła się msza święta polowa w intencji Ojczyzny.

Szczególnymi gośćmi byli żołnierze z Kozienickiego Oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (ŚZŻAK) - Andrzej Skórnicki z ŚZŻAK Oddział w Pionkach - były żołnierz pułku „Baszta” oraz przedstawiciele Szarych Szeregów z Mateuszem Duchowskim, pseudonim „Motek”. Głos zabrał także Jan Czachowski, nadleśniczy z Nadleśnictwa Dobieszyn, wnuk powstańca styczniowego - Dionizego Czachowskiego, bohatera tych ziem.

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  7
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 3/2012

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Gdy ciemność nie jest Twoim sprzymierzeńcem » Wypróbuj smar do ruchomej części broni »
zasilanie smar do pielęgnacji broni

 


Cieszą się popularnością na całym świecice! Dlaczego? »

 


Bluza taktyczna w roli głównej - obejrzyj film z jej udziałem » Czego nie wiesz o binokularze noktowizyjnym »
bluza taktyczna gogle balistyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Jaką broń wybierają strzelcy wyborowi » Nie strać celu mimo ciemności »
bron palna oświetlenie taktyczne

 


Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego  »
kurs strzelecki

 


Namierz cel w ciemoności » Wypatrz swojego wroga z odległości »
hydrauliczny wyważacz

Spodnie taktyczne - zachowaj swobodę w najtrudniejszej sytuacji »
spodnie taktyczne

 


Nie daj się zaskoczyć w ciemności » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa bluza taktyczna

 

Na czym polega specyfika komunikacji w wojsku »

 


Sprzęt do wspinaczki, który zapewni maksimum swobody i bezpieczeństwa » Dobierz wyposażenie na miarę czasów  »
latarki czołowe

 


05/07/2020Księgarnia Militarna Poleca Służby specjalne.Słownik


Anatomia zamachu. O strategii i taktyce terrorystów Zielona droga 1990-2020. 30 lat doświadczenia byłego operatora JW GROM Znak Cichociemnych
cichociemni-na-balkanach-we-wloszech losy-skoczka-wspomnienia-oficera znak-cichociemnych
Książka powstała po to, by pokazać modus operandi terrorystów, którzy w ostatnich latach zorganizowali zamachy w Europie i USA. Analiza przebiega tu dwutorowo (...)
zobacz więcej »
Obchodzone 13 czerwca 2020 roku 30-lecie Specjalnej Jednostki Wojskowej GROM to doskonały moment, aby Andrzej Kruczyński pseudonim „Wódz” zabrał swoich czytelników w fascynującą drogę, którą najlepiej oddaje treść jego najnowszej książki (...)
zobacz więcej »
Z drugiej kompanii po selekcji przeprowadzonej w Wielkiej Brytanii do pracy w kraju wyłoniono początkowo 52, następnie 25 (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Trening medyczny w PKW UNIFIL

„Im więcej potu na ćwiczeniach, tym mniej krwi w boju.” To zdanie, które zna każdy żołnierz Wojska Polskiego. Bez właściwego i profesjonalnego treningu nie osiągnie się celu operacyjnego w realnym...

Aktualny numer

2/2020
SPECIAL OPS 2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Ratownictwo taktyczne
  • - XX lat CBŚP
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl