NATO jest gotowe na cyberzagrożenia

 Redakcja  /  18-11-2020
Fot. Źródło: NATO

W poniedziałek (16 listopada) rozpoczęły się największe ćwiczenia NATO w zakresie cyberobrony, tygodniowa "Koalicja Cyber". Ćwiczenie ma na celu przeszkolenie "cyberobrońców" w zakresie ich zdolności do obrony sieci NATO i narodowych oraz przetestowanie procesów i procedur podejmowania decyzji.

Rzecznik NATO Oana Lungescu powiedział, że cyberzagrożenia stają się coraz bardziej złożone i destrukcyjne. „NATO zobowiązuje się do obrony wszystkich sojuszników w cyberprzestrzeni, a także na lądzie, w powietrzu i na morzu. Atak cybernetyczny na jednego sojusznika może dotknąć nas wszystkich. Dlatego wzmocnienie naszej cyberobrony jest priorytetem dla Sojuszu."

Czerpiąc inspirację z bieżących zagrożeń, ćwiczenie testuje w czasie rzeczywistym reakcje urzędników na incydenty, takie jak próby włamania do tajnych sieci, zakłócenia systemów komunikacyjnych w infrastrukturze krytycznej i szpiegostwo za pośrednictwem aplikacji na smartfony.

Przeczytaj także: NATO rozmieszcza siły o bardzo wysokiej gotowości >>

Z powodu pandemii Covid-19 ćwiczenie odbywa się praktycznie w tym roku z cyberobronnikami połączonymi za pośrednictwem estońskiego Centrum Szkoleniowego Cyber ​​Security. W spotkaniu weźmie udział około 1000 urzędników i ekspertów z całego Sojuszu NATO, czterech krajów partnerskich (Finlandii, Irlandii, Szwecji i Szwajcarii) oraz Unii Europejskiej.

Cyberbezpieczeństwo znalazło się w ostatnich latach na szczycie priorytetów NATO, a NATO chroni własne sieci IT przez całą dobę. W 2014 roku NATO rozszerzyło zakres swojego zaangażowania w obronę zbiorową, aby objąć nim poważne cyberataki. W 2016 roku NATO zadeklarowało cyberprzestrzeń jako domenę operacyjną. NATO ma zespoły cyberobrony szybkiego reagowania, które przez całą dobę pomagają sojusznikom w gotowości. Sojusz utworzył również Centrum Operacyjne Cyberprzestrzeni, aby zwiększyć jego zdolność do reagowania.

Źródło: NATO

[cyberbezpieczeństwo, NATO, wojska cyberprzestrzeni, ćwiczenia wojskowe, nowe technologie, jednostki specjalne]

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Wybierz najlepszy pakiet ratunkowy dla czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Jakie buty na zimowe wyprawy »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Ukraińscy żołnierze ewakuowani z zakładów Azowstal w Mariupolu

Po długich negocjacjach, w które zaangażowany był m.in. ukraiński wywiad i Czerwony Krzyż wczoraj ze zniszczonego kombinatu Azowstal wywieziono 264 wojskowych, w tym 53 ciężko rannych.

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl