Koniec II wojny światowej
Rozmowy kapitulacyjne z Niemcami po zdobyciu Berlina trwały od 5 do7 maja 1945 roku i zostały zwieńczone podpisaniem aktu bezwarunkowego złożenia broni we francuskim mieście Reims. Jednym z ustaleń aktu złożenia broni było zakończenie działań wojennych do do 8 maja, do godziny 23:01.
Przeciwko zawarciu porozumienia z III Rzeszą, bez własnego udziału w pertraktacjach, stanowczo zaprotestowali Sowieci, domagając się powtórnego parafowania dokumentu. Ostatecznie doszło do tego 8 maja późnym wieczorem.
ZSRR reprezentował marszałek Georgij Żukow. Ze strony aliantów podpisy złożyli generałowie Arthur Tedder, Jean de Lattre de Tassigny i Carl Spaatz, a w imieniu Niemiec – feldmarszałek Wilhelm Keitel i generał Hans Jürgen-Stumpf.
Przeczytaj także: Instruktorzy Gwardii Narodowej USA będą szkolić WOT >>
Akt kapitulacji Niemiec oznaczał koniec sześcioletnich zmagań. Nie oznaczał jednak uwolnienia kontynentu spod panowania autorytaryzmu. Europa Środkowa na pół wieku znalazła się pod kontrolą ZSRR.
Od 2015 roku 8 maja w Polsce jest oficjalnie obchodzony Narodowy Dzień Zwycięstwa, który zastąpił Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności, celebrowane do 2014 r. w dniu 9 maja.
Źródło: muzeum1939.pl
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |
[Narodowy Dzień Zwycięstwa, Druga Wojna Światowa, Koniec Wojny, 77 Rocznica]