Ceremonii oddania symulatorni do działań specjalnych w CSP Legionowo
W dniu 14 marca br. baza szkoleniowa Centrum Szkolenia Policji w Legionowie wzbogaciła się o nowoczesną symulatornię do działań specjalnych. Nowoczesny obiekt uzupełnił dobrze wyposażoną infrastrukturę dydaktyczną największej szkoły policyjnej w Polsce.
Decyzją nr 19/MON Ministra Obrony Narodowej z marca 2023 roku Zespół Bojowy C Jednostki Wojskowej Komandosów otrzymał imię poległego w dniu 24 sierpnia 2013 roku w Afganistanie st. chor. szt. Mirosława...
Decyzją nr 19/MON Ministra Obrony Narodowej z marca 2023 roku Zespół Bojowy C Jednostki Wojskowej Komandosów otrzymał imię poległego w dniu 24 sierpnia 2013 roku w Afganistanie st. chor. szt. Mirosława Łuckiego ps. „Miron”.
W marcu 2023 roku na terenie 8 Bazy Lotnictwa Transportowego w Balicach odbyło się pierwsze szkolenie psów bojowych JWK z Zespołem Ewakuacji Medycznej. W szkoleniu wzięli również udział lekarze weterynarii...
W marcu 2023 roku na terenie 8 Bazy Lotnictwa Transportowego w Balicach odbyło się pierwsze szkolenie psów bojowych JWK z Zespołem Ewakuacji Medycznej. W szkoleniu wzięli również udział lekarze weterynarii z Wojskowego Ośrodka Farmacji i Techniki Medycznej oraz Wojskowego Ośrodka Medycyny Prewencyjnej.
W dniu 21 marca 2023 roku na terenie Camp Kościuszko w Poznaniu odbyła się uroczystość przekształcenia Regionalnej Grupy Wsparcia (Area Support Group Poland, ASG-P) na Garnizon Sił Zbrojnych USA (U.S....
W dniu 21 marca 2023 roku na terenie Camp Kościuszko w Poznaniu odbyła się uroczystość przekształcenia Regionalnej Grupy Wsparcia (Area Support Group Poland, ASG-P) na Garnizon Sił Zbrojnych USA (U.S. Army Garrison Poland, USAG-P). Poznański garnizon będzie ósmym stałym garnizonem sił zbrojnych USA w Europie i pierwszym stałym garnizonem wojsk amerykańskich w Polsce.
Ceremonię otwarcia symulatorni zaszczycił swoją obecnością I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Dariusz Augustyniak. W wydarzeniu wzięli również udział dyrektorzy biur Komendy Głównej Policji, goście reprezentujący jednostki organizacyjne Policji, Straży Granicznej, Ochotniczej Straży Pożarnej i wojska, przedstawiciele duchowieństwa, pracowni architektonicznej, a także kierownictwo i kadra CSP. Przybyłych na uroczystość powitała Komendant Centrum Szkolenia Policji insp. Anna Rosół. Okolicznościowe przemówienie wygłosił także I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Dariusz Augustyniak.
W pierwszej części spotkania Zastępca Komendanta ds. Dydaktycznych insp. Marcin Szyndler przedstawił prezentację multimedialną zatytułowaną „Szkolenie minersko-pirotechniczne w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie”, w której przybliżył strukturę oraz działalność dydaktyczną szkoły. Szczególną uwagę poświęcił zadaniom oraz kursom specjalistycznym realizowanym przez Zakład Szkoleń Specjalnych, podkreślając, że Zespół Minersko-Pirotechniczny jest jedyną w kraju komórką, która prowadzi szkolenia w tej dziedzinie. Goście zapoznali się również ze środkami dydaktycznymi stosowanymi w realizacji kursów minersko-pirotechnicznych, a także obejrzeli wykorzystywane do tego celu obiekty, umiejscowione zarówno w obrębie szkoły, jak i na terenach należących do podmiotów zewnętrznych współpracujących z CSP.
Ostatnią część prezentacji, poświęconą nowo otwieranej symulatorni, omówiła Zastępca Komendanta ds. Logistycznych insp. Anna Gołąbek, która przedstawiła charakterystykę tego obiektu, jego przeznaczenie oraz możliwości wykorzystania podczas zajęć ze słuchaczami kursów realizowanych w Centrum Szkolenia Policji. Poinformowała też, że zadanie inwestycyjne o nazwie „Budowa obiektu do działań specjalnych na terenie Centrum Szkolenia Policji w Legionowie” realizowane było w latach 2017–2018. Wartość inwestycji wyniosła 365.690,02 zł., a środki na jej realizację zostały zapewnione z Programu Modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017–2020.
W drugiej części uroczystości I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Dariusz Augustyniak przekazał na ręce Komendanta Centrum Szkolenia Policji symboliczny klucz do nowego obiektu. Po tej ceremonii rozpoczął się dynamiczny pokaz z wykorzystaniem symulatorni, przeprowadzony przez funkcjonariuszy Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji, Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Zakładu Szkoleń Specjalnych CSP. Na zakończenie goście wzięli udział w prezentacji samodziałowego urządzenia wybuchowego oraz sprzętu pozostającego na wyposażeniu Centralnego Biura Śledczego Policji i Centrum Szkolenia Policji.
Warto przypomnieć, że Centrum Szkolenia Policji przygotowuje funkcjonariuszy do profesjonalnego wykonywania zadań w poszczególnych rodzajach służb policyjnych. Do tego celu niezbędne jest posiadanie dobrze wyposażonej bazy szkoleniowej, a w szczególności odpowiednio przygotowanych obiektów, w których adepci sztuki policyjnej mogą doskonalić swoje umiejętności. Nowo otwarta symulatornia jest właśnie takim obiektem, przeznaczonym przede wszystkim do prowadzenia w Centrum Szkolenia Policji zajęć dydaktycznych z obszaru działań minersko-pirotechnicznych oraz techniki kryminalistycznej, w szczególności obejmujących detonację ładunków i urządzeń wybuchowych wewnątrz pomieszczeń, a następnie prowadzenie oględzin miejsca wybuchu.
Wśród najistotniejszych cech obiektu warto wymienić m.in. dostęp do jego wnętrza z kilku stron oraz umiejscowienie budynku w konkretnym kontekście topograficznym. Walory te umożliwiają wykorzystanie go do szeregu symulacji obejmujących oględziny miejsc zdarzeń o charakterze kryminalnym, a także ćwiczeń związanych z zabezpieczaniem miejsca zdarzenia do chwili oględzin.
Zakończyła się pierwsza edycja kursów operatorów przeciwpancernych pocisków kierowanych JAVELIN organizowanych przez instruktorów Gwardii Narodowej Stanu Illinois przy współpracy z instruktorami z Centrum...
Zakończyła się pierwsza edycja kursów operatorów przeciwpancernych pocisków kierowanych JAVELIN organizowanych przez instruktorów Gwardii Narodowej Stanu Illinois przy współpracy z instruktorami z Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej. W dotychczasowych czterech szkoleniach udział wzięło kilkuset Terytorialsów z różnych Brygad WOT z całego kraju.
Dziś obchodzimy 10. rocznicę śmierci Generała brygady Sławomira Petelickiego – pomysłodawcy, twórcy i pierwszego Dowódcy Jednostki Wojskowej GROM, który sprawował tę funkcję dwukrotnie w latach 1990-1995...
Dziś obchodzimy 10. rocznicę śmierci Generała brygady Sławomira Petelickiego – pomysłodawcy, twórcy i pierwszego Dowódcy Jednostki Wojskowej GROM, który sprawował tę funkcję dwukrotnie w latach 1990-1995 i 1997-1999.
Operatorzy Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca uczestniczyli w dwutygodniowym szkoleniu odbywającym się w bazie gruzińskich sił specjalnych w Vashlijvari. Wspólne szkolenia polskich i gruzińskich...
Operatorzy Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca uczestniczyli w dwutygodniowym szkoleniu odbywającym się w bazie gruzińskich sił specjalnych w Vashlijvari. Wspólne szkolenia polskich i gruzińskich komandosów odbywają się w ramach programu wymiany szkoleniowej Joint Joint Exchange Exercise (JCET).
20 czerwca 2022 Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak poinformował w mediach społecznościowych o pierwszej dostawie opancerzonych pojazdów minoodpornych MRAP Cougar 4x4 do Polski. Są to pierwsze...
20 czerwca 2022 Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak poinformował w mediach społecznościowych o pierwszej dostawie opancerzonych pojazdów minoodpornych MRAP Cougar 4x4 do Polski. Są to pierwsze z 300 zamówionych w grudniu 2021 r. pojazdów, które wcześniej były na wyposażeniu Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych.
Służba Kontrwywiadu Wojskowego (SKW), powstała 102 lata temu z wyodrębnienia kontrwywiadu ze struktur wywiadu Oddziału II Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego. Służba Kontrwywiadu Wojskowego czerpie z...
Służba Kontrwywiadu Wojskowego (SKW), powstała 102 lata temu z wyodrębnienia kontrwywiadu ze struktur wywiadu Oddziału II Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego. Służba Kontrwywiadu Wojskowego czerpie z etosu, dorobku i tradycji kontrwywiadu wojskowego II Rzeczypospolitej i Polskiego Państwa Podziemnego. Symbolicznym nawiązaniem do ich dziejów jest Święto Służby Kontrwywiadu Wojskowego, obchodzone dnia 22 czerwca, by upamiętnić ustanowienie w 1920 r. samodzielnej Sekcji Defensywy Oddziału II Sztabu...
Z dniem 1 lipca br. wicepremier Mariusz Błaszczak wyznaczył pułkownika Michała Strzeleckiego na dowódcę 6 Brygady Powietrznodesantowej. Tego samego dnia wyznaczono również gen. bryg. Bogdana Rycerskiego...
Z dniem 1 lipca br. wicepremier Mariusz Błaszczak wyznaczył pułkownika Michała Strzeleckiego na dowódcę 6 Brygady Powietrznodesantowej. Tego samego dnia wyznaczono również gen. bryg. Bogdana Rycerskiego na stanowisko szefa Sztabu Wielonarodowego Korpusu Północny – Wschód.
Mija 17 lat od rozpoczęcia operacji „Red Wings”, która po dziś dzień uważana jest za czarną kartę w historii operacji specjalnych przeprowadzanych przez U.S. Navy SEALs.
Mija 17 lat od rozpoczęcia operacji „Red Wings”, która po dziś dzień uważana jest za czarną kartę w historii operacji specjalnych przeprowadzanych przez U.S. Navy SEALs.
W czwartek 23 czerwca 2022 roku w Warszawie wicepremier i minister obrony narodowej zatwierdził umowę, w ramach której do wojska polskiego trafią kolejne zestawy przeciwlotniczych zestawów rakietowych...
W czwartek 23 czerwca 2022 roku w Warszawie wicepremier i minister obrony narodowej zatwierdził umowę, w ramach której do wojska polskiego trafią kolejne zestawy przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun. Pierwsze zestawy rakiet mają trafić do żołnierzy jeszcze w tym roku.
W “dwójce” znajdziecie m.in obszerny artykuł o Wydziale V Antyterrorystycznym ABW i wywiad z jego naczelnikiem a także analizę przebiegu pierwszego miesiąca wojny w Ukrainie oraz testy sprzętu!
W “dwójce” znajdziecie m.in obszerny artykuł o Wydziale V Antyterrorystycznym ABW i wywiad z jego naczelnikiem a także analizę przebiegu pierwszego miesiąca wojny w Ukrainie oraz testy sprzętu!
29 czerwca 2022 roku obchodzimy 20. rocznicę powołania Agencji Wywiadu. Misją AW jest dostarczanie wywiadowczej, wyprzedzającej i ekskluzywnej informacji najważniejszym organom władzy państwowej Rzeczypospolitej...
29 czerwca 2022 roku obchodzimy 20. rocznicę powołania Agencji Wywiadu. Misją AW jest dostarczanie wywiadowczej, wyprzedzającej i ekskluzywnej informacji najważniejszym organom władzy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej, które podejmują optymalne decyzje dla interesów państwa i jego obywateli w ciągle zmieniających się uwarunkowaniach międzynarodowych.
W Porcie Wojennym w Świnoujściu 26 czerwca 2022 roku, wicepremier i szef resortu obrony narodowej Mariusz Błaszczak wziął udział w uroczystościach z okazji Święta Marynarki Wojennej. Podczas obchodów...
W Porcie Wojennym w Świnoujściu 26 czerwca 2022 roku, wicepremier i szef resortu obrony narodowej Mariusz Błaszczak wziął udział w uroczystościach z okazji Święta Marynarki Wojennej. Podczas obchodów święta morskiego Rodzaju Sił Zbrojnych RP wicepremier podpisał umowę na dostarczenie trzech kolejnych niszczycieli min typu Kormoran II.
30 czerwca to Święto i 11 rocznica sformowania Jednostki Wojskowej AGAT. Istniejąca od 2011 roku jednostka WS Decyzją 160/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 24 maja 2012r. przyjmuje imię gen. dyw. Stefana...
30 czerwca to Święto i 11 rocznica sformowania Jednostki Wojskowej AGAT. Istniejąca od 2011 roku jednostka WS Decyzją 160/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 24 maja 2012r. przyjmuje imię gen. dyw. Stefana ROWECKIEGO ,,GROTA’’ aresztowanego przez Gestapo właśnie 30 czerwca.
W dniach 28-30 czerwca 2022 roku w Madrycie odbył się szczyt NATO z udziałem szefów państw i rządów z państw członkowskich NATO oraz kluczowych partnerów. Tegoroczny szczyt wyznaczył strategiczny kierunek...
W dniach 28-30 czerwca 2022 roku w Madrycie odbył się szczyt NATO z udziałem szefów państw i rządów z państw członkowskich NATO oraz kluczowych partnerów. Tegoroczny szczyt wyznaczył strategiczny kierunek NATO na przyszłość, zapewniając, że Sojusz będzie nadal dostosowywał się do zmieniającego się świata i zapewni bezpieczeństwo miliardowi ludzi.
Podczas operacji antyterrorystycznej przeprowadzonej 1 lipca 2022 roku w hiszpańskim Valladolid ciężko ranny zotał dowódca Specjalnej Jednostki Interwencyjnej (UEI), podpułkownik Pedro Alfonso Casado....
Podczas operacji antyterrorystycznej przeprowadzonej 1 lipca 2022 roku w hiszpańskim Valladolid ciężko ranny zotał dowódca Specjalnej Jednostki Interwencyjnej (UEI), podpułkownik Pedro Alfonso Casado. Pomimo wysiłków lekarzy po pięciu dniach podpułkownik Casado zmarł w szpitalu.
26 czerwca 2022 r. pod Lisiczańskiem na wschodzie Ukrainy, zginął Iwan „Brest” (Brześć) Marczuk, jeden z założycieli białoruskiego ochotniczego pułku im. Kalinowskiego walczącego po stronie Kijowa w wojnie...
26 czerwca 2022 r. pod Lisiczańskiem na wschodzie Ukrainy, zginął Iwan „Brest” (Brześć) Marczuk, jeden z założycieli białoruskiego ochotniczego pułku im. Kalinowskiego walczącego po stronie Kijowa w wojnie z Rosją. Jak wynika z oświadczenia wydanego przez dowództwo pułku w czasie walk pod Lisiczańskiem grupa, w której był Iwan, powstrzymywała natarcie rosyjskich czołgów. Iwan Marczuk przed śmiercią miał zniszczyć co najmniej jeden czołg nieprzyjaciela.
W nocy 7 lipca nurkowie ukraińskiego 73 Centrum Morskich Operacji Specjalnych przy pomocy pojazdów podwodnych podpłynęli do Wyspy Węży. Ukraińscy komandosi przy pomocy specjalnego sprzętu przeprowadzili...
W nocy 7 lipca nurkowie ukraińskiego 73 Centrum Morskich Operacji Specjalnych przy pomocy pojazdów podwodnych podpłynęli do Wyspy Węży. Ukraińscy komandosi przy pomocy specjalnego sprzętu przeprowadzili inspekcję nabrzeża pod kątem obecności min przeciwpiechotnych i przeciwdesantowych. Po wyznaczeniu drogi dla łodzi motorowych głównej grupy uderzeniowej, nurkowie 73 Centrum dali sygnał do kontynuowania operacji specjalnej pk. „Wąż”.
Żołnierzom 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Leopolda Okulickiego, ps. „Niedźwiadek ”została wręczona Chorągiew Wojskowa! Uroczystość miała miejsce 10 lipca 2022 roku w Myślenicach...
Żołnierzom 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Leopolda Okulickiego, ps. „Niedźwiadek ”została wręczona Chorągiew Wojskowa! Uroczystość miała miejsce 10 lipca 2022 roku w Myślenicach i połączona była z przysięgą 150 nowych żołnierzy 11 MBOT.
Do groźnego incydentu doszło w poniedziałek 11 lipca 2022 roku na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, czasie marszu Pamięci Ofiar Ludobójstwa Ukraińskiego na Wołyniu w 1943 roku. Jeden z uczestników zgromadzenia,...
Do groźnego incydentu doszło w poniedziałek 11 lipca 2022 roku na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, czasie marszu Pamięci Ofiar Ludobójstwa Ukraińskiego na Wołyniu w 1943 roku. Jeden z uczestników zgromadzenia, 31 letni mieszkaniec Mazowsza wyjął z plecaka pocisk i podłożył go wśród uczestników marszu.
W poniedziałek (11.07.2022 r.) na poligonie w Toruniu odbyło się wspólne szkolenie żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Amerykańskiej Gwardii Narodowej Stanu Illinois, podsumowujące ostatnią edycję...
W poniedziałek (11.07.2022 r.) na poligonie w Toruniu odbyło się wspólne szkolenie żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Amerykańskiej Gwardii Narodowej Stanu Illinois, podsumowujące ostatnią edycję sześciodniowego szkolenia COMBAT MEDIC organizowanego przez Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej.
Corocznie 13 lipca obchodzona jest rocznica powołania do życia Jednostki Wojskowej GROM, której tworzenie rozpoczęto w 1990 roku na mocy decyzji rządu premiera Tadeusza Mazowieckiego, wykorzystując najlepsze...
Corocznie 13 lipca obchodzona jest rocznica powołania do życia Jednostki Wojskowej GROM, której tworzenie rozpoczęto w 1990 roku na mocy decyzji rządu premiera Tadeusza Mazowieckiego, wykorzystując najlepsze doświadczenia jednostek specjalnych z zagranicy, zwłaszcza Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.
Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że Polska kupi 116 używanych czołgów Abrams od Stanów Zjednoczonych. Pierwsze używane Abramsy trafią do Polski na początku przyszłego roku.
Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że Polska kupi 116 używanych czołgów Abrams od Stanów Zjednoczonych. Pierwsze używane Abramsy trafią do Polski na początku przyszłego roku.
Generał broni Janusz Adamczak w dniu 14 lipca 2022 roku został wyznaczony na stanowisko dyrektora generalnego Międzynarodowego Sztabu Wojskowego Kwatery Głównej NATO. Dotychczas gen. Adamaczak piastował...
Generał broni Janusz Adamczak w dniu 14 lipca 2022 roku został wyznaczony na stanowisko dyrektora generalnego Międzynarodowego Sztabu Wojskowego Kwatery Głównej NATO. Dotychczas gen. Adamaczak piastował stanowisko Polskiego Przedstawiciela Wojskowego przy Komitecie NATO i UE. Na tym stanowisku zastapi go teraz generał broni Sławomir Wojciechowski, były dowódca Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód w Szczecinie. Jak podało MON obaj generałwoie swoje stanowiska zacznęli pełnić od 14 lipca 2022 r.
W sobotę 2 lipca 2022 roku, pod ruinami sochaczewskiego zamku, odbyła się dziewiąta edycja Biegu Cichociemnych, poświęconego pamięci Cichociemnych - elity polskiej dywersji II wojny światowej. Podczas...
W sobotę 2 lipca 2022 roku, pod ruinami sochaczewskiego zamku, odbyła się dziewiąta edycja Biegu Cichociemnych, poświęconego pamięci Cichociemnych - elity polskiej dywersji II wojny światowej. Podczas tegorocznego biegu pogoda sprzyjała uczestnikom, którzy mogli w 100 % sprawdzić swoje możliwości.
W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...
W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.
Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne...
Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne ze strategicznego punktu widzenia, przede wszystkim należy chronić bez żadnych kompromisów ludzi, którzy bezpośrednio w walkach uczestniczą. Ten aspekt ochrony życia i zdrowia żołnierzy jest w centrum zainteresowania kanadyjskiej kompanii POLSYS INC. i jej siostrzanej firmy w Polsce - POLSYS EUROPE.
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.
ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...
ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.
Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...
Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.
Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...
Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.
„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....
„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.
Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...
Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.
Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...
Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.