Nadanie imienia śp. por. Daniela Różyńskiego Delegaturze Departamentu Kontroli w Bydgoszczy

 Redakcja  /  11-09-2020
Fot. Źródło: Delegatura Departamentu Kontroli w Bydgoszczy

W dniu 9 września w Bydgoszczy odbyło się pierwsze w powojennej historii nadanie jednostce wojskowej imienia żołnierza poległego podczas służby poza granicami państwa. 

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w Kościele Garnizonowym. Następnie zaproszeni gości, wśród których znaleźli się zarówno rodzina poległego por. Daniela Różyńskiego, jak i władze miasta oraz przedstawiciele WP, przenieśli się do siedziby Delegatury Departamentu Kontroli Ministerstwa Obrony Narodowej w Bydgoszczy. Honory gospodarza domu pełnił Szef DDK płk Tomasz Łańcucki. Najważniejszym momentem uroczystości było odsłonięcie tablicy pamiątkowej na gmachu Delegatury, która od tego dnia nosi zaszczytne imię por. Różyńskiego. Dokonali tego rodzice poległego w Iraku oficera.

W środowym wydarzeniu wzięła także udział delegacja Centrum Weteran z płk Szczepanem Głuszczakiem, który wygłosił mowę na temat poległego w Iraku śp. por. Daniela Różyńskiego, z którym miał zaszczyt uczyć się w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Pułkownik wręczył także rodzicom poległego okolicznościowy długopis wykonany z łuski naboju. 

Przeczytaj także: Zakończenie I Rajdu Weterana >>

Uroczystości były ukoronowaniem wielomiesięcznych starań Delegatury Departamentu Kontroli w Bydgoszczy, prowadzonych ze wsparciem ze strony Centrum Weterana. Dzień ten już na stałe przejdzie do historii polskiej wojskowości, ponieważ obchodząca w tym roku 30-lecie powstania bydgoska Delegatura stała się pierwszą jednostką wojskową w powojennej historii, która otrzymała imię żołnierza poległego podczas służby poza granicami państwa. Ufamy, że przykład Bydgoszczy zachęci inne jednostki i instytucje wojskowe w Polsce do wyszukiwania patronów wśród  weteranów misji zagranicznych, którzy zasługują na podobny szacunek jak np. kombatanci II wojny światowej. 

Daniel RÓŻYŃSKI urodził się 18 stycznia 1980 r. w Gdańsku.W 2003 r. ukończył jako prymus Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Lądowych. Od 2003 r. służył jako dowódca plutonu szturmowego w 16. batalionie powietrzno-desantowym.

W 2004 r. rozpoczął służbę w ramach misji PKW Irak. Poległ 12 września 2004 r. w wyniku ataku terrorystów na patrol saperski. 

Został pośmiertnie awansowany do stopnia porucznika oraz wyróżniony wpisem do księgi honorowej Ministra Obrony Narodowej. 

Śp. por. Daniel RÓŻYŃSKI był kawalerem.

Źródło: CWDPGP

[Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, śp. por. Daniel Różyński, Delegatura Departamentu Kontroli w Bydgoszczy, weterani, nadanie imienia, Irak, polegli w Iraku, weterani]

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


 Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » 

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl