Specjalnie skonstruowana karuzela zapachowa, w jej ramionach, oprócz próbki z zapachem docelowym (np. skażonej koronawirusem), umieszcza się też inne próbki (puste, z zapachami rozpraszającymi oraz kontrolne), aby mieć pewność, że pies właściwie reaguje.
Zdjęcie: Penn Vet Working Dog Center, Uniwersytet w Pensylwanii, USA
Psy szkolone do wykrywania zapachu chorób nie są niczym nowym w świecie kynologii. Udowodniono już, że psi nos jest w stanie celnie wskazać obecność cząstek zapachowych różnego rodzaju schorzeń, zarówno bakteryjnych, wirusowych, jak i tkanek nowotworowych.
Ta scena bardzo szybko stała się kultowa. Oto trójka amerykańskich funkcjonariuszy w piwnicy ambasady RP w Iraku usiłuje nauczyć się wymowy swoich nowych danych. Nazwiska oczywiście obfitują w szeleszczące...
Ta scena bardzo szybko stała się kultowa. Oto trójka amerykańskich funkcjonariuszy w piwnicy ambasady RP w Iraku usiłuje nauczyć się wymowy swoich nowych danych. Nazwiska oczywiście obfitują w szeleszczące głoski, które dla każdego, z wyjątkiem Polaka, brzmią jak brzęczenie muchy. Czas mija, a „być albo nie być” całej operacji zależy od tego, czy Amerykanin w stosownej chwili powie bez akcentu „Grzegorz Ćwikliński”. Wygląda na to, że nie powie. Wtedy wkracza Bogusław Linda w roli wzorowanej na postaci...
Czas transformacji jest próbą dla każdego państwa, które ją przechodzi. Nie można przeprowadzić jej idealnie. To tak jakby chcieć dorastać bez burzy hormonów i nastoletnich emocji. Nie można nie popełnić...
Czas transformacji jest próbą dla każdego państwa, które ją przechodzi. Nie można przeprowadzić jej idealnie. To tak jakby chcieć dorastać bez burzy hormonów i nastoletnich emocji. Nie można nie popełnić błędów. Tak było i z Polską. Przechodzenie z systemu niedemokratycznego do demokracji zachodniej naznaczone było niedoskonałościami, brakiem doświadczenia, a także dużą ilością oczekiwań i ideałów. W takiej atmosferze budowano cywilne służby specjalne III RP. I nawet gdyby wówczas była to najważniejsza...
Od kilku tygodni linia frontu w Ukrainie pulsuje jak sinusoida. Sukcesom obrońców towarzyszą kontrataki Rosjan, trudno na ten moment mówić o jakichkolwiek rozstrzygnięciach. „Tempo” i „momentum” – dwie...
Od kilku tygodni linia frontu w Ukrainie pulsuje jak sinusoida. Sukcesom obrońców towarzyszą kontrataki Rosjan, trudno na ten moment mówić o jakichkolwiek rozstrzygnięciach. „Tempo” i „momentum” – dwie z kilku zasadniczych cech militarnych kampanii – wciąż nie towarzyszą letniej kontrofensywie. Tymczasem my – Zachód, docieramy do bardzo niebezpiecznego punktu. Przyzwyczajamy się do wojny na wschodzie, jesteśmy coraz mniej wrażliwi na doniesienia z rejonu walk. Przestrzeń medialną wypełniają inne...
Jagna Gill – założycielka i prezes „Fundacji IRMA – Psy w Służbie Człowieka" z Poznania.
Przewodnik dwóch psów do detekcji zapachowej certyfikowanych na bazie standardów UNOPS, dwóch psów ratowniczych szkolonych w specjalności gruzowiskowej oraz terenowej wg regulaminów PSP oraz psa szkolonego do rekonesansu (tzw. radio/camera dog). Współtwórca projektu THOR Working Dogs. Instruktor nose work, instruktor dogoterapii oraz przewodnik psa terapeutycznego. Absolwentka rocznego kursu specjalizacyjnego z zakresu użytkowej detekcji zapachowej oraz zdalnej detekcji zapachowej Scandinavian Working Dog Institute (Szwecja). Współpracuje przy szkoleniu psów w służbach mundurowych z różnych państw europejskich oraz ze specjalistami kynologicznymi z całego świata działając na rzecz unowocześniania i systematyzowania metod treningowych w służbach mundurowych.
Genialny psi nos
Niesamowity zmysł węchu pies zawdzięcza złożonej budowie nosa. Składa się on z nabłonka węchowego z ok. 300 milionami receptorów zapachowych. Dla porównania ludzki nabłonek węchowy posiada jedynie ok. 40–50 milionów receptorów. Nabłonki te różnią się nie tylko liczbą receptorów, ale również powierzchnią, która w zależności od rasy psa może wynosić od 120 do nawet 390 cm2, a dla człowieka wynosi raptem 5–7 cm2.
Za doskonałością psiego węchu stoi również mózg psa, który jest dużo lepiej przystosowany do analizowania zapachów i ma znacznie bardziej rozbudowaną opuszkę węchową, czyli część mózgu z neuronami odpowiedzialnymi za rozpoznawanie zapachów. U psa waży ona przeciętnie 5 gramów, u człowieka zaledwie 1,5 grama. Do tego należy dodać również proporcjonalnie większe płaty węchowe u psów oraz znacznie większą liczbę genów odpowiedzialnych za odbiór zapachów niż u człowieka.
Tak jak człowiek odbiera świat głównie za pomocą wzroku i dostrzeganych obrazów, tak pies odtwarza obrazy ze świata poprzez zapachy. Psy, które genetycznie są lepiej przystosowane do odbierania zapachów ze środowiska, również inaczej korzystają ze swojego zmysłu węchu. Węch jest zmysłem dominującym u psa. Najważniejszym i najbardziej rozwiniętym, a narządy do odbioru i analizy zapachów są odpowiednio do tego przystosowane, począwszy od zimnej i wilgotnej powierzchni trufli nosowej, która ułatwia przyleganie i rozpuszczanie cząsteczek zapachowych, przez dodatkowe narządy w jamie nosowej, takie jak narząd Jakobsona, aż po świetnie rozwinięty i przystosowany do analizy złożoności zapachów mózg. Odbierane przez psa bodźce zapachowe przekazywane są wprost do mózgu, w którym odbywa się ich analiza.
Jama nosowa i wzorzec przepływu powietrza wziewnego.
Kolor niebieski: wnęka węchowa z labiryntem sitowym i z przepływem powietrza służącym do wykrywania zapachów.
Kolor pomarańczowy: przedsionek nosa z mieszanym przepływem powietrza skierowanym w stronę nosogardzieli w drodze do płuc i dolnych dróg oddechowych.
Kolor żółty: zatoki.
Źródło: Melissa Singletary and Lucia Lazarowski, Neurobiological and Behavioral Bases of Canine Olfactory Capabilities in Detection, In „Canines: The Original Biosensors” (eds. Lauryn E. DeGreeff and Craig A. Schultz), Jenny Stanford Publishing, In publication.
Kolejną niezwykłą cechą psiego nosa jest samo przystosowanie do węszenia, które odbywa się zupełnie niezależnie od oddychania. Podczas węszenia powietrze przedostaje się górną częścią komory nosowej, gdzie natrafia na specjalną porowatą strukturę kostną, na której osadzają się i kumulują cząsteczki zapachowe. Dzięki temu nie są one wydmuchiwane podczas wydechu. W czasie oddychania powietrze przemieszcza się dolną częścią jamy nosowej, poniżej tej struktury.
My, ludzie, kiedy wdychamy i wydychamy powietrze przez nos, przepływa ono tym samym korytarzem. Jeśli chodzi o psy, ich nozdrza mogą działać niezależnie od siebie. Fałd nosowy, czyli złożenie tkanki tuż wewnątrz nozdrzy, rozdziela zapach na dwie odrębne ścieżki – jedną dla węchu, która rozkłada zapach na poszczególne składowe, aby opisać psu każdy szczegół o tym zapachu, i jeden oddechowy, aby pies mógł oddychać. Tak skonstruowana jama nosowa zapewnia wysoce wydajny transport substancji zapachowych oraz zwiększa czas ich przebywania na bardzo czułym nabłonku węchowym, natomiast wewnętrzny przepływ powietrza oraz odrębne kanały przystosowane do oddychania i do węszenia zapobiegają rozcieńczaniu nawęszanej substancji, oraz rozproszeniu cząsteczek zapachowych podczas oddychania.
Wszystkie te czynniki składają się na niesamowite możliwości wykrywania i analizowania zapachów przez psy, a w połączeniu z ich zdolnością i chęcią do uczenia się, sprawia to, że pies i jego nos są obecnie najlepszymi bioczujnikami znanymi człowiekowi, wykorzystywanymi powszechnie do pomocy człowiekowi w wykrywaniu narkotyków, materiałów wybuchowych, różnego rodzaju nielegalnych substancji, osób zaginionych, a nawet gatunków roślin i zwierząt zagrożonych wymarciem.
„Jeśli jeden gram kwasu masłowego zostanie odparowany równomiernie we wszystkich pokojach dziesięciopiętrowego budynku biurowego, człowiek ledwo będzie w stanie dostrzec jego istnienie, stojąc w jednym z pokoi. Gdyby jednak ten sam gram kwasu masłowego został rozcieńczony, aby wypełnić powietrze nad całym Hamburgiem, pies mógłby nadal postrzegać go na wysokości 300 stóp (ponad 90 m)” (William Syrotuck – „Scent and the Scenting Dog”).
To właśnie ta zręczność w wykrywaniu cząsteczek zapachowych może sprawić, że psy staną się naszymi sprzymierzeńcami w walce z wirusem, który zabił już ponad milion ludzi na świecie. Naukowcy od dawna wiedzą, że osoby chorujące na różnego rodzaju choroby wytwarzają specyficzny zapach, pozostawiając tzw. odcisk zapachowy (odor print), cechujący daną jednostkę chorobową. W zależności od typu infekcji i zaatakowanego przez nią organu wytwarzają się szczególne związki zapachowe charakteryzujące daną chorobę.
Psy, które wyszkolone zostały do rozróżniania wyuczonego zapachu, czyli mieszanki substancji lotnych typowych dla danej choroby, są w stanie wykryć i wskazać spośród szeregu próbek zapachowych właśnie te zainfekowane. Tego typu psy, szerzej znane jako medical detection dogs, wykorzystywane są do badań przesiewowych w chorobach takich jak nowotwory, malaria, choroby neurologiczne czy infekcje bakteryjne. Takie działania pozwalają na wczesną diagnozę pacjenta, zanim jeszcze wystąpią objawy choroby, a co za tym idzie, na wdrożenie leczenia na bardzo wczesnym etapie i często uratowanie zdrowia i życia osoby chorej.
Dziedzina detekcji zapachowej jednostek chorobowych wciąż ewoluuje, a jej koncepcja, czyli identyfikacja odcisków zapachowych znanych już, jak i nowo pojawiających się chorób, ma przysłużyć się do ich szybszego, mniej inwazyjnego oraz dokładniejszego wykrywania zarówno przez psy, jak i elektroniczne nosy, niż pozwalają na to obecnie dostępne formy testów klinicznych.
Organizacja Państwo Islamskie ma zwyczaj przyznawać się do spektakularnych zamachów, nawet jeśli ich udział bądź nawet inspiracja są dyskusyjne. Dzieje się to zwłaszcza wtedy, gdy wykonawca już nie żyje...
Organizacja Państwo Islamskie ma zwyczaj przyznawać się do spektakularnych zamachów, nawet jeśli ich udział bądź nawet inspiracja są dyskusyjne. Dzieje się to zwłaszcza wtedy, gdy wykonawca już nie żyje i nie może zaprotestować. W sytuacji gdy absolutnie nie da się przyznać do sprawstwa jakiejś tragedii, salafickie organizacje terrorystyczne nadzwyczaj często tłumaczą wszelkie kataklizmy zgnilizną moralną Zachodu i karą za grzechy. Epidemia koronawirusa wyzwalała w tych organizacjach nowe pokłady...
Miasto, w którym mieszkamy – na pozór znane, przyjazne i bezpieczne – może nagle zmienić się w dżunglę, w której ludzie walczą o przetrwanie. Wystarczy epidemia, załamanie pogody, awaria zasilania, atak...
Miasto, w którym mieszkamy – na pozór znane, przyjazne i bezpieczne – może nagle zmienić się w dżunglę, w której ludzie walczą o przetrwanie. Wystarczy epidemia, załamanie pogody, awaria zasilania, atak terrorystyczny, kryzys gospodarczy czy zamieszki. Jak przetrwać? Odpowiedź w poradniku KAFIRA – Pandemia. Jak przetrwać i nie zwariować?
W Polsce ogłoszono stan epidemii. Coraz więcej osób choruje na koronawirusa COVID-19. Brakuje maseczek ochronnych i środków bakteriobójczych. Są to obecnie najbardziej pożądane produkty na świecie. Czy...
W Polsce ogłoszono stan epidemii. Coraz więcej osób choruje na koronawirusa COVID-19. Brakuje maseczek ochronnych i środków bakteriobójczych. Są to obecnie najbardziej pożądane produkty na świecie. Czy i jak można je zrobić samemu w warunkach domowych? Podpowiadamy kilka przydatnych rozwiązań.
Psy były tresowane i wykorzystywane przez policyjne siły specjalne praktycznie od początku ich powołania. Austria, Francja, Izrael i inne kraje bardzo szybko przygotowały psy służbowe do wsparcia działań...
Psy były tresowane i wykorzystywane przez policyjne siły specjalne praktycznie od początku ich powołania. Austria, Francja, Izrael i inne kraje bardzo szybko przygotowały psy służbowe do wsparcia działań swych pododdziałów kontrterrorystycznych, a z czasem niemal wszystkie liczące się policyjne i wojskowe jednostki specjalne na świecie doceniły zalety wykorzystywania psów bojowych oraz prowadzą programy tresury psów i szkolenie przewodników w tym zakresie. Szybkie i bezkompromisowe, stanowią doskonałe...
Rozmowa z Marcinem „Lewym” Wyszyńskim, żołnierzem rezerwy Jednostki Wojskowej GROM, właścicielem firmy „K9 Projekt”, zajmującej się doradztwem w zakresie budowania struktur oraz szkolenia psów i personelu...
Rozmowa z Marcinem „Lewym” Wyszyńskim, żołnierzem rezerwy Jednostki Wojskowej GROM, właścicielem firmy „K9 Projekt”, zajmującej się doradztwem w zakresie budowania struktur oraz szkolenia psów i personelu K9.
Od 2013 r. psem do działań bojowych z uwzględnieniem taktyki specjalnej dysponuje również Sekcja bojowa Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Warszawie, do maja ubiegłego roku znanego...
Od 2013 r. psem do działań bojowych z uwzględnieniem taktyki specjalnej dysponuje również Sekcja bojowa Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Warszawie, do maja ubiegłego roku znanego jako Wydział Realizacji Komendy Stołecznej Policji („SPECIAL OPS” nr 4/2013 i 1/2015). Dostrzegając światowy trend i stykając się z bardzo pozytywnymi opiniami na temat doświadczeń z wykorzystania takich psów przez zagraniczne policyjne jednostki specjalne, w Wydziale już około pięć lat wcześniej...
Nadchodzi ten trudny czas, kiedy musisz ewakuować się z miasta. Decyzja zapadła, należy uciekać, to także oznacza, że przychodzi moment, kiedy musisz postanowić: „Czy zabierać ze sobą swojego psa, czy...
Nadchodzi ten trudny czas, kiedy musisz ewakuować się z miasta. Decyzja zapadła, należy uciekać, to także oznacza, że przychodzi moment, kiedy musisz postanowić: „Czy zabierać ze sobą swojego psa, czy go porzucić?”. Oczywiste, że zabierać! Najwierniejszych przyjaciół się nie porzuca. To może być trudna i wyczerpująca wędrówka, ale warto ją odbyć. Trudne chwile umacniają więzi, a patrząc czysto pragmatycznie, pies może Ci tylko pomóc w tych trudnych momentach.
W dniach 26 września – 1 października 2021 roku odbyła się piąta edycja międzynarodowych ćwiczeń psów ratowniczych „SAR Fest” organizowanych przez Fundację IRMA – Psy w Służbie Człowieka.
Zdjęcia: Jakub...
W dniach 26 września – 1 października 2021 roku odbyła się piąta edycja międzynarodowych ćwiczeń psów ratowniczych „SAR Fest” organizowanych przez Fundację IRMA – Psy w Służbie Człowieka.
Zdjęcia: Jakub Gill (jakubgill.photos)
Sycowska Policja cieszy się obecnością owczarka belgijskiego Malinois, który pomoże funkcjonariuszom w zwalczaniu przestępczości narkotykowej. Przewodnikiem psa został sierż. szt. Kamil Kempa, który wraz...
Sycowska Policja cieszy się obecnością owczarka belgijskiego Malinois, który pomoże funkcjonariuszom w zwalczaniu przestępczości narkotykowej. Przewodnikiem psa został sierż. szt. Kamil Kempa, który wraz ze swym pupilem przeszedł specjalistyczne szkolenie.
We Wrocławiu odbyły się wojewódzkie eliminacje do XVIII Kynologicznych Mistrzostw Policji. W zawodach wzięli udział przewodnicy wraz z psami służbowymi o specjalności patrolowo-tropiących, rywalizując...
We Wrocławiu odbyły się wojewódzkie eliminacje do XVIII Kynologicznych Mistrzostw Policji. W zawodach wzięli udział przewodnicy wraz z psami służbowymi o specjalności patrolowo-tropiących, rywalizując w kilku konkurencjach. Najlepsi wystartują w ogólnopolskim finale, który odbędzie się na początku września, w Sułkowicach.
Konflikty zbrojne na Bliskim Wschodzie dały możliwość wnikliwej obserwacji i potrzeby wykorzystania na polu walki wyszkolonych psów pracujących do celów wojskowych Military Working Dogs (MWDs).
Konflikty zbrojne na Bliskim Wschodzie dały możliwość wnikliwej obserwacji i potrzeby wykorzystania na polu walki wyszkolonych psów pracujących do celów wojskowych Military Working Dogs (MWDs).
Każda sytuacja utraty zdrowia psa służbowego [K9] w wyniku nagłego zdarzenia w środowisku jego pracy jest niepokojąca dla przewodnika i może oznaczać dla psa różnicę między życiem a śmiercią. Umiejętność...
Każda sytuacja utraty zdrowia psa służbowego [K9] w wyniku nagłego zdarzenia w środowisku jego pracy jest niepokojąca dla przewodnika i może oznaczać dla psa różnicę między życiem a śmiercią. Umiejętność wykonania szybkiej i kwalifikowanej pomocy jest istotnym ogniwem przedszpitalnej opieki weterynaryjnej w warunkach taktycznych.
Warszawski Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej to jedna z niewielu jednostek Sił Zbrojnych RP, której w działaniach towarzyszą psy bojowe. Czworonożny operator Wydziału Działań Specjalnych jest jednym...
Warszawski Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej to jedna z niewielu jednostek Sił Zbrojnych RP, której w działaniach towarzyszą psy bojowe. Czworonożny operator Wydziału Działań Specjalnych jest jednym z pierwszych psów bojowych w Polsce. Atestowany był w Wojskowym Ośrodku Farmacji i Techniki Medycznej w Celestynowie, gdzie swój pierwszy atest uzyskał w styczniu 2016 r.
Zdjęcia: Bartosz Misiewicz
Zagrożenie atakami terrorystów-samobójców detonujących ładunki wybuchowe na imprezach masowych i w obiektach użyteczności publicznej jest nowym wyzwaniem dla służb bezpieczeństwa. Podobnie jak skuteczna...
Zagrożenie atakami terrorystów-samobójców detonujących ładunki wybuchowe na imprezach masowych i w obiektach użyteczności publicznej jest nowym wyzwaniem dla służb bezpieczeństwa. Podobnie jak skuteczna i dyskretna identyfikacja osób mających niebezpieczne materiały w miejscu publicznym, wewnątrz dużej grupy ludzi. Do tej pory stanowiło to lukę w systemach zabezpieczeń. Rozwiązanie dostarczyli naukowcy z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej w Auburn w Stanach Zjednoczonych. Wykorzystując zdolności psów...
Truizmem byłoby stwierdzenie, że działania minersko-pirotechniczne, zarówno rozumiane jako neutralizacja urządzeń wybuchowych (EOD), jak i forsowanie przeszkód za pomocą środków wybuchowych, są jednym...
Truizmem byłoby stwierdzenie, że działania minersko-pirotechniczne, zarówno rozumiane jako neutralizacja urządzeń wybuchowych (EOD), jak i forsowanie przeszkód za pomocą środków wybuchowych, są jednym z kluczowych elementów we współczesnych działaniach specjalnych, jednak nie zawsze dostrzega się złożoność i wieloaspektowość tych działań.
Od blisko 12 tysięcy lat psy towarzyszą ludziom, pełniąc różne funkcje, w tym tropicieli, stróżów i obrońców, niewiele krótsza jest też historia wykorzystania ich do walki u boku wojowników. Czworonożni...
Od blisko 12 tysięcy lat psy towarzyszą ludziom, pełniąc różne funkcje, w tym tropicieli, stróżów i obrońców, niewiele krótsza jest też historia wykorzystania ich do walki u boku wojowników. Czworonożni przyjaciele wspomagali żołnierzy podczas kolejnych wojen, od czasów starożytnych po ostatnie konflikty zbrojne, stając się obecnie nieodzowną częścią nowoczesnych armii, w tym m.in. niezwykle ważnymi członkami zespołów bojowych jednostek sił specjalnych.
Psy walczące u boku operatora, wykrywające materiały wybuchowe, skaczące ze spadochronem, desantujące się ze śmigłowców oraz łodzi bojowych, potrafiące przetrwać w każdych warunkach terenowych oraz pogodowych...
Psy walczące u boku operatora, wykrywające materiały wybuchowe, skaczące ze spadochronem, desantujące się ze śmigłowców oraz łodzi bojowych, potrafiące przetrwać w każdych warunkach terenowych oraz pogodowych – to właśnie SF Dogs, czyli psy bojowe Sił Specjalnych. Wykorzystywane są w najlepszych jednostkach specjalnych na świecie, a od kilku lat również wykorzystują je polskie Wojska Specjalne. Jako pierwsza do programu przystąpiła Jednostka GROM, w której miałem honor i przywilej tworzyć tę niezwykle...
Listopadowa tragedia w amerykańskiej bazie wojskowej, która na pewien czas przykuła uwagę mediów „głównego nurtu”, zwłaszcza telewizji, jest z całą pewnością wydarzeniem szczególnym. Special Reaction Team...
Listopadowa tragedia w amerykańskiej bazie wojskowej, która na pewien czas przykuła uwagę mediów „głównego nurtu”, zwłaszcza telewizji, jest z całą pewnością wydarzeniem szczególnym. Special Reaction Team żandarmerii wojskowej przybyły na miejsce zdarzenia. Według dostępnych informacji, sprawcę obezwładnili pierwsi przybyli funkcjonariusze cywilnej policji, jednak grupy specjalne prawdopodobnie przeczesywały teren bazy i pozostawały w gotowości na wypadek, gdyby sprawca nie działał sam. Warto zwrócić...
W 2012 roku Polska wspólnie z Ukrainą będzie gospodarzem finałów Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Jest to niewątpliwe wyróżnienie, ale i źródło ryzyka. Imprezy masowe, zwłaszcza w tak popularnej i medialnej...
W 2012 roku Polska wspólnie z Ukrainą będzie gospodarzem finałów Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Jest to niewątpliwe wyróżnienie, ale i źródło ryzyka. Imprezy masowe, zwłaszcza w tak popularnej i medialnej dyscyplinie jak piłka nożna, zawsze są poważnym wyzwaniem dla służb odpowiedzialnych za ich bezpieczny przebieg.
Organizacja finałów piłkarskich mistrzostw Europy w Polsce i na Ukrainie Euro 2012 wiąże się z szeregiem problemów, w tym także związanych z bezpieczeństwem tak dużej imprezy. W poprzednim numerze („SPECIAL...
Organizacja finałów piłkarskich mistrzostw Europy w Polsce i na Ukrainie Euro 2012 wiąże się z szeregiem problemów, w tym także związanych z bezpieczeństwem tak dużej imprezy. W poprzednim numerze („SPECIAL OPS” 3-4/2010) zostały omówione możliwe rodzaje zagrożeń terrorystycznych. Tym razem więcej miejsca poświęcimy możliwościom zapobiegania im oraz reagowania na sytuacje kryzysowe.
Analitycy badający terroryzm oraz eksperci bezpieczeństwa od dawna zwracają uwagę, że w najbliższym czasie może dojść do ataków terrorystycznych wymierzonych w obiekty gospodarki morskiej oraz elementy...
Analitycy badający terroryzm oraz eksperci bezpieczeństwa od dawna zwracają uwagę, że w najbliższym czasie może dojść do ataków terrorystycznych wymierzonych w obiekty gospodarki morskiej oraz elementy żeglugi. O tym, jak łatwym celem ataków terrorystycznych mogą być statki, niech świadczy choćby ostatni wzrost aktywności pirackiej w rejonie Rogu Afryki. W samym tylko 2009 roku doszło do 406 ataków o charakterze aktu piractwa morskiego, z czego 202 zakończyły się sukcesem.
Artykuł 29 Traktatu o Unii Europejskiej, w Tytule VI dotyczącym współpracy policyjnej i sądowej, wskazuje, że „celem Unii powinno być zapewnienie mieszkańcom wysokiego poziomu bezpieczeństwa w obszarze...
Artykuł 29 Traktatu o Unii Europejskiej, w Tytule VI dotyczącym współpracy policyjnej i sądowej, wskazuje, że „celem Unii powinno być zapewnienie mieszkańcom wysokiego poziomu bezpieczeństwa w obszarze wolności, ochrony i sprawiedliwości (...) poprzez zapobieganie i zwalczanie przestępczości zorganizowanej lub innej, zwłaszcza terroryzmu (…), dzięki ściślejszej współpracy policji, służb celnych oraz innych właściwych władz w Państwach Członkowskich, prowadzonej zarówno bezpośrednio, jak i za pośrednictwem...
Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym odpowiednia optyka strzelecka...
Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym odpowiednia optyka strzelecka wspiera celność strzałów. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.
Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...
Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...
Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...
Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...
Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...
Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.
Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało...
Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało przy użyciu najnowszych i sprawdzonych w praktyce technologii.
Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...
Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.
W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...
W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.
„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....
„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.