Pierwsi szeregowi zawodowi ukończyli kurs podoficerski SONDA

 Redakcja  /  17-11-2020
Fot. Źródło: WOT

68 szeregowych - żołnierzy zawodowych ukończyło Sondę - kurs na pierwszy stopień podoficerski, kaprala. To pierwsze takie szkolenie, w którym uczestniczyli żołnierze zawodowi. Wcześniej Sonda była dedykowana żołnierzom - ochotnikom, pełniącym terytorialną służbę wojskową.

Uczestnicy zakończonego 13 listopada kursu to 68 szeregowych zawodowych ze wszystkich brygad Obrony Terytorialnej oraz Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu i Centrum Szkolenia WOT w Toruniu.

- Szkolenie podoficerów to jeden z najważniejszych elementów wzmacniających strukturę Wojska Polskiego, w tym przypadku Wojsk Obrony Terytorialnej - mówi st. chor. sztab. Piotr Pechta, Komendant Szkoły. - Nasz korpus to kręgosłup armii a podoficer to lider, za którym stoją jego żołnierze. Kapral a więc pierwszy stopień podoficerski, na który dzisiejsi absolwenci będą mogli awansować po kursie, wiąże się przede wszystkim ze stanowiskiem dowódcy drużyny, który odgrywa ważną rolę szkoleniową i dowódczą. Podczas kursu skupialiśmy się zatem na podniesieniu umiejętności dowódczych, nauczaniu ich przywództwa wojskowego oraz metodyki nauczania.

Podoficer ma być charyzmatycznym liderem, przywódcą. Osobą, która będzie podejmowała trudne, odpowiedzialne decyzje. Podoficer musi umieć zachować się w sytuacjach kryzysowych, prowadzić ludzi do działania. W sposób przemyślany i skoordynowany.

Podczas uroczystego wręczenia dyplomów potwierdzających ukończenie kursu obecny był przedstawiciel Dowódcy WOT - płk Konrad Korpowski, szef Pionu Szkolenia Dowództwa WOT.

- Kim jest podoficer? - zwrócił się do stojących na placu apelowym żołnierzy płk Konrad Korpowski. - Jest osobą, żołnierzem, która ma czuwać nad dyscypliną. Podoficer dba o morale. Dba również o szkolenie. O rzemiosło wojskowe. Dyscyplina, morale, szkolenie.

Przeczytaj także: Ratowanie życia pod ostrzałem - kurs Ratownika Pola Walki w CSWOT >>

Celem Sondy jest zatem także wpojenie podoficerom wartości, które podniosą ich autorytet i pozwolą im być dobrym przywódcą.

Kurs zakończył się egzaminem składającym się z 3 etapów: ogólnego sprawdzianu z wiedzy teoretycznej, testu sprawności fizycznej oraz egzaminu praktycznego, polegającego na sprawdzeniu nabytych umiejętności instruktorskich podczas prowadzenia przez żołnierzy punktu nauczania.

- Umiejętności przywódcze i szkoleniowe, których nauczono nas na kursie, przydadzą się na pewno po objęciu stanowiska podoficerskiego - mówi st. szer. Marta Jakób z 12 Wielkopolskiej Brygady OT.

Egzamin zaliczyli wszyscy słuchacze. W ostatnim dniu szkolenia otrzymali świadectwo ukończenia szkoły podoficerskiej, które daje im możliwość awansowania.

Kolejny kurs planowany jest w pierwszym kwartale 2021 roku. Przystąpią do niego żołnierze wyłonieni podczas wrześniowych kwalifikacji. 

Źródło: WOT (Tekst: st. sierż. Robert KOWALEWSKI, Rzecznik Prasowy SP SONDA)

[WOT, Wojska Obrony Terytorialnej, Sonda, szkolenie wojskowe]

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Jakie elemnty munduru nie mogą zawieźć w akcji»

Skąd pozyskać niezawodny sprzęt logistyczny »

buty wojskowe

sprzet logistyczny

 


55 litrów na jak długo wystarczy »
 plecak taktyczny

 


Przeczytaj  - Operator 594 »

Wybierz buty odpowiednie do misji specjlnych »

operator

 


W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »

 Jak poprawić celność broni » Czym powinny wyróżniać się latarki taktyczne »
broń konserwacja latarka taktyczna

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Czego nie wiesz o strzelnicach modułowych » 
zasilanie strzelnice modułowe

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 


Zegarki taktyczne, z którymi się nie zgubisz »
zegraki taktyczne

 


Ciekawostki z placu broni » Poznaj najlepszego przyjaciela operatora bojowego »
latarka taktyczna

 


Prosty sposób na wzmoznienie celności »
latarki taktyczny

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Pomimo panującej pandemii zwiadowcy intensywnie się szkolą

W dniach 01-02.12.2020 r. w 2. Hrubieszowskim Pułku Rozpoznawczym przeprowadzone zostały coroczne zawody użyteczno - bojowe dla grup dalekiego rozpoznania i plutonów rozpoznawczych.

Aktualny numer

5/2020
SPECIAL OPS 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowe oblicze komandosów RM
  • - Arystokracji na wojnie nie ma - wywiad z NAVALEM
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl