7. eds ćwiczyła z operatorami WS

Tomasz Łukaszewski  /  SPECIAL OPS 3/2020  /  21-08-2020  /  3
Odnotowujemy przeprowadzenie nad morzem kilkudniowego intensywnego szkolenia lotniczego żołnierzy 7. Eskadry Działań Specjalnych z Powidza i żołnierzy Wojsk Specjalnych z wykorzystaniem śmigłowców Mi-17.
Odnotowujemy przeprowadzenie nad morzem kilkudniowego intensywnego szkolenia lotniczego żołnierzy 7. Eskadry Działań Specjalnych z Powidza i żołnierzy Wojsk Specjalnych z wykorzystaniem śmigłowców Mi-17. Źródło: 7.eds (Fot.: Husky, Boniek)

W połowie maja 2020 r. 7. Eskadra Działań Specjalnych (7. eds) z Powidza realizowała kilkudniowe intensywne szkolenie nad morzem z wykorzystaniem śmigłowców Mi-17.  Ćwiczenia, w których udział brali także operatorzy z innych jednostek Wojsk Specjalnych, zaplanowano tak, aby zachować maksymalny realizm prowadzonych zadań zgodnie z zasadą: „szkol się tak, jak będziesz walczył”.

Zdjęcia: Boniek, Husky

To kolejne szkolenie powidzkiej eskadry z udziałem operatorów jednostek specjalnych, które jest okazją do doskonalenia procedur i koordynacji wspólnych działań. Ćwiczenia wykonywane były z pokładu śmigłowców Mi-17 będących na wyposażeniu 33. Bazy Lotnictwa Transportowegoi w dyspozycji 7. eds. To obecnie podstawowy wiropłat transportowy Wojska Polskiego. Podstawowym zadaniem tego śmigłowca, wyposażonego w napęd składający się z dwóch turbinowych silników lotniczych TW3-11MT serii 3, jest transport w kabinie ludzi i różnego typu ładunków. Dodatkowo istnieje także możliwość przewożenia ładunku niemieszczącego się do kabiny na podwieszeniu zewnętrznym. 

W ciągu pięciu dni intensywnych ćwiczeń żołnierze 7. eds trenowali nawigację w lotach nad morzem, różne sposoby desantowania do wody oraz sposoby zapewnienia osłony desantowań.

Dostęp do pełnej treści tego artykułu jest BEZPŁATNY, wymaga jednak zalogowania.
Logowanie
zapomniałem hasła
Załóż konto
Jeśli nie masz jeszcze Konta Użytkownika - prosimy o wypełnienie formularza rejestracyjnego. Czas potrzebny na założenie Konta Użytkownika to max. 1 minuta.
Dlaczego warto założyć konto użytkownika?
otrzymujesz bezpłatny dostęp do wielu przydatnych informacji;
co tydzień otrzymasz bezpłatny newsletter informujący o nowych artykułach, wydarzeniach związanych z branżą militarną oraz o najnowszym numerze magazynu SPECIAL OPS;
będziesz miał możliwość brania udziału w konkursach z cennymi nagrodami;
utworzysz swój Profil, dzięki któremu będziesz mógł pisać opinie i komentarze;
będziesz otrzymywać powiadomienia o promocjach i rabatach w naszej Księgarni Militarnej oraz zniżkach w sklepach naszych partnerów biznesowych.
Jednocześnie zapewniamy Cię, iż podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możesz zmienić swoje dane lub zażądać usunięcia konta.
Przed założeniem Konta sugerujemy zapoznać się z regulaminem.
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 3/2020

Komentarze

3
Fakty / 18-09-2020, 09:51
WS WP to jedyna realna siła mogąca prowadzić operacje CT/HR w każdym środowisku i okolicznościach, w kraju i zagranicą, w czasie kryzysu, wojny, a powinna także w czasie pokoju. Są wszechstronni, mają wszelkie siły i środki, kilka jednostek wyspecjalizowanych we wszelkich niezbędnych działaniach.

Zadania rozpracowania i monitorowania zagrozeń terrorystycnzych powinna wykonywać ABW i ona też powinna rozwinąć obecny WZiDA DPK w formację tj. BOA KGP z uwzględnieniem ekipy EOD. Nowa formacja powinna zostać uczyniona aeromobilną i ew. mieć dyżury / oddziały regionalne (nie więcje niż 2) - jej obszarem działania powinno być reagowanie na zdarzenia / sytuacje nie wymagające jeszcze poważnej dużej operacji, ale za to realizowane skrycie lub znane tylko ludziom akurat znajdującym sie na m-cu zdarzenia (tj. było to w PRL gdzie cenzurowano podobne wydarzenia w mediach).

Policyjne jednostki nalezy kierowac do zadań, jakie rzeczywiście wykonują i są w stanie zrealizować tzn. zatrzymań wysokiego ryzyka wśród nich odbijanie uprowadoznych ludzi dla okupu z rąk przestępców. CT / HR to wyższy poziom złozoności, a w krajowych warunkach i tak science fiction.

ABW dodatkowo zapewni niejawność wszystkiemu co wiąże się z działaniami AT / CT czego nie robi z wielu względów policja ... Jej liczne potkniecia w realnych dzialaniach każą wątpić, cyz podołaliby zagrozeniu terrorystycznemu, a niedomagania ich jednsotek, jakie znam nie są do pokonania dzięki lepszemu wizerunkowi medialnemu .... Co dotyczy też Z, które powinno skupić się na działaniach przecidywersyjnych w ramach OS Ż "Warszawa", oddając Close Protection" dygnitarzy także ABW samej zaś uzupłnieć potencjał WS WP własnie o jednsotke rpzecidywersyjną tj. niegdyś istniały w pułkach SAS TA tyle, ze zawodową. Zadania BOR i OS Ż Wawa można przekazać ponownie tj. CT / HR to ABW towrząc służbę wyspecjalizowaną, a Policję i ŻW skierowac do zadań z zakresu ładu i porządku: CBŚP należałoby połączyć z CBA i stowrzyć służbę do zwalczania wszelkiej zorganizowanej prrzestępczości i zbrodni (wg. kategorii KK) wspieraną jeśli to koneiczne przez wyspecjalizowane ogniwa ABW (szersze możliwości działania tej służby wtedy gdy przestępstwo bezpośrednio godzi w bezpieczeństwo państwa).
Fakty / 18-09-2020, 09:57
Sam fakt, że 7 EDS mgłaby otrzymać pełne usprzętowienie zamiast częściowego przemawia za moimi słowami: wszystkie S-70I jakie kupiono dla Policji i WP mogłyby należeć do WS WP, a być jedynie przydzielone proponowanej jednsotce CT / HR ABW na bazie WZiDA DPK. Dodatkowo zakup dla nich już przyjętych na wypsoażenie (chociaż wciąż nie dostarczonych) AW-101 dałby poważne możliwości, wręcz kompletne działania w każdym środowisku. Przydzielenie proponowanych dla WS WP AW101 do bazy w Babich Dołach w Trójmieście spowodowałoby stworzenie koniecznej bazy środków transportu w ujęciu rodzajów i umiejscowienia, ostatni krok to stworzenie warunków do operowania na południu kraju szczególnie w górach i w Aglomeracji Śląskiej. Tu z pomocą mołogby przyjść KGSG (posiadają WZD w Nowym Sączu).
Fakty / 18-12-2020, 14:01
Dodatkowo warto wspomnieć, że np. w USA w ramach FBI jednostka HRT wchodzi w skład szerszej struktury tzn. CIRG (Critical Incident Response Group) grupujacej wszelkich specjalistów i środki do operacji AT czy CT. Przerzut powietrzny wszystkich sił i środków na m-ce zdarzenia, przecież licznych i ciężkich, zapewniają siły zbrojne USA. Mój pogląd jest dalej idący: wojskowa 7 EDS zapewniający kompleksowo tę aeromobilność. Wchodzi on w skład Sił Powietrznych więc wyposażenie powinien mieć zestandaryzowane, ale należy je poszerzyć - to powinien być dywizjon dysponujący tj. pierwsza lotnicza formacja specjalna w Polsce czyli Lotnicza Grupa Poszukiwawczo - Ratownicza również samoloty. Przydałyby się przynajmniej 2 typy śmigłowców: Blackhawk już jest chociaż nie tj. mają jednostki SOCOM, tylko następcy MI-17 nie widać :-) Taka jednostka mogłaby nabierać doświadczenia w misjach, zapewniać działanie szczególnie w nocy / utrudnionych warunkach atmosferycznych, zdolności latania techniką NOE itd. Jeżeli stać nas tylko na jedną eskadrę to nie ma co się rozdrabniać: JEDNA JEDNOSTKA Z PRAWDZIWEGO ZDARZENIA. Eskadra to jednak mało, dywizjon byłby właściwszym rozwiazaniem.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

Latarka odporna na wszytko? Przekonaj się »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w uzbrojeniu komandosa »
uzbrojenie

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Kolejne zatrzymania podejrzanych o udział w grupie handlującej narkotykami

Działania policjantów z Wołomina prowadzone przy wsparciu funkcjonariuszy Komendy Stołecznej Policji, Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji z Radomia i Bydgoszczy, doprowadziły do...

Aktualny numer

5/2021
SPECIAL OPS 5/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - „Born to fight” MD 530F Cayuse Warrior
  • - Skuteczni razem
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl