Zakończono ćwiczenie WARGACZ-21

 Redakcja  /  17-08-2021
Fot. Źródło: 8FOW

Zakończyło się ćwiczenie WARGACZ-21 - najważniejsze przedsięwzięcie szkoleniowe 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w 2021 roku. Okręty transportowo – minowe, trałowce, oraz pływające jednostki pomocnicze, wspólnie z wydzielonymi siłami z jednostek brzegowych Flotylli prowadziły działania minowe, przeciwminowe oraz transportowe w ramach przygotowania do operacji obronnej.

Manewry rozpoczęły się 4 sierpnia. Oprócz sił okrętowych (okręty wszystkich typów: trałowce, okręty transportowo-minowe, kutry transportowe, niszczyciele min oraz pomocnicze jednostki pływające) w ćwiczeniu wzięły udział wszystkie jednostki brzegowe. Manewry pk. WARGACZ-21 zostały podzielone na epizody szkoleniowe, każdy z nich obejmował zróżnicowane zadania dla jednostek wojskowych wynikających z ich przeznaczenia. Szczególny nacisk położono na współdziałanie wszystkich sił, bowiem jedną z największych zalet Marynarki jest jej interoperacyjność. 

W trakcie ostatnich dni, wody Zatoki Pomorskiej, Bałtyku Południowego oraz Zatoki Gdańskiej stały się przestrzenią zintensyfikowanych działań bojowych okrętów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Prowadzono strzelania artyleryjskie, realizowano zadania w zakresie szeroko pojętej wojny minowej, jak również przeprowadzano transporty wojska oraz sprzętu. Jednym z epizodów ćwiczenia była operacja załadunku i transportu drogą morską na pokładzie kutra  transportowego żołnierzy i sprzętu 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W trakcie ćwiczenia odbyły się również epizody, w których brały udział siły Brygady Lotnictwa MW i 3. Flotylli Okrętów. Drogą lotniczą przeprowadzona została masowa ewakuacja (MASSEVAC) z pokładu uszkodzonej jednostki Ponadto fregata rakietowa z 3. Flotylli Okrętów osłaniała okręt transportowo-minowy realizujący przerzut wojsk do innego portu. Prowadzone były także operacje uzupełniania zapasów na morzu. W scenariuszu ćwiczenia, poza zadaniami specjalistycznymi realizowano także elementy Obrony Przeciwawaryjnej OPA – usuwanie uszkodzeń i awarii okrętowych (trenowano rozwijanie zapory przeciwolejowej, zbieranie plam ropopochodnych w warunkach morskich) oraz walkę z pożarem.

Przeczytaj także: Marine security - piractwo morskie i branża ochrony uzbrojonej statków – stan obecny i prognoza na rok 2021 >> 

Komenda Portu Wojennego Świnoujście, 8. Dywizjon Przeciwlotniczy 8. Batalion Saperów z Dziwnowa realizowały zadania wsparcia bojowego oraz zabezpieczenia logistycznego ćwiczących sił. W jednym z epizodów zniszczeniu uległy nabrzeża w porcie Dziwnów, wówczas specjaliści od wsparcia inżynieryjnego zbudowali tymczasowe nabrzeża na bazie pomostów pływających i umożliwili załadunek środków bojowych wprost na okręt.  

8. Flotylla Obrony Wybrzeża w Świnoujściu jest związkiem taktycznym, którego głównym zadaniem jest obrona polskich obszarów morskich, utrzymanie reżimu operacyjnego w przybrzeżnej strefie obrony oraz udział w obronie wybrzeża morskiego. W swoich strukturach skupia wszystkie siły szeroko rozumianej wojny minowej Marynarki Wojennej RP. Siły okrętowe 8. FOW stacjonują w Porcie Wojennym w Świnoujściu i Gdyni. 

Źródło: 8FOW

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

[Marynarka Wojenna, Wojsko Polskie, 8 Flotylla Obrony Wybrzeża, WARGACZ-21, ćwiczenia wojskowe]

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


 Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » 

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Byli komandosi szkolą instruktorów 16 DBOT

Kolejna grupa żołnierzy 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, rozpoczęła intensywny kurs instruktorsko-metodyczny pod okiem byłych komandosów z jednostek Wojsk Specjalnych. Na obiektach...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl