Minęło 17 lat od wydarzeń w Magdalence

 Redakcja  /  09-03-2020  /  1
Fot. Źródło: Policja

W nocy z 5 na 6 marca 2003 r. w podwarszawskiej Magdalence podczas próby zatrzymania niebezpiecznych przestępców poległo dwóch policyjnych antyterrorystów, a siedemnastu zostało rannych. Jak co roku ich koledzy, kierownictwo Policji i resortu oddało im hołd.

W nocy z czwartku na piątek z 5 na 6 marca br. w podwarszawskiej Magdalence stawili się wszyscy, którym droga jest pamięć o poległych policjantach. Na uroczysty apel pamięci przybyli m.in.: Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński, Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk, dowódca Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA” mł. insp. Dariusz Zięba, policyjni antyterroryści i ich emerytowani koledzy - uczestnicy wydarzeń sprzed siedemnastu lat. Był również były Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. w st. spocz. Jan Lach. Przed obeliskiem upamiętniającym śmierć podkom. Dariusza Marciniaka i nadkom. Mariana Szczuckiego złożono wieńce i kwiaty oraz zapalono znicze.

W piątek 6 marca o godzinie 9.30 w siedzibie Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego „BOA” przed tablicą pamięci poświęconą poległym policyjnym komandosom odbyła się uroczysta zbiórka. Uczestniczyli w niej m.in.: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Wąsik, Zastępca Komendanta Głównego Policji insp. Tomasz Szymański, Wiceprezes Najwyższej Izby Kontroli Marek Opioła, Komendant Stołeczny Policji nadinsp. Paweł Dobrodziej, Komendant Centralnego Biura Śledczego Policji insp. Paweł Półtorzycki, przedstawiciele Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Komisji Nadzoru Finansowego, dowódcy i zastępcy Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji, emerytowani funkcjonariusze, w tym dawni dowódcy policyjnych kontrterrorystów. Rolę gospodarza pełnił dowódca CPKP „BOA” mł. insp. Dariusz Zięba.

Przeczytaj także: Rocznica akcji w Magdalence >>

Do zebranych przemówili wiceminister Maciej Wąsik, Zastępca Komendanta Głównego Policji insp. Tomasz Szymański oraz dowódca CPKP „BOA” mł. insp. Dariusz Zięba. Modlitwę w intencji poległych policjantów poprowadził naczelny kapelan Policji ks. Jan Kot SAC.

Uroczystość zakończyła ceremonia złożenia wieńców, kwiatów i zniczy przed miejscem pamięci w „BOA”. Po południu przed Tablicą Pamięci w gmachu Komendy Głównej Policji, gdzie również umieszczone są nazwiska podkom. Dariusza Marciniaka i nadkom. Mariana Szczuckiego wieniec złożyli: I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Dariusz Augustyniak, Zastępca Komendanta Głównego Policji insp. Tomasz Szymański oraz dowódca CPKP „BOA” mł. insp. Dariusz Zięba. Wartę honorową zaciągnęli policyjni kontrterroryści.

W nocy z 5 na 6 marca 2003 roku podczas próby zatrzymania szczególnie niebezpiecznych przestępców - członków tzw. gangu "Mutantów" z podwarszawskiego Piastowa - odpowiedzialnych m.in. za zabójstwo policjanta w miejscowości Parole w 2003 r., na skutek detonacji ładunków wybuchowych znajdujących się na posesji oraz ostrzału okrążonych w budynku bandytów, śmierć poniosło dwóch funkcjonariuszy jednostki antyterrotystycznej Policji: nadkomisarz Marian Szczucki i podkomisarz Dariusz Marciniak. W wyniku przeprowadzonej akcji rannych zostało 17 policjantów.

Źródło: Policja (Tekst: P. Ostaszewski, red.)

[special ops, policja, magdalenka, rocznica, jednostki antyterrorystyczne, cbś, operacje specjalne, terroryzm]

Komentarze

1
PPR / 27-03-2020, 07:36
Amatorszczyzna doprowadziła do tragedii - kosztowne oporządzenie niczego tutaj nie zmienia. Prawdziwe jednostki do zwalczania terroryzmu podługują się nadal AK i pochodnymi, a ich doświadczenie, metody działania dzieli pdzepaść od krajowego pozerstwa. Policyjny "antyterror" to spadkobiercy dwóch formacji szczebla centralnego - jedenj o profilu prewencji antyterrorystycznej (stamtąd wywodzi sie "Orzeł Pustyni Błędowskiej" i jednej o profilu ofensywnym, mającej na swym koncie sukcesy m.i.n w zwalczaniu ówczesnej opozycj potwierdozne wyrokiem sądowymi, oraz niewątpliwe sukcesy, ale w zwalczaniu tych co chcieli sie wyrwać z sielanki "polski ludowej". Owszem mieli też na koncie kilka spektakularnych akcji rpzeciw groźnym przestępcom, niektóre nawet przeciwko byłym "ucholom" tj. "Janosik z Podlasia". Amatorszczyzna i pzoerstwo to znak rozpoznawczy "antyterrorystów" - należy skończyć z farsą b. plutonów specjalnych zomo zmienionych na "AT": - przekształcic to w "realizacje", a CT/HRU oddać do ABW i DWS WP.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Jaką broń wybierają strzelcy wyborowi » Nie strać celu mimo ciemności »
bron palna oświetlenie taktyczne

 


Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego  »
kurs strzelecki

 


Namierz cel w ciemoności » Wypatrz swojego wroga z odległości »
hydrauliczny wyważacz

Spodnie taktyczne - zachowaj swobodę w najtrudniejszej sytuacji »
spodnie taktyczne

 


Nie daj się zaskoczyć w ciemności » Koszule taktyczne, które pozwalają wtopić się w tło »
latarka czołowa kurtka taktyczna

 

Na czym polega specyfika komunikacji w wojsku »

 


Sprzęt do wspinaczki, który zapewni maksimum swobody i bezpieczeństwa » Dobierz wyposażenie na miarę czasów  »
latarki czołowe

 


 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Spokrewnieni służbą

W ramach kampanii „spoKREWnieni służbą” z okazji upamiętnienia 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej, w tym tygodniu, na kompleksie Żandarmerii Wojskowej w Warszawie dla żołnierzy i pracowników została...

Aktualny numer

1/2020
SPECIAL OPS 1/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych
  • - Rangers z Lamego CTOE/FOE
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...

Kalendarium

PNWTŚRCZWPTSOBND
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl