Survival, Evasion, Resistance and Escape (SERE)

 Redakcja  /  26-06-2020
Fot. Źródło: 9pr

Jednym z obowiązkowych szkoleń, które musi odbyć każdy żołnierz 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego jest kurs SERE. To kilkupoziomowe szkolenie z tak zwanego przetrwania. Pod okiem doświadczonych instruktorów oraz psychologa wojskowego żołnierze nabywają niezbędnych umiejętności by przetrwać na wypadek dostania się do izolacji.

Z racji specyfiki służby, żołnierze wojsk rozpoznawczych są szczególnie narażeni na taką ewentualność. Bardzo wysokie ryzyko odłączenia się od grupy niesie za sobą konieczność wyszkolenia pod tym kątem.
W ubiegłym tygodniu w 9 pr., odbyło się szkolenie SERE. Praktyczne zajęcia, zostały poprzedzone blokiem wykładów.

W czasie trwania poziomu B, teoria została wzbogacona o praktykę. Trzydobowy pobyt w terenie lesisto-jeziornym z ograniczonym wyposażeniem, dał kursantom przedsmak tego z czym przyszłoby im się zmierzyć gdyby ryzyko stało się faktem. Pozbawieni niemalże wszystkiego co ułatwiłoby im przeżycie, zostali podzieli na mniejsze grupy w których wykonać musieli zadania narzucone przez instruktorów. Celem szkolących było, tak zorganizować zajęcia by każdy z uczestników mógł doświadczyć każdej z faz szkolenia SERE: przetrwania, unikania, oporu i ucieczki.

Przeczytaj także: Zwiadowcy szkolili się z technik linowych >>

Takie zagadnienia jak budowa schronienia czy noszy należały do zadań grupowych, jednak do rozpalenia ognia przy użyciu krzesiwa czy pozyskania i uzdatnienia wody podchodzono indywidualnie.  
Ostatnim etapem kursu SERE było tak zwane „podjęcie’ czyli dotarcie do punktu, w którym grupa poszukiwawczo-ratownicza po potwierdzeniu tożsamości kursanta mogła go przetransportować w bezpieczne miejsce. Weryfikacja odbywała się zgodnie z udzielonymi wcześniej odpowiedziami kursantów zawartymi w dokumencie ISOPREP - (ISOlated Personnel REPort = deklaracji identyfikacyjnej personelu narażonego na izolację), który wypełniali pierwszego dnia.

Zwieńczeniem ukończenia kursu było omówienie jego przebiegu oraz przekazanie uwag instruktorów a następnie wręczenie certyfikatu, czego dokonał Dowódca Pułku płk dypl. Jarosław Niemiec.

Źródło: 9pr

[9pr, szkolenie zwiadowców, zwiadowcy, szkolenie wojskowe, szkolenie specjalistyczne, jednostki rozpoznawcze, jednostki specjalne]

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


 Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » 

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Pierwsze neutralizacje min w zespole NATO

Stały Zespół Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 zrealizował swoją pierwszą bojową operację pod dowództwem Polskiego Kontyngentu Wojskowego – PKW Morze Północne. Na wodach terytorialnych...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl