7. eds ćwiczyła z operatorami WS

Tomasz Łukaszewski  /  SPECIAL OPS 3/2020  /  21-08-2020  /  2
Odnotowujemy przeprowadzenie nad morzem kilkudniowego intensywnego szkolenia lotniczego żołnierzy 7. Eskadry Działań Specjalnych z Powidza i żołnierzy Wojsk Specjalnych z wykorzystaniem śmigłowców Mi-17.
Odnotowujemy przeprowadzenie nad morzem kilkudniowego intensywnego szkolenia lotniczego żołnierzy 7. Eskadry Działań Specjalnych z Powidza i żołnierzy Wojsk Specjalnych z wykorzystaniem śmigłowców Mi-17. Źródło: 7.eds (Fot.: Husky, Boniek)

W połowie maja 2020 r. 7. Eskadra Działań Specjalnych (7. eds) z Powidza realizowała kilkudniowe intensywne szkolenie nad morzem z wykorzystaniem śmigłowców Mi-17.  Ćwiczenia, w których udział brali także operatorzy z innych jednostek Wojsk Specjalnych, zaplanowano tak, aby zachować maksymalny realizm prowadzonych zadań zgodnie z zasadą: „szkol się tak, jak będziesz walczył”.

Zdjęcia: Boniek, Husky

To kolejne szkolenie powidzkiej eskadry z udziałem operatorów jednostek specjalnych, które jest okazją do doskonalenia procedur i koordynacji wspólnych działań. Ćwiczenia wykonywane były z pokładu śmigłowców Mi-17 będących na wyposażeniu 33. Bazy Lotnictwa Transportowegoi w dyspozycji 7. eds. To obecnie podstawowy wiropłat transportowy Wojska Polskiego. Podstawowym zadaniem tego śmigłowca, wyposażonego w napęd składający się z dwóch turbinowych silników lotniczych TW3-11MT serii 3, jest transport w kabinie ludzi i różnego typu ładunków. Dodatkowo istnieje także możliwość przewożenia ładunku niemieszczącego się do kabiny na podwieszeniu zewnętrznym. 

W ciągu pięciu dni intensywnych ćwiczeń żołnierze 7. eds trenowali nawigację w lotach nad morzem, różne sposoby desantowania do wody oraz sposoby zapewnienia osłony desantowań.

Dostęp do pełnej treści tego artykułu jest BEZPŁATNY, wymaga jednak zalogowania.
Logowanie
zapomniałem hasła
Załóż konto
Jeśli nie masz jeszcze Konta Użytkownika - prosimy o wypełnienie formularza rejestracyjnego. Czas potrzebny na założenie Konta Użytkownika to max. 1 minuta.
Dlaczego warto założyć konto użytkownika?
otrzymujesz bezpłatny dostęp do wielu przydatnych informacji;
co tydzień otrzymasz bezpłatny newsletter informujący o nowych artykułach, wydarzeniach związanych z branżą militarną oraz o najnowszym numerze magazynu SPECIAL OPS;
będziesz miał możliwość brania udziału w konkursach z cennymi nagrodami;
utworzysz swój Profil, dzięki któremu będziesz mógł pisać opinie i komentarze;
będziesz otrzymywać powiadomienia o promocjach i rabatach w naszej Księgarni Militarnej oraz zniżkach w sklepach naszych partnerów biznesowych.
Jednocześnie zapewniamy Cię, iż podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możesz zmienić swoje dane lub zażądać usunięcia konta.
Przed założeniem Konta sugerujemy zapoznać się z regulaminem.
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 3/2020

Komentarze

2
Fakty / 18-09-2020, 09:51
WS WP to jedyna realna siła mogąca prowadzić operacje CT/HR w każdym środowisku i okolicznościach, w kraju i zagranicą, w czasie kryzysu, wojny, a powinna także w czasie pokoju. Są wszechstronni, mają wszelkie siły i środki, kilka jednostek wyspecjalizowanych we wszelkich niezbędnych działaniach.

Zadania rozpracowania i monitorowania zagrozeń terrorystycnzych powinna wykonywać ABW i ona też powinna rozwinąć obecny WZiDA DPK w formację tj. BOA KGP z uwzględnieniem ekipy EOD. Nowa formacja powinna zostać uczyniona aeromobilną i ew. mieć dyżury / oddziały regionalne (nie więcje niż 2) - jej obszarem działania powinno być reagowanie na zdarzenia / sytuacje nie wymagające jeszcze poważnej dużej operacji, ale za to realizowane skrycie lub znane tylko ludziom akurat znajdującym sie na m-cu zdarzenia (tj. było to w PRL gdzie cenzurowano podobne wydarzenia w mediach).

Policyjne jednostki nalezy kierowac do zadań, jakie rzeczywiście wykonują i są w stanie zrealizować tzn. zatrzymań wysokiego ryzyka wśród nich odbijanie uprowadoznych ludzi dla okupu z rąk przestępców. CT / HR to wyższy poziom złozoności, a w krajowych warunkach i tak science fiction.

ABW dodatkowo zapewni niejawność wszystkiemu co wiąże się z działaniami AT / CT czego nie robi z wielu względów policja ... Jej liczne potkniecia w realnych dzialaniach każą wątpić, cyz podołaliby zagrozeniu terrorystycznemu, a niedomagania ich jednsotek, jakie znam nie są do pokonania dzięki lepszemu wizerunkowi medialnemu .... Co dotyczy też Z, które powinno skupić się na działaniach przecidywersyjnych w ramach OS Ż "Warszawa", oddając Close Protection" dygnitarzy także ABW samej zaś uzupłnieć potencjał WS WP własnie o jednsotke rpzecidywersyjną tj. niegdyś istniały w pułkach SAS TA tyle, ze zawodową. Zadania BOR i OS Ż Wawa można przekazać ponownie tj. CT / HR to ABW towrząc służbę wyspecjalizowaną, a Policję i ŻW skierowac do zadań z zakresu ładu i porządku: CBŚP należałoby połączyć z CBA i stowrzyć służbę do zwalczania wszelkiej zorganizowanej prrzestępczości i zbrodni (wg. kategorii KK) wspieraną jeśli to koneiczne przez wyspecjalizowane ogniwa ABW (szersze możliwości działania tej służby wtedy gdy przestępstwo bezpośrednio godzi w bezpieczeństwo państwa).
Fakty / 18-09-2020, 09:57
Sam fakt, że 7 EDS mgłaby otrzymać pełne usprzętowienie zamiast częściowego przemawia za moimi słowami: wszystkie S-70I jakie kupiono dla Policji i WP mogłyby należeć do WS WP, a być jedynie przydzielone proponowanej jednsotce CT / HR ABW na bazie WZiDA DPK. Dodatkowo zakup dla nich już przyjętych na wypsoażenie (chociaż wciąż nie dostarczonych) AW-101 dałby poważne możliwości, wręcz kompletne działania w każdym środowisku. Przydzielenie proponowanych dla WS WP AW101 do bazy w Babich Dołach w Trójmieście spowodowałoby stworzenie koniecznej bazy środków transportu w ujęciu rodzajów i umiejscowienia, ostatni krok to stworzenie warunków do operowania na południu kraju szczególnie w górach i w Aglomeracji Śląskiej. Tu z pomocą mołogby przyjść KGSG (posiadają WZD w Nowym Sączu).
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Monokulary termowizyjne - który model wybrać?
okulary balistyczne

 


Jakie wyposażenie na udane grzybobranie » Poznaj moc zegarków wykorzystywanych przez służby specjalne »
systemy rozpoznawcze zegraki taktyczne

 


Gdzie zdobędziesz wsparcie w strzeleckiej pasji »
Buty do zadań specjalnych

Jak poprawić celność broni » Czym powinny wyróżniać się latarki taktyczne »
broń konserwacja latarka taktyczna

 


Do czego tak naprawdę służy latarka taktyczna »
latarka taktyczna

 


Gdy ciemność nie jest Twoim sprzymierzeńcem » Wypróbuj smar do ruchomej części broni »
zasilanie smar do pielęgnacji broni

 


Złóż własną broń »
bron składana

 


Bluza taktyczna sprawdzona w boju - czym może Cię zaskoczyć » Czego nie wiesz o analogowych goglach noktowizyjnych »
bluza taktyczna gogle balistyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Jaki sprzęt wybierają strzelcy wyborowi » Nie strać celu w ciemności »
urzadzenia optyczne oświetlenie taktyczne

 


Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego  »
kurs strzelecki

 


Wyposaż się w sprzęt do pracy w trudnych warunkach » Wypatrz swojego wroga z odległości »
hydrauliczny wyważacz

Latarki na karabin -  niewielkie gabarety duża moc - przekonaj się »
latrki na karabin

 


Jak ułatwić szybkie przemieszczanie w mroku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

 


Sprzęt do wspinaczki, który zapewni maksimum swobody i bezpieczeństwa » Dobierz wyposażenie na miarę sytuacji »
latarki czołowe

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Aktualny numer

4/2020
SPECIAL OPS 4/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - 30 lat ZW
  • - GOI SOK
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl