Święto DGRSZ

 Redakcja  /  22-06-2020
Fot. Źródło: DGRSZ Fot.: Mirosław Cyryl Wójtowicz

W miniony weekend (21 czerwca) swoje Święto obchodziło Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Z powodu epidemii Covid-19 w tym roku uroczystości były skromne i odbyły się na placu apelowym w DGRSZ w Warszawie.

- Sześć lat funkcjonowania, różne wyzwania, różne sukcesy. Codzienny trud, motywacja, zaangażowanie przede wszystkim determinacja w dążeniu do celu to cechy żołnierza, pracownika resortu obrony narodowej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. To Wasz nieustający trud, wysiłek, utrzymanie sprawności i zdolności Sił Zbrojnych to działanie z wojennym przeznaczeniem. Te poligony, place ćwiczeń również reprezentowanie Polski poza granicami kraju, to tak jak jest postrzegany żołnierz Dowództwa Generalnego, tak postrzegane są Siły Zbrojne, czy w kraju czy poza jego granicami. W tym szczególnym dniu wszystkim żołnierzom i pracownikom resortu obrony narodowej, składam serdeczne podziękowania. Składam również podziękowania Waszym rodzinom, bez wsparcia których nie byłoby możliwe osiąganie kolejnych sukcesów. Niezłomność, determinacja, dążenie do wytyczonych celów – to cechy żołnierza, pracownika resortu obrony narodowej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. W tym szczególnym dniu życzę Wam niesłabnącej energii, hartu ducha, motywacji i determinacji, a temu wszystkiemu niech towarzyszy wspaniałe zdrowie - podkreślał Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Jarosław Mika podczas uroczystego apelu z okazji święta Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

W uroczystości, która odbyła się na placu apelowym w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych w Warszawie uczestniczyli min.: Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak oraz Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Rajmund T. Andrzejczak, Biskup Polowy Wojska Polskiego dr Józef Guzdek, Arcybiskup Jerzy Pańskowski, Ewangelicki Biskup Wojskowy Mirosław Wola,  Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Tomasz Piotrowski, Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesław Kukuła, Dowódca Garnizonu Warszawa gen. dyw. Robert Głąb, Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych gen. dyw. Dariusz Ryczkowski oraz Dyrektor Centrum Operacyjnego MON Pani Agnieszka Glapiak.

Życzenia żołnierzom i pracownikom DGRSZ złożył dziś także Minister Obrony Narodowej. – Dziękuję żołnierzom Wojska Polskiego za ich służbę. Wspólnie tworzymy system bezpieczeństwa naszej Ojczyzny – mówił.

Przeczytaj także: Zmiany kadrowe w DG RSZ >>

Podczas uroczystości minister mówił także o wyzwaniach, jakie stoją przed siłami zbrojnymi. Wśród najważniejszych wymienił walkę z pandemią. Jak zaznaczył, w czasie epidemii codziennie średnio 9 tys. żołnierzy było zaangażowanych w walkę z koronawirusem. - Ten wysiłek jest nadal potrzebny, dziękuję Wam za to. Wasze zaangażowanie jest dostrzegane w społeczeństwie - powiedział Minister. Dodał, że 83 proc. Polaków ufa żołnierzom Wojska Polskiego.

Podczas święta szef MON-u oraz Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych wręczyli medale i wyróżnienia szczególnie zasłużonym żołnierzom. Za wybitny dorobek w służbie wojskowej, znaczące osiągnięcia w realizacji zadań służbowych oraz przejawianą inicjatywę wręczone zostały wyróżnienia Wojskowym Krzyżem Zasługi oraz medale za długoletnią służbę wojskową, za zasługi dla obronności kraju oraz Siły Zbrojne w służbie Ojczyzny.

Szef MON, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, Szef Sztabu Generalnego zapali też znicz pod tablicą upamiętniającą gen. Andrzeja Błasika i załogę samolotu TU-154M.

Święto Dowództwa Generalnego zostało ustanowione na 21 czerwca decyzją nr 418/MON z 27 października 2014 roku. Data nawiązuje do terminu podpisania przez Prezydenta RP ustawy z 21 czerwca 2013 roku o zmianie ustawy o urzędzie Ministra Obrony Narodowej oraz niektórych innych ustaw, w ramach procesu reformy systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP.

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych  powstało 1 stycznia 2014 roku. Żołnierze DGRSZ noszą na ramionach oznakę przedstawiającą kontur Polski wypełniony pasami w czterech kolorach. Jasno niebieski symbolizuje siły powietrzne, czarny odnosi się do wojsk specjalnych, zielony oznacza wojska lądowe, a granat – marynarkę wojenną. Od lutego 2017 roku na czele DGRSZ stoi generał Jarosław Mika.

Źródło: DGRSZ, red.

[Święto DGRSZ, DGRSZ, wojsko polskie, rodzaje sił zbrojnych, MON]

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych, które Cię nie zawiodą »
latarka mactronic

 


Rajd po trudnym terenie?  Dobierz pojazd »
pojazdy wojskowe

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »

buty taktyczne

ubranie taktyczne

 


Polowanie - w jakim plecaku będzie najwygodniej »
plecak

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Wybierz sprzęt bushcraft  »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


W jakich warunkach noktowizja zawieść nie może  »
noktowizja

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

Skąd pozyskać niezawodny sprzęt logistyczny »

buty wojskowe

sprzet logistyczny

 


W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »

 Jak poprawić celność broni » Zegarki taktyczne, z którymi się nie zgubisz » 
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz rękawice do misji »
rekawice taktyczny

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmoznienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 


Przejdź szkolenie wysokościowo - ratownicze »

 Ciekawostki z placu broni » Poznaj najlepszego przyjaciela operatora bojowego »
latarka taktyczna

 


Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


 

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen policja ulica
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Pozycja opracowana dla snajperów, strzelców wyborowych, sportowych strzelców długodystansowych oraz myśliwych (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Samoloty C-130H trafią do Sił Powietrznych

12 kwietnia br. podpisana została umowa pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej oraz Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki na dostawę 5 samolotów C-130H dla Sił Zbrojnych RP.

Aktualny numer

1/2021
SPECIAL OPS 1/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - „Oczy” i „uszy” WS
  • - 10 lat SGO siła pasji
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl