Święto DGRSZ

 Redakcja  /  22-06-2020
Fot. Źródło: DGRSZ Fot.: Mirosław Cyryl Wójtowicz

W miniony weekend (21 czerwca) swoje Święto obchodziło Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Z powodu epidemii Covid-19 w tym roku uroczystości były skromne i odbyły się na placu apelowym w DGRSZ w Warszawie.

- Sześć lat funkcjonowania, różne wyzwania, różne sukcesy. Codzienny trud, motywacja, zaangażowanie przede wszystkim determinacja w dążeniu do celu to cechy żołnierza, pracownika resortu obrony narodowej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. To Wasz nieustający trud, wysiłek, utrzymanie sprawności i zdolności Sił Zbrojnych to działanie z wojennym przeznaczeniem. Te poligony, place ćwiczeń również reprezentowanie Polski poza granicami kraju, to tak jak jest postrzegany żołnierz Dowództwa Generalnego, tak postrzegane są Siły Zbrojne, czy w kraju czy poza jego granicami. W tym szczególnym dniu wszystkim żołnierzom i pracownikom resortu obrony narodowej, składam serdeczne podziękowania. Składam również podziękowania Waszym rodzinom, bez wsparcia których nie byłoby możliwe osiąganie kolejnych sukcesów. Niezłomność, determinacja, dążenie do wytyczonych celów – to cechy żołnierza, pracownika resortu obrony narodowej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. W tym szczególnym dniu życzę Wam niesłabnącej energii, hartu ducha, motywacji i determinacji, a temu wszystkiemu niech towarzyszy wspaniałe zdrowie - podkreślał Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Jarosław Mika podczas uroczystego apelu z okazji święta Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

W uroczystości, która odbyła się na placu apelowym w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych w Warszawie uczestniczyli min.: Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak oraz Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Rajmund T. Andrzejczak, Biskup Polowy Wojska Polskiego dr Józef Guzdek, Arcybiskup Jerzy Pańskowski, Ewangelicki Biskup Wojskowy Mirosław Wola,  Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Tomasz Piotrowski, Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesław Kukuła, Dowódca Garnizonu Warszawa gen. dyw. Robert Głąb, Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych gen. dyw. Dariusz Ryczkowski oraz Dyrektor Centrum Operacyjnego MON Pani Agnieszka Glapiak.

Życzenia żołnierzom i pracownikom DGRSZ złożył dziś także Minister Obrony Narodowej. – Dziękuję żołnierzom Wojska Polskiego za ich służbę. Wspólnie tworzymy system bezpieczeństwa naszej Ojczyzny – mówił.

Przeczytaj także: Zmiany kadrowe w DG RSZ >>

Podczas uroczystości minister mówił także o wyzwaniach, jakie stoją przed siłami zbrojnymi. Wśród najważniejszych wymienił walkę z pandemią. Jak zaznaczył, w czasie epidemii codziennie średnio 9 tys. żołnierzy było zaangażowanych w walkę z koronawirusem. - Ten wysiłek jest nadal potrzebny, dziękuję Wam za to. Wasze zaangażowanie jest dostrzegane w społeczeństwie - powiedział Minister. Dodał, że 83 proc. Polaków ufa żołnierzom Wojska Polskiego.

Podczas święta szef MON-u oraz Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych wręczyli medale i wyróżnienia szczególnie zasłużonym żołnierzom. Za wybitny dorobek w służbie wojskowej, znaczące osiągnięcia w realizacji zadań służbowych oraz przejawianą inicjatywę wręczone zostały wyróżnienia Wojskowym Krzyżem Zasługi oraz medale za długoletnią służbę wojskową, za zasługi dla obronności kraju oraz Siły Zbrojne w służbie Ojczyzny.

Szef MON, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, Szef Sztabu Generalnego zapali też znicz pod tablicą upamiętniającą gen. Andrzeja Błasika i załogę samolotu TU-154M.

Święto Dowództwa Generalnego zostało ustanowione na 21 czerwca decyzją nr 418/MON z 27 października 2014 roku. Data nawiązuje do terminu podpisania przez Prezydenta RP ustawy z 21 czerwca 2013 roku o zmianie ustawy o urzędzie Ministra Obrony Narodowej oraz niektórych innych ustaw, w ramach procesu reformy systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP.

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych  powstało 1 stycznia 2014 roku. Żołnierze DGRSZ noszą na ramionach oznakę przedstawiającą kontur Polski wypełniony pasami w czterech kolorach. Jasno niebieski symbolizuje siły powietrzne, czarny odnosi się do wojsk specjalnych, zielony oznacza wojska lądowe, a granat – marynarkę wojenną. Od lutego 2017 roku na czele DGRSZ stoi generał Jarosław Mika.

Źródło: DGRSZ, red.

[Święto DGRSZ, DGRSZ, wojsko polskie, rodzaje sił zbrojnych, MON]

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Czy te spodnie spełnią Twoje oczekiwania? »

 


Gdy ciemność nie jest Twoim sprzymierzeńcem » Wypróbuj smar do ruchomej części broni »
zasilanie smar do pielęgnacji broni

 


Cieszą się popularnością na całym świecice! Dlaczego? »

 


Bluza taktyczna w roli głównej - obejrzyj film z jej udziałem » Czego nie wiesz o binokularze noktowizyjnym »
bluza taktyczna gogle balistyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Jaką broń wybierają strzelcy wyborowi » Nie strać celu mimo ciemności »
bron palna oświetlenie taktyczne

 


Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego  »
kurs strzelecki

 


Namierz cel w ciemoności » Wypatrz swojego wroga z odległości »
hydrauliczny wyważacz

 Latarki na karabin -  niewielkie gabarety duża moc? »
latrki na karabin

 


Nie daj się zaskoczyć w ciemności » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa bluza taktyczna

 

Na czym polega specyfika komunikacji w wojsku »

 


Sprzęt do wspinaczki, który zapewni maksimum swobody i bezpieczeństwa » Dobierz wyposażenie na miarę czasów  »
latarki czołowe

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

XI Festyn Komandosa

W tym roku odbędzie się już XI edycja Festynu Komandosa. To cykliczna impreza odbywająca się w Dziwnowie w ostatni weekend sierpnia (21-23 sierpnia 2020 r.), która z roku na rok przyciąga coraz...

Aktualny numer

2/2020
SPECIAL OPS 2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Ratownictwo taktyczne
  • - XX lat CBŚP
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl