Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Pierwsza jazda testowa nowy plecak Wisport Crafter

Nowoczesny plecak firmy Wisport "Crafter"; zdj. Radosław Tyślewicz

Nowoczesny plecak firmy Wisport "Crafter"; zdj. Radosław Tyślewicz

Ponoć wypowiedziane życzenia mają moc sprawczą i czasami się spełniają, dlatego trzeba uważać, o co prosimy los. Ja pomyślałem ostatnio o nowym plecaku na letni rajd w góry i… oto testuję nowość krajowej firmy Wisport, model Crafter z linii produktów militarnych o pojemności 55 l i przeznaczeniu dla użytkowania militarnego, survivalu, scoutingu, turystycznym i ASG. Prawdziwy test długodystansowy na górskim szlaku jeszcze przed nami, ale dziś czas na tzw. „first look” i próbę 12 x 12 (12 km z obciążeniem 12 kg), czyli czym zaskakuje, ile w sobie mieści i jak się nosi nowe cacko z Wrocławia.

Zdjęcia: Radosław Tyślewicz

Zobacz także

Helikon-Tex Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów...

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów Guardian wchodzi kamizelka oraz 16 elementów, które można dowolnie konfigurować. Kamizelka Guardian Plate Carrier umożliwia przenoszenie płyt w najbardziej popularnych standardach: E-Cut (SAPI/ESAPI), Swimmer Cut oraz Shooter Cut.

Krzysztof Miliński Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa

Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa

Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła...

Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła do różnych zadań służbowych, od montażu na broni po nocne kierowanie ruchem na drodze.

Militaria.pl Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić...

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić wydajność pracy i zapewnić bezpieczeństwo. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów profesjonalnych rękawic jest marka Mechanix-Wear. W artykule przyjrzymy się różnym modelom rękawic tej firmy, podpowiemy jakie technologie w nich zastosowano oraz do jakich celów warto się w nie wyposażyć.

W zależności od środowiska, z którego wywodzi się lub w którym będzie się obracać dany użytkownik, będzie stosowane inne określenie na element wyposażenia przeznaczony do wygodnego przenoszenia niezbędnego ekwipunku wyprawowego. W 90% w języku potocznym usłyszymy określenie plecak, w kolejnych 9,9% zasobnik i być może w 0,01% mandżur lub tobołek czy węzełek.

O ile pierwsze określenie nie wymaga specjalnych wyjaśnień – bo mówiąc plecak mamy na myśli torbę z systemem szelek do noszenia jej na plecach o pojemności mniej więcej od 10 do 180 l, to drugie jest typowe dla krajowej terminologii wojskowej, czego przykładem może być Zasobnik żołnierski wz. 97 i Zasobnik piechoty górskiej  987/MON wz. 93.

Czym różni się ów zasobnik od plecaka poza terminologią i kolorystyką, trudno powiedzieć, ale warto znać to określenie szczególnie obracając się w militarnych kręgach. Kwestia mandżuru – kojarzącego się z pakowaniem niezbędnych rzeczy na daleką podróż, czego w XIX wieku synonimem szczególnie w zaborze rosyjskim była odległa kraina nazywana Mandżurią (obecnie część Chin kontynentalnych) oraz tobołka określającego zwyczajowo małe zawiniątko, pakunek lub węzełek, czyli rzeczy zawinięte w połać prostokątnego materiału, związane jego rogami i przenoszone na plecach, prymitywnych stelażach lub kiju przerzuconym przez ramię, nie wymaga specjalnego tłumaczenia.

Plecak Crafter

Wracając do nowej propozycji firmy Wisport, zwracam uwagę, że Crafter w języku angielskim znaczy – „rzemieślnik”, a ten z kolei kojarzy się z jednej strony z ciężkimi narzędziami które ma zawsze przy sobie oraz z trudną, wyczerpującą i powtarzalną pracą dzięki, której innym ludziom żyje się lżej i wygodniej. Celem moich testów jest udzielenie odpowiedzi, na ile plecak Wisport Crafter to dobry „rzemieślnik” dla piechura. Zobacz plecak na stornie producenta >>

Co oznacza plecak na 3 dni (3-day assault pack)?

W terminologii wojskowej przynajmniej od 15 lat spotykane jest określenie 3-day assault pack, określające plecak jednokomorowy z 2–3 kieszeniami o pojemności ok. 30–35 litrów, mający zapewniać miejsce na niezbędne wyposażenie żołnierza podczas patrolu bojowego na okres do 3 dni. Głównie ma się w nim zmieścić prowiant, woda, amunicja oraz mocno zredukowane wyposażenie biwakowe, które również może zostać doczepione na zewnątrz plecaka za pomocą systemu taśm określanych systemem Molle1.

¹) Molle (ang. Modular Lightweight Load-carrying Equipment) to akronim od modułowego lekkiego osprzętu do przenoszenia ładunków. Służy do definiowania obecnej generacji nośnych urządzeń i plecaków używanych przez wiele sił zbrojnych NATO, zwłaszcza armię brytyjską i armię Stanów Zjednoczonych.
Modułowość systemu wywodzi się z zastosowania sprzętu do mocowania systemu taśmowego (Pouch Attachment Ladder System, PALS) jako rzędów pasów z wytrzymałego nylonu umieszczonego na kamizelce, aby umożliwić mocowanie różnych kompatybilnych ładownic i akcesoriów. Ta metoda mocowania stała się de facto standardem dla modułowego sprzętu taktycznego, zastępując uniwersalny system lekkiego indywidualnego wyposażenia transportowego (ALICE) stosowany we najwcześniejszych modułowych systemach kamizelkowych (który jest nadal używany przez wiele sił policyjnych).

Model takiego właśnie plecaka powstał na potrzeby armii USA i rozpowszechnił się bardzo na początku XXI wieku. Sam stosuję taki plecak od 2007 roku zarówno podczas wypraw w teren, jak i na co dzień w mieście, ponieważ jest bardzo funkcjonalny, prosty, lekki i optymalny gabarytowo. Jest znacząco mniejszy niż krajowe „zasobniki wojskowe” i dodatkowo posiada regulację objętości za pomocą bocznych pasków. Nie ma stelaża, co ułatwia codzienne stosowanie, ale wymaga więcej uwagi przy pakowaniu od użytkownika podczas marszy długodystansowych – cóż, jego pierwotnym przeznaczeniem było noszenie go na wojskowym oporządzeniu żołnierza, czyli szeklach taktycznych i ewentualnie kamizelce kuloodpornej. Dlatego też pas biodrowy jest ograniczony do szerokiej taśmy, a sama wielkość plecaka przewiduje jego umocowanie na plecach powyżej linii lędźwi, zostawiając miejsce na torby i ładownice umieszczone na pasie głównym oporządzenia.

Inną rzeczą jest, czy faktycznie zapas jedzenia w postaci racji MRE i wody na trzy dni oraz ekwipunku biwakowego można zmieścić  do tego rodzaju plecaka. Posiadając wkład hydratacyjny i ograniczając się do małego śpiwora (letniego) z powłoką typu goretex pewnie tak, ale kierując się cywilno-turystyczną filozofią wędrowania to już raczej nie. Będzie to dla cywila plecak na 1–2-dniowy wypad za miasto.

Plecaki Wisport

Inaczej ma się sprawa z produktami Wisport, firma proponuje 5 grup (linii) produktów w zależności od potrzeb klienta. I tak znajdziemy plecaki:

  • jednodniowe miejskie o pojemności do 30 l,
  • szturmowe patrolowe o pojemności 30–40 l,
  • trzydniowe o pojemności 50–60 l,
  • wyprawowe o pojemności powyżej 60 l oraz
  • specjalistyczne.

Model Crafter to plecak na wyprawy 3-dniowe o pojemności 55 l i na pewno się do niego zapakujemy nie tylko z jedzeniem, wodą i odzieżą, ale i z wyposażeniem biwakowym. Sprawdź >>

Konstrukcja nośna i funkcjonalność zewnętrzna

Plecak opiera się na kilku rozwiązaniach w zakresie systemu noszenia, co ma kluczowe znaczenie dla wygody jego użytkowania. Rozwiązanie oparte jest na półstelażu w postaci wyprofilowanego anatomicznie usztywnienia części wewnętrznej pleców oraz aluminiowych listew na zewnątrz, systemu regulowanych szelek dodatkowo posiadających tzw. pas piersiowy oraz poszerzonego pasa biodrowego. Całość producent określa mianem systemu FAS (Full Adjustable System) + military, przez co należy rozumieć system nośny zbudowany z listew wykonanych ze specjalnego sprężystego stopu aluminium, zintegrowanych ze sztywną tylną częścią plecaka przylegającą do pleców użytkownika. Wszystkie elementy systemu bezpośrednio stykające się z ciałem użytkownika (szelki, poduszka lędźwiowa, pas biodrowy) są ergonomicznie wyprofilowane i pokryte przestrzenną siatką Air Net.

Taśmy i klamry

Dodatkowo, co jest charakterystyczne dla rozwiązań stosowanych przez Wisport, szelki mają możliwość bezstopniowego (płynnego) przesuwania się po listwach, pozwalając tym samym na dokładne dopasowanie plecaka do wzrostu użytkownika. Specjalna konstrukcja pasa biodrowego umożliwia zwiększenie zakresu regulacji do wymagań użytkownika. Dodatkowo pas biodrowy obszyty jest taśmami systemu Molle. Dzięki takim rozwiązaniom plecak przylega do użytkownika tylko w trzech punktach podparcia, tj. na lędźwiach oraz ramionach. Pozostała część pleców pozostaje wolna, dzięki czemu jest ułatwiona wentylacja tej newralgicznej i często przepacanej części ciała. Uzupełnieniem opisanego rozwiązania są wysokiej jakości taśmy i klamry. Dowiedz się więcej >>

W plecakach WISPORTU zastosowane zostały klamry i inne elementy z tworzyw sztucznych produkowane przez znanych i uznanych producentów ITW NEXUS oraz NATIONAL MOLDING (DURAFLEX). Produkowane są z tworzyw wysokiej jakości. Charakteryzują się estetycznym wyglądem, niską gramaturą, dużą odpornością na obciążenia statyczne i dynamiczne, oraz nie tracą sprężystości w szerokim zakresie temperatur. Przy zmykaniu wydają charakterystyczny „pstryk”, świadczący o dobrym zapięciu klamerki. Wszystkie klamry mają wykończenie IR, czyli nie są widoczne w podczerwieni.

Wysoka jakość taśm, tj. ich odporność na działanie różnorodnych czynników atmosferycznych (przede wszystkim nie sztywnieją w niskich temperaturach), wytrzymałość, brak skłonności do odbarwiania i mechacenia, dobra współpraca z elementami plastikowymi oraz ich estetyka to cechy, którymi charakteryzują się taśmy stosowane przez WISPORT.

Do produkcji plecaków militarnych używane są taśmy poliamidowe i polipropylenowe z wykończeniem IRR. W zastosowanym w Crafterze połączeniu taśm i klamer uzyskano efekt łatwego dopasowywania systemu szelek nośnych i regulacji pasa biodrowego, dzięki czemu nie trzeba się specjalnie nad tym zagadnieniem zastanawiać. Wystarczy wyregulować taśmami szelki, co można zrobić nawet podczas marszu, bez obawy, że po drodze będą się luzować lub odpinać. Ponadto plecak ma system szybkiego wypinania, co jest pożądane nie tylko u militarnego użytkownika.

Uchwyty

W kwestii udogodnień zewnętrznych, nowy Wisport posiada aż 7 uchwytów do przenoszenia w jednej ręce, praktycznie w każdym miejscu plecaka, za które możemy go chcieć potencjalnie chwycić, tj. po dwa na lewym i prawym boku (u dołu oraz po środku), od frontu u dołu i u góry oraz nad szelkami na plecach plecaka. Według producenta te uchwyty na dole (te boczne) to nie do końca rączki, a uchwyty na narty. Mogą one służyć jako rączki, ale przeznaczenie główne jest trochę inne. Każdy z nich jest nie tylko umieszczony w poręcznym miejscu, ale pozwala na wyważone podnoszenie go bez efektu obracania się czy przekrzywiania wywoływanego umiejscowieniem środka ciężkości. Nie spotkałem podobnego rozwiązania u innych producentów do tej pory. Ponadto plecak na bokach i froncie obszyty jest taśmami systemu Molle. Dodatkowo posiada 8 pasów z klamrami, z czego 6 do kompresji objętości oraz 2 na górnej klapie do montażu dodatkowego ładunku oraz gumę ze stoperem na przedniej klapie do szybkiego umieszczania np. mokrej odzieży.

W części spodniej, stanowiącej dno plecaka, po zewnętrznej stronie umieszczono kieszeń z pokrowcem przeciwdeszczowym. Całość funkcjonalności zewnętrznej uzupełnia 6 oczek/przelotek pozwalających na montaż za pomocą taśm elementów dodatkowego ekwipunku lub kieszeni dopinanych Raccoon i Sparrow. Sprawdź >>

Dostep do wnętrza plecaka

Crafter został opracowany z myślą o szybkim i łatwym dostępie do wnętrza plecaka. Dlatego to, co zauważymy, to charakterystyczny zamek w części frontowej obejmujący boki i górę – prawie jak w torbie podróżnej. Pozwala to na szybkie otwarcie i dostęp praktycznie do całej komory głównej plecaka. W razie awarii zamka zawartość zostanie utrzymana wewnątrz przez dwa paski z klamrami na stałe wszytymi w boki plecaka.

Rozwiązanie z zamkiem umożliwiającym dostęp do całej przestrzeni komory głównej filozofią nawiązuje nieco do chyba już zapomnianego systemu tri-zip, wprowadzonego kiedyś przez Camelback, lub rozwiązań plecaków medycznych. Propozycja firmy Wisport jest o kilka poziomów bardziej funkcjonalna niż stosowany kiedyś w zasobniku piechoty górskiej i plecakach wyprawowych zamek poprzeczny, który de facto dużo nie ułatwiał, a za to zmniejszał wodoodporność i zwiększał masę samego plecaka.

Górna klapa jest zamykana zamkiem po obwodzie komory głównej plecaka i wyposażona w 3 kieszenie (2 zewnętrzne i jedną od wewnątrz). Co ciekawe, takie rozwiązanie dostępu do wnętrza plecaka wyeliminowało tzw. komin, zwyczajowo wszywany w górną część komory głównej, wykonany z miękkiej tkaniny ze ściągaczem sznurkowym mającym służyć do zwiększania objętości plecaka.

W Crafterze zrezygnowano z tego rozwiązania, nie spotykamy go również w plecakach typu 3-day assault pack, czy mniejszych modelach. Być może komin zachował się dziś tylko w plecakach wyprawowych, tu wspominam o tym fakcie dla przyzwoitości, ale osobiście za tym rozwiązaniem nie tęsknieę i jego brak w tym plecaku to jedno z pozytywnych zaskoczeń i nowinka pokazująca, że jednak można wymyśleć plecak od nowa.

Craftetr to plecak jednokomorowy, niczym przestrzeń ładunkowa furgonetki VW o tej samej nazwie. Po otwarciu dostępu do komory głównej zobaczymy kolejne 3 kieszenie przewidziane do zabezpieczenia drobnych przedmiotów przed przemieszczaniem się wewnątrz plecaka. Jedna siateczkowa i zapinana na zamek umieszczona jest na wewnętrznej stronie całej odpinanej części frontowej plecaka. Kolejna znajduje się na części wewnętrznej pleców wzdłuż całego usztywnienia plecaka zwyczajowo z przeznaczaniem na wkład hydratacyjny lub dokumenty (jako miejsce zamakające jako ostatnie), a nad nią niewielka kieszeń, np. na klucze od domu, również zapinana na zamek. Wszystkie trzy są przewidziane raczej na drobne i płaskie przedmioty.

Co rzadko spotykane w plecakach z klasycznym dostępem do komory ładunkowej od góry, Crafter ma dodatkowe wewnętrzne taśmy mocujące przenoszoną zawartość. To rozwiązanie znane z toreb podróżnych, w tym w wersji wojskowych, jak np. torbo-plecak firmy Piper Gear BUGOUT Tactical Assault Backpack Bag Black, znanej chyba wszystkim polskim misjonarzom z okresu operacji w Iraku w pierwszej dekadzie XX wieku, gdzie za pomocą pasków możemy niejako przypiąć koszule i inne elementy odzieży lub większe gabarytowo przedmioty do wewnętrznej części pleców (stelaża), aby się nie przemieszczały wewnątrz bagażu i nie ulegały zgnieceniu lub nie pozwalały na przesuwanie się tych przedmiotów i przez nie wpływały na zmianę środka ciężkości całego plecaka podczas wędrówki w trudnym terenie. To bardzo praktyczne rozwiązanie, kolejne, którego nie spodziewałem się po militarnym plecaku, miłe zaskoczenie pozwalające na ciepłe wspomnienia komfortu towarzyszącego podróży służbowej, a nie znojnej wyprawie w teren! No i będzie można na kempingu zaprezentować się w niewygniecionej koszulce.

Sposób uszycia komory głównej oraz ww. kieszeni wewnętrznych jest wg producenta kompatybilny z system Camelbak i umożliwia umieszczenie go wewnątrz plecaka. Rurkę przetyka się przez pomysłową szlufkę i zakładkę umieszczoną w górnej części pleców plecaka nad systemem szelek, tuż pod linią zamka klapy górnej (nie od razu na to wpadłem). Wykonanie komory plecaka z materiału typu Cordura2 z powłoką teflonową, dodatkowo powlekaną warstwą nieprzemakalną od wewnątrz, powinno gwarantować wysoką wodoodporność. Pamiętajmy, że mamy jeszcze do dyspozycji pokrowiec ochronny, przeciwdeszczowy który powinien zabezpieczyć nasz plecak przed deszczem i śniegiem. Jak jednak plecak sprawdzi się podczas pokonywania przeszkody wodnej? Czy wodoszczelność komory głównej jest 100% i co w przypadku jej zalania? – zobaczymy w teście długodystansowym.

²) CORDURA jest to tkanina o wyjątkowej odporności na działanie wszelkich warunków atmosferycznych i nie traci swoich doskonałych parametrów wytrzymałościowych (rozdarcia i przetarcia) pod ich działaniem. Wykonana jest z włókien poliamidowych, powleczonych kilkoma warstwami (zwykle od 2 do 4) poliuretanu. Zewnętrzna (prawa) strona tkaniny powleczona jest warstwą teflonu, przez co zwiększono jej wodoodporność, a także odporność na zabrudzenia. Ponadto tkanina ta, dzięki swej wewnętrznej strukturze, jest bardzo lekka, co ma szczególne znaczenie w przypadku dużych plecaków transportowych. Do produkcji używamy CORDURY 1000 oraz 500.

Zobacz dostępne wersje kolorystyczne Craftera>>

Wytrawni piechurzy zapytają o masę własną plecaka. Cóż, każdy gram na plecach nabiera znaczenia wraz z każdym kolejnym pokonanym kilometrem. Crafter to waga średnia. Dla porównania klasyczny, mniejszy 3-day assault pack to ok. 1,2 kg masy własnej, a nie ma stelaża! Z kolei wyprawowy ponad 120-litrowy zasobnik piechoty górskiej MON to aż 3,8 kg! Testowany egzemplarz Crafter to 2,3 kg masy własnej plecaka na naszych plecach. Za to wymiary pozwalają go sklasyfikować jako dość wąski i przez to bardzo praktyczny w marszu w gąszczu zarośli, czy korytarzach komunikacji zbiorowej. Wymiary Craftera to 65x34x27 cm, gdzie przykładowo wymiary zasobnika żołnierza wz. 97 to 73x35x22 cm czy zasobnika piechoty górskiej 86x30x27 cm albo ww. 3-day assult pack 48x33x20 cm. Prawdopodobnie taki efekt poczucia smukłości to wynik braku bocznych kieszeni.

Pierwsze wrażenia i test 12x12

„Och, jaki wielki” – moje pierwsze wrażenie po otworzeniu kartonu z przesyłką z plecakiem do testów – to efekt wieloletniego przyzwyczajenia do krótkich rajdów z plecakami o pojemności 35 l. Tymczasem w ręce wpada mi coś pośredniego między 3 day pack a zasobnikiem górskim. Rzuca się od razu w oczy łatwy i przestronny dostęp do komory głównej od części frontowej plecaka, a nie przez klapę górną i komin. To odnotowuję jako duży plus. Jest to też dla mnie całkowite novum w tej klasie plecaków. Do tego nie sposób pominąć jakości użytych materiałów, w tym taśm i klamer oraz zamków.

Płynny system regulacji szelek w porównaniu do sprawdzonego wydawałoby się systemu stopniowej regulacji ze szlufkami i taśmą velcro, to kolejna nowinka, z jaką nie miałem do tej pory do czynienia. No i jeszcze umieszczone na zewnątrz listwy stelaża… też się tego nie spodziewałem w dzisiejszych czasach.

Miło, że producent poza militarnym systemem Molle przewidział również rozmieszczenie na całej powierzchni frontowej plecaka linkę gumową przechodzącą zygzakiem przez 6 szlufek. To pozwala na rozmieszczenie na czas marszu do trzech rzeczy do suszenia lub pakietowej baterii solarnej do ładowania urządzeń elektronicznych – bardzo praktyczna sprawa. Wisienką na torcie są uchwyty umieszczone z każdej strony plecaka – ułatwia to „manewry” przy wkładaniu go do bagażnika samochodowego czy na półkę w pociągu. Dowiedz się więcej >>

Nie mogłem się powstrzymać i jeszcze pierwszego dnia spakowałem do plecaka najpierw 4 pary butów taktycznych (zmieściły się), a następnie cały sprzęt turystyczny (letni), jaki wstępnie planuję zabrać na trasę w góry, czyli: śpiwór, nakładkę goreteks na śpiwór, dmuchany materac, jednoosobowy namiot, naczynie do gotowania i manierkę, kuchenkę i paliwo turystyczne, koszulę, kurtkę hybrydową z kapturem, długie spodnie, klapki oraz drobiazgi typu kompas, latarka, czapka, szal, biwakową książkę kucharską, kamizelkę odblaskową, paracord, system hydratacyjny, jedną rację MRE, itp. Łącznie plecak z ww. ekwipunkiem waży 12 kg.

Pierwszy nadchodzący weekend musiał zawierać w sobie choćby minitest Craftera – padło na przejście piechotą fragmentem dawnej linii kolejowej 218 na Kociewiu, konkretnie między opuszczoną stacją kolejową w m. Karczma Mała do m. Opalenie nad Wisłą. Łącznie taki spacer to 12 km przedzierania się przez młode drzewka i wysokie trawy, które porastają teraz dawne torowisko. Upał i duchota, to był pierwszy prawdziwie letni dzień czerwca.

Pierwsze starcie Crafter kontra tester i leśna trasa należy uznać za nader udane. System noszakowy okazał się nie tylko ultrałatwy w obsłudze, ale i dostosowany do mojego wzrostu, co nie jest często spotykane, mierzę bowiem 199,5 cm! Zoptymalizowane punkty podparcia na lędźwiach i ramionach oraz prześwity i ułatwiona wentylacja pleców zapewniły komfort pod tym względem w ten upalny i wilgotny dzień. Grubość i jednocześnie sztywność szelek oraz pasa biodrowego są według mojego subtelnego odczucia bardzo dobrze dobrane i zapewniają komfort oraz właściwą amortyzację przenoszonego obciążenia w punktach podparcia.

Regulacja taśm możliwa jest bez problemu w trakcie marszu, dobrze jednak, aby osoba towarzysząca na początku pierwszej wyprawy stanęła za nami i pomogła użytkownikowi wyśrodkować położenie plecaka na plecach. Przy tym obciążeniu i takim dystansie trudno o poważniejsze urazy, choć widywałem już ludzi, których własny plecak i oporządzenie na dystansie 9 km potrafiły nieźle sponiewierać.

W przypadku Craftera nie tylko nie stwierdziłem jakichś niedogodności, ale nie odczułem też bólu kręgosłupa następnego dnia czy odrętwień mięśni pleców – typowego dla nawet niewielkich plecaków. Mało tego, ten pierwszy test zachęca, a nawet prowokuje do większego sprawdzianu naszego „rzemieślnika” z Wisportu.

Co dalej?

W lipcu zaplanowany jest kolejny test Craftera, tym razem długodystansowy na wyprawie górskiej. Trasa będzie wiodła od umocnień z września 1939 r. na Węgierskiej Górce przez miejscowości Beskidu Żywieckiego –Krzyżowa i Przyborów, Przełęcz Głuchaczki, aż po szczyt Rysy w Tatrach. To wymagająca marszruta na kilkanaście dni, a na pewno więcej niż 3. Mam jednak wyniesioną z dawnych lat zasadę, że jeżeli planuję maszerować dłużej niż wspomniane 3 dni, to i tak nic więcej nie ma sensu zabierać ze sobą, bo albo plecak będzie zbyt ciężki, czego staram się unikać (optymalnie maks. 8 kg), albo część rzeczy nigdy nie będzie wykorzystana, więc lepiej przemyśleć, co naprawdę potrzebuję na trasie, niż tracić miejsce w plecaku i energię na dźwiganie niepotrzebnego wyposażenia, tym bardziej w Polsce, gdzie dostęp do wody, jedzenia, a nawet bazy noclegowej jest bardzo ułatwiony w dzisiejszych czasach. Do zobaczenia na szlaku, jak spotkacie gościa z zielonym plecakiem Wisport Crafter z bumerangiem na ww. trasie, to być może będę to właśnie ja.

Cena

Komfort kosztuje, każdy to wie i ta sama zasada obowiązuje w odniesieniu do butów i innych elementów wyposażenia. Wisport Crafter to jakościowa klasa premium w cenie klasy średniej wyższej. Według producenta koszt plecaka powinien oscylować pomiędzy 69–849 złotych, czyli ok. 30% więcej niż tańsze, krajowe militarne odpowiedniki na rynku, ale o 50% mniej niż wyroby uznanych producentów zagranicznych. Pomijam tu tzw. chińszczyznę, która może i nadaje się na biwak ASG, ale nie na poważne wypady turystyczne czy prawdziwe misje i poligony

Zamów plecak u producenta >>

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Redakcja MECHANIX Tactical

MECHANIX Tactical MECHANIX Tactical

Rękawiczki taktyczne to pozornie drugorzędny asortyment, ale w rzeczywistości bardzo istotny element profesjonalnego wyposażenia funkcjonariuszy i żołnierzy, skomplikowany konstrukcyjnie oraz wymagający...

Rękawiczki taktyczne to pozornie drugorzędny asortyment, ale w rzeczywistości bardzo istotny element profesjonalnego wyposażenia funkcjonariuszy i żołnierzy, skomplikowany konstrukcyjnie oraz wymagający pieczołowitego doboru materiałów i wykonania, by osiągnąć właściwe cechy użytkowe. Wiodącym producentem jest amerykański Mechanix Wear z bogatą ofertą modeli o różnym przeznaczeniu w przystępnych cenach, a wśród nich linią Tactical i Tactical Specialty.

Ireneusz Chloupek Latarki na broń Mactronic - T-FORCE PSL i LSR

Latarki na broń Mactronic - T-FORCE PSL i LSR Latarki na broń Mactronic - T-FORCE PSL i LSR

Spółka Mactronic z Wrocławia to najbardziej rozpoznawalny, czołowy producent oświetlenia bateryjnego oraz akumulatorowego i dostawca takiego sprzętu dla służb mundurowych w naszym kraju, z ofertą około...

Spółka Mactronic z Wrocławia to najbardziej rozpoznawalny, czołowy producent oświetlenia bateryjnego oraz akumulatorowego i dostawca takiego sprzętu dla służb mundurowych w naszym kraju, z ofertą około 500 modeli: od kieszonkowych, po wysokiej jakości szperacze. Działa na rynku już ponad 30 lat, sprzedając sprzedając 250 tys. latarek rocznie w kraju i za granicą.

P.S. Jak powstały spodnie taktyczne SFU NEXT PANTS Mk2

Jak powstały spodnie taktyczne SFU NEXT PANTS Mk2 Jak powstały spodnie taktyczne SFU NEXT PANTS Mk2

Sięganie do starych i sprawdzonych klasyków to jeden ze sposobów, by trafić w oczekiwania użytkowników, którzy mają już swoje ulubione modele odzieży. Jednak by nie były one nudne i trafiły w oczekiwania...

Sięganie do starych i sprawdzonych klasyków to jeden ze sposobów, by trafić w oczekiwania użytkowników, którzy mają już swoje ulubione modele odzieży. Jednak by nie były one nudne i trafiły w oczekiwania coraz szerszego i zróżnicowanego grona klientów, producenci dokonują przy tym znaczących korekt, by wyjść naprzeciw obecnie panującym oczekiwaniom i zaproponować użytkownikom rozwiązania, dzięki którym będą one lubiane jeszcze bardziej. Przykładem takiego działania jest modernizacja spodni taktycznych...

Ireneusz Chloupek Mactronic T-Force HP i VR - profesjonalne latarki na broń długą

Mactronic T-Force HP i VR - profesjonalne latarki na broń długą Mactronic T-Force HP i VR - profesjonalne latarki na broń długą

Spółka Mactronic z Wrocławia to najbardziej rozpoznawalny, czołowy producent oświetlenia bateryjnego oraz akumulatorowego i dostawca takiego sprzętu dla służb mundurowych w naszym kraju, z ofertą około...

Spółka Mactronic z Wrocławia to najbardziej rozpoznawalny, czołowy producent oświetlenia bateryjnego oraz akumulatorowego i dostawca takiego sprzętu dla służb mundurowych w naszym kraju, z ofertą około 500 modeli: od kieszonkowych, po wysokiej jakości szperacze. Działa na rynku już ponad 30 lat, sprzedając 250 tys. latarek rocznie w kraju i za granicą.

Radosław Tyślewicz Bojowo i wygodnie? Test użytkownika nowego Combat Shirt MCDU Helikon-Tex

Bojowo i wygodnie? Test użytkownika nowego Combat Shirt MCDU Helikon-Tex Bojowo i wygodnie? Test użytkownika nowego Combat Shirt MCDU Helikon-Tex

Skrzyżowanie bluzy mundurowej z bielizną termoaktywną podbiło rynek na początku XXI wieku. Sam pamiętam, jak podczas operacji w Iraku do obiegu wchodziły pierwsze tego typu modele, często z tzw. drugiego...

Skrzyżowanie bluzy mundurowej z bielizną termoaktywną podbiło rynek na początku XXI wieku. Sam pamiętam, jak podczas operacji w Iraku do obiegu wchodziły pierwsze tego typu modele, często z tzw. drugiego obiegu, zanim logistyka wojskowa przekonała się do innowacyjnych rozwiązań stosowanych już przecież przez Amerykanów czy Brytyjczyków. To zawsze był odwieczny dylemat żołnierza, ale i miłośnika Bushmakingu, survivalu czy gier typu ASG – jak dobrać odzież zapewniającą komfort i swobodę ruchów i...

Wojciech Jagielski Nowy miniszperacz TK22UE

Nowy miniszperacz TK22UE Nowy miniszperacz TK22UE

W 2020 roku Fenix powiększył swoją ofertę o nowego miniszperacza - TK22 Ultimate Edition. Poprzednik wersji UE TK22 V2 dostał w zestawie wydajny akumulator litowo-jonowy 21700 oraz zmieniony nieco wygląd...

W 2020 roku Fenix powiększył swoją ofertę o nowego miniszperacza - TK22 Ultimate Edition. Poprzednik wersji UE TK22 V2 dostał w zestawie wydajny akumulator litowo-jonowy 21700 oraz zmieniony nieco wygląd korony. Tak powstała wersja UE popularnego Feniksa.

Globemaster Liqui Moly. Środki do pielęgnacji broni najwyższej jakości

Liqui Moly. Środki do pielęgnacji broni najwyższej jakości Liqui Moly. Środki do pielęgnacji broni najwyższej jakości

Niemiecka chemia jest najlepsza. Proszki, płyny do zmywania, mydła itp. Powszechnie wiadomo. Ciężko się z tym nie zgodzić i polemizować. Na warsztat testowy wjechały kolejne produkty do konserwacji i czyszczenia...

Niemiecka chemia jest najlepsza. Proszki, płyny do zmywania, mydła itp. Powszechnie wiadomo. Ciężko się z tym nie zgodzić i polemizować. Na warsztat testowy wjechały kolejne produkty do konserwacji i czyszczenia broni palnej, tym razem marki Liqui Moly GmbH, od 1 stycznia 2018 r. będącej częścią grupy Würth. To niemiecka firma specjalizująca się w olejach, smarach i dodatkach do obsługi maszyn pracujących. W skrócie samochodów i motocykli. Użytkownicy broni palnej, którzy interesują się motoryzacją,...

Globemaster Wikiński tłumik - Featherweight 269

Wikiński tłumik - Featherweight 269 Wikiński tłumik - Featherweight 269

Huk wystrzału, który towarzyszy strzelaniu z broni palnej, jest nieodłącznym zjawiskiem sprawiającym dyskomfort niektórym strzelcom. Ludzki narząd słuchu może doznać trwałego mechanicznego uszczerbku w...

Huk wystrzału, który towarzyszy strzelaniu z broni palnej, jest nieodłącznym zjawiskiem sprawiającym dyskomfort niektórym strzelcom. Ludzki narząd słuchu może doznać trwałego mechanicznego uszczerbku w wyniku narażenia go na dźwięki przekraczające 120 dB. Dźwięk wystrzału waha się w przedziale 134 – 165 dB, przy czym przedział 157 – 160 dB jest tak silnie odczuwany, iż może kojarzyć sie z intensywnym bólem. Oczywiście wartości natężenia dźwięku są różne dla poszczególnych kalibrów oraz warunków,...

Globemaster ASE UTRA RADIEN - nowy tłumik z krainy Św. Mikołaja

ASE UTRA RADIEN - nowy tłumik z krainy Św. Mikołaja ASE UTRA RADIEN - nowy tłumik z krainy Św. Mikołaja

ASE UTRA Oy to fińska firma bardzo dobrze znana z produkcji wszelkiego rodzaju urządzeń wylotowych montowanych na broni strzeleckiej. Od kompensatorów odrzutu zaczynając, a na tłumikach kończąc. Doskonale...

ASE UTRA Oy to fińska firma bardzo dobrze znana z produkcji wszelkiego rodzaju urządzeń wylotowych montowanych na broni strzeleckiej. Od kompensatorów odrzutu zaczynając, a na tłumikach kończąc. Doskonale znana i ceniona przez użytkowników instytucji państwowych, które wyposażają swoich pracowników w urządzenia wylotowe typu tłumik, zapewniając jednocześnie komfortowe warunki pracy i bezpieczeństwo dla aparatu słuchu użytkownika.

Radosław Tyślewicz Wisport Crafter cz. 2

Wisport Crafter cz. 2 Wisport Crafter cz. 2

Obiecałem kolejny, tym razem długodystansowy test najnowszego plecaka firmy Wisport. Co prawda ze względów zawodowo-organizacyjnych udało się odbyć tylko część zaplanowanej trasy od Żywca przez „Westerplatte...

Obiecałem kolejny, tym razem długodystansowy test najnowszego plecaka firmy Wisport. Co prawda ze względów zawodowo-organizacyjnych udało się odbyć tylko część zaplanowanej trasy od Żywca przez „Westerplatte południa” z września 1939 r. na Węgierskiej Górce po Rysy w Tatrach i całość zakończyła się na przełęczy Głuchaczki, ale tych kilka dni marszu pozwoliło zweryfikować pierwsze obserwacje opisane wcześniej. Niestety, „korki” na szlakach oraz limit czasu nie pozwoliły na osiągnięcie najwyższego...

Konrad Brodewicz, Radosław Tyślewicz Nowe wcielenie noża od Benchmade z USA

Nowe wcielenie noża od Benchmade z USA Nowe wcielenie noża od Benchmade z USA

Firma Benchmade rozpoczęła swoją przygodę z produkcją różnego rodzaju noży już w latach 80., czyli nie mniej niż 30 lat temu. Początki były skromne. Pierwsze egzemplarze wykonywane były na używanych urządzeniach...

Firma Benchmade rozpoczęła swoją przygodę z produkcją różnego rodzaju noży już w latach 80., czyli nie mniej niż 30 lat temu. Początki były skromne. Pierwsze egzemplarze wykonywane były na używanych urządzeniach kupionych okazyjnie od przechodzącego na emeryturę producenta innego rodzaju ostrzy, który nie znalazł godnego następcy i kontynuatora swojej działalności. Obecnie po 30 latach firma zatrudnia kilkaset osób i produkuje różnego rodzaju wysoko cenione noże myśliwskie, ratownicze, outdoorowe,...

Wojciech Jagielski Defender RGB i IR - test nowych latarek Mactronic

Defender RGB i IR - test nowych latarek Mactronic Defender RGB i IR - test nowych latarek Mactronic

Wrocławska firma Mactronic wprowadziła w tym roku na rynek kolejne nowe latarki – Defender RGB i Defender +IR. Dzięki uprzejmości producenta mieliśmy możliwość przetestowania nowych produktów, sprawdzenia...

Wrocławska firma Mactronic wprowadziła w tym roku na rynek kolejne nowe latarki – Defender RGB i Defender +IR. Dzięki uprzejmości producenta mieliśmy możliwość przetestowania nowych produktów, sprawdzenia czym się różnią oraz przyjrzenia się ich mocnym i słabszym stronom.

Globemaster ASE Utra SL5i– stalowa puszka z Finlandii

ASE Utra SL5i– stalowa puszka z Finlandii ASE Utra SL5i– stalowa puszka z Finlandii

Fińska firma ASE UTRA, znany i ceniony producent akcesoriów do broni palnej, posiada w swojej ofercie bardzo ciekawe tłumiki serii SL. Tłumiki te są przeznaczone na rynek cywilny, dedykowane myśliwym i...

Fińska firma ASE UTRA, znany i ceniony producent akcesoriów do broni palnej, posiada w swojej ofercie bardzo ciekawe tłumiki serii SL. Tłumiki te są przeznaczone na rynek cywilny, dedykowane myśliwym i strzelcom sportowym. Dzięki polskiemu dystrybutorowi, firmie INCORSA, otrzymałem do testów tłumik SL5i do kalibru .223 (5.56 mm x 45). Tłumik dostępny jest z gwintami do montowania na karabinach wyposażonych w gwinty: M14 x1; M15 x1; M17 x1; M18 x1, 1/2” x20 i 5/8” x24.

Globemaster Czyszczenie tłumików - warto czy nie warto? Oto jest pytanie

Czyszczenie tłumików - warto czy nie warto? Oto jest pytanie Czyszczenie tłumików - warto czy nie warto? Oto jest pytanie

Każdy z nas, strzelających rekreacyjnie czy sportowo zna strzelców, którzy regularnie po każdej sesji na strzelnicy czyszczą z niebywałym pietyzmem swą broń. Podobnie zna również strzelca, który wygłasza...

Każdy z nas, strzelających rekreacyjnie czy sportowo zna strzelców, którzy regularnie po każdej sesji na strzelnicy czyszczą z niebywałym pietyzmem swą broń. Podobnie zna również strzelca, który wygłasza heretyczne wręcz stwierdzenia, że broni czyścić i smarować nie trzeba. Temat czyszczenia broni pozostawię jednak na inne rozważania, a dziś zajmę się niemniej ważną kwestią czyszczenia tłumików. I tu od razu przytoczę znane powiedzenie: „jak dbasz to masz”.

Redakcja Legginsy HOYDEN Range Tight od Helikon-Tex

Legginsy HOYDEN Range Tight od Helikon-Tex Legginsy HOYDEN Range Tight od Helikon-Tex

Legginsy HOYDEN Range Tight mają uniwersalne zastosowanie. Sprawdzają się zarówno na szlaku, strzelnicy czy podczas ćwiczeń fizycznych. Polski producent systematycznie wzbogaca swój asortyment o ten skierowany...

Legginsy HOYDEN Range Tight mają uniwersalne zastosowanie. Sprawdzają się zarówno na szlaku, strzelnicy czy podczas ćwiczeń fizycznych. Polski producent systematycznie wzbogaca swój asortyment o ten skierowany do pań, produkując odzież dla tych kobiet, które także korzystają z broni, są aktywne i wysportowane.

Wojciech Jagielski Test latarki Olight Odin

Test latarki Olight Odin Test latarki Olight Odin

Olight w 2020 roku zaproponował kilka nowych latarek, na szczególną uwagę zasługuje jednak nowa linia nazwana na cześć boga skandynawskich wojowników. Odyn to najważniejszy z bogów nordyckich, bóg wojny...

Olight w 2020 roku zaproponował kilka nowych latarek, na szczególną uwagę zasługuje jednak nowa linia nazwana na cześć boga skandynawskich wojowników. Odyn to najważniejszy z bogów nordyckich, bóg wojny i wojowników. Czy Olight Odin stanie się „świetlistym bogiem” żołnierzy? Przekonajmy się, ile Odin ma z Odyna.

Radosław Tyślewicz, HAIX Group „Heroes wear Haix”

„Heroes wear Haix” „Heroes wear Haix”

Tytułowy slogan reklamowy producenta zachęcił mnie do dość intensywnego testu tego modelu butów. Postanowiłem być herosem i w zaledwie cztery i pół dnia pokonać w nich od razu 100 km, sprawdzając jednocześnie,...

Tytułowy slogan reklamowy producenta zachęcił mnie do dość intensywnego testu tego modelu butów. Postanowiłem być herosem i w zaledwie cztery i pół dnia pokonać w nich od razu 100 km, sprawdzając jednocześnie, na ile model ten sprawdzi się podczas taktycznego pokonywania terenów leśnych oraz jako but miejski codziennego użytku.

Radosław Tyślewicz Drugi test butów Bates Delta 9 i Delta 8 Gore-Tex

Drugi test butów Bates Delta 9 i Delta 8 Gore-Tex Drugi test butów Bates Delta 9 i Delta 8 Gore-Tex

Buty Bates Delta 9 Gore-Tex w trakcie trwania testów zostały spakowane do plecaka jednego z uczestników jesiennej selekcji do Jednostki Specjalnej przeprowadzonej w Bieszczadach w 2020 roku. Zostały zabrane...

Buty Bates Delta 9 Gore-Tex w trakcie trwania testów zostały spakowane do plecaka jednego z uczestników jesiennej selekcji do Jednostki Specjalnej przeprowadzonej w Bieszczadach w 2020 roku. Zostały zabrane jako drugie buty na trudne warunki panujące w tym okresie w górach, zgodnie z listą rzeczy obowiązkowych dla uczestnika selekcji do oddziałów bojowych wojsk specjalnych. Błoto, śnieg, tereny podmokłe, ciągły deficyt ciepła i wszechobecna wilgoć – wszystkie te czynniki przy tak ekstremalnej próbie...

Wojciech Jagielski Sygnalizator taktyczny Olight Freyr

Sygnalizator taktyczny Olight Freyr Sygnalizator taktyczny Olight Freyr

Olight postanowił kontynuować sagę nordyckich bogów i kolejną latarkę nazwał imieniem fallicznego (cokolwiek miałoby to znaczyć) bóstwa Freyra – boga roślinności, pokoju, bogactwa i… płodności. Jak Freyr...

Olight postanowił kontynuować sagę nordyckich bogów i kolejną latarkę nazwał imieniem fallicznego (cokolwiek miałoby to znaczyć) bóstwa Freyra – boga roślinności, pokoju, bogactwa i… płodności. Jak Freyr sprawdzi się w świeceniu, zaraz sprawdzimy.

Kamil Słoma, Izabela Stanke TRACER UV – nie tylko dla specjalistów

TRACER UV – nie tylko dla specjalistów TRACER UV – nie tylko dla specjalistów

Mactronic zaoferował swoim klientom kolejną solidną latarkę. Nie jest to jednak sprzęt, który lekką ręką można wtłoczyć pomiędzy tabuny innych ultra pancernych latarek z bajerami. Model TRACER UV jest...

Mactronic zaoferował swoim klientom kolejną solidną latarkę. Nie jest to jednak sprzęt, który lekką ręką można wtłoczyć pomiędzy tabuny innych ultra pancernych latarek z bajerami. Model TRACER UV jest wyważoną i przemyślaną konstrukcją, która jednak nie jest adresowana do przeciętnych posiadaczy „taktycznego kałduna” i na pierwszy rzut oka może nie mieć szerokiego grona entuzjastów.

Tomasz Łukaszewski Miejski test butów Bates Delta 8 Gore-Tex i Bates Delta 9 Gore-Tex

Miejski test butów Bates Delta 8 Gore-Tex i Bates Delta 9 Gore-Tex Miejski test butów Bates Delta 8 Gore-Tex i Bates Delta 9 Gore-Tex

W poprzednich numerach „SPECIAL OPS” mogłeś zapoznać się z dwuetapowym testem butów Bates Delta 8 Gore-Tex 2368 i Bates Delta 9 Gore-Tex 2900, przeprowadzonym przez czynnych żołnierzy z WOT i Wojsk Specjalnych,...

W poprzednich numerach „SPECIAL OPS” mogłeś zapoznać się z dwuetapowym testem butów Bates Delta 8 Gore-Tex 2368 i Bates Delta 9 Gore-Tex 2900, przeprowadzonym przez czynnych żołnierzy z WOT i Wojsk Specjalnych, zrealizowanym w trudnym terenie i podczas sprawowania codziennej służby. Trzeci test, ostatni z serii, przeprowadzony przez użytkownika cywilnego, to sprawdzian użyteczność obuwia w warunkach „miejskiej dżungli”.

Izabela Stanke Night Hunter 03 - Nocny Łowca od Mactronic

Night Hunter 03 - Nocny Łowca od Mactronic Night Hunter 03 - Nocny Łowca od Mactronic

Od lat 80. XX wieku Mactronic oferuje sprzęt oświetleniowy najwyższej jakości. Obecnie firma z Wrocławia przedstawia kolejną ciekawą propozycję. Każdy, kto korzystał kiedyś z jej produktów, wie doskonale,...

Od lat 80. XX wieku Mactronic oferuje sprzęt oświetleniowy najwyższej jakości. Obecnie firma z Wrocławia przedstawia kolejną ciekawą propozycję. Każdy, kto korzystał kiedyś z jej produktów, wie doskonale, że to nie jest sprzęt, który ot tak można wrzucić pomiędzy inne latarki.

Izabela Stanke MIAŁAM WIZJĘ... Termowizja HIKMICRO Lynx Pro LH19

MIAŁAM WIZJĘ... Termowizja HIKMICRO Lynx Pro LH19 MIAŁAM WIZJĘ... Termowizja HIKMICRO Lynx Pro LH19

HIKVISION to wiodący na świecie dostawca, produkujący pełen zestaw kompleksowych, nowoczesnych technologii i rozwiązań bezpieczeństwa, oraz producent kamer przemysłowych, który poszerza ofertę o podręczne...

HIKVISION to wiodący na świecie dostawca, produkujący pełen zestaw kompleksowych, nowoczesnych technologii i rozwiązań bezpieczeństwa, oraz producent kamer przemysłowych, który poszerza ofertę o podręczne kamery termowizyjne, tworząc tym samym HIKMICRO. Jednym ze sztandarowych produktów jest seria kamer termowizyjnych Lynx Pro LH. Tym samym przełamuje monopol wielu firm wprowadzając na rynek niestandardową specyfikację w niespotykanej cenie i rozmiarach. Zdjęcia: Izabela Stanke

Piotr Górski Test lornetki Bushnell Legacy WP 10 x 50 mm

Test lornetki Bushnell Legacy WP 10 x 50 mm Test lornetki Bushnell Legacy WP 10 x 50 mm

Bushnell to znana, prestiżowa marka produkująca optykę, tj. lornetki, lunety, lunety celownicze, teleskopy, kolimatory, noktowizory, dalmierze, kompasy, statywy oraz przeróżne okulary i gogle. W USA Bushnell...

Bushnell to znana, prestiżowa marka produkująca optykę, tj. lornetki, lunety, lunety celownicze, teleskopy, kolimatory, noktowizory, dalmierze, kompasy, statywy oraz przeróżne okulary i gogle. W USA Bushnell w swojej dziedzinie jest rynkowym liderem, co zdaje się być wystarczającą rekomendacją dla jego produktów, choć istnieje oczywiście wielu rynkowych i godnych konkurentów Bushnella. Od 1948 roku ta firma z południowej Pensylwanii, założona przez Dave’a Bushnella, specjalizuje się w produkcji akcesoriów...

Najnowsze produkty i technologie

pcphunters.com Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie? Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?

Helikon-Tex Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów...

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów Guardian wchodzi kamizelka oraz 16 elementów, które można dowolnie konfigurować. Kamizelka Guardian Plate Carrier umożliwia przenoszenie płyt w najbardziej popularnych standardach: E-Cut (SAPI/ESAPI), Swimmer Cut oraz Shooter Cut.

Krzysztof Miliński Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa

Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa

Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła...

Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła do różnych zadań służbowych, od montażu na broni po nocne kierowanie ruchem na drodze.

Militaria.pl Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić...

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić wydajność pracy i zapewnić bezpieczeństwo. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów profesjonalnych rękawic jest marka Mechanix-Wear. W artykule przyjrzymy się różnym modelom rękawic tej firmy, podpowiemy jakie technologie w nich zastosowano oraz do jakich celów warto się w nie wyposażyć.

Griffin Group Defence E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie...

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie NVD (Night Vision Device). Trwający konflikt w Ukrainie, a szczególnie spektakularne sukcesy ukraińskich sił specjalnych, potwierdziły wpływ tego rodzaju wyposażenia indywidualnego na uzyskiwanie przewagi nad przeciwnikiem i w konsekwencji skuteczność w zakresie wykonywanych zadań w porze nocnej.

Militaria.pl “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

“Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera...

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera jego celność. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze, jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.

Krzysztof Miliński Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie!

Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie! Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882  – pierwsze starcie!

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...

Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.