Lotniczy epizod ćwiczenia Renegade zakończony

 Redakcja  /  10-05-2022
Operatorzy SPKP Łódź w czasie lotniczego epizodu ćwiczenia Renegade/Sarex-22
Operatorzy SPKP Łódź w czasie lotniczego epizodu ćwiczenia Renegade/Sarex-22 Fot. st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek / Combat Camera Poland

Lotniczy epizod ćwiczenia Renegade/Sarex-22 zakładał, że terroryści uprowadzili cywilny statek powietrzny, który stanowił zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju.

Lotniczy epizod ćwiczenia Renegade/Sarex-22

Cywilny statek powietrzny wykonywał lot w przestrzeni RP. Start odbył się z lotniska Chopina w Warszawie z planowanym lądowaniem na lotnisku w Szczecinie-Goleniowie. 

Podczas wykonywania procedury odlotowej utracił łączność z organami kierowania ruchem lotniczym w obszarze odpowiedzialności kontroli zbliżania. Niespodziewanie zmienił planowany kurs. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej otrzymała informację od przewoźnika lotniczego o możliwości wystąpienia ataku terrorystycznego na podstawie otrzymanego anonimowego telefonu. 

Zgodnie z obowiązującymi procedurami służby kontroli PAŻP niezwłocznie powiadomiły Centrum Operacji Powietrznych-Dowództwo Komponentu Powietrznego o zagrożeniu w polskiej przestrzeni powietrznej. Dyżurny Dowódca Obrony Powietrznej podjął działania o uruchomieniu lotniczych sił i środków systemu Obrony Powietrznej oraz aktywacji wojskowych lotnisk interwencyjnych. 

W dalszej kolejności uuchomiono system powszechnego ostrzegania i alarmowania w celu przeciwdziania zagrożeniom z powietrza. Jednakże z oczywistych względów związanych z przebywaniem dużej liczby osób z Ukrainy na terenie Polski realnie nie użyto syren alarmowych. Aktywowana została narodowa para dyżurna samolotów F-16, której zadaniem było rozpoznanie i przechwycenie uprowadzonego statku powietrznego oraz doprowadzenie do lądowania na wyznaczonym lotnisku. Terroryści wylądowali na cywilnym lotnisku w Łodzi. 

Przeczytaj także: 77. rocznica zakończenia II wojny światowej >>

W międzyczasie podjęte zostały działania Policji. Zabezpieczony został teren zewnętrzny lotniska oraz zapewniono bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Skierowano do działań zespół negocjatorów policyjnych, funkcjonariuszy Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Łodzi. W wyniku przeprowadzonych negocjacji porywacze stopniowo uwalniali zakładników, a następnie dobrowolnie poddali się.

W pasażerów wcielili się podchorążowie Lotniczej Akademii Wojskowej, natomiast w porywaczy żołnierze Żandarmerii Wojskowej i funkcjonariuszy Policji. Cywilny statek powietrzny podgrywał samolot G550 Gulfstream z 1 Bazy Lotnictwa Transportowego. Natomiast narodowa parę dyżurną w składzie dwóch samolotów F-16 wystawiła 32 Baza Lotnictwa Taktycznego z Łasku. Ponadto w epizodzie udział wzięli przedstawiciele Straży Granicznej.

Cztery epiozdy ćwiczeń

Ćwiczenia Renegade/Sarex-22 potrwają do 13 maja.

Kolejne trzy epizody ćwiczeń odbędą się w województwie zachodniopomorskim, na wodach południowego Bałtyku, w okolicach Kobylej Góry w województwie wielkopolskim i na Jeziorze Zegrzyńskim. Służby będą ćwiczyć działania po katastrofie lotniczej, takie jak poszukiwanie, odnalezienie i udzielenie pomocy medycznej poszkodowanym. Będą też współpracować z jednostkami medycznymi, które mogłyby udzielić pomocy rannym w tego typu zdarzeniach. Ćwiczenia Renegade są prowadzone od 2008 roku. W zeszłym roku w brało w nich udział łącznie około tysiąca żołnierzy i przedstawicieli cywilnych służb ratunkowych. Do realizacji epizodów użyto pięć różnego rodzaju wojskowych statków powietrznych, między innymi rządowy samolot, myśliwce F-16 oraz samoloty patrolowe Bryza. W działaniach brało też udział dziewięć śmigłowców, w tym będące na wyposażeniu policji Black Hawk.

Źródło: Wojsko Polskie

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

[Renegade Sarex 22, Ćwiczenia, Wojsko Polskie, SPKP Łódź, Lotnisko, Porwany Samolot]

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  8

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

oulary taktyczne

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Czy masz odpowiednie obuwie na wiosenne wojaże? Sprawdź »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl