Special-Ops.pl

Weller 7 - rekonstrukcja zrzutu cichociemnych

Weller 7 - rekonstrukcja zrzutu cichociemnych Sebastian Miernik

Weller 7 - rekonstrukcja zrzutu cichociemnych Sebastian Miernik

„Gdy się ściemniło, do lasu w pobliżu gajówki Paprotnia zaczęli ściągać ludzie. (...) Nie pamiętam, ile było zaprzęgów konnych, ale sądząc po liczbie pojemników i paczek ze zrzutu, musiały być co najmniej cztery. W odbiorze zrzutu brało udział około 80 żołnierzy. Mniej więcej 50 z nich ubezpieczało teren, a pozostali wykonywali różne zadania na zrzutowisku (...). Godziny nam się dłużyły, aż wreszcie około północy usłyszeliśmy warkot silnika. Po kilku minutach odgłos samolotu ucichł, ale zaraz potem stał się wyraźniejszy. Nadlatywał od północnego wschodu. Wreszcie ujrzeliśmy duży, kilkusilnikowy samolot, który zbliżając się nad miejsce zrzutu włączył na moment sygnalizację świetlną...”

Zobacz także

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

DURABO® Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

Rys historyczny

Zorganizowanie lotu cichociemnych do kraju, skok, odbiór, opieka nad zrzutkami w pierwszych tygodniach w okupowanym przez nieprzyjaciela kraju, tak aby bezpiecznie przeżyli ten czas, poznali specyfikę życia, zapoznali się z łapankami, zagrożeniami i wreszcie mogli zostać przydzieleni do odpowiednich oddziałów, było zadaniem niezwykle trudnym, nieustannie doskonalonym na podstawie instrukcji przesyłanych z Londynu oraz doświadczeń zbieranych przede wszystkim w Polsce i Anglii. Podczas zrzutów nie obyło się bez ofiar, zarówno po stronie skoczków, jak i po stronie zaangażowanych w odbiór żołnierzy placówek odbiorczych. Niektórym ze skoczków nie było dane dolecieć do Polski, inni wskutek błędów załóg lotniczych lub innych niesprzyjających okoliczności skakali na dziko, przez co mieli niezwykle trudne zadanie dostać się na melinę lub zapasowy adres kontaktowy. Również wielu placówkom odbiorczym nie było dane odebrać zrzutu mimo wielotygodniowego oczekiwania w gotowości i zbiórek na planowanym miejscu zrzutu.

Zobacz także: Operacja Weller 7 - zdjęcia z rekonstrukcji

Paprotnia - niewielka miejscowość w powiecie kozienickim - już po raz czwarty była miejscem rekonstrukcji zrzutu cichociemnych do okupowanej Polski. 29 kwietnia 2012 r. odbyły się uroczystości z okazji 68. rocznicy zrzutu w ramach operacji lotniczej „Weller 7”, która miała miejsce pomiędzy Paprotnią a Łękawicą, w nocy z 8 na 9 kwietnia 1944 r. Podczas wojny zrzut odebrała placówka Jodła 1, a ekipę skoczków stanowili: mjr dypl. Jan Kamieński, ps. „Cozaś”, ppor. Tadeusz Kobyliński, ps. „Hiena”, por. Tadeusz Starzyński, ps. „Ślepowron”, oraz kurier Delegatury Rządu ppor. Wiktor Karamać, ps. „Kabel”. Załogę samolotu, który wystartował ze skoczkami z lotniska Campo Cassale, koło Brindisi - dokąd po opanowaniu Półwyspu Apenińskiego przeniesiono bazę, z której startowali cichociemni - stanowili kpt. Kazimierz Wünsche - nawigator-dowódca oraz kapitan Zbigniew Szostak - pierwszy pilot, podporucznik Jacek Błocki - drugi pilot, chorąży Stanisław Malczyk - strzelec, starszy sierżant Józef Witek - radiooperator, starszy sierżant Stanisław Jarecki - strzelec, sierżant Stanisław Wileniec - mechanik. Zrzutu dokonano z samolotu Consolidated Liberator B-24J CF, numer fabryczny 42-64062, oznaczenie RAF BZ965” S”.

Była to XXXVII ekipa cichociemnych, jaka wystartowała do okupowanego kraju. Ta sama załoga samolotu dokonała dzień wcześniej zrzutu na placówkę „Imbryk” w Kołakowie, w ramach której skoczył jeden z ostatnich żyjących cichociemnych gen. bryg. w st. spocz. Stefan „Starba” Bałuk. Podczas okupacji na terenie powiatu kozienickiego żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego przejęli kilka alianckich zrzutów materiałowych i jeden zrzut ludzi.

Przebieg rekonstrukcji

Celem uroczystości w Paprotni było oddanie hołdu cichociemnym spadochroniarzom AK i wszystkim, często bezimiennym bohaterom, którzy odbierali zrzuty, oraz edukacja dzieci i młodzieży. - Pokazanie cichociemnych jako ludzi, którzy mogą, a nawet powinni być wzorem męstwa, przyjaźni, na której można polegać, siły, wytrwałości w dążeniu do celu, odwagi, ale także uczenia się i doskonalenia, bo wiedza i umiejętności dają prawdziwą wolność - powiedziała Anna Rowińska, pomysłodawca i koordynator zrzutu.

Zobacz także: W hołdzie „Cichociemnym”

O godz. 11 uczniowie z Zespołu Szkół w Grabowie przygotowali wystąpienie na temat cichociemnych, na podstawie tekstów i wyboru pieśni przygotowanych przez Annę Rowińską. Uczniom towarzyszyły zespoły „Pipes and Drums” z Częstochowy oraz „Cantabile” z Warki. Obecni w lesie podczas tych występów widzowie płakali ze wzruszenia, szczególnie ci starsi... Następnie o godz. 12 odbyła się msza święta polowa w intencji Ojczyzny.

Szczególnymi gośćmi byli żołnierze z Kozienickiego Oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (ŚZŻAK) - Andrzej Skórnicki z ŚZŻAK Oddział w Pionkach - były żołnierz pułku „Baszta” oraz przedstawiciele Szarych Szeregów z Mateuszem Duchowskim, pseudonim „Motek”. Głos zabrał także Jan Czachowski, nadleśniczy z Nadleśnictwa Dobieszyn, wnuk powstańca styczniowego - Dionizego Czachowskiego, bohatera tych ziem.

Głównym punktem i jednocześnie największą atrakcją uroczystości był desant skoczków spadochronowych w wykonaniu GRH „Spadochroniarze 1939–1945”, wśród których znaleźli się byli i obecni żołnierze JW GROM – kontynuatora tradycji Cichociemnych. Desant rozpoczął się zgodnie z planem, od strony Radomia nadleciał samolot An-2, jednak z powodu silnego wiatru skoczkowie musieli wstrzymać się ze skokiem i poczekać, aż samolot nadleci nad zrzutowisko po zatoczeniu dużego kręgu, co jeszcze bardziej oddawało ducha prawdziwych zrzutów, gdyż rzadko kiedy skok był wykonywany już przy pierwszym podejściu. 

Kolejny zatoczony krąg, tym razem mniejszy, i z „Antka” wyskoczył jeden, później drugi skoczek. Oczekujący na ziemi żołnierze Armii Krajowej, którzy dawali załodze samolotu znaki, podbiegli do skoczków, przywitali ich na ojczystej ziemi. Odebrali broń, pasy z pieniędzmi i zabezpieczyli teren. Jeszcze jeden krąg i po kilku minutach z samolotu wyskoczyło dwóch kolejnych skoczków, którzy ku uciesze zebranych bezpiecznie wylądowali na miejscu zrzutu. Po odebraniu ich przez żołnierzy AK, spadochroniarze zaprosili zebranych do obejrzenia ich sprzętu, zadawania pytań i wykonywania pamiątkowych zdjęć.

Oprócz desantu jedną z atrakcji był pokaz pojazdów militarnych, wśród których znalazły się przede wszystkim motocykle (np. BMW) i pojazdy wojskowe (np. Jeep Willys) z czasów II wojny światowej, oraz pokaz sprzętu spadochronowego.

Warte podkreślenia jest, że wydarzenie zgromadziło nie tylko mieszkańców okolicznych miejscowości, m.in. Warki, Kozienic i Magnuszewa, ale także wielu innych odległych miejscowości oraz kombatantów – żołnierzy Armii Krajowej, jednostek specjalnych Ludowego Wojska Polskiego oraz przedstawicieli JW GROM, która wystawiła sztandar Jednostki.

W organizację przedsięwzięcia było zaangażowanych wiele instytucji oraz osób prywatnych: Anna Rowińska – pomysłodawczyni i „dusza” obchodów, Paweł Moszner – koordynator skoczków, Fundacja „Delta”, Nadleśnictwo Dobieszyn, Zespół Szkół w Grabowie nad Pilicą, ks. Stanisław Drąg, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, GRH 101 Airborne, Stowarzyszenie Tradycji i Historii Oręża „Rudy”, Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych, Stowarzyszenie „Grabo”, JW GROM, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Starostwo Powiatowe w Kozienicach.

Członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Spadochroniarze 1939-1945” skakali także m.in. podczas obchodów 68. rocznicy operacji lotniczej „Beam” nieopodal Paradyża, a także w Dębowcu, gdzie obchodzono 70. rocznicę pierwszego zrzutu cichociemnych w okupowanym kraju. Skaczą na amerykańskich, okrągłych spadochronach MC1-1C z wysokości bojowych. Pozwala na to doświadczenie skoczków, 4-osobowa grupa skacząca w tym roku miała za sobą łącznie ponad 6000 skoków. Grupa prowadzi też wiele przedsięwzięć edukacyjnych propagując historię wojsk spadochronowych oraz budując muzeum spadochronów i wyposażenia.

Patronat honorowy nad rekonstrukcją objął gen. bryg. w st. spocz. Stefan „Starba” Bałuk - cichociemny oraz Muzeum Wojska Polskiego. Natomiast patronami byli Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego, Janusz Stąpór – Starosta Powiatu Kozienickiego oraz Euzebiusz Strzelczyk – Wójt Gminy Grabów nad Pilicą. Przedsięwzięcie było współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego, Powiatu Kozienickiego w ramach projektu „Powiat Kozienicki Stolica Kultury Mazowsza 2012”. Mieszkańcy tych ziem pamiętają o bohaterach lotu i zrzutu z 8 na 9 kwietnia 1944 roku – na ich cześć ufundowano przy siedzibie Urzędu Gminy w Grabowie obelisk.

Podpułkownik dyplomowany Jan Kamieński, pseudonimy „Cozaś”, „Litwin”
Urodził się 17 czerwca 1906 roku w Klewinowie. W 1939 roku był oficerem operacyjnym IV Dywizji Pancernej. Internowany na Węgrzech. W Francji był oficerem Sztabu I Dywizji Grenadierów, gdzie został ranny i wzięty do niewoli niemieckiej, skąd zbiegł. Później w organizacji nielegalnego przerzutu żołnierzy polskich z Francji do Wielkiej Brytanii, do jesieni 1941 roku w Lyonie kierował placówką ewakuacyjną. Przez Hiszpanię i Portugalię przedostał się do Gibraltaru, a następnie do Wielkiej Brytanii, gdzie w Oddziale VI Sztabu Naczelnego Wodza był Szefem Wydziału Wyszkolenia. Zaprzysiężony 16 maja 1942 roku. Po skoku i aklimatyzacji został przydzielony do Oddziału III Komendy Głównej AK, jako oficer oddziału. W Powstaniu Warszawskim był w pierwszym rzucie Komendy Głównej Armii Krajowej. Od października 1944 r. Szef Oddziału III Komendy Głównej AK. Od 1946 roku na emigracji. Odznaczony 4-krotnie Krzyżem Walecznych oraz Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami.

Podporucznik saperów rezerwy Tadeusz Kobyliński, pseudonimy „Hiena”, „Banaszkiewicz”
Urodził się 16 września 1914 roku w Ostrołęce. W 1939 roku służył w Policji Państwowej. Przedostał się do Rumunii, a następnie do Francji. We Francji służył w I Dywizjonie Grenadierów, od września 1941 roku przebywał na placówce wywiadowczej w Lyonie. Następnie przez Hiszpanię i Portugalię przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie służył w III Dywizjonie Artylerii Przeciwlotniczej. Przeniesiony do Oddziału VI Naczelnego Wodza, przeszkolony w wywiadzie. Zaprzysiężony 26 czerwca 1943 roku. Po zrzucie i aklimatyzacji przydzielony został do wywiadu ofensywnego Oddziału II Komendy Głównej Armii Krajowej, jako Oficer Referatu „Wschód”. Po wojnie przebywał na emigracji w Wielkiej Brytanii. Zmarł w Londynie. Odznaczony Krzyżem Virtuti Militari V Klasy oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami.

Porucznik piechoty rezerwy Tadeusz Starzyński, pseudonimy „Ślepowron”, „Gzyms”
Urodził się w Kijowie 8 maja 1903 roku. Uczestnik wojny 1920 roku. W 1939 roku służył w Policji Państwowej w Lublinie, internowany na Węgrzech, przedostał się do Francji, gdzie służył w Wojsku Polskim. W Wielkiej Brytanii służył w Dywizjonie Pociągów Pancernych. Następnie został Oficerem Oddziału VI Sztabu Naczelnego Wodza. Przygotowany do zadań kontrwywiadowczych. Zaprzysiężony 29 grudnia 1942 roku. Po skoku został przydzielony do Referatu „997” Wydziału Kontrwywiadu i Bezpieczeństwa Oddziału II Komendy Głównej AK, po czym został prawdopodobnie zastępcą Szefa Wydziału. W Powstaniu Warszawskim w dyspozycji Szefa Wydziału. Zmarł 26 kwietnia 1970 roku w Warszawie. Odznaczony 4-krotnie Krzyżem Walecznych.

Wiktor Karamać – kurier Delegatury Rządu na Kraj, pseudonim „Kabel”
Urodził się 6 III 1909 r. w Strupinie Dużym. W latach 1933-1935 był urzędnikiem kontraktowym w Konsulacie Generalnym RP w Berlinie. W 1937 r. był kurierem dyplomatycznym do Ambasady RP w Moskwie. Od 1 stycznia 1938 r. w stopniu podporucznika rezerwy w artylerii. Zaprzysiężony w Londynie 20 stycznia 1943 r. Używał nazwiska paszportowego Wiktor Kasperczak, a jego zadania określono następująco: „Kabel zabiera pas znakowany DR 74/18, zawierający dolarów amerykańskich 180 000 oraz funtów angielskich 45 w złocie, pocztę w błonach, zapakowaną w puszkę dostarczoną przez wojsko. Puszka ta będzie oddana na punkcie, a następnie otwarta w jego lub przedstawiciela Delegatury obecności. Swoje prywatne pieniądze zabiera w kieszeni znakowanej >>X<< w oddzielnej kopercie oraz swoje złoto – zaszyte w płótno. Kabel przeszkolony jest w dywersji oraz przygotowany politycznie do zreferowania sytuacji politycznej na terenie Londynu i wiernie przekazanej Pełnomocnikowi, członkom PKP oraz poszczególnym działaczom żydowskim, do których dostał polecenie od tutejszych ich przedstawicieli. Odbył również rozmowy z członkami Gabinetu oraz z Panem Prezydentem [Władysławem Raczkiewiczem], które wiernie odtworzy, celem zorientowania w pracach poszczególnych resortów. Zasługuje na pełne zaufanie”. Po wypełnieniu misji brał udział w Powstaniu w składzie komórki „RA” (Polskie Radio) Departamentu Informacji i Prasy Delegatury, został ciężko ranny. Po wojnie pracował w Ministerstwie Rolnictwa. Aresztowany 3 VII 1950 r., oskarżony o współpracę z wywiadem USA. Został skazany na 10 lat więzienia (odsiadywał wyrok w więzieniu na warszawskim Mokotowie oraz we Wronkach), z więzienia zwolniono go 10 X 1955 r. Odznaczony Virtuti Militari. Żonaty od listopada 1946 r. z Wandą Muszyńską („Wanda”), łączniczką Departamentu Spraw Wewnętrznych Delegatury Rządu. Zmarł w grudniu 1988 r.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Skuteczne rozwiązania do walki z koronawirusem

Skuteczne rozwiązania do walki z koronawirusem Skuteczne rozwiązania do walki z koronawirusem

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 zupełnie odmieniła otaczającą nas rzeczywistość. Noszenie maski w przestrzeni publicznej i częsta dezynfekcja rąk stały się rutyną, podobnie jak pomiar temperatury przed...

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 zupełnie odmieniła otaczającą nas rzeczywistość. Noszenie maski w przestrzeni publicznej i częsta dezynfekcja rąk stały się rutyną, podobnie jak pomiar temperatury przed wejściem na basen lub na terenie lotniska. Nic dziwnego – ochrona sanitarna w miejscach pracy i użyteczności publicznej to obecnie kwestia o najwyższym priorytecie. Do realizacji tego celu niezbędne są wysokiej klasy urządzenia antywirusowe – m.in. bramki detekcyjne, kamery termowizyjne i testy przesiewowe....

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Najlepsze urządzenia optyczne dla myśliwych i nie tylko

Najlepsze urządzenia optyczne dla myśliwych i nie tylko Najlepsze urządzenia optyczne dla myśliwych i nie tylko

W strzelectwie – zarówno profesjonalnym, jak i amatorskim – dobry sprzęt optyczny ma równie duże znaczenie jak broń. Wysokiej jakości lornetka ułatwi orientację w terenie i namierzenie celu, natomiast...

W strzelectwie – zarówno profesjonalnym, jak i amatorskim – dobry sprzęt optyczny ma równie duże znaczenie jak broń. Wysokiej jakości lornetka ułatwi orientację w terenie i namierzenie celu, natomiast profesjonalne termowizory i noktowizory zapewnią widoczność nawet w zupełnych ciemnościach. Tyczy się to również wszelkich innych aktywności outdoorowych takich jak survival czy wędrówki górskie, podczas których warto mieć przy sobie odpowiednie wyposażenie. Jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w konkretnej...

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki...

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki stopień zaraźliwości patogenu. W tym trudnym dla wszystkich czasie z pomocą przychodzą bramki z czujnikiem podczerwieni takie jak certyfikowany model SE-1008 dostępny w sklepie Spy Shop. Z ich pomocą kontrola zdrowia staje się nie tylko skuteczna, ale i szybka.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.

Combat.pl Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.

RAW Sp. z o.o. RAW Mobile BMS

RAW Mobile BMS RAW Mobile BMS

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania...

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania wiadomości tekstowych, nagrań głosowych, zdjęć, wideo, a nawet dokumentów i lokalizacji. Pandemia COVID-19 tylko przyspieszyła cyfrową ewolucję społeczeństw, pojawiło się wiele przydatnych narzędzi, które umożliwiają użytkownikom realizację pożądanych funkcjonalności i jednocześnie prezentują...

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

DURABO® Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

Redakcja news IX Bieg Cichociemnych

IX Bieg Cichociemnych IX Bieg Cichociemnych

Wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja Biegu Cichociemnych, który dedykowany jest Cichociemnym Spadochroniarzom Armii Krajowej. Uczestnicy zmierzą się z trasą, która pozwoli im poczuć namiastkę trudów,...

Wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja Biegu Cichociemnych, który dedykowany jest Cichociemnym Spadochroniarzom Armii Krajowej. Uczestnicy zmierzą się z trasą, która pozwoli im poczuć namiastkę trudów, jakie na co dzień towarzyszyły naszym bohaterom w walce o wolność Ojczyzny.

Jednostka Wojskowa GROM

Jednostka Wojskowa GROM Jednostka Wojskowa GROM

Jednostka kontrterrorystyczna, utworzona w roku 1990 w następstwie zmian politycznych w Polsce i zagrożenia atakami terrorystów palestyńskich, z inicjatywy ówczesnego płk Sławomira Petelickiego przy poparciu...

Jednostka kontrterrorystyczna, utworzona w roku 1990 w następstwie zmian politycznych w Polsce i zagrożenia atakami terrorystów palestyńskich, z inicjatywy ówczesnego płk Sławomira Petelickiego przy poparciu Ministra Spraw Wewnętrznych Krzysztofa Kozłowskiego. Oficjalna data sformowania jednostki to 13 lipca 1990 roku. Jej tworzenie odbywało się z istotnym udziałem specjalistów z USA i Wielkiej Brytanii. Do roku 1999 podporządkowana Ministerstwu Spraw Wewnętrznych, od 1999 do 2007 w bezpośrednim...

Krzysztof Mątecki news 101. urodziny ostatniego cichociemnego

101. urodziny ostatniego cichociemnego 101. urodziny ostatniego cichociemnego

8 stycznia swoje 101. urodziny obchodził ostatni żyjący cichociemny, komandos polskiego podziemia z okresu II wojny światowej major Aleksander Tarnawski „Upłaz”.

8 stycznia swoje 101. urodziny obchodził ostatni żyjący cichociemny, komandos polskiego podziemia z okresu II wojny światowej major Aleksander Tarnawski „Upłaz”.

Michał Piekarski Lekcje z Powstania Warszawskiego

Lekcje z Powstania Warszawskiego Lekcje z Powstania Warszawskiego

Powstanie Warszawskie jest tematem trudnym, z wielu powodów. Spory o jego sens toczą się od sześćdziesięciu dziewięciu lat, i widać to nawet w warstwie językowej. Nic nie wskazuje na to aby spory te ucichły,...

Powstanie Warszawskie jest tematem trudnym, z wielu powodów. Spory o jego sens toczą się od sześćdziesięciu dziewięciu lat, i widać to nawet w warstwie językowej. Nic nie wskazuje na to aby spory te ucichły, prawdopodobnie dyskusja o Powstaniu Warszawskim nie zakończy się nigdy.

Redakcja VII Bieg Cichociemnych

VII Bieg Cichociemnych VII Bieg Cichociemnych

2020 rok stawia przed nami wszystkimi wielkie wyzwania – również organizacja Biegu Cichociemnych napotkała wiele problemów i przeciwności. Jednak tak jak uczestnicy pokonują przeszkody na trasie biegu,...

2020 rok stawia przed nami wszystkimi wielkie wyzwania – również organizacja Biegu Cichociemnych napotkała wiele problemów i przeciwności. Jednak tak jak uczestnicy pokonują przeszkody na trasie biegu, tak organizatorzy mierzą się z przeszkodami stawianymi im przez nowe regulacje.

Redakcja Upamiętnią pierwszy zrzut Cichociemnych na polskie ziemie

Upamiętnią pierwszy zrzut Cichociemnych na polskie ziemie Upamiętnią pierwszy zrzut Cichociemnych na polskie ziemie

W piątek, 28 lutego br., Klub Strzelecki z Krasocina, Starostwo Powiatowe we Włoszczowie i włoszczowski Dom Kultury organizują spotkanie pt. "Jednostka Wojskowa GROM jako spadkobiercy tradycji cichociemnych"....

W piątek, 28 lutego br., Klub Strzelecki z Krasocina, Starostwo Powiatowe we Włoszczowie i włoszczowski Dom Kultury organizują spotkanie pt. "Jednostka Wojskowa GROM jako spadkobiercy tradycji cichociemnych". Prelegentem będzie były szef JW GROM płk Piotr Gąstał. Spotkanie rozpocznie się o godz. 11.

Redakcja VI Bieg Cichociemnych 2019

VI Bieg Cichociemnych 2019 VI Bieg Cichociemnych 2019

Już 16 czerwca w Sochaczewie odbędzie się VI edycja najciekawszego biegu przeszkodowego na Mazowszu "Bieg Cichociemnych". W tym roku bieg dedykowany jest pamięci Cichociemnych Spadochroniarzy AK i po raz...

Już 16 czerwca w Sochaczewie odbędzie się VI edycja najciekawszego biegu przeszkodowego na Mazowszu "Bieg Cichociemnych". W tym roku bieg dedykowany jest pamięci Cichociemnych Spadochroniarzy AK i po raz pierwszy rozegrany zostanie na trzech dystansach: ok. 5 km, ok. 10 km oraz ok. 14 km. Bieg został objęty Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Redakcja Jubileuszowy koncert z okazji 98. urodzin CICHOCIEMNEGO mjr. Aleksandra TARNAWSKIEGO

Jubileuszowy koncert z okazji 98. urodzin CICHOCIEMNEGO mjr. Aleksandra TARNAWSKIEGO Jubileuszowy koncert z okazji 98. urodzin CICHOCIEMNEGO mjr. Aleksandra TARNAWSKIEGO

W czwartek 17 stycznia w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie (w pobliżu Częstochowy/Lublińca) odbędzie się unikalny koncert urodzinowy ostatniego żyjącego Cichociemnego mjr. Aleksandra...

W czwartek 17 stycznia w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie (w pobliżu Częstochowy/Lublińca) odbędzie się unikalny koncert urodzinowy ostatniego żyjącego Cichociemnego mjr. Aleksandra Tarnawskiego ps. „Upłaz”, „Wierch”.

Redakcja 73. rocznica operacji Weller 12

73. rocznica operacji Weller 12 73. rocznica operacji Weller 12

W nocy 16 na 17 kwietnia 1944 roku z Bazy Lotniczej w Brindisi wystartował przeznaczony do operacji Weller12 samolot bombowy Handley Page Halifax B. Mk VI oznakowany JP- 181 „C”. Nad podwarszawska Baniochą,...

W nocy 16 na 17 kwietnia 1944 roku z Bazy Lotniczej w Brindisi wystartował przeznaczony do operacji Weller12 samolot bombowy Handley Page Halifax B. Mk VI oznakowany JP- 181 „C”. Nad podwarszawska Baniochą, nad placówką odbiorczą o kryptonimie "Kanapa" dokonał on zrzutu Cichociemnych wraz z materiałami wojennymi. 10 października odbyły się uroczystości związane z 73. rocznicą operacji. Wziął w nich udział jeden z uczestników, dowódca zrzutu - ppor. Aleksander Tarnawski ps. „Upłaz”.

Redakcja "Weller 2. Kołaków'44" - 73. rocznica zrzutu żołnierzy Cichociemnych

"Weller 2. Kołaków'44" - 73. rocznica zrzutu żołnierzy Cichociemnych "Weller 2. Kołaków'44" - 73. rocznica zrzutu żołnierzy Cichociemnych

Pamięć o bohaterach można uczcić na wiele sposobów - także poprzez sport. Dlatego, 29 kwietnia br. w Kołakowie, w ramach obchodów 73. rocznicy zrzutu Cichociemnych do okupowanej Polski w operacji "Weller...

Pamięć o bohaterach można uczcić na wiele sposobów - także poprzez sport. Dlatego, 29 kwietnia br. w Kołakowie, w ramach obchodów 73. rocznicy zrzutu Cichociemnych do okupowanej Polski w operacji "Weller 2", obok oficjalnych obchodów odbędzie się Nocny Bieg Terenowo-Przełajowy "Weller 2. Kołaków'44".

Redakcja Wystawa JW GROM Cichociemni 1990-2015 w nowej odsłonie

Wystawa JW GROM Cichociemni 1990-2015 w nowej odsłonie Wystawa JW GROM Cichociemni 1990-2015 w nowej odsłonie

Od 14 września w Muzeum Powstania Warszawskiego można zwiedzać nową edycję wystawy "Jest w Polsce taka siła. JW GROM_Cichociemni 1990–2015". Ekspozycja jest poświęcona elitarnej Jednostce Wojskowej 2305,...

Od 14 września w Muzeum Powstania Warszawskiego można zwiedzać nową edycję wystawy "Jest w Polsce taka siła. JW GROM_Cichociemni 1990–2015". Ekspozycja jest poświęcona elitarnej Jednostce Wojskowej 2305, czyli Grupie Reagowania Operacyjno-Manewrowego (GROM), która obchodziła w ubiegłym roku 25-lecie swojego powstania, w tym tradycjom Cichociemnych, których tradycje kultywuje.

SPECIAL OPS 25 lat GROM

25 lat GROM 25 lat GROM

Czerwiec 2015 r. to dla nas czas szczególny. To miesiąc, w którym jedna z najlepszych światowych, a także polskich jednostek specjalnych obchodzi swoje święto – ćwierćwiecze istnienia. Z okazji 25. rocznicy...

Czerwiec 2015 r. to dla nas czas szczególny. To miesiąc, w którym jedna z najlepszych światowych, a także polskich jednostek specjalnych obchodzi swoje święto – ćwierćwiecze istnienia. Z okazji 25. rocznicy powstania Jednostki Wojskowej GROM redakcja SPECIAL OPS przygotowała wydanie specjalne SPECIAL OPS EXTRA, które premierę będzie miało w święto Jednostki, 13 czerwca, podczas pikniku "Tobie, Ojczyzno!” na warszawskim Bemowie (szczegóły tutaj link). Będziemy tam do waszej dyspozycji i już dzisiaj...

46, numer odznaki 93 Odszedł pierwszy dowódca GROM-u

Odszedł pierwszy dowódca GROM-u Odszedł pierwszy dowódca GROM-u

Odszedł współtwórca i pierwszy dowódca GROM-u generał brygady w stanie spoczynku Sławomir Petelicki. Niewątpliwie był dowódcą wyrazistym, którego nie da się zapomnieć, również ja, mimo upływu lat pamiętam...

Odszedł współtwórca i pierwszy dowódca GROM-u generał brygady w stanie spoczynku Sławomir Petelicki. Niewątpliwie był dowódcą wyrazistym, którego nie da się zapomnieć, również ja, mimo upływu lat pamiętam go doskonale.

Wybrane dla Ciebie

Okulary balistyczne - dowiedz się jak wybrać »

Okulary balistyczne - dowiedz się jak wybrać » Okulary balistyczne - dowiedz się jak wybrać  »

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach » Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać

Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać

Buty dla grotołazów - które wybrać »

Buty dla grotołazów - które wybrać » Buty dla grotołazów - które wybrać »

Co zmieści Crafter »

Co zmieści Crafter » Co zmieści Crafter »

Czy wiesz, jaka broń będzie najlepsza do samoobrony?

Czy wiesz, jaka broń będzie najlepsza do samoobrony? Czy wiesz, jaka broń będzie najlepsza do samoobrony?

Skoryguj precyzję w strzelaniu

Skoryguj precyzję w strzelaniu Skoryguj precyzję w strzelaniu

Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt »

Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt »  Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  »

Czy masz odpowiednie obuwie na letnie wojaże? Sprawdź »

Czy masz odpowiednie obuwie na letnie wojaże? Sprawdź » Czy masz odpowiednie obuwie na letnie wojaże? Sprawdź »

Jak się przygotować do wyjścia na strzelnicę?

Jak się przygotować do wyjścia na strzelnicę? Jak się przygotować do wyjścia na strzelnicę?

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz produkty sprawdzone w ekstremalnych warunkach

Wybierz produkty sprawdzone w ekstremalnych warunkach Wybierz produkty sprawdzone w ekstremalnych warunkach

Odzież taktyczna - zobacz najnowsze kolekcje »

Odzież taktyczna - zobacz najnowsze kolekcje » Odzież taktyczna - zobacz najnowsze kolekcje »

Jak skorygować ostrość w niedoskonałych warunkach

Jak skorygować ostrość w niedoskonałych warunkach Jak skorygować ostrość w niedoskonałych warunkach

Jesteś miłośniczką ekstremalnych przeżyć? Przetestuj

Jesteś miłośniczką ekstremalnych przeżyć? Przetestuj Jesteś miłośniczką ekstremalnych przeżyć? Przetestuj

Jakie oświetlenie z dala od cywilizacji

Jakie oświetlenie z dala od cywilizacji Jakie oświetlenie z dala od cywilizacji

Czym najlepiej zwabić jelenia »

Czym najlepiej zwabić jelenia » Czym najlepiej zwabić jelenia »

Jedna metoda na skuteczną ochronę słuchu »

Jedna metoda na skuteczną ochronę słuchu » Jedna metoda na skuteczną ochronę słuchu »

Najnowsze produkty i technologie

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

DURABO® Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

RAW Sp. z o.o. RAW Mobile BMS

RAW Mobile BMS RAW Mobile BMS

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania...

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania wiadomości tekstowych, nagrań głosowych, zdjęć, wideo, a nawet dokumentów i lokalizacji. Pandemia COVID-19 tylko przyspieszyła cyfrową ewolucję społeczeństw, pojawiło się wiele przydatnych narzędzi, które umożliwiają użytkownikom realizację pożądanych funkcjonalności i jednocześnie prezentują...

Combat.pl Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki...

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki stopień zaraźliwości patogenu. W tym trudnym dla wszystkich czasie z pomocą przychodzą bramki z czujnikiem podczerwieni takie jak certyfikowany model SE-1008 dostępny w sklepie Spy Shop. Z ich pomocą kontrola zdrowia staje się nie tylko skuteczna, ale i szybka.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops