GSG 9 zwiększa swoje siły

 Redakcja  /  18-01-2018
Fot. Bundespolizei.de

Odpowiedź na zmieniający się charakter zagrożeń terrorystycznych, jak zwiększającą się liczbę aktów terroru o charakterze religijno-kulturowym czy politycznym, to nie tylko nieustanne szkolenia przygotowujące do reagowania na zamachy czy przeciwdziałanie im, ale również zwiększanie siły, choćby w postaci rosnącej liczebności oddziałów. Takowe przedsięwzięcie stoi przed niemiecką policją, której antyterrorystyczna jednostka specjalna GSG 9 (Grenzschutzgruppe 9), jak dowiadujemy się z informacji zamieszczonych na portalu dw.com, planuje nie tylko zwiększony nabór do formacji, ale również stworzenie nowej bazy w stolicy kraju.

O zwiększeniu liczby operatorów istniejącej od 1972 r. jednostki specjalnej policji opowiedział podczas wywiadu dla RBB Inforadio obecny dowódca GSG 9 - Jerome Fuchs. Szeregi niemieckiej formacji poszerzą się o 1/3 obecnego stanu osobowego (który wynosi na tę chwilę około 400 ludzi), przy czym szerokie poszukiwania i rekrutacja chętnych i spełniających wymagania kandydatów będzie realizowana zgodnie z dotychczasowymi zasadami selekcji do GSG 9. W obliczu rosnącego zagrożenia terrorystycznego, jednostka nie może pozwolić sobie na półśrodki, kompromisy czy obniżenie standardów. Jednocześnie szkolenia będą ukierunkowane na walkę z terroryzmem o nowym charakterze. Zacieśniane będą także relacje z odpowiednikami GSG 9 w innych krajach.

Przeczytaj także: Zmarł Ulrich Wegener - pierwszy dowódca GSG 9

Wzrost liczby funkcjonariuszy, a co za tym idzie - logistyka, wymagana także pod kątem infrastruktury szkoleniowej, wymusza również stworzenie drugiej lokalizacji dla nowych kadr. Siedziba GSG 9 znajduje się w Sankt Augustin koło Bonn (land Nadrenia Północna-Westfalia), a to zdecydowanie zbyt daleko, by móc reagować szybko na zagrożenie w Berlinie, który jest najbardziej prawdopodobnym miejscem ataku terrorystycznego. Stąd decyzja o utworzeniu drugiej bazy właśnie w stolicy Niemiec.

Zobacz także: Lekcje „niemieckiej jesieni”

GSG 9 powstała w odpowiedzi na tragedię podczas olimpiady w Monachium w 1972 r. Na czele formacji stanął zmarły pod koniec grudnia 2017 r. Ulrich Wegener. Wzorująca się w ogromnym stopniu na brytyjskim SAS (Special Air Service) i izraelskiej formacji Sayeret Matkal, GSG 9 udowodniła swoją gotowość do walki z terroryzmem pięć lat później podczas operacji "Magiczny Ogień" (Feuerzauber). Niemieccy antyterroryści uwolnili wówczas zakładników z pokładu samolotu Boeing 737 Landshut (Lot 181), porwanych przez palestyńskich terrorystów, którzy domagali się zwolnienia z więzień swoich towarzyszy z Frakcji Czerwonego Frontu (Rote Armee Fraktion, w skrócie RAF), zwanej też Grupą Baader-Meinhof. Samolot lecący z Palma de Mallorca do Frankfurtu został odbity w Mogadiszu w Somalii w nocy z 17 na 18 października 1977 r. W czasie szturmu zginęło trzech terrorystów, czwarty został pojmany.

Źródło: RBB Inforadio / dw.com (autor: Andrzej Pawlak - oryginalny materiał można przeczytać tutaj).

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Dlaczego ma Cię obchodzić jakaś zniżka w combat »

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » Niezbędnik na misje specjalne - co warto mieć »
binokle

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Wielopodmiotowe współdziałanie w sprawie prewencji terrorystycznej

Możliwość wystąpienia zjawiska o charakterze terrorystycznym stanowi współcześnie jedno z poważniejszych zagrożeń w sektorze bezpieczeństwa. Działania państw członkowskich wspólnoty europejskiej w...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl