Pierwsza absolwentka SFAS

 Redakcja  /  SPECIAL OPS 6/2018  /  19-02-2019
SFAS - United States Army Special Forces selection and training
SFAS - United States Army Special Forces selection and training Fot. wikipedia.pl

Pierwsza kobieta  ukończyła w listopadzie 2018 r. 24-dniowy kurs selekcyjny SFAS (Special Forces Assessment and Selection) sił specjalnych US Army, stanowiący początkowy etap szkolenia kandydatów do tej formacji SFQC (Special Forces Qualification Course, „Q Course” trwający od 14 do ponad 23 miesięcy), który daje prawo do służby w „Zielonych Beretach”.

Do tej pory jedynymi żołnierzami płci pięknej w amerykańskich jednostkach specjalnych były należące do zespołów CST (Cultural Support Teams) specjalistki od działań wywiadowczych humint, rekrutowane w oparciu o również wymagający, ale zupełnie odrębny program selekcyjny do towarzyszenia zespołom bojowym operującym w środowisku cywilnym, przede wszystkim w Afganistanie, by rozwiązać problemy kulturowe w razie konieczności przeszukań i przepytywań miejscowych kobiet. W 2015 r. Sekretarz Obrony USA Ashton Carter zniósł ograniczenia dotyczące płci w dostępie do służby we wszystkich specjalnościach wojskowych, w tym bojowych w jednostkach specjalnych. W tych ostatnich zachowano jednak identyczne wymagania, jakie wcześniej obowiązywały mężczyzn.

Przeczytaj również: ICE SRT

Pierwsze otworzyły drzwi siły specjalne Korpusu Piechoty Morskiej – MARSOC, lecz z trzech aplikujących kobiet żadna nie poradziła sobie z ukończeniem pierwszej fazy szkolenia. Już w kwietniu przyjęto pierwsze 19 kandydatek na kurs Ranger, ale ukończyły go tylko trzy i po kilkakrotnym powtarzaniu niektórych faz. Pięć kolejnych, dopuszczonych na taki kurs w listopadzie 2015 r., odpadło z niego w pierwszym tygodniu. Dopiero na przełomie 2016/2017 r. pierwsza kobieta zaliczyła pierwszy etap nagradzany charakterystycznym łuczkiem RANGER, a następnie drugi (RASP2), otwierający możliwość służby w 75. pułku rangerów, w tym na stanowiskach bojowych. W lipcu 2017 r. na własną prośbę zrezygnowała z kontynuowania udziału w SEAL Officer Assessment and Selection pierwsza ochotniczka, marząca o byciu prawdziwą GI-Jane w siłach specjalnych US Navy. Do tej pory żadne kandydatki nie podołały również – ze względu na nie spełnianie wymagań lub kontuzje - szkoleniom na stanowiska bojowe w pododdziałach specjalnych US Air Forces (PJ, TACP, CCT).

W październiku 2018 r. zgodę na rekrutację kobiet na stanowiska bojowe we wszystkich formacjach, w tym w słynnej jednostce Special Air Service, wyraziło brytyjskie ministerstwo obrony.

[zielone berety, Korpus Piechoty Morskiej, amerykańska jednostka specjalna, CST, żołnierze, SFAS, US ARMy]

Aktualność pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 6/2018

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


 Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » 

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Global SOF Symposium w Warszawie

Global SOF Symposium - Europe jest coroczną platformą wymiany wiedzy i doświadczeń, w trakcie której mają miejsce wykłady, dyskusje panelowe i rozmowy eksperckie, połączone z ekspozycją najnowszych...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl