LAMPART-20

 Redakcja  /  29-10-2020
Fot. Źródło: DGRSZ (Zdjęcia: ppor. Bartosz Różański)

Blisko 1500 żołnierzy oraz 500 jednostek sprzętu z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich brało udział w ćwiczeniu pk. LAMPART-20.

Od 21 do 26 października 2020 r. w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Orzysz podhalańczycy realizowali planowane od wielu miesięcy ćwiczenie pk. LAMPART-20.

Głównym celem ćwiczenia było zgranie elementów ugrupowania 21BSP w zakresie realizacji działań taktycznych oraz planowanie i realizacja ognia połączonego pododdziałów piechoty, czołgów i artylerii w ramach sprawdzenia elementów wydzielonych do struktur VJTF.

Scenariusz ćwiczenia obejmował realne działania na symulowanym polu walki oraz przeciwdziałanie zagrożeniom hybrydowym. Stanowił także okazję do  przećwiczenia wielu elementów, wśród których znalazły się: obrona przed atakiem bronią chemiczną, odparcie ataku grup dywersyjnych, działanie  w rejonach wyjściowych, w tym ubezpieczenie rejonu czy wezwanie ognia artyleryjskiego z pola walki (procedura CFF – Call for Fire).

Przeczytaj także: JASTRZĄB-20 >>

Działania żołnierzy wspierane były przez pilotów z 49 Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdańskim oraz personel Centralnej Grupy Taktycznych Zespołów Kontroli Obszaru Powietrznego (CG TZKOP). Śmigłowce  Mi-2 oraz Mi-24, umożliwiły realizację wsparcia z powietrza oraz zwalczanie taktycznego desantu powietrznego.

Ćwiczenie zakończyły strzelania sytuacyjne oraz kierowanie ogniem w natarciu bojowych wozów piechoty, przy wykorzystaniu osłony przeciwlotniczej, którą zapewniły zestawy przeciwlotnicze ZU 23-2 oraz wsparcia ogniowego kompanii czołgów. Cały dostępny potencjał ogniowy został poddany sprawdzeniu w ramach oceny stopnia wyszkolenia.

21 Brygada Strzelców Podhalańskich w 2020 r. pełni dyżur w Siłach Bardzo Szybkiego Reagowania (VJTF), stanowiąc trzon tzw. Szpicy NATO. Sprawdzianem, który czeka brygadę w ramach dyżuru jest jej udział w międzynarodowym ćwiczeniu pk. Brilliant Jump-20 (II), które obejmie przerzut sił i środków na terytorium Litwy. Kolejnym wyzwaniem, przed którym staną podhalańczycy w 2020 r. będzie udział w ćwiczeniu Iron Wolf-20, realizowane terenie Republiki Litewskiej.

Źródło: DGRSZ (Tekst: ppor. Angelika Korkosz)

[ćwiczenia wojskowe, Lampart-20, 21BSP, NATO, siły szybkiego reagowania NATO, ćwiczenia taktyczne]

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Wybierz najlepszy pakiet ratunkowy dla czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Jakie buty na zimowe wyprawy »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Ćwiczenia sił specjalnych pk. Black Swan 2022

W czwartek 12 maja w bazie lotniczej Szolnok, położonej w środkowych Węgrzech zakończyły się międzynarodowe ćwiczenia sił specjalnych Black Swan 2022. W ćwiczeniach organizowanych przez NATO...

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl