Minęło 17 lat od wydarzeń w Magdalence

 Redakcja  /  09-03-2020  /  1
Fot. Źródło: Policja

W nocy z 5 na 6 marca 2003 r. w podwarszawskiej Magdalence podczas próby zatrzymania niebezpiecznych przestępców poległo dwóch policyjnych antyterrorystów, a siedemnastu zostało rannych. Jak co roku ich koledzy, kierownictwo Policji i resortu oddało im hołd.

W nocy z czwartku na piątek z 5 na 6 marca br. w podwarszawskiej Magdalence stawili się wszyscy, którym droga jest pamięć o poległych policjantach. Na uroczysty apel pamięci przybyli m.in.: Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński, Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk, dowódca Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA” mł. insp. Dariusz Zięba, policyjni antyterroryści i ich emerytowani koledzy - uczestnicy wydarzeń sprzed siedemnastu lat. Był również były Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. w st. spocz. Jan Lach. Przed obeliskiem upamiętniającym śmierć podkom. Dariusza Marciniaka i nadkom. Mariana Szczuckiego złożono wieńce i kwiaty oraz zapalono znicze.

W piątek 6 marca o godzinie 9.30 w siedzibie Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego „BOA” przed tablicą pamięci poświęconą poległym policyjnym komandosom odbyła się uroczysta zbiórka. Uczestniczyli w niej m.in.: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Wąsik, Zastępca Komendanta Głównego Policji insp. Tomasz Szymański, Wiceprezes Najwyższej Izby Kontroli Marek Opioła, Komendant Stołeczny Policji nadinsp. Paweł Dobrodziej, Komendant Centralnego Biura Śledczego Policji insp. Paweł Półtorzycki, przedstawiciele Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Komisji Nadzoru Finansowego, dowódcy i zastępcy Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji, emerytowani funkcjonariusze, w tym dawni dowódcy policyjnych kontrterrorystów. Rolę gospodarza pełnił dowódca CPKP „BOA” mł. insp. Dariusz Zięba.

Przeczytaj także: Rocznica akcji w Magdalence >>

Do zebranych przemówili wiceminister Maciej Wąsik, Zastępca Komendanta Głównego Policji insp. Tomasz Szymański oraz dowódca CPKP „BOA” mł. insp. Dariusz Zięba. Modlitwę w intencji poległych policjantów poprowadził naczelny kapelan Policji ks. Jan Kot SAC.

Uroczystość zakończyła ceremonia złożenia wieńców, kwiatów i zniczy przed miejscem pamięci w „BOA”. Po południu przed Tablicą Pamięci w gmachu Komendy Głównej Policji, gdzie również umieszczone są nazwiska podkom. Dariusza Marciniaka i nadkom. Mariana Szczuckiego wieniec złożyli: I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Dariusz Augustyniak, Zastępca Komendanta Głównego Policji insp. Tomasz Szymański oraz dowódca CPKP „BOA” mł. insp. Dariusz Zięba. Wartę honorową zaciągnęli policyjni kontrterroryści.

W nocy z 5 na 6 marca 2003 roku podczas próby zatrzymania szczególnie niebezpiecznych przestępców - członków tzw. gangu "Mutantów" z podwarszawskiego Piastowa - odpowiedzialnych m.in. za zabójstwo policjanta w miejscowości Parole w 2003 r., na skutek detonacji ładunków wybuchowych znajdujących się na posesji oraz ostrzału okrążonych w budynku bandytów, śmierć poniosło dwóch funkcjonariuszy jednostki antyterrotystycznej Policji: nadkomisarz Marian Szczucki i podkomisarz Dariusz Marciniak. W wyniku przeprowadzonej akcji rannych zostało 17 policjantów.

Źródło: Policja (Tekst: P. Ostaszewski, red.)

[special ops, policja, magdalenka, rocznica, jednostki antyterrorystyczne, cbś, operacje specjalne, terroryzm]

Komentarze

1
PPR / 27-03-2020, 07:36
Amatorszczyzna doprowadziła do tragedii - kosztowne oporządzenie niczego tutaj nie zmienia. Prawdziwe jednostki do zwalczania terroryzmu podługują się nadal AK i pochodnymi, a ich doświadczenie, metody działania dzieli pdzepaść od krajowego pozerstwa. Policyjny "antyterror" to spadkobiercy dwóch formacji szczebla centralnego - jedenj o profilu prewencji antyterrorystycznej (stamtąd wywodzi sie "Orzeł Pustyni Błędowskiej" i jednej o profilu ofensywnym, mającej na swym koncie sukcesy m.i.n w zwalczaniu ówczesnej opozycj potwierdozne wyrokiem sądowymi, oraz niewątpliwe sukcesy, ale w zwalczaniu tych co chcieli sie wyrwać z sielanki "polski ludowej". Owszem mieli też na koncie kilka spektakularnych akcji rpzeciw groźnym przestępcom, niektóre nawet przeciwko byłym "ucholom" tj. "Janosik z Podlasia". Amatorszczyzna i pzoerstwo to znak rozpoznawczy "antyterrorystów" - należy skończyć z farsą b. plutonów specjalnych zomo zmienionych na "AT": - przekształcic to w "realizacje", a CT/HRU oddać do ABW i DWS WP.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Co jest niezbędne w uzbrojeniu komandosa »
uzbrojenie

 


Na czym polega: monitoring ze sztuczną inteligencją  » Podpowiadamy, jakie urządzenia chronią Twoje informacje »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Co zabrać ze sobą na zimową wyprawę »
sprzet na zime

 


Dobierz pojazd elektryczny na niedostępne tereny »

Olej w piance? Do czego to służy »

pojazd elektryczny
olej do czyszczenia

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
ubrania taktyczne

 


Jakie buty na zimowe wyprawy »
kursy strzeleń
05/07/2020

 


Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

6/2021
SPECIAL OPS 6/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Master of protection
  • - Bicykle dla specjalsa?
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl