W operacji wsparcia wzięło udział 30 funkcjonariuszy z Morskiego, Warmińsko - Mazurskiego, Podlaskiego, Nadbużańskiego, Bieszczadzkiego, Karpackiego, Nadodrzańskiego, Nadwiślańskiego i Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, Biura Spraw Wewnętrznych SG oraz Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie. Dowódcą grupy był mjr SG Władysław Gbur, który na co dzień pełni służbę w Podlaskim Oddziale Straży Granicznej.
Przeczytaj także: Ambasador RP u polskich funkcjonariuszy SG w Republice Macedonii Północnej
Podczas miesięcznej służby na granicy macedońsko - greckiej, polscy pogranicznicy realizowali zadania wynikające z podpisanych umów międzynarodowych w zakresie wspólnych operacji, służących ochronie porządku i bezpieczeństwa publicznego oraz zapobiegania przestępczości w związku ze zwiększonym napływem migrantów na granicę wspieranego państwa.
Wyjazd został poprzedzony szkoleniem zgrywającym przeprowadzonym przez kadrę dydaktyczną Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu. Funkcjonariusze, w trakcie zajęć, zapoznawali się m.in. z przepisami prawa Republiki Macedonii Północnej oraz zwyczajami kulturowymi tamtego regionu. Doskonalili posługiwanie się bronią palną i wykorzystanie środków przymusu bezpośredniego, prowadzili kontrolę pojazdów i osób, a podczas ćwiczeń na autostradzie, trenowali jazdę pojazdów w kolumnie. Zrealizowali również ćwiczenia z zasad udzielania pierwszej pomocy w trakcie wykonywania zadań służbowych, w tym ewakuację i samoewakuację z pojazdu.
Źródło: Straż Graniczna
[Straż Graniczna, misja zagraniczna, Macedonia, czwarta zmiana misji macedońskiej, szkolenie Straży Granicznej, emigranci, granice państwa]