Na ratunek po eksplozji bomby

 Redakcja  /  19-07-2021
Fot. Źródło: WPR Katowice, Policja Śląska

14 lipca 2021 r. w Katowicach odbyły się wspólne ćwiczenia ratowników medycznych, policyjnych pirotechników oraz żołnierzy. Cykliczne szkolenia to konieczność, bo policyjni pirotechnicy na Śląsku wzywani są do zdarzeń znacznie częściej niż w pozostałej części kraju. Tylko w tym roku patrol minersko-pirotechniczny z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Katowicach wyjeżdżał do interwencji 72 razy. W ubiegłym roku było takich interwencji 149.

Udzielanie pomocy medycznej po ekspolzji improwizowanego urządzenia wybuchowego było przedmiotem wspólnych ćwiczeń ratowników medycznych z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach, pirotechników z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Katowicach oraz żołnierzy Jednostki Wojskowej AGAT z Gliwic.

Scenariusz zakładał, że w piwnicy jednego z budynków w Katowicach doszło do eksplozji ładunku wybuchowego. Pirotechnicy i medycy musieli pomóc rannemu, zgodnie z panującym w armii protokołem TCCC (Tactical Combat Casualty Care), czyli ewakuować rannego ze strefy niebezpiecznej do względnie bezpiecznej, ocenić stan jego zdrowia i przenieś do strefy bezpiecznej oraz udzielić pomocy medycznej.

Przeczytaj także: Nowy numer SPECIAL OPS >>

Ćwiczeniom przyglądali się: Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach inspektor Roman Rabsztyn, Członek Zarządu Województwa Śląskiego Izabela Domogała, Dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach Łukasz Pach, Klaudiusz Nadolny Dyrektor Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu oraz dziennikarze śląskich mediów.

Cykliczne szkolenia to konieczność, bo policyjni pirotechnicy na Śląsku wzywani są do zdarzeń znacznie częściej niż w pozostałej części kraju. I nie są to fikcyjne informacje o bombach w sądach czy centrach handlowych. To liczba największa w kraju, ze względu na specyfikę regionu: dużą liczbę pozostałości po I i II wojnie światowej oraz kopalń, gdzie od lat stosuje się materiały wybuchowe. Niebezpieczne materiały znajdowane są wszędzie: w lasach, parkach, piwnicach i strychach domów, na polach oraz na terenach inwestycyjnych. Czasem znajdują je wulkanizatorzy czy mechanicy samochodowi.

Najgłośniejszym przykładem eksplozji improwizowanego ładunku wybuchowego jest wydarzenie w Kuźni Raciborskiej w 2019 roku, podczas którego zginęło trzech wojskowych saperów z Gliwic, a trzech zostało ciężko rannych. Akcja ratunkowa była wówczas prawdziwym sprawdzianem dla wszystkich służb.Niemniej na taką ewentualność służby ratunkowe muszą być przygotowane codziennie, by móc szybko zapewnić pomoc poszkodowanym pirotechnikom. Nie jest to łatwe ze względu na miejsca, w których może dojść do eksplozji, ubiór pirotechnika i skalę obrażeń ciała, jakie może przynieść eksplozja.Dlatego pirotechnicy z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Katowicach oraz ratownicy medyczni z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach odbywają cykliczne szkolenia, tak by ratownicy mogli przećwiczyć udzielanie pomocy medycznej w warunkach ekstremalnych.

Źródło: Policja.pl

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

[Policja, SPKP, SPKP w Katowicach, JW AGAT, AGAT, TC3, TCCC, szkolenie medyczne]

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


 Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » 

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl